Ons slot Reebach. FEUILLETON. wordt thans op de gewone prijzen de voITe cent toeslag aan He melkinrichtingen es melkslijters betaald. Zekere P. en K. uit Buchien fietsten gis teren naar Sittard, de eerste, die een eind vooruit fietste, hoorde plotseling achter zich een luiden knal. Hij keek om en vond K. ba dend in zijn bloed van zijn fiets neergesmakt. Het lichaam was ontzettend verminkt, de han den waren afgerukt en het gezicht vreeselijk geschonden. De ongelukkige werd naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Vermoed wordt dat K. over een dynamiet- patroon gefietst is of er een bij zich droeg, die door het schokken plotseling ontploft is. MEELGEBREK. De vereeniging „Vereenigde Luxe Broodfa brikanten" te Rotterdam, heeft een adres ge zonden aan den minister van landbouw, nij verheid en handel, waarin gezegd wordt, dat de vereeniging met blijdschap kqpnis geno men heeft van de voorwaarde, waarop de mi nister te Amsterdam Amerikaansche patent bloem in consumptie laat brengen. Echter, zoo wordt gezegd, valt het te be treuren, dat de bakkers, welke genoodzaakt waren, door gebrek aan gebuild meel (z.g. inl.), zich op deze veiling te voorzien in ster ke mate zijn geschaad. Daarom verzoekt de vereeniging maatregelen te willen treffen, waardoor bona fide koopers in gevolgen ge lijkgesteld worden met die welke thans van de nieuwe voorwaarden zullen profiteered BINNENLAND. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteravond. De voorzitter deelde mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft Woensdag avond om 11 uur verschillende wetsontwer pen in de afdeelingen te onderzoeken; de wetsontwerpen waartegen geen bezwaar blijkt te bestaan zullen dan Woensdagmid dag om 3% uur in openbare vergadering be handeld worden, hetgeen werd goedgekeurd. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedennamiddag 3 Y> uur. SNEL EN GOEDKOOP RECHT VOOR DEN BOER. In een gisteren gehouden buitengewone vergadering van Kring II der Holl. Maatsch. van Landbouw te Hoorn behandelde mr. H. Louis Israels het onderwerp: „Snel en goed koop recht voor den boer". De heer Israels betoogde dat een sterk toe nemende behoefte aan arbitrage bestaat. Ook derioll. Maatschappij van Landbouw begaf zich needs op dat gebied door de instelling van het instituut „veearbitrage". Een derge lijk instituut zou men voor allerhande onder deden in het léven kunnen roepen. Echter ge looft spreker niet dat dit de beste weg zou zijn. Het recht zou dan uitsluitend in handen komen van leeken, wat strijdig is met het feit, dat het recht een staatsbelang is. Hoe er dan verbetering moet komen? Spr. wees daartoe op de Engelsche arbitragewet, volgens welke de rechterlijke macht in Enge land een lijst van officieele arbiters samen stelt, waaruit belanghebbenden kunnen kie zen. Bij bepaalde technische punten kunnen de rechters zelf een arbiter aan 't werk stellen, die dan een beslissenden uitspraak doet. Bij ons daarentegen benoemen de rechters in zul ke gevallen deskundigen die een rapport sa menstellen, waarbij we dan de dwaze vertoo ning krijgen dat de niet-rechtskundige rechter zoo n deskundig rapport goedkeurt, dus be oordeelt. De arbiters in Engeland zijn met vrij groote macht bekleed, omdat zij na rech terlijk bevel het verschijnen van getuigen en het overleggen van stukken kunnen eischen. Er bestaat daar dus een geregelde samen werking tusschene rechter en leeken. Als nu twee personen een geschil hebben, kunnen zij een arbiter in den arm riemen, die na getui genverhoor enz. eriz. onmiddellijk