je; dan hft. Na i*pliek wordt een amendement- Hengelo verworpen en het voorstel aange nomen, Een amendement van het Hoofdbestuur om weg te laten „dat een lid' van het N. O. O. moreel verplicht is niet dergelijke vragen te stellen", werd overgenomen. Na eenige discussie werd een amendement- Rotterdam, om uit te spreken „dat het ernstig afkeuring verdiende te vragen naar de politie ke en godsdienstige overtuiging van sollici tanten of inlichtingen daaromtrent te geven", met het voorstel-Tiel aangenomen. Een motie-Zaandam, om te verklaren, dat het in het belang van het onderwijs ge- wenscht is, dat de. gemeentebesturen alvorens belangrijke besluiten te nemen, het ondterwijs betreffende, advies inwinnen bij de afdeelin- gen der onderwijzers-vakvereenigingen. Een voorstel-Amsterdam w. o. zwemonder- richt werd ingetrokken. Aangenomen werd een voorstel-Hoora „Het Hoofdbestuur stelle aan de orde het on derwerp De taak van de school in verband met de tuchteloosheid der jeugd". Op een voorstel-Alkmaar, het Hoofdbe stuur te machtigen bij de Regeering krachtig aan te dringen op het totstandkomen van een Rijkswet, waarbij niet alleen het rooken van kinderen beneden de 6 jaar verboden wordt, maar ook de verkoop aan hen van tabak in el-* ken vorm strafbaar wordt gesteld, werd overgenomen. Een amendement van het Hoofdbestuur om in te lasschen: „op open bare plaatsen" en naar aanleiding van een amendement-Rotterdam de woorden „en verschaffen", werd aangenomen. Gemengd nieuws. OPBOUW VAN KERKEN IN WATERLAND. Oistermiddag deelt de Tel. mede, vergader den de besturen der Ned'. Herv. Kerk uit de dorpen van Waterland in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, in overleg met de overige bestu ren der Ned. Herv. Kerken in ons land, ten einde tot een goede oplossing te komen, wat betreft het herstel der kerken in Waterland, die door de overstrooming werden vernield of beschadigd. Zoo men weet, is reeds besloten dat te Holysloot een' nieuwe kerk zal worden gebouwd. SPORTWEDSTRIJDEN TE EDAM. Door Edam's Sportcomité zijn de wedstrij den in del ichte atheliek thans definitief vast gesteld op 20 Augustus e. k. Onder meer mocht genoemd genoemd comité medewerking tot het slagen van dit sportfeest ontvangen van de N. A. U. welk lichaam haar toestem ming gaf tot het houden van bedoelde wed strijden. Deze zullen bestaan uit: a. Pers. wedstrijd voor heeren 100 M. en 1500 M. hardloopen; voorts driekampen, b. Idem voor dames, drie kamp. c. Vereenigingswedstrijd voor heeren: Estafetteloop, Touwtrekken, Hin demisloop. d. Vereenigingswedstrijden voor dames. Estafetteloop. De inschrijving is geo pend tot 9 Augustus. WATERGEBREK IN WATERLAND. In vele plaatsen van het overstroomd ge weest zijnde Waterland heerscht gebrek aan drinkwater zegt het N. v. d. D. Vele regenbak ken zijn in 't ongereede geraakt en konden niet tijdig hersteld worden. In de gemeente Ransdorp heeft men nu 30.000 liter leiding water uit Amsterdam aangevoerd en in ae Witte Kruisbak te Durgerdam gestort. Ieder kan daar tegen een geringe vergoeding zoo veel uithalen als hij verkiest. Meer en' meer schaft men regenbakken van betpn aan. Te Ransdorp zijn er dezer dagen weer een paar nieuwe geplaatst. OAASTERLAND De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer in den Zuia-West-hoek van Friesland zond ons een door haar uitgegeven kaart van Gaasterland toe. De kaart is mooi helder' en op Hinken schaal (1 25000) uitgevoerd en zal voor de bezoekers van Gaasterland wel van