Éialt Ent Honderd en Zeventiende \mwi* Zaterdag 12 Augustas. I)e dwaas en de boor HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis,' dat heden op de •Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende veiv zoek met bijlagen van W. F. STOEL Jr., handelende onder de firma W. F. STOEL ZOON, iiidustiiëel aldaar, om vergunning tct het uitbreiden van de bestaande Scheeps werf, door het verplaatsen van twee loodsen- en een afdak, en het verwijderen van drie an dere loodsen, én het terrein voor het bouwen van schepen te vergrooten met den vrijko- menden grond, in het perceel EILANDSWAL Wijk C, No. 12. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Raatlhuize dezer Ge meente, mondeling op Vrijdag 25 Augustus e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. - Alkmaar, den llen Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. f uit het Engelsch, s van BRYCé. De Staat van zaken in Tripoli is op dit oogenblik vrijwel gelijk aan dien van vijfhon derd jaar geleden, mischein zelfs wel als toen Tripoli een der voornaamste steden van Tri polis was en Domitianus, keizer van Rome. Zij koopen en verkoopen er nog op dezelfde wijze, dooden er en hebben lief ook nog altijd op gelijke manier en in de bazars vertellen zij dezelfde oude leugens en nagenoeg alle de zelfde oude geschiedenissen. Het volgend ver haal vernam ik van eeh Arabier. Ik publiceer het met zekere beperkingen en draag het op aan alle jaloersche echtgeuooien. Nog niet zoo heel lang geleden woonde er in Tripoli een oude heer, Sebag genaamd. Sebag was een juwelier, zed'elijkerwijs gespro ken was hij nog veel meer tenminste dat vertelden zijn klanten. Met de moraliteit van meneer Sebag intusschen hebben wij niets te maken, wij, die slechts belangstelling voelen voor het fatale zaadje, dat de Gce6t van het Kwaad in zijn hersenen had geplant en dat bij het toenemen der jaren rijpte en omhoog schoot, totdat de tuin van zijn intellect doer dit onkruid, jaloezie geheeten, geheel was verstikt. x Zijn vrouw was heel mooi. Zobeiday was haar naam en zij was slechts achttien jaren oud. Sebag was niet mooi heelemaal het tegendeel ervan, eerlijk gezegd. Hij was vijf- en-zeventig jaren en werd onafgebroken ver volgd door een droeyig klein sommetje van de rekenkunde als het volgende: 18/75/4 73 3 Op zekeren morgen gebeurde het, dat, Zo beiday het huis verlaten vond, doordat Sebag was weggeroepen door een klant. Zij hulde- haar gezicht in een sluier en ging om een tan te op te zoeken, die in de nabijgelegen straat woonde. Sebag, die daarna naar huis terug kwam, was heel slecht te spreken, toen hij nie mand anders thuis vond dan de kleine Fati- ma, de dienstmeid. „Haartante!" riep Sebag in groote woede uit. „Haar tante, maak dat anderen wijs 1" Hij rende het huis weer uit en tuurde de straat af. Er was geen spoor te bekennen van Zobeiday of haar tante, doch wel zag hij Rus- tem, den Turkschen fruitverkooper, die met een mand op zijn hoofd rondging al roepende „Vijgen! in naam des Profeten, vijgen te koop 1" „O, Rustem,riep Sebag. uit, „hebt gij mijn vrouw gezien? Gij zoudt haar kunnen herkend hebben aan den rooden zoom van haar kleed, zooals geen vrouw in Tripoli er één bezit!" „Voor een uur ongeveer, heb ik haar het huis h«rer tante zien binnengaan," gaf Rus- tem ten antwoord. „VijgenIn naam des pro feten, vijgen te koop „Leugenaar!" kreet Sebag uit; en in zijn verwarrring sloeg hij de straat in, die naai de zee leidde. Hier