DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. 4 September Suikervoorziening. Herhalingsonderwijs van 26 A»g. tot en met 3 Sept. a.s; No. 192 Honderd en achttiende jaargang. 1918 WOENSDAG 16 AUGUSTUS ALKMAAR ftfeonneniBiitspriis aer 3 maanden 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. VARIA voor jongens en meisjes. NEDERLAND. Me! 20 ct. oorioastoesiag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 16 Aug. Op het westelijk oorlogstooneel is niets be langrijks voorgevallen. De Franschen be haalden een klein succesje bij Verdun (ver overing van een stukje front van 300 meter lang en 100 meter diep) en van het groote En- gelsche offensief deelt het Engelsche legerbe- richt mede, dat er 11 (zegge en schrijve elf) tegenstanders gevangen genomen zijn. De Oostenrijkers slaan hardnekkige Itali- aansche aanvallen af. Lord Northcliffe, de Engelsche couranten koning seint, dat aan het Italiaansche front, hetwelk een lengte heeft van 500 mijlen, bij schitterenden zonneschijn en verscheiden graden vorst gevochten wordt en dat dorst en koude de strijders kwellen. Aan het weerkundig instituut te de Bilt is een sterke aardbeving opgeteekend, welke ver moedelijk in Zuid-West Oostenrijk of in Noord-Italië heeft plaats gevonden. Op het oostelijk oorlogstooneel hebben de Russen eenige plaatsen in de Karpathen be zet, welke tijdens het Duitsch-Oostenrijksche tegenoffensief waren veroverd en daarbij ruim 1000 gevangenen gemaakt. Het Duitsch- Oostenrijksch initiatief hier, zoo dicht bij Roemenië ondernomen, is dus thans gestaakt en heeft niets opgeleverd. Ten Westen van Tarnopol (bij Kozowa) hebben de Oos tenrijkers onder generaal von Bothmer door een tegen-offensief een Russischen aanval ge stuit. Aan de Zlota Lipa gingen de Russen nog iets vooruit, maar overigens maakten ze geen vorderingen. Hieruit mag men echter geenszins afleiden, dat het gevaar voor de Duitschers en Oosten rijkers geweken is. Wel is waar heeft een der hooggeplaatste officieren in het hoofd kwartier van von Hindenburg verklaard, dat het Russische gevaar thans voorbij is, dat verrassing niet meer behoeft te worden ge vreesd, nu de doorbraak mislukte en de door Japanners bediende Japansche artillerie uit geschakeld is, maar op het oogenblik zijn de Russen nog meester van het terrein, zoo dat zelfs een klein ongelukje ernstige gevolgen kan hebben. In St.-Petersburg ver wacht men de eerstvolgende dagen groote ge beurtenissen en met name den val van Lem- berg. En uit troepenverplaatsingen valt op te maken, dat het Russische opperbevel er alles op zet om Pinsk en Kowel te veroveren Men brengt dit in verband met Roemenië's belofte om in het strijdperk te treden zoodra Lemberg en Kowel genomen zijn. En zelfs bovenbedoelde Duitsche officier maakte bij de beoordeeling van den toestand het voor behoud dat Roemenië niet zou meedoen. Om trent Polen valt niets naders te melden, dan dat veldmaarschalk von Hindenburg erop re kent, reeds over een maand een half millioen soldaten uit dat gebied tegenover de Russi sche en zoo noodig de Roemeensche te kun nen stellen ter verdediging van den Pool- schen bodem. Met belangstelling dient afgewacht of al les zoo zal loopen, als men zich dit volgens de geruchten te Berlijn en te Weenen voor stelt, d.w.z. of Polen op deze wijze onafhan kelijk zal willen worden in de eerste plaats valt omtrent den duur van zulk een onafhankelijkheid met zekerheid niets te zeg gen en ten tweede is aan deze onafhanke lijkheid verbonden de afhankelijkheid aan de middenmogendheden, een bondgenootschap met gewapenden steun. ENGELSCHE MUNITIE NIJVERHEID. De minister van munitie Montagu heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van het werk van het departement en eenige voorbeel den aangehaald om de