DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rgoeöii No. 191 Honderd en adfcttïende jaargang. 1916 Abonaementspriis per 3 maanden 11—, fr. p. post 11.25. Advertentiepriismct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr.Y. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Vpordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 15 AUGUSTUS MILITIE, LANDWEER en LANDSTORM. NEDERLAND. Met 20 ci oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 15 Augustus. Iü het Sommegebied maakten de Franschen een kleine vordering ten Zuid-Oosten svan Estrées, waar gedeelten van loopgraven wer den veroverd. Het laatste Fransche legerbe- richt gieldt, dat het slechte weer de operaties belemmert, ook dat Reims werd gebombar deerd, mede van de lucht uit. Aan het En- gelsche front blijft de toestand geheel onver anderd. De Daily Telegraph vindt, dat aan het Westelijk front alles met die kalme gelijkma tigheid en met die zorgvuldige voorbereiding gaat, wflke een oorlog als de tegenwoordige alleen succes kan opleveren. De taktiek, door de geallieerden in toepassing gebracht, is verstandig en voorzichtig. „Wij zijn, zegt het blad, ervan overtuigd, dat alle competente bestudeerders in Enge land, van de krijgsverrichtingen in Frankrijk, den gang van zaken thans zullen begrijpen. Wij hebben de tweede Duitsche linie door onafgebroken zware gevechten genomen. Hier en daar staan wij al tegenover de derde linie. Voor onze geallieerden ligt Péronne, vóór ons een heuvelrug, waarachter het terrein ge leidelijk afhelt in de richting van Bapaume Evenals wij tot dusver zijn vooruitgekomöi, evenzeer zullen wij het in de toekomst doen, door gebruik te maken, van alle kansen die zich voordoen, steeds maar vooruit werkend. De crisis is nog niet voorbij, zij is nog pas begonnen." Dat is allemaal goed'en wel maar de kans op een doorbraak is bij een dergelijke methode al heel gering, immers wat vooraan afbrokkelt, kan achter worden aangevuld, d. w. z. wat derde linie was, wordt eerste linie, omdat daarachter tijd en gelegenheid is ge weest onl nieuwé veldstellingen op te wer pen, welke de Franschen-bewezen dit bij Verdun 1 geducht versterkt kunnen zijn en ook weer genomen moeten worden. Wat er in het Oosten is gebeurd, doet sterk denken aan hetgeen er geschiedde in de eerste Septembermaand van den oorlog. Toen de Duitschers hun linies moesten verplaatsen van Mame tot Aisne, vernamen de lezers van de Duitsche legerberichten daarvan niets, tot dat op een goeden dag uit het noemen 1 van namen die verplaatsing plotseling bleek. De Duitsche en Oostenrijksche legerberich- teu waren de laatste dagen meer flan sober met de vermelding van de gebeurtenissen in het Djnester-gebied. De i lezers zouden onwil lekeurig denken, dat bijv. de linie nog altijd bij Buczacs liep. Maar het Oostenrijksche legerbericht leert vandaag andere. Het spreekt van gevechten ten noorden van Ma- riampol en geeft daardoor toe, dat het front hier een goede 40 K.M. westwaarts is ver plaatst. Nu is er voor den Duitschen lezer tusschen toen en thans echter één punt van verschil: tegenwoordig worden ook de com- muniqué's der tegenstander® geregeld in de Duitsche bladen opgenomen. Of dit in Oostenrijk ook het geval is, weten we'niet. Het heeft er allen schijn van dat de achter- waartsche beweging nog verder zal moeten worden uitgevoerd. Er is weer aanraking gekomen tusschen Russische en Oostenrijk sche troepen tusschen de Dnjester en Zaloc- ze, deelt het Oostenrijksche legerbericht me de. Meer niet. De Russen weten er al wat meer van: in de streek van de Sereth rukken de Russische troepen met succes voort, een zijrivier werd overgetrokken, doordat de soldaten tot de schouders door het water waadden, aan het front van de Zlota Lipa werden de Oostenrijkers verdreven en een rij- rivier werd al overgetrokken en 'in het offen sief ten noordoosten van den Djnestr werd een dorp veroverd. Er