DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet Oostelijk Oorlogsterreln. No, 195 Honderd en achttiende jaargang. 1916 ZATERDAG 19 AUGUSTUS. Kamer van Koophandel en Fabrieken. MILITIE. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestd®£°nuitgegeven. per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheële Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel .f 0.12} Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DUITSCHLAND. ENGELAND. ZWITSERLAND. VARIA Regeeringseieren. Gemeenterekening. een Onderwijzeres, Dit nummer beafaat uiï 3 bladen. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 19 Augustus. Het beste bewijs, dat er niet veel nieuws iS', is de groote aandacht, welke er in de we derzij dsche stafberichten wordt gewijd aan desresultaten der ongetwijfeld hardnekkige gevechten aan de Somme en bij Verdun. Hoe glaring die resultaten bereikt na het inzet- téb van al maar door nieuwe divisies, naar dedegerberichten van den tegenstander mel den took mogen zijn, zij geven toch aanlei ding tot een onverkwikkelijken pennestrijd tuséchen de communiqué-schrijvers. Men doet het best de heeren stil te laten kijven en door vergelijking hunner mededeelingen te pogen bij benadering den stand van zaken vast te stellen, daar de werkelijke toestand op den duur toch wel aan het licht komt. Zoo kon uit de berichten van deze week worden afge leid, dat het dorp Maurepas geheel voor de Duitschers verloren gegaan was. In het Fransche avond-communiqué wordt echter verklaard, dat de Franschen gisteren een aanmerkelijk deel van Maurepas hebben ver overd, zoodat dit dorpje nog niet geheel door de Duitschers prijsgegeven was, doch een 6aillant in hun linie vormde. Lenig voordeel behaalden de Engelschen bij Martinpuich en de Franschen bij Harde- court. Bij Verdun draagt de strijd een zelfde ka rakter. Van daar kunnen de Franschen een succesje melden: de Duitschers werden ver dreven uit een gedeelte van het dorp Fleury en uit twee redoutes ten noordwesten van Thiaumont. Welk een bloedige herinnerin gen zijn er ook aan deze beide namen ver bonden! Telkens en telkens weer leest men ze, nu eens gaan ze verloren, dan weer wor den ze gewonnen, voortdurend keert hier de krijgskans, maar de duizenden en duizenden menschenlevens, die in deze gevechten ver loren gaan, zijn voor altijd verloren! Aan het Italiaansche front komen de laat ste dagen ook geen veranderingen meer voor, het schijnt dat het oogenblik van een verrassende krachtsinspanning voorbij is, dat de Oostenrijkers nu sterk genoeg zijn om den Italianen den weg naar Triest te versperren. En op het Oostelijk oorlogstooneel heeft het ook allen schijn, dat de bewegingsoorlog geëindigd is en er weer een stellingkrijg is gekomen. De Russen zijn tot staan gebracht en zoowel aan de Zlota Lipa als in de Karpa- then gaat het initiatief uit van de Duitschers en Oostenrijkers. Toch valt deze stilstand geenszins te vertrouwen stellig zullen daar weldra nog kritieke gevechten worden geleverd en het is zeer wel mogelijk, dat de Russen er in zullen slagen hun linies nog een heel eind vooruit te brengen. Op het Balkanfront hebben Bulgaarsche troepen Fiorina bezet, een Grieksche plaats ten zuiden van Monastir. Generaal Sarrail moet hebben verklaard, dat hij nog meer ver sterkingen noodig heeft om een groote actie te kunnen beginnen. In een hoofdartikel over den/ algemeenen militairen toestand betoogt de Times, dat er in het komende gevechtsseizoen van drie maanden hard zal moeten worden gestreden, om de nieuwe stellingen te vermeesteren, welke de hervatting van de gemeenschappelij ke taak in het voorjaar in hooge mate zullen vergemakkelijken. In het Westen blijft de slag aan de Somme zich, zegt het blad, kenmerken door besliste winsten, die veilig gehandhaafd blijven. In Galicië is generaal von Bothmer (ter loops zij vermeld, dat de naar Galicië overge bracht Turksche troepen bij