Tel «grammen van lieden. Ie belangen van neutralen niet méér geschaad mogen worden dan onvermijdelijk is geble ken, veroordeelt elke poging om het zeevisache- rijconflict uit te buiten tot het maken van stemming voor eene vervreemde van Enge land, of eene toenadering tot e Centrale Mo gendheden, heeft naar de Tel. meldt de verwachting uitgesproken, datz oowel de Engelsche regee ring als de onze zullen medewerken tot eene bevredigende regeling dezer aangelegenheid. De Vaderlandsche Club heeft de volgende verklaring aangenomen: dat de Britsdie regeering jegens de Neder- landsche haringvisscherij diep ingrijpende maatregelen heeft in uitzicht gesteld en reeds ten deeie toegepast, waardoor de uitoefening van dit bedrijf vrijwel onmogelijk zou worden gemaakt en vele duizenden Nederlanders in bestaan worden bedreigd, dat Nederland daategenover, niet om der wille van geldelijk voordeel maar tot handha ving van zijn positie als souvereine mogend heid, heeft op te komen voor het recht van be staan van dezen alouden tak van volkswel vaart; dat van Engeland in dezen eerbied' mag worden verwacht vor de rechten en be langen der neutralen, met name ook van de kleine staten, en Nederland er aanspraak op maakt, dat Engeland hermede rekening zal houden. DE DUURTE DER GENEESMIDDELEN, Eenigen tijd geleden, werd gemeld, dat, in verband met de bemoeiingen yan den Centra- ien Gezondheidsraad, door den Minister van Buiteniandsche Zaken stappen zouden zijn gedaan om langs diplomatieken weg de leve ring te verkrijgen van geneesmiddelen uit Duitsehland tegen de aldaar geldende prij zen. Naar het persbureau Vaz Dias thans uit goede bron verneemt, zijn deze pogingen mislukt. Onze gezant te Berlijn heeft n.l. aan den Minister medegedeeld, dat de exportprijzen door de Duitsche industrieeleo zelf met toe stemming, deels zelfs op raad der regeering, waren verhoogd in verband met de hoogerc productiekosten en ook om de Duitsche va luta te steunen. Onder deze omstandigheid vond de Duit sche regeering geen aanleiding om de produ centen te noodzaken tegen lager prijzen aan het buitenland te leveren. MILITIEPLIchTIGEN f LIGHTING 1007. Naar de Avondpost verneemt zullen de mi- litieplichtigen der lichting 1907, omstreeks 1 October in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. DE SUIKERDISTRIBUTIE. Naar verluidt zal binnen enkele» dagen de distributie van den nog aanwezigen suiker- voorraad worden opgedragen aan de burge meesters. SCHAPENVLEESCH NAAR ENGELAND. Vermoedelijk zal vandaag het contract met Engeland over de levering van 1 millioen K. G. schapenvleesch worden gesloten. KRIJGSRAAD TE 's-GRAVENHAOE In de gisteren gehouden zitting van den krijgsraad stond terecht de landstormplichti- ge soldaat, vroeger landbouwer, afkomstig uit Warmenhuizen, beklaagd, van: lo. twee de desertie, 2o. diefstal van een heerenrij wiel, te Grootebroelc, ten nadeele van een koopman te Enkhuizen. Hij was gedeserteerd om kennis te gaan vieren te Opmeer en van daar te Grootebroek komende, had hij daar bij de Groentenveiling een rijwiel weggeno men, dat hij vervolgens te Hooup te koop aanbood voor 50.. Men wilde hem er 25 voor geven, maar eerst de politie met de zaak in kennis stel len. Bekl. ging kalm mede nqar de politie en daar werd het rijwiel in beslag genomen en .beklaagde gearresteerd. De waarnemend auditeur-militair mr. van Kossem eischte tegen hem 15 weken militaire gevangenisstraf di 3 maanden gevangenis straf. Daarna stond terecht dc 21-jarige milicien- soldaat der infanterie J. van V., afkomst'g uit Beverwijk, beklaagd van lo. tweede deser tie; 2o. net met woorden en gebaren dreigen van zijn meerdere in rang (een reserve-le- luitenant). Bekl. was bij het dreigen blijkbaar zeer zenuwachtig geweest en boos omdat hem een verlof om naar zijn zieke grootmoee der te gaan was geweigerd. De waarnemend