i NEDERLAND. De koning van Roemenil heeft na zijn terugkeer uit Sanaia te Boekarest aan Bratia- nu de bijeenroeping van een kroonraad opge dragen, waarin naar het heet de beslissing inzake de buitenlandsche politiek zal vallen. Tot den kroonraad zullen ook de leiders van alle partijen worden uitgenoodigd. Alle Engelsche koopvaardijschepen bo ven de 3000 ton bruto-inhoud, moeten na 21 Augustus voorzi enzijn van een toestel voor draadlooze telegrafie. Er is nu in Duitschland van regeerings- wege een bijzondere afdeeling van de centra le inkoopmaatschappij opgericht voor den aankoop en verdeeling van peulvruchten. Tot en met j.l. Dinsdag zijn er in Groot- Brittannië en Ierland 1690 lieden in hechte nis genomen, di|e gemoedsbezwaren tegen den krijgsdienst hadden. Zij zijn aan de militaire overheid uitgeleverd. Dé Eransche Kamer heeft voor brooko- ren den maximum-prijs van 16.50 pér 100 A.. O. vastgesteld en besloten tot opneming van de voorraden. AANKOOP VAN GRAAN VOOR DE REGEERING. ut minister van Lanuoouw, Nijverneid en Handei heelt aan de burgemeesters de vol gende circulaire gericht: „Ik heb de eer u mede te deefen, dat mij wordt bericht, dat ondanks de bekendmaking dat alle rogge, tarwe, haver en gerst van den oogst 1916 door de Regeering zal worden aangekocht, partijen graan in den handel dreigen te worden gebracht, hetgeen de goe de uitvoering van de Regeeringsmaatregelen in gevaar brengt. Naar aanleiding hiervan deel ik u mede, dat de maximum-verkoopsprijzen van bedoel de partijen door mij zijn gesteld: voor rogge 13 per 100 K.G., voor tarwe 15'per 100 K.G., voor gerst 14 per 100 K.G., voor ha ver 13 per '100 K.G., alle voor graan van goede kwaliteit. Beleefd verzoek ik u maatregelen te willen treffen dat genoemde przen worden in acht genomen en bij overschrijding mij machti ging tot inbezitneming te verzoeken." SUIKERDISTRIBUTIE. Door het Suiker-Distributie-Kantoor is de volgende circulaire verspreid: „Ten einde te geraken tot een regelmatige verdeeling der suiker, welke gedurende het campagnejaar 19161917 noodig is voor de binnenlandsche consumptie en in de fabrieken welke suikerhoudende goederen vervaardigen, zal, van 1 October 1915 af of zooveel later als de nieuwe oogst voor de consumtie beschik baar zal zijn, die suiker uitsluitend worden geleverd door bemiddeling en onder controle van het Suiker-Distributie-Kantoor, Oostein de 16, Amsterdam. Ccmmissionnairs en grosiers zullen alleen suiker kunnen ontvangen indien zij. als tus- schenhandelaar bij het Suiker-Distributie- Kantoor zijn ingeschreven, terwijl door deze ingeschreven tusschenhandelaars alleen sui ker zal mogen word enafgeleverd aan bij het Suikerdistributie-Kantoor ingeschreven- klein handelaars, klein-bedrijven en fabrikanten van suikerhoudende goederen- bestemd voor binnenlandsch verbruik. Voor de levering van suiker aan fabrikan ten van suikerhoudende goederen bestemd voor uitvoer zullen nader aan te geven bepa lingen worden gemaakt. De aanvraag om ingeschreven te worden, dient te geschieden op daarvoor bestemde formulieren. Blanc formulieren worden door het Suiker-D-istributie-Kantoor beschikbaar gesteld. Formulieren, welke na den len Sep tember inkomen of onjuist of onvolledig zijn ingevuld, worden niet behandeld. Raffinadeurs, Wit-fabrikanten en Kandij fabrikanten, welke hun waren direct facturee- ren aan kleinhandelaars, klein-bedrijven en fabrikanten van suikerhoudende goederen voor binnenlandsch verbruik, moeten zich voor dezen handel als tusschenhandelaren doen inschrijven. Tusschenhandelaren, welke tevens in eigen winkel(s) in het klein verkoopen, moeten zich voor dezen handel als kleinhandelaar doen inschrijven". MAXIMUM OROETENPRIJZEN. Uit Leiden wordt aan de N. R. Crt. ge meld. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat in het vervolg de maximum-groetenprij- zen op de vellingen niet meer zullen worden gehandhaafd. Men zal zich herinneren, dath ier ter stede to ende minister van landbouw maximumprij zen voor groenten had vastgesteld, op de veiling controle op de prijzen werd1 geoefend en alle partijen, die boven de maximum-gros siersprijzen op het electrische veilingsbord werden afgedrukt, onverbiddelijk in bezit wer den genomen, om daarna onder de Leidsche groentenverkoopers, voorzoover die dit wensch ten te worden verdeeld. Het na deze verdee- lin gresteercnde overschot, werd den, volgen den dag door het distributiebureau tegen sterk verlaagde kleinhandelprijzen verkocht. Deze regeling viel echter allerminst in den •maak van de tuinders, die hun waren voor de maximum-grossiers-prijzen moesten afge ven en de ontevredenheid hierover nam nog toe, toen meer en meerb leek, dat op verreweg de meeste veilingen aan deze maximumprijzen niet de hand werd gehouden. Deze ontevredenheid leidde er toe, dat maatregelenw erden genomen door het be stuur der Leidsche veilingsvereeniging om aan de controle te ontkomen,'door de gi oen ten buiten de gemeente Leiden te veilen. De vraag waarover het thans liep was dus deze: Ligt het in de bedoeling van den minis ter, dat de maximumprijzen worden gehand haafd of mogen die op dp veilingen vrij blij ven- In het eerste geval zou strenge controle ip de veilingen elders noodig zijn, terwijl in het tweede geval geen aanleiding bestond hier ter stede langer toezicht op de veilingsprijzen uit te oefenen. Om hieromtrent zekerheid te ver krijgen, is hedenmorgen de directeur van den keuringsdienst hier ter stede, namens den burgemeester, te 's-Gravenhage op informatie uitgegaan. Hierbij werd zekerhied verkregen, dat het niet in d'e bedoeling van den minister ligt, dat de maximurmgrossiers-prijzen op de groentenveilingen langerw orden gehand haafd. Wel moeten de maximum-kleinhandel- prijzen worden gehandhaafd. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. In de heden gehouden raadsvergadering werd met algemeene stemmen besloten het salaris van den doctor met 300 te verhoo- gen. Het voorstel om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan en af te schaffen staakten de stemmen, t herover zal in de a.s. vergade ring, die Maandag a.s. zal plaats hebben, worden besloten. Nog werd besloten aan B. en W. een crediet te verleeaen van 10.000 om indien noodig daarvoor een voorraad le vensmiddelen op te doen, en die door tus- schenkomst van de kleinhandelaren te distri- bueeren. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 2429 Juli werd aan de veiling aangevoerd 45624 zak aardappelen, 39400 bloemkoolen 150826 roode kool, 5215 gele kool, 800 witte kool en 52025 bos worte len. UIT HOORN. De aid. Hoom van de H. M. v. L. hield Za terdag een stierenkeuring. Voor rubriek A (Lh -jarige stieren) waren ingeschreven 34 uieren en voor rubriek B (2>i-j. en oudere dreien) 7 stieren. De volgende prijzen werden toegekend: Kubriex A.: ie-pr. Albert Jan van den heer C. Kooy te Harenxarspel met 9V2 p. voor afstamming. 2e pr. Ilexcuies VI van den heer C. Posch te Binnenwijzend. met TYz P- voor afstam ming. 3e pr. Pel van den heer Jelsum van de fok- vereen. te Beemster, afd. Jisperweg, met 7 p. voor afstamming. 3e pr. Klaas van den heer P. Konijn te Venhuizen met 6L£ p. voor afstamming. 3e pr. Blok VIII van den heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, met 8 p. voor afstamming. 