DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Van hat Westelijk Oorlogsterreln. Tabak J. R. Keuss. HaxInomprUzen GrointBisoortin enz. No. m Broodvoorziening. Honderd en adttfóende jaargang. ftbomotsunji per 3 maanden 11—fr. p. post f 1.25. ItówrtBnfleprtlsi&ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte, Brteren fr. N. T. Boek- en Handetsdrokkerfl v.b. HBRBs. COSTER 4 ZOON, ïoordam C 9. Telefnr. I VUIJDAG 28 JULI NEDERLAND. 1916 Met 20 et. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 28 Juli. De bedrijvigheid aan het westelijk front duurt voort, maar er valt vandaag niet veel van te zeggen. Bij de Somme is vooral de artillerie aan het woord en van Engelsche correspondenten vernemen we, dat de Duit- schers nieuwe vèrdragende kanonnen achter hun linie hebben opgesteld, waaronder zich vermoedelijk enkele kanonnen der marine be vinden. De Daily Telegraph beschouwt trou wens den hier geleverden strijd als een strijd van geschut en hij is van meening, dat het be haalde succes voor het grootste deel te dan ken is aan kanonniers en munitiemakers. Reuter meldt, dat sinds den eersten Juli een terrein is veroverd met een gemiddelde lengte van 9000 10.000 el en een breedte van 7000 el en een oppervlakte van 24 vierkante mijlen. Het is niet veel, maar men moet ook wel in aanmerking nemen, dat de verovering buiten gewoon zwaar is geweest, tengevolge van de enorme toebereidselen, voor de verdediging gemaakt. Het is een loopgravenstrijd. In het laatste Engelsche legerbericht wordt dan ook verklaard, dat men ten noorden van de iinie Pozières-klein-Bazentin een loopgraal veroverde van 200 Meter, dat de Duit- schers deze stelling hernamen, dat zij er we der uitgedreven werden en dat de Engel schen tenslotte vasten voet in het zuidelijk deel der stelling kregen! Reuters correspon- - dent meldt, dat niet alleen Pózières en om geving in Engelsche handen zijn, maar dat ook de windmolen veroverd is, die een zeer belangrijk punt vonnt. Dat zal wel weer niet juist zijn, daar anders de legerberichtschrij- ver er wel melding van gemaakt zou hebben. Immers die molen aan den weg van Albert naar Bapaiune vonden we beschreven als een zeer sterke Duitsche stelling men weet, dat boerderijen, stations, suikerfabrieken en molens in dezen oorlog in geduchten staat van verdediging worden gebracht en hard nekkig worden verdedigd. De Liberté maakt melding van zulk een versterking, welke om singeld was, maar waarvan de verdedigers het twaalf uur volhielden tegen de aanvallen; toen de versterking genomen was, vonden de Engelschen nog slechts vier man levend, ter wijl er zestig gedbod waren. Voorts deelt dit Fransche blad mede, dat het dorp Póziè res geheel verwoest is, zpo geheel, dat de plek, waar het stond ,niet meer van de om ringende velden valt te onderscheiden 1 Behalve hier woedt de strijd zeer hevig aan den rechterflank bij Longueval en het Delville-bosch. De Daily Mail meldt zelfs, dat hier buitengewoon zwaar wordt gevoch ten. Overigens traden de Franschen bij Verdun en de Duitschers bij Yperen en in de Cham pagne aanvallend op, zonder dat het resul taat van veel belang mag heeten. De Russen zetten hun aanvallen vooral in het gebied van de Styr voort en ze blijven daar vorderingen maken, al gaat dit dan ook niet snel. Het is niet doenlijk, de gevechten, welke hier bij allerlei kleine riviertjes en plaatsjes met de onmogelijkste namen wor den geleverd, op den voet te volgen. Vol doende moge het zijn, wanneer af en toe eens even den stand der krijgsverrichtingen wordt vastgesteld. De Russen dwingen dan de Oos tenrijkers