werkzaamheid daar van duidelijk té maken. De productie van 18-ponder granaten in 1915/16 was zes en een half maal zoo groot als in het voorafgaande jaar; die van houwit sers steeg tot den 8-voudigen omvang verge leken bij 1914/15. In de eerste week van Juni 1916 was die 27 maal zoo groot als in de overeenkomstige week in 1915. Engeland fabriceert nu in één maand twee maal zooveel zware kanonnen als het bij het uitbreken van den oorlog bezat. Sedert de op richting van het departement van munitie is de fabricage van machinegeweren 16 maal groot geworden als vroeger. Alle geweren en machinegeweren voor het leger te velde wor den in het land zelf gemaakt en de productie van krachtige ontploffingsmiddelen ia 66 maal grooter dan in het begin van 1914/15. Spreker wees op deg roote hoeveelheden munitie en kanonnen die Engeland aan de ge allieerden zendt, houwitsers, geweren en gra naten inbegrepem Bovendien levert het een derde deel van zijn productie aan granaten- staal aan Frankrijk en bovendien de metalen, die in de munitienijverheid1 noodig zijn, tot een bedrag van 72000.000 per maand. De Engelsche munitiearbeiders mogen wel zeggeni, dat zij hun deel tot de roemrijke over- winnigen hebben bijgedragen. De kwaliteit van de Engelsche producenten evenaart de hoeveelheid van het nieuwe mate riaal. De helft van de industrieele hulpmiddelen des lands worden voor de vloot gebezigd, maar binnenkort zal Engeland alle machine geweren voor eigen behoefte gereed hebben en zich dan uitsluitend aan de taak kunnen wijden, de bondgenooten hiervan te voorzien. De hoeveelheid ontploffingsmiddelen voor shrapnells kan thans gleeverd worden en de qualitiet gaat, volgens de raporten der laat ste maanden steeds vooruit Een jaar geleden werkten er 635000 thans echter 2.250.000 personen, onder 400.000 vrouwen, in de munitienijverheid; 45.000 geschoolde munitiearbeiders werden uit het leger teruggeroepen en in de fabrieken aan het werk gezet. HEYDEBRAND AAN HET WOORD. Te Frankfurt had een vergadering plaats, waarin de rijksdag- en landdagafgevaardig de Heydebrand sprak over den oorlog. Vol gens hem was men in Baden tengevolge der Fransche vliegeraanvallen van meening, dat de Duitsch-Fransche grens meer westwaarts moest verschoven worden. Hij was er niet voor, dat België geannexeerd, maar wel dat het militair en oeconomisch aan Duitschland zou worden aangesloten. Verder moest En geland van de heerschappij ter zee beroofd en de Duitsche stamgenooten in Rusland niet weder van Duitschland gescheiden worden. Aangaande de sociaal-democraten zeide de heer Heydebrand dat deze internationaal blijven, terwijl de vaderlandslievende hou ding der sociaal-democratische partij op den 4en Aug. slechts aan oogenblikkelijke geest drift te danken was. De huidige oorlog had echter de waarde van het vaderland geleerd. MESOPOTAMIA Bij de beantwoording van vragen in het Lagerhuis heeft de minister van koloniën, Chamberlain, meegedeeld, dat de commissie, ingesteld om een onderzoek te houden naar de medische maatregelen in verband met de campagne in Mesopotamië, een aantal offi cieren heeft aangewezen, op wie de verant woordelijkheid rust voor de misstanden, die bij het onderzoek aan het licht waren geko men. Deze officieren zijn uit hun ambt ont zet, en nieuwe benoemingen zijn gedaan. De regeering wijdt ernstige aandacht aan de militaire organisatie van Britsch-Indië, die in het rapport wordt gepubliceerd. Doch zij weigert het rapport te publiceeren, omdat, nu een wettelijke commissie is ingesteld, de zaak nog sub judice is. De heer Carson merkte op, dat de berich ten, die uit Mesopotamië inkomen, nog zeer onbevredigend zijn. De heer Chamberlain gaf toe, dat nog niet alles in orde is; zoo zijn er nog transport moeilijkheden te overwinnen, maar