DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1916 MAANDAG 7AÜGÜSTUS Ne. 184 Honderd en achttiende jaargang. iUjonnementspriis per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERffls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. YARIA NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. mm ALKMAAR, 7 Augustus. Terwijl men steeds maar naar het Oosten en Westen kijkt en ook den blik naar het Zui den wendt, waar Roemenië's meedoen of zelfs het doorlaten van Russische troepen, van in vloed kan worden en waar generaal Sarrail nu spoedig gereed heet te zijn, om met zijn te Saloniki samengebrachte legermacht tegen Bulgarije op te trekken, waardoor de toestand voor de midden-mogendheden nog heel wat benarder kan worden, komtfler een verrassing uit nog zuidelijker streken. De Turken, die troepen hebben moeten afstaan om het grond gebied der Donaumonarchie tegen de Russen te helpen beveiligen, die in Arabië met een opstand hebben te maken, het in Armenië niet kunnen bolwerken en ook bij Perzië met de Russen de handen vol hebben, hebben zoo waar nog kans gezien een veldtocht naar het Suez-kanaal uit te rusten. Van Duitsche zij de wordt blijkbaar nogal waarde aan deze expeditie gehecht: „der Angriff auf Aegypten beginnt" zet een Berlijnsch blad' met vette letters boven zijn Zondagsnummer. Aan den Engelschen kant betoogt men evenwel, dat deze aanval niet veel heeft te beteekenén. Vol gens de Engelsche lezing zou een Turksche troepenmacht van 14000 man met zware hou witsers over een front van 7 of 8 mijlen de Engelsche stellingen bij Romani (ten Oosten van Port Said) aanvallen, zouden de gevech ten, waaraan Engelsche oorlogsschepen en vliegmachines konden deelnemen, een voor de Engelschen gunstig verloop hebben gehad: de Turken werden teruggeslagen en achter volgd, de Engelschen namen 2500 man (onder wie eenige Duitschers) gevangen en veroverden 4 stukken berggeschut In het Turksche legerbericht wordt eenige vooruit gang gemeld, wij kunnen dezen op de kaart echter niet nagaan. Het is wel toevallig, dat terwijl die midden- mogendheden thans overal een passieve rol hebben te vervullen, zij plotseling en geheel onverwacht op dit neven-operatieterrein actief op gaan treden. En wanneer men denkt aan "den afloop der krijgsverrichtingen in' Servië, in Macedonië, op Gallipoli en bij Koet-el- Amara dan zou men zich kunnen voorstellen', dat de Engelschen op dit moment dezen on- verhoedschen aanval in Egypte en bij him kortste verbinding met de Indische koloniën niet zeer prettig zullen vinden. Mochten de Turken immers er eens in slagen het Suez- kanaal te bezetten, dan zou dat een geduchte klap voor de Engelschen zijn. Nu hebben de Engelschen intusschen gelegenheid gehad om zich hier sterk te maken. Ze hebben van den tijd een gunstig gebruik gemaakt en hebben, inplaats van het kanaal zelf als verdedigings linie te gebruiken, op enkele kilometers ten Oosten daarvan loopgraven-linies gelegd, welke thans aangevallen worden. En nu wil het ons voorkomen, dat de Engelsche mede- deeling, dat de Turken voorzien zijn van zwa re houwitsers van veel belang kan zijn. Im mers deze geschutsoort is als vlak- maar ook als krombaangeschut te gebruiken en wan neer de invallers in staat zijn het kanaal voortdurend onder vuur te houden, dan is de waterweg totaal onbruikbaar. Vergissen we ons niet, dan waren onze stoomvaartmaat schappijen juist weer van plan enkele schepen door het kanaal van Suez te laten Joopen, een voornemen, dat nu wel niet tot uitvoering zal worden gebracht. Intusschen veel zal afhangen van de verdere gebeurtenissen. Men weet, dat de eerste aanval der Turken op dit kanaal (in het laatst van 1915) op een fiasco is uitgeloopen. Maar te oordeelen naar hetgeen de Duitsche pers schrijft (en Duitschland zal dezen nieu wen veldtocht wel hebben georganiseerd en de Duitschers zullen het Turksche leger wel van kader hebben