uitspraak doet. De Engelschen bezitten een sterk ont wikkeld persoonlijk rechtgevoel. Na het voor gaande behoeft men de verklaring hiervan niet ver te zoeken. Dat moeten we ook hier hebben, zei spreker. Verbetering zal dus moe ten komen van de hervorming onzer rechter lijke macht oder den invloed van de arbitra ge. Bij eenvoudige zaken zal men dan een vlugge beslissing kunnen krijgen, al is diee dan ook dikwijls een „den knoop doorhakken". Voor meer ingewikkelde zaken zijn, ondanks dje vele bezwaren aan de private rechtbank verbonden, mijns inziens ae voordeelen, die een leeken-recHtspraak heeft als vormende kracht voor een toekomstige verbetering van ons volksrechtsgevoel, van onze rechters en Roman naar 1 Duitaeh, door HRRMINE VILLINQER. 21) De weduwe van den geheimraad is 'n groo te, indrukwekkende verschijning, een plat, breed figuur; haar zwarte haren zijn glad gestreken om haar gezicht, dat zeer regelma- :ig en verbazend ernstig is. Een kanten muts- e en een kanten fichu geven iets deftigs aan ïaar kleeding. Zij heeft iets snels en hoekigs n haar bewegingen en is zeer bijziende. Zij vertelde mij,. „Mijn zoon zal een groot werk uitgeven over de letterkunde der Indi sche volken en daarbij houdt hij zich nog steeds bezig met de Duitsche litteratuur. Niets van beteekennis ontgaat zijn kenners blik. Zoo heeft hij ook dadelijk uw talent ont dek. Zijn, grootste belangstelling geeft hij ech ter aan de Indischen letterkunde. „Het is een ongeluk, dat hij juist zoo verzot is op Indiërs," bracht tante Riekje in het mid den. „Ik heb je al zoo dikwijls gezegd, dat je daar hoegenaamd geen verstand van hebt", zei mevrouw vrij heftig. „Nu, ik vraag mijzelf maar af, wat heeft men eigenlijk aan zijn leven als men' met zijn gedachten altijd in Indië zit en nooit daar waar men thuis hoort." ,.Hij zal zijn tijdgenooten verrijken met een grootgn schat", verklaarde mevrouw For hard, „daarmee heeft men het hoogste in het leven bereikt." Ik werd steeds meer bevreesd voor den man, die mij door zijn brieven zoo nabij was vaa onze rechtspraak, van zeer groote waar de. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen en het maken van opmerkingen werd al lereerst gebruik gemaakt door den heer Bruins. Deze vroeg, of de spr. niet vreesde voor minder groote zekerheid, wat betreft h?t onpartijdige bij de rechtspraak. De groote macht en de onafzetbaarheid van onze rech ters worden in dit opzicht altijd sterke waar borgen genoemd. Mr. Israels was hiervoor, blijkens zijn ant woord, niet bevreesd. Men is wel eens bang voor corruptie. Spreker wees er nadrukkelijk op, dat jury-leden in Engeland geen ambtena ren zijn. Ze worden eenvoudig voor bepaalde zaken uitgekozen en kunnen zelf op grond van hun verleden door een der beide partijen gewraaktw orden. Voor arbiters worden door de rechters alleen deskundigen aangewezen, die natuurlijk het vertrouwen hebben, zoowel van rechter als van 't volk. Jhr. van Eoreest, voorzitter H. M. v. L., zou grootere samenwerking tusschen arbiters en rechters zeer toejuichen. Echter, onze rechters hangen zoo verschrik- lijk aan de theorie. Als deze vergadering mee zal werken aan het meer ingang vinden van koop en verkoop op arbitrage bij de veehandel dan is zij nuttig geweest. De heer Jonker van Andijk vroeg of het niet meer dan tijd wordt voor een actie tegen de regeeringsmaatregelen ten opzichte van land- en tuinbouw. De hieruit volgende discussies komen hier op neer: De voorzitter noemde een actie tegen de regering zeer gevaarlijk. De handelingen