NEDERLAND. den (Engeland) zijn in plaats van bloemen, aardapelen aangeplant." Men ia voornemens de economische conferenties der geallieerden verder geregeld te doen plaats vinden. Deze zullen achtereen volgens in Engeland, Italië en Rusland ge houden worden. Volgens Amerikaansche bladen is de vracht-onderzeeboot „Deutschland' vertrok- ken uit de haven van Baltimore en- 50 mijlen uit de kust voor anker gegaan. In Zweden in men er voor zich nan te sluiten bij een actie die de Vereenigde Staten en Nederland voornemens zouden zijn te be ginnen tegen uitwassen der Engelsche blok- kadepotitiek en met name tegen de in beslag neming der poststukken. De stad Brussel is met een millwen mark beboet, wegens demonstraties door de bevolking gehouden tegen het Duitsche ge zag. De Duitsche vliegtuigen deden een aan val op een Russich watervliegtuigen-station op Oesel. Japan versterkte zijn „garnizoen" in Noord-China. In Noorwegen heelt het Storting de re- geeringsvoorstel len betreffende de voorloopi- ge inrichting van een ministerie voor levens middelen-voorziening aangenomen. In Hongarije bereidt men de schepping van een geregelden postdienst per luchtschip voor. - In geheel Noorwegen heerscht een ont zaglijke hitte, waardoor de oogst ernstig wordt bedreigd. Er is sedert 5 weken geen dropel regen gevallen. De boeren zijn genood zaakt hun vee te slachten, bij gebrek aan vee voeder. VISSCHERIJ KWESTIE. De conferentie, welke een deputatie uit de Soc.-Dem. Kamerfractie, vergezeld van de hee ren Brautlgam en Hykoóp gisteren in verband met de aanhouding van visscherschepen door Engeland met den minister van Bui- tenlandschc Zaken had, duurde ongeveer drie kwartier. Na afloop werd naar aanleiding van de besprekingen mèt den minister eene vergadering van dé Soc.-Dem. Kamerfractie gehouden. Naar verluidt werd in de vergade- ring van gistermiddag van de Soc. Dem. Ka- merfractie met Hoofdbestuursleden van de Zeeliedenvereenlging „De Volharding en den Haven- en Transportarbeidersbond, be sloten dat door de Sociaal-Democratische Ka merfractie getracht zalw orden gelegenheid te vinden nog deze week een interpellatie in de Tweede Kamer te houden over het opbrengen van de Nederlandsche visscherschepen door de Britsche regeering. Het hoofdbestuur der vereeniging ter be vordering van de Nederlandsche Visschcrij had gistermiddag in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een vergadering bijeengeroepen voor leden, belanghebbenden en belangstellenden in de zeevisschei ij, ter be spreking van het opbrengen en voor het prijs- erecht brengen van zeevisschersvaartuigen le Britsche regeering. vergadering werd geopend door den schersvaartuigen naar Engelsche havens heeft opgebracht en zelfs voornemens schijnt daar mede voort te gaan en al die Nederlandsche Vissersvaartuigen voor het Engelsche Prij- zenhof te willen- brengen, dat deze handelwijze van de Britsche regee ring in strijd is met het volkenrecht en der halve 'n ernstige inbreuk maakt op de rechten- van den neutralen Noderlandschen Staat en deszelfs inwoners, dat toch -de harin schepen- in de Noon aoor de Britsche vergadoii_„ heer Mr. M, de Mos, algemeen secretaris van de vereeniging. -Spreker stelde o. m. de vraag, of de visch is te beschouwen als voorwaardelijke contra bande en. kon volgens spreker beslist ontken nend beantwoord worden. In liet feit. dat de Engelsche regeering de betrokken besturen der visscherij-vereenigingen heeft uitgenoo- digd tot besprekingen, ziet