DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - No. 190 Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 14-AUGUSTUS Groentevoorziening. Gemeente Alkmaar. MILITIE. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.— fr. p. post f 1.25. AdYertentiepriis12*ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven tr. N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. VARIA NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag o» den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 14 Augustus. De karakteristiek van den dag van heden is, dat de Franschen, de Italianen en de Rus sen weer terrein hebben gewonnen, zoodat de toestand van het oogenblik bij voortdu ring gunstig blijft voor de eütente-mogend- heden, tefwijl de midden-mogendheden op géén der fronten gelijkwaardige successen daartegenover hebben te zetten. Terwijl in het Westen de Engelschen niets van overwegend belang kunnen berichten, ondanks hun ongetwijfeld met aanzienlijke strijdkrachten ingezette pogingen om vooruit te komen en met kleinere loopgraven-succes sen tevreden moeten zijn, zijn de Franschen in staat te melden, dat zij ten oosten van Har- decourt bij een aanval op de derde Duitsche linie terrein- over een breedte van 6,5 K.M. en een diepte van 600 h 1000 M. hebben ver overd, 1000 gevangenen hebben gemaakt en het zuidelijk deel van het dorp Maurepas be nevens het kerkhof hebben bezet. Wanneer men bedenkt, dat den Oden Juli Hardecourt werd genomen en dat Maurepas ongeveer 1 K.M. ten zuidoosten daarvhn is gelegen, dan krijgt men wel een indruk van het langzame tempo, waarin hier vorderingen worden ge smaakt. Trouwens, in de afgeloopen vijf wo ken hebben de Franschen herhaaldelijk ge poogd Maurepas in noord-oostelijke richting van Curlu uit te bereiken, maar toen de Duit sche stellingen te sterk bleken is men oostelij ker, van Hem uit, den aanval begonnen, wel ke aanvankelijk tot meer succes heeft geleid. Maurepas is bijna 2 K.M. verwijderd van het veel belangrijker wegenknooppunt Combles, doch voordat de Franschen daar zijn, moeten ze eerst nog het dorp le Forest veroveren- Kon het verlies wan de hoogvlakte van Do- berdo worden aangemerkt als een voor de Oostenrijkers noodzakelijk gevolg van de verovering van Görz door de Italianen, het Italiaansche legerbericht maakt melding van nieuwe vorderingen, welke zijn behaald na verwoeden strjjd en na het breken van een verdediging met de uiterste felheid, In het gebied van Monfalcone werd heuvel 121 (tusschen de stad en den spoorweg naar Triëst) genomen, op de noordzoom van het Karstplateau (tusschen Görz en de Adriati- sche zee) hoogte 212 en bij Görz hoogte 174. Op het oogenblik valt hiervan weinig meer te zeggen, dan'dat de Italianen onverwijld hun offensief, dat op Triëst gericht is, voort zetten. Van verreweg het grootste belang zijn on getwijfeld de berichten uit het Oosten, waar de Russeri in Galicië' belangrijke successen hebben behaald. De toestand was daar Za terdag aldus, dat de middenmogendheden zich nog handhaafden te Nadwoma aan den spoorweg, welks eindpunten Delatijn en Sta- nislau zich reeds in Russische handen bevon den, en aan het Strypa-front. Nadworna werd door de Russen veroverd, maar wat voor de midden-mogendheden erger is, het Strypa-front is doorbroken, hetgeen zeggen wil, dat het laatste stuk van de Oostenrijksch- Duitsche vestingmuur, hetwelk tot dusverre nog was blijven staan, door de Russen terug gedrongen is, doordat aan de vleugels, aan den Djnestr en tusschen Brody en Tamopol, de Russische druk onweerstaanbaar werd. Was de benedenloop der Strypa reeds gefor ceerd, thans hebben de Russen ook een aantal dorpen aan den bovenloop der rivier ver- meesterd. Midden^September van het vorige jaar namen de Oostenrijkers de Strypa-linie, welke