FECILLETON. Öus slot lteebach. VARIA. Na zijn eerewoord gegeven te hebben, dat hij aiet zou ontvluchten, werd hij onder militair geleide naar Roermond gebracht en aldaar in verhoor genomen. De oorzaak <Jer landing was een defect aan den motor der vliegmachine, wrtke voor loopig op de plaats de rlanding onder mili taire bewaking is gesteld. KAAS NAAR DUITSCHLAND. In de laatst gehouden vergadering van dl Ned. Vereen, van Kaashandelaren te Gouda is besloten het ontslag van de benoemde com missie van bijstand in zake de leveringen door de Z. E. G. aan te nemen en geen nieu we commissie te benomen. De regeling van de leveringen aan de Z. E. G. blijft volgens de G C. uitsluitend overge laten aan de N. V. Kaashandel-Maatschappij, Gouda. LANDBOUWPRODUCTEN. Naar aanleiding van een bericht in een der dagbladen betreffende den uitvoer van land bouwproducten naar Engeland kan het Haag- sche correspondentiebureau met zekerheid mededéelen dat er geen sprake is dat van on ze regeeringf een regeling zou te verwachten zijn om het eventueel prijsverschil tusschen den markt prijs van die producten op de Ne derlandsche en op de Engelsche markt voor rekening van deir staat te nemen. DE OPGEBRACHTE VISSCHERS. >Door de reedersvereening te Vlaardingen is bepaald, diat een wekelijksche uitkeering zal plaats hebben aan de familiebetrekkingen der naar Engelsche havens opgebrachte vis- schers, ingaande met den dag, dat ze opge bracht werden en eindigend op den dag van terugkomst in Nederland. Deze uitkeering is vastgesteld op 14 voor een matroos en ƒ21 voor een schiper, en voor de andere sche pelingen naar verhouding. EXPORT NAAR ENGELAND. Het Ned. Corr.-Bureau meldt: Naar aanleiding van een bericht in het Centrum betreffende den uitvoer van land bouwproducten naar Engeland kan met ze kerheid worden medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat van onze regeering een re geling zou te verwachten zijn om het even tueel prijsverschil tusschen den marktprijs Van die producten op de Nederlandsche en op de Engelsche markt voor rekening van den Staat te nemen, UITVOER VAN VARKENSVLEESCH, SCHAPEN, ENZ. Op de jongste vergadering van de afd. Ne- der-Betuwe der Gel.-Overijselsche Maat schappij van Landbouw deed, blijkens het verslag, dat de N. T. Crt. ervan geeft, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, algemeen voor zitter dier Maatschappij en lid van het Landbouwcomité, belangrijke mededeelingen handel en landbouw betreffende. Omtrent consenten voor schapen deelde hij mede, vernomen te hebben Voor pL m. 40,000 schapen is voor Enge land een bod gedaan tegen prijzen van 1,10, 1 en U90 per K.G. Er zijn nog pogingen aangewend om de overvette naar Duitschland te zenden, doch Engeland stem de hiermee niet in. Telegrafisch is den af- deelingen gevraagd, welke boeren tegen dien prijs schapen willen afstaan. De opgaven worden thans ingewacht. Het is echter zoo goed als zeker, dat er spoedig 40,000 uit mo gen, waarvan Gelderland eok kan profitee red Exporteurs en quantum zullen worden aangewezen en gelukt de proef, dan gaat men geleidelijk met het geven van consenten door. De uitvoer van lammeren is echter voorloopig absoluut uitgesloten. De com missie had nog hoop, dat Engeland de vette met zou afnemen, doch het neemt alles, op dat Duitschland zoo min mogelijk krijgt. Voor de schapen is het de bedoeling ook de kleine exporteurs de handen boven het hoofd te houden en hen zooveel mogelijk in de voordcelen te doen deelen. Dezen moeten echter als exporteurs staan ingeschreven bij de Rijkscommissie. De regeling is slechts voorloopig. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De heer Staal Noord-Holland) bracht in de gister gehouden vergadering als voorzitter der commissie voor de verzoek schriften rapport uit omtrent een door eenige visschers- en andere vereenigingen tot de Ka mer gericht adres, waarin kennis gegeven wordt van het tot den minister van buitenl. zaken gericht rekwest intake de onrechtmatige maatregelen van de BritscHe regeering tegen Nederlandsche visschersschepen. In het adres1 worden1 de krachtige medewerking en de steun der Kamer verzocht om de dientengevolge dreigende ramp af te wenden. De Voorzitter stelde voor, gezien de stelli ge verklaring van den minister van buiten- landsche zaken in de Tweede Kamer, dat de regeering haar volle aandacht aan deze voor een belangrijk deel van ons volk zoo gewichti ge aangelegenheid zal blijven schenken1, het adres ter griffie te deponeereh ter inzage van de leden. Dienovereenkomstig werd besloten. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen, waarschijnlijk tot Donderdag 17 Aug. a. s., indien althans de noodwetten in staat van wijzen zijn. Gemengd nieuws. COÖPERATIEVE BOND VAN COÖPERA TIEVE LANDBOUWVEREEN1GINGEN IN NOORD-HOLLANiD. Men meldt ons uit Hoorn Woensdag hield de Coöperatieve Bond van Coöperatieve laodbouwvereenigingen in Noordholland een algemeene vergadering in „de Roskam" onder leiding van den heer R. Visser van Lz. Berkhout. Aanwezig waren afgevaardigdeh van de aangseloten vereenigingen te Berkhout, Wij- denes (malerij), Wijdenes (markt en handels- vereeniging), Venhuizen (malerij), Venhui zen (kunstmestwaren), Sint Pancras, Heer- hugowaard, Schagerbrug, Kwadijk, Andijk, Bovenkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel en Opmeer. Uit de mededeelingen bleek, dat geen gun- stigen uitslag was verkregen op 't verzoek om consent voor uitvoer van varkensvleesch. Vooral de distributie an de voedergranen en lijnkoek werd aan critiek onderworpen. Alge meen was men van gevoelen, en dit werd met bewijzen gestaafd, dat er bij deze distributie ernstige onregelmatigheden plaats vinden. Dit geeft aanleiding dat aan particulieren1 dikwijls groote kwantums werden toegewezen terwijl de coöperative-inkoopvereenigingen bij lange na niet genoeg krijgen. Algemeen werd het wenschelijk gevonden, dat vertrouwensmannen worden benoemd, (lie de regeering voorlichten, om zoodoende de onregelmatigheden tegen te gaan. In dezen geest zullen stappen bij de regeering worden aangewend. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres van den Veenkolonialen Boerenbond te Veendam, waarbij wordt aangedrongen, dat de kunstmest-commissie werd vergroot met eenige landbouwers uit streken, waar 't kunstmestgebruik groot is. Medegedeeld werd dat er door den bond krachtig is gewerkt om in de provincie aan deelen1 te plaatsen van de Zeeuwsche Coöpe ratieve Superfabriek. Tot dusver zijn door den Bond in Drecbterland en Holland's Noorden 2475 aandeelen1 geplaatst. Aangenomen werd een voorstel, om de hoe veelheid super te veel van de eene vereeniging en- de hoeveelheid super te kort van een ande re vereeniging, zonder tusschenrekening over en weer over te doen. Besloten werd om 500 aandeelen door den Bond in reserve te nemen. Hiervan zullen 100 aandeelen bij den Bond in portefeuille blijven, om te verkrijgen, dat de Bond zooda nig