der regeering staan dikwijls in verband met on derhandelingen met vreemde regeeringen. Bovendien kunen wij niet de groote moeilijk heden waarmede de regeering te kampen heeft, b. v. als gevolg van de velen, die de ge nomen maatregelen trachten te ontduiken. Jhr. van Foreest meende, dat er wel eens maatregelen genomen zijn, die niet in 't be lang van den landbouw waren. Echter, als er geklaagd wordt, dan is dat doorgaans niet over verlies, maar over winstverderving. Het H. B. der Holl Maatschappij van Landbouw heeft een1 open oog voor de belangen der land bouwers. Hij durfde verklaren, dat de maat regelen over 't algemeen wel goed zijn, maar dat de uitvoering te wenschen overlaat, dank zij den velen haaien, die ook onder ons volk maar al te veel voorkomen. De heer Stabel, lid van het bestuur, wilde een actie op touw zetten, opdat de voor het binnenland bestemde producten ook in ons land blijven. Mr. Israëls wilde den indruk der stadsbe woners weergeven. Deze is, dat er te veel ge let wordt op de belangen der producenten, te weinig op die der consumenten. Wij zeggen: gegeven den oogst, gegeven de normale con sumptie, zijn de hooge prijzen niet noodzake lijk. Dit schijnt men aan h,et ministerie niet te verstaan. Daarom was hij het er nietm ee eens dat de M. v. L. naast de regeering behoort te staan. Er zal op deze wijze een onnoodige scherpe splitsing komen in producenten en consumenten. .De graanpolitiek der regeering heeft groot wantrouwen gezaaid. Dat er oo- genblikkelijk niet voldoende groente tegen normale prijzen beschikbaaris, is is een ern stige grief tegen deze regeering, althans te gen haar adviseurs. De heer Jonker noemde nog als een staal tje van slechte uitvoering der regeeringsmaat regelen, dat de voor het binenland bestemde aardappelen, die op de markt tp Bovenkars- pel voor 70 cent per H. L. werden ver kocht den volgenden dag voor het drie- a viervoud van den prijs werden verkocht. Gemerigd nieuws. DE WEGEN DER ZES NOORD-HOLL. STEDEN. De wegen der „Zes Noord-Hollandsche Steden" vooral die tusschen Buiksloot en Broek-in-Waterland hebben zeer geleden door den watersnood. Belangrijke sommen zijn noodig tot herstel, zegt het N. v. d. D. Als gevolg zullen de bijdragen uit de kassen der zes gemeenten in 1917 verdubbeld moe ten worden. DURE UIEN. Door eenige landbouwers te Zierikzee zijn aan opkoopers de te velde staande uien reeds verkocht voor 1400 k 1500 per gemet (40 Aren 60 cA.) Wanneer men berekent, zegt de Tel., dat van een gemet pl.m. 200 k 250 balen van 50 K.G. gehaald worden, dan is de prijs reeds 6 k 6.75 per baal. gekomen en van wien ik nu moest hooren, dat zijn gedachten altijd in Indië waren. Een gevoel van schaamte vervulde mii waren mijn gedachten niet al dien tijd bij hem geweest? En nu was hij niet eens bij mijn aankomst Tante Riekje nam mij bij de hand: „U hebt een kamertje boven mij. Mijn zuster ziet alle kleinigheden van het leven over het hoofd, maar u zal het misschien aangenaam zijn u van het stof van de reis te ontdoen." Ik gaf haastig gehoor aan deze uitnoodï- ging en vond boven een heel aardig, angst vallig net kamertje, waarin Mademoiselle's heel oude koffer een zeer treurig figuur maakte. Evenals ik in mijn eenvoudig lustre-japon- netje, dat ik in Reebach zoo keurig vond. Ik deed gauw mijn witte jabot aan, de mooiste die ik bezit. Tante Riekje kwam mij afhalen; zij zag da delijk mijn jabot en zij lachte. „Alles onnoodig. Het zijn heel voortreffe lijke menschen, mijn zuster en haar zoon, maar het interesseert hun hoegenaamd