Ons slot Reebach. F E U IL L K T 0 N. PTNNFNT \ND Gemengd nieuws. HIKJE8 EN SNIKJES VAN EEN TUINDER. Uii Broek op Langendijk wordt aan „De Tuinbouw" geschreven: „Iedere week brengt voor de tuinders ver rassingen. Maar deze zijn gewoonlijk niet van de aangenaamste. Werden wij voor eenige we ken verrast door aan Engeland onze aardap pelen in consignatie te moeten zenden en het betalen van zware procenten op de markt om eventueele verliezen te dekken, daarna volgde het leveren der Muizen (gewone en Julia's op een maat van 35 m. M., zoodat er haast niets overbleef voor den verkoop aan Duitsch land, Welk land althans tot Maandag j. 1. nog onze beste kooper was, daar dit tenminste betrok tegen een toonenden prijs. Nu is er weer een verrassing bereid aan al wat aard appelen aanvoert, van geheel anderen kant dan. de regeering. Maandag 31 Juli werden de aanvoerders in alle streken, waar dit pro duct wordt geveild, bij bekkenslag gewaar schuwd, om Dinsdag zoo weinig mogelijk en Woensdag en Donderdag niets voor het bui tenland aan te voeren, daar deze dan niet zouden worden geveild. De oorzaak zou zijn, dat groote mass'as op de Duitsche grens, niet daarin mochten wor den gevoerd wegens het voorkomen van ziek te. Dat dit direct de prijzen drukte behoeft ze ker geen betoog. Of deze oorzaak de ware is is ons niet bekend, evenmin wie ons dit voor deeltje heeft bezorgd. Wat staat ons nu weer te wachten Het schijnt wel, alsof het er op wordt aangelegd den tuinders het zware be drijf nog zwaarder te maken door allerlei middelen, waartegen zij zich moeilijk kunnen verweren. Moet dit zoo voort gaan? Vrienden, laat ons dl les doen wat in ons vermogen is om ons bedrijf loonend te doen blijven, want de toekomst is voor de tuinders niet zoo schitterend. De algemeene verarming overal, zal ook op het tuindersbedrijf haar nadeeligen invloed wel laten gelden. Maar in de eerste plaats wil ik hierop wijzenblijft vertrouwen stellen in de mannen, die uwe be langen willen behartigen. De aanvoer der aafdappelen wordt uit den aard der zaak in deze streek steeds minder Ook die der vroege wortelen. Loopen de prij zen der eerste terug, -dit is met de wortelen niet het gevaldeze worden steeds duurder, door de buitengewone prijzen voor het bui tenland. Jammer, dat dit product door niet allen wordt verbouwd, of slechts een klein deel uitmaakt van hun bedrijf, door te groote productie en gebrek aan arbeidskracht. De aanvoer van bloemkool, maar vooral van an dere koolsoorten neemt sterk toe, riiet hooge prijzen, voor het buitenland. Het wordt echter tijd, dat de procenten voor het binnenlanc spoedig worden verminderd, waarvoor reeds stappen worden gedaan, opdat de voordeden van de buitenlandsche prijzen, ook hierdoor den teelers niet ontgaan. liet gaat toch zeker niet aan, dat al wa hun van buiten voordeel kan geven, door de onnoodig hooge procenten, tegen de lagen prijs, voor het binnenland weer tot matigen prijs worden terug gevoerd. AFSCHEID Ds. VETHAKE. Onderstaand bericht aangaande de af scheidsrede van den gewezen predikant Vet hake werd aan de „Kerk. Crt." toegezonden uit Koedijk: „lederen weldenkende kan het niet anders dan verblijd hebben, terwijl zoo vaak kerkgebouwen worden afgestaan voor buiten-kerkelijke samenkomsten, als bijvoor beeld concerten tegen entree's en waarbij soms allerlei wereldsche of ook wel Room- sche muziek wordt uitgevoerd; dat Kerk voogden alhier nu ook