zullen zeker nog wel meer dorpen volgen, nu de Oostenrijkere aan den bovenloop der Sereth, waar zij tot nog toe de Russen tegenhielden, niet meer konden standhouden, en nu de heele positie aan de Zlota Lipa gevaar dreigt en de Oostenrijkers vermoedelijk weldra naar de Gnita Lipa zul len moeten verhuizen. Men weet, dat de Oostenrijkers het geldt hier het front ^ran aartshertog Karei hulp zullen krijgen van de Turken. Ook wordt op de Polen gehoopt. Het heet dat Polen onaf hankelijk zal worden verklaard, om er solda ten uit te krijgen. Volgens de Times zal graaf Andrassy minister van buitenlandsche zaken worden, daar deze den Keizer heeft overreed Pruisen's oplossing der Poolsche kwestie te aanvaarden zoodat de Oosten- rijksch-Hongaarsche adelaar blijkbaar ter wille van de Polen eenige veertjes zal moeten laten, in elk geval meer dan de Duitsche. Den 18den Augustus, de verjaardag van keizer koning Frans Jozef zou de Autonomie van Polen worden afgekondigd. We zullen er dus Vrijdag meer van weten. Het front von Hindenburg blijft stand hou den en men wist aan den westelijken Stochod- oever zelfs tot de Russische loopgraven door te dringen, waaruit men volgens het Russi sche legerbericht spoedig weer verdreven werd, terwijl het Duitsche legerbericht meldt dat het gevecht met Duitsch voordeel werd beslist en het Oostenrijkse!!^ bericht, dat er een zandheuvel(werd genomen. Het is echter hoogst twijfelachtig of bij het terug trekken in Galicië de bocht van Loetsk lang te behouden blijft. De Italianen maakten geen nieuwe vorde ringen. De Turken veroverden in Perzië Ha- medan op d£ Russen. AAN DE SOMME. Uit een brief van George Prade, de oorlogs correspondent van het „Journal", is het vol gende ontleend: Ten noorden van de Somme wordt er door de onzen gevochten in aanslui ting met de Engelschen. Deze aansluiting vond plaats vóór het offensief ten noorden van Maricourt. Onze loopgraven bereikten de Somme bij den, molen van Fargnyen, volg den1 den rechter oever van -de hoogten van Vaux tot Eclusier. Na velschillende gevechten bereikten wij Mpurepas, op eenige kilometers afstand van Combles. Men herinnert zich, dat in den aanvang van den oorlog te Combles het eerste Duitsche leger, dat van von Klück op Parijs aantrek kende, een onzer divisies aantrof, welke zon der artillerie niets uitrichtte, ja zelfs het Duitsche leger nog geen uur kon tegenhou den-. En nu bij datzelfde Combles vernielde onze artillerie de Duitsche legermacht. Wij maakten 400 gevangenen, de overlevenden van 2000 manschappen. Dit verklaart beter 'dan welke redeneering ook de vorderingen, die wij maken. De ware oorlog begint nu eerst vovr ons! Het voorttrek ken der Franschen ten noorden van de Som me kan inderdaad genoemd wordeq een' wij zen en doordachten voortgang. Hier volgen eenige bijzonderheden: Maandag 26 Juni, des morgens begon het groote vernielingswerk. Zoo plechtig als de aanval fn Jtamphgne geweest was, onder een grijzen wolkenhemel, zoo opwekkend was deze strijd, die een aanvang nam bij stralenden zoneschijn onder kreet „Vive la France Onze infanteristen en zouaven bereikten na een stormloop over de heuvels door de ravij nen en door het bosch de eerste huizen van Curlü. Vroeg in den morgen nam het Duit sche bombardement een aanvang; maar de onzen veegden het plateu schoon. De zware Fransche bommen vernielden de huizen en de den de kelders instorten. Er was bijna geen worsteling. De jongsten onzer soldaten wa ren het eerst in del oopgraven van Spahn, Curlu en Hem binnengetrokken. Deze dorpen gelegen op een helling langs de Somme, wa ren 'het eerst in de loopgraven' van Spahn, infanterie, die de dorpen, na die bevolking weggevoerd te hebben, zeer versterkt had. HET GROOTE OFFENSIEF. In het „Petit Journal" vonden wij eenige aanteekeningen vermeld uit het dagboek van, een onder-officier, over het groote Fransch- Engelsche offensief bij de Somme. Allereerst