auditeur-militair eischtc vijf maanden militaire detentie, ingaande 25 Juni. tt Mr. W. O. F. Borgerhoff Mulder, verdedi ger, pleitte voor wat dc desertie betr< - cle mentie, op grond van bakl.'s zenuwachtig en toestand en de omstandigheden waaronder het feit werd gepleegd; cn voor wat de be dreiging aangaat tot vrijspraak, op grond dat moet worden aangenomen dat bekl. niet gedreigd beeft, maar slechts zenuwachtige ge baren Ikeft gemaakt en ook de door- hem ge uite woerden aan zijn zenuwachugHeid moe ten worden toegeschreven. BINNENLAND. Gemengd nieuws. MI DDE NSTAN'DSBO ND. Dondermiddag vergaderde het bondsbe- stuur in het Middenstandshuis te Amster dam. Naar aanleiding van aanvragen om spre kers vo-oi het a. s. najaar- eni winterseizoen werd besloten den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel om weder inwerking stelling van den Voorlichtingsdienst voor den Middenstand nogmaals te verzoeken. Menige klacht is gerezen, dat de invoer rechten berekend worden over bedragen, die door di voortdurende stijging der prijzen, vaak ver boven de factuurswaarde gaan pc heer Gorris behandelde deze aangelegenheid reeds op deb uitengeWone vergadering van 4 Juli te Utrecht. Besloten wordt een adres te richten tot den minister van financiën om trent eze aangelegenheid Als nieuw lid werd o. a tot den bond toe gelaten de Vereeniging Langedijker Winke liers-, Nering- en Vakvereeniging gevestigd te Zuid-Scharwcudc. Voor het aanstaande congres, dat gehouden wordt te Leiden op 6 en 7 September werd de regeling en de agenda vastgesteld. Vanwege het Rijksbureau tot onderzoek van de handels waren te Leiden, directie dr. Voerman, zal aan dit congres een' tentoonstelling worden verbonden. De heer H. K. Koppel Jf., voorzitter van den Midenstandsbond, werd benoemd tot com missaris van de Algemeene Borg-Mij. voor den Middenstand te Utrecht Ter sprake werd gebracht de mogelijkheid' om meer samenwerking te brengen tusschen de verschillende onderlinge glas-assurantie- vereenigingen. UITBETALING WATERS NOODSCHADE Gisteren had de uitbetaling plaats der wa- ter&noodschade in de gemeente Landsmeer, tot een totaal bedrag van 183,575, resp. voor Watergang ƒ26000.Broekenneer 40000,Noordeinde 24000,Zuidein- de 48000,Schouw en Tuinpad 38000 en het dorp 20000. UIT WINKEL. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Fransch L. O. onze stadgenoote mej. J. Waiboer. UIT veenhuizen" Op Zondag 20 Augustus belegt de afdee- iing van de I. A. M. V. alhier in de boom gaard van den heer N. Pool een propaganda- meeting, waar als sprekers(sters) Mevr. Drucker, Ds. Menno Huizinga en Ds. Scher- merhorn het woord zullen voeren. Deze meeting zal door de socialistische zapgvereeniging uit Nieuwe Niedorp worden opgeluisterd. UIT EG MOND AAN ZEE. De 16de Augustus zal het 40 jaar gele den zijn, dat de heer K. van Duin, de Eg- mondsche brievenbestller in functie trad. Gedurende die 40 jaar heeft hij getoond het vertrouwen van heel Egmond waardig te zijn. De burgerij en het kantoorpersoneel wil op tastbare wijze een bewijs geven van hun dankbaarheid jegens dezen eenvoudigen man die getoond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Des middags tusschen 3 en 4 uur zal de receptie gehouden worden. Zeer zeker zullen vele Egmonders gebruik maken van de gele genheid om den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. De Hohandsche tweedekker, die eemge da gen geleden bij strandpaal 39 landde, was bemand door twee officieren, de luitenants Nieuwenhuizen en Loui. Het vliegtuig was liet indertijd geïnterneerde Engelsche, wat later door onze regeering werd aangekocht. Bij het opstijgen verleende onze kustwacht commandant, de res. luit. Vinke, persoonlijk hulp. 8 Augustus gaven de badgasten, die Zondag te voren in hotel „Trompenberg'' een soirée hebben gegeven en waarvan de opbrengst