geen bezwaar maak ten om het kerkgebouw nog eenmaal af te staan aan den heer Vethake op zijn verzoek, niet natuurlijk om daar een godsdienstoefe ning tc leiden, maar om een afscheidswoord te spreken tot zijn vroegere gemeente, die hij zes jaren naar zijn beste weten diende. Het spreekt van zelf, daar dit samenzijn een intiem karakter droeg, dat wij hier geen ver slag wenschen te geven van, noch kritiek te oefenen over die rede, maar wij kunnen toch niet nalaten hiervan een enkele bijzonderheid mede te deelen. Er waren een tachtigtal personen zeker voor het meerendeel min of meer getrouwe hoor ders van ds. Vethake bijeen en over het al gemeen ook wel die Koedijkers, die er voor uit durven komen, dat ze godsdienstig willen zijn. Met onverdeelde aandacht werd de re- Roman naar 't Duitsch, door HERMINE VILLINGER. 20) Iv voelde mij zoo klein en schaamde mij erg. Ik besef nu pas welk een komischen in druk Ernestine gn ik op de menschen gemaakt moeten hebben. Stel je haar voor met een heel klein verschoten hoedje van Sassale op het hoofd en met zooveel rokken aan, dat zij zich op de bank waar zij zat niet bewegen kon. Daarenboven hield zij haar marktmand stijf op de knieën vast en als ze iets. at, hetgeen zij heel vaak deed, verborg zij zich achter het deksel van haar mand. Haar medereizigers en ook den conducteur behandelde zij zoo onvriendelijk mogelijk en zij bewaakte ze met zulke wantrouwende blikken alsof wij door louter doodelijke vijanden omringd waren. En dan, toen wij het drukke groote station van de plaats onzer bestemming binnen reden met zij honderden menschen! In een wip was Ernestine er van door; ik zag haar als een bezetene langs den- trein hollen. „Waar is on ze koffer? waar is onze koffer?", riep zij. Al le menschen lachten. Ik was 't schreien zeer nabij. Daar stond ik met mijn handtaschje, parapluie en Ernestine's marktmand. Toen kwam plotseling een kleine gezette dame op mij af. „U is zeker juffrouw Onnut?" vroeg zij. „Ja, ja, riep ik uit. „Ik ben tante Riekje. De weduwe van den feheimraad; mijn zuster wacht u thuis op. ij is een uitnemende vrouw, maar zij heeft geen flauw besef hoe iemand, die van buiten de, die een uur achtereen duurde, aange hoord. Het treffendst oogenblik was echter toen, terwijl het den heer Vethake ook door zijn adviseerenflen geestelijke verboden was om te bidden of te laten zingen, aan het slot zijn oude gemeente zelf, bij monde van den oud sten ouderling, hier natuurlijk niet m die kwaliteit maar als een zijner oudste vrienden zijn afscheidsgroet met een niet minder harte lijk woord van waardeering voor zijn oprech ten trouwen arbeid beantwoordde en alle aanwezigen hem op diens verzoek staande toezongen de bede uit het .bekende laatste vers van Psalm 121. Was het te verwonderen, dat hij, die nu anders het onbevoegd priesterschap moet ver werpen, hierop met den oud'en hoogepriester- lijken zegen eindigde?" De redactie van de „Kerk. Crt." teekent hierbij o.m. aan: „Het ontbreekt Vethake blijkbaar aan het scherpe oordeel des onderscheids tusschen Protestantsch en Roomsch kerkbegrip; an ders had\hij zeker niet den zegen uitgespro ken, waartoe hij onbevoegd was, van uit Pro testantsch inzicht, omdat hij geen wettig pre dikant meer is, van uit Roomsch inzicht, om dat hij de priesterwijding mist, en zich als leek iets aanmatigde wat alleen den geestelij ke toekomt. Blijkbaar waren allen, was hij zelf ook op dat