medezeggingschap in de Zeeuwsche Coö peratie krijgt. Uitvoerig werd stilgestaan bij het in te ne men standpunt door den Bond ten opzichte van de reorganisatieplannen van 't Centraal Bureau. Algemeen was men er tegen gekant, dat aan de groote landbouwmaatschappijen een be langrijke invloed wordt toegekend. Men zag in de voorgestelde wijzigingen der statuten van 't Centraal Bureau slechts dan alleen heil, als daar in het zuivere begrip „coöperatie" streng werd doorgevoerd. Krachtig werden de aanwezige vereenigin gen opgewekt, op de aanstaande provinciale vergadering van 't Centraal Bureau, in deze richting mede te werken. Hierna sluiting. EEN NIEUWE METHODE VOOR VISCHVERZENDING. Onlangs heeft men in gewone haringkisten een zending van 35 K.O. stokvisch van Ber gen naar Weenen getransporteerd, waarbij de visch volgens een nieuwe methode werd goedgehouden. Men had geen gebruik ge maakt van ijs, doch de visch voor de verpak king op lage temperatuur gebracht, door ze in een koude mengsel van 15 gr. onder nul te dompelen. De huid bevroor daardoor onmid dellijk, zoodat het inwendige der visch niet in wisselwerking met de buitenwereld kon treden. Kleine visschen bevriezen geheel en al, doch verliezen daarbij niets van hun smaak. Hetkoude mengsel verkrijgt men door toe voeging van ketkenzout. De temperatuur mag met hooger dan 10 gr. onder nul zijn, omdat de bevriezing anders te langzaam in zijn werk gaat. De ijsvisschen, die ook in kleinere inrichtingen aldus behandeld wor den, kan men zeer eenvoudig verder verpak ken en verzenden. De vrachtprijs wordt na tuurlijk door het ontbrekende ijs belangrijk ïager dan vroeger. Na het ontdooien der visch zijn de ingewanden onveranderd; ook worden de oogen, die m bevroren toestand wit zien, weer helder. Wel zes weken lang kan men de visch bevroren laten. SAMENS1LLL1NG VAN FOLDEKBtS) i UKEN Meer en meer openbaart zien de ontevre- denneid tegen de zeven tien-eeuwscne samen stelling en werkwijze van vele poideroesiu-' ren, zegt de Tel. Nu gebleken is, dat in Ja nuari ïyió veie zaken verwaarloosd en nage laten waren men denke slechts aan de dijk wachten en de inrichting der dijksmagazijnen begint men na te gaan, waaraan die fouten moeten worden geweten. In verband hiermede werd te Hoorn de vorige week opgericht de „Vereeniging voor Waterschapsbeiangen en verkeerswezen in West-Frieslandeene vereeniging, die wel zegt, geen oppositie te willen, maar die toch uit oppositie is geboren, en krachteens het in de statuten omschreven doel, wel degelijk over de polderbesturen de controle der pu blieke opinie Wil uitoefenen. De hoofdpunten op het program van actie der jonge vereeniging zijn: lo. de strijd tegen het meervoudig kies recht en tegen de bepaling dat de hoeveelheid land, welke iemand in eigendom heeft, be paalt of hij voor een bestuursfunctie geschikt is. Ih één woord dus, het werken voor eene meer democratische vertegenwoordiging en samenstelling van Jiet bestuur; 2o. openbaarheid te bewerken van de ver gaderingen der verschillende besuren. De vereeniging zal trachten dit doel te be reiken door vergaderingen te houden, afdee- lingen op te richten, zich tot de betrokken be sturen te wenden, enz., in één woord, door belangstelling te wekken, waarna zij ver trouwt dat ten slotte de publieke opinie luide opheffing van deze oude, voor onzen tijd niet meer passende reglementen uit den regenten- tijd zal eischen. NA DEN WATERSNOOD. Woensdagmiddag werd in de Wilkebreek- meerpolder (één der vruchtbaarste gedeelten der gemeente Landsmeer) voor het eerst het vee weer in de wei gelaten deelt de Tel. mede. Deze polder is een van die laatst drooggema len gedeelten in het overstroomd zijnde gebied van Waterland, zodat het gras bijna niet tot ontwikkeling kon komen. Op de, andere lan derijen in deze gemeenten wordt veel koolzaad en koolplanten verbouwd, welke teelt zeer gun stig uitvalt. Over het algemeen keert de ge wone bedrijvigheid in dit bij uitstek bloeiende dorp weder terug. Alleen de uitkeering van watersnoodschade laat nog op zich wach ten, hoewel deze in bijna al de overige ge meenten reeds uitbetaald is. In de jongste vergadering van het Pol derbestuur werd door den dijkgraaf medege deeld, dat op de aanvrage om subsidie in de kosten van de doorbraak, van Gedeputeerde Staten als antwoord was ingekomen, dat deze zaak de volle aandacht heeft van dat college en1 dat Ged. Staten, zoodra de volledige kosten kunen opgegeven worden, daarvan gaarne een gespecificeerde opgave zouden ontvangen. De afschouw van het lichtingswerk in den Amsteldijk heeft plaats gehad en is volkomen in orcle bevonden. Met het herstellen van de boezemkade is men1 zoover gevorderd, dat van de 4050 meter omstreeks 2000 meter klaar is. Daar de geleende 800.000 kasgeld al weer bijna op zijn, wordt besloten, aog een millien te leenen tot 31 September 1916. Algemeen blijkt het poderbestuur zeer on tevreden, dat het herstellingswerk aan den zeedijk zoo langzaam opschiet. De opzichter overdie werkzaamheden, ter vergadering aanwezig, gelooft niet, dat de dijk vóór 1 No vember gereed zal zijn. Er kwam maar steeds niet genoeg spoorwegmateriaal. Van de zes locomotieven, die er volgens het contract reeds lang moeten wezen, zijn er op het oogen blik nog maar vier en daarvan bleken er nog wel drie defect. Door het dagelijkse!) bestur zal met alle ten dienste staande middelen op meerderen spoed worden aangedrongen. INBRAAK BI I EEN OFFICIER VAN JUSTITIE. Gisteren deelden wij reeds mede dat te Haarlem bij den Officier van Justitie Mr. A. A. Pelerin, Dreef 24, te Haarlem, was inge broken, De Haarlemsche corx. van het Hbl. deelt n«g mede. Mr. Pelerin was sinds Zaterdag uitstedig en afgereisd,naar Scheveningen. Het huis aan de Dreef was onbewoond. Woensdagmorgen moesten knechts der aannemersfirma Hagen in een aangrenzend perceel werken. Tien mi nuten voor zes kwam een werkman. Hij meende in den tuin de schim van zijn mede- werkman door de boomen te zien. Maar toen deze 5 miu. later opdaagde, bleek, dat de „schim" van een ander moest zijn geweest. Het gebeurde kwam de werklieden wat ver dacht voor, waarom ze eens verder gingen zoeken. Ze zagen toen, dat van het woonhuis 22 in het sousterrein een ijzeren stang van een der ramen verbroken was. Een inbraak vermoedende, werd de politie gewaarschuwd. Mr. Pelerin werd, toen de politie inbraak geconstateerd had, telegrafisch verwittigd. Tot Woensdagmiddag 5 y2 uur was het evenwel nog niet gelukt mr. Pelerin met het gebeurde in kennis te stellen, zoodat deze nog niet naar Haarlem gekomen was om vast te stellen welken buit de inbrekers gemaakt hebben BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Uit het achtste jaarverslag van de Noord- hollandsche Vereeniging tot bestrijding van ide tuberculose blijkt, dat van de gelegenheid tot gratis sputum-onderzoek geregeld ge bruik werd gemaakt Aan ontsmettingen werd in 1915 een be drag van 419,80 uitgegeven, tegen 