spreker een licht punt. l'ra slotte wees spreker er op, dat 't niet ging om zijn gevoelens te uiten- over de oor- toevoerenden partijen, doch alleen de gelen te beramen- tegen handelingen der Ln- gelschen (Applaus). Hierna kwam als spreker de heer Anker man lid der weede Kamer, mede bestuurslid van voormelde vereeniging. Spreker stelde de volgende motie voor: ,Dc vergadering van de led® der Vereent ging ter Bevordering van de Nederlandsche Visscherijen van een zeer groot aantal belang hebbenden bij en belangstellenden in de zee- vis8cherij, gen bouw van nisch Genootschap - r,-, overwegende, dat blijkens de berichten d Britsche regeering tal van Nederlanusche ,vls- Toen scheidde zfj de. belden. „Ik verkies het." zei ze, toen Aliens aar zclde hel meisje k» te laten. „Ik verkies dat ge heengaat," herhaalde zij Belhamel geleidde hem naar de deur, toen keerde zij zich om met gloeiende wangen en hevige verwijten op de lippen. Toen nam Grootmama haar heel zacht in haar armen en kuste en kuste haar met heete tranen over de wangen. „Arm meiske," stamelde zij, „arm arm meis- ke och hemel je zult me toch niet veronge lukken I" En Belhamel viel voor haar neder alsof een harde slag haar getroffen had en ze nep en snikte: „Niets dan goeds niets dan goeds Grootmama, zult u van mij hooren, niels dan goeds goeds Grootmama kreeg geregeld bericht van Bel hamel. Waar zij in gastrollen optraden, zij en Aliens, of zij in den smaak vieleu, wal zij gespeeld hadden. Daarna van haar verbin tenis aan den schouwburg van een groote stad. Zoo ging ruim een jaar voorbij. Van Al- lens werd geen melding meer gemaakt. „Ik vraag haar niks, ik laat haar begaan, zei Grootmama tot haar vriendin Cassale „het is allied beter dat men zijn leve zei verknoeit, dan dat andere het voor je doen Arm, klein meiske! Ik wed dal hij 'trouwe is en zich eerst moet late scheide. Zoo is aan het gewoonlijk Maar deze keer is ie de laatste kome. Ik ken mijn Belhamel; li" kenae doet ze niks, dan ging ze liever k gronde. Maar als ik 's nachts wakker word, dan foei ik het in al mijn lede; mijn eige vleesch en bloed heeft een zware strijd strijden. Ik zend haar geld zooveel als die met Nederlandsche Pi;ee gevangen wordt, het onbetwistbaar eigendom is van de in Neder land gedomiliceerde reederijen en daaraan niets afdoet, dat deze haring eenmaal in de bestemmingsplaatsen (Nederland) aangeko men- op de vrije markt gedeeltelijk voor het buitenland wordt opgekocht, nu elke nationa liteit bij dien verkoop gelijkelijk in de gelegen heid wordt gesteld deze aangebrachte visch te koop-en voor zoover die visch niet voor ge bruik in Nederland bestemd'wordt. dat dan ook noch Engeland, noch eenig ander land tot op heden eenige termen heeft gevonden om de producenten van de Neder landsche zeevisscherij als contrabande te be schouwen en in den aard dezer visscherij se dert het uitbreken van den oorlog geen wijzi ging is gekomen. dat derhalve niet vol te houden- is, dat de visch, die door Nederlandsche schepen is ge vangen- tijdens het naar huis brengen bestemd is voor een der belligrenten. dat waneer inderdaad zou blijken, dat En geland het voornemen heeft, de Nederland sche visschersvaartuigen in beslag te nemen en voor het prijzenhof te brengen, deze on rechtmatige handelwijze aan de Nederland sche reederijen en groote visschersbevolking en andere daarbij betrokken bedrijven onnoe melijke schade zou berokkenen, welke zeer ze ker niet kan worden goedgemaakt door een schadeloosstelling