oogenblik, ondanks het ont breken van 't officieele stempel van eene godsdienstoefening, onder den indruk, dat hij inderdaad voor de laatste maal als predikant der Herv. gemeente Koedijk optrad. De Ka tholieke geestelijkheid zal hem yoor dit on bevoegd „zegenen" echter zeker wel absolutie geven." DE PROPAGANDA-MEETING TE HEILOO. De door de Vrije Socialisten-Vereeniging het Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat, de afd Alkmaar van de Vrijdenkers-vereeniging „De Dageraad" en de afd. Alkmaar van de Anti Militaristen-vereeniging te Heiloo op het landgoed Nijenburg belegde propaganda meeting is gister goed geslaagd. Ongeveer een 1000 bezoekers waren op het terrein aanwezig. Na aankomst van „de Alkmaar", die een groot aantal deelnemers medebracht, ging het om half één van de Kanaalkade, waar ook an deren zich hadden opgesteld'in optocht met ontplooide banieren, begeleid door het mu ziekgezelschap „Voorwaarts" uit Haarlem langs Korte Nieuwesloot, Doorbraak, Hout- til, Langestraat, Koorstraat, Ritsevoort en Kennemerstraatweg naar het terrein. De voorzitter, de heer B. Velleman, deelde in zijn openingswoord o.m. mede, dat door afgevaardigden en banieren vertegenwoor digd waren de afd. van de Vrijdenkers-Ver- eeniging „de Dageraad" uit Alkmaar en Den Helder, de Vrije Socialisten-vereenigingen uit Alkmaar, Haarlem en Hilversum, de Sociaal- Anarchistische Actie uit Amsterdam, het Lan delijk Comité van de I. A. M. V. en dé afd daarvan uit Alkmaar, Venhuizen, Enkhuizen en Schellinkhoüt, de Plaatselijke Arbeiders- Secretariaten uit Alkmaar, Haarlem, Zaan streek en Amsterdam, de afd. van de Federa tie van Metaalbewerkers uit Krommenie, de Zaanstreek en Amsterdam, de afd. van de Federatie van Sigarenmakers uit Alkmaar, Beverwijk en Amsterdam, het Agitatie-Comi té uit de Zaanstreek, de afd. Zaandam van de Federatie van Revolutionair Socialisten, de Revolutionaire Club uit Beverwijk, de Vrou wencomité's uit Beverwijk, Koog-Zaandijk, Zaandam, Haarlem en Amsterdam, de afd van de Federatie van Meubelmakers uit Alk maar en Amsterdam, de afd. van de Federatie van Timmerlieden uit Koog aan de Zaan en Amsterdam, de afd. van de Federatie van Bouwvakarbeiders uit Alkmaar en Zaandam, de Zand- en Grindwerkersvereeniging uit Amsterdam, de Grondwerkersvereeniging „Helpt Elkander" uit Amsterdam en Zaan dam, de slöopersvereeniging uit Amsterdam, de Steenzettersvereeniging uit Amsterdam, de Heijersvereeniging uit, Amsterdam, Zaan dam en Haarlem, de Fabrieksarbeidersvereeni- ging uit de Zaanstreek, de organisatie van Cacaobewerkers uit Wormerveer, de vereeni ging van chauffeurs uit Amsterdam, d'e ver- eeniging van Betonwerkers uit Amsterdam de afd. van de Technische organisatie uit Amsterdam, de vereeniging van Houtbewer kers uit Zaandam, de Drankbereidersvereeni ing uit Amsterdam, de Jeugdorganisatie uit .msterdam, de zangverenigingen „Excelsi or" uit Haarlem en „Voorwaarts" uit Am- komt, misschien gestemd is. Toen heb ik ge dacht, u weet hier misschien geen weg „Volkomen niets weet ik er van, heelemaal niets," viel ik haar in de rede, „o, ik ben u zoo dankbaar juffrouw „Tante Riekje," zei ze, „voor iedereen tan te Riekje. Waar is uw re?u „Dat heeft Ernestine". Ik keek naar haar uit. Daar stond de ongelukkige, door een aan tal bestellers omringd, die allen vreeselijk ston den te lachen en waarop zij zoo ruw mogelijk stond te schelden. Plotseling baande zij zich