voorzien!), is de thans be gonnen aanval slechts als een inleiding te beschouwen en hebben we hier te doen met een nieuw offensief. Wij zullen wel spoedig weten, of dit inderdaad het geval is, dan wel of het hier slechts een militairen strooptocht van1 weinig beteekenis betreft. Wat men op het Westelijk oorlogstooneel van de Engelschen en Franschen verwacht, doen de Russen in het Oosten. Zij treden niet op een bepaald stukje van het front op, maar bestoken de geheele linie en slaan hun slag, waar zij hiertoe kans zien. In de afge- loopen week maakten zij vorderingen aan de Stochod, thans zijn zij vooruitgekomen aan den bovenloop van de Sereth, tusschen Brody en Tamopol, déér waar, zooals wij reedis meer dan eens opmerkten, het front der mid den-mogendheden ondanks alles nog steeds ongewijzigd was gebleven. De Russen bezet ten hier o.a. Zalocze, vlak aan de grens van Polen en Galicië gelegen en namen daar 5500 geyangenen. Niet zonder strijd zij deelen mede, dat in de dorpstraten hevig werd gevochten, dat er om elk huis fel werd gestreden. Maar het eindresultaat is geweest, dat de Russen den westelijken oever van de Sereth hebben bezet. Dit gedeelte van het front staat nog onder bevel van maarschalk von Hindenburg. Zuidelijker, waar de Oos- tenrijksche aartshertog-troonopvolger Karei Frans Jozef, die tot dusverre een legergroep op het Italiaansch-Oostenrijksche oorlogs tooneel commandeerde, het bevel voert, zijn de midden-mogendheden bij Delatijn tot het offensief overgegaan. Daar is plotseling de uit den Balkan-veldtocht bekend geworden Oostenrijksdie generaal Von Köves opgedo ken er schijnen in de bevelvoering heel wat wijzigingen te zijn gebracht 1 Veel succes le verde dit offensief nog niet op. In de Kar- pathen kwamen de Duitsche troepen een wei nig vooruit. Zetten de Russen hun vorderin gen bij Tamopol voort, dan zullen ze die stad zeker spoedig kunnen bezetten. In het Westen wordt de strijd nog steeds op dezelfde verwoede wijze voortgezet. De Fransche bladen, die den stand van zaken bij Verdun blijkbaar zeer ernstig hebben inge zien (yan Fransche zijde wordt het feit, dat het front daar intact gebleven is, meer dan bevredigend genoemd) achten de kracht van het Duitsche offensief bij Verdun thans ge broken en merken op, dat de strijd nooit te voren zulk een verbitterd karakter droeg als de laatste dagen. De toestand schijnt thans zoo te wezen, dat het werk Thiaumond zich in Fransche, het dorp Fleury zich grooten- deels in Duitsche handen bevindt. De Engelschen zijn in het Sommegebied vooruit gegaan in de richting van Martin- puich. De sterke stelling Thiepval is echter nog steeds in Duitsch bezit en die zullen de Engelschen eerst moeten hebben, zullen zij zonder gevaar verdere vorderingen in de richting Martinpuich-Bapaume kunnen ma ken. VIJF DUITSCHE FORTEN GEVALLEN. Uit een artikel van Wile in de Daily Mail over de Duitschers bij het begin van het der de oorlogsjaar: „Het onsterfelijke woord van Abraham Lincoln begint op de Duitschers toepasselijk te worden„Men kan niet alle menschen bij voortduring voor den gek houden." Gedurende twee jaar, zegt de schrijver, zijn enkele Duitschers bij voortduring om den tuin geleid, alle zijn van tijd tot tijd-voor den gek gehouden. Maar thans beginnen zij de waarheid in te zien. Vijf Duitsche forten zijn gevallen. Die for ten zijn: Geloof in de onoverwinnelijkheid. Regee- ringsgrootspraak. Geloof in de uitputting van den vijand. Vertrouwen in een Pruisi- schen vrede. Zekerheid van de eindoverwin ning. GEBREK AAN VET IN DUITSCHLAND. In de „Mönchener med. Wochenschrift" geeft de Berlijnsche bacterio- en seroloog Dx. E. S. Engel een nieuwe grondstof aan voor het bereiden van1 het thans zoo schaarsche vet, in 't bijzonder voor technische doeleinden. Hij wijst er op, hoe men een aanzienlijke hoe veelheid vet kan winnen uit de larven van een soort vlieg, die de visschers graag als aas