Telegrammen van lieden. omdat niemand precies weet b o e 't met de schepelingen gesteld is. Op telegrammen komt zelts geen antwoord en de enkele briél, die ontvangen wordt, vertelt heel weinig. Zelfs van geldzendingen komt geen bericht. Voorts werd er in dit verband op gewezen, dat er nog vele reederijen zijn, die over ver goeding niet denken. Om een juist beeld van den toestand te krijgen werd besloten, dat nauwkeurige lijs ten zullen worden aangelegd van de schepen, die opgebracht zijn, met aanteekening of er en zoo ja, hoeveel vergoeding wordt uitge keerd. Meegedeeld werd nog, dat bij den heer Vink reeds een gift van een bekend arts uit Amsterdam ingekomen is, met de belofte, dat er gepoogd zou worden meer te doen, als de reeders niet voldoende voor de gezinnen zor gen- Ten slotte werd besloten nogmaals een dringend verzoek aan regeering en reederij te doen, opdat zoo mogelijk 1300 Neder- landsche onderdanen niet langer wederrech telijk gevangengehouden worden. Hedenavond wordt te Katwijk wederom een soortgelijke vergadering gehouden. EEN VLUCHTELING VAN URK. De Parijsche correspondent van het Han delsblad ontmoette de van Urk ontvluchte ka pitein Coutisson, die zich opnieuw ter be schikking heeft gesteld en nu van een maand verlof genoot. Kapitein Coutisson heeft, naar de t corres pondent mededeelt, twee ernstige grieven te gen de wijze waarop hij in Holland behan deld is. In de eerste plaats is volgens hem de behandeling van de Duitsche en van de Ge allieerde geïnterneerden volstrekt niet gelijk en worden de Duitschers blijkbaar door som mige militaire autoriteiten gefavoriseerd, of, wat op hetzelfde neerkomt, de Geallieerden met veel grooter gestrengheid behandeld, wat wel dep indruk moet wekken dat die autoriteiten meer sympathie gevoelen voor de Centralen, en niet in staat zijn zich over dat verschil in sympathie heen te zetten. In de tweede plaats komt hij er tegen op, dat pogingen tot ontvluchting worden gestraft zij het dan ook doorgaans langs een om weg terwijl toch die pogingen niet alleen deel uitmaken van de natuurlijke rechten van eiken gevangene, maar zelfs van dg plich ten van een in den vreemde vastgehouden officier, die alles moet doen wat^hij kan om opnieuw zijn land te gaan dienen. De algemeene opinie van alle geïnterneer de Fransche, Engelsche en Belgische officie ren in Nederland is, dat er ongelijkheid in de interneerings-condities blijft bestaan zoolang niet de Duitschers overgebracht zijn naar Urk, naar een eiland in ieder geval, en de geallieerden naar het vasteland. Zooals het nu is moet de geallieerde die ontvluchten wil altijd twee zeeën oversteken eer hij bjj de zijnen terug is en het water over te komen is natuurlijk altijd de grootste moeilijkheid terwijl de Duitschers heelemaal geen wa ter hebben tusschen hun intemeerings-oord en hun vaderland. Door de plaatsen te ver wisselen maakt men de omstandigheden al thans zooveel mogelijk gelijk. De tweede onbillijkheid, het straffen we gens een ontvluchtingspoging, heeft de Fran sche vlieger eenige maim aan den lijve on dervonden, omdat hij zich aan niet minder dan zes van die pogingen heeft „schuldig ge maakt". Nadat hij den 3en Februari 1915 in Wierickerschans was gevangen gezet is hij daaruit met zijn vriend d'Humières zijn „waarnemer" in zijn vliegtuig den 29en Maart ontsnapt. Te 's-Gravenhage weer ge pakt onder omstandigheden die men zich nog wel herinneren zal, is Coutisson te Wie rickerschans in de cel gezet en daar tien da gen lang gehouden, tot de Fransche gezant zich ermee bemoeid heeft. Men heeft de straf willen rechtvaardigen met de bewering dat de Franschman tegen den commandeerenden kolonel in Den Haag onbeleefd zou zijn op getreden. Deze kwestie is voor den krijgs raad te Utrecht behandeld en is daarmee ge ëindigd, dat de Haagsche kolonel den Fran sclien vlieger zijn excuus heeft moeten aan bieden, en daarna verplaatst is. Zwaarder nog dan de eerste maal was de straf die kapitein Cö-utisson kreeg na de be kende Urksche „tunnel"-affaire. Omdat men hem als den hoofd-aanlegger beschouwde, daar de ingang van de tunnel zich onder zijn bed bevond, kreeg hij opnieuw eenzame op sluiting, werd hij van zijn geïnterneerde ka meraden verwijderd. De Franschman roemt de eerlijkheid en on partijdigheid van generaal Snijders- in tegen stelling met generaal Onnen en kolotiel van den Berg. Het eenige wat hij tegen generaal Snijders heeft, is dat hij hem van 21 Novem ber 1915 tot den dag van zijn ontvluchting, 14 Juli 1916, in afzondering heeft gehouden, in zooverre verzacht dat hij Per dag één uur zijn vriend en landgenoot Chauvin mocht zien. Even onbillijk, als bewijs dat men hem, den aarts-ontvluchter, opzettelijk bij de an deren achterstelde, acht de kapitein het dat, toen zijn broer in doodsgevaar verkeerde ten gevolge van een bij Verdun opgedane ver wonding, een verlof op parool om dezen in Frankrijk te gaan bezoeken, hem botweg en zonder eenige explicatie geweigerd werd. En dat terwijl andere officieren ook Engel- schen, zoodat het niet aan de zee-reis liggen kan wél verlof kregen, soms zelfs Om geen dringender reden dan dat ze wilden gaan trouwen 1 Over de materieele omstandighedeü van zijn interneering heeft kapitein Coutisson zich gunstig uitgelaten;' ze kregen alles wat ze noodig hadden en volop. Maar de bejege ning door de commandeerende officieren, ^vooral na een ontvluchfingspoging, was vaak opzettelijk-onaangenaam. Zoo zei op een gegeven oogenblik kolonel van den Berg, de commandant van Urk, toen hij zich over iets beklaagde, tegen hem: „Dan hadt u maar niet hier moeten komen!...." Zulk een ant woord tegen een .officier die ten volle zijn plicht gedaan heeft en meermalen gedeco reerd is voor hetgeen hij deed, een offi cier die waarlijk niet voor zijn pleizier in Hol land is komen neerstrijken, en alles gepro beerd heeft om weer bij zijn kameraden te ko men tot hem dat1 éindelijk gelukt is, komt toch waarlijk niet te pas! Ten slotte nog een betrekkelijke kleinig heid: de aviateur d'Humières. die in April ontvlucht is, heeft nog altijd de bezittingen, die hij in Holland achtergelaten heeft, niet terug. Ook kapitein Coutisson heeft van het zijne niets kunnen meenemen, om niet door zijn stukken verraden te worden; zijn horlo ge, zijn portefeuille, zijn kleeren, zijn brieven zijn nog op Urk. Zou men ook hèm daarop laten wachten tot na afloop van den oorlog? zoo vraagt hij zich af. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Na aaneming van eenige kleine ontwerpen kwam de verdedigingsbelasting aan de orde. De heer De "Vos van Steenwijk (c. h., Over- sel) zal voorstemmen, onder voorbehoud, dat de waardebepaling van het onroerend goed naar de verkoopwaarde niet zal praejudici- eeren voor de toekomst. De heer van Holihe tot Echten (v. d., Drenthe) zal eveneens voorstemmen. Hij acht te de voorstellen een gelukig compromis tus schen1 voor- en tegenstanders van heffing in eens. Hij drong evenwel aan op algemeene regelen voor uitvoering van de betreffende be palingen. De heer van Houten (u.l., Noord-Holland) achtte het voorgestelde plan in de gegeven omstandigheden het best, ook al meende hij dat de vermogens wel wat al te zwaar werden getroffen, vergeleken bij de heffing van de inkomens. Minister van Gijn vorderde voor de regee ring het recht op'terug te komen met het ver worpen voorstel en betoogde nader de nood zakelijkheid ders chatting van onroerend goed naar de verkoopswaarde. De heer De Gijselaar (c. h., Zuid-Holland) was het met den heer van Houten eens, dat het vermogen te zwaar wordt getroffen. De ontwerpen werden zonder stemming aangenomen, waarna aan de orde komen de Distributie en het 20 millioen-ontwerp. De heer Bergsma (u..., Friesland had liever de kosten ten volle voor rekening van het rijk zien gelaten met vaststelling van uniforme prijzen voor het geheele land. Spreker drong aan op behoud van de me dewerking van den middensand, mits deze w;l medewerken en verdedigde het beleid van den minister van landbouw. Dev ergadering .werd