DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. CemGenteliikB grotsntenroorzlsning. Ambachts school Avondcursussen Gemeentelijke Burgeravondschool Avondschool voor Handwerkslieden No. 186 Honderd en achttiende jaargang. 1916 WOENSDAG 9 AUGÜSTtJS Allimaar. Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren Kleêr- en Mantelmaken AboDoemeiitSDnis per 3 maanden f 1.—fr. p. post f 1.25. Adyertentiepriisföct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telelnr. 1 YARIA NEDERLAND. ALKMAAR. Met 20 ct. ©orloystoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 9 Augustus. De Oostenrijkers zitten in de hoeken, waar thans de klappen vallen en de mogelijkheid schijnt niet gering, dat zij nog veel meer te verduren zullen krijgen. Ze kunnen misschien terugslaan, wanneer de Duitschere hen hel pen, doch waar ze geheel op zichzelf zijn aangewezen, kon dit wel eens niet het geval blijken. Zij krijgen nu aan het Italiaansche front ook hun deel van het algemeene offensief der verbondenen. Voordat tof dit offensief werd overgegaan, hebben de Duitschers en Oos tenrijkers ongetwijfeld twee handige zetten uitgevoerd. De Duitschere begonnen een aanval op Verdun en al hebben zij die ves ting niet kunnen veroveren, zij hebben in elk geval daardoor voorkomen, dat bij het groo te offensief hier het punt van uitgang zou zijn hier, waar een doorbraak, zoovlak bij de grens, gevaarlijk had kunnen worden, terwijl aan de Somme het terugdringen, wanneer dit gelukt, nog heel lang geschiedt op bezet ge bied, zoodat de algemeene verwoesting niet het eigen land treft. En de Oostenrijkers hebben door hun offensief in Trentino voor komen, dat de Italianen met succes daar het Oosfenrijksche gebied zouden kunnen bin nenvallen. Ai is van de door de Oostenrij kere behaalde voordeelen de grootste helft door het Italiaansche tegenoffensief verloren gegaan, nog altijd staan de Oostenrijkers er op Italiaansch grondgebied. De Italianen hebben nu in het algemeene entente-offensief hun aandeel genomen door een breed opgezetten aanval op het Isonzo- fronf, waarop ze zoo dikwijls is dit niet het zesde offensief in dit gebied? hun tan den verbeten. Eenmaal heeft het het vorige jaar geschenen, alsof de verovering van de stad Görz hun hardnekkige pogingen zou bekronen, maar ook toen bleven zij van het bezit der stad, genoemd den sleutel van het zoozeer begeerde Triest, verstoken. Een jaar lang moesten ze op een geweerschot af- stands van de stad blijven staan. Görz bleek voor een hardnekkige verdediging ideaal ge legen de stad deed denken aan een bele gerde vesting, welke niet te veroveren viel, ondanks de onstuimige offervaardigheid der Italianen. Den 4den Augustus werd het Italiaansche offensief ingezet tegen de voor de verdedi ging buitengewoon gunstige stellingen. En nu reeds heeft het tot een aanmerkelijk voor deel geleid: waf in vijf kwartalen oorlog>- voeren niet kon worden bereikt, is thans reeds verkregen: het bruggenhoofd van Görz is in Italiaansche handen, de Italiaan sche kanonnen beschieten de stad, teneinde de Oostenrijkers te verdrijven, die zich in de huizen hebben genesteld. Overvloed van ar tillerie is ook hier een machtige factor ge weest, terwijl sappeurswerk het zijne heeft gedaan de Italianen hadden in een berg helling bijv. een tunnel van 850 voet gegra ven, welke de Oostenrijksche loopgraven tot 90 voet naderde. Onder bescherming van laaghangende rookwolken, ontstaan door het in brand steken van tallooze stukken hak hout, gingen de Italianen tot den aanval op de Oostenrijksche stellingen over, welke snel werden veroverd. Om de stad zal nu verder ongetwijfeld