gebruiken. Deze vliegen, die zeer vet zijn, i leggen hun eieren bij voorkeur op rottend vlees ch; na eenige dagen beginnen zich de larven te ontwikkelen. Deze' kan men in spe ciaal daarvoor geconstrueerde emmers opvan gen, waarin ze b.v. met vischafval eenigen tijd gevoed en opgekweekt worden. Daarna worden zij met kokend water gedood, en op vet verwerkt, dat men dan gebruiken kan bij de bereiding van zeep, zalf, glycerine, enz. CASEMENT'S TERECHTSTELLING. Naar uit verschillende berichten blijkt, is Casement eerst kort voor zijn dood tot de katholieke kerk toegetreden. De veroordeelde bleef tot het laatste toe kalm. Tot omstreeks een kwartier voor de voltrekking van het von nis baden twee geestelijken met Casement in diens cel. Toen de beul binnentrad, stond Casement recht op en volgde hem met de beide priesters en de gevangenbewaarders naar het plein. De geestelijken lazen de dooden-litanie, die de veroordeelde met een zacht: „Heer, wees mijn ziel genadig" be antwoordde. Naar men zegt, waren Casement's laatste woorden„Ik sterf voor mijn land." Volgens de „Daily Chronicle" heeft zich een aangrijpend tooneeltje aan den achterkant van de gevangenis afgespeeld. Tegen den muur stonden een dertigtal Iersche mannen en vrouwen geschaard, die, zoodra de eerste tonen van de doodsklok vernomen werden, op de knieën vielen om gedurende enkele oogenblikken voor Casement's zieleheil te bidden. Een verzoek van de familie om het stoffelijk overschot van den veroordeelde zelf te mogen begraven, werd van de hand gewe zen. KORTE BERICHTEN. Uit Sofia wordt gemeld dat men aldaar de crisis ten aanzien van de houding van Roemenië voor het oogenblik als geweken be schouwt, en dat dit land zijn houding van af wachtende neutraliteit voorloopig niet zal opgeven. Te Mülhausen in den Elzas is zekere David Bloch, die uit Gebweiler geboortig is wegens spinonnage ter dood veroordeeld. Op 3 Augustus werd het doodvonnis voltrokken. Hij was bij het begin van den oorlog bij het Fransche leger in dienst getreden, en later door een Fransche vliegtuig achter de Duit sche linies geland. Eenigen tijd geleden werd hij op aanklacht van spionnage gearresteerd en op 29 Juli ter dood veroordeeld. Uit Kopenhagen wordt geseind dat vol gens het blad „Politieken" reizigers naar Duitschland in 't vervolg hunne passen moe ten voorzien van een duimdruk van de rech terhand. Keizer Wilhelm bracht den veldmaar schalk aartshertog Friedrich een bezoek in het hoofdkwartier. Lord Wimbome is herbenoemd tot on derkoning van Ierland. Hij had in verband met de onlusten' zijn ontslag genomen. De burgemeester van Harwich heeft een inschrijving geopend voor een gedenkteeken voor kapitein Fryatt. Aan de aanval uit de lucht op de En- sche Oostkust van verleden Woensdagnacht moeten twee Zeppeling van het nieuwste type hebben deelgenomen. Graaf Zeppelin hoopt met dit type een geregelder dienst op Ameri ka te kunnen instellen,! ter aanvulling van dien der handelsonderzeaeërs Te Glasgow is een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van 250. firma's van de machine- en de scheepsbouwindustrie in Schotland, waarin besloten is een sterke or ganisatie dezer industrieën te vormen, met het doel na den oorlog het hoofd te bieden aan de Duitsche concurrentie. Volgens de jongste berichten zijn bij de boschbrandeni in Noord-Ontario minsten 500 menschen omgekomen. Van verschilende ver afgelegen nederzettingen is nog geen bericht ontvangen. President Poincaré bracht vergezeld door den minister van Oorlog en den- genera lissimus een bezoek aan de troepen aan de Somme, en reikte aan de helden in de jongste gevechten een aantal onderscheidingen uit. Omtrent den aanbouw van koopvaardij schepen op Duitsche werven heeft de heer Ballin, de directeur-generaal van de Ham- burg-Amerika-lijn, gezegd, dat thans wordt aangebouwd de Bismarck, het grootste schip der wereld, van 56000 ton, en dat er 900.000 