3e pr. Jan van den heer P. Wijdenes Cz. te Twisk met 7 p. voor afstamming. Rubriek B. Ie pr. Max B. van den heer A. Commandeur te Berkhout 2e pr. Pieier II van den heer Jb. Houter Jz. te Schellinkhout. 3e pr. Jacob van den heer J. Eijsscn te Beemster. UIT STOMPETOREN. Op een hierop betrekking hebbend inge diend verzoek zal de 2e Noord-Hollandsche Tram wegmaatschappij, gedurende de maand Augustus, Zondag s avonds een trein laten loopen: vertrek 's avonds 9.15 uit Alkmaar, aankomst de Rijp 10.05; terug 10.14 uit de Rijp, aankomst te Alkmaar 11 uur, stoppende aan de tusschenstations. Te Stompetoren is een tennisclub opge richt met aanvankelijk een 20-tal leden. UIT URSEM. Door de Protestantsche Kiesvereeniging al hier zal bij de aanstaande verkiezing voor een hd van den gemeenteraad, vacature-de Geus, tot candidaat gesteld worden de heer J. Buis Jz. UIT HEILOO. Het bestuur der harddraverij-vereeniging heeft besloten voor den op Zondag 15 Aug. in net bosch van jhr. mr. P. van Foreest te houden kortebaan-dravèrij de prijzen te ver hoog en en wel van 150 te brengen op 200 en van J 75 op 100. Met zulke prijzen mag een goede dee,neming worden verwacht! De eerste kermisdag heeft een uitste kend verloop gehad. Het schitterende zo merweer licit bezoeksters en bezoekers van aue kamen gelokt, lrams liepen om de tien minuten tusschen Alkmaar en Heiloo (van genomen veiligheidsmaatregelen bleek helaas niet veel en met name werd verzuimd een conducteur, voor de locomotief te laten loo pen, het minste toch wel, dat bij zuike bui tengewone drukte geëischt kan worden). In en Dij de cafes was het zeldzaam druk, ter wijl de verschillende vermakelijklieden (in het bijzonder Janvier's electrisch verlichte stoomcaroussel, het lachhuis Percola, de Zeppelinmotorcaroussel en de luchtschom- mel) uitstekende zaken hebben gemaakt het theater Bosco (met zijn krachtmenschen en zijn onberijdbaren ezel) en de bioscoop Schinkel zullen ongetwijfeld hun grootste drukte nog krijgen. Verder is er visch-, hak-, sla-, schiet- en ander vermaak, terwijl allerlei „gezonde apotheken" niet ontbreken. Een ge mis is echter de afwezigheid van „een sentse draaimolen." Daar op het ruime kermisterrein alle in richtingen en kraampjes langs den kant zijn opgesteld, blijft er een breed middenterrein over, waar de zeer tairijke aanwezigen zich ongedwongen konden bewegen hetgeen ze dan ook tot laat in den nacht hebben gedaan Te Haarlem slaagde Zaterdag voor het examen voor hoofdacte Mej. M. v. Beijnen, onderwijzeres te Heiloo. Mej. v. B. was leerlinge van den gemeen telijken cursus voor hoofdacte te Alkmaar. UIT BERGEN AAN ZEE. Uitslag van den Lawn-tenniswedstrijd, al hier gehouden op Zondag 29 Juli. Ie ronde. Mevr. A. Philips—de Jong en L. H. Wurf bain (pl.m. 56) slaan mevr. K. Wurfbain— Prins en M. v. d. Feen 64, 46, 61. 2e ronde. Mevr. Rambonnet en J H. van der Dussen slaan Mej. O. van Lennep en J. J. van Dijk 6—1, 62. Mej. C. Vriesendorp en M. C. Sigmond slaan Jonkvr. W. van Lidth de Jeude en G. J Pijnacker Hordijk 63, 6—3. Open Heeren Dubbel spel, le ronde. M. v. d. Feen en A H. Kramp slaan J. Ro bertson en C. M. A. C. Stoffels 60, 6—0. J. Ramaer en E. Hadingham slaan L. A. dë Vlaming en C. C. H. Bienfait 62, 60. 2e ronde. M. v d. F.een en A. H. Kramp slaan „Cross" en M. van Voorst van Beest 6—4, 68, 61. „Johnnie Walker" en F. H. Copes van Hasselt slaan A. Ph van Aken en G. J. Pijn acker Hordijk 16, 86, 64. J. H. van der Dussen en C. Lorentz slaan Ph. Bangert en P. van Schuylenburgh y—7, 03. Open Dames Dubbel spel, 2e ronde. Jonkvr. C. Gevers en Jonkvr 1. Teding van Berkhout slaan Mevr. ten BoschVlielandex Hem en Mej. J. v. d. Hoeven 60, 63. 