aan de reederijen op de basis van gemiddelde winst, dat toch een schadeloosstelling aan de reederijen' niet kan verhinderen, dat de beman ning dier schepen ten getale van 13.000, de kuipers, de boetsters. de transportarbeiders cn al degenen, die bij 't vissclicrsbedrijf werk zaam rijn of daaraan indirect hun bestaan te danken hebben, door het stopzetten der visscherij broodeloos worden, dat Engeland bij bovengenoemde maatre gelen uit 't oog zou verliezen, dat 't daardoor zou onmogelijk maken de uitoefening van een oud1 bedrijf van een neutralen staat, welk be drijf buiten alle verband met den oorlog en op normale wijze wordt uitgeoefend, protesteert met kracht tegen het bovenom schreven door Engeland in beslag nemen van Nederlandsche zeevisschersvaartuigen en het iventueel brengen van die schepen voor een ingelsch prijzenhof, als zijnde in striid met de eerste beginselen' van het volkenrecht, on rechtmatig en niet overeenkomstig met de ïouding tegenover de burgers van een be- vrienden neutralen staat, spreekt het vertrouwen uit, dat Engeland, ïetwelk heeft verklaard dezen oorlog in de eerste plaats te voeren voor het goed recht van de neutrale kleine staten, niet zal voort gaan op den reeds gedeeltelijk ingeslagen weg en de Nederlandsche visscherij wederom vrij haar bedrijf zal laten uitoefenen, althans met haar een voor haar bevredigende rege ling zal treffen, en besluit van deze motie kennis te geven aan de Nederlandsche cn Britsche autoritei ten." De heer Joh. Brautlgam, voorzitter der ZeeUcdeuvcreeniging „Do Volharding", hier na het woord krijgende, laat o. m. uitkomen, dat van bevoorrechting van levering voor Duitseliland of Engeland geen sprake is. Spreker geeft den vertegenwoordiger der Engelsche regeering den raad: „leg uw oor te luisteren bij ons volk en in de bladen" en gij zult tot de overtuiging komen, dat een groot onrecht wordt gepleegd." De lieer lieijkoop, secretaris van den Bond vau Havenarbeiders, zei o. m., dat het gaat om de Nederlandsche belangen, 'en men moet agecren tot men rijn brood heeft hei kregen. De heer Drop, voorzitter van den Kuipers- boud, wijst cr op dat de arbeidende klasse bij de thans lioerseheude crisis zwaai getroffen is en wenscht dus dat verschillende organi saties mede protesteeren. De heer K. Vink. voorzitter van de Chr. /.eeliedeubond, getuigt van de eenstemmig heid onder alle lichtingen. Spr. memoreert vervolgens het schrijven zijner organisatie een van wen. aan den Engelsehen gezant, waarbij op ver zoek van dezen een zin geschrapt werd. Wij hebben 't hoofd gebogen, zegt spreker, maar wij wenschen niet, dat het Nederlandsche volk dit ook doet. (Applaus). De heer W. J H. O. M. de Jong, Kamerlid voor Hoorn, beweert dat ook belangstellen den moeten protesteeren. Wanneer de vis- schersvloot noode opgelegd is, is dat ramp voor de Nederlandsche welvaart De heer B. J. van Gelder, redacteur de Visscherijcourant, zegt wat thans is schied, een groot onrecht is. Spr. wijst op dè agitatietoon van verschillende sprekers ai lo'kt daardoor zoo'n rumoer uit, dat hij ver- der van het woord afziet I> heer Van Duivenvoorde wenscht niet met een fooi afgescheept te worden door En geland Hij protesteert eveneens ten sterkste tegen de genomen maatregelen. De heer Ankerman verklaart hierna, dat 't bestuur niets tegen een wijziging der motie heeft, als door de arbeidersorganisatie ge- wcnsCht. De voorzitter sprak den wenseh uit, dat het niet noodig zal zijn, dat men Dinsdag te IJmuiden