DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. i abak J. R. Keuss. XMEllltlo. EEGEEMN ÜSHAIlim No. 182 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonafimentspriis per 3 maanden f 1.—, fr. p. post f 1.25. Adyertentieprijs^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerii v.b. HERNIs. COSTER 4 ZOON, Voordam E 9. Telefnr. 3. VRIJDAG 4 AUGUSTUS ENGELAND. NEDERLAND. SLIKERY OORZIENING Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 4 Augustus. Er ia als gisteren weinig nieuws.' Aan de Somme werden over en weer kleine winsten en afgeslagen aanvallen gemeld. Vastgesteld zij slechts dat het Duitsche leger- bericht mededeelt, dat de Frapschen in de boerderij Monacu zijn doorgedrongen. Van meer beteekenis schijnt op het oogenblik de strijd bij Verdun. Men weet, dat de Duit- schers weer wat waren vooruitgekomen bij het fort Souville, dat tot de eerste (voor de Duitschers dus de laatste) verdedigingslinie v&n Verdun behoort. De Franschen hebben sindsdien noordelijker aanvallen gedaan, wel ke succes hebben opgeleverd. Door een ge- zamenlijken aanval van het noordwesten en zuidoosten en een gelijktijdig uitgevoerden aanval in de buurt van le Chenois, viel, zegt het Fransche legerbericht, Fleury in onze handen en heroverden wij het grootste deel van het Dinsdag verloren terrein, terwijl het aantal aan den rechteroever van de Maas ge maakte gevangenen is gestegen tot 1750. Hieruit blijkt opnieuw, dat beidie partijen zoo min bij Verdun até aan .de Somme, wan neer het eenigszins gaat, elkaar geen voet grond laten en dat men over en weer zijn best doet om een vordering van de tegenpar- tijd dadelijk ongedaan te maken. In het Duitsche legerbericht spiegelt zich de wijziging, welke in de bevelvoering van de Duits ch-Oostenrijksehe legers aan het Ooste lijke front is gekomen, af. Zooals gisteren werd gemeld, zijn onder generaal von Hin denburg verscheiden legergroepen tot een ge meenschappelijk gebruik vereenigd. Aanvan kelijk commandeerde deze veldmaarschalk het noordelijkste leger, waarmede hij bij het uit breken van den oorlog voornamelijk Oost- Pruisen moest dekken. Later werd hij com mandant van de groep van legers ten noorden der P rip et ^moerassen Ten zuiden daarvan stonden de groepen van prins Leopold van Beieren, van generaal von Linsingen en von Bothmer. De verrichtingen dezer 'groepen werden in dè verschillende legerberichten aangegeven. Van de Duitsche troepen ge waagde het Duitsche, van de Oostenrijksehe het Oostenrijksehe dagrapport. Zoo kwam het, dat bijv. beide legerberichtschrijvers spraken van de gemengde legergroepen. Het laatste Duitsche legerbericht nu deelt het geheele oostelijke front aldus in: front v. Hindenburg en het leger van von Bothmer. Dit laatste leger vindt ook in het Oostenrijk sehe legerbericht vermelding. Derhalve is ten aanzien van dit leger en alles wat er zich ten zuiden bevindt, de toestand onveranderd. Maar die legergroepen van prins Leopold van Beieren en van generaal von Linsingen zijn nu onder veldmaarschalk von Hindenburg gesteld,die in het Oosten dus ongeveer in dezelfde functie tegenover de Russen is ge komen als generaal Joffre in het Westen te genover de Duitschers en wiens leiderschap zich thans tot voof Lemberg uitstrekt. De be velvoerder is dadelijk een inspectie-reis langs zijn nieuwe front begonnen: met zijn chef van den generalen staf Ludendorf is hij' on middellijk naar het Wolhynische front getrok ken. Zal zijn optreden, zal de ingestelde een heid van leiding, zich spoedig merkbaar ma ken? DE DOOD VAN KAPITEIN FRY AT. Namens den Engelschen Koning is de na volgende brief aan de weduwe van kapitein Fryat gezonden: „De koning deelt met zijn volk in de smart, die u zoo wreed' treft en betuigt u zijn hartelij ke deelneming. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft Zijne Majesteit met bewondering kennis genomen van de schitterende diensten der handelsvloot. De daad van kapitein Fry- att, die zijn schip tegen den aanval van een vijandelijken onderzeeër verdedigde, was een edel blijk van zelfvertrouwen, dat zoazeer ei gen is aan dit beroep. Met de innigste veront waardiging heeft de konirlg daarom vernemen van het lot van uw echtgenoot. Terwijl ik u zijn rouwbeklag overbreng, geef ik u tevens na mens den koning de verzekering van zijn af grijzen over deze schanddaad". KORTE BERICHTEN. Duitse fu luchtschepen wierpen heden nacht bommen op verschillende Engelsche plaatsen. De koning van Montenegro vertrok van Vichy naar Parijs, teneinde een onderhoud te hebben met' president Poincaré. Een poging om de handelsonderzeeër Deuischland m de haven van Baltimore te rammen is mislukt. De Scandinavische socialistische politici besloten' hun reis door België en Duitschland met een bezoek aan Straatsburg, waar vrien delijke woorden gewisseld werden. Door het geheele Britsch Rijk zullen morgen betoogingen worden gehouden ter ge legenheid van den tweeden1 verjaardag der oorlogsverklaring. Na een arbeid van drie jaar heeft men het vermogen van de overleden Nieuw-York- schen millionair Pierpont Morgan geschat. Het viel niet mee, 't was slechts190 mil- lioen guldenBij het overlijden van den heer Morgan was er slechts voor 400 aan geld in huis maar voor 15000 gulden aan sigaren De lading van de vrachtonderzeeër Deutschland bestaat volgens de New York Herald uit 500 ton nikkel en rubber en voor een waarde van ruim 1 millioen gulden aan goud. Vertegenwoordigers van handel en nij verheid hebben besloten tot oprichting van een Zwitsersche kamer van koophandel te Pa rijs. Uit Peking wordt de opening van het Chineesche parlement gemeld President Lij- oenanhoenig heeft den' eed van trouw op de grondwet afgelegd. Bij' besluit van het departement van Volksvoeding van 2 Augustus is het tot dus ver bestaande verbod' om aardappels als vee voeder te gebruiken, opgeheven. De Deuischland, zoo verneemt de Daily Telegraph isheelemaal niet den Atlanti- schen Oceaan overgestoken. Dat is maar bluf. Ze werd in stukken en brokken aan boord van onzijdige schepen naar een weinig bezoch te Amerikaanscbe haven gebracht en daar in elkaar gezet en met kleurstoffen geladen. Bin nen de driemij ls-grens voer ze toen triomfan telijk naar Baltimore. Of ze nu op dezelfde wijze teruggaat, meldt 't blad niet I Het aangekondigde Fransche geelboek over het optreden der Duitsche overheid in de bezette gebieden van Noord-Frankrijk is op 2 Augustus verschenen. Roger Casement is gistermorgen om 9 uur terechtgesteld. De Franschen wonnen1 nieuw terrein ten zuiden van Fleury en zijn aan den zoom van het dorp genaderd. Ze namen er 700 Duitschers gevangen. In 't geheel zijn door de geallieerden in hun haven 316 Duitsche scnepen in beslag genomen, bovendien zijn er vele op zee vero verd. Het overgroote deel dezer schepen ge bruikt de Fntente nu. De schade, veroorzaakt doordat inder tijd Russiche troepen de Roemeensche grens bij Nanornica overgetrokken, is door een com missie vastgesteld. De Russiche regeering had haar verplichting tot schadevergoeding erkend'. De commissie heeft zich naar Nanor nica begeven om de schadevergoeding aan de bevolking uit te betalen. Te Saloniki zijn de eerste 20 krijgsge vangen Bulgaarsche soldaten, die