ontmoette hij een ouden heer met een groenen tulband op het hoofd,, wiens naam Babadul was en die, nadat hij ondervraagd was geworden, ten antwoord gaf „dat één uur geleden, toen hij met Rustem, den Turkschen fniithandelaar sprak, hij Zo beiday het huis harer tante had zien binnen gaan." „Leugenaarkreet Sebag, nu geheel ont daan, uit en hij vervolgde zijn weg tot aan de zee, waar hij, aan het strand warempel Sefer, een jongeling ontmoette, die geruimen tijd een groot bewonderaar van Zobeiday was. Aan Sefer herhaalde hij de heele droevige geschiedenis en Sefer lachte. „Weet gij dan riiet dat de oude Babadul een gemeene en geslepen toovenaar is? Het was slechts zijn schaduw of schim die ge in de straat hebt ontmoetop dit oogenblik is hij met Zobeiday en gaat met haar rond in de Tuinen van Genot op den bodem van de zee. Neem die boot, roei een mijl ver en blik dan diep in het water' en herhaal het mystisch woord, abrcadabra. Dan zullen zij verschrom peld en gestorven omhoog drijven als dooie visch op de watervlakte." Sefer trok de boot nabij; Sebag stapte in en'greep de riemen. „Wacht nog even riep Sefer hem toe. „Als gij over den rand kijkt, zoudt ge ze doen ver schrikken en hen waarschuwendaarom neem deze boor met u en draai een gat in den bo dem van de boot en houdt er uw oog voor, dan zult ge hen, onbespied kunnen aanschouwen. En het gebeurde, dat Sebag, wild wan ja- louzie, de boor aan boord nam en een mijl ver van den oever afroeide, waarna hij een gat in den bodem bóprde, dat een slagschip zou hebben doen zinken en toen probeerde hij met het oog er door heeh te zien. Hij kwam tenslotte in Algiers terecht (op de be graafplaats), want de golven zijn krachtig aan deze kusten' doch niet krachtiger dan de liefde van Sefer en Zobeiday, die nu ge trouwd zijn en al het fortuin van den ouden man geërfd hebben. Maar het grappigste van dit vreemde, ei genaardige verhaal is, dat op den morgen van het voorval, Zobeiöay, inderdaad was in het huis harer tante, waar zij Rahat Lakhum at en ernstige gesprekken voerde over de laatste mode van sieradiën. tram te verwerken krijgt, moet we! den in druk krijgen, alsof voor een rustig verblijf Bergen, in dezen tijd, zich niet eigent. En toch is niets minder waar! Heeft een aanko-, mende trein zijn inhoud aan meuschen op het perron uitgestort, dan ziet de Breelaan nog enkele minuten de sporen van die drukte, doch overigens heeft zich de stroom zoo snel verspreid, dat men in de bosschen, zeker al thans buiten de hoofdlanen, er niets meer van bemerkt, en men even weinig moeite heeft, een stil, ultiem plekje te vinden, als buiten den seizoentijd. Er wordt wel eens gevreesd, dat bij inten sievere ontwikkeling van het spoorwegver keer, b.v. wanneer een einde werd gemaakt aan het overstappen, voor Bergen, aan het station Alkmaar, de stroom dagjesmenschen uit minder gewenschte buurten zoo zou aanzwellen, dat dit deze plaats eerder scha den zou dan voordeel brengen, omdat daar door de rustzoekende zomergast zou worden afgeschrikt. Er mag daaróm wel eens op ge wezen worden, zooals wij boven deden, hoe snel de menschenmassa zich hier als het ware oplost en vervluchtigt, en het geheim hiervau is geen ander dan net aan Bergen eigen kostbaar bezit, van centraal te zijn gelegen te midden van een aantal mooie punten, die den bezoeker trekken.Het voordeel van door gaande treinen uit zuidelijke richting is voor Bergen overigens zeer groot; onafwendbaar moet het