vergadert, want hoopt, dat de vis- "-=>>• Schersvloot weer spoedig vrij zal zijn. (Ap- plaus). De motie, welke aan de Engelsche en Ne derlandsche regeering zal worden ter kennis gebracht, werd ten slotte met op één na alge- meene stemmen aangenomen. De vergadering werd hierna gesloten. uit te oefenen, wijl een deel hunner producten naar Duitschland vervoerd kunnen worden'. Dit is een uitbreiding van het denkbeeld voortgezette reis", die waarlijk alle perken te buiten gaat. De Engelsche stelling is natuur lijk en- wat het begrip „voortgezette reis" betreft, beroept zij zich op vele precedenten van andere oorlogvoerenden als de Vereenig de Stateni dat het niet noodig is dat con trabande direct naar een vijandelijk land ver voerd wordt, als aangenomen moet worden dat het later in een voortgezette reis naar het vijandelijk land vervoerd wordt, is het als contrabande en als goede prijs te beschou- Die stelling nu zóó uit te breiden, dat het vervoer van visch, door Nederlandsche vis- schers over zee als het vervoeren van contra bande te beschouwen, wijl een deel dier visch naar Duitschland uitgevoerd wordt, is toch waarlijk te kras. Wij mogen- en moeten voor onze visschers het recht opeischen ons volk van visch, die rij waarlijk thans noodig heb ben, te voorzien en hun bedrijf te blijven uit oefenen, En, zoo eindigt het Handelsblad zijn be toog, wij nemen geen oogenblik aan dat een Engelsen rechter visch, door een Nederland sche visscher, voor eigen rekening gevischt en Nederlandsche haven in De maatregel door de Engelsche regee ring thans tegen onze visschersvloot toege past, schrijft het Hbl, strijdt in zulk een mate tegen elk recht, zou, tot de uiterste con sequentie doorgevoerd zulk een brutaal stuk zeeroof rijn, dat wij wel moeten twijfelen of deze daad tot het uiterste doorgevoerd zal worden. Wij gelooven en vertrouwen, zegt het blad, dat de Engelsche regeering spoedig zal inzien, dat hier een volkomen onrechtmatige oorlogsdaad tegen Nederlandsche schepen is verricht en na betaling van volledige scha devergoeding onze Nederlandsche visschers weer zal vrijlaten. Deze daad herinnert ons aan een voorloo pige aankondiging door de Engelsche regee ring van iets haast even ergs, de verklaring dat Duitsche bunkerkolen als contrabande zouden worden beschouwd. En onmiddellijk in verband met deze verklaring werden onder handelingen met de reeders geopendonder handelingen op deze basis: zonder Duitsche kolen kunt gij. niet meer varen, tenzij gij En gelsche kolen gebruikt. Wilt gij Engelsche :olen krijgen, dan.enz. Wij schreven toen, gaat het blad voort, wij gelooven niet in den ernst van deze bedrei ging, want er is geen Engelsche rechter die de geldigheid van de opvatting als zouden bunkerkolen tot de lading van schip behoo- ren, zal erkennen. Onze reeders hebben toen geweigerd eeni ge onderhandeling enmet de Engelsche re geering aan te knoopen. En de Engelsche rege ring heeft blijkbaar hetzelfde vertrouwen in den Engelsehen rechter gekoesterd dat wij hadden. Onze schepen rijn ongestoord voort gegaan met Duitscn bunkerkolen te laden, on ze reeders hebben zich geen onereuse contrac ten laten afdwingen, hebben onze handels vloot niet aan Engeland vercharterd. Thans nemen onze haringvlootrceders het zelfde moedige en krachtige standpunt in. Als gij zeeroof wiltp legen en een haringvloot die op de vrije zee haar bedrijf uitoefent, geen oorlogsdaad verricht, in beslag wilt ne men, moet gij de volle gevolgen van uw daad