stellingen prijs te geven, maar de Oostenrijkers bieden in hun nieuwe stellin gen tegenstand en voeren soms tegenaanval len uit, zoodat de Russen slechts langzaam vooruit komen. Doch zij schijnen vele ge vangenen en groeten bult te maken. Het laatste Russische legerbericht meldt, dat de troepen van generaal Saharof van 16—25 Juli 34000 man gevangen namen en 45 ka nonnen veroverden. En als de actie zich hier blijft ontwikkelen, als zij tot dusverre heeft gedaan, dan zal de stad Brody weldra voor de Oostenrijkera verloren gaan, waardoor de Russen een belangrijk wegenknooppunt in handen krijgen. Reeds nu wordt die grens plaats in de flank bedreigd en wanneer zij wordt ontruimd, zal het Oostenrijksche front wel vrij ver terug moeten en loopt spoedig misschien ook Lemberg gevaar. Het Fransche legerbericht meldde gisteren Ten zuiden van de Somme maakten de Franschen eenige vorderingen ten westen van Estrées. In de omstreken van Soyecourt hadiden vrij hevige gevechten plaats. Ten noorden van de Aisne vielen de Duit schers gisteravond na een hevig bombarde ment de saillant aan ,die de Fransche linie ten N. O. van de Bois des Buttes (in de streek yan Ville du Bois) vormt. De aanval milukte, dank zij het vuur der Fransche mi trailleurs. In Champagne werd het bombardement, dat de Duitechera gisteren1 op de Fransche stellingen ten westen van Prosnes gericht haden, tegen twee uur in den nacht gevolgd door een hevigen aanval op een frontlengte van ongeveer 1200 M. Hij werd echter tot staan gebracht door het Fransche spervuur en veroorzaakte den vijand verliezen. De Duit schera konden slechts eenige vooruitgeschoven elementen van de Fransche linie binnendrin gen, waaruit een Fransche tegenaanval hen spoedigd aama weder verdreef. Aan hetf ront bij Verdun had gedurende den nacht in dm sector van heuvel 304 en in de streek Fleury Lalauffée een vrij hevig ar tilleriegevecht plaats. De Franschen maakten dank zij hun granaatvuur, eenige vorderingen ten westen van het Thiaumontwerk. Het Duitsche legerbericht luidde: Het groote hoofdkwartier meldt: Tusschen de Ancre en de Somme werd aan beide zijden tot diep in den1 nacht een groote arillerie-acti- viteit ontwikkeld; ten W. van Pózières werden vijandelijke aanvallen met handgranaten af geslagen. Ten O. van de Somme mislukte een Fran sche aanval die ten O. van Barleus werd be proefd. In de streek Kaltehöhe Fleury werden gedurende den nacht sterke Fransche aanval len afgeslagen. Op eenige punten duren de gevechten nog voort. v Op het front ten Z. W. van Wameton wer den sterke Engelsche verkennersafdeelingen en bij Richeborurg coup dem ain ten N. van Vienne le Chateau (West-Argonne) mislukte. Onze patrouilles maakten bij Ville au Bois en ten N. O. van Prunay in de Fransche stel ling precies 50 gevangenen. In een luchtgevecht werd een Fransche twee dekker bij Beine, ten oosten van Reims, neer geschoten. Het Britechel egerbericht meldde: Gedurende den nacht was onze artillerie actief. Wij zetten dend ruk op den vijand in het handgemeen voort. KORTE BERICHTEN. In de staten Nieuw York en Chicago van Noord-Amerika is het geweldig warm.. Da gelijks sterven 30 a 40 personen door de hitte. Een- neger n Chicago werd door de hitte waanzinnig, doodde 5 personen, verwondde er 3 en slot zich toen in een huis or. Daar men niet bij hem kon komea liet men het huis in de lucht vliegen. J De militaire attachés in JDuitechland van onzijdige staten hebben zich naar het westelijke gevechtsterrein begeven. In het Lagerhuis is gisteren de afge vaardigde Ginnell, onafhankelijke Ier, van zeer nationalistische