DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. a Van het Oostelijk Oorlogsterrein. Van liet Zuidelijk Oorlogsterrein „Overland" Automobielen Vertegenwoordiger: Jao. IMEet, Maxlmumprilzen voor bloemkool. 1916 ZATERDAG 12 AUGUSTUS JTö-. Honderd en Achttiónde jaargang. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. AdYertentiepriis12*ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIÏls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DUITSCHLAND. AMERIKA. PORTUGAL. ZWITSERLAND. VARIA uit voorraad leverbaar, I- en 6-cylinder wagens voor 2, I en 7 personen, voorzien van electrisch licht en zelf- starter, afneembare velgen. Carrosseriefabrikant en Automobiel-verhuurinrichting, A 1 U. m aar. NEDERLAND. DK nummer bstmt oft 3 bladen. Met 2ü ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 12 Augustus. De Russen en de Italianen hebben, ten koste van de Oostenrijkers, verdere vorderin gen gemaakt. De Russische troepen hebben de Oostenrijksche gedwongen Stanislau te ontruimen, welk wegen-knooppunt deze sinds 9 Juni 1915 hadden bezet, benevens Delatijn aan den spoorweg naar het zuiden. En de Italiaansche strijders hebben het plateau van Doberdo in bezit kunnen nemen. Geheel onverwacht komen beide Oosten rijksche nederlagen niet en naar alle waarschijnlijkheid zijn er nog ergere te wachten. Vooral in Galicië begint de Oostenrijksch-Duitsche muur bedenkelijk te wankelen. Het blijft nu niet meer bij afbrok kelen, maar het wordt ernstiger. Reeds wordt van Duitsch-Oostenrijksche zijde gemeld, dat aan dit front dé stellingen worden ingeno men, die daarvoor aangewezen schijnen met het oog op de verplaatsing van de Russi sche strijdkrachten. Dit wil natuurlijk zeg gen, dat de Oostenrijksch-Duitsche troepen nog verder terug moeten men schijnt Sta nislau ook nog hebben willen verdedigen, doch is daarop blijkbaar ter elfder ure te ruggekomen. Het wordt nu ook tijd voor ge neraal v. Bothmer om zich te-bergen! En de Russen kunnen nu op Lemberg het oog rich ten verleden jaar, toen alles in omgekeer de volgprde geschiedde, viel Lemberg 13 da gen na Stanislau, totdusVerre gaat het Rus sische offensief niet zoo snel, maar een ver snelling van'het tempo is mogelijk. Ook noordelijker bij Zalocze aan de Sereth treden de Russen.met sterke troepenmachten op. Al leen ten noorden van'de Pripet gaat het him niet voor den wind en daaraan zal het te wij ten zijn, dat generaal Koeropatkine, wiens pogingen om aan het Duna-front, met name bij Frie^richstadt, door te breken, faalden, plotseling uit het strijdgewoel wordt getrok ken en tot gouverneur-generaal van Turkes tan is benoemd. Nadat gisteren de Oostenrijkers moesten melden, dat zij op het noordelijk deel van Doberdo hun stellingen hadden verbeterd hetgeen natuurlijk wilde zeggen, dat de Itali anen terrein hadden gewonnen deelt het Italiaansche legerbericht vandaag mede, dat de geheele hoogvlakte van Doberdo genomen is. Waarschijnlijk is dit geschied zonder veel strijd de hoogvlakte was door de vooraf gaande Italiaansche successen onhoudbaar geworden. Het is echter moeielijk aan te ne men, dat de Italianen op deze wijze zullen kunnen voortgaan op den weg naar Triest zal hun nog wel een geweldige worsteling om moeielijk te nemen terreinhindemissen wachten. Maar waar de Italianen bij Görz 15.000 gevangenen maakten, is het mogelijk, dat de Oostenrijkers tegen zulke aderlatingen niet bestand zijn. Hier en in het Oosten is de strijd op het oogenblik dus zeer spannend. In het Westen de gewone loopgravenstrijd aan de Somrne, waar de Franschen een nieu we linie ten zuiden van Maurepas