2e ronde. Mevr. KochKnottenbelt en Mej. S. Knot tenbelt siaan mej. A. C. Schippers en Mej. H. J. Knottenbelt 46, 61, 75. Open Dames Enkel spel, 2e ronde. Mevr. Koch—Knottenbelt slaat mej. S. Knottenbelt 61, 86. Open Heeren Enkel spel, 2e ronde. „Johnnie Walker" slaat F. H. Copes van Hasselt 63, 62. J. 'Ramaer slaat E. P. Ebeling 60, 62. H. D. A. van Reenen slaat E. Jannink 46, 6—4, 64. „Cross" slaat de Serière 61, 61. M. van der Veen slaat L. van Lennep 63, 6—3. 30 Juli 1916. Gemengd Dubbel spel met voorgift., le ronde. Mej. A. van Vliet en A. H. Kramp (—30) slaan mevr. Manikus en C. Lorentz 63, 56, 64. 2e ronde. Mej. A. J. A. Jurriaans en H. D. A. van Reenen w. o. Mej. E. M. Veen en F. H. Copes van Has selt 15) slaan mevr. A. Philipsde Jong en L. H. Wurfbain 6—5, 6—2. 3e ronde. Mevr. Rambonnet en J. H. van der Dussen slaan Mej. E. M. Veen en F. H. Copes van Hasselt (+15) 63,.64. Open Heeren Dubbel spel, le ronde. J. H/v. d. Dussen en C. Lorentz slaan Ph. Bangert en P. van Schuylenburgh, 9—7, 63. 2e ronde. J. G. Jordaan en H. W. Jordaan slaan B. Heldring en P. S. R. Kosters 75, 61. J. Ramaer en E. Hadingham slaan J. C. Mollerus en L. H. Wurfbain 62, 63. 3e ronde. H. Lebret en M. C. Sigmond slaan G. W. H. Kaars Sijpesteyn en J. J. Laan 63, 63. J. Ruys en de Serière slaan M. v. d. Feen en A. H. Kramp 7—5, 2—6, 7—5. J. Ramaer en E. Hadingham slaan J. S. Jordaan en H. W. Jordaan 62, 61. J. H. van der Dussen en C. Lorentz slaan „Johnnie Walker" en F. H. Copes van Has selt 2—6, 64, 64. Semi finale. J. Ruys en d'e Serière slaan H. Lebret en M. C.'Sigmond 86, 61. J. Ramaer en E. Hadingham slaan J. H. v. d. Dussen en C. Lorentz 61, 62. Finale. J. Ramaer en E. Hadingham slaan J. Ruys en de Serière 119, 68, 63. Open Dames Enkel spel, le ronde. Mej. A. van Vliet slaat Mej. J. G. de Lange 6—4, 6—1. 2e ronde. Mevr. KochKnottenbelt slaat mej. S. Knottenbelt 61, 86. Jonkvr. C. Gevers slaat mej. A. C. Schip pers 64, 75. Open Heeren Enkel spel, 3e ronde. M. C. Sigmond slaat L. W. H. van Schuy- lenburg 63, 57, 63. J. P. W. van Dijk slaat L. A. de Vlaming, 61, 36,. 63. „Johnnie Walker" slaat J. Kruytbosch 68, 6—1, 6—4. J Ramaer slaat C. C. H. Bienfait 63, 6—1. 4 dp ronde. „Cross" slaat H. D. A. van Reenen 61, 6—3. A. H. Kramp w. o. J. G. Jordaan slaat G. J. Pijnacker Hordijk 9-7, 6—2. M. v. d. Feen slaat J. H. v. d. Dussen 61, 61. „Cross" slaat A. H. Kramp 61, 60. M. v. d. Feen slaat J. G. Jordaan 62, 6—2. M. C. Sigmond slaat J. P. W. van Dijk 61, 62. Semi finale. M. v. d. Feen slaat „Cross" 60, 61. Open Dames Dubbel 3pel, 2e ronde. Jonkvr. S. A. van Lennep en H. Bsse. van Zuyien van Nijevelt siaan mevr. K. Wurt- bainPrins en Mej. A. J. A..Jurriaans 16, 7—5, 6—1. Semi finale. Mevr. Koch—Knottenbelt en Mej. S. Knot tenbelt slaan Jonkvr. S. A. van Lennep en H. Bss. van Zuyien van Nijevelt 86, 46, 62. Mej. C. Vriesendorp en Mej. A. van Vliet slaan Jonkvr. C. Gevers en Jonkvr. J. Teding van Berkhout 62, 46, 62. Finale. Mevr. Koch—Knottenbelt en Mej. S. Knot tenbelt siaan mej. C. Vriesendorp en Mej. A. v. Vliet 64, 86. MEELKWESTIE. Door de vereeniging van bakkers te Sas van Gent is een adres aan den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gestuurd, houdende verzoek aan de hier bestaande meei fabriek last te geven geen bloem meer af te leveren aan bakkerijen, die uitsluitend zijn op gericht met het oog op den-brooduitvoer naar België. KORTE BERICHTEN. De uit Duitschland naar Nederland ko mende kinderen zullen over de lijnen der H IJ. S. M. gratis worden vervoerd. Prof. Koch keert in den loop der volgen de week naar Groningen terug; de hooglee raar gaat,.niet naar Rusland. Het 5-jarig dochtertje van de