Ons slot lteebacb- FEUILLETON. YARIA. Telegrammen van lieden. algemeen conflict 7,al kunnen vermijden. Intussciien is de gewone wacht versterkt, om, mocht er onverwachts toch een conflict uitbreken, de noodige veiligheid te kunnen verzekeren. Nader vernemen wij omtrent het dreigend conflict bij. de artillerie-inrichtingen van de Hembrug, dat de voornaamste grief van de losse arbeiders is: de lange werktijd: van C> uur 's morgens tot half acht 'savonds, met slechts een zeer korten rusttijd. De nachtploeg waarin de losse arbeiders niet kunnen vallen, werkt slechts van 8 uur 's avonds tot zes uur 's morgens, waarvan dan nog twee uur rust tijd afgaat. Voorts protesteeren de losse werklieden te gen 't feit, dat zij wel 5 procent van hun loon moeten afstaan voor het pensioenfonds, doch geen profijt daarvan kunnen trekken. Een deel van ae losse arbeiders bestaat uit gemobili- seerden, die als vaklieden in de gelegenheid zijn gesteld, tegen het gewone loon aan de Hembrug werkzaam te zijn. Dit zijn allen werklieden, die in normale omstandigheden bij particuliere patroons werken. Mocht er een staking uitbreken, dan zullen deze werk lieden hoogstwaarschijnlijk worden ver plicht aan de Hembrug te blijven werken, doch dan tegen de gewone soldij en zonder het loon dat zij thans genieten. HOOIBROEI. In alle boerderijen der gemeente Schoter- land, en dat zijn er .heel wat, broeit het hooi, deelt het Handelsblad mede. Het is van ver re reeds te ruiken. Woensdagmiddag werd de toestand in de boerderijen van R. de Boer te Oudehome en H. de Jong te Katlijk zoo kritiek, dat men besloot het hooi uit de schu ren te halen. Men was juist op tijd, want pas was het hooi buiten of het vloog in brand. Beide boerderijen, die anders zeker afgebrand waren, wist men nu te oehouden. Agenten van B-andwaarborgmaatschappijen surveeil- leeren om zich op de hoogte van den toe stand der verzekerde panden te stellen, wat zeer nuttig blijkt te zijn. Dat het hooi zoo erg broeit men herin nert zich niet, dat het ooit zoo erg was - is bet gevolg van het vochtige weer tijdens den oogst van de eerste snede. Overal in Fries land klaagt men over ergen broei van het hooi, dat eerst gewonnen werd. Naar aanleiding van de vele gevallen van hooibroei, die weer vermeld worden, schrijft een lezer van het N. v. d. Dag: „Ik kan u uit eigen, ondervinding mededee- len, dat 3 a 4 kilo fijn zout op duizend kilo hooi in twee of drie keer uitgestrooid het in brand raken voorkomt. Sedert 40 jaar hel> ben wij jaarlijks 20 a 30 duizend kilo's hooi op elkaar gepakt en op deze manier behan deld en nooit brand gehad. Wel zorgden wij natuurlijk dat het hooi behoorlijk gedroogd werd binnengehaald." WATERGEBREK. De langdurige droogte maakt het vraag stuk der watervoorziening voor West-Fries land zeer actueel. Te Enkhuizen en in de Streek, waar men 't van in bakken opgevan gen en bewaard regenwater hebben moet, zitten velen al wekenlang zonder en nu be- ginnen de bakken der openbare gebouwen t ook op te geven. De'langdurige droogte deed voor vele in gezetenen van M; /larken gebrek aan drinkwater ontstaan. Voorheen zonden de burgers in een derge lijk geval hun ledige watervaten per botter naar Amsterdam, om daar te worden gevuld. Thans is eóhter voor rekening der gemeen te een schuit drinkwater van de Amsterdam- sche Gemeentewaterleiding aangevoerd. LEVERING VAN VEE. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft Woens dag in 's-Gravenhage een vergadering plaats gehad van het hoofdbestuur van den Neder- londschen Bond van Veehandelaren. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om de vraag van de regeering, of de Nederlandsche Bond van Veehandelaren genegen is op aan vrage aan de gemeentebesturen vee te leveren te bespreken, 's Midags werd het dagelijksch bestuur door minister Posthuma in audiëntie ontvangen. Deze heeren heben ter audiëntie dew enschelijkheid uitgesproken om tegen den staltijd uitvoer te verkrijgen van het hier te lande overbodig zijnde kalfvee en met name van oude koeien. In een daarna gehouden voltallige hootd- bestuursvergadering werd verslag uitgebracht van de met den minister gevoerde besprekin gen. Besloten werd. door en uit het hoofdbe stuur een commissie te benoemen, die bij even- tueele aanvragen van gemeenten op zich zal Roman naar 't Duitsch, door HBRMINE VILLINGER. 23) Och, Belhamel, nu vraagt hij mij iederei dag„Hoe ver is u met uw lectuurHoe vei is ti met uw werk?" en hij ziet mij daarbij zoo ernstig aan, dat ik haast in den grond zink van schaamte. Want ik heb nog niets uitgevoerd. Het verhaal, dat ik in de eersle dagen ,toen ik hier was, in mijn hoofd had, het is weggevlogen als een trouwelooze vo gel. En het pessimisme. Als ik twee, drie bladzijden gelezen heb, werp ik het weg en haal liever een nieuw blaadje postpapier om aan jou te schrijven, anders kan ik het niet uithouden van heimwee. Weet je dat het steeds weer, bij mij opkomt dat wij in Reebach toch zoo arm niet zijn De vogels vinden bij ons voedsel, de armen van het dorp een stuk brood en soep. 1 iter krijgen de vogels niets en voor de armen le vert mevrouw Forhard met Kerstmis vier-en- twintig paar sokken af. En daarmee uit. Belhamel, een nieuwe zonde! Tante Riek je neemt mij mee als zij uitgaat. Wekenlang was ik het huis niet uit geweest. Voor liet raam staande, hef? ik steeds gekeken op ne van den ochtend tot den avond zoo drukke straat. En dat ik, die zoo gewend ben te loopen en rond te dwalen! En ik had met den moed er iets van te zeggen. Ze zijn Jan zoo verbaasd en begrijpen niet, dat men er gens anders behoefte aan heeft, dan waaraan zij gewend zijn. Nu neemt tante Riekje mij- mee. Ze zei nemen het noodige vee voor die gemeenten) aan te koopén. De vergadering sprak zich uit dat bij dien aankoop nimmer van eenig per soonlijk winstbejag sprake mag zijn. In die commissie werden als leden benoemd de hee ren Ph. van Dam te Groningen, A. Trompet ter te Hoogeveen, N. van Tyn te Zwolle, K. van Gelder te Zutfen, C. van Tilburg te Steen bergen (N.Br.), M. Goudberg teMaastricht en N. Frank te Roterdam. DE VRIJE GROENTEHANDEL. De bestuursleden Joh. Speekhoudt en H. Wijnberge van de Amsterdamsche Vereeni- ging van Groentewinkeliers Algemeen Verbe tering hebben Woensdag in een audiëntie bij minister Posthuma hun grieven uiteengezet tegen de handhaving van de mayimumpt ijzen onder de huidige omstandigheden. Zij begonnen zoo verneemt de Tel. van de zijde der groentehandelaars met er op te wijzen, dat de prijzen van bloemkool en wor telen zoo hoog zijn, dat de grossiers niets meer kunnen koopen onder den maximum- grosiersprijs en dat er dientengevolge te Am sterdam in het geheel geen bloemkool of wor telen meer aan de markt komen. Zij verzoch ten den minister mitsdien, de grens tijdelijk voor diep roducten te sluiten. Minister Posthuma gaf er zijn verbazing over tek ennen, dat er een tekort was, aange zien slechts 20 pet. van de genoemde groen en naar het buitenland gaat en aan de inma- .kerijen duidelijk is te kennen gegeven, dat zij er niet op hoeven te rekenen, van den winter iets van de thans ingemaakte bloemkool of wortelen te kunen uitvoeren. „Maar