van 102,5914 ten bate wam van de Prins Hendrik-Stichting, aan de „oudjes" een genotvollen avond. Bijzonder trok de aandacht de in de dag bladen altijd goed beoordeelde declamatrice, mej. Johanna Kroes, uit Zaandijk. De oude zeelieden werden getracteerd en waren tot aan het einde van den avond, onge veer half- elf, steeds bij hetgeen ten gelioore werd gegeven. Een der mannen van de stichting, W. Gla stra, bedankte namens alle voor het hen ver schafte genot. Op 9 Augustus heeft de officieele tel ling van het aanwezige aantal vreemdelingen van gemeentewege plaats gehad. Het aantal te Egmond aan Zee bedroeg 1718,'dat te Egmond aan den Hoef 115. TOEWIJZINGSCOMMISSIE VOOR VEEVOEDER. Gisteren heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op zijn departement de l'oewijzingscommissie voor veevoeder en de plaatselijke veevoederbureaux geïnstalleerd. Daarbij deed hij uitkamen, dat niemand de toekomst kan voorspellen, doch dat deze niet rooskleurig kan worden ingezien met het oog op de omstandigheid, dat reeds begin Juli schepen met graan en veevoeder beladen op hun vaart naar Nederland dusdanige moeilijkheden hebben ondervonden, dat zij nog niethier zijn Zal het vee hier te lande gevoederd kunnen worden, dan dient de Mi nister te weten, welke verhouding er tus schen den veestapel en het aanwezige en mo gelijk te verwachten veevoeder moet bestaan. KORTE BERICHTEN. Dé landstormer Goossens is bij het zwemmen in de Lek te Schoonhoven verdron ken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De man was gehuwd, vader van twee kinderen en af komstig uit Geertruidenberg. Op onverklaarbare wijze zijn in de dia mantslijperij van den heer Swaap aan de Val kenburgerstraat te Amsterdam uit een trom mel een tiental diamanten verdwenen, ter waarde van 500. De Burgemeester van Bussum vestigt er de aandacht op, dat aldaar voor Chili-salpe- ter een waardeloos surrogaat verkocht wordt. Gistermidag is door drie rechercheurs uit Amsterdam zekere V. te Laren (N. H.) gevangengenoment, verdacht van namaak van consenten ten bedrage van duizenden guldens Bij het zien der rechercheurs vluchtte V- doch werd door schoten in de lucht tot over gave gedwongen. Per auto is hij naar Amster dam vervoerd. Nederlaud, KAASVOORZIENING. DEN HAAG, 12 Aug. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 13 Augustus 30 pet. van den inkoop of productie van alle kaassoorten met uit zondering van komijnekaas, Leidsch of Delftsch model, voor het binnenlandsch verbruik beschikbaar móet blijven. LANDBOUWADRESSEN. DEN HAAG, 12 Augustus, Door het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is aan den Minis ter van Landbouw, een adres gericht, waar in gewezen wordt op de onzekerheid nopens door de regeering ten opeichte van de kar- wij, blauwmaanzaad, koolzaad, mosterd zaad en dergelijke. Waar dan dit product, fehee! in handen van de sneculatied reigt te omen en de handel er in bijna geheel stil staat, verzocht wordt daarom spoedige ont werping en1 bekendmaking van een rege ling, opdat de handel een geleidelijk en normaal verloop hebbe. Voorts een adres met bezwaren inzake de regeling betreffen de de inbeslagneming van tarwe, gerst en haver verzocht wordt bij de thans vastge stelde bepalingen nopensg otdkoope brooq- voorziening op de belangen van tarweteler te letten. HET ONTWERP-D1STR1BUTIEWET. DEN HAAG, 12 Aug (Officieel). Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw, zoodra het ontwerp-distributie- wet, wet zal zijn geworden, te bevorderen, dat een algemeene maatregel aan het be stuur wordt uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat verbouw van bruine en gele mosterd, kanariezaal, karwijzaad, blauw- maanzaad, spinaziezaad, vlas, suikerbieten en zaai-uien door voornoemden Minister kan worden verboden of beperkt of niet dan voorwaardelijk kan worden toege staan. Het ligt verder in deb edoeling dat teelt de zer gewassen zoo noodig te beperken tot den omvang welke zij gemiddeld had in 1913, 1914, 1915. VERDEDIGINGSBELASTINO. DEN HAAG, 12 Aug. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer verklaart de Minister van Financiën, dat voor vrees van lichtvaardige verlenging van den driejarigen belastingteraujn. der verdedigingsbelastingen geen grond be staat, daar de beide Kamers daartoe zeker niet zouden emdewerken Bij onverhoop- ten langeren duur zou echter het deel der verdere crisieuitgaven weder door kinnen betrekkelijken korten tijd te betalen belastin gen moeten gevonden worden. Het aantal aanslagen der inkomstenbelasting wordt op 700.000 geraamd. BEPERKENDE N O. T.-BEPALINGEN. DEN HAAG, 12 Aug. Naar aanleiding der vele klachten over de buitengewoon hooge kosten voor opslag van tabak in Engeland, in verband met de onmogelijk heid van verscheping, wegens liet niet uit geven van de consenten, zal vanaf heden weder voor tabak uit Engeland N. O. T consent worden afgegeven. De N. O. T heeft alle importeurs die N. O. T. contract hebben, ongeveer 30.000, bij circulaire er op gewezen, dat de opslag der door hen aangevoerde goederen in strijd is met de bestemming aier goederen, en wel uitslui tend voor binnenmndscb gebruik en dat ook na de vredesluiting, die opgeslagen goederen niet aan den vreemde mogen worden geleverd, doch eerst na liquidatie der N. O. T. Eindelijk wordt in herinne ring gebracht, dat de beperkende N. O. T.- bepalingen ook blijven gelden bij opheffing van eeriig uitvoerverbod der regeering. MAXIMUMPRIJZEN DEN HAAG, 12 Aug. De Minister van Landbouw berichtte den burgemeesters, dat in verband met zijn beschikking, waar bij bepaald is dat alle aangevoerde hoe veelheden bloemkool, uitsluitend voor het binnenland zullen geveild worden tegen maximumprijzen voor de drie soorten bloemkool, zijn opgeheven en vooralsnog niet door andere zullen worden vervangen HERVATTING DIENST. VL1SS1NGEN, 12 Aug. De dienst van de Maatschappij „Zeeland" zal met ingang van Woensdag 16 Augustus a.s. worden hervat. Er zal een dienst worden ingesteld met 3 afvaarten per week. De booten vertrekken op Maandag, Woensdag en Vrijdag van V'lissingen en vertrekken den volgenden dag van Grave- fend. NEDERLANDER IN ENGELAND VEROORDEELD. LONDEN, 12 Aug. Te Edinburg atond dezer aagen een Nederlandsch gezagvoer der terecht, beklaagd van het geven van lichtsignalen in Augustus j.l. bij een aan val van vijandelijke luchtschepen aan Schotsche kust. I De gezagvoerder werd veroordeeld tot een boete van 720, benevens 14 dagen gevangenisstraf. CONCOURS HIPPIQUE. DEN HAAO, 12 Aug. H. M. de Ko ningin en de Prins zijn voornemens aan staanden Zaterdag bet concours-hippique bij te wonen. STADSNIEUWS. DE GEMEENTELIJKE OROENTEWINKELS. Ondanks de prijsstijging van de aardap pels waren in de gemeentewinkels heden nog zeer goede aardappels verkrijgbaar tegen de gewone prijzen. Dit was mogelijk omdat het nog gelukt was een wagon Borgers uit Frieslana aan te koo pen. Ook Maandag zijn deze aardappelen nog verkrijgbaar. Dinsdag zal de commissie uit de groentehandelaren de overgeblevenen, over nemen, aangezien de gemeentewinkel» dan ge sloten zullen wroden. De commissie uit de groentehandelaren za voortaan voor de handelaren de inkoopen doen terwijl de verkoopsprijzen steeds in overleg met de levensmiddelencommissie geregeld zul len worden. GESLAAOD. Onze vroegere stadgenoote, mej. A. J. van Woerkum, thans te Nijmegen, slaagde giste ren te 's-Gravenhage voor het examen L. O. Engelsch. De heer C. M. Tonneman, vroeger al hier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen acte Engelsch L. O. CADETTENSCHOOL. Bij Kon. Besluit van 10 dezer is, met in gang van 1 September a s aan den heer A Buytendijk, hoofd van onderwijs aan de Ca dettenschool, op zijn