245,70 in 1914. De staat van ontvangsten en uitgaven wijst een batig saldo aan van 185,831/9- UIT EGMOND AAN ZEE. Gistermorgen ongeveer 11 uur landde al hier op het strand een Hollandsch vliegtuig, bemand met 2 officieren. Na een half uur ge noot het talrijke publiek van het opstijgen van de luchtreizigers. Al spoedig was de sierlijke libel in de richting IJmuiden ver dwenen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De WelEerw. Heer Ds. J. de Bruin, predi kant bij de Christelijke Gereformeerde Ge meente alhier ontving ewee beroepen naar dezelfde gemeenten een naar Sliedrecht en een naar Vlaardingen. UIT BERGEN. Vrijdlagavnd 8 uur geeft de bekende Né- derlandsche Toonkunstenaar Arnold Spoel, directeur van de Kon. Ned. Muziekschool te 's-Gravenhage in de „Rustende Jager" met medewerking van zijn dochter Martha Spoel een zangavond. Zij die lazen, hetgeen van deze zangavon den elders werd gezegd, zullen zeker dezen avond bijwonen. Hij is mede ingevolge het bij de uitvoering van den Bond van Zangver- eenigingen in Noord-Holland, waar de heer Spoel als jyrilid optrad, gedane verzoek ge- georgansieerd. KORTE BERICHTEN. B. en W. van Franeker hebben in Drente een groote hoeveelheid turf aangekocht, die in pakhuizen zal worden opgeslagen. In den a.s. winter zal men die distribueeren. Van Woensdag 2 Augustus tot gisteren is bij het Algemeen Steuncomité ingekomen totaal met vorige opgaven 1.443.151,34. In een der ovens der gemeentejgasfa- briek te Bameveld heeft een hevige gasont ploffing plaats gehad, waardoor een schade van ongeveer 500 is aangericht. Assurantie dekt de schade. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. - Te Tuil rfi 't Waal (U.) is zekere de D bij het stieren vang in dusdanig door een der dieren gestooten, dat hij aan de bekomen Ver wondingen. is overleden. Daar vreemdelingen zonder toestem ming de stelling Den Helder en het eiland Texel niet mogen bezoeken, is het treinper soneel der H IJ. S. M. opgedragen om bij het controleeren der plaatsbewijzen naar den Helder goed' op te letten of zij met vreemde lingen te doen hebben en dezen dan op be doeld verbod opmerkzaam te maken. Het toezicht op het verkeer aan de Duit- sche grens te Glanerbrug is aanmerkelijk ver scherpt. Aan Duitsche zijde is de grens door een versperring afgesloten, waarin twee doorgan- Roman «laar 't% Duits ch, door HERMINE VILLINGER. 21) Mevrouw praatte wel Steeds door maar dat geneerde Riekje niet;zij wenschte haar mid den tusschen het praten door goeden nacht en trok mij mee de kamer uit. Op de trap zei ze: „Het zijn zeer voortreffelijke menschen, maar als je een wensch mocht hebben, kind lief, dan moet je maar bij mij komen. Mijn is maar tweefnaai in Indië geweest, maar in zijn geboortestad weet hij even slecht den weg alseen kind van drie jaar. En ook voor mijn zuster houdt de wereld op buiten d'evier muren van haar huis. Ja, ja, het zal nog eens mis gaan. Goeden nacht Onnutje'. Ik heb je den eersten avond beschreven Belhamel; zoo gaat het iederen avond. Noch mevrouw, noch haar zoo'n gaan ooit 't huis uit. 