dragen Wij verwachten steun van onze regee- bestemd- om in een het openbaar geveild te worden, contrabande zal noemen, alleen omdat wellicht ja waar schijnlijk een deel dier visch door hande laars zal worden opgekocht, die haar naar Duitschland opzenden. ^J§e in Engeland O] loete gel iblik kan en schrid op den postwissel: „Je Groot mama wier armen altied voor je open slaan dat moet ze wete. Niks zoo dom op de wereld als ouders die op gewapeuden voet met hun kieuders omgaan, omdat ze hun eige gang rijn 'gaan. De man in de maan zou er ook zoo een 'wccst rijn. Zijn ziel ruste bij God. Leg een krans op rijn graf, Cassale, leg eeft krans op rijn graf Ik ben toch zoo blied dat hij dit niet belodd heeft." Zij kwam nu Steeds vaker op Reebach en bleef steeds langer. Zjj bewoonde de kamers boven de gang en veranderde die langzamer hand in een warme, artistieke omgeving, die zij noodig had-om te kunnen leven. Ten slot te zei ze haar appartementen in de stad ge heel op en als zij moest spelen logeerde ze bij haar vriendin Reut. Zij nam nu en dan Maankalfje mee, een kind dat onbeschrijfelijk verlangde naar de genoegens der hofstad cn een der getrouwde dochters van mevrouw vou Reut had veel op met het bijzonder knap pe meisje. Zij vroeg het kind te iogecren en wilde het niet meer den vertrekken. Cassale schreide. „Wees uu niet sentimenteel Cassal- lachte Grootmama haar uit, Je moest bi rijn, God danke dat het zoo 'loope is „O Madama," fluisterde de Fran^aise, „Maankalfje is de eenige mijner leerlingen, die zich de Régies de civilité bepaald eigen gemaakt heeft." Ja," knikte Mama Grossi, „maar anders is er ook niks aan dat mormel. Ze kreeg een vuurroode kleur toen ik bij mijn lieve Reut eens over de Oeorgientjea begon te prate. „O, Grootma," klaagde ze later, „hoe nu in tegenwoordigheid van al die menschen zeggen, dat mijn zusters naaister zijn Flap, daar kreeg ze een klap voor op haar tnoyie mondje (Wordt vervolgd). ebrachte visschersschc- pen moeten voor een Engelsch prijsgerceht ge recht gebracht worden. Wij gelooven geen oogenblik aan de mogelijkheid dat zulk een prijzenhof de inbeslagneming gerechtvaar digd zal achten en die schepen goede prijs verklaren. Wij gelooven ook niet.dat de En gelsche regeermg dat gelooft En een vrij spraak houdt volledige schadevergoeding voor dè reeders in. Uitnemend begrijpen wij daarom deze zin snede in het Engelsche regceringcommuni- qué: „De (Engelsche) regeering erkent dat eenige moeilijkheid kan worden veroorzaakt door deze handelingen en rij verklaarde zich bereid tot besprekingen- met de vertegenwoor digers der Nederlandsche visscherijbelangen met het doel eenige middelen te overwegen tot verlichting van den toestand." Zeker en wij twijfelen er niet aan of, indien de Nederlandsche haringreeders zich willen verbinden hun vlascherijbedrijf cn vischver- koop naar de wenschen van de Engelsche re- gecrlng te regelen, de haringloggcrs wel weer vrij zullen worden gelaten en geen Ujd ver knoeid zal worden aan een lastig geding voor een prijzenhof. Het Handelsblad zegt verder: Terecht weigeren onze Nederlandsche ree- ders en wij zijn er trotsch op dat rij op hun rechten staan, recht eischcn, niet meer en piet minder. Wij zijn overtuigd dat de Nederland sche regeering hen daarbij krachtig zal steu nen. En wij rijn overtuigd dat het Engelsche volk, hoezeer het met een toegevend lachje dit slimmerigheidje van hun regeering zal aan schouwen ai in hun strijdwoede en strijdhaat tegen Duitschland