toch zijn de zaken veel verbeterd. BEDRIEGERIJ OP GROOTE SCHAAL. Aan het einde van Mei werd te Berlijn be kend, dat zeven of acht Berlijnsche handela ren in voeder groote hoeveelheden gerst, rog ge en tarwemeel hadden opgeslagen. Over de herkomst deden zij een valsche opgave. Zij verkochten hun waren tegen woekerprijzen. De oorlogswoekerafdeeling van de Berlijn sche politie onderzocht de zaak en kwam er achter, dat de heele boel uit West-Pruisen was binnengesmokkeld. Onder allerlei ver schillende namen was het meel te Berlijn gekomen, bijv. als machine-onderdeelen. De kooplui in kwestie maakten 300 pet. winst. Het heele aantal aangeklaagden in deze zaak bedraagt ongeveer 100. Van deze aangeklaagden zitten er verschei den achter slot en grendel, onder andere een aantal stationschefs, die een oogje dicht ge daan hadden. Verder zijn er ook een reeks herbergiers gevat, die als agenten van de smokkelaars dienst deden. Bij één van hen nam men 100,000 mark in beslag, bestemd als smeergeld. Het onderzoek neemt nog ge durig grootere afmetingen aan. Men heeft met een uitgestrekt net van 'smokkelarij te doen. DE WONDEREN DER MODERNE OOR- LOGSCHIRURGIE. In het „Daily News" komt eene beschrij ving voor van het merkwaardige werk der oorlogschirurgen, die de misvormden weder tot bruikbare menschen maken. „Daar is bijv. het herstellen van gewonde zenuwen langs operatieven weg. Wij vinden een patiënt, die dichtbij het sleutelbeen ge troffen is door een kogel, welke de zenuw die de spieren van de rechterpols innerveert in tweeën gesneden heeft. De pols hing dien tengevolge slap neer en tot voor korten tijd zou men dit geval nog als ongeneeselijk be schouwd hebben. Men heeft de beide einden van de zenuw echter weder verbonden en naar alle waarschijnlijkheid zal de man na een jaar zijn hand weder even goed kunnen gebruiken als vroeger. „Het is zoo eenvou dig als het aan elkander hechten van de ein den van een telefoondraad," zegt de chirurg, die de operatie verricht heeft. Bij een anderen patiënt was het vleezige deel van de arm weggeschoten, zoodat een stuk van een 10 cM. lengte van de zenuw die de vingers beweegt medegenomen is. De dokter schelde eenige andere hospitalen op tot hij gevonden had wat hij noodig had. Dien middag zou n.l. bij een patiënt in een der inrichtingen een been geamputeerd wor den. Onmiddellijk na deze operatie werd uit het geamputeerde been een stuk zenuw van de vereischte lengte genomen, in een bad van zoutwater gelegd en per taxi naar den dok ter, die opgescheld had, gezonden. Daar was de patiënt reeds onder narcose gebracht. De wond in de arm werd met het lancet geopend, de einden van de doorgeschoten zenuw opge zocht en dezen werden door middel van het uit het geamputeerde been genomen stuk ze nuw aaneengehecht. De patiënt zal binnen niet te langen tijd zijn hand weder kunnen gebruiken. Beender-chiruxgie is meer algemeen be kend en eenvoudig; maar het is toch wel merkwaardig, met een man te spreken, die een onderkaak heeft welke vroeger een deel van zijn rechterbeen was. Het stuk van het kuitbeen zal wel spoedig weder aangroeien en dan beschikt de patiënt weder over een compleet beenderstelsel. Er kwam in een der hospitalen een jonge man, wiens been ongeveer 12 cM. te kort was geworden, omdat op een breukplaats de einden van het doorgebroken heupbeen over elkander waren geschoten. Hij zou dus, zon der behandeling, levenslang kreupel geweest zijn. Men opereerde hem nu op de volgen de wijze: Eerst werd het been, nadat de pa tiënt onder narcose was gebracht, opnieuw gebroken, het been blootgelegd, aan beiden gebroken einden een stukje been glad afge zaagd en door middel van een eind stalen buis, die met schroeven aan de beenstompen bevestigd werd, opnieuw aaneengehecht en op de