dit leger zijn in gedeeld) in 6taat geweest een omvatting te voorkomen en daar verwacht het blad geen dramatische gebeurtenissen, wijl het perio diek terugbrengen van de verdedigingslinies door den tegenstander geen neiging toont om tot een vlucht te ontaarden. Op de Karst winnen de Italianen langzaam terrein, maar er zal tijd noodig zijn om een verdere aanzienlijke winst voor te berei den. De Oostenrijkers bezetten nog steeds Italiaansch gebied ten zuiden van Trentino en het is niet gemakkelijk hen te verdrijven. Tenslotte ziet de Times aanwijzingen om trent de versnelling van het tempo der krijgs bedrijven aan het Macedonische front Dit Timea-oordeel klinkt even anders, dan de stemmen, die verkondigen, dat Oostenrijk zoo goed als verpletterd is en dat de eind overwinning op de Duitschers slechts een kwestie van weken, hoogstens van eenige maanden is. In het Oosten wordt geen déba- cle verwacht, in 't Westen zal men bij gunstig verloopen hardnekkige gevechten het zoover kunnen brengen, dat men het volgende voor jaar met nieuwen moed verder kan vechten! Wat heeft het algemeene offensief der en tente, de stelselmatig voorbereide, op alle fronten (behalve dan het Macedonische) ge lijktijdig uitgeoefende druk op de legers der midden-mogendheden tot dusverre opgele verd? Een succes in het Westen van niet grooten omvang, een belangrijker overwin ning in het Oosten, welke heeft geleid tot het achteruitschuiven van een deel van het vijan delijk front over aanzienlijken afstand, zon der dat echter het linie-verband werd verbro ken of er een catastrophe is ingetreden. In één opzicht is de strategische toestand veran derd het initiatief is aan de midden-mogend heden ontnomen en overgegaan op de en tente. Is er echter een waarborg, dat deze toe stand blijvend zal zijn? Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, maar onmogelijk is het niet, dat bij de vele mislukkingen, welke deze oorlog heeft opgeleverd, ook een fiasco van het zomer-offensief zal moeten worden geboekt. Op het oogenblik schijnt de kracht van de midden-mogendheden wel verslapt en daaruit kan men zoo men wil afleiden, dat de verslapping zal voortduren en zal uit- loopen op verslagenheid en tenslotte op ver slagen-worden, dat dit dus het begin van het einde is. Maar evengoed kan men dezen staat van zaken beschouwen als het begin van het einde van de periode, welke gunstig voor de entente was. In deze redeneering past aller eerst de overweging, dat de entente-mogend- heden ontzettend hebben ingehaald wat le- geruitbreiding en ook de aanmaak van artil lerie en munitie betreft, doch dat zij hun te genstanders evenmin ergens beslissend heb ben kunnen verslaan, als deze daartoe in de voorafgaande periode in staat waren. Maar de entente beleeft op het oogenblik haar maximum van krachtsontwikkeling. Meer mannen en meer munitie zal zij amper in het veld kunnen brengen. Lukt het nu niet, dan lukt het ook het volgende voorjaar niet wat mèt overwicht niet gaat, gaat naar alle waarschijnlijkheid ook niet daarzonder. Zoo zijn de redeneeringen, die beide hun verdedigers hebben. Voor allebei valt te zeg gen, al zal de een meer voelen voor de een, de andere meer overhellen tot de andere. Verrassingen een plotselinge geduchte overwinning of nederlaag, het tot zich trek ken van nieuwe, frissche strijdkrachten kunnen een beslissende wijziging in den mi litairen toestind brengen, kunnen één van twee absoluut onhoudbaar maken en de juist heid der andere bewerkstelligen. Maar dit is een reden te meer, om in het óórdeel voor zichtig te zijn en dus maar niet met de meeste stelligheid te verzekeren, dat de entente-mo- gendheden gewonnen hebben, omdat zij den tegenstanders het initiatief hebben ontno men, of dat de midden-mogendheden' de over winning hebben behaald, omdat zij de ure van de grootste beproeving krachtig hebben doorstaan. En dan houde men wel in het oog, dat de midden-mogendheden