alles wat Duitschland ook maar middellijk treft zal toejuichen, toch een dergelijke houding van onze visschers en van onze regeering zal billijken en goedkeuren. Wij behoeven wel niet er op te wijzen, dat de inbeslagneming der haringloggers volko men onwettig is Een voorloopige aanhouding ter onderzoek voord en rechter, heeft altijd een schijn, meestal ook een grond van wettigheid. Doch die grond vervalt loch als de uitvoeren de macht de Engelsche rcgeerlng die den politieagent opdracht geeft, zelf niet aan de juistheid van de aanklacht gelooft. Dan heeft wederrechtelijke vriikeidsberooving slechts een schijn van recht plaats. De beschuldigingen hebben- niet de minste rechtswaarde. Engeland kan een stuk der Noordzee tot oorlogsterrein verklaren hoe du bieus of het ook rijn mag of rij het recht href door oorlogsmiddelen als mijnen het bevaren van een uitgestrekt stuk open zee ge vaarlijk te maketf,. dat rij het recht zou hebben schepen die deze gevaren trotsceren tot goeden prijs te verklaren, is geheel uitgesloten. Eveneens is het uitgesloten dat rij Neder landsche visschers beletten mag hun bedrijf HAUSKNECHT UITGELEVERD. Gisteren om elf uur arriveerde te Zevenaar vergezeld van rijksveldwachters, de gewezen Etuitsche onderofficier Hauskneeht, die met denzelfden trein onder geliede naar Duitsch land werd uitgeleverd. Hauskneeht, die over rijn boeien een mantel droeg ter bedekking, zag er bleek uit, deelt de Tel. mede, Onder beding, dat Hauskneeht niet vervolgt zal wor den als deserteur is hij uitgeleverd. MAXIMUMPRIJZEN. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters een- nieuwe lijst van eenige groentesoorten en vroege aardappelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen toe gezonden. De daarbij vastgestelde maximum prijzen rijn geheel gelijkluidend als die vast gesteld in de vorige lijst, met uitzondering van den- maximumprijs van bloemkool le soort, .wekle voord en groothandel van 9 op 12 cent en voor den kleinhandel van 12 op 15 cent per stuk ia gebracht. UITVOER VAN JUTE-ZAKKEN NAAR DUITSCHLAND. Berichten- uit Geldersche grensplaatsen melden, dejt de Tel. mede, dat dagelijks honderden en- honderden zaken aardappelen naar Duitschland gaan. Alle zakken rijn van jute, die dus onder N. O. T. bepalingen wor den ingevoerd en waarschijnlijk op deze wijze uitgevoerd, nimmer meer terugkeer en in ons and. Past in deze niet meerdere voorzichtig- leid, willen wij gereglden toevoer van jute ïeben Er was gedurende den oorlog eens een periode dat de aardappelen los in de wagon naar Duitschland verzonden werden. SODA-OEKNOEI. Te Gouda is een groot soda-geknoei ont dekt. Was reesd voor eenige dagen de voor raad soda bij een tweetal grossiers in beslag genomen en van gemeentewege opgeslagen, thans is dit weer geschied bij een- derden gros sier, die de soda ver boven de maximumprijs verkocht. Een partij van 400 K. G. werd ra beslag genomen, deelt de Tel. mede. Onder de vele blcekere alhier rijn er ook en kelen, die de hun door de soda-coinmisise ver strekte soda met enorme winst verkoopen, ter wijl ze hebben gecontracteerd de soda voor eigen bedrijf te zullen gebruiken. Volgens de G. C. is dan ook bij den burgemeester bericht ingekomen, dat de soda-commissie overweegt geen soda meer de Goudsche bleekerijen te leveren. Verder werd nog Sel de Soude verkocht te gen den prijs van 60 en 70 cent, terwijl de niaximum-pijs van dit product 20 cent be draagt TE BERLIJN IN BEWAKINO GEHOUDEN. Tot gisteren