niets, hoe een ander er uit ziet. En denk er aan, Onnutje, hier sluit men als men de kamer u'igant, de deur af en laat in 's hemels naam nooit meer, zooals zooeven de portaaldeur openstaan. Moet je die thuis dan ook niet dicht doen?" „Wij hebben er geen", antwoordde ik. „O hemelriep tante Riekje uit, „een wa re paradijstoestandHier brengen ze iemand om voor een paar Mark. lederen dag kan je wel van tien moorden in de courant lezen, en steeds inbraken. Nu Onnutje, maak je maar niet ongerust, het zal wel losloopen." Toen wij beneden de kamer intraden, kwam hij de tegenovergestelde deur uit. Hij droeg TABAK EN VOLKSGEZONDHEID. Men schrijft ons van medische zijde: Een belangrijk bestanddeel van tabak is nicotine. In zuiveren toestand is nicotine een kleurloos vocht met sterken tabaksreuk. Het is een van de hevigste, snelst doodenide plant aardige vergiften. Een druppel nicotine b. v. is genoeg om een konijn te dooden, vijf drup pels dooden een hond en een kwart druppel in dem enschelijke maag gebracht, veroorzaakt een drie dagen durende verdooving, duizelig heid, krampen over het heele lijf, verminde ring van reuk- gezichtsvermogen, flauw ge toonde functie der ademhalingsorganen, sla peloosheid enz. Het nicotinegehalte van tabak wisselt met die soort. Dikke saprijke bladeren bevatten in het celsap meer nicotine dan dun ne. Zoo bevatten dikke bladeren van Brazi- liaansche tabak 2.282.78%,, dunne van de zelfde soort 1.141.59%. Weliswaar wordt een gedeelte door de hitte vernietigd, maar toch gaat nog 2834% in den rook over. Bij het rooken heeft een soort destillatie plaats, waarbij de nicotinedampen op koudere plaatsen, dus in de nabijheid van de punt, condenseeren. De grootste helft van het ver gif blijft dus achter in den kop van de pijp of in het laatste stompje sigaar. Was over de oorspronkelijke tabak 3.75% nicotine ver deeld, dan kan het laatste stompje nog wel 15% bevatten. Reeds bij een voortdurend gebruik van nor male dosen kan iedereen vroeg of laat een z. g. chronische nicotinevergiftiging opdoen, het gebruik yan sterkere dosen leidt tot acute vergiftigingen, veel overeenkomend met de door zuivere nicotine veroorzaakte. Men her- innere zich de eerste poging tot rooken! Reeds na de paar eerste trekken werd het voorhoofd bedekt met zweet, hoofdpijn en misselijkheid volgden, het gezicht wordt krijtwit, alles draait om het slachtoffer. Zie- maar het steeds weerkeerende beeld van de „eerste sigaar". De hoeveelheid nicotine wordt voor elk gram sigaar berekend op 1.7 2.5 m. g., voor ieder gram cigaretten op 0.8—1.5 m. g. Een vier gram wegende sigaar geeft den rooker dus in totuur 710 m. g. nico tine. Een gewoonterooker kan deze hoeveel heid goed verdragenbij iemand die het roo ken nog niet gewend is, treden hierbij zware vergiftigingsverschijnselen op. Een voortdurend tabaksverbruik heeft een bijzonder radeeligen invloed op het zenuw stelsel en op de hartwerking. Het meest na- deelig is dit voor de jeugd, waarvan de orga nen veel minder wearstand bieden en dus meer te lijden hebben dan die van volwassen menschen. Nuttig is de tabak ongetwijfeld voor hen, die ze verbouwen en uitvoeren, beperkt nuttig voor hen die ze verwerken, immers al onder houdt ze daardoor talrijke menschen, ze be zorgt er minstens evenveel de tering, schade lijk tenslotte is de tabak voor iedereen, die voor het genot zijn geld en gezondheid of fert NEDERLANDSCHE WINKELS. Ter ondersteuning van de Nederlandsche nijverheid, ook na den oorlog, willen de hee- ren mr. A. D. H. Fockema Andreae te Arnhem