Ons slot ltoebach. FEUILLETON. NEDERLAND. Telegrammen van heden. te gaan wat ter bevordering van den land bouw en de ontginning, om Zuid-Afrikaan soldaten (na den oorlog) op het land te plaat sen H ij deed. een krachtig beroep op de landeigenaren, om geschikt land te verhuren, met recht voor den pachtter, om het later te koopen. Het aantal- Hollandse/te gezinnen, dat sedert de laatste weken uit Duitschland in de Noordelijke provincies van ons land is terug gekeerd, is groot. De heer Bakér, evange.ist, die geregeld voor de Hollandsche gezinnen godsdienstonderwijs gaf, heeft daarom dat werk gestaakt. Oostenrijksche vliegtuigen vielen Valo- na aan. Het Fransche stoomschip „Henri Elisa" (800 ton) is tot zinken gebracht. Naar de Vorwarts meldt, had de volgens oproeping van het partijbestuur den 11 den Aug. uitgegeven petitie voor den spoedigen vrede, zonder veroveringen den eersten dag harer opstelling te Breslau reeds 17000 on- derteekeningen. Behalve door arbeiders werd door een groot aantal kooplieden geteekend, terwijl de beambten zich gedeeltelijk onthiel den. Waarschijnlijk zal nog door velen wor den onderteekend. Van Amerikaansche zijde wordt opgeko men tegen de Duitsche en Britsche censuur op de berichten van Amerikaansche journa listen te Berlijn. De Amerikaansche gezant te Berlijn, de heer Gerard moet in verband met de Duitsche censuur Duitsche persstemmen, die Amerika vijandig gemind waren, hebben doen toekomen, hetgeen hem door de Köln. Zeitung kwalijk genomen wordt. Een hevige wervelstorm, heeft op Ja maica gewoed en op tal van plantages scha de aangericht. Kingston is van de rest van het eiland afgezonderd. Er zijn eenige doo- den. Een zwaar, onweer woedde te Hettem. Men beweert dat èr veel schepen op zee zijn omgekomen. EEN DUITSCHE INKOOPSCENTRALE VAN TABAK? Men schrijft aan het Handelsblad: Naar met nadruk in Duitsche handelskrin gen verzekerd wordt, zal de Duitsche regee ring spoedig andere maatregelen treffen, in zake het verbod van invoer op tabak en ta baksfabrikaten. Na gepleegd overleg met be langhebbenden in Duitschland, zal spoedig in Nederland een inkoopcentrale voor het i monopolisecrend inkoopen van tabak voor Duitschland bestemd gesticht worden! Op deze wijze hoopt Duitschland de tabak ten onzent veel goedkooper in te koopen, dan voorheen in den vrijen handel gescnieade. Ook weet men in Duitsche zakenkringen mede te deelen, dat in zeer korten tijd, (men noemt de a.s. maand) de grenzen weer voor den invoer van bewerkte tabak (sigaren), zul len worden opengesteld. Of ook voor dit arti kel een centraal inkoopkantoor zal opgericht worden, dient echter te worden afgewacht, alhoewel verzekerd wordt, dat hiervan door de Duitsche regeering is afgezien, met het oog op eigenaardige, verwarrende bezwaren, die dan zouden pntstaan! Wanneer dus de verkregen inlichtingen juist zijn, (welke, in ieder geval, uit invloed rijke Duitsche handelskringen voortkomen), zal weldra alleen die tabak in Duitschland ingevoerd mogen worden, welke door dc Duitsche inkoopcentrale naar gemeld land wordt afgezonden. AARDAPPELEN Het N. v. d. D. deel't mede: In het West land zijn op de veilingen van aardappelen voor het buitenland 60.8o3 balen van 50 kilo verkocht en voor het binnenland ongeveer hetzelfde gewicht. De opbrengst voor het buitenland bedroeg ongeveer 3.75 per baal die voor het binnenland kan geschat worden op 1.50 per baal. De aardapelen, over zee verzonden brachten meestal weinig op. Zoo kon een zending van 4000 balen naar Londen de onkosten van vracht en verpakking met dekken. SCHAPENVLEESCH VOOR HET LEGER. Naar aanleiding van een genomen proef bij eenige soldatenmeuages der Ie divisie met dc verstrekking van schapenvleesch, is, naar de „Avp." meidt, door den minister van oorlog besloten dc proefneming tot het geheelc leger uit te breiden. Roman naar 't Duitsch, door HBRMINE VILLINGBR. 