veel nut blijken te zijn. VERDRONKEN. Onder Lutkewierum bij Sneek is uit een sloot het lijK opgehaald van den heer F. J., predikant te Knollendam. UIT WIERINOERWAARD. Naar we vernemen zal er binnen enkele da^ gen een begin worden gemaakt met de her stelling van den tramweg Schagen—Ewijck- sluis wat betreft het gedeelte van af Wierin- gerwaard. Het werk is opgedragen aan den heer E. Wienhoven te Utrecht en zal onge veer 4 maanden duren. Een groot ongerief zal alsdan weer zijn opgeheven DICHTERLIJKE VERMANINGEN. Uit onderstaande aanhalingen kan blijken, hoe men er hier en daar in ons land naar heeft gestreefd om het „Verboden dit oi dat te vervangen door een beleefder en vriendelij ker vraag in dichtregelen. Van invlöed zullen ze zeker wezen, als men er tenminste voor zorgt dat de woorden goed leesbaar zijn en op smakelijke wijze aan het publiek worden aangeboden. In Bloem endaal schijnt men zeer kwistig geweest te zijn. Daar wemelt het van rijmpjes gedicht door een zekere De F., wiens onder- teekening onder elk versje voorkomt. We doen slechts een greep uit de velen en citeeren Verbreek de stilte niet, Waarnaar men wenscht en haakt Dit bosch is allerminst Voor luid geschreeuw gemaakt. Wanneer gij wandelt hier langs rijke scha- duwwegen Dan komt gij helm en hout in vele soorten tegen Vertrap en breek 't niet, maar ga 't liefst op zij Die na u komt wil ook genieten even vrij. Breng opgewektheid mêe, verhef uw hart en zinnen, Maar breng hier toch geen lust, om.af te breken binnen. Al gun ik wandelaars Hier ongestoord te leven, Aan ruiters kan ik niet Dezellde vrijheid geven. Ik houd van paarden veel, Maar 'kz ie toch liefst die dieren Met wat hup eigen is Op and'rer wegen 'zwieren. Gij hebt hier vrij entree, Mcogt loopen, springen, dwalen, Maar wat ik u bidden mag, Stelt u toch perk en palen Als uw natuur u drijft „Natuur" hier te vernielen; Vernielzucht heerscht toch slechts In laaggestemde zielen. (Hhld.). UIT NOORDSCHARWOUDE. De naaimeisjes van mejuffrouw D. Bakker te Zuid-Scharwoude hadden gisteren per rij tuig een uitstapje gemaakt nflar Schoorl en Bergen. Veel hadden zij genoten en onder het grootst genoegen keerden' zij huiswaarts. Al hier werd het clubje ontbonden. Eenige jeug dige kinderen die het gezelschap opwachten mochten nu in een der rijtuigen. Bij het. in stappen geraakte echter de 13-jarige A. Bak ker, broer van bovengenoemde juffrouw D. B. tusschen wagen en een hek bekneld, met het treurige gevolg dat zijn been gebroken werd. Ijlings werd hij door den heer P. Molenaar, die juist tegenwoordig was, naar de ouderlij ke woning gedragen, waar dr. Hoekstra, ter stond ontboden, de eerste geneeskundige hulp verleemde. KORTE BERICHTEN. Voor 55 cent het pond heeft een Belgi sche tabaksfirma te Rh enen tabak gekocht van het te veld staand gewas, alles risico voor den kooper. Te Baarn hebben de melkslijters den prijs der Inelk met 1 cent per liter verhoogd. Te Wormerveer is Woensdagmiddag door hooibroei de boerderij van de wed. A. L. afgebrand Verzekering dekt de schade. Van de elf raadsleden te Geldermalsen hebben gisteren tien collectief hun ontslag in gediend De bemanning vau het stoomschip Zee land, dat in dep g.ond is geboord, groet 12 man, is gisteravond uit Huil naar Rotter dam er trokken. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De kaasmarkt kenmerkte zich heden door een groote levendigheid onder de handelaren Het Bureau van Verkoop had gisteren de volgende circulaire aan de handelaren ver zonden „Het Bureau van Verkoop roept nogmaals de medewerking in van Heeren Exporteurs om vanaf heden slechts tegen prijzen in te koopen, welke een winstmarge laten bij leve ring aan de Algimex. Deze laatste heeft noode de aangeboden wagons van de vorige week aangenomen, en niet dan na ernstig aandringen van de zijde van het Bureau van Verkoop is zij er toe overgegaan om van haai besluit terug te komen om de eerste weken 0ten Ldam-kaas te koopen. De Algimex zal aneen bereid zijn tot ver dere inkoopen in jonge kaas, wanneer zij de zekerheid heeft, dat Exporteurs daaraan een behoorlijke winst hebben én acht het Bureau van Verkoop dit standpunt alleszins te billij ken. Vrijdag a.s. te Alkmaar zullen de leden van het Bureau van Verkoop niet koopen boven J 54,50 en raad het Bureau van Verkoop Heeren Exporteurs aan om dit voorbeeld te volgen in hun eigen belang. liet Bureau van Verkoop zal dan trachten om opnieuw de aangeboden kaas te doen ac cepteeren, doch kan hiervoor geenerlei garan tie op zich nemen." De kooplieden uit Hoorn en anderen die uit speculatie koopen, stoorden zich hieraan evenwel niet. Zij gingen boven den door de Algimex gestelden prijs en kochten */4 van de markt. Hierdoor kwam het tusschen hen en het Bureau van Verkoop zoo goed ais tot een openlijke breuk. De leden van het Bureau hielden zich aan het ingenomen standpunt. Zij kochten zoo goed als niets. De prijs was toch iets ge daald. Gemiddeld werd 55,50 en 56 be-' steed, doch eenige kleine handelaren wisten ook nog enkele partijen eerste soort voor 55 per 50 K.G. fnachtig te worden. Zij kun nen die nog aan de Algimex aanbieden en als dan nog iets verdienen. Wanneer de Z, E. G. de handelaren even wel nog steeds zoolang op de instructies voor de verzending laat wachten, is eenige winst geheel uitgesloten. Deze ongewenschte toestand is meer een gevolg van de buraucratie te Berlijn en treft niet het Bureau van Verkoop. Een groote grief is ook nog steeds de her weging ter plaatse van aankomst. Een han delaar koopt en betaalt hier het gewicht, dat beëed'igde wegers vaststellen. Het is dan ook een billijke eisch van dien handel, dat de Z. E. G. hier betaalt het ge wicht, dat bevoegde wegers bij de verzending constateeren. Wij spraken een handelaar, die vóór 14 da gen 7000 K.G. 2de soort naar Hamburg vooi de Z. E. G. zond. Bij de verzending liet hij de weging doen door bevoegde bedienden van een collega. Deze constateerden 7 K.G gewichtsverlies met de marktbriefjes. De koopman ontving evenwel het bericht, dat bij aankomst een herweging had plaats gehad, voor welke weging 29 werd berekend, ter wijl het gewichtsverlies zoodanig was, dat de koopman 150 moest betalen. Deze was zoo slim geweest om bij de verzending 100 pet. als betaling te eischen en verklaarde er niet aan te denken hierop in te gaan. Van de kooplieden uit Hoorn vernamen wij, dat zij niet van plan zijn-, om hun taktiek te wijzigen. Zij kunnen nog een grooten voorraad kaas opleggen en bovendien koopt Frankrijk, waarmede toen de prijzen zoo bui tensporig hoog waren, de handel stop ge staan had, thans weder boven de Algimex- prijzen. Ook ontvangt Engeland een deel, van de productie De prijs daarvoor wordt in over leg met de kaasvereeniging geregeld, zoodlat het Zentrale Einkaufgesellschaft van den aan voer van heden wel niet veel meer dan de tweede soort zal ontvangen. Voor de kleine handelaren is de toestand evenwel nu al weken treurig. Zij kunnen geen speculatie-voorraden opslaan en bij de