Ons slot Reebach. FEÜILLET0S. leitoKrajamieR van keden. aan de Duitsche grensstations door de daar toe aangewezen ambtenaren -in beslag geno men, om doorgezonden te worden naar ge noemde Commissie, die deze artikelen dan aan haar gewone afnemers overdoet. Ge adresseerden ontvangen dan voor die waren de in Duitschland vastgestelde maximumprij zen uitbetaald, hetgeen voor de betrokken opkoopers vaak een niet geringe schadepost beteekent. Dikwijls toch worden door Duit sche opkoopers in ons land artikelen opge kocht voor prijzen, hooger dan de in Duitschland vastgestelde maximumprijzen, enkel met het doel, deze waren aan hun par ticuliere afnemers met winst pver te doen, hetgeen, zijn die artikelen eenmaal in hun bezit, zeer gemakkelijk kan geschieden. Nu het Comité te Berlijn echter tusschenbeide treedt, wordt op die wijze de handel met particuliere opkoopers uit Duitschland in ons land zeer belemmerd, 't Wordt im mers op die wijze een soort smokkelhandel langs ae groote wegen van het internationaal verkeer. DE MASSA-IMPORT IN DUITSCHLAND. De Tel. deelt mede dat een buitengewoon groot aantal koelwagens uit Oostenrijk en Duitschland per spoor afgezonden aan het adres der N. V. Algemeen Import en Export te Den Haag en andere ondernemingen van gelijke strekking. Deze voertuigen diénen om terug te gaan, geladen met verschillende consumptieartikelen, die in ons land door Duitsche en Oostenrijksche inkoopera zijn aangekocht, of nog moeten worden aange kocht. Reeds hebben de inkoopers zich we ten te voorzien van belangrijke hoeveelheden geslacht, melkpoeder, boter en groenten. zlgheid voor de rust en algemeene veiligheid werd gevaarlijk geacht en zich in Duitsch- land thans ophield, bracht de niets vermoe de Russen daarop naar de Duitsche schild wacht, waarop zij natuurlijk werden gevan gengenomen. Voor het aanbrengen van een ontvluchte krijgsgevangene wordt 10 Mark uitgekeerd. De Russen werden naar Bentheim getrans porteerd. INKWARTIERING OPGEHEVEN. In verband met de duurte der eerste levens middelen hadden' vele burgers vah Kromme nie liever geen militair ingekwartierd, omdat een bedrag van 90 cent per dag te weinig werd geacht en vooral den laats ten tijd kwa- men herhaaldelijk klachten ter gemeente-se cretarie, wanneer een militair van het eene naar het andere kwartier werd overgeplaatst. Thans zal aan dat geklaag een einde ko men, want gisteren werd den militairen mede gedeeld, dat zij allen, uitgezonderd enkele ;ehuwdien, die hier een woning hebben ge- uurd, Maandag naar het fort Spijkerboor zullen vertrekken. Vele militairen, waren nu bijna 2 jaar bij- dezelfde personen ingekwar tierd. DE MELKOORLOG. Ten einde een dreigende staking der leve ranciers, van melk te voorkomen, hebben de burgemeesters van de gemeenten in de Zaan streek en eenige omliggende gemeenten, gis teren den minister van Landbouw eeü tele gram gezonden, waarin zij verzoeken, den toeslag aan de producenten van consumptie- melk te laten bestaan. BINNENLAND. Gemengd nieuws. TRANSPORT VAN GRINT. Uit Lobith verneemt de Tel. dat. ongeveer de helft der schepen, geladen mpt grint en bestemd voor België (het moeten er thans ruim 50 zijn), deze week zullen worden doorgelaten om naar Gent te vei trekken. De dan weer aankomende vaartuigen met grint zullen dan weer een tijdje moeten gen, want, zoo deelt de Iel, mede, ten eini den al te drukken griptuitvoer eenigszins te stuiten is het noodig, om de schepen eemgen tijd vast te houden, daar de uitvoer niet bo ven een zeker week-maximum mag gaan. VREDES-ZONDAG. De Kerkelijke Courant meldt: De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft in hare vergadering van 19 Juli 1916 met belangstelling en waar dteering kennis genom en van: lo. Een verzoek van het Hoofdbestuur van den Christelijken Nationalen