26) „Zij weet het zeker," zei Onnut, „zij heeft immers altijd geweten dat Belhamel het het moeilijkste van ons allen zou hebben." „Maar zij heeft altijd gezegd dat Belhamel het het verst zou brengen," hield Krab vol. „Nu, wie zegt dan dat zij het niet het verst gebracht heeft?" vroeg Onnut Zij stond voor den spiegel en kamde haar haren. Belhamel lag nog in bed en knipoogde met halfgesloten oogen in de mooie, warme zon nestralen, die nu volop in de kamer schenen. Krab keek met een zekere Wanhoop beurte lings haar beide zuster aan. „rloe mooi," zei Belhamel, „uit je haar fonkelt zilver, Onnut." „Ja mooi zoo, maar hoe staat het nu eigen lijk met Onnut?" begon Krab. „Ik weet er zoo goed als niets. van. Ben je nu beroemd en rijk?" „Och, arme Krab!" riep Onnut lachend uit. „Noch het eene noch het andere „Maar wat heb je dien heelen tijd dan in de groote stad uitgevoerd?" „Ik heb steeds naar huis verlangd." „Maar die Forhard had je toch beloofd „Zeker, hij was zoo gewillig mogelijk. Maar ik ben van hem weggeloopen" „Waarom, in 's hemels naam?" „Omdat hij met mij trouwen wou. Toen heb ik gauw aan Belhamel geschreven En zij is gekomen. Dat was heerlijk, Krab, je kunt niet gelooven hoe heerlijk. Op eens Te beginnen met 21 Aug. a. s. zal aan alle onderdeden van de landmacht gedurende 4 weken, eenmaal per week schapenvleesch moe ten worden verstrekt. Het benoodigde schapenvleesch ten behoeve van de troepen, die uit de étappen-slachterij en van vleesch worden voorzien, moet uit die slachterijen worden ontvangen. De rapporten omtrent de gehouden proef worden einde Sep tember ingewacht. VEEVOEDERBUREAUX. De Minister van Landbouw, wenschende uitvoering te geven aan het Kon. besluit van 11 Augustus no. 6 heeft ingesteld Veevoeder- bureau's welke hunne werkzaamheden uit strekken over de provinciën achter de navol gende plaatsen genoemd: Benoemd tot leden van de bureaux voor Noordholland: te AmsterdamF. H. Meijer, HaarlemW. Visser, Knollendam; K. Breebaart Jzn., Win kel; H. W. Kühn, Naarden; J. P. Meurs, Schagem. BINNENLAND. Gemengd nieuws. DE' TOESTAND AAN DE HEMBRUG. De toestand van het oogenblik aan de ar tillerieinrichting aan de Hembrug geeft alle hoop, dat een conflict vermeden zal worden. In een conferentie, welke het hoofdbestuur van den Rijskwerkliedenbond Zaterdag met de directie heeft gehad, is men tot een over leg gekomen, waarvan het resultaat, naar al gemeen gehoopt en verwacht wordt, zal zijn, dat misstanden, welke 'tot ontevredenheid aan 'leiding gaven, zullen kunnen worden wegge nomen. De directie heeft toegezegd, dat tegen 1 Januari een loonsverhooging voor de vaste werklieden, binnen de maxima door het regle ment vastgelegd, zal worden ingevoerd, ter wijl ten aanzien van de losse werklieden een systeem van arbeidesbeoordeeling is vastge steld, waardoor ook voor hen een loonsverhoo ging verkregen kan worden in dien zin, dat iedere maand de loonen zullen worden be- Eaald in verhouding van den verrichten ar- eid. EEN SLIMME FRIES. Een Fries, die langer dan 20 jaren in Duitschland was, kreeg voor een paar dagen bezoek van de politie? om zijn nationaliteits- bewijzen. Hij antwoordde ze direct in Fries land te zullen aanvragen. Den volgenden morgen werd hij op het stadhuis ontboden, waar men hem een stuk ter teekening aanbood Natjonaliteitsbewijzen waren dan niet meer noodig. Teekende hij niet, dan werd hij over de grens gezet. Hij weigerde, want door on- derteekening was hij Duitsch onderdaan ge worden en waarschijnlijk dadelijk in militai» rend ienst gesteld. De man is nu in Friesland, heeft zijn nati- onaliteitsbewijzen gehaald en heeft plan weer naar Duitschland te vertrekken. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat Koen van Duin als brieven- en telegrambesteller al hier in functie trad. Dat het den trouwen beambte, die alge meen geacht en gezien is zoowel om zijn nauwgezette plichtsvervulling, als om zijn ongeëvenaarde dienstwilligheid, op dien dag niet aan belangstelling zou ontbreken, was te verwachten. Reeds weken te voren had zich een commissie gevormd om den jubilaris op zijn feestdag te huldigen. Ook zijn superieur, de directeur van het postkantoor, de beamb ten en de collega's zouden zich niet onbe tuigd laten. Des namiddags half twee werden de jubi laris en zijn vrouw in een landauer van huls afgehaald en naar het postkantoor gereden, waar hij in de rijk versierde bestelierskamer werd opgewacht door den postdirecteur, de commissie uit de burgerij, de Burgemeesters van Egmohd aan Zee en Egmond-Binnen, de kantoorbedienden, dc bestellers, de kinderen van den jubilaris en eenige dames. Zoodra de feesteling was binnengeleid, werd hij met u uartelijk en luid gejuich door a Me aanwezigen begroet, en onmiddel lijk nadat nij op een versierden zetel had plao.s genomen, sprak dc directeur hem on geveer aldus toe: „Koen van Duin! Welkom in uw werkka mer, in de kamer waar gij een groot gedeelte van uw leven hebt doorgebracht en waar gij, naar ik hoop, nog eenige jaren van uwe te genwoordigheid moogt doen blijken, en die stond ze voor mij. Zoo recht als ien kaars. Zij geneerde zich totaal niet te zeggen: „Van middag zullen we vertrekken, Onnut Bo ven, op mijn kamer, moest ik een bedankbrief schrijven aan mevrouw Forhard, en dat ik niet bij hen kon blijven, daar ik, verwijderd van mijn ouderlijk huis, te gronde zou gaan. Ik schreef ook aan tante Riekje, bedankte haar en verzocht haar nu mijn goed na te zenden. „Dat alles ging bliksemsnel." „Plotseling zaten wij op den trein. Om twaalf uur 's nachts kwamen wij aan en wandelden naar Reebach, den lieven, ouden weg. De maan stond aan den hemel; wij kwamen geen menschelijk wezen tegen. Was het niet verrukkelijk, Belhamel? Allerlei din gen kwamen ons in de gedachten hoe wij met onze korte rokjes en lange haren Groot mama van den trein haalden, en zij met haar zakjes en haar verblijdend lachje uit den trein stapte. En hoe Cassaletje van geluk schreide. En Poppinante en en daarbij steeds de maan met haar langwerpige schaduw, rechts de van ouds bekende rivier, links de van ouds bekende bergen. En plotseling voor ons de burcht, ons lieve zwa luwnest. Spookathtig, niet waar, Belha mel, als in een sprookje stond hij daar." „En wat nu?" vroeg Krab. Nu begon Onnut luid te lachen. „O Krab, jë bent nog geheel de oude! Hoe gaat het je toch En hoe maken de kinderen het? Ik heb je dochtertje nog niet eens ge zien „Ja, het nakomertje," knikte Krab, „dat kind is alle anderen vóór! Ze is nog maar negen maanden en kan al alleen loopen „En ze heet Nakomertje?" vroeg Belhamel verwonderd. „Ja. Omdat ze de jongens altijd achterna loopt." thans ter uwer eere door het personeel onder leiding vaa mej. Schild in een feestzaal is herschapen. „Familie van Duin1, commissie, burgemees ters en verdere genoodigden, ik waardeer het ten zeerste, dat gij deze plechtigheid met uwe tegenwóordigheid hebt willen vereeren. „Een veertigparig tijdperk! „Hoe weinigen genieten het voorrecht van een veertigjarig jubileum. „Ik heb daarom gemeend dezen dag niet, ongemerkt voorbij te mogen laten gaan, en den heer Snoeks uitgenoodigd, een commissie uit de burgerij te vormen, teneinde u, „Koen de Post", den brenger aan de burgerij van lief en leed, een feestdag te bereiden; met welken uitslag, gaat gij aanstonds vernemen. „Ik breng allereerst in herinnering, dat de Fransch-Duitsche oorlog aanleiding heeft ge geven tot dezen feestdag. Ware er m 1870/71 geen oorlog geweest, dan zou te Egmond aan Zee geen tijdelijk telegraafkantoor zijn opgericht en ware niet de kiem gelegd voor een blijvende Rijksinstelling waaraan gij 40 jaren lang uw beste krachten zoudt