komen, waar het verkeer zich zoo reusachtig ontwikkelen blijft. Overstappen is uit den aard der zaak alleen zoolang gerecht vaardigd, als bet verkeer van reizigers en goederen van ondergeschikt belang is, en nu kan men eene directie vinden, die zich als het ware door den ontwikkelingsgang laat voort- schuiven, doch hetgeen w ij ondervonden van de H. IJ. S. M.'doet ons het tegendeel verwachten. Wie het oor te luisteren legt, ver neemt van allerlei plannen van bemiddelde meusclien uit verschillende deelen vau het laad, maar vooral uit Noord- en Zuid-Hol land, en Groningen en Friesland, om hier hun woonstee te vestigen, hetzij voor het ge- heele jaar, hetzij voor €en zomertijd. De lijst van vreemdelingen wees reeds in eene week het cijfer van meer dan 2100 aan. Bij zulke ontwikkelingsmogelijkheden, ais Bergen biedt, moet, uit verkeersoogpunt, de weg reeds lang van te voren geëffend worden, en daartoe behoort zeer zeker,, als van dringen den aard, de gelegenheid, om zonder over stappen te Alkmaar, van uit het zuiden in de eerste plaats, Bergen, en met haar, ook de zee te bereiken. Voor eene groote.maatschappij, als de H IJ. S. M., wij gevoelen dat heel goed, zijn dergelijke zaken nu juist niet van zoo bij zonder overwegend belang, voor ons daaren tegen is het, voor bene onbelemmerd voort schrijdende ontwikkeling, eene kwestie van het uiterste gewicht,, en juist omdat wij ons bewust zijn, dat deze Maatschappij het ge heel en alleen in de hand heeft, om, wat het verkeer betreft, storêide en remmende facto ren opUe ruimen, is onze overtuiging zoo sterk, dat zij alles zal doen, om ons in on onderbroken verbinding te brengen, althans met het zuiderttet. Ook van de gemeente zelf mag verwacht worden, dat zij krachtig medewerkt, om een verblijf hier aangenaam en mogelijk te ma ken. Tot het eerste behoort zeer zeker een spoedig tot stand komen van onze rioleering, en wij vernemen dan ook met groot genoe gen, dat de uitvoering spoedig na het seizoen zal ter hand genomen worden, al blijken nu de kosten naar de veertig duizend gulden te zullen loopen. Dat de kennis, voor welks afschaffing in den Raad geen meerderheid te vinden was, nu einde September zal worden gehouden, dus als de seizoen drukte voorbij is, is zeker goed gezien. Bij voortgaande beschavings- ontwikkeiing verdwijnt natuurlijk dit smake- looze product v^n vroegere primitieve toe standen uit den oertoestand van het verkeer, geheel. Men doet echter het verstandigst, dergelijke dingen niet te forceerea. Ook behoort er zeker toe, den geneesheer, voor de door hem aan de gemeente te bewij zen diensten, een beiooning te verstrekken, die gerechtvaardigde eischen aan bekwaam heid en ervaring kan doen stellen. In die richting zette nu de Raad een eersten stap, door haar te verhoogen tot zeshonderd gul den, zoo wat de helft van heigeen het wezen moet Ook at zal wel langzaam hier rijpen! Voor ons was de hoofdschotel van de over twee dagen verdeelde laatste raadszitting het voorstel van B. en W. om hier een driejari gen cursus in het Fransch te vestigen, in aansluiting aan de lagere school, ten einde kinderen te kunnen» voorbereiden voor het examen H. B. S. en het Gymnasium. Het zal, bij aanneming, der gemeente kosten, voor ie der cursusjaar van vier Fransche lesuren ad vijftig gulden, zes honderd gulden. Daarbij komt nog het meerdere, dat de gemeente aan den vasten zesden leerkracht zal hebben te betalen, nu zij den eisch ftioet stellen van acte