DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Van het Zuidelijk Oorlogsterrein Tabak w„ J. R. Keuss. N©s 188 Honderd en ^cfettïende jaargang. 191# VRIJDAG 11 AUGUSTUS Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentieprijsl2^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. ITALIË. VARIA NEDERLAND. Met 20 ct. ©orlogstaeslag op dsn abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 11 Augustus. Er is vandaag hoegenaamd geen belangrijk nieuws. De mededeelingen van het groote offensief der entente op het Westelijk oor- logstooneel gaan niet verder, dan dat de En- gelschen 70 en de Franschen 100 Duitschers gevangen namen, waartegenover de Duit schers hun in twee dagen tijds „veroverde" 500 Engelschen stellen. Het weer moet de operaties hier belemmeren. Op het Oostelijk oorlogstooneel maakten de Russen nieuwe vorderingen in het Djnestr- gebied, waar het Oostenrijksch-Duitsche front langzaam afbrokkelt, zoodat de linie van generaal von Bothmer, die merkwaardig genoeg, nog maar steeds kan blijven, waar hij staat, eerlang ook wel achteruit zal moe ten. De Russen doorwaadden de Zlota Lipa het was den 7den Juli j.l., toen wij schre ven, dat weldra weer de namen der Lipa- riviertjes in de communique's gelezen zouden worden. Hieruit blijkt opnieuw, dat de ope raties nog niet snel opschieten. In de Kar- pathen, waar het Duitsche offensief mis schien meer beteekenis heeft, dan velen op dit oogenblik vermoeden, doen de Rus sen tegen-aanvallen. Volgens Russische be richten leggen de Oostenrijkers de laatste hand aan de ontruiming van Lemberg. Het is mogelijk, maar niet waarschijnlijk, want di rect gevaar loopt deze stad op het oogenblik evenmin als bijv. Kowel, al zal de te ver wachten val van Stanislau niet zonder in vloed blijven op het lot van Lemberg. In elk geval moet er nog heel wat gebeuren, voor dat, gelijk wij gisteren schreven, de Duitsche en Oostenrijksche legers voor goed zijn ge scheiden de militaire Russische schrijver, kolonel Choumsky, verzekert thans, dat dit inderdaad het doel van het Russische offen sief is: de Oostenrijkers terugdrijven achter de Karpathen, ze daar met een zwakke troe penmacht vasthouden en dan bijna het gehee- le Russische leger tegen de Duitschers ge bruiken. De Italianen jubelen, schrijven en telegra- feeren honderd uit over de verovering van Görz, pardon Gorizia. Wat moet dat worden als ze Triëst eens krijgen; waar ze overigens nog een 30 K.M. van verwijderd zijn? Intus- schen men verheugt zich, zij het dan ook kalmer, in alle entente-landen en terecht over het Italiaansche succes. De Daily Chronicle schetst den toestand o. i. zeer juist, waar dit Engelsche blad betoogt, dat Oostenrijk-Hon- garije afbrokkelt en dat Duitschland noch in het Westen, noch in het Oosten toont, dat het meer dan plaatselijk lijdt onder het offensief, daar het een geweldigen tegenstand biedt en zijn stellingen nergens doorbroken worden. Deze toenemende ongelijkheid tusschen de weerstandskracht van Oostenrijk-Hongarije en die van Duitschland kan er, vóór het jaar uit is, meent het blad, misschien toe leiden, dat Duitschland de militaire verdediging van zijn bondgenoot opgeeft en terugvalt op een verkort^ linie. Zijn prachtig spoorwegstel sel zou het zelfs dan in staat.kunnen stellen hardnekkig te blijven vechten tegen het bin nendringen van een vijand en den bondge- nooten militaire teleurstellingen toe te voe gen, die als argumenten voor vrede gebruikt zouden worden. Wanneer de bondgenooten dit stadium bereiken, dan zullen we op moe ten passen voor ongeduld en te groote ver wachtingen, zegt de Chronicle verder. Be roofd van Hongaarsche en Roemeensche voe dingsmiddelen, kan Duitschland het geen twaalf maanden meer volhouden, met hoeveel succes het ook invallen afslaat. Dit wetend, zal het vrede zoeken, maar de bondgenooten, die het ook weten, zullen eiken vrede, be