vervolgde dem inister, „ik weet.wel, hoe* het komt, dat er in Amsterdam geen bloemkool te krijgen is. De burgemeester van Amsterdam heeft een fout begaan, door de grossiers in de twee eer ste dagen, dat de maximumgroothandelprij- zen golden, in staat te stellen voor de ge meente inkoopen te doen voor prijzen,hóóger dan die maximumprijzen en hét verlies, dat deg rosiers daardoor leden, bij te passen". Het besituur ,van Algemeen Verbetering be twistte dat dit den burgemeester mag worden verweten, aangezien zijn ma'atregel voortvloei de uit den toestand, die geschapen was door hetf eit, dat dé grosiers te Rotterdam, Leeu warden, Den Haag, Bussum en Utrecht zich op de veilingen evenmin aan den maximum prijs behoefden te houden, omdat ook zij van nun gemeente vergoed kregen wat ze eventu eel door hun inkoopen verloren. Minister Posthuma: „Rotterdam geeft Am sterdam de schuld". De heer Speekhoudt: „Daar was ten hoog ste in de eerste twee dagen reden toe, maar sindsdien' heeft Amsterdam, in tegenstelling met Rotterdam en een groot aantal andere steden, ondanks de groote moeilijkheden, die er uit vortkwamen, de maximumprijzen ge handhaafd. Doordat Amsterdam thans echter als groote stad vrijwel alleen staat in dit opzicht, is de toestand, wat die maximumprijzen betreit, thans onhoudbaar voor haar geworden." Het bestuur van Algemeen Verbetering be sloot met aan te dringen op de opheffing van alle maximumprijzen in den groentehandel. De minister antwoordde, dat hij er veel voor gevoelde en1 plannen in dien geest in overweging zou nemen. Het bestuur vroeg nog of de minister de maximumprijzen zou kun nen opheffen voor de Distributiewet zou zijn aangenomen, hetgeen de minister bevestigend beantwoordde. De minister sprak er aan het slot van het onderhoud zijn voldoening over uit, dat hij de quaestie uu ook van deze zijde had zien belichten, daar hij zich hierdoor een zuiverder beeld van den toestand kon vormen en noodig de zijn bezoekers uit, hem spoedig weer eens te komen inlichten over den toestand. Een vaste toezegging heeft de minister niet gedaan, maar de zegsman van de Tel. was van.gevelen, dat de binnen landsche handel binenkort weer geheel vrij zal zijn; de eerste voorwaarde zal dan natuurlijk wezen, dat een voldoende groentevoorraad in het land een buitensporige prijsstijging zal voorkomen. Kort recht. Het 7-jarig zoontje van den heer A. te La ren (N. H.) begaf zich gisterenmorgen naar den kapper. Bij zijn terugkomst kreeg zijn vader vermoeden dat er onzedelijke handelin- genm et zijn kind waren gepleegd. De vader ontstak in zoo'n woede, dat hij naar den kap per vloog en den betrokken bediende te lijf ging. Deze vluchtet de straat op, gevolgd door den vader, wien het gelukte hem te pak ken te krijgen en hem dusdanig afranselde, dat hij op de plaats bleef liggen. „Ze weten er binnen niets van. Zij denken dat ik een heelen dag op mijn kamer zit en inij vereerd voel als ik zijn wetenschappelijk werk copiëeren mag. Een arme duvel in dt buurt doet het'met genoegen voor mij tegen geringe belooning.' „Tante Riekje", waagde ik te vragen, „waar om zegt u toch altijd weer Eidechese?" „Ja, weet je kind, dat komt door die vree- Door den kaperspatroon werd van het ge val aangifte gedaan. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond zijn te "Dordrecht de 17-ja- rige C. S., de 16-jarige C. R. en de 15 -jarige L. de G. bij het zwemmen verdronken. Een voorbijganger, die naar hen stond te kijken, zag hoe zij van een zandplaat, waarop zij zich bevonden in een draaikolk terecht kwamen. Hij heeft nog getracht hen te redden, doch toen hij een hunner vast had, moest hij hem loslaten om niet zelf medegesleurd te wor den, daar de beidé anderen zich aan de» der- dé vastklampten en moest hij dus aanzien hoe alle drie in de diepte verdwenen. IN DE TRAM. In een van het legio tramrijtuigen waar mee gisteravond de stroomen de menschen- massa van Scheveningen huiswaarts werd vervoerd, werd, aldus de Haagsche N. Crt., plotseling dé door den prachtigen zomeravond over den mensch gekomen stemming van vre de em rust verstoord door een vinnigen woor dentwist over het al dan piet sluiten van een gordijn. Een heer en' een dame waren de woordvoerders. De dame wilde het gordijn opei^1 de heer vooral ter wille van andere dames en kinderen, die deerlijk op den tocht zaten dicht. Het stenografisch verslag van den twist zullen wij niet geven, wel een enkel citaat. Op een gegeven oogenblik begon de heer de dame te tutoieeren, waarop de dame tot den heer: Jij bent jij, plebejer, ik ben u KONIJNEN AAN DE ZUIGFLESCH. Een kleine dierenvriend te Dedemsvaart houdt ook veel van konijnen en toen een paar weken geleden* de familie vermeerderde, stierf moeder konijn in de kraamkamer. De vier nog blinde kinderen snuffelden en zochten maar vondén moeder niet meer. Wat te doen? Zij waren van te edel ras om ze in de vaart te gooien. Wacht, een speenflesch maken en die gevuld met lauwwarme melk! Eerst wel on handig, maar de honger deed wonderen en wanneer onze opvoeder de flesclj in het hok legt, zuigen ze haar, ieder op z'n beurt leeg. UIT PURMEREND. Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden gisteren gekozen de heeren: G. C. Dekker en J. de Jong, ter ver vulling der vacatures ontstaan -door het over lijden van den heer J. Kuiper en het vertrek van den heer P. W. Stuijt. UIT WARMENHUIZEN. Door iemand van hier werd een koe gekocht te Callantsoog, per nachtboot vervoerd tot Cchoorldam en na de voetreis tot Warmenhui- zen bij een buurman in de weide gedaan. Toen men 's morgens vroeg de nieuwkoop zou mel ken, was deze nergens te vinden, en tegen1 den middag had men er nog geen spoor van ont dekt. Uff WIERINGERWAARD. Woensdagavond vergaderde de afd. Wie- ringerwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder leiding van den heer K. Zijp. 15 Leden waren tegenwoordig. Een serie ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het Centraal Bureau beeft bericht gezon gen er voorloopig geen C. B. koeken verkrijg baar zijn. Van het bestuur der Coöp. Bond in Noord- Holland is aan de Aankoopvereeniging alhier een circulaire ingekomen waarbij wordt aan gedrongen in navolging van Zeeland en Gro ningen zoo mo. uogelijk op inde goedk< te richten een eigen een storting van 20 kan volstaan. A.s. Vrijdag is ei algtmetnc vergadering te Amsterdam, waarbij onze afdeeiing wordt uitgenoodigd tegenwoordig te. zija. Na eenige besprekingen werd besloten dat de afdeeiing zal toetreden als lid, doch dat de financieele verplichtingen zullen worden ge dragen door de genietende leden. De heer D. Sleutel werd aangewezen als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring, terwijl hem tevens vrij mandaat werd gegeven. Bij de rondvraag werd door het Hoofdbe stuurslid de heer Jb. Kaan medegedeeld, dat door het Dag. Bestuur van het Hoofdbestuur een verzoek tot de Regeering is gericht om bekendheid te geven inzake de uitvoer van karwij-, moster- en maanzaad. De heer Kaan deelde de dit mede, opdat de verbouwers van deze zaden niet al te veel haast zullen maken met verkoopen. De voorzitter deelde nog mede, dat de plaatselijke