opvattingen, geschorst wegens wanordelijk gedrag. De aotie voor zijn schorsing werd aangenofen met slechte een stem tegen, die van Ginell zelf. Keizer Frans Jozef 'van Oostenrijk ont ving vierd ame3 van het Russiche Roode Kruis en de haar begeleidende Deensche hee- ren in audiëntie. Vier Duitsche torpedobooten hebben gisterochtend buiten de territoriale wateren bij Landskrona twee Engelsche vrachtschepen in beslag genomen meldt Wolff. De Daily Mail berekent dat de loonen der mijnwerkers in ZuidrWales thans öl'/j procent hooger zijn dan vóór den oorlog. De „Times" bevat een advertentie, waar in de overblijfselen en het geraamte van een onlangs verganen Zeppelin te koop werden DE VISSCHERIJKWESTIE. De Kamera van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen, 's-Gravenhage, Katwijk en Velsen (IJmuiden) hebben heit volgend tele gram gezonden aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen: „De Kamera van Koophandel te Vlaardin gen. 's-Gravenhage, Katwijk en Velsen (IJmuiden) roepen dringend uwe medewer king in, om bij bet Britsche Gouvernement ernstige stappen te doen ter verkrijging, dat de Nederlandsche visscheraschepen, welke in Schotland zijn opgebracht, ten spoedigste worden vrijgelaten, daar de door de Neder landsche schepen gevangen haring en bisch hier te lande wordt verkocht op de open vrije markt en dus van de bevoorrechting van Duitsche belangen geen sprake is. Mochten aanhoudingen geschied' zijn op grond van visschen in verboden water, dan moet daar tegen ten sterkste wbrden geprotesteerd, aan gezien hoogstens gesproken kan worden van door mijnen gevaarlijk gemaakte plaatsen in de open vrije zee. Door de genomen ingrijpende maatrege len wordt niet alleen onze visscherij met on dergang bedreigd, maar zuilen tal van indus trieën, als kuiperijen, nettenfabrieken, zeilma kerijen, touwslagerijen enz., in welke bedrij ven duizenden hun brood' vinden, tot stil stand worden gedoemd.' Twee afgevaardigden van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond zijn gisteroch tend door den Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen in verband met Engelands maatregelen voor de Nederlandsche vissche- rij-industrie. Gistemamiddag zijn de heeren mr. Anker man, A. v. d. Toorn, Parlevliet, van Gelde ren, leden, en mr. De Mos, secretaris, allen van het hoofdbestuur van de Vereeniging tot Bevordering van de Nederlandsche visscherij, door den Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen en hebben zij den Minister de in de vergadering van gisteren aangenomen mo tie overhandigd met verzoek deze ook ter kennis van den Engelschen gezant te bren gen. Heden heeft te 's-Gravenhage eene bespre king plaats gehad tusschen die deputatie en het hoofdbestuur van de vereeniging tot be vordering van de Nederlandsche visscherij. Naar wij vernemen, zal ook de Vader land sche Club de ingrijpende maatregelen van Engeland tegen de Nederlandsche haringvis- schrij op hare vergadering van Zajerdag a.s. in behandeling nemen. Uit de havens zijn alle voor uitvaart klaar gemaakte schepen vertrokken. Kennelijk oog merk der reeders is het conflict in den scherp- sten vorm te stellen en af te wachten of al deze honderden schepen worden opgebracht. UIEN. De Minister van Landbouw heelt bepaald, dat voor poot-uiën dezelfde bepalingen van kracht zullen zijn, welke voor zilver-uiën en sjalotten gelden, en mitsdien den uitvoer van poot-uiën onder consent op de voor zilver- uiën en sjalotten geldende voorwaarden toe gelaten. DE STIJGING DER HOUTPRIJZEN. De heerD. van Houten, houthandel, zage rij en schaverij heeft, zooals