van hun betere voorbereiding en toerusting tot den oorlog in den aanvang van den oorlog voor- deelen hebben verkregen, die hun in gunsti ger conditie doen verkeeren dan hun tegen standers. Niet alleen, omdat zij veel meer dan dezen op vijandelijk gebied vechten, maar omdat elke teruggetrokken linie, waar bij het frontverband bestaan blijft, maakt, dat die linie korter wordt, met dezelfde verdedi gingstroepen gemakkelijker te behouden valt, zoodat de aanvaller steeds grooter inspan- ning moet uitoefenen om den verdediger te brengen tot het z.g.n. wijkpunt, het oogen blik, waarop de verdediger de nutteloosheid van verder standhouden inziet en zich ge wonnen geeft. Het bovenstaande heeft alleen betrekking op den militairen kant van den oorlog. Maar het is best mogelijk, dat de beslissing niet op het slagveld valt, doch dat de binnen- of buitenlandsche politiek of wel de economi sche of financieele toestand den doorslag geeft en dat de oorlog eindigt zonder dat er op de krijgstooneelen een ingrijpende veran dering heeft plaats gehad. Dat daarbij de beheersching van de zee door Engeland, de onmogelijkheid van Duitschland om de blok kade te verbreken,, een beslissende factor kan vormen, behoeft wel niet nader te worden aangetoond. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. Uit het oorlogsperskwartier wordt gemeld, dat veldmaarschalk aartshertog Fredirik een legerorder heeft uitgevaardigd, waarin hij meedeelt, uitn aam van het legej een telegram van hulde en gelukwensching aan den keizer op dien 86sten verjaardag te hebben doen toekomen. In de legerorder wordt het volle vertrouwen uitgesproken, dat in het eind de overwinning zal worden behaald „Onder het brengen van voorbeeldelooze offers, poogt de vijand ons de zege afhandig te maken; en toch vervullen ons juist de uit slag van deze worsteling en *iet tegenhouden van den tegen ons op de~öeen gebrachte strijdkrachten, evenals de resultaten, waarop wij na een strijd van twee jaren te land en op zee mogen terug zien, bij alle soldaten-be scheidenheid met het meest trotsche vertrou wen. De dag zal aanbreken, dat onze tegen standers tot inkeer komen. De op leven en door tezaam gesmede Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche legers en vloten en de legers van hun bondgenooten kunnen nooit en nimer worden tenondergebracht. Of het oogenblik van den vrede vroeg, dan wel laat moge aanbreken het zwaard zal met eere en in overwinning weer in de schee- de worden gestoken. Alle harten in noord en zuid, te land en ter zee, klopen in eensgezind heid voor U. M." De keizer beantwoordde de legerorder van den veldmaarschalk aartshertog met een danktelegram, waarin hij zijn vertrouwen in de kracht en het uithoudingsvermogen van de weermacht betuigde. DE ONDERZEEëRES EN MIJ1NOORLOIG Kapitein Walter Forstmann, de gezagvoer der van een onderzeeboot heeft de orde pour le merite ontvangen, ter erkenning van bui tengewone resultaten, door hem in den duik boot-oorlog bereikt. Naar hierover nader is meegedeeld, heeft de heer Forstmann tot dusver reeds 100 vij- delijke vaartuigen in den grond geboord, met een totale tonnenmaat van 260.000. daaron der waren verscheiden oorlogsschepen, be wakingsstoomschepen, schepen met oorlogs materiaal en bewapende koopvaardijschepen. Kapitein Forstmann heeft verscheiden malen gevechten geleverd met bewapende handels vaartuigen en heeft zich herhaaldelijk (en met succes) geweerd tegen dem et list door de Engelschen gestelde vallen voor onderzee booten. De waarde der door den heer Forst man in den grond geboorde handels schepen met hun ladingen beloopt ruim 360. 