Fransch, hetgeen dus neerkomt op eene meer dere uitgave voor dat doel van 675 hoog stens. De regeling van dezen cursus is zeer een voudig; zij begint met de leerlingen, die de vier eerste klassen hebben doorloopen. Deze ontvangen dan vier uur per week les in het Fransch, buiten de schooluren. Hebben de leerlingen de zesde klasse met vrucht door loopen. dan staat voor hen open een, nu te vestigen, zevende voortgezette klasse, waar het onderwijs in het Fransch wordt voortgezet en bii het verdere onderwijs reke ning kan gehouden worden met de eischen der inrichting, waarvoor de leerling zich wenscht voor te bereiden, als ambachts school, huishoud- en industrieschool, kweek school voor onderwijzers, normaallessen, landbouwwinterschool, H. B. S., Gymna sium, handelsschool, enz. Wordt nu deze meerdere uitgave gerecht vaardigd door de vruchten, die men van dezen maatregel voor de gemeenschap verwachten mag? Wij aarzelen niet te verklaren, dat wij niet gaarne voor de verwerping de verant woordelijkheid zouden dragen. Voor een be drag van 675, waarvan dan nog eventueele schoolgelden in mindering zullen komen, hier de gelegenheid te scheppen, om de bedoelde voorbereiding in eigen gemeente te kunnen doen geschieden, lijkt ons zulk een koopje, dat deze kosten niet opwegen tegen de groote voordeden, die de maatregel aan de gemeen te oplevert. Wie hier woont en 'klnderen heeft en of middelen mist, om ie ter voorbereiding naar Alkmaar te sturen, óf dit, op zoo vroe gen leeftijd, om paedagogische redenen niet gewenscht acht, behoeft de voorbereiding dan niet achterwege te laten. Het zal er zeker toe meewerken, om een der bezwaren aan evenuee- le vestiging hier verbonden, te ondervangen. Aan het peil van ontwikkeling, ook van de minder .bedeelde klasse, een allereerste zorg voor de gemeenschap, moet het ten goede ko men, Juist deze voortgezette klasse, die het geleerde nog een jaar doet onderhouden, zal zoo sterk bevorderen het bezinken van het vroeger geleerde, zoodat het niet meer verge ten wordt m vervluchtigt. Juist waarover de heer Maschmeyer zoo ernstig en met recht klaagde, dat er zoo weinig hangen blijft van het geleerde bij hen, die na de lagere school van verder onderwijs verstoken blijven, het kan door deze zevende klasse"verbetering on dergaan. Ook het herhalingsonderwijs biedt wel gelegenheid, doch we weten' maar al te goed, hoe weinig dit onderwijs, niet gericht op een bepaald doel, word gewaardeerd. Deze en dergelijke argumenten hadden wij zoo gaarne uit den mond van den heer Bal- tus gehoord. Hij verklaarde, bij herhaling, be reid te zijn alles voor het onderwijs te willen geven, maarhij zou alleen voor het voor stel stemmen, indien de voorzitter verklaarde, dat de gemeente ookxdeze kosten zonder be zwaar dpagen kon. Maar eilieve, vroegen wij ons af, kan nu de heer -Baltus die vraag niet zelf beantwoorden? En waarom maakte, in in 'hemelsnaam, de voorzitter bezwaar, kalm en eenvoüdjg te antwoorden: "maar natuur lijk, mijnheer Baltus, anders zouden B. en W. het voorstel toch niet doen? Tegelijk met het voorstel van dén1 nieuwen drie-jarigen .cursus in het Fransch, werden verschillende yerhoogwgen voorgesteld van onderwijzerssallarisscm, in overleg met de bei de schoolopzieners, ia uyercensiaoydojg ge» brachtm et de eischen der bevredigingscom- missie, Tegen deze verhoogingen had niemand on der de leden bezwaar. Het hoofd zal nu ko men op 1400.en vrij wonen of 40Ó. Bedriegen wij ons niet, daa is onder deze 1400 niet begrepen de 50.