halve dien, welke op hun voorwaarden geslo ten wordt, moeten afwijzen. Zoover .is het nog niet. Maar welk een ge heel anderen geest ademt deze beschouwing, dan hetgeen toonaangevende Engelschen en Franschen den volke uitentreuren verkondi gen. D5E VAL VAN GöRZ. Het Weensche stafcommuniqué meldt: In verband met den door de ontruiming van het bruggenhoofd van Görz ontstanen toestand werd de stad opgegeven. Na het bloedig afslaan van nieuwe Itali aansche aanvallen op de hoogvlakte van Do- berdo, werd de geëischte verbetering onzer stellingen, zonder door den vijand te worden gestoord, ten uitvoer gebracht. In dit terrein namen onze troepen in de laatste dagen 4100 Italianen gevangen. Bij het binnenvallen van den vijand in het bruggenhoofd van Görz konden zes onzer kanonnen niet meer geborgen worden. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld: Het Italiaansche opperbevel had echter door een snelle manoeuvre achter het front van Trente en de Isonzo, zonder den druk op het eerste te verminderen, in allerijl naar het tweede, troepen en middelen overgebracht voor een krachtig offensief. Op het gunstige oogenblik ontwikkelde dit zich in al zijn kracht, waartoe de lange en zorgvuldige voorbereiding de mogelijkheid had gescha pen. De gevolgen van onze overwinning blijken ieder uur grooter te zijn. Het aantal gevangenen stijgt snel; de rijke oorlogsbuit ligt overal verspreid, maar het is nog niet mogelijk geweest hem te tellen, daar het al lereerst noodzakelijk is de lijken, waar de vijandelijke liniën vol van liggen, te verwij deren. Dadelijk nadat het ;nieuws van den val van Görz bekend werd, zond minister Boselli het volgende telegram aan den koning van Italië: „Het Italiaansche volk, trillend van vaderlandslievende geestdrift, wendt zich thans opnieuw met dankbaarheid tot zijn ko ning, die de verpersoonlijking is van den na- tionalen wil om te overwinnen." De koning antwoordde hierop: „Ik dank u voor uw telegram en led van ganscher har te mede met de vreugde, die in het land heerScht over de glorierijke overwinning van onze wapenen, een overwinning, die het va derland te danken heeft aan de onwrikbare dapperheid van zijn soldaten en aan het wij- zé beleid van hun bevelhebbers. Hartelijke groenten." De minister deed aan generaal Cadoma het volgende telegram toekomen: „De'Italiaan sche regeering die met goed succes voortgaat te strijden voor de zaak der bevrijding, geeft bij dezen uitdrukking aan de gevoelens, die op het oogenblik het land bezielen, nu zij hartelijken dank betuigt aan en de verrichtin gen toejuicht van den dapperen en bewonde- renswaardigen opperbevelhebber, die zoo heldhaftig strijdt voor de rechter der Italia nen en voor de zegepraal der beschaving." De opperbevelhebber antwoordde: „De hulde, die de regeering aan het leger deed toekomen, werd met dankbaarheid ontvangen door hen, die nu al langer dan een jaar met dapperheid en volharding strijden voor het herstel der rechten van de Italianen en voor de zaak der beschaving." Minister Boselli heeft den hertog van Aos- ta, den commandant van het derde leger, het volgende telegram gezonden: „Het Itali aansche volk betuigt Uwe Koninklijke Hoog heid, den dapperen en bewonderenswaardi- gen aanvoerder en uwen zegevierenden sol daten, zijn hartelijke hulde." De Hertog van Aosta antwoordde: „Voor mijn dappere en zegevierende soldaten de hulde en voldoening van het vaderland. Ik acht mij gelukkig en reken het tot eer de be stemming van Italië te helpen verwezenlij ken Ik dank u hartelijk uit naam mijner man schappen." GEBREK AAN SCHEEPSRUIMTE De ministerraad heeft zich in zijn laatste Vergadering bezig gehouden met het gebrek aan scheepsruimte. Minister Arlotta deelde mede, dat Italië bij het begin Van den oor log over ongeveer 1000 stoomschepen be schikte, met een bruto-inhoud van ongeveer anderhalf millioen ton. Zoowat de helft daar