juiste lengte gebracht. De operatie is precies zoo uitgevoerd alsof het been een ge broken tafelpoot was. De buis en de schroe ven zullen dus voortaan een integreerend deel van 's mans geraamte uitmaken, want staal roest niet, wanneer het door levende weefsels omgeven is. Het been is nu weder zoo lang als het oorspronkelijke geweest is en de patiënt kan er weder goed op loopen." Als het bovengedeelte van het gezicht weg geschoten is, kunnen zulke operaties niet uit gevoerd worden, maar hier komt de beeld houwer te hulp, die precies sluitende maskers maakt, welke volkomen den indruk maken van een1 levend gezichtsdeel. Dit is eene uit vinding van luitenant Derwent Wood, een bekend beeldhouwer. Hij gaat te werk naar portretten van den patiënt vóór de verwon ding en brengt een spiekende gelijkenis in de maskers, die uit verzilverd koper bestaan, en nauwkeurig in de kleur van de rest van het gezicht bijgeschilderd worden. Zoo toege rust kan de patiënt weder de wereld ingaan zonder een voorwerp van afschuw voor zij ne medemenschen te zijn en kan hij dus zijn gewoon menschelijk leven weder opvatten. Er zijn nog tallooze gevallen van merk waardige stukjes van chirurgische vaardig heid te vermelden. Zoo o.a. waar een pa tiënt een stuk shrapnell in de borst had ge kregen dat in de achterzijde van het hart was gedrongen. De arts had de borstkas ge opend en uit het kloppende hart, dat hij in de hand hield, op het gevoel af met de vin gers de scherf verwijderd, gelukkig zonder een ernstige bloedstorting in de borstholte te veroorzaken. Het nieuwe verdoovende middel waarvan thans gebruik wordt gemaakt is zoo weinig hinderlijk, dat de patiënt twee uren lang on der narcose kan blijven en een kwartier na dat hij weder tot bewustzijn is gekomen, een cigaret kan rooken. Er zou ook veel te ver tellen zijn over de nieuwe electrische genees wijzen, waarbij spieren, die hunne werkzaam heid verloren hadden, weder tot volle kracht gebracht kunnen worden. Voor al dit werk is ontzettend veel inspan ning, geestdrift en intellect noodig. Maar de doktoren volbrengen dit alles gaarne voor de mannen, omdat zij het naar hunne mee ning waard zijn." DE FRANSCHE KOLONIëN. EN DE OORLOG. In het „Journal" geeft Jean Weber een overzicht van heigeen de Fransche kolonies tij den den oorlog reeds tot steun van het moe derland hebben gepresteerd. Het was hoofdzakelijk om het bezit der Fransche koloniën, dat Duitschland den oor log met de Fransche republiek was begonnen betoogt Weber Immers van Bethmann Holl- weg verklaarde op 29 Juli 1914 aan den En- gelschen gezant te Berlijn, dat hij bereid was wanneer Engeland zich neutraal zou houden:, zich te verbinden geen Fransdi gebied in Europa te annexeeren, dat hij voor de Fran sdie koloniën eeni dergelijke verklaring niet kon afleggen. Des te meer moet Frankrijk zijn koloniën op prijs stellen, die reeds zooveel hebben bijge dragen aan manschappen, aan geld en aan grondstoffen. Het god tag der inlandsche sol daten uit Algerië, Tunis, Marokko en de Se negal is boven allen lof verheven. Een groot aantal koloniale inboorlingen zijn werkzaam in de fabrieken voor oorlogs munitie, op 'tland, en op de koopvaardijvloot. Verder hebben de koloniën voor meer dan 600 millioen in de eerste oorlogsleening inge schreven. Meer dan 15 mililoen is door de ko loniën voor weldadige doeleinden uitgege ven. Indo-China heeft 11 millioen gezonden voor het aanschaffen van levensmiddelen. Maar vooral door haar producten hebben de koloniën het moederland en eenige der bond genooten gesteund. Koeien, schapen, eieren, wijn, alcohol, cacao, koffie, gedroogde visch, verschillende soorten oliën vetten (waaraan Duitschland op het ogenblik zooveel gebrek heeft) zijn in overvloed uit de verschilende koloniën betroken, evenals