en langs den weg MaurepasHem bezetten. Het Oostenrijksche legerbericht meldt: Front aartshertog KareiOnze troepen heb ben in de Karpathep opnieuw krachtige aan vallen der Russen ten zuiden van Zabie afge slagen. Ten1 N. O. van Stanislau en ten Z. W. van Monasterzyska heeft de vijand ons opnieuw met een overmacht aangevallen. Hij heeft wel eenige plaatselijke voordeelen behaald,-maar is ten slotte na'verwoeen strijd1 tot staan ge bracht. De in dit vak vechende troepen zijn op het punt de vakken te bereiken, die hun in verband met de troepenverplaatsing des Vijands zijn aangewezen. De Russen hebben Delatyn en Tysmenica bezet en ook Stanisau hebben wij zonder strijd ontruimd. Front Hindenburg: Ten Z. O. van Zalosce zijn strke Russiche aanvallen door tegenaan vallen afgeslagen. Ook bij Troscianiec is de vijand bloedig afgeweerd. In de bocht van de Stochod heeft een O.H afdeeling bij Kaszowka een vooruitgeschoven vijandelijke stelling genomen. De troepen van generaal Fath hebben nieuwe pogingen van den vijand ,om derivier over te steken, door spervuur gefnuikt. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwartier bericht: Front Hindenburg. Tuscben het Wizniew- meer en Smorgon, en in de streek ten N. O. van Krewo hebben wij talrijke zwakke Russi sche aanvallen met gemak afgeslagen. Aan het stochod front heeft de vijand zich na de nederlagen der laatste d'agen over het algemeen tot levendig geschutvuur bepaald. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten W. van het Nobelmeer, bij Lublieszof en ten Z. van Zarecze zijn niet gelukt. Ten Z. van Zalosce nemen' de gevechten groote afmetingen aan. De Russische aanval die tusschen Biaoglowy en Horodyscze aan vankelijk terrein won, is door tegenaanval tot staan gebracht. Krachtige vijandelijke aan vallen in de streek van Troscianiec zijn bloe dig afgeslagen. Pogingen dér Russen om aan de Sereth, ten Z.O. van Horodycze vorderingen te maken, zijn mislukt. Front- aartshertog Karei: Ten Z. W. van Monasterzyska en in de bocht van den Djnestr. en van de Bystryca hebben sterke Russische afdeelingen aanvallen gedaan. De verdedigers moesten op enkele plaatsen voor den overmachtigen tegenstander wijken. Te genaanvallen. hebben de vijandelijken aanval opgevangen en tot staan gebracht. iDe hergroepeering der verbonden troepen op het Oostelijk oorlogstooneel, waartoe bevel gegeven, om met de Russische troepenver plaatsingen' rekening e houden, vordert goed. In de Karphaen heeft de vijand ten zuiden van Zabie tevergeefs getracht ons de behaal de voordeelen weder te ontnemen. Het Russische legerbericht luidt: Aan dé Stochod duren de verbitterde ge vechten in de streekvan de dorpen Lioebasjew, Woelka, tSobychwa en Zarecze voort. Aan de Sereth zijn onze troepen vooruitge komen na verwoede gevechten met den vijand die wanhopigeri tegenstand biedt en tegenaan vallen doet. Ondanks de pogingen van den vijand', om ons offensief te stuiten, hebben de dappere troepen van generaal Saharof door achtereenvolgende aanvallen den vijand uit de dorpen en bosschen op den rechteroever van de Sereth vedreven en den beheerschenden heuvelkam bereikt. Zij léveren thans den vij and slag op de linie er dorpen Trostianecz en Nesterowce. Een onzer regimenten' ruiterij heeft twee maal de vijandelijke infanterie in de flank aangevallen, de dichte formatie der Duitsche pen in volslagen wanorde gebracht en daar door hun offensief gefnuikt. In déze streek hebben de dappere troepen van generaal Eek in de gevechten van 410 Aug. 268 officie ren en 13000 soldaten gevangen genomen en bovendien meer dan 1000 gewonde