thans geldende prijzeft niets verdienen. Het zou wel zeer gewenscht zijn indien de Z. E. G. met haar prijs wat dichter bij den door Hoorn gewenschten kwam. Zoolang dit niet gebeurt, zien wij den ongezonden toe stand van thans bestendigd blijven. Niet dat werd in dus den 1873 trad werd in koos die hem tot het ia het belaag van one laad zon rijn om de prijzen weer op 80 ea 85 tevoeren Ons algemeen belang brengt mee, dat Frank rijk, vóór den oorlog onze grootste afne mer, met van de markt weg blijft. Het be houden van de normale bande ishetrpi.-Vingen is van het meeste belang. Dat de prijs evenwel niet iets hooger moet, vatt te betwijielen. De producenten- maken met üe üians geldende prijzen 9 cent voor hun melk en dit is, het moge in normale tijden veel zijn, bij den tegenwoordigen opzet van de bedrijven niet te veel. De producenten eiscbten in de laatstge houden vergadering met de /vigimex voor de producenten met het oog op de warmte nog geen hooger prijzen, doch een verhooging met 3 kan spoedig van hen verwacht wor den. Met voldoening mag geconstateerd wor den, dat evenwei de vooraanstaande mannen uit de landbouwerswereid het zwaartepunt niet willen plaatsen op het directe voordeel. Prijzen van J 8U en meer zuilen dan ook wel uitblijven. GENERAAL DER DOMINICANER- ORDE. Zooeven bereikt ons, zegt de Maasbode, net verrassend bericüt uit freidurg in Zwit serland, waar het Generaal Kapitiei der Do- nnnicaner-orde gehouden wordt, dat op den vooravond van den feestdag van St. Doinini- cus tot Ueneraien Overste der Domtnicaner- oroe gekozen is de HoogEerw. Pater Ludo- vicus lheissimg. Het bericüt van deze verkiezing, zegt het blad verder, heeft niet alleen beteekems voor de orde van Sint Domtmcus zelve, maar spe ciaai ook voor Nederland, omdat 't de eerste maal is in de eeuwenoude geschiedenis der orde, dat een Hollander tot deze hoogste waardigheid wordt verkozen. Want, zegt het verder: het is een gebeurte nis, waarop wij Hollanders met recht trotsch mogen gaan, omdat 't hier geldt een onder scheiding, welke niet wordt verleend door de persoonlijke voorkeur van een machthebben de, maar geschiedt door een democratische internationale verkiezing van de leden eener orde, welke over heel de wereld verspreid is. De nieuw gekozen Generaal der Domini caner-orde Pater Lud. Theissling, 1856 te Alkmaar geboren, en heeft leeftijd van zestig jaren bereikt. In hij in de Sint Dommicus-orde en 1880 tot Priester gewijd. Spoedig Kloostergemeenschap van Huissen Prior. 1 liema werd hij in een zelfde functie gekozen in het klooster te Nijmegen-, In 1896 koos hetfprovinciaal kapittel hem tot Provin ciaal der Hollandsche provincie. Twaalf jaar achtereen bekleedde hij deze functie. Hij heeft zich doen kennen als een overste met een ver ren en vooruitzienden blik, een- man van wijs en voorzichtig beleid en vooral met een groot gevoel van menschelijkheid. Na die twaalf jaar stelde hif zich beschik baar als hoofd voor een missie in Chilie. De hoogbejaarde Generaal Pater Hyacinth Cor mier belastte hem herhaaldelijk met bijzon dere zendingen, die Paus Pius X en Benedic- tus XV bekrachtigde. Weinig landen zijn er waar Pater Theissling niet geweest is, hij was een geestelijk cosmopoliet in den nobel- sten zin. De hooge post van Generaal der or de heeft hij niet begeerd, maar werd hem ge geven door dat hij een vertrouwensman bij uitnemendheid is. En, zegt de Maasbode 'verder, dat juist het Kapittel van Freiburg hem koos als Gene- raal-Overste van