's Morgens neemt zij stof af van al die boe ken. Dan dicteert hij haar urenlang, 's Avonds breit rij kousen voor een instelling van wel dadigheid. Hem ziet men altijd bij de maal tijden. En nooit wordt aan tafel over onbe duidende dingen gepraat Ik vind het verschrikkelijk als hij een vraag aan mij dóet. Mijn antwoorden stellen he® altijd te leur. Hij berispt mij nooit, hij zegt alleen tot zijn moeder, dat zij deze,of geene van zijn verhandelingen of geschriften op mijn kamer moet leggen. s' Avonds als hij de eetkamer uit is, vertelt zij mij vaak van hem, dat hij als kind nooit gespeedl heeft, maaraltijd zoo te leeren, haar man had hem van klein kind af aan les gegeven. „De geheimraad was de belangrijkste man van zijn tijd1", zei ze. „Och, 't mocht wat, riep fatne Riekje uit en dan schudde ze sort* van 't lachen. Wie van de twee moet men nu gelooven? Ik was natuurlijk zeer benieuwd naar de Donderdagen met die gewichtige professoren en hun vrouwen. Tot mijn verbazing geleken de laatsten in geen enkel opzicht op mevrouw Forhard, maar waren' zij allen aardig en zeer elegant gekleed. De zekerheid in hun optreden en de onbe schrijfelijke gemakkelijkheid waarmee zij1 zich uitdrukten, maakte mij in het begin niet wei nig verlegen. Zij noemden mij antiquiteitje, maar ze waren heel lief tegen mij. Na korten tijd trokken zij zich iterug van de geleerde heeren en gingen heel dicht bij el kaar zitten. O. wat klaagden zij! Ze waren allemaal doodmoe, afgemat, zenuwachtig tot uitputting toe van hetgeen de dag en vooral de conversatie van hen verlangde. En het erg ste van alles was, die vreeselijke Donderdag bij de Forhards! Zij geneerden zich noch voor tante Riekje, noch voor mij en spraken af dat zij mevrouw den schrik eens op 't lijf zou den jagen en drie van de dunne plakjes ham op hun bord nemen in plaats van twee. Toen1 waren ze net als kinderen en ze lach ten1 zich half dood, het scheelde niet veel. „Hoe kunt u het hier uithouden?" vroeg een van de dames mij. En ik van mijn kant vroeg: „Waarom komt u als u het hier zoo vervelend vindt? „Och, lieve kind, dat moet wel. Hij is een beroemdheid", kreeg ik ten atwoord. Forhard praatte maar steeds door, zoodat ik van de beteekenis der andere heeren niét veel merken kon. Een hunner riep eens heel boos uit „U hebt u in Indië, evenals hier, opgeslo ten, doctor Forhard.!" Daarop verklaarde Forhard: „Ik heb de Sanskrietsche letterkunde aan de zon bestu deerd en buitengewoon kostbaar materiaal ver zameldi." Hij had iets zeer waardigs, toen hij over de dingen sprak. Eindelijk,, wij waren half dood van den h5n ger, gingen wij aan tafel. Ik lette goed op en werkelijk ieder der dames nam drie van de dunne plakjes ham op haar bord. Daardoor was het schaaltje leeg toen Forhard, zijn moe der, tante Riekje en ik aan de beurt kwamen. Def verbazing der gastvrouw, was- groot. „Ik geloof dat Edu zoo interessant praatte, dat ik mij vergist heb," zei ze en ze sneed meer ham. Hft trof mij, dat het niet bij mevrouw For hard opkwam dat men haar een poets gebak ken haa. Ook merkte zij niets van het opzettelijke waarmee de dames haar voortdurend tegen spraken. Ze zei alleen maar, nadat zij weg waren „Dit alles-beter-willen-weten dér tegen woordige jeugd is de invretende ziekte van den tijd." Al d'e dames hadden mij bij het heengaan verzocht haar te komen bezoeken., Mevrouw had tot antwoord gegeven „Wij gaan nooit uit." En Forhard sprak van mijn groote toe komst en dat ik mijn tijd' onder geen enkele voorwaarde verspillen mocht. Als hij zoo spreekt, wordt het mij onbe schrijfelijk heerlijk te moede. Dan zie ik mij zelf reeds rijk en in staat jullie allen gelukkig te maken. De arme Krab, die zoo zuinig moet zijn de armen in het dorp eh jou, jou, Belhamel, die ik in zoo lang niet gezien heb. Niet waar, als ik rijk ben, dan zien wij elkaar terug? Dag en nacht