ze zeer versterkt hadden, in. De eenige natuurlijke bescherming van Lemberg zou nu zijn de Zlota Lipa, maar daar zijn de Rus sen nu aan den benedenloop ook al over heen, terwijl zij aan den Djnestr nu al bij Mariampol staan. Wij mogen dus zeggen, dat de Russen hun doel, de herovering van Stryj, Lemberg en daardoor van geheel Gali cië, vrij veel zijn genaderd. De kansen op deze herovering zijn aanzienlijk gestégen. Want al laat de weersgesteldheid hier nog maar een vechten van een zevental weken toe, in dien korten tijd kan er heel wat geschie den! Natuurlijk heeft men in Duitschland en Oostenrijk nog hoop, dat men den Russi- schen opmarsch tot staan zal brengen. Men vestigt die hoop vooral op de hergroepeering der verbonden troepen en wijst op hetgeen er bijv. in den herfst-1914 geschiedde, toen von Hindenburg van den Weichsel naar de grens van Opper-Silezië en naar Krakau te rugtrok, om vrijheid van operatie te krijgen en welk een uitnemend succes daarop is ge volgd. Majoor Moraht, die den Russen alle eer geeft, meent ook dat deze hergroepeering, het elastisch terugbuigen van 't front tusschen Djnestr en Karpathen, eerder een bewijs is van de kracht dan van de zwakte der strate gische leiding, en hij betoogt dat er thans al lerlei uttvalspoorten zijn, waarvan men strakjes voordeel kan trekken. Wat de toe komst brengt, zij afgewacht. Voor het oogenblik dient geconstateerd, dat de toe stand voor de middenmogendheden' hier on gunstig is en dat hen verdere tegenslagen dreigen. De Keizer, die nu weer aan het Somme- front toeft, en veldmaarschalk von Hinden burg moeten Kowel samen hebben bezocht en de laatste moet bevel hebben gegeven de stad tot het uiterste te verdedigen, terwijl volgens de Times op het zuidoostelijk oor- k>gstooneel de -troepen door de Duitschers met 23 divisies zijn vermeerderd. - Op den Balkan worden nieuwe operaties de volgende maand verwacht men ziet in de aankomst van generaal Cordonnier te Sa- loniki een nieuwe aanwijzing daarvoor. Tot dusverre heeft hier enkel nog artillerie-actie plaats. Een officieel Grieksch communiqué ver klaart, dat de Grieksche regeering er zich toe blijft bepalen, loyaal de opgenomen verplich tingen tegenover de entente na te komen in volledige samenwerking met de gezanten der mogendheden. DE TURKEN IN GALICIë. Het „Berl. Tageblatf' verneemt uit het oor- logsperékwartier, dat de transporten van Turksche troepen op groote schaal dezer da gen begonnen zijn. Het vraagstuk van het vervoer van zoo groote massa's over een af stand van 200 kilometer werd zonder moeite opgelost. Op de tusschenstations komt de eene trein na de andere aan. De treinen bestaan voor het grootste deel uit Duitsche en Oosten- rijksche wagens. De Turksche troepen bestaan bijna allen uit jonge mannen tusschen 25- en 35-jarigen- leeftijd; nagenoeg allen1 komen uit de Aziatische provinciën en er zijn vele Ara bieren onder. De correspondent van het „Berl. Tageblatt" heeft verschillende dezer Turken gesproken, die reeds aan het kanaal van Suez of in Gali- pol'i gevochten hadden. De uitrusting der Tur ken is fonkelnieuw; handige, merkwaardige oostersche spadeh en lichte ransels vallen bij zonder op. De troepen1 hebben- muildieren mee gevoerd, waarvan het tuig in uitstekenden staat verkeert. De afdeeling machinegeweren die in verschillende wagens ondergebracht werd schijnt geheel naar Duitsch model g-or- ganiseera te zijn. VIJFTIEN MILLIOEN BRIEVEN PER WEEK. „De Engelsche legerpostorganisatie, die een enormen omvang heeft, werkt uitmuntend zegt de Times. Men kan in het algemeen zeg gen, dat brieven die aan het expeditie-leger in Frankrijk worden gezonden-, de mannen achter het front in drie, en die in de loopgra ven in vier dagen bereiken Alle brieven voor de troepen gaan door