verzoek, ter zake van 5 s am «gebreken een tervc' onts'ag ver end uil zijne voormelde betrekking COMITé VOOR HET ONDERBRENGEN VAN DUITSCHE KINDFRF.N. Op initiatief van mevrouw Kool en mevrouw Stroink heeft zich ook hier terstede een comi té gevormd, dat zich ten doel stelt om Duit sche kinderen, ingevolge de in Duischland heerschende ondervoeding, in huis te nemen of gelden te verzamelen om ze bij anderen on der te brengen. In -de eersten laats ateltm en zich voor om Duitsche kinderen van Hollandsche ouders uit het Rijngebied hier onder te brengen. Op verzoek heeft mevrouw Wicherink het voor zitterschap van dit comité aanvaardt. BELGISCHE KINDEREN NAAR ONS LAND. - Nu de HaagBche Nieuwe Courant en Het Handelsblad al weken vertellen, dat er in Eg mond aan Zee 600 Belgische Vacantiekinde- ren zijn ondergebracht, meenen wij goed te doen eens mede te deelen, hoe het hier mee staat. We hadden gisteren een onderhoud met den heer A. C. Bos leider van de Vacantieko- lonies van het Centraal Genootschap te Eg mond aan Zee, en vernamen van hem als pri vé persoon, dat een week of drie geleden. Mr. L. N. Rooderaburg, voorzitter van het Cen traal Genootschap, bij ham informeerde of de gebouwen) gedeeltelijk in September reeds ont ruimd konden worden, om daarin Belgische kinderen onder dak te brengen. Uit Brussel was de vraag gekomen om een aantal zwakke Belgsche kinderen; welke zwakte een gevolg was van de ondervoeding, in de Koloniehui zen te verplegen. Spoedig daarop kreeg de heer Bos bezoek van Mr. Roodenburg, Prof. Noyons uit Leu ven, Bamesse van der Werve uit Antwerpen en den heer Beuger, tijdelijk te Den Haag, en na eenige bespreking werd besloten om het koloniehui» Zwartendijk met 2 September be schikbaar te stellen en het Zeemanshuis en Kerdijk met 14 October. De heer Bo» kreeg de opdracht om bij de zusterinstellingen in bet land e informeeren of zij voor dit doel ook hun gebouwen beschik baar wildenstellen en1 in hoeverre deze gebou wen voor winterverblijven konden worden in gericht. De .hierop Ingekomen antwoorden zijn over het geheet bevredigend. De gestelde voor waarden waren naar he oordeel van den heer Bos ook zeer aannemelijk. Baronnese van der Wem vertrok naar België om daar de noo- dige stappen te doen en inmiddels richtte men aldaar een comié op om he geld in België hij elkander te brengen. Het' is niet onwaarschijnlijk dat men bij dit goede werk, ook den 6teun van het een of ander buiteqlandsch voedingscomité zal ont vangen, daar deze comitó's och zoo goed als ditm ogelijk is, er voor zorgen dat de bevol king in België gevoed wordt. Neemt ze au voor een deel de zorg voor de kinderen ook hier op zich, dan zal haar dit zelfs nog goedkooper komen. Op het oogenblik wacht de heer Bos nadere berichten af. Over het aantal dat men zich in zijn geheel voorstelt onder e brengen, kon hij ons nog niet inlichten. Wel deelde hij on6 mede, dat het met behulp van de Hemdrika- stichting en andere instellingen die in Eg mond aan Zee vacantiehuizen hebben moge lijk is om in Egmond aan Zee tegelijkertijd een 600 tal te plaatsen» Het is deze mogelijkheid dat de Haagschc Nieuwe Courant en het Handelsblad waar schijnlijk reeds deden schrijven dat er te Eg mond aan Zee 600 van deze kinderen zijn ondergebracht. In werkelijkheid is er evenwel nog geen enkele. De heer Bos ontving wel het bericht, dat er op gerekend wordt dat Zwartendijk met 2 Sep lember en Kerkdijk en Zeehuis met 14 Ocober beschikbaar zijn. Men stelt zich voor om de kinderen op de zelfde wijze als de kinderen van de afdeelin- gen van net Centraal Genootschap te verple- gen. Bij aankomst worden de kinderen dadelijk geneeskundig onderzocht en de elementen waarvan het niet gewenacht is, dat zij bij de anderen worden ondegebracht, zal men voor- loopig afzonderlijk verplegen. Waar men vooral in den eersten tijd nauw