droom ik van dat oogenblik. Ik heb een klein portretje van Grootmama bij mij, maar ik moest het in de la leggen, ik durf het niet aanzien. Ik word anders gek van heimwee. Zulk een gevoel van Heimwee, weet je, dat ik menigmaal al op de trap geweest ben om weg te loopen. Ja en denk eens aan, als hij zoo geleerd te gen mij spreekt, steeds maar door, dan kan ik plotseling een onverklaarbaar verlangen heb ben midden in zijn gesprek Heidegalei te roepen. Heidegalei, Heidegalei. Maar dan zou alles uit zijn, mijn heele toekomst! Hij heeft mij dikwijls genoeg gezegd, slechts door den omgang met menschen die wat be- teekenen, kan er wat van mij terecht komen. En is 't niet mooi, zooals hij aan rijn moe der gehecht is? Als een klein kind kijkt hij haar naar den mond en het is aandoenlijk alS hij plotseling naar haar toekomt en haar bril schoonmaakt. Ik heb hem wel niet meer zoo lief als vroeger, toen ik hem alleen uit rijn brieven kende, maar als hij mij terecht wijst ■of onderricht, dan is hij precies al in zijn brieven. Niet alleen van de Duitsche en Indische, maar ook van de Fransche en Engelsche let terkunde is hij op de hoogte en ik moet maar steeds verbaasd staan. Zijn geheugen is on- geloofelijk. Op mijn kamer liggen een paar dikke boeken die hij geschreven heeftde tech niek van den roman en de techniek van de no velle. Ik heb er pas eenmaal ingekeken Maar ik heb geen moed hem te zeggen dat alles veel te moeilijk voor mij is. Ik heb vreeselijk veel gen zijn aangebracht, n. 1. één voor voetgan gers en een voor voertuigen. Het bestuur van den Boerenbond te La ren (N.-H.) in combinatie met de Gooische gemeenten heeft den minister van landbouw een request doen toekomen, om de te velde staande haver niet in beslag te nemen, daar deze hoogstens voldoende zal rijn om in eigen behoefte te voorzien. Te Roterdam hebben B. en W. een voor stel aan den Raad1 gericht om hun machtiging te verleenen tot het verleenen tot instelling van een tijdelijken dienst voor de bemoeiingen inzake de levensmiddelen-voorziening en de benoeming en salarieering Van een direkteur en overig personeel. Tijdelijk is opgeheven het verbod van uitvoer van amonium carboraat. Ook de Friesche bakkersbond heeft den minister van landbouw een telegram gezonden om maatregelen te nemen inzake bloemver- strekking, daar de toestand onhoudbaar wordt. Op een desbetreffend telegrafisch, ver zoek van' de Amsterdamsche Groentewinke- liers-vereeniging „Algemeene Verbetering" werd van het departement van Landbouw het volgende telegram ontvangen „Opheffing maximumprijzen kan niet ge schieden. Aan voorziening binenland van be- noodigde hoeveelheden bloemkool en wortelen wordt de noodige aandacht gewijd". De visschersschuit VI. 15, visscher Schroevers, is teruggekeerd. De boot was door een Engelsche torpedojager naar Calais op gebracht. Hij had zijn visch mogen verkoopen in Frankrijk. Te Buiksloot heeft de eerste veiling plaats gehad van het ondergeloopen land. De boerderij De Drievaart met bijbehoorend land, groot 24 H. A. 94 are en 40 c. A., lig gende in de Broekermeer bij opbod voor ƒ34.500 geveild en afgemijnd op 1000. Door de Gereformeerde Kerken in Ne derland is besloten, de zoo als geheel door den watersnood vernielde kerk te Nieuwendam door een geheel nieuwe te doen vervangen. UTT URSEM. Bij enkele candidaatstelling is tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen de heer J. Buis Jz. DE PRIJS DER OVERWINNING. In de „Daily Mail" vertelt