commissie voor export bestaat uit de heeren R. Kaan, P. D. Schenk, D. Sleutel en K. Zijp. Hierna sluiting. KORTE BERICHTEN. Te Tilburg is gistemamiddag een. 10- jarige knaap, Van R., bij het zwemmen in een leemkuil verdronken. Door den kaashandel firma Slingerland te Stolwijkersluit is aangifte bij de politie ge daan van de vermissing uit de brandkast van 4000. Te Oldenzaal werd door de douane op net station bekeurd de remmer R. der H. IJ. S. M., dienstdoende op een goederentrein, wegens poging tot verboden uitvoer van aiotten sajet. De bekeurde had de sajet om zijn beenen gewikkeld. De Dordrecht ging Dinsdagmorgen een paard, gespannen voor een bierwagen, aan de Buiten Walevest, op hol, doordat het schrok voor een sproeiwagen De heer J. O., wonende aan den Veersteiger, wilde het dier tot staan brengen, doch geraakte onder de wielen van den wagen en bekwam vrij hevige kwetsuren aan de ribben. Gistermiddag 1 uur is hij aan de gevolgen dier verwondin gen overleden. Te Oostzaan wordt sinds Zondag de zoon van den heer Schaft vermist; Zondag- nlidag was hij naar de kennis gegaan. Sinds dien werd niets meer van hem vernomen, zoo- d'at gevreesd wordt, dat hem in den nacht van Zondag op Maandag een ongeluk overko men is. De leden van den kerkeraad der Herv. Gemeente te Bergambacht en de predikant van die gemeente, die reeds voorloopig wa ren geschorst, zijn door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland uit hun be diening ontzet, met uitzondering van één di aken, die in zijn ambt. is hersteld. Nabij Roermond kwamen 12 Duitsche militairen met hun Hauptmann over de grens. Zij waren van het front van Verdun gevlucht in een goederenwagen. Zoo kwa men zij te Aken en van daar slopen zij langs de Nederlandsche grens, om op het gunstige oogenblik dairover te gaan. Te Geldrop werd bij het spelen met pijl en boog het zoontje van A. C. met een pijl in het oog getroffen. Men vreest, dat dit verlo ren is. Bij den bouw van de rijksmagazijnen in den IJpolder zijn bij de uitvoering der wer ken groote onregelmatigheden (van de zijde der uitvoerders in overleg met de toezicht- hebbende ambtenaren) ontdekt; de verdere fabriek, ten einde goedkooper kunstmest te neooenae amoienareuj uuiucm, ut «ui verkrijgen of aan te sluiten bij de Zeeuwsche I voortgang der werkzaamheden i3 gestaakt, fabriek. Als vereeniging wordt 't niet wen- De 34-jarige C. V. is gisteren door het sefijfce deftigheid. Deze menschen zijn zeer voortreffelijk, maar zij lachen nooit. Ik moet vaak lachen daar kan ik nu eenmaal niets aan doen en daarom noem ik mijn. zuster Eidech- se. Het is prachtig zooals zij er altijd weer in loopt. Als iemand haar zei, dat wij, in plaats van te werken, gingen wandelen, ze zou het alsl aster beschouwen. Ze heeft al twee dienst meisjes, die mij" verklapten, weggezonden. Het is prettig op straat, heerlijk. Men moet hier steeds, hard loopen. want iedereen loopt •hard. Tot mijn groote vreugde gaan wij dik wijls naar een banketbakkerswinkel en dan eten wij zooveel dat wij er den geheelen dag van verzadigd zijn. Het heerlijkste vind ik de moorenköpjes, gevuld met slagroom. Tante Riekje zegt: „Weet je kind, men moet er maar wat op verzinnen en voor zich zelf zorgen. Edu en zijn moeder zijn uitstekende menschen, maar-van wat men een fli»ken eet lust noemt hebben zij geen begrip. Je bent bepaald al mager geworden Onnutje, je moet je toevlucht maar nemen tot mijn zakjes. Soms Komen "Wij arme menschen tegen. Ver scheidene zien er ontzettend vuil uit, diagen lompen in plaats van kleederen en hebben kwade, strakke, of