hevig worden gevochten. De stad, die den weg naar Triëst ontsluit. Weten de Oostenrijkers het gat niet spoedig te stoppen, dan is op dit oorlogstooneel een doorbraak alleszins mogelijk, dan moet de eene helft der Oostenrijksche troepen op Triëst, de andere op Laibach terug en is het onderlinge verband verbrokea Wij omschreven hierboven nog even wat een doorbraak was en wel in verband met hetgeen op ander Oostenrijksch gebied is geschied. De Russen deelen n.l. mede, dat zij een doorbraak hebben tot stand gebracht ten zuiden van den Djnestr. Zij hebben reeds vaker van een doorbraak gesproken (o,a. aan de Stochod) en dan bleek dit telkens niet juist, want het eenige gevolg van hun succes was, dat er een deuk in het front kwam, maar de eenheid van de teruggetrokken linie bleef onaangetast en van een oprolling der front- deelen was geen sprake. Wat er nu ten zuiden van den Djnestr is gebeurd, komt hierop neer: over een uitge strektheid van 25 K.M, is de Oostenrijksche linie teruggedrukt. De Russen staan nu dicht bij Stanislau aan de spoorlijn Kolomea- Stanislau-Lemberg. De boog om Lemberg wordt dus in het noorden en in het zuiden steeds nauwer getrokken. Teekenend is het dan ook, dat maarschalk von Hindenburg deze stad heeft bezocht Het eigenaardige is, dat Lemberg zoowel den Duitschen als den Oostenrijkschen opperbevelhebber (aartsher tog Karei) aangaat. Met belangstelling mag men het verdere verloop van den hier ge- voerden strijd volgen. In het Westen is het werk van Thiaumont andermaal van bezitter gewisseld. In den nacht van 3 op 4 Augustus werd het door de Franschen genomen, den 4den Augustus wer den de Franschen er weer uitgeworpen, zij namen het den 5den Augustus weder, het Fransche middag-communiqué van gisteren berichtte, dat de Duitschere erin slaagden vasten voet te krijgen in dit werk, het laatste Fransche legerbericht meldt, dat de Fran schen weer het werk binnendrongen. Waar zoo gestreden wordt, daar ligt het belang van elke vordering voor de hadd. Aan de Somme veroverden de Franschen in twee dagen een Duitsche loopgravenlinie over een front van 6 K.M. en een diepte van 200 h 300 Meter. De stad Péronne hebben ze in brand geschoten, natuurlijk om haar voor den tegenstander onhoudbaar te maken. En nu worden de Duitschere ineens bezorgd voor de Fransche 'kunstwerken, die aan de vernietiging worden prijsgegeven, ze treuren over het -verlies van de kathedraal van den Heiligen Johannes, een museum en een bibli otheek, kunstwerken, schilderijen, aardewer ken, metalen, gesteenten, enz. enz. Hoe kun nen ze na Leuven en Reims en na nog zoo veel meer plotseling zooveel belangstelling voor kunstschatten aan den dag leggen? Of bestaat oorlogsnoodzaak alleen voor de Duitschere en niet voor de Franschen, die stellig met een bloedend hart alles wat schoon is, zullen opofferen. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Front aartshertog Karl. De Karpathen- troepen wonnen terrein op de hoogten- ten oosten van Jablonica en bij Worechta, maak ten meer dan 1000 gevangenen en vermeester den 4 mitrailleurs. Ten zuidwesten van De- latyn weerden de strijdkrachten van v. Kövess opnieuw sterke Russische offensieve bewegin gen af. Ten oosten van Ottynia en Tlumacz deed de vijand gistermorgen in groote massa een aanval. Een van de aanvalstroepen drong ten westen voorbij Ottynia tot f over onze eerste linie, werd echter door een tegenaanval volkomen teruggeworpen, waarbij meer dan 1000 gevangenen in onze handen bleven. Bij Tlumacz is de verdedigingslinie voor den overmachtigen stoot van den vijand naar het gebied ten westen van de plaats verlegd. Ten