heel de orde, is wel de schoonste hulde aan zijn ongemeen karakter, een karakter van eerlijkheid, rechtvaardigheid en breede nobele menschelijkheid. En dat deze intefnationale hulde gebracht werd aan een Hollander, juist in deze dagen van felle internationale partijschappen, daar mag heel Holland trotsch op. gaan. Het geeft aan/deze benoeming een dubbele historische beteekenis, niet alleen dat hier een Hollander gekozen werd in een hooge inter nationale bestuursfunctie, maar ook dat een Hollander gekozen werd''juist in deze hevig beroerde tijden. Naast Kardinaal van Rossum zal nu ook de Dominicanen-Generaal Lud. Theissling gerekend worden tot de Hollandsche mannen van beteekenis in het internationale kerkelijke leven van onze dagen. GESLAAGD Te Haarlem slaagden gister voor hoofdac- te de heeren Knaap, onderwijzer aan de bijz. school te H. Hugowaard, S. P. Stuifbergen, onderwijzer aan de R. K. School te Westwoud en L. Romkes, onderwijzer aan de bijz. school te Enkhuizen. De drie heeren waren leerlingen van den gemeentelijken cursus voor hoofdakte alhier. PREDIKBEURTEN op Zondag 6 Augustus. Alkmaar. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree, Avond 6 uur, Ds. van Wijngaarden van Egmond aan Zee Kapel, 10 uur, Ds. Boeke van Schagen. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Evangel. Lath. Kerk, Geen dienst. Remonstrantsche Kerk, 10 uur, Ds. Mac kenzie. (Vredeszondag.) Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. W. Buitenhuis van Vreeswijk. Hersteld Apostolische Gem. 10 uur en av. 5 uur, Godsdienstoefening. Uit de omgeving. AKERSLOOT, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Kruizinga. (Doop). BERGEN, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Van den Kieboom (Doop). BROEK OP LANGENDIJK, Herv. Gem. 9.30 uur en 6.30 uur, Ds. Dijk (Doop). Chr. Geref Kerk, 9.30, Ds. de Bruin (H.A. 2.30 uur, (Dankz.) Doopsgezinde Kerk, 9.45 uur, Ds .de Jong. EGMOND-BINNEN, Herv. Gem 10 uur, Ds. A. Ie Gras. GROET, Herv. Kerk, Geen dienst wegens vacature HEILOO, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. Klooster man van Alkmaar. KOEDIJK, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Boe ke van Schoorl. OUDORP. Herv. Gem. Geen dienst. SCHOORL, 2 uur, Hagepreek achter de- kerk, drie spreker en koorzang. VERTROKKEN PERSONEN. H, Gorte, d. g„ kaasmakersknecht, Boeke- lerweg 1, Hensbroek. G de Rover, n. b., z., Raaksje 6, Rotterdam. P. F. K. Martinot, r. k., z., Langesiraat 63, Dordrecht. W. Kiesling, r. k., z., Middenstraat 3, Roermond J. Zwakman, n. h., pakhuisknecht, Achter- dam 30, Schoorl. A, Schoonhoven, ger. z., Hekelstraat 18, Loosduinen. *P. R. Bak- n. h., behanger, le Landdwarstraat 9, Koog a. d. Zaan. A. Kroon, r. k., spoorwegar beider, Druivenlaan, 4, Heiloo. C. van Lobbergt, n. h., z., Niewpoortslaan 103, Den Haag. G. van Dalen, n. h., z., Fabrieks- weg 12, Egmond-binnen. N. A. C. de Vries, r. k., handelsreiziger, Oudegracht 126, Rotterdam. H. Geel, n. h., landbouwer, Luttik Oudorp 17, Amsterdam. F. A. Veldman, r. k., winkelbediende, Houtitil, Ven- lo. V. Hartog, u. Isr., winkeljuffrouw, Magdalenenstraat 20, Woensel. N. G. Aarts, d. g. z., Zuiderhoutlaan 17, Haar lem. P. K. Raat, n. h., journalist, Nieuw- poortslaan 74, Egmond aan Zee. W. F. C. Rike, rem,, gérant, Prins Hendrikstraat 24, Egmond aan Zee. L. J. Schouten, r.k. Heiligland 5, Leiden. *G. Hollenberg, n. h., boerenknecht, Wognumsche buurt 8, Koe dijk. R. F. W. Dekker, n. h., winkelbedien de, Langestraat 103, Amsterdam. 