was het aan de te Delftrijl wonende familie van den heer B. Z. B., die den 18en dezer door de Duitschers op de Eems gevangen genomen werd, niet bekend, waar de heer B. in arrest gehouden wad. Wel ontving de familie bericht van den Ne- derlandschcn consul te Emden, dat men hem verdacht van spionnagc. Gisteren werd echter van genoemden heer bij de familie ren schrij ven ontvangen, dat hij in Berlijn in bewa ring wordt gehouden. heeft b«»k>tea. <n verband met zijn doel„de „instandhouding van de rendenjhotiderij", dat slechts voor een gedeelte van de eenden, n.l. dat gedeelte hetwelk „afgebroed" is, con sent tot uitvoer zal gegeven worden (d.w.z. ten hoogste voor twee derde' van het aantal eenden te Amersfoort en ten hoogste voor de helft van het aantal een-den elders). De een den, die binnenlandsch blijven, moeten voor de eierproductie of de fokkerij gehouden wor den- en mogen niet worden verkocht voor de slacht. Het comité garandeert 2 per stuk voor de eenden, die voor uitvoer in aanmerking ko men, eventueele meerdere opbrengst blijft voorloopig onder berusting van het comité om zekerheid te hebben, dat de eendenhouders, die eenden op consent verkoopen, het gedeel te, dat ze behouden, voor de eierproductie o> fokkerij bestemmen. MELKSLIJTERS. Het N. v. d. D. deelt-mede. Het hoofdbestuur van de Nationale Bond van Melkslijters in Nederland heeft naar aan leiding van het inhouden van den toeslag door de Kaasvereeniging, zich telegrafisch tot den) Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gewend, om te trachten den toeslag alsnog tot einde September te laten bestaan, of van regeeringswege hulp te verkrijgen. NED. SLAGERSGEZELLENBOND. Door het Hoofdbestuur van den Ned. Sla- gersgezellenbond is onderstaand schrijven verzonden aan den Minister van Landbouw, enz., d.d. 26 Juli Excellentie! Uit een bericht in een der dagbladen is het ons gebleken, dat het in de bedoeling van Uwe Excellentie ligt de uit voer van varkensvleesch, waarvoor binnen kort consent wordt verleend, op te dragen aan vier exporteurs. In verband hiermede wijzen ondergeteekenden U er op, dat hier door de werkloosheid onder de arbeiders, die voor de andere exporteurs gewoon rijn te werken, bestaan blijft Derhalve verzoeken wij Uwe Excellentie, het daarheen te willen leiden, dat eerstbedoelde exporteurs verplicht worden de werklooze in het werk te nemen op" de door Bond vastgestelde voorwaarden. BINNBÊJLAND. Gamaogd niauws. EEN WONDER. Gistermiddag waren twee werklieden gemeentetram op den Haarlemmerweg Sloterdijk bezig op ren montagewagen, der die GROENTENVOORZIENINO DER HOOFDSTAD. Men meldt ons uit Amsterdam: De toestand op de groentenmarkt was he denmorgen veel verbeterd, de aanvoer van tuinboonen, sla en uien bleef slechts weinig onder dev raag voor Amsterdamsch verbruik, vrije groenten waren ook in vrij aanzienlijke hoeveelheid aan de markt en de handel in bloemkooh ging vlot. De bloemkoolen waren Ingekocht tegen den ouden maximumprijs, en gisterenavond werd bij ministrirele beschik king plotseling de prijs voor de bloemkool met 3 cent verhoogd. Daardoor was heden morgen de handel in dat artikel zeer geani meerd. Namens het „Marktwezen" werd aanvan kelijk beslag gelegd op de gekochten voorraad van een winkelier die voor Beverwijk kwam opkoopen. Later is dat beslag opgeheven Namens het „Marktwezen" eveneens be zwaar tegen het nier ter markt koopen van groenten door winkeliers uit Buiksloot, Ou derkerk, Weesp, Abcoude omdat daardoor de