verdaagd tot liederi morgen 11 uur. Gemengd nieuws. EEN BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Woensdag op Donder dag werden enkele bewoners in de Kanaal straat te IJmuiden wakker geschrikt door een geweldigen slag, gevolgd door glasgerinkel. Een inbreker bleek met een straatsteen de groote zware spiegelruit van den goud- en zilverwinkel „De Electrische Klok" van den heer M. Kronenberg ingeslagen te hebben. De slag was toegebracht boven een der af- sluitluiken en had een groot gat veroorzaakt. De overburen zagen den inbreker over een der luiken gaan met het hoofd in den winkel Toen zij, en ook de bewoners, beneden kwa men, was de vogel gevlogen. Vermist worden: twee groote doozen, ge vuld met gouden ringen, te zamen ongeveer 200 stuks bevattend en drie zilveren horlo ges. Voor de hand liggende gouden horlo ges en gouden kettingen waren door de haast, waarmede de inbreker gevlucht was, onaangeroerd gebleven. Als lewijs hoe brutaal deze inbreker is ge weest, diene, dat naast het perceel een brood- bakkerij is gevestigd, waai1 geregeld des -nachts gewerkt wordt. LEPELAARS IN 'T GEBIED DER OVERSTROOMING. Het overstroomde gebied levert niet veel moois, maai toch wel 'ets interessante op. zoo schrijft de heer W. Jagers in „D. L. N. Zoo bijv. heirlegers blauwe reigers en .groote troepen lepelaars. Verleden jaar heb ik bij Zunderdorp al een paar keer een lepelaar ge zien. Dit jaar heb heb ik er hier wel een enke le over zien vliegen en bij Landsmeer zag ik er ook wel 'n enkele op 't land loopen. Verle den week Woensdag reed ik om een uur of negen 'savonds tusschen Kadeelen en Lands meer em zag tot mijn groote verbazing links van den weg 'n troep van ongeveer 200 lepe laars op het land zitten. Ze waren nogal schuw" en vlogen bij m'n nadering 'n,eindje verder, waar zij het erg druk hadden en 'n geluid maakten als een troep jonge merels. INLIJVING VAN LANDSTORMPLIOT TIG EN IN NIET ALCOHOLVRIJE LOKALEN. Men meldt ons uit Maasstricht: Met leedwezen vernomen hebbende, dat landstormplidhtigen dikwijls ter inlijving wor den saamgebracht in niet alcoholvrije lokalen heeft de Commissaris der Koningin in Lim burg zich tot de burgemeesters gewend om zorg te dragen dat steeds voor inlijving wor de uitgekozen een alcoholvrij lokaal en zulks teneinde te voorkomen, dat de dienstplichti gen in de verleiding worden gebracht van al coholische dranken als, bier, wijn en jenever enz. onnoodig gebruik te maken. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisteren ontsnapte bij het begin van ons dorp-een koe aan zijn geleider. Het beest maakte zulke vreemde sprongen, dat velen uit angst vluchtten. Geruimen tijd duurde het alvorens men haar meester was en de veldwachter de Boer haar met een welgemikt schot doodschoot. Ongelukken kwamen-niet voor. Vanmiddag trachtte een 17-jarigen jon gen uit Amsterdam een aldaar ontvreemd rij wiel hier van de hand te doen. Het zaakje kwam verdacht voor en de kooper waar schuwde de politie. Door het optreden van veldwachter de Wit werd de jongen medege nomen en bij verhoor viel hij al spoedig door den mand. Hij bekende met het rijwiel voor zijn patroon in Amsterdam geld te hebben moeten ontvangen. Met medeneming van ƒ19 geïncasséerd geld werd hij aangehouden. Heden werd hij, zwaar geboeid, onder gelei de naar'Amsterdam gebracht. De vereeniging „Koninginnedag" be sloot, evenals vorige jaren, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden, de verjaar dag van H. M. de Koningin niet feestelijk te herdenken. urr URSEM. OfëteshdTgen vergaderde de Raad. De heer Koppes was wegens ziekte afwe zig. Bovendien was er wegens vertrek van den heer De Geus een vacature. Van den ambtenaar was een dankbetuiging ingekomen voor de hem verleende gratificatie De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer P. Bruin, nagezien door de heeren Oud, Schaap en Tessel, werden in orde bevonden. De rekening van het .armbestuur in de vori ge veragdering aangehouden, werd thans goedgekeurd. Op de dubbeltallen voor het college van zetters van Rijksbelastingen werden de beide aftredende heeren Oud en Stam, als no. 1 ge plaatst en de heeren Schaap en Schermer als no. 2. Op verzoek werd aan mej. Smit met ingang van 16 Aug. eervol ontslag verleend. Met 4 stemmen werd als onderwijzeres benoemd me juffrouw de Bruin, 1 stem werd op mej. Leeg water uitgebracht. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld. Tot leden van de commissie voor het behandelen van de reclames tegen de aanslpgen in den hoofdelijken omslag werdén de heeren Oud, Schaap en Schermerhom ge kozen. De voorzitter deelde mede, in de volgende vergadering met voorstellen tot herziening van de wethoudersslarissen te zullen komen. Van de zuivelfabriek was een schrijven in gekomen, waarin men mededeelde, dat men het huisje van de voormalige veldwachters woning niet meer in huur wenschte. Van mej. Krijgsman, üe schoolschoonmaak ster, was het verzoek ingekomen, om haar een duu> tetoeslag toe te kennen. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten, om haar een duurtetseslag van 15 te verleenen, aan de beide hooistekers een dito van ƒ10 en aan het schoolhoofd er een van 100 toe te kennen. De gemeenterekening, opleverende etn voordeelig saldo van 654.37 werd hierna goedgekeurd. Dc heer Schermerhom stelde voor, om aan den volontair, thans onbezoldigd ambten" >.r een gratificatie te verleenen. De voorzitter zou hem dit gaarne gunnen. Ursem was evenwel te klein voor een ambte naar. Men had den' volontair, die zeer zijn best deed en waarin zeker een goed ambte naar voor de secretarie schuilt, tot onbezol digd ambtenaar benoemd, om nem het solli- citeeren gemakkelijker te maken. Spreker meende evenwel* dat men hem geen gratificatie kon verleenenwel oordeelde hij het mogelijk, hem met Nieuwjaar een doceur- tje te verleenen. De heer Schermerhom kan zich met deze zienswijze wel vereenigen. De heer Schaap vroeg, of het niet mogelijk was, om de huizen1 in de Schermer, nabij de zuivelfabriek van electr. licht te voorzien. De voorzitter deelde mede, dat de lijn en de palen daarheen aan de zoetfabriek behoo- ren. Aansluiting van de daar staande huizen is plleen mogelijk, wanneer de fabriek toe staat, dat de gemeente aan de palen een laag- spanning aanbrengt. Het verzóek zal aan de fabriek gedaan worden. Met den ingenieur Thiel had spr. over een uitbreiding naar den polder Mijnsen gespro ken. Deze had evenwel aangeraden, om eerst eens af te wachten, in hoeverre het bedrijf in de gemeente rendeerde. Dit werd goedgevon den. De heer Schermerhom oordeelde, dat het voormalige veldwachtershuis, tot welks slooping men eertijds besloot, er van buiten slechter uitziet dan van binnen. De fabriek zou het ook nog wel weer eens willen huren; alvorens tot slooping over te gaan oordeelde spr. een onderzoek in loco gewenscht. Hiertoe werd besloten. De voorzitter stelde voor, om in de dok terswoning de secretarie boven te maken. Dit zou de minste kosten geven. De heer Schaap wilde hiermede wat wach ten. De heer Oud was ook voor uitstel tot af loop van de mobilisatie. Spr. achtte "het niet uitgesloten, dat men hier nog eens naar een dokter ging omzien. Deze kan hier wel een bestaan vinden en voor de plaats is de vesti ging van een dokter zeer gewenscht. Komt het raadhuis eenmaal in de dokters woning, dan is men die woning kwijt. De voorzitter achtte dit niet aan de orde. Indertijd besloot men met 6 tegen 1 stem, om een vroedvrouw te nemen en geen dokter meer te benoemen. Men kan dus nu niet weer over een dokter gaan spreken. Spr. betwijfel de bovendien zeer, of een dokter hier een bestaan kon virnkn. Ook de Commissaris der Koningin, met wien spr. hierover bij zijn benoeming sprak, betwijfelde dit en ontraad de daarom dan ook een benoeming. De heer Oud zeide, dat men niet direct tot eer# doktersbenoeming behoefde te besluiten. Er kan evenwel een tijd komen, dat men dit wel wil en dan heeft men een woning noo dig. Wordt de woning veranderd, dan dient men toch zeker de secretarie beneden en de