ton in aanbouw is. De Duitsche regeering heeft tegen den leni September een algeheele opneming van levensmiddelen gelast. Een Italiaansche onderzeeër torpilleerde een Oostenrijksche torpedojager. Gezonken zijn de Deensche Jalgersborg ex'. Hanogate 1800 ton), de Engelsche sche pen Egyptian, Prince, (3100 ton), Clacton (200 ton), de Engelsche stoomschepen Tot tenham (31 ton), Savonian, Ennennilda (100 ton), Fortuna, Badged (1200 ton,) Chanlan en Trio, het Iitaliaansche stoomschip Siena (4400 ton), en het Grieksche stoomschip Fri- canpis (2400 ton). Een Italiaansch luchtschip viel in de nabijheid van het eiland Lissa brandend neer. VROEGE AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het percentage van de dagelij ksche aan voeren van vroege aardappelen boven de vast gestelde zeefmaat, volgens de bepaling sub IV der beschikking van 28 Juni 1.1. op de in geschreven veilingen voor het binnenland moet word-en geveild, voor de week van 5 12 Augustus wordt vastgesteld als volgt: Koksianen en Duke of York boven een zeefmaat van 40 m.M. niets. Juliamuizen boven een zeefmaat van 35 m.M. niets. Andere soorten van muizen boven een zeef maat van 35 m.M. 40 pCt. Schoolmeesters boven een zeefmaat van 40 m.M. 40 pCt. Aan de lijst van stations, bedoeld in sub VII van de beschikking van 28 Juni 1.1., waar inlading van vroege aardappelen onder amb telijk toezicht kan geschieden, wordt toege voegd Winschoten HET VASTHOUDEN DER VISSCHE RSV A ARTUIG EN. Vrijdagavond had te Scheveningen eene vergadering plaats voor de vrouwen der zee- visschers, wier mannen in Engeland ge vangen gehouden worden. Het nieuwe verkooplocaal was stampvol, bijna uitsluitend met vrouwen. Sprekers wa ren de heeren Van Popta en Vink. De laatste deelde o. a. mede, dat eenige visschersvrouwen een onderhoud gehad heb ben met een vertegenwoordiger van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, die'haar verzekerd heeft, dat al het mogelijke gedaan wordt om schepen en bemanningen vrij te krij gen. Eenige Katwijksche visschersvrouwen had den eveneens een onderhoud met dezen verte genwoordiger. Zij brachten tevens de vergoe dingen ter sprake, waarop haar geantwoord werd, dat in dit opzicht een voorziening dient getroffen te worden. De achterblijvenden mo gen geen broodgebrek lijden, gelijk nu reeds in sommige gezinnen het geval is. Eenige vrouwen* wier mannen van IJknui- den varen, ontving en de mededeeling 'dat haar wekelijks 10 zal uitgekeerd worden; terwijl een enkele reeder te Scheveningen aan geboden heeft om een voorschot op de verdien de gage te geven. Nadrukkelijk werd echter vastgesteld, dat de schepelingen feitelijk de wacht houden op het schip, zoodat op eenige vergoeding zeker een zedelijk recht bestaat en dat toch in geen geval geholpen worden de gezinnen1 wier man nen nog geen reis gedaan hebben. Met algemeene instemming werd besloten aan H. M. de Koningin namens de Scheve- ningsche visschersvrouwen, een telegram te zenden, waarin op den nood van mannen en gezinnen gewezen wordt. Naar aanleiding van het door den Chr. Zeeliedenbond aan den Minister van Buiten- lansche Zaken gezonden telegram kwam het volgende antwoord in: „Met bevestiging van mijn telegram van heden heb ik de eer u te berichten, dat ik den consul-generaal te Londen telegrafisch heb opgedragen, mij zoo spoedig mogelijk inlich tingen te doen toekomen omtrent de leden van de bemannig van alle in Britsche havens vast gehouden Nederlandsche visschersschepen. Van de ontvangen inlichtingen zal ik ter stond de reeders verwittigen met verzoek de belanghebbenden in te lichten. Eene bespre king met deputaties des visschersvrouwen komt mij onder deze omstandigheden overbo dig voor. Mochten de gezinnen der bemanningen door de vasthouding der schepen in geldelijken nood verkeeren, dan veroorloof ik mij u aan te bevelen u dienaangaande te wenden tot het bestuur der Vereeniging van Haringreeders