—, die deze ver dienstelijke onderwijzer voor teekenen ont vangt. Is dit zoo, dan moet in zijn belang, met het oog op later pensioen, dat bedrag op zijn salaris worden gebracht, opdat deze functionaris, of nog liever in dit geval, de ge meente, bij de storting voor pensioen tegelijk met de voorgestelde verhooging kan doen ge schieden. De eerstvolgende raadszitting zal ons het antwoord op die vraag kunnen ge ven. Van de discussies over déze belangrijke zaak, die den toehoorder niet den indruk kon den geven, alsof de leden en stof betreffende deze beide, tot een geheel verbonden voorstel len volledig beheerschten, zullen wij maar verder zwijgen Eén eenvoudige inlichting door den heer van Hoorn, het hoofd der school, daartoe in de zitting genoodigd, deed een kunstig kaartenhuis van foutieve conclu sies en gegevens, met één slag in elkander vallen Jammer dat niet reeds in de eerste zitting, waarin dit onderwerp behandeld werd, de voorzitter deed wat nu aan den heer van Hoorn werd overgelaten. In dat geval was het verschilpunt terugge bracht tot hetgeen het werkelijk was: de vraag of de voorgeselde cursus het geld waard was, en of de gemeente het betalen kanDe heeren Baltus, Barnaart en Maschmeijer hebben er tegengestemd, de heeren Oldenburg, Swaan en Veenhuijsen voor, en dus staakten de stem men. Bij nieuwe stemming en staking is het voorstel verworpen. Wat zijn nu de kansen De heer Baltus is er voor, maar heeft de voor hem, als energiek man, de zeldzame behoefte, om zijn verantwoordelijkheid te dekken, door de verklaring van den voorzitter, dat de ge meente deze 675toch heusch wel betalen kan en de voorzitter moest het blijkbaar nog eens goed nazien, ondanks dat hij hetzelf mee voorstelde, althans de heer Baltus smachtte tevergeefsch naar dezen burgemeesterlijken ruggesteun! De heer Maschmeijer is dermate een tegenstander van het voorstel, dat hij den heer Veenhuijsen. die terecht opmerkte hoe ook de mindergegoede van' den cursus zou kunnen profiteered kalmweg antwoordde, d n dit niet op den wèg der gemeente lag. Excusez dn peu 11Dan houdt ook alles op 1 De heer Bamaart begrepen wij in bet ge heel niet. Iüj verklaarde kortelijk, tegen te stemmen, uit vrees de draagkracht der ge meente te overschrijden. Voor 675 -, een onaanvechtbare nuttige maatregel! En dat de draagkracht der ge meente overschrijden! Kom, mijnheer Bar- naart, bedenk u nog eens ernstig, evenals uw medestander Baltus, of ge in dit geval uwe financieele voorzichtigheid zoo sterk op den voorgrond dringen moet! Wie het zwaar mocht laten wegen, dat Win kel, op een dergelijken cursus, niet meer dan zes leerlingen heeften ongeveer houdt, be denke eens, dat Winkel bijna stilstaat in be volking, Bergen daarentegen met reuzen schreden' vooruitgaat. Toen de katholieken' een eigen school oprichtten, telde de openbare school nog slechts 67 leerlingen, nu al weer 190; toen Alkmaar met een gymnasium be gon, was men bevréesd geen' 25 leerlingen te krijgen, nu heeft men er driemaal zooveel, desgelijks ging het met de H. B. S. en andere scholen. Wie zich afschrikken laat van deze nuttige uitgave van slechts 675 door den groeten tegenvaller, dien men heeft met de riooleering .bedenke dat èn de cursus èn rioleering de be woonbaarheid van Bergen sterk verhoogen, wat men terugvindt in de verhoogde be lastingopbrengst; een wisselwerking, dAór het krachtigst, waar een energieke geest van