woning boven te maken. De heer Schaap was het daarmede eens. De heer Schermerhom wees er op, dat het maken van de secretarie boven, de geringste, kosten gaf. De andere leden gevoelden meer voor het hebben van de secretarie, waar alle gemeen tenaren komen, in het benedengedeelte. Aan den voorzitter werd "opgedragen, om den gemeente-opzichter voor beide ideeën een begrooting te late'n maken. Verschilden de kosten dan niet te veel, dan zou men de secre tarie beneden maken. De seen'ia ris was hierover ontstemd Deze toch had de secretarie het liefst boven. De heer Schermerhom vestigde nog eens de aandacht op het hinderlijke van de vele woonwagens te Rustenburg. De voorzitter zeide, dat het, om te kunnen optreden, noodig was, om de politieverorde ning te herzien. Men mocht hierbij evenwel niet vergeten, dat er voor deze menschen nog maar een zeer klein deel van Noord-Holland beschikbaar is. De heer Schermerhom vestigde nog de aandacht op het hinderlijke van een mesthoop te Rustenburg, die men tegen den muur van een andermans woning had geplaatst. Het in de pek zetten van de ondereinden der elec- triciteitspalen beval spr. bovendien aan. Nog zag hij gaarne, dat er een onderzoek: inge steld werd naar de behandeling van een pa tiënt, die op net oogenblik in het SL Elisa- beth-Gesticht te Alkmaar verpleegd wordt en waarvan beweerd wordt, dat hij van den ar- mendokter niet die verpleging had gehad, die noodig was geweest. De voorzitter zegde verbetering inzake de mesthoop toe. Over het in de pek zetten van de palen zou spr. inlichtingen inwinnen. Inzake den bedoelden patiënt m$cht niet vergeten worden, dat de goegemeente zooveel beweert. Spr. zegde evenwel een onderzoek toe en sloot hierop de vergadering. Urr NOORDSCHARWOUDE. Te Noordscharwoude werd in het vennoot schapsgebouw der N. V. Spoorlijn Station- Dorp-Noordscharwoude gisteren de jaarver gadering gehouden. Met een korte toespraak, waarin gewezen werd op de ellende van den huidigen toestand op het wereldtooneel, op de bevredigende exploitatie der spoorlijn over het afgeloopen jaar en met een welkom aan de aanwezigen, werd de vergadering door den heer Verburg geopend, waarop volgde de lezing der notulen. De voorzitter zeide, dat, hoewel de lijn pas 1 September geopend kon worden, 1915 toch reeds gunstig wasgebleken was, dat de lijn in een werkelijke behoefte voorziet; de laadplaats onderging reeds eenige verbete ring, terwijl het stukgoederenvervoer werd ingevoerd. Hoewel de handel tengevolge van den oorlogstoestand zeer wordt belemmerd, mag men zich gelukkig achten buiten den we reldbrand te blijven, met den wensch, dat het spoedig vrede moge zijn, sluit spr. zijn1 jaar verslag. Hierna kwam de rekening aan de orde, welke door den heer A. C. Kroon werd voor gelezen en toegelicht. Zij blijkt te loopen over een totaal bedrag van 44.852.28 in uit gaaf en ontvangst, waaronder een kassaldo over 1914 van 276.79. Uit het algemeen overzicht van September 1912 tot 31 December 1915 bleek hét totaal van inkomsten en uitgaven te loopen over een totaal bedrag van 229313.92. Op 31 December j.l. had de Vennootschap nog een schuld van 1275.49, waartegenover staat een bezit van ongeveer 7 snees bouwgrond. Afgelost is 810, zoodat de schuld nog be draagt 465.49. Reeds nu kan worden mede gedeeld, dat over het loopende jaar wel divi dend zal kunnen worden uitgekeerd. De re kening is nagezien door de heeren Barten, de Jong en Kooij, de commissie verklaarde, de rekening in volmaakte orde te hebben bevon den. Onder applaus der vergadering wordt de rekening goedgekeurd en den penning meester dank gezegd voor zijn beheer. Be noemd tot commissie voor het nazien der volgende jaarrekening de heeren W. Kuiper, J. Akkerman en G. Barten. Met op één na algemeene stemmen werd de heer J. Burger herkozen in het bestuur. Aan de orde kwam thans wijziging der statuten. De Vennootschapsleeuing werd vastgesteld op 194.250, verdeeld in aandee- len van 500 en 250, met onderaandeelen van 150, 100 en 50. Een voorstel van