te Vlaardingen, hetwelk naar mij bekend is, bereid is, bij zijne leden de belangen der vis- scherijgezinnen te doen gelden. De Minister van Buitenlandsche Zaken, (Get.) Loudon. TABAK. Het Haagsche correspondemtiebureau meldt: In verschillende biaüen is verzekerd, dat Engeland binnenkort maatregelen zou nemen om den oogst van den particulieren tabaksbouw op Java, dus de productie der boerén-planters, niet meer naar ons land door te Laten, tenzij geadresseerd aan de N. O. T., terwijl van dezen maatregel dan de bekende groote plantages zouden zijn uitgesloten. Bij navraag aan de Uitvoerende Commissie der N. O. T. verneemt het Handelsblad, dat hiervan niets bekend is. De regelmg, welke tot dusverre omtrent den aanvoer van tabak uit de Nederlandsche koloniën geldt vol gens welke déze vrij kan worden aangevoerd, wanneer blijkt, dat de tabak een product is van de Nederlandsche koloniën en geconsig neerd is aan dé vertegenwoordigers in Hol land van de plantage, op welke de tabak werd, geproduceerd, om in Nederland te worden geveild is onveranderd gebleven, en er wordt op het oogénbiik niet over een wijzi ging van die regeling onderhandeld. EXPORT NAAR ENGELAND. Naar het „Centrum" verneemt, doen zich met betrekking tot den uitvoer van verschil lende artikelen naar Engeland nog eenige moeilijkheden voor. Het hoofdbezwaar is wel, dat Engeland niet op de vrije markt in Nederland wil koopen, doch consignatie ver langt naar de Engelsche markt, zoodat het risico van den prijs bijv. zou komen ten laste van 'den Nederlandschen verkooper. Begrij pelijkerwijze is men in handelskringen niet gezind over dit bewaar heen te stappen, ter wijl men van Engelsche zij le niet genegen schijn in dezen toe te geven. Om tot een oplossing te geraken waar toe het in de gegeven omstandigheden wel zal moeten komen, zou nu vermoedelijk van on ze regeering een aanvullende regeling te ver wachten zijn, die het bovengenoemde risico dekt. VERDUURZAAMDE GROENTEN. Van bevoegde zijde wordt aan de Maas bode 't volgende opgemerkt Blijkens enkele dagblad-berichten bestaat hier en daar de meening, dat door de betrok ken autoriteiten geen maatregelen zijn geno men tegen de inmakers van groenten, die een deel van de'voor het binnenland geveilde hoeveelheid opkochten, om ze in te maken, in te zouten, te'drogen of op andere wijze te verduurzamen, met het doel ze later uit te voeren. Dat deze meening niet juist is, blijkt uit de ministeriëele beschikkingen en de mededee- lingen, waarschuwingen en het optreden der Rijks-commissie van de Vereeniging „Groen ten Centrale," waarop eerstgenoemde toezicht uitoefent Op 19 Juli j.l. werd door den Mmister van Landbouw, Nijverheid en Handel be schikt, dat consenten voor uitvoer uitsluitend zouden worden afgegeven, voor verduur zaamde groenten, afkomstig van partijen voor het buitenland geveild, doch reeds van te voren, en wel op 14 Juni, werd aan expor teurs, drogers en inzouters door de Vereeni ging „Groenten-Centrale" medegedeeld, dat in geen geval consent zou worden verleend aan hen, die groenten ten aanzien waarvan een uitvoerverbod bestaat of nog mocht wor den uitgevaardigd, in verschen toestand aan de consumptie zouden onttrekken. Deze ken nisgeving werd op 10 Juli j.L bij een door den Minister goedgekeurd rondschrijven van de Rijks-Commissie herhaald en verscherpt met de toevoeging, dat schorsing als expor teur en als bezoeker der ingeschreven1 veilin gen 't gevolg zouden kunnen zijn, voor hen, die tot de ongeoorloofde verduurzaming zou den overgaan. Reeds op 29-Juni, en daarna nog meer dan eerst, is krachtig tegen de overtreders opgeko men en hebben schorsingen' van exporteurs en conserveerders plaats gehad. Betwijfeld moet worden of in een belang rijke mate groenten zijn verduurzaamd', waar van het product hier te lande in geconserveer- den toestand geen aftrek vindt en waarvan de uitvoer in verschen toestand verboden is. Anders