een medewerker hoe in een Engelsch gezin het bericht van den dood van een zoon werd ontvangen. „Langs de laan kwam de brievenbesteller aan loopen, eenigszins gebogen onder zijn last de meest welkome, maar tevens de meest gevreesde bezoeker in ons land. De harten van moeders, vrouwen en ver loofden gaan sneller kloppen, als rij hem, in deze dagen van het groote offensief, zien aankomen, want wij weten allen, dat' de op- marsch eerst op het slagveld groote offers eisclit en daarna de harten van vele vrouwen verplettert en dat de rekening die de over winning haar aanbiedt, in den regel een slor dig stukje met potlood geschreven papier is. Het was vroeg in den ochtend en de zon scheen heerlijk, toen de brievenbesteller, zon der bewustzijn van de groote beteekenis die hij voor het publiek heeft gekregen, naar hef huis toe liep, zijn brieven in de bus wierp en weer verder ging. Het was zonderling stil in de hall, waar de zes brieven waren gevallen, want de bewo ners waren in den tuin, maar het oor van een moeder hoort scherp vooral als zij onge rust is en misschien spreken de instincten van een moeder in deze tijden krachtiger, want alleen de moeder had de stap op het grint en het sluiten van het hek gehoord en zij was het dan ook, die vluchtig en alleen de handschriften op de zes enveloppen be keek. Spoedig herkende zij de militaire poststem pels en de calligraphic van Paul, Matt en Ar thur. De beide andere brieven hadden niets met den oorlog te maken, zoodat zij die op zijde legde; maar met een plotseling opgeko men gevoel van onrust scheurde zij de zesde enveloppe, zonder postzegel, met het onbe kende handschrift, open en de inhoud joeg haar het bloed uit het gelaat, perste een snik uit haar keel en sloeg haar met leed, dat slechts een beroofde moeder kan gevoelen. Een onzichtbare geleider was met de post bode meegekomen en volgde hem op zijne ronde, trad sommige huizen binnen, waar hij brieven achterliet, maar bleef elcters buiten staan. In die korte zonnige laan bezocht de eerbied voor hem. Wat ik voor hem gevoeld heb, is alles in eerbied veranderd. Maar telkens als er over onbeduidende din gen gesproken wordt en hij plotseling een gezicht trekt als een heel klein kind ik had namelijk aan tafel eens van Reebach verteld, van ons oude zwaluwnest, van Grootmama, wat een aardige, geschikte namen ze aan iedereen wist te geven ik flapte er plotse ling zoo van alles uit, ik lachte en schreide ook een beetje toen zag ik Forhard steeds onrustiger worden, hij trommelde met zijn handen op tafel, totdat hij zijn glas en het zoutvaatje omgooide. Het was om je dood te lachen. Ik kon mij haast niet goed houden. Tante Riekje geneerde zich niet. „Mama,' zei hij, „ik heb u toch mijn ver handeling over het pessimisme voor haar ge geven. U moet den inhoud daarvan ter harte nemen, juffrouw Onnut, er u geheel mee vertrouwd maken." „Ik heb 't niet gekregen," verklaarde ik. „Ik heb het verbeterde hij mij, terwijl zijn moeder beweerde: „Jawel, ik heb hetje gegeven." Ik waagde het niet meer een mond open te doen. Tante Riekje stond op: „Nu, ik'zal het eens nazien Reeds eenige oogenblikken daarna kwam zij met bet geschrift uit de andere kamer te- oen zei mevrouw Forhard: „Onnut kan het ook op de trap verloren hebben." Ik kan je niet zeggen hoe deze woorden m.j verabsaden. Zulk een verstandige vrouw, die niet zeggen kan „Ik heb mij vergist." WOïdt VBTVOlgd

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2