deelt de schrijver enkele staaltjes mede over de goede verstandhouding tusschen de En- gelsche én Fransche soldaten, en vervolgt dan: „Morgen zal, naar het schijnt, de groote slag beginnen. Een ieder weet, wat hij moet doende Engelschen zullen te gelijk met ons tot den aanval oyergaan. Sinds lang wachten zij met ongeduld op dit oogenblik. Den vorigen nacht waagden de Duitschers, waarschijnlijk om te ontkomen aan ons helsch bombardement, een aanval, i Maar de ze werd schitterend afgeslagen! Die aanval is voorbijhij was minder hevig, dan we wel gemeend hadden. tyij hadden- de Duitschers schrik aangejaagd met ons hevig bombarde ment, zoodat de eerste linies zich bijzonder snel overgaven. Onze aanval werd met bui tengewone kracht voortgezet. Onze man schappen trokken snel vooruitverheugd zich buiten de loopgraven te bevinden. Er vielen zeer weinig dooden I De Duitschers kwamen ons met troepen tegemoet, de armen omhoog, met hun be kende kreet: ■„Kamerades!" Zij schenen verheugd te zijn, zich over te geven. Ons re giment heeft meer dan 500 gevangenen ge maakt. „Mijn compagnie," zoo luiden de aanteeke ningen van den 3den Juli, „had eene door de Duitschers verlaten loopgraaf bezet. Deze loopgraaf bleek een depót te zijn van allerlei levensmiddelen. Wij troffen er o.a. apn: al cohol, Zwitsersche chocolade, kaarsen, sui ker, koffie, gedroogde appelen en peren. Ver volgens 20 kisten sigaren, benevens eenige doozen sigaretten. Dan nog een hoeveelheid wapenen en munitie. Er warén foto's en prentbriefkaarten. Op 'een dezer zag men eep. paar Duitschers afgebeeld, die elkander zeepbellen toezenden, waarop men lezen kan: „Frankrijk, Engeland, Rusland, Italië," enz. Frankrijk is wat slap; Italië zeer klein, Rusland gezwollen en Engeland bijna uiteen gespat. Dat is Duitsche geest, waarop onze kanonnen en onze soldaten zullen antwoor den!. En, dit hebben ze reeds gedaan: hier bij gaat een foto van. de ,-ededigers der loopgraaf, die alle'gesneiiveld zijn of gevan gen genomen." De laatste aantekening is gedateerd 5 Juli„Hedenavond of uiterlijk morgen gaan wij tot den aanval over. Misschien zullen we dan worden afgelost; want gedurende vijf dagen en vijf nachten hebben wij het zwaar te verantwoorden gehad. Wij zullen dan in het bewustzijn, onze plicht gedaan te hebben, gaan uitrusten. Ik heb hier nog slechts dit bij te voegen, dat wij een methode gevolgd hebben: „Stevig' de vijandelijke loopgraven bombardeeren, en ze, volkomen vernielen rURKSGHE SOLDATEN IN GALICIë. (In een deel der vorige editie is het volgen de bericht reeds verkort opgenomen.) De Berlijnsche correspondent van de Tijd méldt: Nu de censuur het verbod heeft opgeheven o mte schrijven over hetgeen sinds weken ve len hier wisten, kan ik mededeelen, dat het overbrengen van Turksche troepen naar het Duitsch-O ostenrij'ksch gevechtsterrein in het Oosten reeds voor het grootste deel is vol bracht, en wel op grootere schaal dan de zen ding van Russische troepen naar Frankrijk. De Turksch' Aziatische provinciën zaten vol ongeorganiseerde horden, wien het aan 'be wapening, uitrusting en militaire tucht ont brak. Toen het oorspronkelijke plan von der Goltz, om met behulp van dit menschenmate- riaal een in grootsch enstijl opgezetten aan val op het Suezkanaal te ondernemen, moest worden opgegeven om moeilijkheden, die eerst later openbaar kunnen worden- gemaakt, en de jongste gebeurtenissen op het Oostenrijksche front de behoefte aan hulpkrachten deden ge voelen, werden geregeld Turksche troepen transporten naar tusschenstations op den Balkan en van daar verder gedirigeerd. De troepen krijgen een goed soldij, en zij hebben de zekerheid dat zij onmiddelijk voor de rechtstreeksche verdediging van Turkije naar pndere bedreigde punten dan het Duitsch- Oostenrijksche front zullen worden gezonden zoodra hom vaderland door eenige actie' der Entente hunne hulp behoefd. De overbrenging van een zoo