door de Serviërs aan de grens bij een gevecht zijn ge vangen genomen, aangekomen. In Noord-Albanië is volgens bericht uit Servië het grootst gedeelte der bevolking in' vollen opstand uit gebrek aan levensmidde len. Verschillende Oostenrijksehe soldaten werden reeds gedood. Opstandelingen voeren een querillaoorlog in de bergen en overvallen hoofzakelijk convooien met levensmiddelen. De Engelsche stoomboot Brittannic van 2240 ton, het zeilschip Morgaret Sultan, het stoomschip Herhuigton, twee treilers, het Italiaansche zeilschip Rosarina, het Itali- aansche stoomschip Letimbo en twee Noor- sche treilers zijn gezonken. iDe Oostenrijksehe torpedoboot „Marg- net is door een Italiaansche onderzeeër ge- tor pilleerd doch men slaagde er in, het zwaar schadigde schip te bergen. ZEPPELINS BOVEN NEDÉRLAND. In den laatsten tijd zijn deze, het Handels blad neemt aan onopzettelijke, bezoeken van Zeppelins aan ons land zeldzaam geweest; de Zeppelintochten waren trouwens in het al gemeen minder in aantal. En de commandan ten hebben zich blijkbaar aan het bevel om niet boven' ons land te varen beter gehouden. Te onaangenamer treft het, dat thans weer en wel midden over ons land gevaren is, nu wij onlangs lazen, dat een Engelsche vlieger een terugtrekende Zeppelin heeft vervolgd eep heel eind ten. oosten van de Engelsche kust en daar aangevallen. Op die wijze zou dus zelfs een luchtgevecht boven Nederlandsch grondgebied mogelijk worden. Ongetwijfeld zal de Nederlandsche regee ring de Duitsche op deze overschrijding van ons gebied eni van haar rechten wijzen, zegt het blad. GROENTENHANDEL. Reeds geiuimen tijd werd te Loosduinen de ultscnd bloemkool opgAcct>t door firma's om na gedroogd te zijn, voornamelijk naar Oos tenrijk te wrden uitgev i:"d. Toen ook van nei uitschot 80 pet. in het land moest blijven, had deze. handel niet veel meer te be'eckenen Nu echter uitschot weer geheel naar het buiten land mag, wordt die kool tot hooge prijzen gekocht tot 12 per 100 toe, dat met blade ren en al gedroogd uitgevoerd, meldt het Han delsblad. Ook die losse bladeren worden ge droogd. Vooral naar Leeuwarden wordt dit alles verzonden. BINNENLAND. 70 ate ALGEMEENE VERGADERING NED. ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage werd gisteren de zeventigste algemeene vergadering voortgezet. Het eerste gedeelte van de morgenvergade ring, die te half-negen werd geopend, was niet openbaar. Tegen kwart over elf opende de voorzitter de openbare vergadering en wenschte den heer W. C. Cruq, het jongste honoraire lid, geluk 'met zijn benoeming. Daarna kwam aan de orde de volgende conclusies inzake het Bevredigingrapport: 1. Het N. O. G. aanvaardt de financieele gelijkstelling, onder voorwaarde, dat de Grondwet voldoende waarborgen biedt, dat overal in het Rijk voldoend openbaar 1. o. wordt gegeven met eerbiediging van iedere godsdienstige overtuiging. 2. a. De bepaling, dat in elke gemeente de gelegenheid wordt gegeven tot het ontyangen van voldoend openbaar algemeen vormend 1. o., geeft geen voldoenden waarborg, dat over al in het rijk, waar dit gewenscht wordt, open baar onderwijs zal gegeven worden. b. De wijziging, welke mr. Tydeman aan geeft in iedere gemeente een school is een nog onvoldoende correctie. (Men denke aan de gemeenten van den omvang van ver schillende Friesche gemeenten.) c. Een bepaling, dat ovéral in het Rijk vol doend openbaar 1. o. wordt gegeven, dient ge handhaafd te worden. 3. Het wetsontwerp beantwoordt niet aan de wenschen van het N. O. G. in zake onder- wijs-Rijkszaak; wel stelt het Rijk de salaris sen vast en keert die uit, doch het overige wordt aan de gemeenten overgelten. 