Werkmans bond, dat de Synode haar invloed aanwende dat in de Gemeenten der Kerk een bijzondere bidstand worde gehouden; 2o. een verzoek van de Classicalc Ver] dering te Leiden, dat de Synode zich richte tot di Kerken in oorlogvoerende landen, ons eigen land en tot de regeering des lands met het oog op den tegenwoordigen toestand een uitnoodiging van de Nederland- sche Afdeeling van den Wereldbond der Ker ken, orï) mede te werken, dat in alle kerken van ous vaderland de eerste Zondag van Au gustus gemaakt worde tot een „Vredes-Zon- dag.' Zij /.ij heeft overwogen, dat niet alles in deze adressen genoemd dochnatig of uitvoerbaar is, maar besloten de uitnoodiging onder 3o genoemd door het officieel orgaan Ier kennis van de Kerkeraden te brengen en daarbij de opwekking te voegen dat in alle ücruecntcn der Kerk daaraan worde gevolg gegeven. EEN HELDENDAAD! Men meldt uit O'ldenzaal aau de Haagsche Nieuwe Courant: Vrijdag j.l. trachtten twee Russische krijgsgevangenen, die uit hun gevangenschap in Duttschl .'iel waren ontvlucht, in het Loch- terzand over de grens te komen. Zij Avonden zich reeds tm -cheri de daar geposteerde Duit sche schildwacht en de Nedërfandsche grens, toen zij werden aangeroepen door iemand die hun wenkte en toeriepHolland, Ilollmn Deze, een zekere B., Nederlander, woon achtig in de Lutte, doch wien verleden jaar het verblijf in liet in staat van beleg verklaar dë gebied was ontzegd, omdat zijn aanwe- VEE-EXPORT EN NEDERLANDSCH RUNDVEESTAMBOEK. In „De Veldbode" is overgenomen een Duitsch artikel, handelende over den export van stamboekvee uit Nederland. Het blijkt hieruit ten duidelijkste, dat men in Duitsch land alle reden van klagen heeft over de wij ze waarop deze export geschiedde. De opkoop en, de verzending geschiedde „hals over kop". Op de meest dolzinnige ma nier heeft men zich gehaast de stamboekers er uit te krijgen, zoodat de levering uiterst slecht was. Zilversmid en Pinto waren ook hier weder de exporteurs, doch zij werkten onder zeer belemmerende omstandigheid, dat alles zoo gauw moest gebeuren. De Duit- schers kregen geen waar voor hun geld. De gevolgen voor ons land waren een enor me prijsopdrijving en een' slechte naam. Dat laatste zou niet zoo erg zijn in een oorlogstijd als deze, als het hier eenvoudig de handelwijze van één exporteur betrof, maar dat is niet het geval. Men weet allerwege dat de zaak onbekookt moest gaan. De regeering kan zich verbergen acter de bekende sluier van politieke geheimzinigheid, een sluier, die even dik is als de oude gonje en jute, die da gelijks aan Duitschland geleverd wordt. Maar bovendien is aan deze affaire de naam verbonden van het Nederlandsche Rund veestamboek, een instelling, die voorgeeft de fokkerij hier te lande te dienen, zonder directe handelsbelangen waar te nemen. Jaren geleden was het stamboek vrijwel niets anders dan een inrichting om goede beesten te registreerea, waardoor deze een hoogere handelswaarde voor het buitenland kregen. Blijkens de statuten is na de reorga nisatie het doel de fokkerij in goede banen te leiden, en door de instelling van stamboe ken een kern fokvee te maken, waardoor dit veredeld kan-worden. De kooper is dus zeker, wat goeds te krijgen 'In overleg met de gemeeaiebeatmeu rijn door het bestuur van den polder Westzaan de noodige maatregelen getroffen tot de wa- terkeering tijdens de overstrooming. De kos ten van die waterkeering hebben, met uitzon dering van dat gedeelte behoorende tot de groote waterkeering, welke kosten waarschijn lijk dbor de provincie zullen worden betaald, bedragen 200.000. Met het oog op de groo te belangen der gemeenten' bij de waterkee ring vraagt het bestuur een bijdrage van ƒ35.000, welke bijdrage is te verdeelen over de betrokken gemeenten naar een billijke ver houding. Het