van waren vrachtbooten. Om de vergrooting van de koopvaardijvloot te bevorderen, heeft het kabinet besloten, het bedrijf van koop vaarders, die in de eerste twee jaar in het buitenland worden gekocht of in Italië ge bouwd, drie jaar vrij te stellen van belas ting. Alle onderdeelén van schepen en mate rialen voor den scheepsbouw, uit het buiten land ingevoerd, zullen twee jaar lang vrij zijn van invoerrecht. Bovendien zal de Staat voor in Italië gebouwde schepen 85 lire per bruto ton bijdragen. DE ECONÖMISCHE OORLOG. Een besluit, dat gisteren in de Staatscou rant is verschenen, verbiedt aan Italiaansche burgers, zelfs aan hen, die in het buitenland wonen, en aan alle personen, die zich'in Ita lië en de koloniën bevinden, handel te drij ven.; lo. met personen, instellingen of vereeni- gingen gevestigd in het oorspronkelijk ij- andelijk gebied of in die door de vijanden van Italië bezet of met de bondgenooten van de vijandelijke staten; 2o. met onderdanen van bedoelde staten, overal waar zij wonen; 3o. met personen, handelsfirma's of veree- nigingen, vermeld in bijzondere lijsten, welke bij koninklijk besluit, óp voorstel van de mi nisters van Handel, Binnenlandsche Zaken en Justitie moeten worden goedgekeurd. Een ander besluit, dat eveneens gisteren in dé Staatscourant verscheen; onderwerpt aan regeeringstoezicht en eventueel aan inbeslag neming of likwidatie, alle handelsonderne mingen in het koninkrijk, waarvan onderda nen van Italië vijandige staten of van de met die vijandelijke staten verbonden staten, lei der zijn, of waarbij deze belanghebbenden zijn. NOG EENS DE LUSITANIA-KWESTIE. De Vereenigde Staten hebben verlof van Duitschland gekregen om de laatste nota in zake de „Lusitania"-kwestie, die graaf Bem- storff op 16 Februari van dit jaar overhan digde, .te publiceeren. Men meent hier uit te mogen opmaken, dat dé nota is aanvaard. De nota behandelt alleen de grondbeginse len, dié op de zaak betrekking hebben en noemt niet het bedrag der schadeloosstelling, die Duitschland wil betalen, döch erkent een voudig tot herstel verplicht te -zijn door het bealen van een schadeloosstelling. Zij drukt diep leedwezen uit met en erkent verantwoor delijk -te zijn voord en dood der Amerikanen, geeft verzekeringen voor d'en toekomst en be tuigt bereidwilligheid om samen te/werken met de pogingen der Amerikanen om de vrij heid ter zee te bewaren. HONDERD DERTIEN DUITSCHERS DOOR NEGEN FRANSCHEN GEVAN GEN GENOMEN! Een Fransch blad verhaalt een interessante episode: hoe door 9 Fransche soldaten 113 krijgsgevangenen werden gemaakt aan de Somme bij de verovering van een schans. Het blad vernam de volgende bijzonderheden uit den mond van één der negen mannen, contro leerde ze en vond ze geheel juist. „De slag", zoo vertelde de soldaat, „woedde bij Biaches. Onze troepen rukken vooruit, maar een zeer goed verborgen lig gende schans, omringd door ij^erdraad-ver sperringen in het hooge gras, is door het bombardement niet vernietigd. De schans heeft nog ongeveer niets geleden. Een com pagnie Duitsche infanterie houdt haar met mitrailleurs bezet. Ze biedt vier jn twintig uur lang weerstand aan alle aanvallen met moorddadig vuur. Een nieuwe artilleristi- sche voorbereiding is noodig om het met de ze schans klaar te spelen. Een gelukkig toeval brengt ter kennis van onze officieren het kostelijk geheim, dat deze verschrikkelijke versterking te benaderen is op een bepaald nauwkeurig aangegeven punt. De man, die ,zich met een overrompeling wil belasten, laat zich niet wachten. Het is een jong offi cier. Hij kiest zijn mannen uit: een tweede- luitenant, twee onderofficieren, een korporaal en vier soldaten van zijn regiment. De kleine troep, samengesteld uit dappere kerels van beproefde koelbloedigheid, beweegt zich (al len in gebukte houding) door het groen naar de bres, waarvan haar het bestaan bekend is Ze weet er te