hier aangebrachte producten naar buiten gaan. Daar het winkeliers betreft die geregeld lier hunne inkoopen komen doen, heeft men die bezwaren laten varen. De Coöperatieve inkoopsvereeniging van ..Streven naar Verbetering" zal hedenavond worden opgedoekt. Aan de deelnemers zullen hunne Inleggel- den worden teruggeven. NETTEN VERLOREN. De stoomtrawler „Frohn", welke gister middag te IJmuiden arriveerde, rapporteerde dat een deel der vischlijnen en netten verlo ren zijn gegaan, doordat deze waren vastge raakt achler een Engelsche duikboot, welke zich onder de waterlijn bevond cü waarvan de bemanning, nadat de duikboot was boven gekomen, de lijnen doortapte. 'T WAS NIET ZOO ERG. Zaterdag meldden we, dat op de schietba nen te Amersfoort een soldaat bij de schietoe feningen gedood werd. Achteraf blijkt nu, dat deze soldaat gevallen is, rijn voet verstuikt heeft en flauw gevallen is. Geen klein verschil 1 UIT HEILÜO. Op den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder, den 2 Augustus a. a. zal door de leden en kinderen van de Amsterdauisdie Christelijke Oranje-Vereeniging (eere-voorzit- ter Ds. J. D. J. Idenburg) eene openlucht samenkomst plaats hebben op het landgoed van Jhr. Mr. P. van Foreest. Na aankomst vand en trein 10.44's morgens wordt waudeld naar „Nijeuburg". De opening samenkomst bij den Kaitenberg geschiedt om half twaalf. Het vertrek ia bepaald op kwart voor vijf naar Alkmaar. zeker zes meter hoog is, den draad te span nen voor de nieuwe lijn AmsterdamSloter dijk, schrijft het N. v. d. D. Plotseling schoot de draad, die reeds flink gespannen was, los en trok één der beide mannen bliksemsnel over de leuning. Dem an smakte achterover, maakte een saltomortale in de lucht en kwam precies weer Op zijn beenen op doi grond terecht, juist tusscnen een hardsteenen paal en een wegwijzer van dén A. N. W. B die ongeveer een meter van elkaar staan. I lij kwam er met een lichte ontvelling van zijn hand en met den schrik al en was zelf, even als de omstanders, ten hoogste verbaasd, dat hij het er zoo goed had afgebracht. VERSCHIL OVER TURFPRIJZEN. Te Emmer Compaseuum hadden de turf schippers en vervenas verschil ova de prijzen zegt de Tel. Thans heeft de minister van Landbouw een wijziging gebracht in de prij zen-, waardoor aan de bezwaren van de schip pers is tegemoet gekomen. INSTANDHOUDING EENDENHOUDERIJ. Het Centraal Comité voor Eendenhouders UIT SCHAGEN. Onder voorzitterschap van den heer P. Buis, loco-Burgemeester, hield de Raad op 26 Juli eene gewone vergadaing. Ingekomen een schrijven van den Commis saris der Koningin, met de mededeeliug dat aan den Burgemeester een valof van 20 Juli tot en met 6 Augustus was valeend. De di rectie van de H. IJ. S. M. berichtte, dat we gens belangen van den dienst het dépot van weg en waken te Schagen naar den Helder zal worden overgebracht. Verschillende adressen om traktenients- en loonsverhoo- ging waden nu voorgelezen 1. Van de afd. Noord-Holland van den Ne- derl. Bond van Gemeente-Ambtenaren om vahooging van jaarwedde. Zal bij de be grooting behandeld' worden. 2. Van den Nedal. Bond van Vakvereni gingen tot vaststelling van eene loonregeling van gemeentewaklieden. Taug naar B. en W. om advies. 3. Adres onderwijzers om verhooging van jaarwedde. Terug naar B. en W. om advies 4. Vazoek Algem. Nederl. Politiebond, om duurtetoeslag voor de veldwachters. Toe- gekend 1 per week van 1 Juli tot 31 De cember 1916.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2