bestuur geeft hiervoor aan de verhouding van het aantal inwoners der ge meenten of de kadastrale huurwaarden van de op het gebied van elk der betrokken ge meente liggende gebouwde en ongebouwde eigendommen. UIT BERGEN. Gistermiddag omstreeks half 2 uur, kwa men een paar heeren per fiets uit Alkmaar, Toen zij ter hoogte van de woning van den heer H. Schaaper waren kwam hun uit te genovergestelde richting een auto tegemoet. Naar men ons mededeelde haalde chauffeur die om den hoek geen' signaal schijnt gege ven te hebben, naar de verkeerde richting uit. Een der wielrijders op wien ie auto recht aankwam, was zeer zeker het kind van de re kening geworden indien hij d'e tegenwoordig heid van geest niet had gehad zijn fiets de fiets te laten en zelf met een soort acrobaten^ sprong links van de auto een goed heenko men te zoeken. Het rijwiel werd vernield terwijl de berijder er met een paar lichte verwonding en een ge scheurde broek afkwam. Bij een paar inwoners alhier is des nachts of 's morgens vroeg een- bezoek aan den kel der gebracht. Gebakken visch, gehakt enz. werd tot goeden buit verklaard. Tot heden heeft men de daders niet op het spoor kunnen komen. Aan den internationalen Lawn-Tenniswed- king brak uit Wegens een loonkvepfie die gerezen is bij de uitbreiding van het wagen park en omvat ongeveer 50 man. Gisteren reed er geen wagen van de A. O. In de aigeloopen week werden door 8 stoomschepen uit Engelsche en Schotsche ha vens langs het Noordzeekanaal 5,502,650 ki logrammen steenkolen aangevoerd tegen 3.1U8.000 kilogrammen door 3 stoomsche pen in de week tevoren. De reederij te Maassluis heeft nog geen bericht ontvangen, dat de „Ma I", „Burge meester Ripping" voor het prijzenhof zal wor den gebracht. te zijn, skers ko knopt. Natuurlijk iserook het stamboek steeds uitschot. Vele inge: behoort zeker als hij stamboeker bij het stamboek---■■i J1 schreven dieren gaan achteruit, worden oud ot' slecht en die worden door de fokkers op geruimd zonder gebruik te maken van den naam van het stamboek, dus els gewone „huis tuin of keuken" koeien. Nu heeft zich het stamboek echter geleend voor den export van Stamboekkoeien en het resultaat is dat de afnemers ontevreden zijn, I jn hoogc mate ontevreden I Al gebruikt het stamboek nu een zekere winst wellicht voor een goed doel, 't is toch tr betreuren» dat een hoogstaande corporatie zich mede heeft laten verleiden in den oorlogsroes en aldus een slechten naam heeft in streken, waar men na den oorlog gaarne zaken zou doen! DE OEVOLGEN DER OVERSTROOMING. De Maasbode deelt mede: strijd te Bergen aan Zee te houden op 27, 28, 29 en 30 Juli a.s., hebben 78 deelnemers in geschreven, n.l. voor het open dames enkel spel 11, voor heropen heeren enkelspel 44, voor het open heeren dubbel Spel 25 paren, voor het open dames dubbel spel 10 paren, en voor het gemengd dubbelspel met voorgift 23 paren. Wij herinneren nog even aan den voor drachtenavond door Dirk Witte Vrijdagavond' te geven in de tooneelzaal van de Rustende Jager. Uit hetgeen wij over het optreden van dezen plotseling populair geworden Zaandamschen dichter-zanger hebben gele zen' rneenen wij te mogen afleiden, dat hij uitnemend d'e kunst verstaat den bezoekers een genoeglijken avond te bezorgen, en dat dus een bezoek alleszins 'aanbeveling ver dient. KORTE BERICHTEN. Op de schietbanen te Amersfoort is gis teren bij een schietoefening een soldaat dood geschoten. Een officier der cavalerie te Haarlem regaf zich Zondag te Zandvoort te paard in zee. Plots zakte het paard in een diepte weg verdronk. De officier zelf kwam met zeer veel moeite aan wal. Op Westerveld bij Santpoort heeft he* den de 100e lijkverbranding plaats. De heer R. uit Maastricht, behoorende bi. den vrijwilligen landstorm, had zakenverlo: naar Engeland, werd er