keurig op de voeding enz, zal hebben te let ten, daar men begrijpen dat deze regeling hooge eisch aan het personeel stelt. Nu zijn aanstonds de meeste vacantiekolo nies in ons land zonder peraneel. De regeling hiervoor komt dan aan het Belgisch comité of aan het Centraal Oenootschap; De heer Bos was vol goeden moed over de ontvangst van de Belgische kinderen. Ande ren vreezen echter, gezien het optreden van von Biasing in het bezette Belgische gebied, dat de kinaeren' niet zullen komen. Ora deze dereen gafm en aan een en ander nog geen publicitei. Waanm en zich voorstelt om de kinderen na een week of zes weer naar België te sturen om ze door anderen te vervangen en de opzet dus isom ze door -een versterkings- kuur aoor de voortdurende ondervoeding heen te helpen, daar wordt gevreesd, dat Duitsch- land het wel eens in strijd met zijn belangen zal kunnen achten om op dezew ijze de kleine praters de gelegenheid te geven, hier ge heel iets anders fe vernemen dan men ginder weet en zoo het Belgische volk op de hoogte te brengen. Men denke daarbij aan het geval van een chauffeur, die als zoodanig in België werkte, daar had kunnen blijven, doch er na een be zoek aan ons land, niet meer mocht terugkee- ren. Van den heer Bos vernamen wij ook nog, da na de Belgische aanvrage er ook een Duit sche kwam en wel van den heer Muller Kuh- lentha! uit Eliekom. Met eenige moeite bleek hetm ogelijk om den 29 September het rivier huis te de Steeg vrij te maken. Het bestuur van ne Oenootschap stelde, di dan ook ter beschikking, zich daarbij op het standpunt stellende, dat kinderen kinderen zijn. Gaarne helpt men allen, al gaan zij die het eerst vroegen (en dat zijn de Belgen) voor, De 27ste September kan men in De Steeg in het rivierhuis een 75 Duitsche kinderen verwachten. Ten onrechte beweerde de Haag sche Nieuwe Courant en net Handelsblad, dat deze aldaar al worden verpleegt. In ons land vormden zich bovendien kt ver schillende plaatsen comité's.ooi Duitsche kin deren bij particulieren endert e brengen en' in huis te nemen. Druk is men bezig daayvooi gelden bijeen te brengen, EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Woensdag den 16den dezer zal de heer J. M. de Sonnaville den dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden penningmeesi- ter van de Egmondermeer is geworden. Dit zeldzame halve eeuwfeest zal stellig' nip* ongemerkt voorbij gaan en het zal den jubilaris zeker niet ontbreken aan blijken van erkentelijkheid voor de wijze, waarop hij zijn ïunotie steeds heeft waargenomen en nog al tijd waarneemt. SCHAPENFOKKERIJ. Het Bestuur van de Vereeniging tot verbe tering van de Schapenfokkerij in Noord-Hol land heeft de jaarlijksche premiekeuringen van rammen en ooien, geboren onder con trole der vereeniging, vastgesteld op 30 Au- ;ustus, voormiddags 10 uur, te Den Burg; 3 September, voormiddags 9i/2 uur te Hoorn; 26 September, voormiddags 9 uur, te Purmerend; 28 September, voormiddags 9 uur, te Schagen, en 30 September, voormid dags 9 uur, te Alkmaar, op de gewone markt terreinen. Uitgeloofd worden 20 premiën k 10, voor rammen en 20 premiën a 5,voor ooien. Tevens zullen dit jaar keuringen worden gehouden van rammen met afstammelingen. Er worden 6lechts vaderdieren toegelaten met bekende afstamming, welke moeten wor den getoond met 5 van de door hen 't vorig jaar gedekte contróle-ooien ai de daaruit voortgekomen lammeren. Deze keuringen zullen worden gehouden op 30 Augustus te den Borg voor Texel en op een nader vast te stelten dag en plaats voor het vasteland van Noord-Holland. Voor Texel wordt 1 premie a 25,beschikbaar gesteld en voor het vasteland 3 van 25,—. De jury zal bestaan uit de heeren: D. de Boer Dz., E. Dz. Govers en Wb. Groot Jbz Plaatsvervanger de heer J. Sijp Jr., die te vens met de leiding der keuringen is belast. Door het toenemend