het bestuur tot wijziging van art. 8, betrekking hebbende op het opne men van gelden, ontlokte aan de vergadering eenig debat. Het bestuur achtte deze bepa ling ongewenscht, aangezien toch geen gel den meer noodig zijn, de vergadering wenschte evenwel het bestuur gelegenheid te geven tot het doen van eventueele voorstellen. Art. 8 werd gehandhaafd. De tijd voor de algemeene vergadering werd om verschillende redenen verschoven van Mei tot Augustus. Tegen de eerstkomen de algemeene vergadering zullen statuten en reglement beschikbaar worden gesteld. Over den verkoop van bouwgrond der Vennoot schap meent het bestuur zich nog niet te moe ten uitlaten. Bij overlegging der rekening door „De Noordermarktbond" zal door de Vennoot schap worden uitbetaald haar aandeel in de bestrating voor het veilingsgebouw. Medegedeeld werd nogt dat van 1 Septem ber tot 31 December 1986 waggons zijn ver voerd. Op'een desbetreffende vraag werd ge antwoord, dat de vracht der eerste 1600 wag gons voor de H. IJ. S. M., die van de volgen de 1900 tot voor de helft voor de Vennoot schap, die der volgende 2500 geheel voor de Vennootschap en die van het aantal waggons boVen de 6000 weer voor de helft voor de Vennootschap is. Door den heer Keizer werd een woora van dank gebracht aan het bestuur voor zijn ijver en goed inzicht, waarmede de vergade ring instemde. De voorzitter sloot daarna de vergadering met een woord van dank voor de belangstel ling en de samenwerking, voor de blijken van vertrouwen in het bestuur en eindigde met de verzekering, dat het bestuur zijn taak zal verrichten zoo goed als het dit kan. UIT BERGEN. Heden werden uit het intemeeringskamp wederom een 7-tal geïnterneerden ontslagen Zij behoorden tot die manschappen die een paar weken geleden geïnterneerd werden. De anderen waren allen reeds ontslagen. Ook deze mannen werden nog door de commissie tot vrijlating van deserteurs te Ber gen aan kleeren en eenig geld geholpen. Dé kas van deze commissie is thans even wel geheel uitgeput. H. M. DE KONINGIN. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Mor gen verlaten H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana haar verblijf, de villa „Duin- lust", alhier en vertrekken zij uit deze ge meente. Het kan niet anders of het verblijf alhier moet den tijdelijken bewoonsters zeer aangenaam zijn geweest, vooral ook voor het voorbeeldig gedrag van de bevolking je gens haar. De Prinses heeft volop genoten van strand en duin. De Katwijkers en dc Lei- denaars hebben Koningin én Prinses nu dik wijls van nabij kunnen zien. KORTE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt zal de brooduitvoer naar België de volgende week worden stopgezet. Bij het feestuur van den bond van slee perspatroons en goederenvervoerders te land te Amsterdam ia van verschillende groote stalhouders en bedrijfspaardenhouders be richt ingekomen, dat voor hun paarden geen haver meer is te verkrijgen. De door ons vermelde boycot te IJmui den is opgeheven, naijat de huiseigenaar de huur weer op den- duden prijs teruggebracht en de helft der door de Huurdersvereeniging gemaakte onkosten betaald had. Onder Hilvarenbeek, nabij de Belgische grens, is door" de grenswacht een bende smokkelaars aangehouden, die groote voor raden spek, circa 508 kilo, en andere waren naar België trachtte uit te voeren. De Nederlandsche Bond van veehande laars heeft den Minister van Landbouw ver zocht, de grenzen open te stellen voor den uitvoer van het overbodige kalfsvee en oude koeien, tegen den staltijd, die weldra aanbre ken zal. De burgemeester van Haarlemmerliede c. a. noodigde de vrouwelijke ingezetenen zij ner gemeente tot het bijwonen der demonstra ties met het bakken en braden, stoven en smo ren van schapenvleesch uit; de vrouwen uit het stedelijk gedeelte der gemeente (bij Haar lem) hadden zelfs vrij vervoer per elegische tram. Drie Duitsche deserteurs zijn aan den doodelijken draad, nabij Lommei gevonden. De schilder P. Herreveld te Maürik huurde dit jaar voor 1000 