000.000 gulden. PERSOONSVERWISSELING IN HET MINISTERIE. Markies Crewe is tot minister van onder wijs benoemd als opvolger van Arthur Hen derson, die tot betaalmeester generaal be noemd en als raadsman der regeering in ar- beidsaangelegenheden in het kabinet blijft. Lord Newton die als betaalmeester gene raal is afgetreden is tot tweede onderminister van buitenlandsche zaken benoemd. Lord Crewe blijft lord president van den particulieren Raad. In het kabinet is dus geen verandering gekomen. HET GEBEURDE IN EGYPTE. De Engelsche opperbevelhebber in Egypte meldt: Het is thans mogelijk een juister denk beeld te geven van de sterkte en de verliezen des vijands tijdens de krijgsverrichtingen in het district Katia van 4 12 Aug. De Turken waren ongeveer 18000 man sterk; wij hebben 49 officieren en 3871 man gevangen genomen; het aantal gesneuvelden bedroeg 1251, dat der gewonden naar schat ting 4000. De gezamenlijke verliezen der Tur ken waren derhalve ongeveer 9000. Wij hebben 1 Krupp-kanon, een bergbatte- rij van 4 stukken van 75 m. M. met 4000 gra naten, 2300 geweren met 1 millioen patronen en 9 Duitsche machinegeweren met 30 kisten munitie buitgemaakt. 'DRIL IN HET LEGER. Te Bern heeft de compagnies-commandant in de kazerne de volgende bekendmaking la ten aanslaan: „Infant.-Komm. III 90. Afzonderlijke manschaps-oefeningen met driL De hou ding der manschappen is in het algemeen slecht. Ik verlang, dat voorshands alleen het acht geven, zonder geweer, hef correcte groe ten en het melden wordt geoefend. Bij het acht geven moeten de schouders krachtig naar achteren worden getrokken. De man moet op zijn tanden bijten, de aangezichts spieren samenknijpen en de oogen een weinig naar boven richten. De houding van den sol daat die acht geeft, moet die zijn van den tij ger vóór zijn sprong. Bühler, Komman- dant." VIJF MINUTEN VÓÓR HET OFFENSIEF. In de „Petit Parisien" verhaalt een korpo raal, hoe h vijf minuten vóór het eigenlijke offensief gewond werd. Het verhaal luidt als volgt': „Mijn kapitein riep mij des morgens bij zich en zei: „Korporaal, ik heb u noodig; er moet oogenblikkelijk een vrijwillige pa trouille gevormd worden. Zij moet de loop graaf verlaten vijf minuten vóór den aanval." „Best, kapitein 1" „Kunt gij op vijftien vrijwilligers reke nen?" „Op meer, indien dit noodig is." „Goedneem een „aspirant" en een onder officier méde. Er moet snel gehandeld wor den: de mitrailleur, welke zich bevindt in de loopgraaf der Duitschers links van ons, moet worden weggenomen. Haal uw manschap pen bij elkaar, en herinner er hen aan, dat de vrijwilligers zekere belooningen ontvangen." „Dat zal niet noodig zijn, kapitein!" Ik verzamelde mijn soldaten en deelde hun mede, wat er gaande was.... 4e mitrailleur.... de belooningHun antwoord luidde: „Wanneer gaan wij er op los?" „Als er ge floten wordt." Juist op dat oogenblik werd er gefloten. Ik klim op de borstwering en kruip voort, een loopgraaf-mes tusschen de tanden ge klemd. Naast mij hoor ik de „aspirant" ver- wenschingen uiten aan het adres der Duit- schersjfdie ons reeds bemerkt hebben' en waarschijnlijk denken, dat wij beide de gan- sche patrouille vormen. Zij vuren op ons; ik keer mij om, om de anderen te waarschu wen; maar ik zie niets dan rook! Ik was al leen, nog geen vijf meters van de Duitsche loopgraaf verwijderd. Ik spreek mezelf moed in-onder het voortgaan; maar plotseling word ik van den grond opgeheven en val met een smak terug in de opening van een bom, boven op de „aspirant"^ die plat was neerge vallen. Ik was ernstig gewond en bleef liggen waar ik was Juist op dat oogenblik gingen onze solda ten, uit de loopgraaf te voorschijn tredend,' tot den aanval over. En tot mijn onbe schrijfelijke teleurstelling gaven de Duit schers zich oogenblikkelijk over met hun mi trailleur! Zij hadden op ons moeten wach ten, op mij en mijn vrijwillige patrouille! In plaats van de mitrailleuse, waarop ik alle recht had, kreeg ik een splinter in mijn rech ter schouder!Maar dat neemt niet weg, dat, vijf minuten vóór het officieele offensief, den aanval begonnen is door mij en door mijn vrijwilligers!" KORTE BERICHTEN. In Engeland zijn weer eenige personen, o. w. vrouwen veroordeeld