komen, zonder dat de vijand, die toch zeer oplettend is, er iets van gezien of gehoord heeft. Plotseling richten de beide officieren en de onderofficieren zich op, springen over de borstwering, en schreeu wen, zoo hard ze maar kunnen: „Voor waarts! Met de bajonet!" Ze werpen handbommen; 'die binnen de versterking ontploffen, terwijl hun zes metge zellen achterblijven, om de aftocht te dekken als de overrompeling mislukt. Maar de Duitschers, officieren; zoowel als soldaten, als versteend van verschrikt door dezen onverwachten uitroep, gunnen, zich geen tijd, hun wapenen te grijpen, en geven zich bijna zonder strijd over, nadat één hunner door een revolverschot a bout portant is geval- leif. Ze verlaten hun schuilplaats, met om hoog geheven armen; anderen knielen. Het zijn er honderd dertien tegenover onze drie overwinnaarsDeze kunnen bijna hun over winning niet gelooven: zullen de Boches, ge rustgesteld door het kleine aantal aanvallers, zich niet op hen werpen en hen naar de an dere wereld helpen? 'De komst van de zes man sterke achterhoe de doet het overige! De energieke 'vastberaden heid maakt dieper indruk op den vijand, die ongetwijfeld gelooft, dat deze mannen door vele andere gevolgd worden. De Duitsche of ficieren werpen hun wapens weg en stellen zich ter beschikking van den kapitein, die den aanval' leidde. De Duitschers werden overge bracht naar een Franschen post in de buurt. De aanvallers, die het den vorigen dag nog zoo krachtig verdedigd bolwerk namen, had den geen enkelen man verloren!" EEN PLEIDOOI VAN 23 DAGEN. Een. Londensch advocaat bereikte, dezer dagen een record in gerechtelijke welsprekend heid. Hij hield een pleidooi, dat niet korter dan 23 dagen duurde. Hij sprak ten gunste van een koloniale maatschappij, die tegenover een andere maatschappij een proces aanhan gig had gemaakt, naar aanleiding van een geschil over de verdeeling van een goudveld in Rhodesia f Afrika). Na afloop van het pleidooi moest de zaak zeven weken worden uitgesteld, omdat de welsprekende pleitbezor ger op uitdrukkelijk medisch'advies in een badplaats van inspanning op z'n verhaal moest komen. De arts verklaarde, dat zijn patient na den achtsten spreekdag uitsluitend met geneeskrachtige spijzen gevoed werd HORLOGES VOOR BLINDEN. Reeds vroeger hebben eenige klokkenma kers geprobeerd, horloges in den/ handel te brengen, speciaal ten dienste van blinden. De omzet in dit artikel was echter te gering, om menschen, bij wie nog iets anders dan medelijden met de arme blinden voorzat, tot voortzetting hunner pogingen aan te zetten. Thans, nu het aantal blinden door den oor log ontzettend is toegenomen, en ook het medelijden zijn invloed op de meer of minde re geslotenheid van de beurs doet gelden, wordt de puzzle van verschillende zijden aan- ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. gepakt. Men heeft het geprobeerd met wij zerplaten jmet% blindenschrift, waarop duide lijk voelbare wijzers onder den makkelijk af neembaren deksel hun ronde doen. Meer succes heeft een horloge, dat pas na het drukken op een knopje den tijd aanwijst Hierbij springen dan twee knopjes omhoog, de een vervangt de minuut-, de andere de uurwijzer. Deze knopjes zijn bevestigd aan wijzers, die niet boven maar onder de wijzer plaat loopen, en in 'normalen toestand on zichtbaar zijn. De knopvormige uiteinden loopen in een stel rails, waaruit ze op ver langen opspringen. De cijfers zijn in blinden schrift aangebracht. KORTE BERICHTEN. De Keizer van Japan zal in October een lange buitenilandsche reis beginnen. In Zuid-Frankrijk hebben de laatste da gen talrijke branden plaats in en bij Bor deaux, waarbij groote aanplantingen, maar ook groote graanhoeveelheden, meel en kolen verloren gingen. Naar gemeld wordt, brak door een olie- ketelontploffing brand uit in de Melanower- ken in Freiburg, tengevolge waarvan alle fa briekswerken