de Tel. schrijft, zich per missive tot den minister van Land bouw, Handel en Nijverheid gericht om te protesteeren tegen 's ministers bewering be treffende de stijging der houtprijzen. Met verwondering heeft de heer Van Hou ten kennis genomen van 's ministers mede- deeling in de nota naar aanleiding van het verslag van de suppletoire landbouwbegro ting als zoude de stijging der houtprijzen 300 percent bedragen', 't Cijfer 300 acht de heer v. Houten dusdanig overdreven, dat hij vermeent als protest daartegen zijn ondervin ding te mogen stellen, welke dat dit percenta ge op het oogenblik nieth ooger dan op 150 mag worden gesteld, hetgeen' hij bereid is aan den minister of diens gemachtigde door open legging van boeken' en andere bescheiden na der aan te toonen. De houthandel in 't alge meen moge zich een van ministrieele zijde geautoriseerd te hoog prijs-niveau kunnen laten aanleunen, adressant maakt echter be zwaren dit stilzwijgend] te aanvaarden, daar het z. i. niet bevorderlijk kan zijn aan een ge- regelden' gang van zaken. Welke of wiens be langen toch worden gediend door het noemen van een dergelijk te hoog cijfer, dat door en kele bladen,zelfs met vette letter wordt over gedrukt en terk enais van het publiek ge bracht? Wordt niet zoodoende de verbruiker niet alleen van het bouwen van woningen, mhar ook van het bouwen in 't algemeen af geschild en daardoor de toenemende lusteloos heid in 't bedrijf der bouwvakken in de hand gewerkt? Uit deze overweging hoopt de heer Van Houten, dat de minister een rectificatie van bedoelde mededeeling zal geven. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamera was gisteren weder bij eengekomen. Hij zou aanvangen met de stem ming over het voorstel Knobel, om nog enke le Indische ontwerpen aan de agende toe te voegen, doch de heer Knobel bleek zijn voor stel in te trekken. Na regeling van werkzaamheden werden verschillende wetsontwerpen afgedoan, in de eeretep laats, dat over de opleiding van Indi sche bestuursambtenaren, waaromtrent de heeren Heeres (u.l.) Fock (U. L.) en Bo- gaardt (r. k.,) enkele korte oprherkingen maakten die de minister van koloniën beant woordde. Deze deelde daarbij mede, dat de Indische begrooting dit jaar eerst later zal kunen worden ingediend, wegens de verkeers moeilijkheden tusschen 'onze kolonie en ons land. De heer Knobel Wchtit een amendement toe, om den post voor een gouvemements-gutta- percha-fabriek te schrappen, welk amende ment werd aanbevolen door de heeren Mar- chand (v. d.) en Bogaardt. Nadat de minister betoogd had, dat het gouvernement recht heeft zelf gutta-percha te fabrceeren en dat zulks in het belang van Indië en van ons land is, en nadat hij ge weigerd had te voldoen aan het verzoek om den post voorioopig terug te nemen werd het amendement aangenomen met 32 tegen 27 stemmen, waarna liet ontwerp werd aangeno- nomen zonder hoofdelijke stemming, evenals de suppletoire waterstaatsbegrooting betref- ALKMAARSCHE DE FAMILIESCHOTEL fende regeling van de werkeloosheidsverze- kering en arbeidsbemiddeling. Aan de orde waren hierop de dtetributiere- geling, aanvrage van 20 millioen voor be schikbaarstelling van levensmiddelen en ver schillende posten wegens crisisuitgaven. De heer van Vauren (r. k., Zevenbergen) eritiseerde de tot dusver door de regeering gevolgde levensmiddelenpolitiek, waarover zoo-wel producenten als consumenten en dis- tribuanten zich hebben te beklagen. De voor gestelde ontwerpen kunen goéde levensmid delen-voorziening brengen; spreker vreesde evenwel, dat dit niet zal gebeuren, daar bij denm inister van landbouw