wegens het verkno pen van cocaine aan soldaten. In het Hoogerhuis heeft de oud-minister Midleton nog eens de aandacht gestigd op „den vreeselijken toestand" in Mesopotaniè. Hij had inlichtingen, dat nog op 21 Juni een officier zijn mannen in een hospitaal vond, waar zij in vuile en warme kleeren lagen in een temperatuur van 115117 graden F. en hun rantsoen vier beshcuiten aags en Tigris water was. Minister Islington herhaalde, dat er wel verbetring, maar de toestand nog niet goed was. Men deed wat men kon. Generaal Roeski is tot opperbevelhebber der Russische legers op het N. O. front be noemd ter vervanging van generaal Koerapa- kin. Een aantal kooplieden te Andemach hadden uitstel van krijgsdienst verzocht en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s. af gedurende aclit dagen voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegd de op 18 Augustus 1916 defini tief opgemaakte Ujst van kiesgerech. tigden voor leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager hetzij die andere personen betreffen, kunnen binnen acht dagen na 1 September bij den Gemeenteraad worden ingebracht ALKMAAR, 18 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De Wethouder, Voorzitter der Raads commissie van advies in zake de levens middelenvoorziening brengt ter kennie van belanghebbenden dat de prijs voor de regeeriugaeieren voor de week van 27 Aug. tot 2 Septem ber a.s. door het Centraal Adm. Kantoor voor de Distributie van Levensmiddelen te 's-Gravenhage is bepaald op 6£ cent per stuk voor winkeliers en 7 consumenten. Alkmaar, 19 Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. L U B B E. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aan schrijving, den onderstaanden milicien, om zich bij zijn korps te vervoegen, ten einde in werkelijken dienst over te gaan Depót Bataljon X Infanterie Brigade. 28 Augustus 1916: JACOB BERGER. Alkmaar. 17 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenterekening, dienst 1915, van heden af op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage neder gelegd en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar gesteld is. Alkmaar, 19 Augustus 1916. G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Wegens splitsing eener klasse wordt aan de Bnrgersohool te Alkmaar (Hoofd de heer F. J. Aukea) gevraagd in het bezit van akte j. Jaarwedde f 700,met zes 3-jaarIijksche verhoogingen van f 75,—. Dienstjaren elders tellen mee. Hoofdakte f 150,—. Akte nuttige handwerken f 25, - Eventueele tegemoetkoming huishuur f 150, Bezoeken worden door Burgemeester en Wethouders niet afgewacht. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór 3 September a.s. verkregen, omdat ze voor hun zaken en in het algemeen belang onmisbaar waren. Daar zij de hun verleende gunst misbruikten om woe kerhandel met levensmiddelen te bedrijven, werden zij geheel onverwacht opgeroepen en binnen enkele uren naar het Russische front gevoerd. De burgemeester van Vperen, volksver tegenwoordiger Colaert, heeft onlang zes dui zend houten huisjes besteld, die uiteen kun nen genomen worden, en, zoodra de militaire gebeurtenissen het toelaten, opgesteld zullen worden als voorloopige woningen voor de be volking van de geheel vernietigde stad. De Matin" meldt, dat nieuwe Russi sche troepen in het kamp van Mailly (Frank rijk) aangekomen zijn. Blijkens officieel Duitsch bericht vielen Duitsche vliegtuigen Russische torpedojagers en een onderzeeër ten N. O. van Karaboemoe met succes-aan. Verscherpte bepalingen zijn in Groot- Brittanniè gemaakt ten opzichte van de goe deren, welke van voordeel zijn voor personen in vijandelijke landen. De Zweedsche posterijen vervoeren geen Engelsche pakketten meer naar Rusland. Keizer Frans Jozef schonk den Ameri- kaanschen gezadt te Ponfield zijn portret met onderschrift. Volgens de Gazette de Lausanne is de COURA

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1