groote Turk- sèhe troepenmassa als na de hergroepeering der militaire krachten onder Von Hindenburg in den strijd zullen worden gebracht, is op zich zelf een technisch kunststuk. Men ver wacht .hier, dat de deelneming der Turksche troepen-, die in Azië nutteloos en onbruikbaar waren, doch.die thans behoorlijk van wapenen zijn voorzien en gedisciplineerd, een machti gen invloed op het oostelijk front zullen uitoe fenen. KUNSTLEDEMATEN VAN BORDPAPIER. iDe buitengewone vorderingen, die bij alle oorlogvoerenden gemaakt zijn bij het fabricee- ren van kunstledematen, stellen de geampu- taerdem in staat zich een paar maanden na de doorgestane operatie met behulp dezer kunstleden tamelijk vrij te bewegen. Tot het oogenblik, dat de amputatiestomp geheel ge nezen is, kan de goede prothese nog niet ge bruikt worden, (kar de wonde plekken door het gewricht van -de houten of stalen kunstle den' ite veel te lij-den zouden hebben. Om de gewonden ook gedurende dezen wachttijd in staat te stellen zich te bewegen, krijgen.ze voorloopig ledematdl-, die reeds na enkele we ken gebruikt kunnen worden. Een nieuwe verbetering op dit gebied dankt men aan dr. Svindt, een Deensch arts, die zulke voorloopi- ge prothesen fabriceert uit het goedkoopste en lichte materiaal, het karton. Deze kunnen reeds na drie weken, -dus voor de wond gene zen is, gebruikt worden en vervangen dus de krukken. De methode is buitengewoon een voudig. Voor het maken van een kunstbeen worden twee stukken karton in de gewensclite lengte uitgesneden, boven breeder dan onder aan. Deze stukken warden in water geweekt en dan met de hand gebogen'. Zijn ze ge droogd en hebben zij hun vroegere hardheid weergekregen, dan worden ze aan elkaar ge hecht door reepen linnen? in vischlijm en lijnolie gedrenkt. Zoo krijgen ze een buiten gewoon weerstandsvermogen. Aan het onder einde worden een rond stuk hout aangebracht voorzien van een gummiovertrek, om hinder lijke stooten te verminderen. Gewone bretels van linnen, kruisgewijs over den schouder gelegd, dienen ter bevestiging. Daar deze car tonnen been-en buitengewoon licht en van bin nen hol zijn, heeft de wond niets te lij-den, zoo dat de methode zelfs in zeer zware gevallen kan worden toegepast. EEN WANDELSTOKKENCOLLECTIE. Het Engelsche offensief hééft den prins van Wales een eigenaardige collectie wandel stokken en rijzwepen doen aanleggen. Iedere keer, dat de Schotten en andere Engelsche regimenten' in een bosch je vasten voet weten te krijgen, gebruiken ze den vrijen tijd om van de hoornen, die door het granaatvuur onbe schadigd zijn gebleven, een uit te zoeken, waarvan een mooie stok gesneden kan wor den. De handigste man van den troep snijdt datum, plaats eu regimentsnummer erin en de overste zendt dien als aandenken aan den Engelschen troonopvolger. DRIJVENDE DOKKEN VOOR BESCHA DIGDE SLAGSCHEPEN. In de „Manchester Guardian" beschrijft een medewerker de drijvende dokken, die de grootste slagschepen kunnen oplichten, alle inrichtingen bevatten die voor de reparaties noodig zijn en ze weer zee- en gevechtawaar- dig te maken. Hij laat dit alles door, een \yerkman vertellen. „Drijvende dokken zijn nog niet zoo lang bekend. Ik herinner me, dat ik indertijd nog gelezen heb van bet eerste van die soort, dat er ooit gemaakt is en dat bruikbaar was; aan het tweede heb ik zelf meeegewerkt. Ex is geen afdeeling, behalve die van de onderzee- ers, waar ik niet heb gewerkt. In bet begin waren ze nog niet bijzonder kunstig gemaakt. Eerst' waren het maar kleintjes, maar later begonnen ze ze een beet je grooter te maken. Bij. de eersten had de kiel( een V-vorm, zoodat een drijvend dok net een gewoon schip leek, waar het voor- en achtergedeelte afgezaagd zijn. Maar later kregen ze een vlakken bodem en werden er zijkielen aangebouwd, zoodat ze op een langwerpige doos met vinnen en zonder einden begonnen te gelijken. Maar nu worden ze groot gebouwd, dat