Oosten rijkers en Duitschers opgenomen. Gisteren zijn nog aan ongewonde gevangenen ingele verd: 2 officieren van dien Duitsch-Oosten- rijkschen general en saf, 104 officieren en 4872 soldaten. De verliezen van den vijand aan dooden en gewondén zijn naar 't zeggen van de. gevangenen reusachtig. In de streek van den spoorweg Monasterzys kaWizniow breiden onze troepen hun suc ces uit en zetten him opmarsch voort. Een on zer regimenten infanterie heeft den vijand uit een boschje ten N. W. van het dorp Dubenka aan de Koropiec verdreven en het zuidelijk deel van de stad Monasteryska bezet, waar de strijd nog voortduurt. De vijand, vooral de Duitschers, doen te genaanvallen, die wij allen hebben afgesla gen. Wij hebben hier 2500 gevangenen gemaakt o. w. een Oostenrijksch regimentscommandant met zijn geheelen staf en de regimentsaal moezenier. In westelijke richting hebben' onze troepen den linkeroever van de Zlota Lipa bereikt en er na een gevecht het dorp Lazarowka geno men. Wij hebben meer dan 1000 Duitschers O. H. gevangenen genomen. Een onzer regimenten kozakken uit Oren- burg heeft hier tegen den vijand gechargeerd meer dlan 200 gevangenen gemaakt en 3 ma chinegeweren vermeesterd. Een Duitsch regiment, dat de Zlota Lipa bij het dorp Zadarow overstak en een tegen aanval beproefde tegen het vak, dat wij be zet hielden, is met reusachtige verliezen te ruggeslagen. Onze dappere bereden troepen, die op een. doorwaadbare plaats de Zlota Lipa, bij de uitmonding (in den Dnjester) waren overge stoken, hebben den vijand aangevallen, terug geworpen en hebben bij de vervolging den lin keroever van den Dnjester bereikt, in den bocht ten zuiden van het dorp Uscie Zielone. Het geheele aanal gevangenen, dat wij hier in de gevechten van 8 en 9 dezer hebben ge maakt beloopt 5000. In de richting van Stanislau zijn onze troe pen met hun rechtervleugel den Dnjester, ten zuiden van Mariampol, genaderd en hebben den rechteroever van de Bystrica bereikt, waar wij bruggen slaan. In de streek van Worochta hebben onze troepen, na gevechten, verscheidene hoogten bezet. VAN HET ITALIAANSCH-OOS- TENRIJKSCHE GEVECHTSTERREIN. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Op het front in de kuststreek hebben de Italianen hun pogingen tegen het vak van Plava her haald en met aanzienlijke strijdkrachten ook aanvallen gedaan tegen onze nieuwe stellin gen op deTioogten ten oosten van Görz. Al deze aanvallen zijn afgeslagen. In de Dolemieten zijn eveneens verscheide ne voorwaartsche bewegingen der Italianen mislukt Het Italiaansche communiqué bericht: De dag van gisteren is gekenmerkt door een nieuwè schitterende overwinning onzer wa penen. Met steeds grooter kracht den eergisteren begonnen aanval in het vak van den San Michele en San Martino voortzettend, heb ben de dappere troepen van het derde leger alle zeer sterke vijandelijke linies op den Karst tusschen de Wippach en den Monte Cosich veroverd. De vijand heeft zich in volslagen wanorde ten oosten van het Wippach-dal teruggetrok ken en enkele sterkte achterhoeden op den Dobeli en op hoogte 121, ten oosten van Monfalcone, achtergelaten. Onze troepen hebben Rubbia, San Martino del Carso en de geheele hoogvlakte van Doberdo gezet en de linie van het Wippach-dal tot den Omi Hrb bereikt. In het gebied ten oosten van Görz stelt de vijand zich krachtig te weer op de sterk verschanste linie Monte San Gabriele Monté^an Mauro. Onze troepen hebben de westelijke hellingen van deze stellingen be reikt en de linie van de Vertojbiz-beek. Op de rest van het front zijn de gewone de monstratieve verrichtingen van