vooruitgang en durf heerscht Nog een enkele mededeeling. wij vernamen dat de minister bezwaar heeft voor de nieuwe verordening op de belasting naar het inkomen tegen het stellen van den aftrek voor eerste le vensbehoefte van 600.waar Alkmaar dit op 550.stelde. Gedeputeerde Staten had den tegen deze 600 geen bezwaar gemaakt. De Raad besloot voet bij stuk te houden en den minister nader toelichting te geven. Dat voor de levensmiddelenvoorziening een crediet van 20.000.werd gevoteerd, mag aller instemming hebben. In vereeniging met de commissie, die reeds veel nuttig werk yer- richtte, kunnen de heeren Bamaart en Olden burg op dl! gebied, waar de nood zoo dreigt, zeer en zeer veel verdienstelijks doen. Mogen goede leiding en 'deugdelijke organisatie den heeren, bij hun ijver, medehelpen I! UIT OUDKAÜSPEL. De raad was gistermorgen in voltallige zitting bijeen. De notulen werden goedge keurd. Medegedeeld werd, dat aan mej. Scale 14 dagen extra verlof is verleend wegens on gesteldheid en dat tijdelijk is benoenjd mej. Vos van Zon. f Verschillende dankbetuigingen werden voor gelezen voor verleende subsidie, duuitetoeslag en verhooging van salaris. Goedgekeurd de supl. begrooting voor 1916. Op verzoek/van den heer L. J. van Wijk werd aan hem 5 mnd. afschrijving ver leend op de H. O. wegen# vertrek. Oji het adres van de slagers, waarin ge vraagd werd hun adres nader mondeling te mogen toelichten, stelden B. en W. voor af wijzend te beschikken, op grond van de reeds genomen beschikking. De heer Groet zeide, de slagers betalen ten slotte de keurloonen, daar het bedrag te klein is om het op de consumenten te verhalen. Verhalen zij de verhooging op de consu menten dan vreezen zij, dat men in complex vleesch uit Alkmaar gaat betreken. Spreker zag gaarne dat hun bezwaren werden onder zocht. De heer Bouman merke op, dat het toch niet aan ging, de keurloonen uit de gemeente kas te betalen, daar dan ook zij die geen vleesch kunnen' bekomen er aan moeten be talen. De voorzitter antwoordde, verschillende bezwaren met- hen te hebben b&proken. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. Aan Wj Moelkcr werd op haar verzoek met ingang van 1 Nov. eervol ontslag ver leend al» onderwijzeres. Dit werd op de meest eervolle wijze verleend. Een nieuwe oproeping is reeds geplaatst en1 enkele sollicitaties zijp reeds ingekomen. De gemeenterekening werd vastgesteld in ont vangst op 33087,02%, in uitgaaf op 32284,08, alzoo een saldo van 802,^4^. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd vastgesteld in ontvangst op 2634,67®, in uitgaaf op 3369.90 H, alzoo een nadeelig saldo van 735,23. De gemeentebegrooting voor 1916 werd vastgesteld in onvangst 'en uitgaaf op 32434,83 met een post onvoorziene groot ƒ800. Goedgekeurd werd de begrooting voor de gasfabriek op 98580, met een post buiten gewone uitgaven groot 958. Waneer de kolenprijzen nu weer hooger worden, zal de gasprijs niet behoeven te wor den verhoogd. De begrooting voor het Burgerlijk Armbe stuur werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op 3087. De gemeentesubsidie werd verhoogd van 1600 op 2000. Tengevolge van een opmerking betreffende de gewijzigde pensioenverordening werd een administratieve wijziging aangebracht. Op verzoek van Ged. Staten werd een wij ziging gebracht in de geldleening groot 25(X). Deze zal niet in annuïteit worden af gesloten, doch tegen een gewone rente van ten hoogste 5 pet. Hoewel Ged. Staten niet konden