zuiden van de Wertelha veroverden on ze troepen den linkeroever van den Sereth. Meer dan 700 Russen werden gevangen ge nomen; 5 mitarilleurs werden buitgemaakt Front-v. Hindenburg: Bij Zalacze verliep de dag gisteren betrekkelijk rustig. Ten zuid westen van Porczyn in Wolhynië sloeg het leger van Terssetyanzsky een reeks heftige Russische offensieve bewegingen af. De vij and werd gedeeltelijk in een tegenaanval te ruggeworpen. De troepen van generaal Fath verijdelden ten zuiden van de Stobyckwa op nieuw vele Russische overgangspogingen. In het Russische legerbericht wordt mede gedeeld Communiqué van 's namiddags. Aan de Sereth rukken onze troepen met succes voor uit en bevestigen zij het gewonnen terrein. In deze streek maakten we in den loop van dé gevechten van 4 tot 6 Aug. in het geheel aan gevangenen 166 officieren en 8415 solda ten. Wij vermeesterden 4 kanonnen, 19 mi trailleurs, 11 bom- en mijnwerpers, en veel ander oorlogsmaterieel. Aan het Stochod-front in de streek van Stobykhva kwam des nachts een troep Oos tenrijkers uit de loopgraven op korten af stand van een onzer regimenten met de han den omhoog. Kolonel Stepanenko naderde de Oostenrijkers, maar werd verraderlijk neergeschoten. Onze soldaten schoten daar op alle Oostenrijkere neer. Ten zuiden van de Dn jester namen onze troepen het offensief over een front van 25 K.M. in de richting van Tysmenitza. Zij vermeesterden de loopgraven van den vijand en vervolgden hem al vechtend. Onze troe pen dreven den vijand over het geheele front terug en vermeesterden Tlumacz en de heele streek ten oosten van deze stad tot de Dnjes- ter en een reeks hoogten ten zuidwesten van de stad tot den spoorweg Kolomea—Sta nislau. Onze aanval werd door de artillerie voor bereid, die bommen met verstikkende gassen wierp op de vijandelijke batterijen; de bedie ningsmanschappen staakten het vuren en lie ten de kanonnen in den steek. Onze cavalerie vervolgt den vijand, die in wanord" terug trekt. Een van onze divisies nam ongeveer 2000 Duitschere gevangen en veroverde vele zware kanonnen en tal van mitrailleurs. Nog steeds stroomen gevangenen toe. Het totaal cijfer is nog niet vast te stellen. De roemrijke troe pen van generaal Letsjitsky behaalden dus een belangrijk succes. Officieel wordt uit het Oostenrijksche hoofdkwartier gemeld: De verbitterde gevechten in het gebied van Görz duren met onverminderde hevigheid voort. De aan het bruggenhoofd van Görz ten westen van de Isonzo strijdende roepeif sloe gen sedert 6 Aug. namiddags talrijke zeer overmachtige vijandelijke aanvallen bloedig af. Hierbij werden 2932 Italianen onder wie 72 officieren gevangen genomen. Om de dap pere bezetting van het bruggenhoofd bij de steeds toenemende nieuwe woedende aanval len der Italianen voor groote verliezen te be waren, werd zij heden teruggetrokken op den oostelijken oever van de Isonzo. Op de hoogvlakte van Doberdo mislukten aan de Monte San Michele en bij San Marti- no alle vijandelijke aanvallen onder zeer zwa re verliezen van den vijand. Evenzoo misluk ten verder zuidelijk krachtige Italiaansche aanvallen in ons vuur. Alle stellingen zijn hier in het bezit van onze troepen. Aan het front in Korinthië en Tirol plaat selijk levendige artilleriestrijd. Het Italiaansche legerbericht luidt: In het Etschdal duurt de artilleriestrijd krachtig voort. Op de hoogvlakte van Asiado sloegen wij een heftigen vijandelijken aanval in de zone van den Mont Zebio af. In Boven- Cordevole deed de vijand na hevige beschie ting opnieuw aanvalspogingen tegen onze stellingen aan den Monte Sief. Hij werd ech ter steeds afgeslagen met zware