'Echtg. van H. J. Kraan, r. k., z., Zeglis 137, Vlissin- gen, C. Luk, r. k.; d.b., Zoutstraat 4, Zoe- terwoude. A. W. Hazes, r. k., z., Tuinstr. 5, Haarlem. ,H. P. Ibink Meienbrink, r.k., wijnkooper, Ritsevoort 36, Amerika. *P. Leijen, r. k., z., Stuartstraat 70, Helder. *W. A. Geevers, n. h., banketabkker, Station straat 32, Zaandam. M. M. C. de Groot, r. k., ass. huish., Kennemerpark 10, Oterleek. G. A. Verhoeff, n. h., z., Oudegracht 275, Amsterdam. GEVESTIGDE PERSONEN. J. van der Klooster, n.h., dienstbode, Lan gestraat 75, Schagen. B. van den Heuvel, r.k., priester, Nassaulaan 4, Nijmegen. C. Brandenburg, n.h., bootwerker, Omval 30, Amsterdam. L. B. H. Brugman, rk., monteur, Forestusstraat 22, Duisburg. J. Bax, rem., z. b., van Everdingestraat 16, Baarn. J. Hartog, d.g., kaasmaker, Claris- sebuurt 29, Berkhout. B. A. Winterink, r. k., steenhouwer, Geest 24, Amsterdam. Wed J. Ratelband, n.h., z. b., Drebbelstraat 17, Ginneken. P. Gootjes, n.h., z. b., Laat 7, Oudendijk. A. Dekker, r.k., behanger, Nieuwstraat 13, Hoorn. C. Mulders, n.h. hoofdmachinist H. IJ. S. M., Stationstraat 83, Neede. D van Schoonhoven-de Wit, n.h., z. b., V.eerstraat 1, Amsterdam., G. Pauw- Kroonenburg, n.h., z. b., Stationstraat 14, Hoorn. G. E. J. A. Delvaux, n.h.^ z. b Nieuwpoortslaan 162, Diemen. Wed de Klerk, n.h., z. b., van der Woudestraat 28, den Haag. E. van der Vliet, n.h., arbei der, Ramen 17, Anna Paulowna. R See- linnger, e.l., drogist, Schoutenstraat 10, Amsterdam. J. A. Doorewaard, n.h., leer ling-controleur H. IJ. S. M., Landstraat 17, Uitgeest. B. C. van Brumen, r.k., strijkster, Laat 83, Laren M. Wallaart, n.hdienst bode, Nieuwpoortslaan 84, Nijmegen. Wed. J. H. H. Heijtmeijer, z. b., zoon: kan toorbediende, Nieuwpoortslaan 45, Amster dam. A. Bakker, geref., n.h., schipper, Laat 156a, Helder. C, B. van der Veen, d.g., z. b., Fnidsen 109, Amsterdam. K Kusch, r.k., schoenmaker, Ridderstraat 21, Bergen. A. Mulder, n.h., z. b., Druiven- laan 30, Stavoren. G. F. Herbsf, r.k., dienstbode, Geestersingel 13, Amsterdam. E Rinses, n.h., dienstbode, Nassauplein 12, Hoorn. G. Otten, n.h., dienstbode, Lange straat 82, Sneek. N. van Staveren, r.k., broodbakker, Houttil 5, Amsterdam. der de bouwe van bun tegenstander ineenzin ken, ik houd van dien overmoed, van den klank van staal".... De beteekenis van die woorden hebben wij gisteren zeer sterk nagevoeld in het Berger openlucht-théater. Als een gespierde worste laar het strijdperk, betrad de heer Vogel de lieflijke omgeving, die eeua het Paradijs voorstelde. Een figuur, om het brute ge weld, de overmacht van den barbaar uit te beelden, picturaal en monumentaal tegen het groen in het warme zonlicht, met zijn kloe ken kojyzijn strakken nek, zijn gespierden arm, zijn stevig geplante beenen. En toch zoo rustig met glasheldere stem de inleiding vertellend, ja die stem dat is ook iets heel eigens en iets heel bijzonders van den heer Vogel. Wij hebben al heel wat kunstenaars- stemmen hooren verslijten, maar die van de zen gelukkigen eigenaar blijft mooi rond, klankrijk en buigzaam op haar schijnt de tijd noch de schijnbare forceering vat te heb ben, zij blijft klaar en beweeglijk als het wa ter van een altijd stroomend beekje. En zoo als de heer Vogel zijn stem beheerscht, zoo beheerscht hij het drama zelve. Er zijn voor hem geen moeilijke overgangen dé machti ge stem van den fieren held! klinkt nog in uw ooren na en toch hoort ge reeds het listig ge- lispel van den verrader