den vijand overal afgeslagen. Het aantal gevangenen en de den vijand ontSomen buit groeit nog steeds aan. POLEN. Van betrouwbare zijde verneemt de corres pondent te Boedapest van de Tijd, dat binnen Kort een plechtige Duitsch-Oostenrijksche ac te te verwachten is, welke aan Polen de keu ze van een eigen Grondwet en zelfstandig be stuur onder zekere voorwaarden waarborgt, en die Poolsche vrijwilligers zal oproepen, om aan de bevestiging der geschonken vrij heden mede te werken. De tekst dezer reeds onlangs ontworpen en besproken acte zal vóór de helft dézer maand te Weenen worden vastgesteld en daarna door de handteekenin- gen der beide Keizers worden bekrachtigd. Vandaar waarschijnlijk het bezoek van den Duitschen rijkskanselier en den minister van buitenlandsche zaken, aan Weenen. DE LUSITANIA. Het departement van fc jitonlandsche zaken deelt mede, dat, tengevolge van een vergis sing van een ondergeschikten ambtenaar van het departement er een geheel verkeerde in druk gewekt is omtrent de regeling van de Lusitania-kwestie. Het blijkt, dat Amerika deze kwestie niet als geregeld beschouwt. De ambtenaren van het departement zeggen, dat de oorzaak van het misverstand een brief is van het departement aan het Duitsche ge zantschap, opgesteld door den ondergeschik ten ambtenaar en geteekend of dóór Lansing of door Polk, adviseur-van het „departement. In dien brief werd vergunning gevraagd aan de Duitsche regeering om een der nota's, naar aanleiding der Lusitania gewisseld, openbaar te maken. Het Duitsche gezantschap gaf die vergunning en stelde voor, dat de laatste Duitsche nota, gedagteekend van 16/ Februari, tegelijkertijd openbaar gemaakt zou worden. De regeering van de Vereenigde Sta ten heeft op dat voorstel niet geantwoord. DEELNEMING AAN DEN OORLOG. De president van de Portugeesche repu bliek heeft aan het Parijsche Journal geseind: „Na het votum tvan het Parlement zullen wij eveneens gaan strijden aan het Europeesche front. Wij zijn er trotsch op, dat wij u in uw roemrijke gevechten kunnen volgen. Na alles wat Frankrijk in deze twee jaar van wreede beproeving gedaan heeft, is zijn naam het voorwerp van ware vereering in alle Portu geesche harten." Fransche bladen melden dat de zending van Portugeesche troepen naar het westelijk front nu vaststaat. Het zullen twee divisies zijn ,ter sterkte van 40,000 man. DE MOEIELIJKHEDEN VAN DEN HANDEL. De volgens het Wolffbureau entente-ge zinde Berner Tagwacht schrijft over de moei lijkheden van den Zwitsersdien handel: Als de entente niet toegeeft zal er niets anders op zitten dan te trachten met Duitschland een vergelijk aan te gaan, om den ruilhandel, met name den compensatie-handel, op een an deren grondslag te Vestigen. Zonder benadee ling van den economischen toestand van ons land zal dit wel niet gaan, maar deze oplos sing is toch altijd nog beter dan oorlog. EEN SCHEEPSBRAND. Het Grieksche stoomschip „Eleftheria", dat 1200 passagiers, meerendeels Grieksche ge demobiliseerde soldaten aan boord had en zich op weg bevond van Saloniki naar Volo, geraakte ter hoogte van Skiathos in brand. De ketels ontploften. Er zijn veertig personen gedood en vele gewond. De kapitein slaagde er in zijn schip op het strand te zetten. EEN KONINKLIJK WOORD. De Italiaansche bladen maken melding van een merkwaardig gezegde, dat de Koning van Italië zou hebben gebezigd bij het be zoek aan een gewonden seminarist, die in een Italiaanach veldhospitaal lag. WST Proefwagen disponibel. Telefoon Interc, 572. Tevens een weinig gebruikte Overland-Automobiel te koop. De seminarist, die als eenvoudig