wijden. „In 1876 werd het telegraafkantoor met het bestaande hulppostkantoor vereenigd. Toen werdt gij den 16den Augustus benoemd op een jaarwedde van 300. Gij hebt Egmond aan Zee en zijn post- en telegraafkantoor zien groeien, de werkzaamheden zien vermeerde ren, ja, Egmond zien opkomen van een arme visschersgemeente, tot een welvarende bad plaats. Gij hebt jonge krachten tot hulp ge kregen, vele directeuren zien komen en gaan. Koen, het is mij aangenaam geweest de eer te hebben u op uw 40jarig dienstfeest te mogen toespreken. Ik hoop, dat het u en mij gegeven zal zijn, nog vele jaren samen te werken. Het geheele personeel van mijn ressort vond het idtje aardig, u als blijk van achting een foto aan te bieden, waarop allen zijn vereenigd, en daaraan toe te voegen een gouden bril. Koen, ik wensch u nog vele jaren van ge zondheid en geluk 1" Na deze hartelijke toespraak van zijn supe rieur wérd de eerewijn aangeboden. Vervolgens sprak de heer Snoeks als lid der commissie uit de burgerij eenige waar- deerende woorden tot den juoilaris, en over handigde hem namens haar een gouden hor loge met inscriptie, benevens een couvert met inhoud. Achtereenvolgens spraken de Burgemees ters van Egmond aan Zee en Egmond-Binnen hem toe en prezen hem als een trouw en ijve rig ambtenaar. Namens de bestellers schetste daarop zijn collega Melker de 40-jarige loopbaan van zijn jubileerenden ambtgenoot. Een luid driewerf „Hoera voor den jubila ris en zijn familie!" besloot deze samen komst, waarna de feesteling en zijn vrouw weer per rijtuig naar huis keerden, waar ver der het feest huiselijk werd gevierd. Op de door den feestvierende gehouden re ceptie kwamen tal van plaatsgenooten, zoo wel vast, als tijdelijk verbliivenden, hem com plimenteeren. Menige goede wensch werd voor hem geuit, die wij van harte hopen, dat voor dezen algemeen beminden ambtenaar in vervulling moge gaan. Zaterdag a.s. zal een cabaret-voorstel ling in het hotel „Welgelegen" worden gege ven onder artistieke leiding van mr. Paul van Sonsbeeck. Bekende artisten als: Ecoline Krauss-Ade- ina, Henriëtte W. Schhiter, Hendrik C. van Oort, e. a. zullen hunne medewerking verlee- nen. Op dringend verzoen van het Belgische Comité komen reeds heden of morgen 10 zwakke Belgische kinderen, die de zeelucht zeer noodig hebben, in Cgmond. Er is voot hen plaats gemaakt in het koloniehuis „Zwartendijk". De regeling der verpleging van Belgische kindereu in koloniehuizen van het Centraal Genootschap en van andere vereenigingen heeft vastere vormen aangenomen. Ongeveer 20 tehuizen in verschillende stre ken van ons land zijn beschikbaar gesteld. BOND VAN KAASPRODUCENTEN. Dooi hel bestuur van den Bond van Kaas producenten. te Oouda is onderstaan adres verzonden aan den Minister van Landobuw: De Bond van Kaasproducentent, gevestigd te Gouda, .gezien dat Uw Excellentie de regeerings- distributie heeft uitgestrekt tot alle voornaam ste veevoederartikelen, daaruit afleidende dat de regeering er van „In dit huis kan niemand zijn eigen naam behouden", zei Belhamel. „Orootmama heeft ons daarmee een aardige poets gespeeld. Weet je ook iets van onze zusjes, Krab?" „O Maankalfje is al lang barones. Zij schreef eens dat zij de eenige was die Papa's waarschuwing ter harte had genomen, «aar zij een huwelijk had gedaan overeenkomstig haar stand. De Georgientjes, je kunt liaafr portretten bekijkenhet gaat ze heel goed ze zijn heel dik geworden en zenden met Kerst mis kisten vol cadeautjes voor de kinderen" In den loop van den morgen wandelden dc dl te weinig op elkaar gelijkende zusters met elkaar door het dorp naar het kérkhof. Zij kwamen echter steeds langzaam verder, want overal, bijna bij ieder huis bleef Onnut staan en wou weten hoe het met dezen en genen ging. En indien er een mankeerde, dan was haar verdriet groot. Zij hadden kransen