en ternauwernood sprak de volksmenner het laatste woord, of de menigte bruischt in dof gejoel op. Boven al het schoone uit klonken de mo menten, waarop Coriolanus dezen eeretitel en Cominius' paard geschonken krijgt. In het laatste bedrijf het geheele drama werd in goed vijf kwartier zonder pauze ver tolkt verscheen de echtgenoote van den voordrager, mevrouw Vareno, in een strak rouwgewaad ten tooneele, om de rol van Vo- Iumnia te zeggen, waarin deze vrouw zege praalt ov^r haar zoon. Vroeger wist de heer Vogel zonder vrouwestem in dit tooneel te ontroeren, maar, hoewel zijn weder-helft de woorden klankrijk zegde, kon dit tooneel nu niet zoo bijzonder treffen. Vermoedelijk is dit hieraan te wijten, dat in deze wijze van doen iets halfslachtigs zit. 't Is geen voordragen meer, maar het is ook geen tooneelspelen. De declamator acteert, maar de actrice decla meert. Deze toestand is in strijd met hetgeen voorafgaat en volgt, komt trouwens ook in botsing met den tekst, waar bijv. wordt verklaard, dat Volumnia knielt. Een verbete ring lijkt ons deze verandering dus niet en de heer en mevrouw Vogel zullen een ande ren weg moeten vinden om gezamenlijk meer te kunnen geven, dan hij zelf alleen reeds vermag. Hoewel niet alle zitplaatsen bezet waren, volgde een vrij talrijk publiek met groote be langstelling de voordracht, die ondanks het buiten-zijn, ondanks de af en toe wel wat te- genwerkenden wind en de blijkbaar onvermij delijke maar storende geluiden uit het bosch en van den weg, uitnemend was te verstaan. De aanwezigen zullen zeker niet alleen den heer Vogel, maar ook den heer Van Reenen, die welwillend het openlucht-théater ter be schikking stelde en het comité, dat zijn mede werking verleende, erkentelijk zijn voor den genotvollen zomermiddag. E. C. H. .CHR. B. INGEZONDEN STUKKEN. Hoofd van een gezin. TMogTHniTrnMi van liodnn Geachte* Redactie. Mag ik voor het onderstaande beleefd eeni- GEZONKEN SCHEPEN. LONDEN, 4 Augustus. De Engelsche schoener Graduell, het Japansche stoom schip Kahina Niaru en het Deensche s. s Katholm zijn in den grond geboord. Nederland. EEN LATE BEKENTENIS. UTRECHT, 4 Augustus. Gisteren heeft zich bij de politie te Utrecht aangemeld ze kere Dijkstra met de mededeeling dat hij de moordenaar van den slager Schut op 25 Maart 1894 had hij den slager, in diens woning aan de Centuurbaan te Amsterdam met een hakbijl gedood uit woede ofndat de slager hem een stuk worst weigerde. Hij was toen naar Duitschland gevlucht. In- tuschen is het misdrijf verjaard daar meer dan 18 jaar sedert de moord zijn verloo- pen. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. ALBERT VOGEL TE BERGEN. Het is dezen herfst tien jaar geleden,- dat de heer Vogel voor het eerst Coriolanus heelt voorgedragen. Ds eer der première viel Alk maar te beurt. Wij hebben den vertolker des tijds zeer geprezen, hoewel het toen aanwezi ge publiek vrij koel tegenover zijn kunstpres tatie stond, en p. m. geschreven: „Wie op een dergelijk tooneeltje, met een Romeinsch costuum slechts als hulpmiddel, zóó een too- neelspel, dat nooit opgevoerd zal kunnen worden, weet weer te geven, alleen door stem, gelaatsuitdrukking, houding en gebaar, krijgsjieden, burgers en bedienden, trotsche helden en lage verraders te verpersoonlijken haat, trots, satyre, droefenis te uiten hij is een artiest, die vooraan staat in het gelid van de weinige uitverkorenen." Sindsdien is Coreolanus een succes-num mer van den heer Vogel geworden, hij heeft dit