land, dat hij met suikerbieten bezaaide. Deze week verkocht hij het blad der vruchten voor 700. Het gaat naar Duitschland als ingemaakte groen te. Een zestal jongelieden uit Vlaardingen trekt in de vacantie een deel van ons land door -met een draaiorgel. Wat zij voor hun muziek aan de huizen en van de voorbijgan gers op straat ontvangen, is ten voordeele van de Vereeniging tot bestrijding cjer Tuber culose. .Bij tal van bakkers te Delft is nijpend meelgebrek te constateeren, en wel in die ma te, dat enkelen zich ten opzichte van hun be drijf voor groote moeilijkheden geplaatst zien. De visscher en zijn knecht uit Philippi ne, die te Gent waren opgesloten onder ver denking van spionnage, zijn in vrijheid ge steld. Alles berust op een misverstand. Gisteren kwam Prins Hendrik met den gewonen trein uit Emmerik e Arnhem aan. Z. K. H. Prins Hendrik zal Vrijdag 25 Aug. te Nijmegen de groote bloemen en plan- tenkeuring van Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantenkunde bezoeken. De Winterwijksche douanen vonden gis teren tusschen de kolen der machine van den trein naar Duitschland ongeveer 400 pond levensmiddelen, benevens een groote partij oliën, boter, regeeringsspek, margarine, vet, thee, koffie enz. De uitvoer van bananen en zilveruien blijft gehandhaafd. Ónder Afferden is door soldaat-kom miezen een smokkelaar van 60 jaar doodge schoten. Gisteravond is de mailboot „Prins Hen drik" van de Mij. „Nederland" na een goede reis voor de eerste maal na het stopzetten van den dienst weder te Vlissingen binnengeko men. Tot algemeene inspecteur van de Holl. Mij. van Landbouw, gevestigd te 's-GraviJi- hagie, is benoemd de heer F. J» Dijsselhoff, lid van den raad van Landsmeer en voorzit ter van den landbouw in Waterland. De te IJmuiden aangekomen zeillogger ^Albert", deelde mede, dat door twee Britsche sleepbooten 20 Nederlandsche haringschepen werden opgebracht. Aiederlund. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 18 Aug. De Eerste Kamer heeft zonder stemming aangenomen de Distributiewet en het 20 millioenontwerp (voor beschikbaarstelling van levensmidde len en de suppletoire landbouwbegrooting (crisisuitgaven). ONGELUKKIG SCHOT. FRASSELT (Cranenburg), '18 Aug. De burgemeester dezer gemeente, de heer Me ats, is op de eendenjacht door een zijner vrienden, met wiel hij jaagde, door een schot hagel in het achterhoofd, gedood. OORLOGSWINSTBELASTING IN INDIë AMSTERDAM, 18 Aug. De corres pondent van de Tel. uit Weltevreden meldt: Naar ik verneem bestaa tbij de regeering het voornemen een oorlogswinst belasting te heffen niet alleen op suiker, maar op alle cultuurgewassen in Indlë POGING TOT MOORD. AMSTERDAM, 18 Aug. Voor de vacan tiekamer van het Hof stond heden in hooger beroep terecht J. F. W. A 21 jaar van be roep stuurman. Hem werd ten laste gelegd in den nacht van 28 op 29 April te Haarlem zijn meisje C. F. gepoogd te hebben met een revolver van hel leven te berooven, subs, haar le; ven bedreigd te hebben. De advocaat-generaal, Mr. v. Geuns, eischte 8 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. CONSENTENVERVALSCHING. DEN HAAG, 18 Aug. In verband met de oplichting door consentvervalsching zijn alhier nog enkele medeplichtigen van Vin gerhoed' gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. SOC.-DEM. MOBILISATIECLUB. DEN HAAG, 18 Aug. (Officieel). Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk", voorzien van commentaar, overgenomen in verschillende bladen, als zoude door het Departement van Oorlog autorisatie zijn verleend tot socialistische propaganda in het leger, door toe te staan dat de milicien J. M. Schaap, namens de Soc.-Dcm. Mobi lisatieclub te Amsterdam een redevoering tot de militairen, aldaar in garnizoen, zou houden, wordt medegedeeld, dat zoodani ge autorisatie niet door het Departement van Oorlog is gegeven en een onderzoek in deze aangelegenheid in gang is. SAMENZWERING BUITENZORG. DEN HAAG, 18 Aug. In het afdeelings- I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2