aantal fokkers onder contróle worden deze keuringen 6teeds be langrijker, vooral de keuring van rammen met afstammelingen zal zeer belangwek kend zijn. Zij bieden tevens een uitstekende gelegenheid, om zich van fokmnteriaal te voorzien. Tijdens de keuring zal de voorloopige uit slag bekend worden gemaakt. Wie zijn schapenfokkeri' onder contróle der vereeniging wil stellen, moet daarvan vóór 10 October kennis geven aan den secre taris. REISBRIEVEN. Even willen we hier de aandacht vestigen op een nieuwe serie reisbrieven, welke in dit nummer aanvangt. De schrijver, die reed» verschillende malen zijn reis-indrukken le vendig aan onze lezers mededeelde en van wien we om. interessante beschrijvingen plaatsten van het verblijf aan boord aer Lu- sitania en van bezoeken aan Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje, was, terwijl hij zijn eerste nieuwe brieven schreef, op weg naar Amerika. Met belangstelling zullen on ze lezers ongetwijfeld dezen vïot-schrijven- den globe-trotter volgen. MEETINO VROUWENKIESRECHT. Tegen Zondagmiddag 13 Augustus as. heeft het Hoofdbestuur der Vereeuiging voor Vrouwenkiesrecht een meeting belegd ie Ber- Sen „onder de hooge Boomen". Spreekster: levr. Th. Thiel-Wehrbein, sprekers: Jhr. Mr. Dr. E. A. v. Berestcijn, lia der 2de Ka- 'rner, en dé heer Mr. W. v. Dicsen, lid der Prov. Staten van Noord-Holland. Na de volledig geslaagde, duidelijke volkswil-de- monatratie op 18 Juni j.l. te Amsterdam, waarbij 18000 menschen uit alle deelen van ons land voor het algemeen vrouwenkies recht zijn opgekomen, werden reeds op ver schillende plaatsen openlucht-meetings ge houden om het volksbelang van het algemeen vrouwenkiesrecht, waarover de beslissing nadert, te doen beoorde-elen. „Is in de beproeving van den wereldoorlog gebleken, dat toeneming van vrijheid voor het oordeel en de werkkracht der vrouwen een Volk sterker en beter maakt?" Denemar- ken, een klein, neutraal land te midden der strijdende machten, gelijk het- onze, sprak „ja" op die vraag en nam verleden zomer het algemeen vrouwenkiesrecht in zijn grondwet op. Drie groote staten van Canada, waaron der Manitoba met zijn vele Hollanders, voer den, terwijl het land in oorlog is, het alge meen vrouwenkiesrecht in, kort na elkander, In de eerste maanden van dit jaar. L)e pre mier-minister van Australië, 'Mr. Hugues, was voot kort tc Londen en verklaarde daar openlijk, dat het in Australië reeds veeljarige algemeen vrouwenkiesrecht een zegen voor zijn land was gebleken. MrM Asquith's be faamde tegenstand tegen vrouwenkiesrecht behoort tot het verleden. In een brief aan de presidente van de groote nationale vereeni ging voor vrouwenkiesrecht in Engeland (niet te verwarren met de voormalige suffra gettes), bracht Mr Asquith namens het ge il eele cabinet hulde aan de prachtige toewij ding der vrouwen. Hij beloofde da irbij dat, wanneer de kieswet voor de militairen aan het front gewijzigd moet worden, ,.de zaak van het vrouwenkiesrecht ten volle cn onbe vooroordeeld overwogen zou worden, zon der daarbij de strijdpunten van het verleden mede te laten spreken". Hier zijn dus de antwoorden van regeerin- g-en en volken die de bovenstaande vraag reeds met de daad bevestigend beantwoord hebben of geneigdheid toonen dit ook met de daad te doen. Onze eigen regeering, min of meer gebon den aan een pro-gram van vóór den wereld ramp, stelde slechts de grondwettelijke moge lijkheid van Vrouwenkiesrecht voor. j gaf reeds aan hoe-dat kiesrecht niet mag zijn Hoe het dan wel mag zijn noemt zij „een netelige kwestie". Het kan de regeering en ook de partijen, die nog weifelen niet ongevallig zijn als het volk zelve de lastige neteels nu krachtig aanvat. Slechts het algemeen vrou wenkiesrecht wordt met massa len aanhang ze aldaar al worden verpleegt.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2