familie B uit Weesp kwam met een puntig potlood in haar handje zoodanig te vallen, dat het pot lood even boven het oog in de hersens drong. Te Barrneveld is een geval van nekkramp voorgekomen. E»e 45-jarige vrouw S., die den vorigen dag nog landwerk verricht had, is aan deze ziekte overleden'. Te Haarlem is onder het personeel van de Melkinrichting „Hartenlust" een werksta king uitgebroken. Van de arbeiders staken er 15, omdat de directie niet toe wilde geven aan dje verschillende eischen ter verbetering der arbeidsvoorwaarden. Te Woensel was een waterput door pe troleum onbruikbaar gemaakt. Men veronder stelt, dat burentwisten de anleiding tot deze lage daad zijn. -r- Zaterdag vloog een Zeppelin boven Axel. Te Maastricht werd Zaterdag te half zeven in Zuidelijke richting een Zeppelin waargenomen, koersende naar bet oosten. Over Vlieland zijn zeven Zeppelins ge passeerd uit Oostelijke richting naar Weste lijke richting. Over Texel zijn gisteravond vier Zeppe lins gepasseerd van Oost naar West. Te Zaandam is van de werf Conrad te water gelaten een bergingsvaartuig voor Spaansche onderzeeërs. In de Zaan onder Wormerveer is de visscher A. W. van Koog ad. Zaan, verdron ken. Hij werd overvaren door een motor boot. Door het vallen van een vonk in een ketel met olie in de oliestokerij der verf- en lakfabriek der firma v. d. S. te Hilversum, is de stokerij geheel uitgebrand. Gister enwerd een 16-jarig meisje in dp Lange Warande te Rotterdam door een brooddronken jongeling met een mes in de linkerzijde gestoken De dader is in arrest gesteld en het meisje naar het gasthuis ver voerd. '1 oleeranniKMi van hotten. De „Koningin Wilhelmina" op een mijn geloopen, DEN HAAG, 31 Juli. Alhier is een draadloos bericht ontvangen van het licht schip „NoordhindeF', dat het stoomschip „Koningin Wilhelmina", van de Maat schappij „Zeeland", in de buurt van den „Noordhinder" op een mijn is geloopen. Een later bericht meldt, dat het schip drijvende blijft en dat de sloepen, waarin de opvarenden reeds hadden plaats geno men, naar boord zijn teruggekeerd. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Nader wordt gemeld dat de Koningin Wilhelmi na om geneeskundige hulp heeft gevraagd, welke onmiddellijk vanwege de marine autoriteit is verleend. DEN HAAG, 31 Juli. Nadere ontvangen berichten omtrent het s. 8. Koningin Wil helmina blijkt, dat een der ter assitentie uitgezonden torpedoboots equipage van ko ningin Wilhelmina en eenige passagiers aan boord heeft en ze naai Vlissingen brengt. Op deze torpedoboot bevinden zich ook nog drie gewonden aan boord. De ove rige passagiers zetten per andere scheeps gelegenheid de reis naai Engeland voort. De Koningin Wilhelmina is gezonken op 3 mijl Zuid Zuid Oost van het licshtschip Noord Hinder. MINISTRIEELE CIRCULAIRE. DENi HAAG, 31 Juli. De minister van landbouw heeft bij circulaire aan burge meesters onder mpdedeeling dat hem geble ken is dat nog steedis groote hoeveelheden meel en bloem aan ae menschelijke con sumptie worden onttrokken, nogmaals na drukkelijk verzocht bij de in hunne gemeen te gevestigde bakers en meelhandelaren voortdurend te doen nagaan, op welke wij ze de door hen opgeslagen bloem en meel wordt aangewend en bij' constateering van overtredingen mededeeling te doen opdat tot inbezitname kan worden overgegean. BROODCOMMISSIE. AMSTERDAM, 31 Juli. Op uitnoodi- ging van den commissaris der Koningin in Noordholland heeft zich in dep rovincie Noord-Holland een broodcommissie ge vormd, wier taak allereerst zal zijn mede werking te verleenen bij de uitvoering van regeeringsmaatregelen bij den aankoop van gerst, tarwe, rogge en haver. In de commissie