wanhopig-treurige gezich ten. En niemand bekommert zich om hen Achteloos loopen de goedgekleede menschen hen voorbij. Er is geen gevoel van bij elkaar te behooren, zooals te Reebach. Ik zie akelig opgedirkte meisjes met brutale oogen, oude vereeniging schelijk geacht aandeelen te nemen, doch wel dat de leden persoonlijk dit doen. Besloten werd om den bode te laten rondgaan om zooveel mogelijk aandeelen te plaatsen. Is aan de orde verkiezing bestuursleden, wegensperiodieke aftreding der heeren A. D. Sleutel en K. Zijp en wegens vertrek van den heer M. Wonder. Gekozen werden de heeren W. Metzelaar, A. de Carpentier en V. de Wit. Volgt bespreking over gezamenlijke aan koop van graanzakken. Ook hier zal door den bode bij de leden worden geïnformeerd hoeveel stuks ieder lid kan hebben, om deze dan allen te zamen aan te koopen. Het laatste punt der agenda luidt: Concept statuten van het Centraal Bureau en over de toetreding als lid daarvan. In een schrijven van het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-Comité wordt drin-' gend aangestuurd om een provinciale afdee iing O'p te richten. Voor tedere 20.000 voe der dat men zou betrekken, moet een aandeel ad 200 worden genomen, waarop men met breken van een touw, uit het gewelf der kerk te Noordhoek gevallen, waar hu bezig was eenig latwerk aan te brengen. Ernstig inwendig gekneusd werd hij in zorgwekkende toestand naar 't gasthuis vervoerd. De vrouw van den gemobiliseerden sol daat L. C., uit Haarlemmermeer, had het on- •geluk, een bankbiljet van 10 bijna geheel te verbranden. Door de zorg van den burge meester en met medewerking der directie van de Nederlandsch Bank, werd haar gisteren een nieuw biljet aangeboden. DE GEPANTSERDE TREIN. De correspondent van de Berliner Lokal Anz. oorldgsperskwartier ontvangt de volgen de bijzonderheden over het kranige optreden van den commandant van een gepantserden trein gedurende de laatste gevechten aan het Russische front. De linie Podhajeczyki—Za- blotow was in de laatstè dagen van Jtuni het gebogen vrouwen, wier grijze haren over haar gezicht heenhangen en die haar magere han den heimelijk uitsteken voor een aalmoes. Wat zie ik al niet, terwijl tante Riekje voor de win kelramen staat waar ze maar niet van schei den kan! Dikwijls staan al die gezichten en al die ellende mij zoo levendig voor den geest en vervullen mij zoo, dat ik geen raad weet. Als een vreemde zit ik dan op die Donder dag te midden van al die strijdende mannen, die alleen maar vervuld zijn van hun weten schap. Wat zij denken en spreken gaat mij lang niet zoo ter harte als de blikken van al die arme menschen op straat. En toch, wat kan ik voor hen- doen? Als tante Riekje er niet bij was, zou ik geen moed hebben een voet buiten de deur te zetten. Ik ben en blijf juf frouw Onnut. In het diepst van het bosch ken ik geen vrees, maar voor de menschen ben ik verlegen. Ik zou ook geen moed hebben het net van leugens te verscheuren, dat zich meer en meer om heen gevormd heeft. Als ze s' avonds aan tafel vragen of wij vlijtig ge weest zijn en tante Riekje er zoo dapper op los jokt, dan schaam ik mij doodelijk als ik de oogen vol vertrouwen van moeder en zoon tegenover mij zie. En tochIk heb het zoo in mijuit alle boeken op mijnkamer leer ik niet Wat ik op straat leer. En dat ik snoep ik heb het in het begin niet willen bekennet» men verhongert hier in huis bijna Maar andere dingen, waar tante Riekje allemaal naartoe gaat daar doe ik in het geheel niet aan mee. Wat ik echter noodzakelijk beschouw dat doe ik. Och, Belhamel, is het dan heusch