in :de asch werden gelegd. Een en twintig Oostenrijksehe vliegers deoen een aanval op Venetië, bij wijze van weerwraak. Uit Konstantinopel worden bijzonderhe den gemeld over de Turksche nederlaag bij Katia. (Egypte). De Duitsche Rijkskanselier is met den staatsecretaris van Buitenlandsche Zaken naar Weenen vertrokken, ter bespreking van regelingen in het bezette gebied. Een wolkbreuk in het dal dér Kolmri- vier in West-Virgina veroorzaakte een scha de van een millioen dollars, terwijl het aantal dooden op meer dan honderd wordt geschat. De Luxemburgsche I Jzerfabrieken heb ben hun contract met den Bond der Duitsthe smeltovens tot 1920 verlengd. De Tsaar heeft den opperbevelhebber generaal Broessilof, de eeresabel van St. Ge orges met diamanten verleend. Gisteravond heeft op het Colonna plein te Rome een groote betooging van duizenden burgers en tal van militairen plaats gehad, in verband met de laatste overwinningen. Ter eere van den koning en van de koningin, den hertog van Aosta en het huis van Savoye had den groote manifestaties plaats. Ook voor hetministerie van oorlog werd een ovatie'ge- bracht. DE NEDERLANDSCHE VISSCHERSSCHEPEN EN ENGELAND Vernomen wordt uit gezaghebbende bron: Er schijnt in Nederland eenig misverstand te bestaan met betrekking tot de positie der be manningen van de Nederlandsche visschers- schepen, waarover door het Prijzenhof uit spraak moet worden gedaan. Het is niet de bedoeling der Britsche re geering hun terugkeer naar Nederland te be letten en instructies zijn gegeven om hun toe te staan te landen, indiené zij dit wenschen, met het doel naar hun laüd terug te keeren. UITVOER VAN VERDUURZAAMDE GROENTEN. De Minister van Landboüw, Nijverheid en 'Handel heeft bepaald, dat aan bij de Rijks commissie van Toezicht op de Vereeniging „Groentencentrale" als exporteurs ingeschre ven fabrikanten van verduurzaamde groenten uitvoervergunning kan worden verleend voor verduurzaamde groenten, ook wanneer die groenten niet op een veiling voor het buiten land zijn geveild, onder voorwaarde, dat lo. die groenten zijn geteeld door of blijkens over te leggen contract voor rekening van den fabrikant, die ze verduurzaamde; 2o. ter beoordeeling van de Rijkscommissie bedoeld in art. 6 der statuten van de Vereeniging „Groentencentrale" blijke, dat die groenten zijn van een bijzondere kwaliteit, welke haar in het bijzonder voor de verduurzaming ge schikt maakt, terwijl zij voor de volksvoeding van niet meer dan gewone beteekenis zijn; 3o. overgelegd- worden verklaringen van' marktmeesters als bedoeld sub IV in de mi- nisterieele beschikking van 28 Juni 1916, be trekking hebbende op een partij of partijen van dezelfde groentensoort of van gelijke hoeveelheid als waarvoor consent wordt ge vraagd, op welke verklaringen geen consent tot uitvoer van groenten is gegeven. 10 MILLIOEN K.G. WITTE SUIKER NAAR ZWITSERLAND. In den loop van dezen maand zullen niet minder dan 10 millioen kilo witte gave sui ker naar Zwitserland geexpetiieerd worden via Rotterdam, deelt de Tel. mede. De eerste zending kmt uit Semarang met het stoom schip „Timor", dat 15 Augustus aldaar ver wacht wordt. De tweede zending uit Soeraba- ja komt per stoomschip „Djebres" in dé haven te Rotterdam. Uit ons land zal de suiker met treinen van 25 a 30 wagons naar Bazel gezonden worden om van daaruit te worden gedistribueerd. Naar wij vernemen betreft dit partijen1 Ja- vasuiker, die 'reeds maanden geleden1 door Zwitserland zijn gekocht. In normale tijden zou deze suiker in Mar seille worden ontscheept en via Frankrijk naar Zwitserland vervoerd. De Fransche re geering had hiertegen echter bezwaar, zoodat de verzending thans gaat als hierboven' aan gegeven. VERGOEDING KOSTWINNERSCHAP. De minister van oorlog heeft d. d. 9 Au gustus j.l. dev ragen beantwoord, ingezonden doord en heer Dumaer van Twist betreffende toekenning en vergoeding