de handen Home Base Office te Londen, w<ai zij gesorteerd worden Er is een aparte post zak voor iedere eenheid, zoowel voor brieven als voor pakjes. Iedere week worden- er onge veer tien miliioen brieven en driekwart milii oen pkjes naar het leger in Frankrijk gezon den. De militaire postdienst maakt van al dë Kanaal-transportdiensten gebruik en er loo- pen drie bijzonderetreinen alleen voor het ver voer van dien post voor het leger. Brieven, die 's avonds te Londen gepost worden, gaan in den regel den- volgenden ochtend reeds naar Frankrijk. In iedere haven aan de overzijde van het Kanaal staat het personeel van den ieger- postd-ienst geneed om de mailzakken in de trei nen te laden. Zij- worden dan ook zonder tijdverlies naar het centrale spoorwegknooppunt gezonden, v^ar zij door den legerdienst overgenomen en- in motorwagens overgeladen worden. Dezen brengen ze weder naar de afzonderlijke ver- deelingseentra, waar bestellers te paard ze naar de kwartieren of naar de loopgraven brengen. Het aantal brieven, dat van het front naar huis wordt gezonden bedraagt ongeveer vijf miliioen per week. Ook dezen worden te Lon den gesorteerd. Verscheidene honderden vrou wen zijn hiermede bezig en er worden nog steeds meer voor dit werk aangenomen. DE VLIEGERBALLON ALS HELPSTER DER ARTILLERIE. In de „Moming Post' vertelt een medewer ker een en ander over de werkzaamheid der vliegers en zegt o.a.: „De aeroplaan is het oog der ardllerie en onze artilleristen erkennen de verplichtingen, die zij aan haar hebben. Nog een andere tak van luchtdienst maakt zich in dit opzicht zeer verdienstelijk, n.l. de vliegerballon-afdee- ling. De vlieger-ballon, of „worst" wordt met een kabel op een bepaalde plaats en hoogte' gehouden. In het leger heeft men die nuttige luchtboei den naam „Rupert" ge geven. Ik weet niet, waarom juist „Rupert" evenmin weet iemand waarom de afweerjta- nonnen „Archibald" genoemd worden. Ik heb Rupert's schuilplaats bezocht als hij daar zijn vrienden ontving. Het is een onsmakelijk uitziend voorwerp. In de lucht gelijkt hij werkelijk op een worst met een. wormvormig aanhangsel, dat voor een doel dient, waaromtrent niets gezegd mag wor den. Maar hij heeft prachtige oogen in zijn hoofd en van zijn vaste plaats kan hij de uit werking van het vuur onzer verdragende ar tillerie gadeslaan op eene wijze, welke de mannen die de stukken bedienen zeer nuttig is. Ik mag niet in bijzonderheden vertellen hoe Rupert zijn werk doet. Maar hij is een merk waardig schepsel. Hij is pas gedurende de laatste zes maanden voor goed als een ver- trouwenswaardige helper in onzen militai ren dienst aanvaard. Ik heb eens in het deel van het terrein, dat ik overzien kon zes en twintig Ruperts tegelijk in de lucht gezien. Ook onze Fransche bondgenooten hebben zijne waarde erkend en maken van zijne diensten op ruimen schaal gebruik De Duitschers hebben eveneens een aantal worst-ballons, maar wij zijn erin geslaagd een zeer groot aantal daarvan een „strafe" toe te dien-en, terwijl de onzen zoo goed be schermd worden tegen vijandleijke aanvallen, dat de verliezen zeer gering waren. Alle eerbied voor Rupert en voor de dap pere mannen die dagelijks met hem in de lucht stijgen! Hij is een verschrikkelijke doom in het vleesch van den vijand. MOS ALS VERBANDMIDDEL. Een medewerker van de „Manchester Gu ardian" schrijft: „Een der merkwaardigste ontdekkingen uit dezen oorlog is, dat sphagnum-mos een goed verbandmiddel voor wonden is. Zoowel de dokters als het verplegend personeel worden steeds meer voor het gebruik van dit artikel gewonnen en de vraag neemt dan ook gewel dig toe. Het depot te Edinburg ontvangt thans we kelijks bestellingen van het ministerie van oorlog, voor 10.000 tot 20.000 stuks' uit dit materiaal vervaardigde