heeft ook zitting dp burgemeester van Alk maar, de heer Ripping. ZEEGEVECHT? HOEK VAN HOLLAND, 31 Juli. 2.15 uur. Het laatste half uur is hier een hevig kanongebulder gehoord, dat uit westelijke richting komt, men brengt dit in verband met' een treffen' van oorlogsschepen. Een nog nader ontvangen bericht om trent de „Koningin Wilhelmina" meldt, dat het achterschip alleen nog boven wa ter uitsteekt, dientengevolge zijn de sloe pen van het schip alien naar den „Noord- hinder weder teruggegaan. De sieepbooi „Roode Zee", het Marinevaartuig „Zee hond' en twee torpedobooten zijn ter as sistentie vertrókken. CONFERENTIE DER S. D. A. P. PARTIJ EN DER NEUTRALE LANDEN. 'sGRAVENHAGE, 31 Juli. Alhier is he den aangevangen de conferentie der Soc. Dem. partijen der neutrale landen. Bij het aanvangsuur, 10 uur, waren de meesten der afgevaardigden nog niet aangekomen. Mede gedeeld werd dat de afgevaardigden uit Luxemburg, Noorwegen en Zwitserland door de Duitsche autoriteiten niet werdén doorgelaten: Bij half twaalf opende de voor zitter, mr. P. J. Troelstra, de conferentie, met een rede in de Duitsche taal. Morgen zal een particuliere bijeenkomst der commis- siën plaats hebben, Woensdag weder een openbare zitting en mededeelingen der rap porteurs, daarna sluiting der conferentie. Namens de Hollandsche Delegatie werd door Mr. P. J. Troelstra een woord van wel kom gesproken tot de vertegenwoordigers van de Socialistische partijen en vakcentralen uit de neutrale landen. Hij hoopte dat dc besprekingen ten goede zullen komen aan dt herceniging der Socialistische partijen tot eensgezinde arbeid in het belang van het, strijdende proletariaat en de gansche mensch heid. Uitvoerig ging spr. na de vreeselijke gevolgen, zoowel voor tie oorlogvoerende als de neutrale landen, van dezen oorlog. Spreker releveerde daarna wat door liet Uitvoerend Comité van de „Internationale" was geaaan om de vrede en de eenneid tus schen de Socialistische partijen te herstellen. Voorts volgde een uiteenzetting, aan de hand van de resolutie van het Internationaal Socialistisch Congres te Kopenhagen in 1913 van het Socialistisch.standpunt inzake her militairisme. Daarna zette spr. uiteen de taak die de „In ternationale" bij het tot siand komen van den vrede te vervuilen heeft. Spr. is er van overtuigd dat de partijen der oorlogvoerende landen, zoodra zij met elkaar en met de partijen der neutrale landen tot een Socialistische vredesconferentie bijeen komen, zij het eens zullen worden. Spr. eindigde met het uitspreken der wensch dat van de conferentie een sterke drang zal uitgaan naar den Vrede tusschen de Socialisten, de eerste voorwaarde voor den vrede tusschen de Sta ten. Ingekomen waren een schrijven van -den heer Emile van der Velde, lid van de Belgi sche delegatie van het Intern. Socialistisch Bureau onder dagteekeneing van 29 Juli 1916 uit Havre aan den burger-voorzitter der con ferentie der neutrale Socialisten, waarin hij uiteenzet, dat de Belgische delegatie zich ont houden moet van deelneming aan de beraad slagingen dezer conferentie van neutiaien, daar zij geen rechter en partij tegelijk kan zijn, maar waarin hij tevens doet uitkomen dat hij volle sympathie voor de conferentie koestert. Van het Joodsche Socialistische Arbeiders- verbond Poule Zion, waarin de wensch geuit wordt dat de arbeid der conferentie er toe moge leiden dat het einde van den oorlog er door bespoedigd worde en de Arbeiders-In ternationale de lang gewenschte vrede terug krijge; en waarin voorts de bijzondere op merkzaamheid der conferentie wordt geves tigd op de zaak van het-Joodsche volk, ouder verwijzing naar een "memorandum hetwelk