en bloemen in de hand ded rie zusters, de de dorpsbewoonsters ston den lang den weg en keken ze verbaasd aan. Op liet kerkhof kregen eerst hun ouders ieder een krans. Toen gingen ze naar het graf van Grootmama, waar naast Cassale rustte. Plotseling sloeg Onnut haar beide armen om haar zusters heen. „Grootmama, Grootmama," riep zij en de tranen stroomden uit haar oogen, „ze zijn niet mislukt, uw Reebachertjes, niet waar, dat weet u, o dat weet u, niet waar?". Er volgde een oogenblik stilte. Belhamel's oogen waren gedaald naar het graf van haar ouders. Toen dacht zij, terwijl zij den bloemenschat nog schooner trachtte te schikken' dan hij reeds was. „Wat vermag één persoon toch veel! Het is niet in te denken wat er van ons terecht gekomen1 zou zijn als Grootmama er niet ge- overftdgd !s, dat de aanwezige voor-aden, aangevuld met de aanvoering, niet voldoende zullen zijn maar deb ehoeften, waardoor dus rantsoenneering noodzakelijk werd, in aanmerknig nemende, dat de toewijzing van regeeringsgraan, ondanks de verplichting voor de bestellers tot het opgeven van het wer kelijk noodige, nochthans slechts over een klein percentage geschied b. v. .voor mais over Augustus 30 waardoor dus een tekort voor de gebruikres mag worden veronder stelt van 70%, overwegende, dat aankoop van den vrijen handel niet meer mogelijk is, waardoor de af nemers, alleen op regeeringsdistributie zijn aangewezen, verzekerd zijnde, dat dien toe stand nooi alzoo lang bestendigd kan blijven en er na intering der bestaande reserves een noodwendig tekortm oet ontstaan, overtuigd, dat iets dergelijks tot eiken prijs moet worden voorkomen, waar dit een ramp zou worden van niet te overziene omvang om dat: le. Het gevolg zou zijn een paniek onder de vee- en varkenshouders, 2e. Een tijdelijke voordeel voor den consument, met 'het gevolg van de daarvan erbonden prijsstijging. Overtuigd: dat als tot bedrijfsinkrimping moet worden overgegaan, dan eerst met de varkensstapel moet worden begonnen. Ge tracht moet worden' de veestapel intact te hou den, de veehouders in te lichten opdat den emstigen toestand kalm en helder onder de oogen kan worden gezien. En ten slotte: de regeering, naast het noodzakelijk geven van consenten voor export, wellicht in het belang van de consumenten maatregelen zal kunnen treffen, door voorraden te laten koopen. ver- durzamen en reserveeren tot tdem, dat de ge wone productie mogelijk niet toereikend zal zijn voor het gebruik van het Ned. Volk zelve hoopt ondergetekende, dat Uwe Excellentie in het belang van producent en1 consument bei ben, bovenstaande in ernstige overweging zal willen nemen. Bond van Kaasproducenten, w. g. Aswijnen. w. g. J. de Groot. EEN NOODLOTTIO SCHOT. Men seint ons uit EindhovenHedennacht is de burger J. G., te Eindhoven, door de militaire wacht doodgeschoten. E>e man ver keerde in kennelijkeü staat van dronkenschap en wilde zich, hoewel de wacht voortdurend waarschuwde, niet verwijderen. Hierop heeft de wacht van het geweer gebruik gemaakt en trof den' burger in de borst. De man was ge huwd en vader van 2 kinderen. Van andere zijde vernemen wij nog, dat de getroffene aannemer en caféhouder is. Ver moedelijk is de dood het gevolg van een treu rig misverstand, daar het nog niet vaststaat, dat hij onder dén invloed van sterken drank was. Nader vernemen wij, dat het wel vast staat, dat de dood van den aannemer en caféhouder J. van G. aan een misverstand te wijten is. Van G. kwam gisteravond van een feestje en liep toen hij den militaire wacht passeer de, op dezen toe. De man, die 's mans bedoe lingen niet begreep, richtte zijn geweer op hem. Van G. verwijderde zich evenwel niet, maar bleef heen een weer draaien, waardoor de wacht blijkbaar zenuwachtig werd en een schot loste. Nadat hem door den militairen comman dant een streng verhoor was afgenomen, is