mogelijk ze zeggen, dat ik hier een heel jaar blijven moet! Het is wel waar, er is veel veranderd. De Donderdagsgasten hebben mijn verhalen gelezen. De heeren spraken bijna een uur over „Meile". O hemel, wat hebben ze 't uit brandpunt geworden van den slag, die bij Ko lorries woed~de. Nadat het dagen achtereen projectielen van dez ware Russiche artillerie geregend had op de Oostenrijksch-Hongaarsche verdedi- gmgsstelling, gingen1 de Russen eindelijk op 28 Juni met tenminste driemaal zoo grootte overnachtte tot en aanval over. Ten slotte de Russische infanterie er in door de Oostenrijksch-Hongaarsche linie te bre ken. In de centrumstelling hielen nog twee Oostenrijksche jagerbataljons stand, die ech ter tengevolge van de doorbraak van de aan sluitende sectoren reeds omsingeld waren.» Op dat oogenblik bracht een gepantserde trein, aangevoerd door een le luitenant, die bekend staat om zijn daden aan het Isonzo- front redding. De gepantserde trein drong door den1 Russischen insluitingsgordel, te miden van de vijandelijke reserves, die uit Ja- blotow in dichte zwermen te voorschijn kwa men. Het geschut- en het machinegeweervuur op korten afstand bracht aan de Russen zulke verliezen toe, dat het aan beide jagerbataljons mogelijk gemaakt werd om in de verwarring die ontstond, erug te trekken. Op dénzelfden dag trok de gepantserde trein nog tweemaal over den weg, die door het artillerievur erg beschadigd was. Het ver-, schijnen van den gepantserden trein boezem de den Russen zulk een ontzag in, dat zij de vervolging staakten en in hun oorspronkelijke stellingen terugtrokken. De gevechten op de terugtocht in de vol gende dagen werden onafgebroken door den gepantserden gedekt, hij viel in het gebied van het bruggenhoofd van Kolema geheel al leen aan en sloeg verscheidene infanterieba- taljons en een regiment, kozakken terug. De bemannig van den gepantserden/trein deed, terwijl zij de troepen op den terugtocht volgde, alle spoorbruggen in de lucht vliegen en bemoeilijkte den Rusen de vervolging op alle mogelijke manieren. De gepantserde trein kreeg ongeveer tref fers van de artillerie zonder dat daardu it zijn bewegelijkheid en het gebruik dat men er van had, geleden hadden. KONINGINNELIED. Door de Jury voor de prijsvraag voor een Koninginnelied, uitgeschreven door de Fe deratie van R. K. Vereenigingen, is met meerderheid van stemmen bekroond de inzen ding onder het motto. „Die zang zaait zal ze gen oogsten". Het aantal inzendigen bedroeg 122. Het bekroonde lied is van-den heer J. P. J. H. Clinge Doorenbos. De tekst is als volgt: Wijd open! Wijd open de vensters, er uit met de vlag, De trots van de oude Historie. 't Symbool van de Vrijheid, van Recht en [van Macht, Der echte Oud-Hollaqdsche glorie! Wijd open de venstecs! er uit met de vlag! Laaf wapperen het Rood, Wit en Blauwe, 't Is heden de groote en heerlijke dag De dag van het Huis van Nassauwe 1 Wijd open de hartener uit met het lied Het klinke langs velden en wegen. Ter eere van Hollands geliefde Vorstin. Die was er Haar Land steeds ten zegen. Wijd open de harten 1 er uit met het lied Den blik op het Rood, Wit en Blauwe; Wie heden niet zingt voelt de volksvreugde [niet Op het feest van het Huis van Nassauwe. De centrale commissie besloot dit jaar geen prijsvraag voor compositie uit te schrijven. Nederland. VACCINATIE DER MILITAIREN. DEN HAAG, 11 Augustus. Bij beschik king wordt herhaald dat op militairen die bezwaar hebben tegen vaccinatie direct nog indirect dwang mag worden uitgeoe fend en dat hun op geenerlei wijze mag ken baar gemaakt