een uitweg en rende achter een wagen aan, waarop zij' den koffer ontdekt had1. Toen kwam tanfe Riekje tusschenbeide en weldra was al les in orde. De koffer werd op de vigelante gezet. Ik wou instappen en daar begon Ernes tine vreeselijk te schreien, zoodat zij weder aller aandacht trok. Tante Riekje, die met haar heele gezicht achten, vatte Ernestine bij den arm: „Gauw, gauw, instappen „Waar denk u an riep Ernestine en rukte zich los, „over tien minute gaat mien trein weg. Ik mot weer thuus zijn foor het ete koke van middag. As er met onze freule maar niks ferkeerds gebeurt ik bind het u op het hart." „Maar beste", zei tante Riekje, „u moest toch eerst wat eten hier in het restaurant „Ik heb ete bij me", snikte Ernestine, rukte mij bijna de hand uit het lid en spoedde zich terug naar het station, met de groote markt- korf aan den arm en het kleine hoedje van Mademoiselle in haar nek. Tante Riekje kon niet tot bedaren komen van 't lachen. „Owat een kostelijk menschhoe jam mer, hoe jammer, dat ze niet meegegaan is die vrouw en mijn zuster o,o! zij en mijn zuster, dat zou een grap zijn «terd*fu de Moriekvereeniging „Voorwaarts' uit Haarlem, de Fietsclub „De Pionier" uit Amsterdam en nog een zestal andere organi saties. Op het terrein deed de muziekvereenlging „Voorwaarts" uit Haarlem en de zangvereeni- ging „Voorwaarts" uit Amsterdam zich hoo ien. Een goede consumptiegelegenheid was eveneens aanwezig. Mevr. Drucker behandelde van spreek plaats 1 het onderwerp: „Als de vrouwen dachten."Spreekster noemde dezen oorlog het bewijs van de groote lafheid van allen: lafheid van de regeeringspersonen, die ande ren sturen, lafheid van de mannen, die gaan, terwijl zij niet weten waarvoor zij strijden en lafheid van de vrouwen, die hun mannen en zoons niet terughouden van het moordenaars werk. Als de vrouwen dachten, spr. was er van overtuigd, dan gaven zij hun mannen en zo nen niet. Van spreekplaats II behandelde Domela Nieuwenhuis: Anarchie; doel en strekking. In den breede behandelde spr. de verschil lende gezagsprincipes. Spr. zette uiteen, dat anarchie was: afwezigheid van regeering Spr. haalde de uitspraken van verschillende groote mannen aan, waaruit bieek, dat vrij neid het hoogste ideaal was. Orde was daar van de dochter. Hetjgeloof in de vooruitgang der menschheid had spr., ondanks den ouriu^ nog niet verloren. Zonder dat geloof wensch ie nij op te houden, te leven. Ook uit dezen oorlog zou nog wel iets goeds geboren wor den. De strijd tegen het militarisme zou daarna sterker moeten worden gevoerd. A) len, die aan dea vooruitgang der menschheid wilden medewerken, wachtte een zware taak ter bereiking van het ideaal: Vrijheid, Ge lijkheid en Broederschap. Na de pauze besprak de heer Spanjer het onderwerp„Indien gij den vrede wilt." - Uitvoerig ging spr. de internationale poli tiek na. Spr. liet uitkomen, welk een fiasco de leuze van de pacifisten: „Als gij den vrede wilt, bereid u ten oorlog," was gebleken Wie het heil van de menschheid beoogde, moest het thans duidelijk zijn dat het milita risme meer cthn ooit bestreden diende te wor den. Tegelijkertijd behandelde dé heer Lansink van spreekplaats II het onderwerp „De onaf hankelijke vakbeweging en het proletariaat." Spr. betoogde, dat de onafhankelijke vak beweging niet alleen strijd voerde voor hoo- ger loon en een korter werkdag, doch ook de socialistische maatschappij wenschte voor te bereiden. Heit proletariaat van alle landen diende te begrijpen, dat het voor de verwezenlijking van het socialisme den strijd' gezamenlijk had den te voeren. Had men de idee van de al gemeene werkstaking wat meer onder de oogen gezien, dan had men dit middel, om den oorlog onmogelijk te maken, kunnen ver wezenlijken. Voor dit idee diende het volk te worden opgevoerd. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter dank aan Jhr. Mr. P. van Foreest voor het afstaan van het terrein. Ook aan het dage- lijksch bestuur van Alkmaar en Heiloo bracht spr. dankt voor het toestaan van den optocht. Het verheugde hem, dat al meer de erkenning doordrong, dat de straat aan het volk be hoort. Spr. noodigde hierop de aanwezigen uit, om de Amsterdammers in optocht naar de boort te vergezellen. Aan dit verzoek werd voldaan. Nog sprak de heer Velleman bij het vertrek der boot een kort afscheidswoord UIT BERGEN. Ete zoo gunstig bekend staande zangveree- nigingen „Nieuw Leven" en Orpheus'", uit Alkmaar, gaven gisteravond in den tuin van hotel „de Rustende Jager" alhier eene uit voering. Er werd, het behoeft nauwelijks ver meld, mooi gezongen. Zeer te» betreuren is 't, dat slechts zeer weinig publiek aanwezig was. Deze uitvoering was meer in 't bijzon der bedoeld voor de alhier vertoevende vreemdelingen. De entrée was een weinig verhoogd. Doch ongetwijfeld is de geringe opkomst te wijten aan het minder aangename weer Voor een buitenzitje was het wel wat koud. Eere echter aan dé beidé vereenigingen en aan den directeur, die, niettegenstaande den geringen opkomst, hun beste beentje heb ben voorgezet. Gaar/ie vestigen wij nog even de aan dacht op net optreden van den heer Pisuisse in de tooneelzaal van,, de Rustende Jager" te Bergen- op morgenavond. Deze vertolker van Steeds weder barstte zij in een luid gegie- gel uit. Er scheen geen eind aan den rit te komen Het leven op straat, de haastige menschen de vele rijtuigen en trams ik werd er dui zelig van. Ik kon haast geen woord ver staan van tante Riekje, die er maar steeds op los babbelde. En dan je kunt wel denken hoe mijn hart bonsdeHoe zal het zijn als wij tegenover elkaar staan. Eindelijk hielden wij stil voor een groot mooi huis. De keurige ingang, de roodé loo- per op de trap maakten mij dadelijk be schroomd. Tante Riekje zei: „Hier lijken alle nieuwe luizen wel op paleizen. Maar er ligt niets achter, 't is alleen het uiterlijk. Mijn zuster woont op de derde, ik opde vierde verdie ping. En dan is niemand hier verlegen. Dat went men zich van klein kind af aan.al af." Wij stonden voor een gesloten deur met een kijkgat. Op tante Riekje's schellen keken een paar oogen door dit kijkgat, men hoorde het gerammel van een ketting en de kerker king open. Een dienstmeisje deed de deur open en liet ons in een hooge, ruime kamer. Langs de mu ren, waar men maar heen keek, boeken. Bo ven op de kasten staken een paar witte mar meren bustes tegen de duisternis af. „Daar zijn ze dan", zei een stem uit de aangrenzende kamer, waar de tafel gedekt was en een gaskroon brandde; „kom binnen, kom binnen Het volgend oogenblik stond ik voor de vrouw van den geheimraad, die bezig was met onbeschrijfelijke zorgvuldigheid ham te snijden. „Mooi zoo", zei ze, even opkijkende, „dat zal Edu pleizier doen. Hij is druk aan het werk, maar op de uren der maaltijden houdt 'iet levenslied heeft hoogster» «n herbtme- ring, gten aanbeveling noedigl UIT KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde de vrtjx dem. kiesvereeniging afd. vrijz. dem. Bond, in het lokaal van den heer P. Struif, onder leiding van den heer C. Beets. Behandeld werden de bestuursvoorstellen, ten eerste „aansluiting bij de op te richten Federatie van vrijz. dem Kiesvereenigingen in het Kiesdistrict Alk maar," ten tweede „Verhooging van Contri butie." Na eenige toelichting en bespreking wer den de voorstellen met algemeene stemmen aangenomen. Als afgevaardigden naar dé Federatie-vergaderingen werdén gekozen de heeren P. Stam Mz. en C Beets UIT HEERFTUGOWAARD. Op de voordracht voor hoofd der schoo no. 1 alhier werden geplaatst de heerenC de Groot, onderwijzer te Leeuwarden-; P. Bruinsma te Joure, J. Huisman te Eelde en op de voordracht voor hoofd der school no. 3 de heeren: H. de Boer, hoofd der school te Zwinderen, C. de Groot, onderwijzer te Leeu warden, N. Schaar, onderwijzer te Beverwijk. De voordracht voor vroedvrouw bestaat uit de dames: G. Hushof te Aalten, T. Jonkoen te Boskoop en J. Reitsma-Veenes te Tijnje. UIT EG MOND AAN ZEE. Zaterdagavond 5 Augustus gaf de O. K Dameszangvereeniging „Eendracht* maakt Macht" alhier onder leiding van den direc teur den heer J. Dekker een uitvoering in de zaal van den heer P. de Graaff, voor een groot aantal badgasten. Er werden eenige zangnummers gegeven, die keurig werden gezongen. In het bijzonder zij vermeld de solo s met kwartet, begeleid op de piano door Mej. IJ. Blauwboer; de num mers „Grootvaders Klok", „Ave Maria", „Verdreven van huis" en de „Visscherslruid" voorgedragen door de dames M. en G. van Pel, C. Zwart en A. Dekker. Dit was bet glanspunt van den avond. Mejuffrouw M. van Pel beschikt over een sopraanstem. Tot slot werd opgevoerd „De gevolgen van een leu gen", blijspel in 4 bedrijven, dat de lachlust opwekte. Het was zoo als altijd, weer een aardige avond voor de vreemdelingen, en hij werd be sloten met een gezellig bal. Aanstaande Zaterdag komt de heer D, Wikke een uitvoering geven iD dezelfde zaal, KORTE BERICHTEN. De heer H., hoofd der O. L. S. te IJhorst deed eenige bankbiljetten in een gebruikte couvert. Ongelukkig kwam geld en couvert in een brandende kachel terecht. De nummers van een paar bankbiljetten zijn bekend. De kachelasch is ter onderzoek opgezonden. Gisteren werden te Sittard eenige koei en aangehouden en ongeveer 300 kilo aan di verse smokkelwaar. Te Sas van Gent werd een vrouw door den electrische draad gedood. Te Coevorden (Drente) is de 17-jarige H. B. bij het koppelen van twee spoorwagens tusschen de buffers geraakt binnen enkele 00 geoblikken overleden. Te Emmer Compascym hebben de hulp komiezen twee smokkelaars aangehouden die 100 K. G. vet over de grens trachtten te smok kelen. De rechtbank te Winschoten heeft I. M. Commissionnair te Bellingwolde, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ver beurdverklaring der goederen wegens het trachten uitvoeren van waren die verboden zijn tot een waarde van ongeveer dertig dui zend gulden. De toestand van de vier gewonde leden der bemanning van de mailboot „Koningin Wilhelmina" is in zooverre verbeterd, dat het levensgevaar als geweken mag beschouwd worden. Te Zeist ism et ingang van 5 Augustus de melkprijs verhoogd met een cent. Te Gennep zijn twee treinen, een met 8 wagens en met 16 wagens en geladen met paarden naar Duitschland verzonden. .De maatschappij „Zeeland" heeft het plan om