en P. M. Nieuwenhuis, bestuursle den van de Amhemsche afdeeling van Neder- landsch Fabrikaat, trachten een vereeniging op te richten tot exploitatie van winkels, waarin uitsluitend goederen van Neder- landsch fabrikaat zullen worden verkocht. DUITSCHE TWEEDEKKER GEDAALD. Nabij het station Vlodrop is hedenmorgen een Duitsche tweedekker B. 147 gedaald. De inzittende luitenant werd door de mili tairen geïnterneerd. UIT BERGEN. De dichter-zanger-conférencier Jean Louis Pisuisse had voor zijn talrijke bezoek sters en bezoekers het zaaltje van „de Rustende Jager" was zoo goed als geheel bezet een verrassing Hij kwam niet al leen, zooals aangekondigd was, maar hij had Jan Hemsing meegenomen, die alles begeleid wat er te begeleiden valt (ook dames na elf uur) en die als een engel werd geschetst, al had hij dan ook geen vleugel doch slechts een piano. Lest best, had hij echter mej. Antoi nette van Dijk meegebracht, een opera-zange res, omdat een vrouw cachet aan de zaak geeft en het programma daardoor vanzelf nog netter dan netjes zou worden en vermoe delijk maar dat zei de heer Pisuisse er niet bij omdat hij het dan zelf wat gemakkelij ker zou krijgen. En hij heeft dat wel een beetje noodig. Behalve de zang- en praatpar tij vervult hij nog een verkleedpartij. Hij wis- een bril waardoor hij mij verstrooid aanzag. Alles aan den man, zijn gang, zijn bewegin gen, hadden iets onzekers, iets bijziends. Ik merkte dat niet dadelijk op, het was of er een nevel lag voor mijn oogen. Eindeloos leek mij het oogenblik, dat wij tegenover elkaar stonden en geen mensch een woord sprak, niemand ons te hulp kwam en hij mij steeds vragend bleef aanzien en verlegen m zijn handen wreef. Eindelijk zei ik: „Dag mijnheer Forhard; ik ben Onnut." Toen was hij zeer verheugd en schudde mij de hand, maar zoo losjes, dat mijn hand bij na uit de zijne viel Hij heeft een klein ge zicht zonder baard; zijn gestalte, ja hoe zal ik het uitdrukken, 't is net of hij geen beende ren heeft. Ik was een beetje teleurgesteld, dat moet ik bekennen, vooral daar zijn per soon zoo geheel anders is dan zijn brieven. Maar aan tafel sprak hij dadelijk over mijn werk en heel eigenaardig bijna onafgebroken Het gebeurde heel vaak, dat zijn moeder tege lijk met hem praatte, waarover tante Riekje zachtjes giegeld'e. Eens toen hij juist bezig was met eten, zei zijn moeder: „Onnut zal dus een poosje bij ons blijven, nietwaar Onnut?" „Ik heb er me soo op verheugd", bracht ik er met eenige moeite uit. „Zoo", corrigeerde de Doctor mij, „u spreekt dialekt! Uw onderwerpen op zich zelf beschouwd zijn al eigenaardig populair genoeg. Het dialekt moeten wij daarlaten." „Ik frees", begon ik stotterend. „Ik vrees", viel hij mij in de rede. „Het zal wel mis Ioopen", zei tante Riekje Zijn moeder wierp hem een bestraffenden blik toe. „Edu, jem oet haar niet dadelijk zoo intimi- deeren, zij komt van buiten, zij is aan jouw self zijn Monimartre-costuum nu eens tegen een jacquetje, dan weer tegen een Bretonscli pakje, waarfrij het „gilet bleu" zich bebagelijk over zijn op komend embonpoint vleit het tegenwoordige métier schonk hem een welgedaanheid, welke hij als journalist miste. Hieruit blijkt reeds, dat het programma veel afwisseling bood in de amusementsr kunst. Daarom is het tenslotte ook te doen het altijd in de duinen wandelen en het flir ten in de bosschen begint gauw te vervelen, zeide de heer Pisuisse en hij voegde er aan toe, dat dit oordeel op ervaring berustte. Mej. Antoinette van Dijk door hem met uitbun digheid ingeleid opende