verliezen. Aan de Beneden-Isonzo tegenover Görz duurt de strijd met verwoedheid voort. Wij veroverden geheel den Monte Sabotino en Monte San Michele, de spillen van den vij andelijke verdediging. Het bruggenhoofd van Görz is in onze handen. Onze kanonnen be schieten de stad, om den vijand uit de schuil plaatsen tusschen de huizen te verdrijven. Gis terenen eergister enmaakten wij 8000 gevan genen, onder wie 200 officieren, van wie 20 hoofdoficieren en een regimentscommandant met zijn staf. De gevangenen blijven toestroo- men. Wij vermeesterden 11 kanonnen, een honderdtal mitrailleurs en een rijken buit aan wapenen, voorraden en oorlogsmateriaal. In den afgeloopen nacht bombardeerde een van onze besturbare luchtschepen het spoor wegknooppunt Opcina, met zichtbaar verwoes tende uitwerking. Het luchtschip werd duch tig door afweergeschut beschoten en werd aangevallen door twee hydroavións, welke aanvallen werd enafgevuurd door een krach tig vuur. Het luchtschip keerde onbeschadigd binnen onze liniën terug. AAN DE SOMME. In de Nation haalt de Wayrarer het vol gende aan uit den brief van een jong Engelsch officier, die aan de slagen aan de Somme deelneemt „Gij spreekt heel opgewekt over wat ons le ger hier uitricht; de meeste menschen in En geland doen dat, vermoed ik. Maar ik wou, dat de menschen wat meer dachten aan de af schuwelijkheden van dezen1 opmarsch en aan de voor een mensch hier onduldbare beproe vingen, die van ons voetvolk worden gevergd Van de twee jaar vechten die aan den l en Ju li voorafgingen, spreekt men nu als van den vredestijd. Niemand, die het niet heeft gezien of doorleefd, kan zich voorstellen, welk lijden is noodig geweest om het eerste Duitsche li niestelsel te nemen. Eerst beschiet ons ge schut dag en nacht een dorp en maakt er een hel van, terwijl de Duitsche kanonniers op onze troepen weerwraak nemen. Dan wanneer het dorp is verdwenen en al het leven er uit- gebluscht lijkt, verlaten onze mannen hun stukgeschoten schansen en dringen vol ver trouwen vooruit, terwijl onze kanonnen de verdere linies van den vijand onderhanden nemen. Maar zie, uit het ingewand der aarde onder de rookende puinhoopen van het dorp vandaan, heffen de vijandelijke machine-ka nonniers hun doodelijke wapenen op en maai en onze aanrukkende mannen weg. Dan moe ten wij' terug of wij nemen het dorp met on weerstaanbare overmacht. Stel, de stelling is genomen. Het volgende etmaal overstelpen de Duitschere dan de groepen rottende doo- den en rillende levenden met gasbommen en zware granaten. De vijand laat ook een ha gel granaten op onze versterkingen en de aanbrengers van voedsel en water regenen. Ja! Het gaat hier, vermoed ik, prachtig met ons!" HAGEDOORNBESSEN INPLAATS VAN KOFFIEBOONEN. In Duitschland drinkt men geen buiten- landsche thee meer, doch uitsluitend een af treksel van allerlei inheemsche plantenblade- ren. Thans acht men zich gelukkig, ook de ingevoerde koffie te kunnen ontbeeren. Met vaderlandslievende opofferingsgezindheid doet men zich te goed aan een brouwsel van hagedoombessen. De inzameling der rijpe vruchten, die door heel Duitschlad in 't wild te plukken zijn, is georganiseerd vanwege de overheid. Per kilo wordt een plukloon van 41 cents betaald. Desmaak van bet hage- doom-extract moet even goed zijn als die van Braziliaansche koffie, terwijl het ontbreken van caffeine de gezondheid nog ten goede komt. HET BEVESTIGEN VAN PANTSER PLATEN AAN OORLOGSSCHEPEN. Sinds het bestaan van het moderne pantser schip was men gewoon de pantserplaten aan den1 scheepsromp te bevestigen op een onder laag van hout. Hiervoor werd het dure teak hout gebruikt. Toen