alle vastheid van leiding ontbreekt. Hij zal alleen vóór de ont werpen stemmen om den inhoud en niet om dat hij vertrouwen stelt in de regeering ter zake van levensmiddelen-politiek. De heer Eerdmans (u.l., Rotterdam III) de vreesde dat van het goede wat het ontwerp kan brengen, niet veel zal terecht komen ate de Minister te veel blijft luisteren naar be langhebbenden. De heer van Berensteijn (v.d., Winschoten) drong erop aan, dat een voorstel tot distribu tie van rijkswege met de gemeenten als orga nen zal worden gekozen. Daardoor zou een heid van prijs ontstaan en een einde gemaakt worden aan het stelsel dat de gemeenten moe ten bijdragen' in de kosten. Te kwart voor vijf werd de vergadering verdaagd tot 8 uur 'a vonds. De heer de Beaufort (vrij. lib. Amersfoort) betoogde" dat enkele bepalingen hem huiverig maken om met de ontwerpen mee te gaan. Spr. wees op art. 1, waarin sprake is van levensmiddelen, brandstoffen en huishoude lijke artikelen. Died rie zaken omvatten vrijwel alle levensbenoodigdheden en het kwam hem voor dat het gebied waarover de minister de macht zal hebben, al te ruim is genomen. De heer Van Wichen (r. k., Haarlemmer meer) wenschte dat het rijk alles zou betalen daarbij tevens verkoopsprijs vaststellen. De heer Schim van der Loeft (u. 1 .,Dord- lecht) verdedigde den minister tegen den, laster: Hij achtte de van het de partement van landbouw te groot voor één man en dus splitsing noodig hij liet aanden minster over te beoordeelen hoe die splitsing ^oet geschieden. De heer Sannes (s. d. a. p., Veendam) zei- de, dat alles zal afhangen van den man, die de wetten uitvoert en verzocht den minister niet te veel te kijken naar den toestand na den vrede. De heer Patijn (u.l, Zierikzee) wees er op dat de onderwerpen slechte beoogen het stel sel te bestendigen en het een goede function- neering te, verzekeren. Ook hij vond in de i- tiek op den minister veel onjuist en onbillijk. De heer van der Molen (a. r., Sliedrecht) drong aan op het vaststellen van detailprij zen. De heer Snoeck Henkemanschr. hist. Apeldoorn) bepleite regeling van den uitvoer door een zelfstandig lichaam, dat direct voe ling houdt met de regeering. Hij vreesde Haar van geen moeilijkheden. De heer Teenstra (vr. dem. Zuidhom) zeide niets te gevoelen voor een afzonderlijke organisatie der distributie. Hij betoogde voorts dat de welvaart vand en lanbdouw lijdt onder toestanden aan het departement, die heir om verbetering roepen. Spreker zou den Minister steunen bij dit wetsontwerp, al wordt niet alles wat noodig is verkregen. De heer de Jong (u.l., Hoom) deed de na- deelen uitkomen, welke de schapenfokkerij In Noord-Holland ondervindt van het verbod van uitvoer. Om half een werd de vergadering ver daagd tot hedenmorgen half twaalf, wanneer de minister het eerst aan het woord zou ko men. Gemengd nieuws. IN BESLAGNEMING GERST EN HAVER. In het belang der voeding van tnensch en dier heeft de minister van Landbouw besloten behalve de rogge, ook de tarwe, gerst en ha ver, die hier te lande geteeld wordt, te doen koopen. AARDAPPELZIEKTE. In de vroege aardappelen, de zoogenaam de muisjes, komt reeds de ziekte voor in de knollen. De latere soorten houden zich goed. Droog, maar niet te warm weer is ge- wenscht. Op het eiland Tholen breidt zich de aard appelziekte onrustbarend uit. Het is te vree zen, dat de opbrengst zeer gering zal zijn. MELKVOORZIENING. De coöperatieve boterfabrieken in de pro vincie Gelderland, hebben van overheidswege bericht ontvangen, dat zij zich dienen' gereed 'te houden voor de dagelijksche levering van een 'hoeveelheid