d'atm en hun handelwijze af keurt. BROODVOORZIENING. DEN HAAG, 11 Aug. Ten einde met inachtneming van plaatselijke omstandig heden, de gelijkvormige uitvoering te bes- vorderen van voorschriften betrekkelijk de broodvoorziening, is door de Provinciale Broodcommissies uit hun midden een Cen trale Commissie benoemd, aan wie de Mi nister van Landbouw verzocht heeft hem ter zijde te staan bij de uitvoeringsmaatre gelen betrekkelijk de broodvoorziening. elkaar geplozenMeile had ondér haar wagen moeten bezwijken en niet, zooals bij mij in 't heerenhuis voor een kaarsje rustig zitten te bidden. Zoo onschuldig en vergevensgezind zijn de menschen nu eenmaal niet, zoo gaat het niet toe in de wereld, dat moet ik mij niet verbeel den. Forhard zei: „Ik heb haar mijn verhande ling over he pesismisme gegeven. Dat lezen de, zullen de oogèn haar wel opengaan hoe het gesteld is in deze slechtste van alle werel den'.—„Begrijp dit goed", zei hij, mij toe knikkende, „door strenge critiek alleen zult gij op den rechten weg komen. Kritiek tot vernie tiging toe". Och hemel, Belhamel, wat is het leven toch moeilijk als men eerstvemietigdmoetworden. En tochberoemdheid moet iets wonderbaar lijks wezen 1 Hij, de doctor, zegt, dat het het hoogste van alles is. Het is of men op vleuge len gedragen wordt 1 Denk eens aan, een van de heeren heeft op aansporing van den doctor een stuk geschre ven over „Meile" en „De Burgemeesters van Reebach". Vol lof, nietegenstaande alle be-, rispende oordeelvellingen van te voren. Nu is de tweede druk in voorbereiding Heidega- lei O Belhamel, noem eens een wensch laat mij je tens een pleiziertje doen 1 Jij, 'ie al zin lang beroemd bent, waarom spreek je daar nooit over? Als alles maar niet zoo bij mij bedorven werd door de gedachte. „Ik speld ze leugens op de mouw. Hem wien geen moeite te veel voor mij is en voor wien plicht het heiligste is ter werld 1 En mevrouw Forhard 1 On langs zei ze tot mij: (Wstrdt verwslgdt STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden otlgeveer 250.000 K.G. De prijzen waren gelijk aan die van de vo rige week. De handel Was iets stugger. Verklaarde „De Algimex" de vorige week in haar circulaire zich voortaan alleen bereid tot verdere inkoopen in jonge Kaas, wanneer naar de zekerheid werd gegeven, dat de ex porteurs bij den door haar gestelden m- Koopsprijs een behoorlijke winst hebben, op aanraden van het Bureau van Verkoop en mede om toch nog kaas te ontvangen, kwam ze op dit besluit terug en meende ze zich terecht met de binnenlandsche kwestie tus- schen de Hollandsche kaashandelaren niet te moeten inlaten. De inkoopsprijs van den Hollandschen koopman gaat haar dan ook niet aan. Door zien op dit standpunt te stellen, kon „De Algimex" de vorige week van 't Noord- Hol landsche product, naar een lid van het Bureau van Verkoop ons mededeelde, nog 12 waggons betrekken. Dit was voor de hande laren nog mogelijk, omdat zij, bij een in koopsprijs van 55 a 55,50 per 50 K.G., nog een kleine winst kunnen maken. Naar men ons zeide, gingen deze week nog. 3 waggons op geheimzinnige wijze buiten „De Algimex om naar Duitsch land. De lek ken zijn dus nog niet gestopt! De leden van het Bureau van Verkoop hielden zich ook dezen marktdag aan den onderling overeengekomen inkoopsprijs van 54,50. Eerste kwaliteit konden zij hiervoor evenwel niet koopen. De Hoornsche kooplieden bleven ook he den doorgaan met boven den „Algimex prijs in te koopen. Andere handelaren volgden ten deele dit voorbeeld. Deze zullen zich niet

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2