4. De instelling van een Onderwijsraad kan van goeden invloed zijn op de behartiging van de belangen van het onderwijs en de on derwijzers. 5. De stichting van een bijzondere school wordt te gemakkelijk gemaakt. a. Het aantal leerlingen, voor de stichting vereischt, is te klein. b. Ook de vereischte waarborgsom is te ge ring. 6. Als waarborg voor goed onderwijs aan de bijzondere scholen, moet worden aange drongen op goedkeuring van het leerplan door den schoolopziener, van wiens beslis sing de schoolbesturen in hooger beroep kunnen komen bij den Onderwijsraad. 7. Betreffende de oprichting van U. L. O. en M. U. L. O. scholen verkeeren openbaar en bijzonder onderwijs niet in gelijke positie; het bijzonder onderwijs krijgt de school als aan de voorwaarden is voldaan; de stichting van openbare U. L. O. of M. U. L. O. seho- len is afhankelijk van een besluit van den Raad. 8. De voorgestelde wijziging van art. 21 beantwoordt niet aan de wenschen in zake art. 21 van het N. O. G. 9. In zake de voorgestelde wijziging van art. 26 moeteb de volgende opmerkingen worden gemaakt: a. De classificatie der gemeenten dient te vervallen; er moet komen een uniforme rege ling met standplaatstoelage. b. Het verschil in salaris van hoofden van groote en kleine scholen moet blijven be staan. c. Het salaris voor onderwijzers en onder wijzeressen moet gelijk zijn. d. Het beginsel, dat het Rijk de salarissen vaststelt en geen minima bepaalt, verdient krachtige instemming. e. Aanvang- en eindsalarissen dienen aan merkelijk hooger te zijn. 10. De wensch wordt uitgesproken, dat het schooltoezicht deskundig zij. 11. De verbetering in'de opleiding wordt toegejuicht. 12. Aan de wenschen van het N. O. G., in zake de verhouding van het aantal onderwij zers tot het aantal leerlingen, wordt niet te gemoet gekomen. De sprong 25 op 91 is te -groot. 13. Het inlasschen van disciplinaire straf fen geeft geen aanleiding tot bestrijding. 14. Het vervangen van het onderwijs in vrije- en orde-oefeningen dioor volledig gym nastiekonderwijs verdient toejuiching; even zeer de mogelijkheid tot meer algemeene in stelling van schoolartsen en schoolbaden. 15. De wettelijke regeling van het be- waarschoolonderwijs wordt gewaardeerd, doch er dienen voldoende waarborgen te ko men, dat het openbaar bewaarschoolonder- wijs niet zal worden achtergesteld bij het bij zonder. De voorzitter gaf ter toelichting een breed historisch overzicht. De heer Burk (Amsterdam) verklaarde dat deze afdeeling ook de financieele gelijkstel ling aanvaard. De afdeeling Utrecht sloot zich daarbij aan. De heer Schook stelde de vraag of het N. O. G. als vakvereeniging hier wel op den goeden weg is en het ethisch gedeelte ten koste van het materieele op den voorgrond moet worden geschoven. De heer Hooftman (Amsterdam) sloot zich aan bij het betoog van den heer Schook. De heer Hibma (Leiden) meende dat als de fi nancieele gelijkstelling tot stand komt, dan ook de eischen van deugdelijkheid moeten ge maakt worden. De afdeeling Hengelo vreesde, dat bij aan- ALKMAARSCHE VOOR OUD EN JON©. neming dezer wet het met de openbare school ten plattelande zal zijn gedaan. De voorzitter beantwoordde de Verschillen de sprekers en achtte het beste een regeling in de wet op het L. O. Het amendement-Leiden-(Amsterdam) be treffende gelijke eischen van deugdelijkheid werd aahgenomen, evenals de (geamendeer de )eerste en tweede conclusie. Naar aanleiding van de 3de conclusie wees de voorzitter er op, dat dit ontwerp een be langrijke stap is in de richting van onderwijs