het program met eenige oud-Hollandsche liedjes, welke zij in oud-Hollandsch costuum levendig vertolkte eerst een Mei-liedje, dan een volksliedje, en tenslotte een spotliedje, waarbij zij koste lijk een oude voorvader met een lange pijp in den mond nabootste. Toen kwam de heer Pisuisse een beetje met de gevoelens van zijn auditorium ping-pongen. Hij roerde een ge voelige snaar aan, toen hij met zijn mooie stem en zijn beeldende mimiek het aangrijpen de „Tu t' en iras les pieds devant" voordroeg, maar dra sloeg de stemming over door het „rondeau d'un bec de gaz" en het „en wag gon". Machtig mooi was het nieuwe lied „les Poilus de l'Argonne" met de schallende muziek van Alph. Diepenbrock. Omdat er om verzocht was en ter wille der onzijdigheid droeg hij na de pauze „Was will Majestat mit dem Jungen" voor, dat eveneens diepen in druk maakte. Vervolgens werden er een paar vroolijke Bretonsche chansons k deux gegeven, o. a. „Par le petit Doigt," 'la Peureuse" en „Har dt"! Jean Louis. Ontroerend zong mej. van Dijk de „complainte d'Amorique" en pittig het Engelsche „I could n't, could I"?, terwijl zij na de pauze enkele liedjes van mevr. Man na de Wijs gaf, door den heer Hemsing mu zikaal geïllustreerd. Pisuisse had een drama tisch Duitsch nummer het navrante „Ein Weib" van Heine en gaf voorts eenige hu moristische Duitsche liedjes, waarbij de grap van de lage f van Jan Hemsing, aardig ge vonden, zeer insloeg. „Het chroomleeren schoentje" werd inge leid op de geestige wijze, welke in ons land alleen Pisuisse meester is. Hij had het dit maal over het vrouwen-schoeisel, over klap perende muiltjes, die een dame 's ochtends aantrekt, over net tijdstip, waarop ze uit haar slof schiet enz. Hij besloot den avond met een spotliedje: „de fancy-fair", eveneens ei gen werk. Het daverend handgeklap aan het slot, de luide toejuichingen na de meeste nummers en het vroolijk gelach, dat herhaaldelijk opsteeg, dit alles bewees, hoezeer deze amusements kunst voldeed. Pisuisse blijft in meer dan één opzicht éénig en zijn veelzijdigheid en vindingrijkheid staan er borg voor, dat hij in ons land die benijdenswaardige positie nog lang zal behouden. UIT OUDE-NIEDORP. Vergadering van den raad dezer gemeente, op Dinsdag 8 Aug., 's voormiddags 9y2 uur. De heer J. Ligthart was afwezig. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., burgemeester. De voorzitter opende met het gewone wel kom de vergadering, waarna de notulen na lezing werden goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van de N. H. bond van Gemeente-ambtenaren om verhoo ging der jaarwedden. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een verzoek van den alge- meenen politiebond om een duurtetoeslag. De heer Nagelhout zeide dit wel in behan deling te willen nemen. In een vorige ver gadering heb ik reeds gezegd dat de veld wachter geen toeslag kreeg, maar ik hoop dat de leden die er toen tegen stemden, er nu an ders over denken. De voorzitter zeide dat B. en W. adviseer den het verzoek voor kennisgeving aan te ne men. Hoewel, zei de voorzitter, het mij spijt dat de veldwachter geen duurtetoeslag kreeg in de vorige vergadering, daar het hem net zoo goed toekomt als andere ambtenaren, wil ik op een verzoek van een bond liever niet ingaan Op een andere manier is hier ook wel in te voorzien. In een volgende verga dering wil de voorzitter met een voorstel ko men, om den veldwachter een belooning te geven voor de meerdere werkzaamheden dié hij thans doet. De heer Nagelhout vindt dit goed. Het verzoek wordt alzoo