huiden, copal-gom graphiet, nikkel, chroom en andere metalen. „In de wereld der naaste toekomst zal, het bezit van verschillende en uitgebreide kplo- niën van nog veel meer belang zijn. Het zal' de noodzakelijke voorwaarde zijn om tot macht te geraken. Slechts de volkeren, die zul len beschikken over rijke en machtige kolo niën met een welvarende bevolking, zullen' machtig zijn. Frankrijk moet in de tijden, welke komen, aldus betoogt de heer Weber, zijn koloniale macht uitbreiden, dan alleen zal het een ster ke plaats kunnen inemen in de rij der volke ren. DUMDUMKOGELS. Een bericht van Duitsche behelst, dat ge neraal Cadoma in een legerorder bevel heeft gegeven, alle Oostenrijksche krijgsgevange nen dood t schieten, die in het bezit van dum- dumkogels worden bevonden. De Frankfurter Zeitung geeft te kennen, dat de bedoeling van deze legerorder zal zijn, zich van te voren een rechtgrond te verzeke ren voor vroegere of toekomstige behandeling van krijgsgevangenen, indruischende tegen het volkenrecht. Het curieuse van het geval is, zegt de N. R. Ct. dat juist gisteren het Romeinsche agentschap Stefani meldde, dat zoo'n leger order door de Oostenrijkers was uitgevaar digd, hetgeen door dit agentschap ongeveer aan dezelfde motieven werd toegeschreven. WITTE WAGONS. De „Times" bevat eene beschrijving van een reis met de „Balkanzug" van Berlijn naar Constantinopel van een correspondent die dit traject heeft afgelegd. De meeste reizigers zijn Duitsche en Oos tenrijksche 'officieren 'en ambtenaren, maar sommige Turken reizen ook mede, soms zelfs naar Berlijn. De reis door Bulgarije duurt een geheelen dag. Daar ziet men eindelooze rijen spoor wegwagons allen met gewitte vensters. De Duitschers en Bulgaren vertellen zonder aar zelen waarvoor deze versiering dient. Toen Bulgarije nog niet wist aan welke zijde het zou meevechten en zijn gewicht in de schaal werpen, werden al deze vensters beschilderd. Dit werd niet gedaan om te beletten, dat men van buitenaf in de wagons zou kijken, maar om te zorgen, dat de mannen in den trein niet zouden weten in welke richting zij reden Geen enkele Bulgaarsche soldaat wist vóór hij een poosje onderweg was, waar hij heen gezonden werd en waar en tegen wien hij zou moeten vechten. In de gesloten wagons, waaruit zij niet naar buiten konden kijken, wisten de Bulgaarsche soldaten niet of zij naar Noord, West of Zuid-Oost gingen. Op den geheelen weg van Berlijn naar Constantinopel en zelfs tot in Servië ziet men duizenden Belgische spoorwegwagons. Zij zijn gemakkelijk te herkennen, want zij dragen nog de Belgische kenteekenen, waarnaast echter een' W en een adelaar geschilderd zijn. KORTE BERICHTEN. De Engelsche Koning George bezocht gedurende de afgeloopen week het westelijk front en ontmoette koning Albert, president Poincaré en generaal Joffre. Italiaansche en Fransche vliegtuigen werken bij Triëst. Het Italiaansche stoomschip S, Giovan ni Battista (1100 ton, de Tetati (2900 ton) het zeilschip Rosario zijn gezonken. De Hongaarsche bladen verschijnen voortaan slechts met ten hoogste acht bladzij den. Het Amerikaansehe departement van oorlog heeft gelast dat alle nog niet opgeko- mehi manschappen zich moeten gereedhouden dienst te doen aan de Mexicaansche grens. Het bevel betreft 25000 miiltiesoldaten. De Franschen hebben^ zoo schrijft de Kölnische Zeitung, getracht, in Vlaanderen den oogst door brandbommen te vernietigen maar het is hun niet gelukt, wel hebben zij daaibij eenige inwoners, gevangenen en een paar Duitsche soldaten gedood. De Duitsche keizer is na het bezoek aan het westelijkt ront (o.a. bij de legergroep van den kroonprins), naar het oostelijk front vertrokken. Op 26 Augustus a. s. beleeft het Duit sche volkslied „Deutschland, Deutschland, über alles" een