Rijkszaak. Spr. vreesde echter in de toepas sing een lastigen, tweeslachtigen toestand. De conclusie werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat een motie is voorgesteld, om, nu de wet op het L. O. niet voor de volgende vergadering aan de orde komt, de conclusies 3—15 aan te houden en het hoofdbestuur uit te noodigen, het daar heen te leiden, dat de zaak in de afd. aan de orde worde gesteld. De afgevaardigde van Zaandam, de heer Roosma, verdedigde de motie door Amster dam ingediend. De voorzitter ontraadde de motie, die daar na werd verworpen. Conclusies 47 werden na toelichting aangenomen. ■Bij conclusie 8 betoogde de heer Tusveld (Rotterdam), dat de conclusie niet scherp ge noeg is gesteld. Hij stelde voor ze te lezen: „Het N. O. G. betreurt ten zeerste, dat de voorgestelde wijziging niet beantwoordt aan de wenschen van, het N. O. G." Deze redactie werd overgenomen en daar na aangenomen. In de toelichting bij conclusie 9 bracht de voorziter hulde aan de gemeente Hilversum betrefende de salarisregeling aldaar. Door de afdeeling Hoorn en een aantal an dere afdeelingen werd een amendement voor gesteld) strekkende om de classificatie der ge meenten te doen vervallen en een gelijk sala ris werd gewenscht voor stad en land. De heer Holle verdedigde dit amendement er op wijzende dat het leven te platteland niet goedkooper-, maar durder is dan in de stad. De heer Tusveld (Rotterdam) en de afdee ling Arnhem sloten zich bij dit betoog oan. De heer Spijker sprak in gelijken zin. De afdeeling Hoogeland bestreed een ver schil in de salarissen van hoofden van groo te en kieine scholen. De heer Hoogland (Amsterdam) bestreed het amendement Hoorn en wees er op, dat het aantal sollicitanten te Amsterdom reeds gering is. Ook is de kans om hoofd te worden op het plattelandg rooter. Een aantal plattelands-afgevaardigden kwam vervolgens het amendement-Hoorn steunen. De heer Ekertng achtte de salarissen, door de bevredigingscommissie beoogd, onvoldoen den en wil 9 in dien zin aanvullen. De voorzifter verdedigde de standplaatstoela ge. Bij stemming werd de standplaatstoelage verworpen. Het amendement-Hoorn werd daamo aan genomen, evenals de geheele conclusie 9a. Bij 9 b. werd aangenomen een amendement om de salarissen voor kleine en groote scholen gelijk te stellen en hoogsten eenig verschil in vergoeding werd gemaakt voor administratie. Conclusie 9 verder aangenomen. Conclusie 10 werd door den voorzitter toe gelicht. De heer Schook achtte de conclusie te vaag. De voorzitter raadde aan de conclusie, die nader aangevuld kan worden, onveranderd aan te nemen. Aldus geschiedde. Conclusie 11 werd door den voorzitter toegelicht en door den heer Hibma (Leiden) bestreden. De voorzitter bestreed het amendement na mens het hoofdbestuur. De voorgestelde wijziging werd overwo gen en de conclusie aangenomen. Conclusies 1214 werden, elk door den voorzitter toegelicht, zonder discussie aange nomen. Bij conclusie 15 verdedigde Hoorn een amendement luidende: „salaris, pensioen en wachtgeld worden behoorlijk bij de wet ge regeld". Dit amendement werd over- en aangeno men. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het Hoofdbestuur om het te machtigen een commissie te benoemen, die de bij K. B. vast gestelde programma's voor het examen voor de onderwijsakte en voor de hoofdakte in studie neemt en eventueel aangeeft in welken zin deze programma's dienen te worden ge wijzigd, zonder discussie aangenomen. Aan de orde kwam daarna een voorstel- Tiel om aan het Hoofdbestuur op te dragen voor de verkiezingen in 1917 door het ge heele land een krachtige actie voor te berei den voor een algemeene rijks-salarisregeling van de Ned. onderwijzers en de gewestelijke propaganda-commissies en de afdeelingen op te wekken bedoelde actie door het houden van vergaderingen, bezoeken bij en vragen De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis ran belanghebbenden, dat de eerstrol* gende uitbetaling der vergoeding zal plaats hebben op MAANDAG 7 AUGUSTUS a.s.j voor de militielichtingen 190S en 1909, die op 1 Angnstus 1.1. naar de landweer zijn overgegaan, van des v.m. 9i/s tot 10y< uur; voor den landstorm en de overige landweerlichtingen van des v.m. lOi/r llili uur en voor de overige mllltlelichtlngen van des v.m. lli/,13 uur. Alkmaar, 3 Aug. 1918, De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen voorziening te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien der suikervoorziening het volgende is be paald: „Ten einde te geraken' tot een regelmatige verdeeling der suiker, welke gedurende het campagnejaar 19161917 noodig is voor de binnenlandsche consurqptie en in de fabrieken welke suikerhoudende goederen vervaardigen, zal, van 1 October 1916 af, of zooveel later, als de nieuwe oogst voor de consumptie be schikbaar zal zijn, die suiker uitsluitend wor den opgeleverd door bemiddeling en onder controle van het Suiker-Distributie-Kantoor Oosteinde 16, Amsterdam. Commissionnairs en grosiers zullen alleen suiker kunnen ontvangen, indien zij als tus- schenhandelaar bij het Suiker-Distributie- Kantoor zijn ingeschreven1, terwijl door deze ingeschreven' tusschenhandelaars alleen sui ker zal mogen worden afgeleverd aan bij het Suiker-Distributie-Kantoor ingeschreven kleinhandelaars, klein-bedrijven en fabrikan ten van suikerhoudende goederen, bestemd voor binnenlandsch verbruik. Voor de levering van suiker aan fabrikanten van suikerhoudende goederen, bestemd voor uitvoer, zullen' nader aan te geven bepalin gen worden' gemaakt. De aanvraag om ingeschreven te worden dient te geschieden op daarvoor bestemde formulieren. Blanco formulieren worden' door het Suikerdistributie-Kantoor beschikbaar ge steld. Formulieren, welke na den lsten Sep tember inkomen, of onjuist of onvolledig zijn ingevuld, worden niet behandeld. Raffinadeurs, Wit-fabrikanten en Kandij fabrikanten, welke hun waren, direct facturee- ren aan klein-handelaars, klein-bedrijven en fabrikanten van suikerhoudende goederen voor binenlandsch verbruik, moeten zich voor dezen handel als tusschenhandelaren doen inschrijven Tusschenhandelaren, welke tevens in eigen winkel (s) in het klein verkoopen, moeten zich voor dezen handel als kleinhandelaar doen inschrijven". Alkmaar, den 4 Augustus 1916. De wethouder voornoemd-, JL F. LUBBE. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies in zaka de levensmiddelen voorziening brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor winkeliers en venters bij den heer W. A. SMIT, koopman wonende Laat 173,weder regeerlngahsrlng verkrijgbaar is, waarvan de inkoopsprijs 3 cent per stuk en de verkoopsprijs 4 cent per stuk bedraagt. Deze prijzen gelden voor- Ioopig alleen voor de maand Augustus. Degenendie voor den verkoop dezer haring in aanmerking wenschen te komen gelieven zich te wenden tot den heer W. A. SMIT voornoemd. Alkmaar, 3 Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. aan aspirant-Kamerleden krachtig te bevorde ren. De heer Veldman verdedigde het voorstel, de heer Mieras bestreed het, Hoogezand be toogde, dat het voorstel-Tiel niet ver genoeg gaat, Hoorn en Oost Dongeradeel verdedig- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1