meegaan met de wijze waarop het besluit is genomen betreffende leerlingen voor de ambachts school te Alkmaar, besloot de raad dit be sluit onveranderd te handhaven. De heer Goet was hiertegen, daar voor onbemiddelden de gelegenheid wordt ontno men De heer Kalverdijk meende, dat er moeie- lijkheden uit voort zouden komen, daar er ook wel verschillende tuinbouwers zijn, die hun kinderen gaarne naar de tuinbouwschool zouden zenden, doch dit niet kunnen betalen. Wanneer de gemeente bijspringt, zal hiervan zeer zeker gebruik worden gemaakt. Aangegaan zal worden een kasgeldleenmg groot 2500 ten behoeve van de gasfabriek voor. aankoop van kolen. Hoewel de verordening op de heffing van H. O. nog niet van Ged. Staten terug is, en daardoor de gemeente-ontvanger zonder geld zit, werd aan het Steuncomité een crediet verleend van 300. Rondvraag: De heer Goet vroeg wat de conferentie met het Steuncomité heeft opgeleverd. Voorzitter antwoordde, dat een loods is afgekeurd waarin 1/t van de aan de gasfa briek beschikbare turf door het Steuncomité aangekocht, zal worden ondergebracht. Er wordt nog meer turf aangekocht Steenkool is aan het Centraal Bureau niet te verkrijgen. Voor verschillende levensmiddelen was men te laat, doch hierin zal nog wel kunnen wor den voorzien. Boonen en erwten zijn er nog. De heer Bouwens merkte op, dat de turf niet duurder is, dan'in gewone tijden. Op een vraag van den heer Goet, of er geen middel is om de maximum prijzen te handhaven, werd geantwoord, dat daar moei lijk een af,doende oplossing voor te vinden is. Op de vraag van den heer Kalverdijk, of de keurmeester al in dienst kan komen, ant woordde de oorzitter dat we slechts 1 k dag zonder zijn geweest. Hierna sluiting. UIT WINKEL. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. H. B. Buthfer, bouwkundige, is benoemd" tot leeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te 's-Gravenhage. De verkoop van een bloempje ten bate der Gezinsverpleging, tijdens de kennis ge houden, heeft opgebracht 26,60. UIT SINT PANCRAS. hi plaats van den heer M. Kalis, die we gens voortdurende ongesteldheid bedankt had als voorzitter en als lid van het Banbe- stuur, werd tot voorzitter der Banne St. Pan- cras gekozen de heer S. Duif en tot lid de heer T. Kloosterboer. UIT SCHAGEN. Bij den overgang van een café.is een twee de vergunning noodig.t Daar het aantal ver gunningen in den loop der jaren in deze ge meente sterk is verminderd, is zoo n tweede vergunning bijna niet meer te krijgen. Dezer dagen werd er nog een verkocht voor 2000. UIT HEILOO. Even nog herinneren we aan de handi cap-draverij, welke morgen tegenover het landgoed „Nijenburg" wordt gehouden. De inschrijving is zeer mooi 15 paarden, waaronder de snelste dravers, zijn aangege ven. Het ondernemende bestuur der plaatse lijke harddraverij-vereeniging heeft niet te gen kosten opgezien, om een flink en. wed strijd te krijgen zelfs werden de prijzen verhoogd, toen bleek, dat denzelfden dag ook te Groningen courses zouden plaats hebben. En waar het bestuur de medewerking ondervindt van bij uitstek deskundigen, valt te voorspellen, dat er op de mooie baan on der het schoone geboomte, door kenners ver leden jaar terecht uitbundig geprezen, span nende ritten te zien zullen zijn. Daar er aan weerszijden van de baan plaats te over is voor een talrijk publiek, dat overal de wed strijd goed kan volgen, kan er morgen .een druk bezoek worden verwacht. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Engelsch L. Oi onze vroegere plaats genoot, de heer H. Balvers, thans te Hilver sum. UIT KOEDIJK. Herv. Gem., voorm. 9.30 uur, Ds. Brotke- ma, van Heerhugowaard. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Staatscourant 188 bevat de statuten van de Langedijker Groente-Centrale te Broek op Langendijk. i KORTE BERICHTEN. Te Zuidlaren werd voor een paar dagen een vreemde koop gesloten, schrijft de A. Ci. Een koopman deed afstand van zijn paard, in uril egen een ander paard, een koe, een kalf en een toegift van 10. Weder is te Haarlem een inbraak ge pleegd en wel in de woning aan het Staten- bolwerk der familie F. J. Donker, die thans te Schoorl vertoeft. Er is nog niet bekend, wat 1 wordt vermist. Te Haarlem viel gisteren een jeugdigen sehiper, doordat zijn vaarboom in den bo- M dem beef 'vastzitten^ in de Leidsche vaart Vóór hulp kon-worden verleend was hij ver dronken. De directie der artillerie inrichting te Hembrug had gistermiddag een. conferentie n met den minister van oorlog. De heer Tiepen, 1 secretaris van den Algemeenen Ned. Rijks- werkliedenbond verzekerde dë Maasbode: „Blijft verbetering der arbeidsyooiwaarden uit, dan geloof ik niet, dat de arbeiders te houden zijn'-'. Gistermiddag kreeg de arbeider Dek kers uit Udenhout toen hij achter zijn woning bezig was met maaien plotseling ten schot hagel in den rug. Van den dader geen spoor. Men denkt ami wraak. De toestand van D. is niet ernstig. Te Koewacht is gister bericht gekomen, dat de uitvoer van brood naar België, zoowel hier als aan de greoskan toren Roode Sluis en Kapellebrug voor onbepaalden tijd geheel verboden is. De 18-jarige kaptrsbediende te Laren, die verdacht werd van onzedelijke handelin gen met een kind van 7 jaar, heeft heden, na een streng verhoor tenslotte bekaai. Hij werd op staan den voet door den patroon ontsla gen- De Besturen der Zes Steden in Water land1 hebben besloten, in de kosten ter dek king van het onderhoud der wegen, over het boekjaar 1917, het dubbele bij te dragen van hetgeen andere jaren werd uitgetrokken. Het herstel der Zuiderzeedijken zal meer dan 12 millioen gulden bedragen. BURGEtHKE STAND. HEICOO. - Juli Ondertrouwd: Johannes Julianus/ lerhorsr en Maris Strom, beiden alhier. Frederik. Comelis van Beusekom te Utrecht en jonkvTouwe Johanna Iienrierte Hermina van Foreest, alhier, Pieter Koning, alhier, en Antje Hakhoff, te Amsterdam. Peter den 1 ierder en Cornelia Reik, beiden alhier, eerst genoemde laatstelijk te Ermelo. Getrouwd: Johannes Julianus Ter- horst en Maria Stroet, betelen alhier. Geboren 'Anthonius, z. van Johan nes Bruin ene Aaltje Boendermaker. Jo hannes, z. van Jan Klaasse en Guurtje Bak ker. Agnes Thérésea, d. van Klaas van Twuijver en Maartje Krijgsman. Hendrik, z van karst Johannes Bongers en Hendrika Maria Zwijnenberg. Nellie, d. van Arie Leegwater en Grietje Francis. Petrus, z. van Theodorus Hollenberg en Catharina Schipper. Nicolaas, z. van Theodoras Ro zing en Gertrudes Kuijper Mathijs, z. van Willem Loos en Maartje Roever. Overleden Johanna, d. van Jan Kraakman en van wijlen Maria Cornelia Kraakman, 18 jaar. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. IN EN OM DEN RAAD. Men schrijft ons: Wij zijn in het drukst van Bergen's zomer seizoen en wie nu en dan vertoeft op het perron van ons stationnetje, en met stomme verbazing de menschenzee gadeslaat, die de jre„ 180.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9