melk, naar gelang van den omvang der fabriek, ten dienste der melkvoor- De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hiermede ter kennis van be langhebbenden: dat de eerstvolgende verwisseling van BROOD- en MEELKAARTEN zal plaats hebben op MAANDAG 31 JULI as., in. het Bureau voor Levensmiddelenvoorzien in g, LIMMERH0EK 8, alhier, welk Bureau daar toe dien dag geopend zal zijn van 91 en van 25 uur; dat op dien dag aan Bakkers en Meelhan delaren GEEN MEEL zal kunnen worden verstrekten dat NIEUWE AANVRAGEN om BROOD- en MEELKAARTEN dagelijks kunnen ge schieden door hoofden van gezinnen, van 9 tot 1 uur, aan voormeld Bureau. Alkmaar, 27 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ©e Wethouder, Voorzitter der Raads commissie van advies Inzake de Ievens- middelenvoorziening, te Alkmaar, brengt hiermede ter algemeens kennis, dat in de lijst van eenige groentensoorten en vroege aardappelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen, de navolgende verandering is gebraGhtc voor Bloemkool le soort is de grossiersprijs bepaald op 12 eeiit, en de kleinhandelprijs (a,gehaald aan den winkel of bij straatverkoop door venters, die geen winkel hebben) op 15 cent per stuk. Alkmaar, 28 Juli 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. zieaing in de groote steden, deeli het N. v. d. D. mede. HET VERZWAREN DER ZUIDERZEE DIJKEN. De Tel. deelt mede: Het voornemen bestaat, de herstellingswer ken zoodanig te regelen, dat de dijk vor het aanstaande winterseizoen vanaf Durgerdam tot Monnikendam nergens lager komt te lig gen dan 3.75 -f N. A. P„ dit 55 tot 75 C.M. hooger dan de kruin van den dijk thans ligt. DE GROENTEN CRISIS. De verkoop op de Oroentenmarkt te Rotter dam geschiedde weer evenals vorige dagen, ondershands deelt de TeL mede. Aan maxi mumprijzen werd zelfs niet meer gedacht. Handelaren, die bij de vorige gelegenheden den marktmeester waarschuwden, wanneer boven de maximumprijzen werd verkocht zijn door de tuinders geheel buitengesloten en kunnen geen goed meer krijgen. De aanvoer van gisteren was juist afgepast. UIT BERGEN AAN ZEE. Gisteren werden de lawn tennis wedstrijden alhier geopend. Dé stand was om drie uur als volgt: Voor gemeengd dubbelspel plus voorgift, le ronde mej. E. M. Veen en de heer F. H. Copes van Hasselt slaan. Jkvr. A. F. v. Len- nep en Jhr. van Lennep (min. »/8). Uitsls 6 4; 6 5. 2de Ronde. mej. E. H. v. d. Hoeven en de heer G. L. Crockewit (+15.5) slaan. Jonkvr. Gevers v. Marquette en den heer C. Molerus Uitslag 6 5; 6 1. Open dames enketepel 1ste ronde: mej. A. van Scheppen slaat mej. A. J. A. Juriaans 6 16 3. Open heeren enkelspel le ronde: de heer F. H. Copes van Hassel slaat den heer G. Jannink 7 5; 2 66 4. De heer L. H. Wurfbain slaat den heer J. Robinson 6 3, 6 2. De heer E. P. Ebeling slaat den heer J. J. van Dijk 6 0, 6 2. De heer E. Jannink slaat den heer B. Heldring 6 2, 2 2, 6 3. De heer Cross slaat den heer G. H. W. Kaas Sij- pesteijn 6 2, 6 0. De heer H. Lebret slaat de heer A. Ph. van Aken 6 3:6 2, de heer A. H. Kramp slaat den heer J. J. H. van Reenen 7 56 4. Tweede ronde de heer M. C. Sigmond slaat den heer H. W. Jordaan 6 3, 6 4. De heer Jl. G. Jordaan slaat den heer D. Tierrie 86 6—1. Gisteren omstreeks 12 uur en 12.45 uur de uit noordelijke richting, gaande naar het vlogeni over het dorp twee tweedekkers, komen zuiden. UIT BERGEN Te Haarlem slaagde gisteren voor het examen voor hoofdacte de heer B. Strubbe, onderwijzer te Bergen, leerling van den ge meentelijken cursus voor hoofdacte te Alk maar. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1