verbanden. De bijzondere verdienste van het sphag num-mos is zijn bijzondere lichtheid, die het, vooral bij warm weder, boven ka,toen ver kiesbaar maakt, voorts voelt het zijdeachtig en aangenaam aan en heeft het een merk waardig groot opslorpingsvermogen, zoodat het meer da^ tienmaal zijn eigen gewicht aan water kan opnemen. Dit mos groeit overal waar veen of heide voorkomt, in overvloedige hoeveelheid. Vooral op veengronden komt het in groote bedden voor in zoo. ruime hoeveelheden, dat men het gemakkelijk met twee handen in groote stukken tegelijk kan uittrekken. In den laatsten tijd wordt het in de meeste veenstreken op de Britsche eilanden door herders, boschwachters en vrijwillige arbei ders van allerlei soort, als: geestelijken, schoolkinderen en padvinders verzameld. Van een der depots, waar zij hunnen oogst afleveren, zijn in dit seizoen reeds meer (ten 1000 zakken verzonden geworden. In de centrale depots wordt het mos ge plukt en schoon gemaakt, antiseptisch behan deld en dan onder een hydraulischen pers gebracht. De verbanden bestaan in den regel uit op vierkante biscuits gelijkende plakjes geperst mos, met een stukje gaas aan beide zijden. Zij worden bij massa's naar het front gezonden. Zij zijn bijzonder geschikt voor den hulp aan de gewonden in de veldhospitalen, want men kan een zeer groot aantal in een kleine ruimte verpakken. Er wordt hard gewerkt aan het verzamelen van dit sphagnum-mos. Het komt in onbe perkte hoeveelheden voor en de vraag ernaar zal spoedig enorm worden. Het verzamelen moet vóór den winter ge schieden, want in den winter, als er sneeuw of rijp op de velden ligt, is dit werk onuit voerbaar. Degenen, die op den pluk uitgaan, hebben geen ander gereedschap bij zich dan een zak. Op de plek waar het groeit aangeko men, rukken zij het mos bij handenvol uit, persen het water er uit en doen het in de zak ken. Deze zakken zijn als zij geheel gevuld zijn enorm zwaar en men kan ze niet ver dragen, zoodat het wenschelijk is het te pluk ken op plaatsen waar mep een kar kan mede- nemen. De natte zakken worden dan naar de ver zamelplaats gereden en leeggeschud. Het mos mag niet langer dan één of twee dagen in de natte zakken blijven liggen omdat het anders warm wordt en bederft. Tot dusverre gaat men bij het drogen pre cies zoo te werk als bij het hooigiaken. Een kort afgemaaid veld wordt hiervoor gereed gemaakt, het mos hier neergeworpen en re gelmatig met vork-en op hoopen geworpen en omgewoeld. Bij goed helder weer is het in één dag droog, maar de 'hoopjes moeten met een net bedekt worden omdat het anders als het droog is, weg zou waaien. Het is dan zoo licht als een veer." KORTE BERICHTEN. Deze week zullen in Bern onderhan delingen tusschen Zwitserland en Duitsch land aanvangen op grond van den nieuwen toestand geschapen door de 'Parijsche onder handelingen. Volgens berichten uit New-York is al daar een draadloos telegram ontvangen, meldend, dat de onderzee-handelsboot fire men!de haven nadert. De New-Yorksche belanghebbenden- hebben voorbereidingen ge troffen voor de ontvangst van de boot. Een redacteur van het sociaal demo cratische Persbureau te Berlijn en een se cretaris van dien- Bond van Sociaal-Democra tische Kiesvereenigingen van Berlijn en om streken zijn door de Berlijifeche politie ge- 'arresteerd op grond van gemengd te zijn in het verspreiden van geheime vlugschriften die op een spoedigen vrede aandrongen-. Er worden te Saloniki groote voorbe reidingen getroffen voor de ontvangst van verdere contingenten Russische troepen in Saloniki. Ook worden de voorraden muni tie en1 levensmiddelen nog steeds aangevuld om van groote reserves verzekerd te zijn. Deltaliaansche vlag, die bij het bin nenrukken van de Italianen in Oörz, op de citadel werd geheschen, werd door twee