een zeesleqpdienst aan te schaffen voor den postdienst, en het passagiersvervoer te staken. De landstormer P., uit Heemskerk, is gisteren aan nekkramp gestorven. De te Vlissingen vermiste visschers hij op, dat heb ik van hem gedaan gekregen. Zoo, ben jij dadelijk meegekomen?" zoo wendde zij zich tot haar zuster. „Ja", knikte tante Riekje, „ik heb Onnutje afgehaald, anders was zij er misschien nog lang niet „Ach wat!" riep de vrouw des huizes, „tante Riekje doet altijd wat gewichtig, weet je", zei ze om mij in te lichten. Ik stotterde: „Ik weet heusch niet wat ik had moeten beginnen zonder tante Riekje. Het was zoo vreeselijk moeilijk, met die bagage." Mevrouw Forhard schudde het hoofd: Hier is over 't algemeen niets moeilijk, hier gaat alles vanzelf. Het eenige wat men te doen heeft, is zich te schikken naar deze organisatie, die boven allen lof verheven is." Toen werd er weder een dim, bijna door schijnend stukje ham gesneden. Tante Riekje, die mij voortdurend den in druk gaf of zij zich uitermate amuseerde, want steeds weder kwam er een giegelend geluidje over haar lippen, zeide: „Onnutje staat daar nog steeds of zij een verhoor moet ondergaan; je hebt nog niet eens gevraagd' of ze wou gaan zitten, Eidech- se „Tante Riekje", viel haar zuster haar in de rede, „ik heb je al honderdmaal gezegd, schandvlek mijn naam nu niet ,Ik heb Eudoxe gezegd," beweerde tante Riekje. „Neen, je hebt Eidechse gezegd, nietwaar Onnut, zij heeft Eidechse gezegd?" Ik trachtte er mij uit te redden door te zeg gen, dat ik het niet goed verstaan had, terwijl lafite Riekje mij op een stoel nederdrukte. Eidechse beteekent hagedis. (Wordt vsrvolgdi -)vi 5". schippers Schrocvers is vol- gens ontvangen tolerram te Duinkerken bin* nengeloopen. Alles wel aan boord. Te Bussum een zending van 00000 regeeringBeieren voor de consumptie afge keurd. Op het verzoek van de melkleveranciers te Laren (N.H.), om door de gemeente cent per liter te vergoeden, is door den burge meester afwijzend beschikt. De politie te Middelburg heeft een- 61- jarigen man aangehouden, die reeds bijna 30 jaar in de rijkswerkinrichting doorbracht en die niets liever wilde dan er zoo spoedig mogelijk weder heen te worden gezonden. Dinsdag zullen ongeveer 500 kinderen uit Duitschland, hun vacantie op „Oud-Bus- sum" te Naarden komen doorbrengen. De ruimte, die tot voor kort gediend had tot het onderbrengen van militairen, werd, nadat van overheidswege was te kennen gegeven, dat hieraan geen behoefte meer was, afgestaan aan het comité, dat zich met deze zaak belast. Zaterdag is onder vele blijken van be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. Kaptein te IJmui- den, die in het begin der week onder verschijn selen van vergiftiging overleed en wiens lijk aanvankelijk door de justitie in beslag werd genomen. Er schijnt geen licht in dit geval; het onder zoek is nog gaande. Gisteren heeft mejuffrouw, E. van Put ten te Hilversum haar hondersten verjaardag gevierd. Namens de gemeenten werd zij door den loco-burgemeester J. v. d. Smit gelukge- wenscht. Tijdens een brandje in den schouwburg te Oouda ontstonu er een paniek onder het publiek, waarvan velen den schouwburg ver lieten. Enkele vrouwen werden bewusteloos. Door eigen middélen werd de brand ge- bluscht. Na eenigen tijd werd het spel voort gezet voor een minder volle zaal. Het 2%-jarig kindje van schipper J. de Vries, van Veendam, is te 't Waar te water geraakt en verdronken. Te Middelburg is een 23-jarige artille rist, afkomstig uit Sas van Gent, overleden aan de gevolgen van een val met zijn motor rijwiel In de R. K. Kerk te Laren (N.