jubileum. Op dien dag is het n.l. 75 jaar, dat de dichter Hoffmann von Fallersleben het lied dichtte, en wel op het eiland Helgoland, dat toen nog aan Enge land behoorde. Onlangs is te Cleveland in Ohio de grootste verrekijker ter wereld vervaardigd. Hij is bestemd voor de sterrewacht te Victoria De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen^ voorziening, te Alkmaar, brengt hierbij ter kennis van belanghebbenden, dat de aan hei Suikerdistributiekantoor vóór 1 September a. s. in te zenden aangifte-formulieren inzake de beschikbaarstelling van suiker gedurende de campagne 19161917, ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn. Alkmaar, den 15 Aug. 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van ouders en verzorgers van kinderén, die dezen het HERHALINGSONDERWIJS VOOR VOOR JONGENS EN MEISJES wenschen te doen volgen, dat de gelegenheid tot aangif te daartoe zal bestaan, ook voor hen, die reeds in het vorig jaar aan het onderwijs heb ben deelgenomen, op MAANDAG 21 AUG. en DINSDAG 22 AUG. a. s., des avonds van 7—9 uur ten' Stadhuize. Het herhalingsonderwijs zal omvatten: a. het lezen, b. het schrijven, c. het rekenen, d. de Nederlandsche taal, e. aardrijkskunde, f. indien daaraan behoefte blijkt te be staan, de beginselen der Fransche, Duitsche en Engelsche taal, g. de nuttige handwerken voor meisjes, Het schoolgeld bedraagt voor één kind, voor den geheelen cursus ƒ4.50; voor twee kinderen uit één gezin, gelijktijdig de school bezoekende, voor den geheelen cursus, per kind 3.voor elk kind meer, voor den ge heelen cursus, per kind 1.50. Voor minvermogenden is slechts de helft en voor onvermogenden geen schoolgeld ver schuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bij de aangifte het vacine-bewijs der leerlingen over te leggen. Alkmaar, 15 Aug. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter, DONATH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen tr algemeene kennis, dat de. kermis dit jaar zal gehouden worden dat de regeling van standplaats en van hetgeen1 verder met de kermis in verband staat opgedragen blijft aan de gemeentepolitie; dat de LOTING van de niet verpachte standplaatsen zal plaats hebben aan het po litiebureau op Woensdag 23 Aug. a. s., dea voomtiddags te 10 uur; dat de STRAATMUZIEK beperkt wordt, en behalve de verleende voortdurende, niet meer dan vijf vergunningen voor draaiorgels zullen worden uitgereikt; dat op MAANDAG 4 SEPTEMBER., des morgens een aanvang moet worden ge maakt met het afbreken en het opruimen der kramen; tenten en uitstallingen, welke uiter lijk op WOENSDAG 6 SEPTEMBER, d. a. v. moeten zijn opgeruimd. Alkmaar, 14 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd!, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secrtaris. en weegt 55000 K. G. De reflectien meet 1.80 MvDoor electrische motoren wordt het instru ment in beweging gebracht. In Jiuli zijn 74 vijandelijke handels schepen met ruim 103.000 tons door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord of door mijnen verloren gegaan. UITVOER VAN ALLE SOORTEN BOONEN. De Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- eeniging Groenten Centrale heeft nu aan de als zoodanig ingeschreven Exporteurs bericht gezonden, onder welke voorwaarden alle soorten van boonen kunnen uitgevoerd wor den. De door hen ter beschikking der regeering gestelde boonen moeten franco spoor of boot geleverd worden, een en ander volgens nade re wijziging van den betrokken Controleur van den Groenten-Uitvoer. Dus niet als 't vorige jaar toen de expor teur zei: „hier staan de boonen, haal ze maar weg." Het vorige jaar was alleen de fabriek te Geertruidenberg voor den inmaak van de re- ALKMAARSC COURANT. (I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1