voor kennisge ving aangenomen. manieren van spreken niet gewend." „Precies zooals u zegt Mama". „Onnut moet wat praten, nietwaar Edu „Ja, ja, ja," knikte hij met groote heftig heid en allen keken mij aan. Toen zei ik: „Is u werkelijk alleen ia Indië geweest mijnheer?" Tante Riekje lachte luid. „Een zonderlinge vraag," gaf de Doctor mij tot antwoord. „Wat zou Mama in Indië doen Maar hoe staat het met uw werk?" „Ik ben nog aan niets nieuw begonnen''. „Watriep hij ontsteld uit, „men moet ge regeld altijd met een werk bezig zijn. Voort durend Wat heeft het leven anders te bieden U heeft tot nu toe personen en onderwerpen uit uw naaste omgeving genomen. Goed. Maar verder, verder! Met het. „Wordt, wie gij zijt", der Inaieërs, wordt niet alleen het goede bedoeld. Alle sluimerende talenten moeten ontwaken. Niets laten wegkwijnen. U moet van de goede begrippen goed en kwaad terug komen. Nu lost zich bij u nog alles op in har monie. Dat is onwaar Ik zag heb met deg rootste verbazing aan. Hij knikte. „Ontwikkeling is strijd. Alle te genstellingen met de rechtstreeksche werkelijk heid zijn slechts betrekkelijk. Maak u los van uw eenzijdig, onbewust ikl De groote stac moet deze hervorming deze uitbreiding aan u u volbrengen1 Ik kan je niet zeggen welk een indruk hi; op mij' maakte. Mevrouw Forhard viel haar zoon in de re de en zei: „Donderdag is onze jour"dan zult u de belangrijkste geleerden van den tegenwoordi- gen tijd kennen". Hij sprak maar steeds door. Zij telde een aantal namen op de vingers op. Op de dubbeltallen voor de benoeming van zetters worden geplaatst de heeren P. Schaap, J. Wit, C. Rempt en D. Wijnber, Af treden moesten de twee eerstgenoemden. Thans wordt de rekening der gemeente over 1915 aangeboden. Ontvangsten bedra gen 13882.04, de uitgaven 12651.39, al- zoo een voordeelig saldo van 1230.65. Uitgenomen de weth. wordt de geheele raad belast met het onderzoek^der rekening. Aan de school te O.-Niedorp* moest eenige verandering gebeuren aan de privaten, wa terplaats en ramen. Kosten daarvan zouden pl.m. 600 zijn. B. en W. worden belast met de uitvoering daarvan. Na rondvraag volgde sLuiting. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag geraakte de arbeider van den heer G. aan de tweewegen met twee paar den voor een driewillige kar op hol, doordat de paarden bang werden van een motorfiets, De voerman bekwam een hoofdwonde, terwijl een der paarden die in desloot terecht kwa men, izch zoodanig aan de buik bezeerde, dat de veearts er bij gehaald moest worden. UIT HEILOO. Deelden we gisteren de inschrijving voor de harddraverij mede, thans vernemen we dat de handicap als volgt is vastgesteld: Godfried R. S., Eben Haëzer, Eminentie 300M., Comelis 310 M., Elona 315 M., Ban dage 320 M., Leonnie, Colorado 330 M., Castro, Ch. Conday, Catharina R. 335 M., Auto, Aura, Vitesse 340 M., Bonnie 'M. 350 M. BOSCHVERONTREINIGING. Een paar goede wenken, onlangs gegeven op gedrukte kaartjes bij het vacantie-kinder- feest van de afd. Weesp der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken 1. Niet tegen het portier leunen. 2. Geen bloemen plukken of takken afbre ken. 3. Geen papier in 't bosch achterlaten. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam is eerst thans een commis sie voor de levensmiddelen-voorziening ge vormd. De commissie bestaat uit 6 leden, onder wie één dame. De stroocartonfabriek „De Halm" te Hoogkerk, is tot den nieuwen oogst stop ge zet. Te Lobith zijn 30 Belgische geïnter neerden aangekomen, die werkzaam zijd ge steld op de scheepswerf van Gebrs. Bodeweis. Het hoofdbestuurslid van den bond van fabrieksarbeiders, de heer Stenhuis, en de secretaris dier vereeniging hebben gisteren een conferentie gehad met den officier die het werk regelt der geïnterneerden in Oost-Gro- ningen. Het resultaat is, dat heden dertien stakers aan de Cartonfabriek Union te Oude- pekela in het Hebrecht onder Vlagtwedde aan werk zijn geholpen en tevens voorloopig geen Belgische geïnterneerden werk zullen krijgen. In de Streek (N.-H.) en naaste omge ving heeft men een aanvang gemaakt met den oogst van de vroege erwten: de zoogenaam de „wijker vale." Men verwacht een bevredi gend beschot. De te Vlaardingen binnenkomende log gers rapporteeren wel door Engelsche oor logsschepen te zijn gepraaid, maar niet naar Engelsche havens te zijn opgebracht. Te Temeuzen verdronk gistemamiddag in 't kanaal de vierjarige K. De kleine was door grootere jongens meegenomen om voet jes te spoelen. Door de directie van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" is aan de bemanning van den „Noord-Hinder" en het loodstrans- portvaartuig „Coertzen" 100 gegeven voor de hulp, verleend aan de schipbreukelingen van de mailboot „Koningin Wilhelmina." Te Anloo is de voorraad rogge uitge put, zoodat het bakken van roggebrood niet meer mogelijk is. Gisteren vertrok naar de Noordzee het hospitaal-kerkschip „De Hoop." Op de Veluwe vertoont zich aan 't loof van sommige vroege aardappelsoorten, o. a. ook aan dat van „de schoolmeesters" de be kende aardappelziekte. Te Zuidlaren wordt zoogenaamde re- geeringsturf beschikbaar gesteld tegen den prijs van 56 per stobbe voor den waleen prijs, die stellig nog het dubbele is van dien in gewone tijden. De landarbeiders die te Wagenborgen sedert 9 weken in staking waren, hebben het werk hervat. Zij hebben de door de werkge vers aangeboden loonregeling aangenomen. Te Waubach (L.) heeft een onverlaat ge poogd het huis van den heer H. door middel van een dynamiet-patroon in de lucht te doen vliegen. De kracht van den slag heeft een buitenwaartsche richting genomen, zoodat slechts enkele ruiten verbrijzeld werden. Evenals de jutte- ondervindt ook de co- cos-industrie moeilijkheden, doordat Enge- laijd sedert Maart geen plantenvezels meer doorlaat. Eenige fabrieken werken reeds met verminderde kracht. Een koopman uit 's-Hertogenbosch is in den afgeloopen nacht, in een pand aan de Schoolstraat te Rotterdam door een vrouw beroofd van een bedrag van 1800. Het duizelde mij in het hoofd. Tante Riekje begon te giegelen en wel steeds luider, totdat moeder en zoon plotseling zwe gen en de kleine, breiende tante verstoord aan zagen. Zij zei„Jrillie praat en praat maar steeds door en merkt niet op dat de oogen van het arme kind haast dicht vallen. Denk je er dan heelemaal niet aan Eidechse „Al weder," stoof haar zuster op, heb je het gehoord Edu Edu, jij bent mijn getui ge „Ik heb Eudoxe gezegd", beweerde tante Riekje, „wij, zusters en broers, zeiden nooit iets anders tegen je, toen wij nog in de oude Hertensteeg bij de sloot speelden." „Tante Riekje je wilt mij steeds boos ma ken", viel haar zuster haar in de rede terwijl de geleerde met een uitdrukking van diepe ergernis in de zijkamer verdween. wij hebben nooit in zulk een onaanzienlij ke straat als de Hertensteeg gewoond", ging mevrouw Forhard voort, „prinsessen hebben geen betere opvoeding gehad dan wij' „Och, 't mocht wat," flapte tante Riekte er uit, zij rolde haar breiwerk op en nam mij bij de hand. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2