heldendrama in alle werelddeelen met buitengewonen bijval voorgedragen. En dat is geen wonder wie dezen kunstenaar, d'ie in ons land in het herscheppen zijn weerga niet heeft, kent, weet, dat deze stof hem bij zonder aantrekt, dat hij haar daarom zoo heerlijk en zoo zuiver weergeeft, omdat zij heel zijn sympathie en liefde bezit. Ik vpel heeft hij zelf eens gezegd een overweldi genden drang tot uitbeelding van mannelijke levensvreugde en daadkracht, ik voel vóór al les den lust tot het doen herleven van levens krachtige en strijdlustige helden voor de oogen der hedendaagsche menschen. Ik houd van helden, die met het zwaard in de vuist den vijand voor zich uit doen stuiven of on diepe ergernis over de wijze waarap onze leden met inder daad groot verlies Engeland aan een bepaald kwantum aardappelen heeft moeten helpen. De distributie voor het binnenland heeft m. i. in 1915 ennietm inder in 1916 aan onze tuin bouwers een belasting opgelegd welke gedra gen' kon worden doordien hunne tuinbouw producten voor 't buitenland hooge prijzen opbrachten (niettemin acht ik in de distribu tie zooals die tot nog toe in toepassing is ge bracht ontzettend veel onbillijks gelegen) De opgedrongen zendingen naar Engeland hebben echter in enkele dagen tijds de tuin- wers duizenden gekost. Wanneer Nederland, Engeland van aardappelen moet voorzien in ruil voor artikelen welke wij van Engeland moeten ontvangen (laat ons zeggen dat daar niet aan te ontkomen is) dan kan toch rech tens niet van de tuinbouwers worden geëischt dat zij tot hun schade daarin moeten voor zien. Op die wijze wordt een landsbelang ge kocht door een bepaalde categorie van men schen, en- nog wel door hen, die wellicht 't mëest gevoelen voor de distributiemaatregelen om de niet-koopkrachtige doch ook de rijke Nederlanders van betrekkelijk goedkoope le vensmiddelen te voorzien soms tegen prijzen beneden de productiekosten. Ik hoop dat de tuinbouwers zich daarvoor niet laten vinden. Moet naar Engeland worden uitgevoerd, 't zij zoo, maar laat dan óf de Engelsche óf de Nederlandsche regeering bijpassen wat door den consument tekort wordt betaald. Wat mij eveneens gruwelijk tegenstaat is dit, dat in allerlei zaken geheimhouding wordt opge legd, terwijl Dr. Kuyper zich in Berlijn laat intervieuwen en scherp uitlaat over Engel- schen dwang. En dan wordt in een plaatselijk blad aan den Langemdijk, den leden der tuin- bouwvereenigingen toegevoegd, vraag nu maar niet waarom 4 procent extra moet wor den betaald, laat het U genoeg wezen, dat Uw bestuur U verzekert het is noodzakelijk, later hoort gij wel waarvoor. Ik heb ergens de vraag gesteld, of de tuinbouwers zich nog langer moeten laten ringelooren door de Haagsche In- en Verkoopvereeniging. Ik vraag het hier in breeden kring. Moet de han del op het buitenland ten aanzien onzer win- terproducten in'hetzelfde spoor worden ge leid? Och laten wij dan maar zoo langzamer hand onze kostbare veilingen opdoeken. Alle tuinbouwersvereenigingen in Noord-Hólland heeten de handen in elkaar te hebben gesla gen, doch wat wordt er mee bereidt? Voor mij is het resultaat niet veel meer dan nihil. Mij is bekend, dat ook handelaren en heusch niet de minst flinke, evenals wij walgen van den tegenwoordigen toestand in den handel. Kan, vraag ik nu in breeden kring, door samenwerking van tuinbouw en handel niet een meer gezonden toestand worden gescha pen? S. BRUGMAN. Heerhugowaard, 3 Aug. 1916

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2