er een duizend man tegelijk kunnen schoon maken, reparaties uitvoeren, stukken inzetten enz. zonder elkander in den weg te loopen en ik geloof, dat er in het bovengedeelte ruimte zat zou zijn voor eet- en slaapzalen voor al die mannen, voor zoover die plaats niet al ingenomen is door materialen van al lerlei aard en door mathiiierieën. Die heele bouw van drijvende dokken is nog pas in zijn kindsheid. Op het oogenblik ziet het er nog lomp uit als het op de helling staat. Maar dan moet je eens zien als het te water gaat, dan glijdt het als een eend, zoover de ankerkettingen maar toelaten. Zoo in den gewonen gadg van zaken, ziet het dok er slaperig uit. Maar dan moet U eens komen op een dag, als toen de „Lion" of zoo'n ander schip van die soort hier troost komt zoeken. Dan snort het hier, dat je het in den geheelen haven kunt merken. Stoom en rook, stank van gebrande verf en witgloeiende klinkbouten, het lawaai van pneumatische hamers, het gegil van blokken die gesmeed worden. De. loopkraan hijscht de beschadigde platen of een verbogen spant weg en voert daarvoor in plaats de nieuwe stukken, die met de uiterste nauwkeurigheid passend gemaakt zijn, aan. Die stukkken lig gen allen te voren al gereed. Dus geen repa raties waar je even op wachten kunt, maar die al gedaan zijn vóór je komt dat is het werk van een drijvend dok in oorlogstijd. Maar het 'allermerkwaardigste dat er te zien valt is, wanneer het schip klaar is en weer in dienst gaat, volkomen hersteld, van de ontvangdraden van de draadlooze tot den kielbodem, van de ram tot de schroefbescher- mer, met geschuttorens, machinekamers, tor pedo's en munitie. Steeds lager zinkt het drijvend dok. Steeds hooger spoelt het water over zijn vloer en dan begint het schip het water te proeven, het stijgt en drijft weder en gaat opnieuw uit de wieg, het leven in. Korten tijd daarna is het weder in volle zee en op weg naar het depot. En dan blijft -het droogdok achter en treurt als een oude hen, die een eendje heeft uitgebroeid en van het water heeft weg ge houden en nu den kleinen deugniet zonder haar hulp buiten haar bereik ziet zwemmen." HET LEVEN BOVEN EEN MIJN. In de „Daily Mail" vertelt een correspon dent, hoe het in een loopgraaf toegaat, wan neer het bekend is geworden, dat er daaron der een Duitsche mijn ligt, die ieder oogen blik ontploffen kan: „Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar een paar mannen in het derde peloton zeggen, dat zij geluiden kunnen hooren. „Geluiden? Zoo?," zegt de kapitein; „Ja, ik hoor ze ook. Luister maar." Het, gedonder van een zware batterij rom melt óp dat oogenblik van uit de verte. „Neen, ik bedoel het geluid van mijnengra- ven," houdt de sergeant ernstig vol. „Och, loop rond met je mijn!" roept de officier lachend. „Wie heeft ze dat ingebla zen?" „Het zijn bijna allemaal mijnengravers, mijnheer, en „Dan zullen wij eens even gaan kijken Bij het derde peloton aangekomen zien zij, dat de mannen met groote belangstelling be zig zijn een maaltijd gereed te maken, zonder zich ook maar in het minst te bekommeren om de gevaren, die hen van beneden af be dreigen. „Waar ongeveer hebben de mannen dat ge luid van mijnen graven gehoord?" vraagt de sergeant vlug. De kapitein wijst een van de mannen aan, die hem de plaats aanwijst. Èeiden gaan met het oor op den grond liggen en luisteren. „Ik hoor het duidelijk genoeg," zei de ka pitein levendig. Nu weten wij tenminste waar de mijn ligt en kunnen wij het deel van dê loopgraaf ontruimen." Langzaam gaan de uren voorbij. Niets ge beurt ér. Op den gewonen tijd staan de mannen in tiet gelief geschaard. Geleidelijk wordt de lucht lichter en men ziet een witte deken van moerasmist op het De Burgemeester „van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver* goedingen, loopende over het tijdvak van 6 tot en met 15 Augustas, zal plaats hebben ten Stadhuize op Woensdag 10 Angnstns a.s., voor zoo veel de MILITIE betrelt van 10—U nar en voor zooveel de LANDWEER en den LANDSTORM aangaat van 11ia nar. Alkmaar, 14 Aug. 