voor voor een Belg gehouden en naar het front in Frankrijk ge zonden. l i In de Meierij wordt den laatsten tijd cene buitengewoon groofe partij oude paar den opgekocht met bestemming naar Ln, land. De prijzen zijn daardoor enorm stij gende De burgemeester van Culemborg heeft alle in die gemeente t.e veld staande rogge op gekocht. Tal van arbeiders en arbeidsters uit de Friesche hëidedorpen zijn naar de Groninger Klei vertrokken, om daar vlas te trekken. Het loon is nu 1 ct. per schoof en gemiddeld kan één persoon per dag 600 schooven trek ken. Zij hebben dus een daggeld van 9. Per auto zijn twee militairen naar het militair hospitaal vervoerd, die bij een vechtpartij op den Zeedijk te Amsterdam ver schillende wonden hadden bekomen. Onder de chauffeurs der A. O. te Am sterdam is een staking uitgebroken. De sta- Roman naar 't Duitsch, door HERMINE VILLINOER. 14) Eens op een dag verklaarden Grootmama en collega Heim Belhamel rijp voor op te tre den in een gastrol. Voor de kleindochter van Mama Grossi openden' zich onmiddellijk de deuren van <len hofschouwburg. Maar eerst moest Be harm op kleinere tooneelen de noodige routine ver werven. „En het onderscheid leere kennen zet Grootmama, tussche ons tboneel en een ander Ik heb altied moet hoore: „Grossie, alle groo te theaters staan foor je ope, waarom m she- mels naam blief daar altijd' in dat kleine resi dentiestadje?" Waar ik echter op mijn reize om gastfoerstellinge te geve 'weesi ben, altied heb ik dacht: „O mijn lief tooneeltje op t Slotplein, het kan mij niet schele of de foor- naamheid zooals ze zegge er dan een beetje aan mankeert. Maar de bekoorlijkheid is nog feel meer waard. Kiek, Belhamel, als ik het beleve mag, dat jou aan ons tooneel kwam Grootmama begon eensklaps te snikken en op de tafel te trommelen en Bclhamei zette oen paar vuisten in haar zak en nam zich zeive heilig voor: „Zij zal het beleven 1 Zij zal het beleven 1 In het laatst van den zomer kwamen zij van haar gastvoorstellingen terug. Beiden, Grootmhma en kleindochter met een weinig bleeke wangen Zij hadden Vier-en-ecrtig maal gespeeld. Belhamel voor Juli, Grootma ma voor voedster. Steeds dezelfde rol in alle Van het slijk, waar Grootmoeder moedig door heen waadde, had Belhamel weinig ge merkt. Zij stond onder goede bewaking en was daarenboven zoo zeer van haar taak ver vuld, dat zij noch rechts noch links keek. Dc acteurs en actrices, die zij ontmoette, mochten er uit zien zooals zij wilden, zij zag in allen slechts zichzclve, haar eigen poging, haar willen en verlangen jgkoE.— samenkomst op net slot Reebach. Zij zaten al- Bij haar terugkomst was er een algemeene imenkomst op het slot Reebach. Zij zaten al len weer gemeenschappelijk rondom de groo te tafel in de kinderkamer. En Grootmama vertelde van Belhamels succes en Belhamel van het nog grooter succes van Grootmama. Wat echter de hoofdzaak was Belhame legde de opbrengst van haar voorstellingen duizend mark voor haar geliefd Ree bach weg. Het was precies zoo uitgekomen als zij gedacht had, „In een- jaar", zei ze met trots, „heb ik Ree bach misschien vrij Toen waagden de Georgientjes slechts be deesd met haar beschieden Spaarpenningen voor den dag te komen. Heel pedanf vpegde Krab cf honderd mar bij, het bedrag van hetgeen haar honig had opgebracht. z.Kienders," zei Grootmama, „an dezen dag zullen wij denke en zelfs als wij al lang griezi hare hebbe. Ik heb er een foorgefoel fan,-mien Reebachertjes worde wat, met geen een er fan loop het slecht af. Deksels, wa strale je ooge en wat gloeie je wangeg „De uwe ook, Madame, fluisterde de Francaise Eit jou bent niet half zoo goed als anders mien Casseletje," kreeg zij tenantwoord. Onnut begon reeds met verbouwen. „Weet je wat, wij make van het bijgebouw een' tehuis voor oude Vrouwen uit het dorp Medonland. SUIKERDISTRIBUTIE. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. In verband met de omstandigheden dat zich ten aan zien van de suikervoorziening groóte moei lijkheden voordoen en voor het volgend jaar scherper toezicht op de distributie noodzakelijk is te achten, met het oog waarop een speciaal suikerdistributiekan toor te Amsterdam is opgericht, heeft de Minister van Landbouw bij circulaire aan de burgemeesters gegevens gevraagd, be tredende de suikerbehoefte gedurende het tijdvak van 1 October 1916 tot 1 October 1917, er op wijzende dat opgaven dan en kel waarde kunnen hebben wanneer zij zoo noodig inzage van boeken, orderbrief jes, kwitanties enz. zijn te controleeren. De Minister verzoekt de burgemeesters be langhebbenden er op te wijzen dat die con trole verricht zal worden. - MARGARINE-DISTRIBUTIE. DEN HAAG, 25 Juli. De minister van Landbouw heeft betreffende de Margarine circulaire een circulaire tot de burgemees ters gericht, meldende dat met de gezamen lijke margarine-fabrikanten is overeengeko men, dat deze een bepaalden, standaard kwaliteit margarine in den handel zuilen brengen en algemeen verkrijgbaar zullen stellen. Deze normaal margarine waaraan de kwa liteit zooveel mogelijk zal overeenkomen met dé gebruikelijke, welke thans voor 50 cents per X K. G. in den kleinhandel ver- j krijgbaar zijn zal, voldoen-aan alle billijke eischen aan goede margarine te stellen en voor publiek verkrijgbaar zijn tegen 45 ets. per K. G. en over het geheele land fran co ten huize van den winkelier geleverd worden, voor 35 ots. per X K. netto, contant onder eenige korting. De verkrijg- baerstelling zal aanvangen op 1 Augustus SLS. MAXIMUM PRIJZEN IN PRACTIJK. AMSTERDAM, 25 Juli. Heden hebbeu een 230-tal tuinders uit den omtrek van Am sterdam een vergadering gehad, waarop de voorzitter mededeelde dat hij getracht heeft minister Posthuma te spreken. De deputatie was echter na eenig oponthoud bij den heer van Sponsen terecht gekomen. Het bestuur stelde nu voor: een rekwest aan den minister van Landbouw te zenden, waarin gevraagd wordt opheffing der maximumprijzen te ver kenen. Is hierop uiterlijk Vrijdag geen guns tig bericht van ingekomen, dan zullen de tuinders geen groenten meer ter Amsterdam-, sche markt brengen. Op Vrijdag a.s. te 8 uur zal eveneens een vergadering worden gehou den en het ligt dan in de bedoeling om Maandag 31 Juli geen groenten meet aan dc Amslerdamsche markt te leveren, terwijl liet bestuur de tuinders tot Zaterdag 29 Juli vrij laat in tiaar handden. HET DISTRIBUTIE-ONTWERP. DEN HAAG, 25 Juli. lu de veronder stelling dat heden avond de memorie van antwoord nopens het ontwerp betreffende de distributie van levensmiddelen in druk zal worden rondgedold, zal de 1 weede Ka mer worden bijeengeroepen tegen aanstaan de Donderdag half twaalf ter behandeling onder meer van het twintig miilioen-ont- werp, waarmede wordt bedoeld het Distri butie-ontwerp. MAJ. DE QUAY NAAR FRANKRIJK. DEN HAAG, 25 Juli. Majoor de Quay, van het regiment grenadiers, wordt belast met een militairez ending naar Frankrijk en vertrekt binnenkort naar Parijs. ONZE HARINGVLOOT. MAASSLUIS, 25 Juli. Bij de visschertj- maatschappij Vlaradingen is bfricht inge komen dat het stoomvisschersvaartuig „Ju piter" V. L. 206 naar Kirkwall is opge bracht. De gisteren te Maassluis binnengekomen logger „lacofoa Maria" M. A. 71 rappor teert; ddt op 77 graden noorderbreedte, 4 Hollandsche visschersvaartuigen door En gelsche schepen werden opgebracht. KINDERFEEST. KATWIJK AAN ZEE, 25 Juli. Om streeks half tien had een kinderfeest te Kat wijk aan Zee plaats. Een 2000 tal kinderen metv laggetje, kin deren van 9 scholen, werden aan het strand opgesteld. De oningin en de prinses kwa men per auto. De Koningin sprak de kinde ren