de prijzen van dit hout het vorig jaar zoo geweldig in de hoogte gingen, heeft men in de Vereenigde Staten bij wijze van proefneming aan het linieschip „New-York" vier pantserplaten op een onder laag van cement bevestigd. Na langen dienst tijd bleek deze onderlaag volkomen te voldoen Het pantserschip „Arizona" heeft nu voor zijn heele bepantsering cementen onderlagen gekregen. Bij de reusachtige kosten van een modem schip is dit een reusachtige besparing Voor het 27.400 ton groote linieschip „New- York" kostte de taekhoutonderlaag 108000 en voor de 31.909 ton groote „Arizona" meer dan 132000. Door het gebruik van cement waren nu de kosten op de „Arizona" tot ƒ72000 verminderd. Een ander voordeel is, dat ieder arbeider de cementenonderlagen kan maken, terwijl voor het teakhout speciale vaklieden' uit de houtindustrie noodig zijn. KORTE BERICHTEN. De Japansche admiraal Kamimdera is op 66-jarigen leeftijd overleden. Hij onder scheidde zich tijdens den Russisch-Japan- schen oorlog in den zeeslag bij Shoeskima. Spanje heeft in Amerika een onderzee- er van het nieuwste type aangekocht. De Engelsche minister van onderwijs, de heer Henderson is afgetreden, omdat hij niet in staat was, zijn ambtsplichten tegelijk met het werk voor de arbeiderspartij te ver vullen. De eerste Fransche zwarte lijst (van firma's waarmede Franschen geen handel mogen drijven) is gepubliceerd. Zij bevat 1700 firma's uit 24 landen. Gemeld wordt, dat in het Huis van Af gevaardigden te Washington de heer Galli- van een motie voorstelde tot afbreking der diplomatieke betrekkingen met Engeland. Te Koningsbergen heeft in het artillerie depot Rothenstein een ontploffing plaats ge had van munitie. Voorloopig kan worden: vast gesteld, dat 30 arbeiders en 20 vrouwen wer den gedood; 14 personen werden zwaar en 58 licht gekwetst. De minister-president van Roemenië heeft een wenk gegeven om de Duitsche han delskringen over de houding van Roemenië gerust te stellen. Het moet aan Nooreche schepen verbo den zijn om Londen aan te doen, teneinde te verhinderen, dat de verwoestingen, aange richt door de laatste Duitsche vliegeraanval len, gezien en bekend worden. Naar verluidt, zullen de entente-mo- gendheden, ingeval de partij van den heer Venizelos bij de aanstaande verkiezingen in Griekenland het onderspit mocht delven, dat als een bevestiging van de Duitschgezind- heid van het volk beschouwen, en daarop met een blokkade zullen beantwoorden. In Duitschland is oorlogsinkt uitge vonden, die niet vloeit op niet of zwak ge lijmd papier. Er is voor de scholen niet genoeg gelijmd papier. De roggeoogst in Rijnland moet zeer bevredigend' zijn. Te Berlijn zijn wegens den grooten aanvoer de aardappelen twee pfennig per pond in prijs'verlaagd. Een Berlijnsch gymnasiast van 17 jaar heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij zich tweemaal tevergeefs bij het leger had aan gemeld. Een lector te Cambridge is wegens een vredelievend' geschrift ontslagen. Twee oud leerlingen beiden zijn het met den ontsla gene oneens hebben tegen die onweten schappelijke onverdraagzaamheid gepro testeerd. Aan de Pruisische grens zal het toe zicht op het grensverkeer worden verscherpt. Personen, die de grens passeeren, worden aan den lijve onderzocht. Wanneer men meer dan 10 Mark aan zilvergeld bij zich heeft, wordt het meerdere tegen papieren geld ingeruild en bij meer dan 5 krijgt men voor het meerdere Duitsch papieren geld. HET OPBRENGEN VAN VISSCHERS- SCHEPEN. Het orgaan van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders meldt over de onderhandelingen te Londen met de regee ring gevoerd, dat na het eerste verworpen voorstel van Engeland, nader door de commissie uit de reeders onderhandeld is en andere voorstellen gedaan zijn, die door de reeders in vertrouwelijke bijeenkomst zijn overwogen. Het orgaan vervolgt, dat wat hem bekend is van de Engelsche voorstellen, de zekerheid geeft, dat die belachelijk laag zijn, en dat die (bij niet te hopen aanneming) beteekenen ar moede voor duizenden werkers in het vis- scherij-bedrijf, een armoede, die tot het einde van-den rampzaligen oorlog zal duren. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van Advies inzake de LEVENSMID- DELENVOORZIENING, te ALKMAAR, maakt bekend, dat degenen, die in aanmer king wenschen te komen voor den VER KOOP van GROENTEN en AARDAPPE LEN onder gemeentelijk toezicht, zich vóór ZATERDAG 12 AUGUSTUS a.s. kunnen aangeven bij den Heer H. PASTOOR, DOE LENSTRAAT 14, alhier, alwaar de voor waarden ter inzage liggen: Alkmaar, den 9en Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. TE In bet en van GEZELLEN ln bet op DONDERDAG 17 Aug. des avonds van 79 uren of op VRIJDAG 18 Aug. a.s. des namiddags van 24 uren in het Schoolgebouw, Nieuwe leerlingen moeten den leeftijd van 13 jaren hebben bereikten met goed gevolg een lagere school hebben door- Ioopen. Het schoolgeld bedraagt van 15 gul den, terwijl onvermogenden kosteloos toe gelaten kunnen worden. Het aantal nieuwe leerlingen dat geplaatst kan worden is pl.m. 40. De lessen vangen aan Dinsdag 12 Sepi a.s. des avonds 7J uur. De waarn. Directeur A. A. DE GROOT. met de daaraaan verbonden Inschrijving van leerlingen aan bovenge noemde inrichtingen zal plaats hebben op DINSDAG 15 A1JG. voor leerlingen van den vorigen cursus en op WOENSDAG 16 AUG. a.s. voor hen, die de schooi voor 't eerst wenschen te bezoeken, telkens des avonds van 79 uur in het schoolge bouw. Zij, die een bewijs kunnen overleggen, van met vrucht het lager onderwijs te heb ben genoten, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het school geld bedraagt t 5,per leerling, minver mogenden i 8,50. Onvermogenden kos teloos. Leerlingen uit omliggende gemeenten en zij, die aan den vervolgcursus wenschen deel te nemen, betalen t 5,De lessen vangen aan MAANDAG 11 SEPT. a.s., des avonds 7 uur. De waarn. Directeur A. A. DE GROOT. DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Naar De Tijd „uit vertrouwbare bron" ver neemt, bestaan er in invloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Nederland hebben ontveinsd, en daar ook op het oogenblik niet aan twijr felen, ernstige grieven tegen de weinig af doende papieren protesten, door de neutra len gericht tegen de willekeur der Entente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zee. Indien in het bijzonder de blokkade- politiek door neutrale staten, ook door Ne derland, maar steeds lijdzaam wordt verdra gen eene lijdzaamheid, welke uJt den aard der zaak ook de belangen der Europeesche middenrijken nog erger in het gedrang brengt zou op den duur door bedoelde rijken niet kunnen worden berust in een aldus ondrage lijk geoordeelden toestand. En zoo zou het gevaar, dat uit Oost en West volgens den oud-minister Colijn gedurende dezen we reldoorlog in de verte blijft grommen, nog al lesbehalve zijn afgedreven. MELK. Van de rijkscommissie van toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van kaas is bericht ontvangen, dat de kaas-vereeniging er in heeft toegestemd den vollen toeslag op de consumptiemelk van een cent per liter Ée blijven betalen tot en met 33 September. Over de melk geleverd in de week van 2430 Juli ALKMAARSCH COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1