soldaat in het Italiaansche leger diende, had zich? bij zonder onderscheiden bij de laatste aanval len tegen het Oostenrijksche leger in Trente. Toen de Koning vernam wie de soldaat ei genlijk was en dat hij op het punt stond de H. Wijdingen te ontvangen, zeide de Koning: „Daar, waar geloof is, is ook heldhaftig heid." En hij hechtte den jongen held ei genhandig een onderscheiding op de borst. JAPANNERS IN FRANKRIJK. Van de bemanning van een Deensch stoom schip, dat dezer dagen uit Marseille te Rot terdam is i aangekomen, vernam de Maasbode, dat de Fransche havenstad wemelt van Ja- pansche troepen. Ook vele Chineezen, (waar schijnlijk Annemieten), zijn daar aangeko men. De Japanners, die zij zag arriveeren, waren in khaki gekleed en maakten een schit terend figuur. De zegslieden verbleven van 18 tot 26 Juli in Marseille en bijna dagelijks zagen zij transportschepen met Japanners, Chineezen en Russen aankomen. De stad Marseille zelf lijkt één groote kazerne en de geestdrift on der de troepen is bijzonder groot. INDRUKKEN UIT DUITSCHLAND. In de „Petit Parisien" geeft iemand, die zich neutraal noemt, pas uit Duitschland te ruggekeerd, zijn indrukken weer over een avond, dien hij in een Duitsche stad door bracht: „Ik was, op een avond, in één dier variété- théaterzalen, waar een koorddanseres, chinee- sche jongleurs, acrobaten, de man zonder ar men, xylophonisten, en wat weet ik meer, el kaar om beurten op 't repertoire afwisselen. Welk een ontspanning was dat echter! Een zangeres was aan 't zingen, en 't refrein was: „Wenn ich blos Butter hatte!" (Als ik maar boter had!) Een oogenblik later kwam er een vrouw met een buitengewoon herinnerings vermogen. Zij vroeg aan 't publiek 24 spreekwijzen, gedachten, verzen, deviezen enz., die zij van 1 tot 24 maal herhaalde, of, in omgekeerde volgorde van 24 naar 1, naar keuze. Maar ziehier nu een paar staaltjes van de phrasen, die haar werden opgegeven. Door iemand, die zinspeelde op de bekend makingen, opgehangen op de deuren der ma gazijnen, waar niets meer te koop was: „Bis auf weiteres geschlossen(tot nader order gesloten). Van een ander, die zijn haat aan 't herkauwen was: „Gott strafe England!" (God straffe Engeland). Door een grijsaard, die blijkbaar tot bittere Vergelijking geneigd was: „Siebzig gab Bismarck, Jetzt giebts Brotmark." (In '70 hadden we Bismarck, nu hebben we Broodkaarten). Door een carnivoren toe schouwer, verontwaardigd over het regime der in water gekookte groenten: Fleischlos- tagl" (Vleeschlooze dag). Deze voorbeelden zijn teekenend voor de soort „hantise'^ die zelfs de menschen der gegoede klasse niet spaart. De kwesties der voeding schuiven alle anderen ter zijde. DE GEMOEDSSTEMMING VAN DE SOLDATEN. „Een van de dingen", schrijft de „Temps", die in dezen verschrikkelijken oorlog het meest treffen, is de uitstekende gemoedsem- ming der soldaten door alle phasen van den strijd! Trouwens deze geestestoestand is bij ons om zoo te zeggen legendarischmen vindt ze terug in de gevechtsverhalen van de ouden tijd, zoowel als in de tijdperken der revolutie en van Napoleon. Maar nooit is zoo karakte ristiek geweest als nu gedurende dezen loop graven oorlog, waar het geduld en de vroo- lijkheid onzer soldaten op zoo'n zware proef wordt gesteld^ Sinds eenige dagen vinden wij een weer klank: van den> goeden stemming bij de Engel sche soldaten, voor zoover wij er over kunnen oordeelen uit de' verhalen in de bladen-, wel ke ons bereiken van de overzijde van het ka naal. Onze vrienden hebben evenmin iets verloren van hun geest en humor, welke de aanschouwing van het leven bij