toe. Zij kregen allemaal een stukje cho- colade met het portret van de Koningin. Daarna gingen de Koningin en de kinderen naar de scholen, waar ze werden onthaald. DE „TUBANTIA". DEN HAAG, 25 Juli. De heer P. J. Gelder, 'hoofdredacteur van de visscherij- courant heeft naar aanleiding van de pu blicatie in het Oranjeboek, van de brief dén 9den Juni door den Duitscben minister van binenlandsche zaken aan den Neder- landschen gezant te Berlijn, betreffende het gebeurde met de Tubantia een adres ge richt aand' en Minister van Buitenlandsch Zaken te Den Haag. In den brief van den Duitschen minister van Bineniandsch Zaken wordt verklaard, dat in den nacht van den 15en op den 16en Maart 1916 zich geen enkele duikboot of ander Duitsch oorlogsvaartuig bevond bin nen een rayon van 10 zeemijlen van de plaats, waar de ramp heeft plaats gehad gevonden. De heer Gelder deelt nu aan den minister mede, dat Woensdag 15 Maart des namid dags 3 uur een Duitsche duikboot de Goe- reesche Blazer G. O. 11 heeft aangevaren en wel op 6 mijl noordwest van het vuur schip Maas. In het Hollandsch werd gevraagd waar men was. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ, Nos. 13153, 11833, 1000. No. 1935, 400. Nos. 2928, 9997, 13323, 14291, ƒ200, Nos. 3907, 5375, 7256, 10182, 17078, ƒ100. STADSNIEUWS. DE ZAAK-HAUSKNECHT. Onderstaand telegram is door de Commis sie tot vrijlating vin geïnterneerde Duitsche deserteurs aan H. M. de Koningin verzon den: Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw I Nu Zijne Excellentie, de Minister vau Justitie, na maandenlange correspondentie met de Duitsche regeering, gemeend heeft, in strijd met het advies van de Uotterdamsciie rechtbank, tot de uitlevering van den Duit schen deserteur, Karl Hausknecht op 26 Juli te moeten besluiten en daarom het vermoe den gegrond schijnt, dat die uitlevering niet op rechtsgronden en niet in strikte toepassing van de bestaande uifléveringstractaten, maar uit politieke overwegingen geschiedt, nemen, wij dé vrijheid tot Uwe Majesteit van Wier hoog rechtsgevoel wij overtuigd zijn, het eerbiedig, dringend verzoek te richten, de noodige stappen te laten doen, om alsnog deze daad te voorkomen, die, mecnen wij, niet samengaat met het bewustzijn van fiere, onafhankelijke neutraliteit, waarvan Uwe Majesteit is bezield en waarvan zij aan Haar Volk het voofbceld gaf. Van Uwe Majesteit de gehoorzame diena ren en getrouwe onderdanen, de Commissie tot vrijlating van Duitsche deserteurs te Bergen (N. H.). BUREAU VAN ADVIES VOOR DEN MIDDENSTAND. Oisteravond werd een vergadering gehou den van het Bureau van Advies voor den Middenstand. Tegenwoordig waren 7 Neu trale Middenstandsvereenigingen/m 11 llau- ze-afdeelingen vertegenwoordigende te zamen 1200 leden. Jullie kunt niet gelooven hoe slecht zij het hebben' nergens isp laats voor het over al zijn ze tot last. U had eens moeten zien. Grootmama hoe tevreden Meile gestorven is. „Heidegalei", was haar laatste woord „Jc bent er niet eens bij geweest," viel Krab haar in de rede, „je bent weggeloopen toen ze sterven' ging." „Maar 'jij hebt het mij gezegd," zei Onnut, „zeg Grootmama, mogen wij bouwen?" „Ja, weet je kind", zei deze. „we moet' eerst nog een beetje wacbte. we moete Ree bach toch eerst frij hebbe. Dat kost nog werk en moeite genoeg „Kijk maar eens", zei Belhamel en zij pak te haar blouse van voren bij elkaar, „zoo ma ger ben ik ér van geworden." Nu schrikte Onnut en er vloeiden tranen uit haar oogen. „Ach hemel, en ik heb niets gedaan Maar Grootmama trok haar op haar schoot en Belhamel veegde haar zusjes tranen al. „Zij is de luiste van allen/' bromde Krab, „en toch wordt zij vertroeteld, waarom toch Grootmama?" „Wel, omdat men de menschen opfroolij- ken moet, al hebben ze niet goed gedaan, kreeg zij tot antwoord. Den