wegens kostwinner schap aan zeelieden ter haringvischerij. Het antwoord luidt als volg:t Het is niet juist, dat den zeelieden ter ha- ringvisscherij in he algemeen geen' vergoe ding wegens kostwinnerschap wordt toege kend. De verzoeken om vergoeding voor de gezin nen van dienstplichtige haringvischers wor den evenals de aanvragen voor andere ge zinnen beoordeeld naar de beginselen, dat vergoeding moetw orden verleend. Bij het bepalen van vergoeding wordt, voor zoover zulks uit debij, het department ont vangen bescheiden kan worden nagegaan, vol doende rekening gehouden met de bijzondere omstandigheden, waaronder de gezinnen der haringvisschers leven o. a. voor wat betreft schulden, welke noodzakelijk moeten1 worden gemaakt. BLOEMKGOL. De Minister van Landboüw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het percentage van de dagelijksche aanvoeren van alle sorteerinr gen bloemkool -ter veiling, dat op de inge schreven groentenveilingen voor het binnen land moet worden geveild, tot nadere be schikking vastgesteld wordt op 100 pet. ALCOHOL-INDUSTRIE. Nadat de regeering zich genoodzaakt heeft gezien een verbod van uitvoer van gedistil leerd en likeuren uit te vaardigen, liet het het zich aanvankelijk aanzien, dat de in Ne derland zoo belangrijke alkohol-industrie, die, zooals men weet, nauw verband houdt met de bakkerij-industrie, de veeteelt en den tuinbouw in het Westland, tot stilstand zou zijn gedoemd. Een vergadering van belang hebbenden, verleden week Woensdag gehour den, kon geen oplossing brengen van de ge rezen moeilijkheden. Wel werd echter toen benoemd een commissie, die zich verder met de hangende kwestie heeft bezig gehouden en er, zoo verneemt het Handelsblad uit Schiedam, thans in geslaagd is de aanvanke lijk op dit punt zoo tegenstrijdige industrie- belangen op bevredigende wijze met elkaar in overeenstemming te brengen. BINNENLAND. GEDENKSTEEN TALMA'S GRAF. Reeds spoedig na het verscheiden van ds. 1 alma, werd in de kringen van „Patrimoni um," en van het Chr Nat. Vakverbond het denkbeeld besproken om de nagedachtenis van den ontslapene te eeren door het plaat sen van een gedenksteen op het graf te Ben- nebroek. Na overleg met de familie, deelt de Stan daard mede, had Zaterdag 5 Augustus LI. een samenkomst plaats van de dagelijksche besturen van het Verbond „Patrimonium" en van het Chr. Nat. Vakverbond, waarin beslo ten werd aan de afdalingen van beide Bon den het verzoek te richten om onder hunne leden voor gemeld doel bijdragen te verza melen, welke evenwel niet meer dan 25 cents per lid zullen mogen bedragen. Deze laatste bepaling werd gemaakt om de deelneming ondèr de leden zoo algemeen 'mogelijk te doen zijn. Gemengd nieuws. EEN WANHOOPSDAAD. In den goud- en zilverwinkel „Het Huis van St. Eloy", aan de Noordblaak te Rotter dam, werd gistermorgen de winkelruit inge gooid. De daad bleek gepleegd door een man, vrouw en 15-jarigen jongen die fat soenlijk gekleed daar passeerden. Naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht, bleken het te zijn de boekhandelaar B. A. v. C., zijn vrouw M. A. P. en hun 15- jarige zoon. Zij verklaarden, deelt de Haag- sche Nieuwe Courant mede, dat het een wan hoopsdaad was, daar zij aanvankelijk, door het Steuncomité en het Armbestuur gesteund, een inkomen van 11 hadden, doch thans door het Steuncomité waren geschrapt en het Armbestuur hun uitkeering tot 2 had ver minderd. AAN DE HEMBRUG. Onder de arbeiders van de S taats-artillerie- inrichting aan de Hembrug komt den laatsten tijd nu en dan een zekere ontevredenheid aan den dag, welke zich een enkele maal uitte in kleine groepsgewijze werkstakingen. Naar aanleiding daarvan hebben reeds eenige con ferenties plaats gehad met den opperbevel hebber en met den Minister van Oorlog, wel ke het vertrouwen gaven, dat men eeh meer ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1