hij naar zijn woonplaats gestuurd. KORTE BERICHTEN. In Friesland wordt in de laatste dagen te gen flinke prijzen rundvee opgekocht, om einde September a.s. te leveren. Het totaal van het Algemeen Steun-Co- mlté is tot heden 1.446.648.23. -— Gisteren had de installatie plaats van Jhr. J. P. W. van Doorn als burgemeester van Heemstede. Dat de kinderkruistocht de gemoederen hevig in beroering heeft gebracht, moge blij ken uit het frit, c'nt prof. dr. van Embden, naar aanleiding van een door hem in het „Handbld." geschreven Ingezonden Stuk, volgens de Tel., een brief heeft ontvangen van zekeren „A. Laurentius" waarin hij met den dood wordt bedreigd. Het gerechtshof te 's-Oravenihage ver oordeelde gisteren tot 1 jaar en 6 maandden gevangenisstraf zekere H. J. wegens het toe brengen van bajonetsteken aan zijn twee jarig zoontje waaraan het kind dan ook is overle den, De ambtenaar bij het O. M. bij de recht bank te Haarlem eischte 200 boete sub. 50 weest was". Krab zei niets, maar heimelijk dacht zij: „Van ons driën heb ik het toch het verste ge bracht". En zij zag een weinig aanmatigend op Grootmama's graf neer: „Zij heeft toch niet altijd gelijk gehad." Ze zaten boven in het zwaluwnest, Onnut en Belhamel. Zij glimlachten om den tijd toen zij van hier uit zoo verlangend naar de we reld aan gene zijde der Rijnvlakte hadden uitgezien. Als twee betooverde prinsessen za ten zij in het lichte, jonge groen. Dat wil zeg gen geen ethische wezens, maar gestalten vol levenskracht, wier gezonde, gevulde vormen beloofden de gezette Grootmama eenmaal te zulten evennaren. „Vandaag kan men den dom niet zien", zei Onnut, het is te nevelachtig". Belhamel keek droomerig in de verte: „Wat nu?" vroeg ze na een pauze, „hoe denk je je leven in te richten?" „Ik denk niet, ik neem het zooals het uit valt. Van mijn klein wereldhoexje uit wil ik vertellen wat de menschen uitvoeren, hoe ze leven, hoe ze sterven. Ik wil vertellen van de droomen, die men droomt in het bosch. Belhamel," zei ze plotseling en haar stem daalde, „toen jij tegenover Forhard stond, zag ik plotseling aan je oogen dat ze lachten en toen zag ik hem ook voor 't eerst heel duidelijk. Zoo ver was ik nog niet geko men, toen mevrouw Forhard mij weer eens meedeelde dat ik zulk een weldadigen invloed op hen uitoefende en zij er plotseling bij voegde: „Ik wensch niets liever dan dat jij en Ëdu een paar wordt Het was of ik een slag in mijn gezicht kreeg. Ik werd aangegrepen door een gevoel van angst, zoo als ik nog nooit in mijn leven gehad had. I Toen heb ik aan jou geschreven. En ik heb dagen hechtenis tegen den hulp-overwegwach ter G A. M. aldaar, wegens het niet gesloten hebben' der spoorwegboomen bij het passeeren van een trein. Ten einde eenigszins te kunnen nagaan hoe groot de schade is, aan het grasgewas toe gebracht in Waterland, diene, dat te Broek in Waterland 9)4 H. A. weiland, dat door den eigenaar direct na de droogmaking was geëgd en bezaaid, tot aan 15 Dec. 1916 is verhuurd voor 274, of nog geen 30 per H. A. Van deze opbrengst heeft de eignenaar dan nog de onkosten van eggen en zaaien te vol doen. De uitvoer van g'anzen en kalkoenen is verboden, zoowel geslacht als levend, onge plukte wilde ganzen echter uitgezonderd. E>e commissie uit IJmuiden, die sedert drie weken te Londen vertoeft, om bij de Britsche autoriteiten de belangen te verdedi gen van de Nederlandsche haringvisscherij, heeft haar werkzaamheden daar volbracht en zal eerstdaags naar Nederland" terugkeeren. Gistermiddag is te Schiedam een jonge tje tusschen- een wagen en een hek beklemd geraakt, waarbij het zoodanig aan het hoofd verwond werd, dat het spoedig overleden is. Het Rev. Soc. Comité heeft besloten bij opening der Kamer op 19 Sept. in eten Haag een demonstratie te houden onder lquze: De mobilisatie en> uitvoerverbod. Te Afferden is