volgenden morgen zaten degenen bij 'elkander, die bij elkaar behoorden. Grootmama bij liaar Cassaletje. „Ik kan je zegge," zoo babbelde zij, „bloed heb ik gezwetch ach heer! heb ik vaak 'dacht, als Belhamel dit of dat maar niet merkt ze heeft niks 'merkt de ellendig ste acteurs heeft ze foor halve gode ansien en zooals zij zich Vleid loeiden- 't was om je dood te lache Cassaletje, Cassaletje, ze zal toch bij ons engageerd worde Bel hamel aan een gering tooneel dat zou haar dood sijn want as je daar niet mee doe, dan ben je ferlore en ze geloove daar liever aan de duvel dan aan je fatsoen. Schenk me nog maar gauw een kop koffie in, Cassaletje, dan kan finnele Zij keek het raam uit: mie bezwaren weg en keen net raam uit: „Daai wandelc on ze Georgientjes wat kieke de boere ja heusch, soo'n modedame heb jullie hier nog nooit zien, die als de kat om de brei op één pootje rouddraaie. Maar flink, heel flink! Alleen moet ik me vaak affrage: „Zijn ze le vend opzet? Bij Belhamel en ünnut ach hemel 1 riep zij uit, „die twee, daar pronk ik met al weet ik nog niet precies wat er in Onnut zit." In haar geliefd zwaluwnest zaten Belhamel en Onnut heel alleen. Daar was het bijna schemerdonker op klaarlichten dag, zoo ten volle had de wilde wingerd zich van het ter rein meester gemaakt. Zware ranken vieleu van boven neder en raakten bijna het hoofd van de beide meisjes aan. En de takken kropen langs den grond, slingerden zich be- geerig rondom de wormstekige tafel en vormden er een groen kleed over heen, be woond door duizend kleine diertjes. Het venster met het uitzicht op de Rijnvlakte in de verte was er haast dbor bedekt. Belhamel maakte lucht door met beide handen in de in elkaar verwarde bladeren te grijpen. „Men kan merken dat er hier niemand an ders meer komt dan jij, Onnut," zei ze tol haar zuster, „jii laat alles maar loopen en groeien zooals het wil." „Daarom heet ik dan ook Onnut,zei de- ze. Belhamel trok haar naar zichtoe op een boomtronk: „O kleintje, kleintje, het leven is goddelijk, dat zeg ik je. En wat. er ook niag gebeuren ik zou het hier niet meer kunnen uithouden ontzettend, de eene dag precies als de andere. Om veel te ondervin den is men op de wereld om groote, won derbare dingen te beleven och zulke won derbare dingen Onnut hing aan de lippen van haar zuster: „Vertel, vertel je oogen zijn heel anders, Belhamel je weet aief hóe heel anders - Een vuurroode kleur overdekte Belhamels ezictit, zij hield haar zuster den mond dicht. Iet was alsof zij een inwendigen strijd voer de, maar overwonnen werd. „Grootmama inag er niet» van weten, On nut; Orootmama vindt steals en steeds weer heeft ze 't mij gezegd dat ik niet ver liefd mag worden op een tooneelspelei dat zou het grootste ongeluk zijn van de we reld „Maar Grootmama heeft het toch ook ge daan," viel Onnut haar zuster in de rede. Deze knikte en woelde met 'de punt van haar schoen in de bladeren op den grond. „En ik wil ook niet," bracht zij er stootend uit, „ik ben toch de oudste ik moet voor Reebach zorgen. Ja, dat wil ik. Maar toch was het heerlijk verrukkelijk. Zij haalde zwaar adem. „Wat klopt je hart," fluisterde Onnut. „Hij is. als de berk daar ginds, zoo slank en zoo buigzaam," Belhamel jubelde, „zulk een groot, o zoo £root acteur Tweemaal hebben wij met elkaar gespeeld. Hoe an ders was dat zoo geheel anders. Vroe ger, bij al de Romeo's dacht ik aan niets - ik wist van niets Een donkere blos steeg haar naar het voor hoofd. Het was heel stil. Onnut zat met ge bogen hoofd. Zij dacht aan alle nog onuit gesproken geheimen van haar zuster. Heel zacht zei Belhamel: „Hij zal ook een gastrol vervullen aan het hoftheater." „Weet Grootmama dat?" „Neen." „O Belhamel!" riep Onnut uit (Watub vervolgd) f V

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2