-H.) is vermoedelijk, door het zich laten insluiten, inbraak gepleegd en een der offerbussen ge forceerd en geledigd. Te Ter Apel is uit het kanaal opgehaald een kinderlijkje. De politied oet een onder zoek. Te Hummeloo is zekere M. C. van een hooizolder gevallen'. De ongelukkige was ter stond dood. Het lichtschip Noordhinder zal binnen gehaald worden en vervangen worden door een grooten boei, om de bemanning tijdens den herfst- en winterstormen niet bloot te-stel len aan het dreigend1 mijngevaar. De vliegenier R. Freeman, Donderdag 1.1. gered op de Noordzee door het stoom schip Anvers, en na d'ien geïnterneerd, is he den vrijgelaten en per Harwichboot naar En geland vertrokken. LEVERING SLACHTRUDEREN EN SCHAPEN. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat vele burgemeesters zich tot den Minister van Landbouw hebben gewend met een ver zoek hun den weg te willen aangeven tot het verkrijgen van slachtruderen en schapen te gen redelijke prijzen, heeft genoemde Minister medegedeeld, dat voor zoover het rudvee be treft, de Nederlandsche bond van veehandela ren, adres de heer J. Turksma, voorzitter te Leeuwarden, de firma Zilversmid en Pinto te Hengelo (O.), alsmede de firma Jos. Lion te Nijmegen, zich bereid hebben verklaard slachtvee Tegen billijke prijzen op aanvragen aan gemeentebesturen' te leveren. Ten aanzien van slachtschapen, waarvan de beschikbaar stelling verband houdt met den uitvoer, kon nog geen regeling worden getroffen, aange zien nog geen gebruik is gemaakt van de ge leenheid om schapen te exporteeren. Er is evenwel geen reden om aan te nemen, dat er spoedig verandering in dezen toestand zal komen en een aanvang kan worden gemaakt met het leveren van schapen voor verschillen de gemeenten. Teneinde het welslagen van de zeer gewaardeerde, door verschillende burge meesters in het werk gestelde pogingen om het gebruik van schapenvleesch ingang te doen vinden te bevorderen, wordt ten slotte de mogelijkheid overwogen, dit vleesch tegen la- feren dan de genoemden prijs van 80 per O. gewicht beschikbaar te kunnen stellen. HOOFDPRIJZEN SAATSLOTERIJ. No. 10294, 20.000. No. 3945, ƒ1500. No.s 400, 1853, 5305, ƒ400. Nos. 3607, 12463, 15027, 18530, 4643, ƒ100. reI©sruïiin 111 <mi van IkmIfii. VELDTOCHT IN EGYPTE. LONDEN, 7 Aug. (Officieel.) De opper bevelhebber van Egypte maakt bekend1 dat bij de laatste gevechten vele machine- en ge wone geweren in Engelsche handen vielen. De vijand heeft een totaal verlies geleden van 45 officieren en 3100 manschappen als krijgsgevangenen. TURKSCH LEGERBERICH8T. CONSTANTINOPEL, 7 Aug In Perzië is een aanval op onze stellingen door de Russen ondernomen afgeslagen en moesten de Russen naar het Noorden terugtrekken. Hoewel de vijand sterken tegenstand bood moest hij de rechtervleugel van den berg Nebot eveneens prijsgeven. ENGELSCH LEGERBERICHT. LONDEN, 7 Aug. (Officieel.) Generaal Smits raporteerd dat Engelsche militaire strijdkrachten op 1 Augustus j.l. de haven Sadani na geringe tegenstand van den vij and bezet hadden. EEN ZEPPELIN NAAR AMERIKA. AMSTERDAM, 7 Aug. De Berliinsrhe correspondent van den Tijd bericht dat bo ven het meer van Constanz proeven waren

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2