gisternacht de zeventig jarige R., die vermoedelijk zijn in Duitsch land wonende kinderen eennige levensmidde len wilde brengen, dood gescoten door de grenssoldaten-kommiezen. Onder Surhuisterveen is de landsform- plichtige W. de J. aan nekkramp overleden. Bij de stoomvaartmaatschappij Zeeland zijn vijf machinisten, die weigerden in dezen gevaarlijken tijd te varen, tegen 1 October ontslagen. Een aantal leden van het stokers- personeel zijn tegen 15 September om dezelf de reden ontslagen. De stoomcorder „Oceaan IV" heeft op de markt te IJmuiden ten verkoop gebracht een haringhaai, wegende 750 kilogram en 4 meter lengte hebbende. Uit de visch werd an derhalf vat lever verkregen. Voor 70 werd de visch aangekocht en naar Duitschland uit gevoerd. Het bestuur van den polder Westzaan heeft aan den gemeenteraad van Zaandijk een verzoek gericht tot bijdrage in de dekking der kosten, gemaakt tijdens den watersnood langs de Zaanstreek. De totale kosten zullen meer dan 200.000 bedragen. In de gehouden vergadering van het be stuur van den polder Oostzaan is besloten de polderlasten te verdubbelen en te brengen van 5 op 10 per H.A. Al verscheidene dagen zit men te Lochem zonder roggebrood. De Hilversumsche badinrichting is gis teren gesloten wegensgebrek aan kolen. Nederland. VERDWENEN. LEIDEN, 17 Aug. De ambtenaar der gasfabriek, D., belast met cokesverkoop, is sedert een paar dagen verdwenen. FRAUDE. AMSTERDAM, 17 Aug. Voor de Am- sterdamsche Rechtbank stond heden terecht Mr. D. A. Evert, directeur der Araaterdam- sche Hypotheekbank, wonende te Hilver sum. Hem zijn verschillende gevallen van verduistering ten laste gelegd. Hij heeft zich verschillende groote bedragen weder rechtelijk toegeëigend. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en 9 maanden. STADSNIEUWS. VEREENIG1NG VOOR GEZINS- VERPLEGING TE ALKMAAR. Zuster Hofstra heeft tegen 1 November ontslag gevraagd als verpleegster dér Alk- maarsche Gezinsverpleging, wat haar op de meest eervolle wijze is verleend. In hare plaats benoemde het Bestuur Zuster Spiek- stra, wijkverpleegster te Bergum (Friesland). VEREENIGINO VON OUD-LEERLINGEN DER VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. De vereeniging van oud-leeringen der Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn hield gistermiddag in heit café Central haar alge- Forhard liefgehad," ging zij voort na een diepe ademhaling, „voordat ik hem gezien had droomde ik dag en nacht van hem. Zijn brieven lagen onder mijn kussen. Ik heb hem zoo lief gehad, dat ik in staat was mijn. ouderlijk huis te verlaten. En toen Begrijp je mij Belhamel knikte. „Misschien gaat het meestal zoo met de eerste liefde; misschien is het niet zoo zeer de man dien men liefheeft, maar de liefde al leen. Men kent hem nauwelijks men hoeft hem, zooals het bij jou was, niet eens te zien. Wat zou het je verbazen, als de man, dien ik eenmaal dacht lief te hebben, voor je stond „Hoe was hij?" vroeg Onnut. „In alle mogelijke opzichten het tegenover gestelde van Forhard." Er ontstond een oogenblik stilte. r Toen fluisterde Onnut: „Nu blijven wij voor altijd bij elkaar." Belhamel schudde het hoofd. „Het is mij hier te eng. Krab en ik zouden telkens met elkaar in botsing komen. Met jou is dat heel wat anders; jouw wereld en de hare hebben niets met elkaar te maken. Krab zal als een moeder voor je zorgen, want zij is knap en handig maar een andere zelfstandigheid duldt ze niet naast de hare. En ik wil leven en werken op mijn eigen ma nier. Ik heb behoefte aan een levenstaak, aan een noodzakelijke levenstaak," zei ze meteen diepen zucht „Dus je keert weer terug naar je zieken huis?", vroeg Onnut. „Dat zou ik wel graag willen", fluisterde Belhame', „maar het kan niet". „Waarom niet." „Ik heb je al verteld van Reuk fWoidt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2