zij in December j.l. aan het Internationaal Soci alistisch Bureau hebben doen toekomen. De heer F. M. Wibaut had aan de confe rentie namens de Hollandsche delegatie een rapport aangeboden getiteldde economische oorlog na den militairen oorlog. Hierin wordt betoogd, dat de ondervinding van den tegenwoordigen oorlog heeft aangetoond dat een wereldoorlog strijdig is met het doel van het kapitalistisch stelsel en dat de vrede veel gunstiger is dan een moderne oorlog voor de ontwikkeling der kapitalistische belangen. En de proletariërsbelangen eischen den vrede als eenige grondslag waarop de internationa le solidariteit der arbeidersklasse zich kan ontwikkelen. VREDESIDEALEN. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Door een groot aantal bekende mannen en vrouwen op het gebied van godsdienst, wetenschap, kunst, politiek, enz. uit de oorlogvoerende en uit dë neutrale landen is, nu vandaag de oorlog twee jaren wordt, een verklaring af gelegd van hun overtuiging dat ondanks door den oorlog ontwikkelde internationa le verhoudingen, deze zich niet zullen be wegen in de richting van vijandschap en naijver. Dat de volkeren na den oorlog een economischen oorlog zullen weigeren evenals een nieuwe politiek van bewape ningsijver en dat „Het recht" niet „macht" de beslissende factor der internationale po litiek moet zijn. HEVIGE ONTPLOFFINOEN OF KA- NONlADES. ARNHEM, 31 Juli. Ind en nacht van Zaterdag op Zondag tusschen 1 uur en half twee, terwijl het ten volle windstil was, wer den hier zware dreuningen gehoord en waargenomen, die deden denken aan een kanonade of ontploffingen. In de richting Wageningen-Ede, en1 het vluchtkamp Ede vluchtten dem enschen uit hunne huizen. Te Arnhem was het geluid zoo hevig dat men aan een kanonade dacht in de richting Ze venaar. Militaire oefeningen zijn uitgeslo ten. Ph. LOOTS, f HAARLEM, 31 Juli. Heden overleed hier _jdotseling de toonkunstenaar Ph. Loots. STADSNIEUWS. VLIEG 1U1G. Bij uitzondering heeft vandaag Alkmaar bezoek van een vliegtuig gehad. legen tia.f een deed een eigenaardig geronk in ae lucht menigeen zijn blikken hemelwaarts richten en spoedig was de ranke machine, die, door de zon beschenen, heider geel tegen de b.au- we lucht afstak, ontdekt. Dc belangstelling was vrij groot en overal stonden groepjes menschen de kunstvogel, een Nederiandsche Farman-tweedekker, die in richting van (ier gen verdween, na te staren. PRIJZEN BEHAALD. Op het Alkmaardermeer hadden gisteren de nationle- en onderlinge zeilwedstrijden der Zaanlandsche Zeilvereeniging plaats Bij de nationle wedstrijaen verwierf de Dolfijn 11 van den heer W. H. Pels alhier een len- prijs in de'afdeeling Tjotters, groot tot en met 5 W. M. ronde platbodem-jachten met zijzwaarden en vaste roef of vast dek. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 22 Juli tot en met 29 Juli zijn geno men door heeren 718 baden, door dames 62 baden, door onvermogenden 116 baden, to taal 896 baden. Hoogste temperatuur 70 graden, laagste 67 graden. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 24 tot 29 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen: 135 kuipbaden, 167 regenbadeu le klas, 409 re- genbaden 2e klas, te samen 711 baden. GYMNASTIEK-VEREENIGING „DE HALTER." Bij de gisteren te Wijde-Wormer gehouden wedstrijden behaa.de de vereeniging „u, Halter" (directeur de heer Jac. SchenKe) den eersten prijs es.afette in 6 sec. Kvens behaalde de heer Schemke den eersten prijs polsstok hoogspringen (56 deelnemers), ue heer Beke den tweeden prijs met speeiwerpen (43 deelnemers) en den 2den prijs 100 meter «-«Ierland.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2