jon ge dames uit de stad, die gedurende eenigen tijd in stilte waren bezig geweest de vlag speciaal voor deze gelegenheid te borduren, eigenhandig naar boven gehaald. Naar verluidt zullen de Portugeezen niet naar Saloniki, maar naar het front in Frankrijk worden gezonden, deels bij het Fransche, deels bij het Engelsche leger. Volgens Lloyds register stond op een der Engelsche werven op 30 Juni 440 schepen van een gezamenlijke tonnenmaat van 1,640.21.8 ton, op stapel, of 117.000 meer dan op einde 'Maart van dit jaar. De Engelsche couranten-eigenaar Lord Northcliffe heeft in eéq telegram van het front aan de Isonzo het volgende gemeld: „In Engeland beseft men- weinig van -de verwoedheid der gevechten aan liet Itali aansche front. Indien het aantal van de gewonden, die enkel door de Britsche Roo- de Kruis-ambulances zijn opgenomen, kom den worden- gepubliceerd, zou dat wellicht de oogen van het publiek openen." Te Altona is een lleemlaker tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, .om dat hij in een spoorwegcoupé had beweerd, dat dr. Liebknecht wel gelijk had met zijn uitroep. „Weg met Duitschland! Leve Engeland Duitsche watervliegtuigen deden een aanval op Dover. De Fransche opbrengsten van indirecte belastingen en monopolies bedroegen 365,135,400 francs, -d. x. slechts 6.7 pCt. minder dan in gewone jaren. De Duitsche Keizer bezocht het Som- mefront. De Rijkskanselier en de Staatssecreta ris zijn uit Weenen teruggekeerd. In de Figaro wordt betoogd dat de entente nimmer moeten onderhandelen met Keizer Wilhelm. Naar de „Times" mededeelt neemt het aantal huwelijken tusschen Engelsche solda ten en Fransche vrouwen in Normandië en Picardië geweldig toe. De wijnoogst in Frankrijk belooft dit jaar gunstig te worden. De opbrengst zal vermoedelijk tweemaal zoo groot zijn als het vorige jaar. T weehonderdduizend inwoners van Oostelijk Rusland, die niet gemobliseerd zijn, zijn naar Zuid-Rusland vertrokken, om daar aan het gebrek aan werkkrachten voor den landbouw, dat zich wegens het ge mobliseerd zijn der plaatselijke bevolking voordoet, tegemoet te komen. Oetorpilleerd zijn de Italiaansche Se- bastiano (4000 ton), de Japansche Tenmei Maru (3400 ton). In Chicago hebben verschillende inbre kers apen afgericht, die zij in slaapkamers laten insluipen- en ze dan alle kostbaarheden laten wegnemen. ONZE BEDREIGDE HARINGVISSCHERIJ. Het hoofdbestur van den Chr. Zeelieden Bond in Nederland verzond aan de reederij- en van haringloggers in Nederland een cir culaire, waarin er op aangedrongen wordt om de gezinnen wier kostwinner in Engeland wordt aangehouden, niet langer zonder inko men te laten. „Wij twijfelen er niet aan, aldus de circu laire, wanneer u zich den toestand dezer ge zinnen indenkt en -de ongerustheid die zich van vrouwen en kinderen meester maakt, dat u met ons overtuigd zal zijn, dat tenminste de geldelijke zorgen van de gezinnen moeten worden weggenomen. Daarom geven wij u in overweging en drin gen er ten zeerste bij u op aan de vrouwen uwer zeelieden een weekgeld toe te kennen, een weekgeld, dat althans het gebrek weg- neemt". Gelijksoortig schrijven werd ook verzonden aan het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen- voorziening, te Alkmaar, brengt hiermede ter algemeene kennis, dat de gemeentelijke groen- tenwinkels hedenavond worden opgeheven, en dat van morgen 15 Augustus af, tot nadere aankondiging, bij onderstaande groentenhan- delaren aardappelen en diverse groenten zul len worden verkocht onder gemeentelijk toe zicht, tegen prijzen, welke in iederen winkel en aan eiken wagen op duidelijk zichtbare wijze ter kennis van het publiek worden ge bracht. ALKMAAR, den 14 Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. F. H. Al, Laat 50. C. Appel, Snaarmans- laan 73. E. P. Bek, Oudegr. 