hen. opwekt; en die door dezen oorlog nog verscherpt is! Gevatte antwoorden van de „Tommies", woordjes hier en daar gehoord in de vuurli- De WETHOUDER, Voorzitter der Raads commissie van advies inzake de levensmidde lenvoorziening te ALKMAAR, brengt hier mede ter algemeene kennis, dat de MAXI MUMPRIJZEN voor BLOEMKOOL zijn OPGEHEVEN en vooralsnog niet door an dere zullen worden vervangen. Alkmaar, den 12en Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. nie, altijd zijn ze satirisch, scherp en juistI Zoo bijv. bij het beleg van Montauban, toen een soldaat in den arm gewond werd en den arm wrijvend, tusschen de tanden bromt: „Men zou waarlijk zeggen, dat de oorlog ver klaard was 1". Dan die chef van een bataib Ion, die met een pijp tusschen de tanden op de afuit van zijn kanon gezeten bij ieder schot dat hij afvuurt, telt: „Een twee, drie, vier," Of de gevangene, die wilde vulchten maar door den Engelschen schildwacht weer terug gevoerd wordt met een goed gemikte slag met de kolf van zijn geweer, en met dit enkele woord met verachting uitgesproken „gedisqua lificeerd". ,Bij ieder beeld van deze tragedie met zijn honderd verschilende bedrijven, hoort men steeds het juiste woord^dat getuigt van de voorreffelijke gemoedstemming van onze „geallieerden", zegt de Temps. KORTE BERICHTEN. De Deensche regeering motiveerde den verkoop der Deensche Antillen, met het ge vaar voor Denemarken, dat ze opleveren. Venetië is ten tweede male gebombar deerd door een Oostenrijksch vlieger. Acht en zestig Ehgelsche vliegers de den een aanval op de Zeppelin loodsen van Brussel, Namen en de spoorwegwegemplace- menten van Mons, Nam/en, Busigny en Kort- rijk. Slechts twee machines worden vermist. Oeneraal Botha is nu in Oost-Afrika aan het front. Van de 300.000 vluchtelingen uit Oost- Pruisen, zijn thans 280.000 naar hun woon plaatsen teruggekeerd. Qetorpilleerd zijn het Fransche zeilschip Annette Marie, de Fransche stoomboot Hent ri Elisa, (800 ton), de Deensche Robert, de Engelsche San Bamardi en de Spaansche Ganekogorka Mendi (3100 ton). De Amerikaansche gezant in Zwitser land heeft heeft medegedeeld, dat president Wilson te allen tijde bereid was het herstel van den vrede te bespoedigen. Naar zijn mee- ning was echter het oogenblik van handelen nog niet gekomen. De Bruselsehe wethouder Lemonnier heeft uit naam an de stad' Brussel geweigerd de boete van een millioen mark, opgelegd voor vaderlandsche betoogingen op den nati- onalen feestdag, te betalen. DE ZEEVISSCHERIJ. Het bestuur van de Nederlandsche afdee ling van den Bond van Neutrale Landen vooropstellende, dat 'slands hoogste belang alleen gediend wordt wanneer Nederland, ge durende den grooten strijd die thans om ons heen woedt, zich zooveel mogelijk stelt op een algemeen humanitair en zuiver rechtstand- punt, dat alleen de rechts- en vrijheidsbegrippen die Nederland met Engeland en Frankrijk ge meen heeft eeene volle ontwikekling van de beste eigenschappen van ons volk mogelijk maken, dat het belang der menschheid in het alge meen, en dat van Nederland in 't bijzonder eene volledige en spoedige overwinning der geallieerden eisdrt, en overwegende, dat het, in een oorlog als deze, onvermijde lijk kan zijn, dat financieele belangen van neutralen geschaad worden, dat een scherp onderscheid behoort gemaakt te worden- tuschen het schaden van financiee le belangen vun neutralen en het plegen van aanslagen op, of het in gevaar brengen van het leven van ingezetenen van neutrale lan den, dat, evenwel, ook in dezen strijd, financier- MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1