staat het met de soorten, die hier ook van ingemaakten toestand' worden ge bruikt en waarvan inderdaad grooter hoeveel heden zijn verwerkt dan in normale jaren Met d'it feit voor oogen heeft de Rijks-com missie op 21 Juni j.l. aan de veilingsbestunen in overweging gegeven, te regelen, welk ge deelte van het geveilde voor het binnenland aan de fabrieken ,van verduurzaamde levens middelen mocht worden verkocht. Het is duidelijk, dat, wanneer naast de be paling van de hoeveelheid groenten, die bin nenslands moet blijven, ook nog uitgemaakt moet worden in welken vorm (versch of ver duurzaamd en welk deel van ieder) dit be schikbaar moet komen, daarvoor een reeks andere maatregelen getroffen moet worden. Naast de zooeven aangehaalde kennisge ving aan de veilingsbesturen, zijn door de Rijks-commissie aan den Minister andere re gelingen in overweging gegeven, die vooral bij inwerkingtreding der Distributiewei het beoogde doel zullen doen bereiken. In verband hiermede werd door de ieden der Tweede Kamer, tevens leden der Rijks commissie de door dén Minister in het ont werp van genoemde wet overgenomen schrapping van de bekende clausule „tot an dere artikelen" voorgesteld, waardoor het mogelijk is geworden ook te verbieden dat eenig product (i. c. groenten) verwerkt wordt tot een in anderen vorm. Zooals echter reeds gezegd:, mocht er al van enkele posten vroege groenten meer zijn verduurzaamd dan gewoonlijk, er kan geen sprake van zijn, dat deze de grenzen overgaat, tenzij men mocht willen twijfelen' aan de of- ficieele en stellige verzekering, dat voor ver boden partijen in geen geval consent zal worden afgegeven. De gemaakte opmerking, dat binnenland- inmaak en buitenland-inmaak niet uit elkaar te houden is, is niet zaakkundig. Immers worden voor dé voor het buitenland geveilde groenten, verklaringen door veilingmeesters afgegeven en is de afgifte van eonsenèen op die door de Groenten-Centrale gecontroleerde verklaringen gebaseerd. Er kan dus enkel een hoeveelheid voor het binenland bestemde groenten worden uitge voerd, indien daarnaast een evengroote partij van de ten uitvoer toegelatenè in het land blijft, hetgeen nu voor een ieder wel duide lijk zal zijn. Bij deze gelegenheid mag ten aanzien van de najaars- en wintergroenten reeds nu mede gedeeld worden, dat uitgebreide maatregelen in behandeling zijn, waardoor, rekening hou dende met in den afgeloopen winter opge dane ervaringen, in de komende behoeften zoo goed mogelijk zal worden voorzien. HOLLANDSCH-ZWITSERSCHE HANDEL. De Zwitsersche bladen brengen, aldus wordt gemeld, dezer dagen een bericht, dat de belangstelling verdient van allen, die zich in Holland voor den uitvoer-handel interes seeren. Enkele dagen geleden werd gemeld, dat jie Bond'sregeering erin geslaagd was, eenige honderden wagons aardappelen in Holland te koopen. De groote importeurs trokken de waarheid van het bericht in twij fel, wijl hun eigen pogen op moeilijkheden in Holland en (ook voor den doorvoer) in Duitschland waren afgestuit Een feit is, dat ook in den herfst van 1915 eenige honderden wagons aardappelen voor Zwitserland' be stemd door Duitschland werden vastgehou den. Nu komt echter van goed-ingelichte zij de het stellige bericht, dat de rollende 400 wagons aardappelen niet direct door den Bond in Holland gekocht, maar door vrien delijke bemiddeling van Duitschland aange voerd zijn. Ehis m.a.w. EHiitschland neemt Holland de levering naar Zwitserland uit de handen! En dit feit staat niet alleen. Ook de zendingen van Hollandsche haring naar Zwitserland zijn sedert lang door Duitsch land bemoeilijkt; de kaas-aanvoeren zijn ge limiteerd. Er is dientengevolge een bewe ging gaande, om na de geslaagde proef met de Hollandsche aardappelen, ook voor de and'ere opgehouden artikelen uit Holland zijn toevlucht te nemen tot Duitschland. MAARSCH OURA

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1