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. terrein tusschen de loopgraven liggen. De zon, die pas boven de horizon komt uitkij ken, doet die mist optrekken. Plotseling schijnt de grond hevig te stuip trekken. Een doffe, lange dreuning doortrilt de lucht. Vlak, voor het derde peloton schudt de grond hevig en valt dan in millioenen stuk jes. uiteen. Een waterzuil, als een Geyser zoo hoog, spuit op. Een oogenblik is de lucht vol grijze, reusachtige hagelstenen, die de wét yan de zwaartekracht trotseeren. Dé mJja heeft haar werk gedaan. Maar ofschoon de dichtst bij zijnde rand van den nieuwgevormden krater nog een eind buiten de loopgraaf ligt, vallen geweldige bonken natte klei met doffe slagen neer, en richten veel onheil aan. De mannen, door den schok van de ont ploffing half versuft, stappen wankelend ach teruit. Rechts en links waarschuwen machi negeweren hen, dat er een aanval dreigt. Op de borstwering aan de overzijde ver schijnen grijze gedaanten, die door de steeds dunner wordende mist geweldig groot lijken. Onophoudelijk ratelen de mitrailleurs en geweren. Langzaam nadert de rij grijze gedaanten. Maar plotseling weerklinkt het gehuil van Engelsche granaten door de lucht. Zij barsten met witte rookpluimen uiteen en hagelen kogels op de naderende Duit schers. Een oogenblik staat hun aanrukkend gelid aarzelend stil, maar als de granaten dan met wiskundige zekerheid vóór hen blijven uit eenspatten, keert het om en de aanvallers ren nen terug om dekking te zoeken in hunne eigené loopgraven. VERKIEZINGSKNOEIERIJEN IN AMERIKA. J.'l. Donderdag heeft in den Senaat te Was hington, senator Penrose een hartig woordje gezegd over benoemingen van personen, die hooge bedragen' in de democratische partijkas hadden gestort bij de vorige verkiezingen lot aanzienlijke ambten. Volgens Penrose zijn 22 democraten zonder eenige ervaring in hooge diplomatieke ambten benoemd. Zij hadden onderscheidenlijk 25.000 tot 125.000 guldien in de partijkas gestort. Het totaal bedrag aan verkiezingsgiften, waarvoor met baantjes be taald was, had over de 100.000.000 gulden bedragen. Charles Crane, wien het gezantschap, in Rusland was aangeboden', had 120.000 'ge geven, Henry Morgenthan, benoemd tot Ame- rikaansdh gezant in Turkije, 72.000; Frederik Penfield, benoemd tot gezant in Weenen, 54,000.William Occomb®, wien de Parij- sche gezantspost was aangeboden, 24000; 'John de Saulles, benoemd tot gezant in Uru guay 12000; Jesepb Willard, gezant in Madrid, 4.800. Volgens Penrose zou de regeering van pre sident Wilson 20.000 bekwame burgerlijke ambtenaren aan den dijk hebben gezet, om partij-contribuanten te beloonen. De Republikeinen deden reide Penrose zulke dingen, maar de Democraten waren er nog huichelachtig bij1. KORTE BERICHTEN. De heer Asquith heeft bij het Engelsche Lagerhuis een wetsontwerp ingediend strek kende tot verlenging van de zitting van dit parlement tot 31 Mei 1917. Volgens een bericht uit Londen verlan gen de Engelsche spoorwegmannen een loons- verhooging van 10 pet., omdat de oorlog lan ger duurt dan bij de laatste loonregeling aangenomen is. Canadeesche soldaten,'Aie zich in En geland-bevinden, hebben Woensdag kunnea stemmen voor 49 argevaardigden in Britsch- Cölumbia. Getorpilleerd zijn: de Engelsche torpe dojager Lasso, het Fransche zeilschip Sains Gaetan, het ItaÖaansche Dina en het Itali- aansche stoomschip Nereus (4000 ton). Het Zweedscne stoomschip Pepita is in de Noordzee door een Duitsch onderzeeër in brand gestoken. De bemanning is te Sunder land ontscheept. KAAS. Het hoofdbestuur van den Bond van Kaas- producenten heeft op 7 Augustus j.l. verga derd om de levering van kaas uitsluitend door bemiddeling van de Zentrale Einkaufs-Gesell YARIA

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1