74. J. Bek, Zeglis 14. C. Benjamin, Stuartstraat 30. Mej. M. ,M. BestemanKeijsper, St. Aanastr. 17. W. G. J. Bierman, Ropjeskuil 2. J. de Boer, Overdiestraat 5. A. Boersen, Fnidsen 95. A. Boon, Stuartstr. 45. K. Buijs, Ramen 18. Jb. Deugd, Drebbelstr. 9. J. Deugd, Dreb- belstr. 9. A. de Groot, Noorderkade 8. L Janssen, Kooltuin 23. P. Joon, Koningsweg 55. Th. Kleverlaan, Overdiepad 24. S. Kok, Forestusstr. P. P. Kom, Scherinerweg 2. H. Kramer, HeuL 12. E. Mak, Heul 34. A. Oudes, Vamebroek 47. K. Pander, Egelenb. laan 2. H. Pastoor, Doelenstr. 14. A. van de Pol, Achterdam 13. Wed. G. W. v. d. Pol, Breedstraat 17. G. W. v. d. Pol, Schoutenr straat 24. P. Poorter, Lindenlaan 5. W. Purmer, Nieuwesloot 39. R. Reek, Konings weg 17. P. Reuzenaar, Nienwp.dw.str. 2. J. Schouten, Langelaan 16. C. J. Schuit, Kin- heimstraat 1. K. Twisker, Laat 1. H. J. Vas- ke, Verdr. oord 90. J. F. Vaske, Verdr. oord 80 M. R. Versteeg, Verdr. Oord 22, D. Win» der, Touss.str. 21. J. Zaadnoordijk, Baan- singel 3. Gebr. Zweekhorst, Zeglis 35. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de loting voor de lichting 1917 niet wordt gehouden en dat alle ingeschrevenen voor die lichting bestemd zijn om de militie te wor den ingelijfd, met uitzondering van hen: le. die voor den dienst bij die militie onge schikt zijn bevonden; 2e. die bij onherroepelijk geworden' uit spraak voor goed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3e. die bij onherroepelijk geworden uit spraak, hetzij voor g-oeid, het zij voorloopig van den cfienst zijn uitgesloten; endat het korps, waarbij, en het tijdstip waarop hun inlijving zal geschieden, na der zal worden bekend gemaokt Alkmaar, 11 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Aan deze organisatie werd tevens verzocht om medewerking te verleenen voor den terug keer der mannen. Tot zijn genoegen ontving het hoofdbestuur van den C. Z. B. de mededeeling, zoowel van de Reederijvereeniging als van vele groote reeders uit Vlaardingen en IJmuiden, dat voor de gezinen uitnemend gezorgd wordt. De uitkeering bedraagt te Vlaardingen voor de schippers ƒ21 en- voor de matrozen 14 per week, ingaande met den dag -dat het schip werd opgebracht en eindigend met den van terugkeer in Nederland. De wekelijksche uitkeeringen zullen ook gelden voor equipages die geheel op deel va ren. Uit Katwijk werd geen bericht ontvangen, uit IJmuiden1 luidd en de berichten ook bemoe digend, doch te Scheveningen is de toestand minder gunstig. Sommige reeders laten zich niet onbetuigd, doch andere trekken zich van de gezinnen- niets aan. - Het hoofdbestur van C. Z. B. zal natuur lijk niet nalaten de belangen der leden-, voor zoover mededeelingen verstrekt worden-, zoo veel mogelijk te behartigen. Wat betreft het loslaten der bemanningen deelde de heer Roos, de secrtaris, mede, dat de Reederijvereeniging deze pogingen niet kon steunen, omdat het schip en bemanning tegelijk behooren vrijgelaten te worden. LEVERING GRAAN. Inzake de levering der granen aan het rijk is in eene te Halfweg gehouden vergadering van landbouwers uit den IJpolder besloten, eene commissie naar den minister af te vaar digen ten einde te bespreken verschillende bij het vorderingsbesluit niet geregelde punten, als plaats en tijd van levering, inhouding voor eigen gebruik, gebruik van zakken, min derwaardige granen enz. BINNENLAND. Gemengd nieuws. HET CONFLICT AAN DE HEMBRUG. 1 De afdeeling Zaandam van den „Alg. Ned. Rijkswerkliedenbond" hield gistermorgen in het gebouw „Ons Huis" te Zaandam een buitengewone spoedvergadering, waarin door den Bondsvoorzitter, den heer G. Em mer een uitvoerige uiteenzetting werd gege ven van de actie door den Bond in het ALRMAARSC COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1