DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. w 26 Aug. tot on met 3 Sopt. a.s; Ho. 596 Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 21 AUGUSTUS, FEUILLETON. Het al te goede hart. ENGELAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Kermis, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op 2on- en Feestdagen, «Ugeg^ven. Ahonae»@flé»pfper :S maanden voor Alkmaar fl,—franco door het gstaja Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prsjs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12i Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. een Onderwijzeres, Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 21 Augustus. Te IJmuiden binnengeloopen visschers- vaartuigen brachten berichten van belangrij ke vlootbewegingen, zoowel van Engelsche als van D|uitsche schepen. Men had Zater dag 40 Engelsche en 60 Duitsche oorlogsbo dems en 3 Zeppelins gezien, die rondkoers- ten, voornamelijk ten zuiden van de Doggers- bank. Een Engelsch bericht van Duitsche zij de ontvingen we tot het oogenblik waarop we dit schrijven nog geen mededeeling meldt, dat de Duitschers Zaterdag groote ac tiviteit in de Noordzee betoonden. De Hoch- seeflotte liep uit, maar toen bemerkt werd, dat een sterke Engelsche strijdmacht aanwe zig was, keerde men naar de haven terug om een gevecht te vermijden. Deze voorstelling is naar alle waarschijnlijkheid juist, daar zij volkomen past bij de taak, welke de Duitsche vloot in dezen oorlog bezit, n.1. pogen de maehtige Engelsche vloot verliezen toe te brengen, wanneer plaatselijke overmacht dit mogelijk maakt. Het Engelsche bericht meldt, dat een Duit sche onderzeeër werd vernield en een ander geramd, zoodat deze wellicht gezonken is. Bij het zoeken naar de Duitschers verloren de Engelschen door een aanval van onder zeeërs twee lichte kruisers; het bericht, dat een Engelsche torpedojager in den grond zou zijn geboord en .een Engelsch slagschip be schadigd zou zijn, wordt onjuist genoemd. De verloren gegane lichte kruisers zijn de Nottingham (gebouwd in 1914, groot 5530 ton, snelheid 25 Eng. zeemijlen) en de Fal mouth (van 1910, groot 5300 ton, snelheid 27,5 mijl). Van de bemanning (elk 400 man) worden er 38 man van de Nottingham ver mist, terwijl een stoker der Falmouth aan zijn bekomen verwondingen overleed. De Engelschen hebben voor dezen oorlog niet onbelangrijke vorderingen gemaakt in het Somme-gebied. Wanneer men weet hoe moeielijk het valt vooruit te komen en zich daarna te handhaven, dan begrijpt men, dat elke vordering daarnaar moet worden afge meten. Bij een nieuwen grooten aanval over een breed front (van Thiepval tot Guillemont, een afstand van 17,5 K.M.), werden de heu velkam ten zuid-oosten van Thiepval en de hoogte ten noorden van Pozières veroverd en van het dorp Guillemont werd de buitenkant bezet. Tot den namiddag waren er 796 ge vangenen geteld onder wie 16 officieren. De Roman naar het Duitsch van Marie Diers. 1) EERSTE HOOFDSTUK. Dokter Gropius was plotseling aan een be roerte gestorven. De sensatie in de provinciestad, waarin hij bijna twintig jaar had gewerkt, was groot. Er waren dan ook velen, die dit plotseling uiteinde reeds lang voorspeld hadden. Het gestel van hun dokter had hun reeds heime lijk zorg gebaard, want hij was klein en ge zet, had een korten, vleezigen hals en leed dikwijls aan congestie. Die volbloedigheid was zeker ook de oor zaak van zijn in de stad bekende grofheden. Hij had daarmee de voornaamste en fijnge- voeligste dames van zijn praktijk niet ont zien. Maar in zijn grofheden stak een ge heime kern die' ze over 't algemeen sympa thiek maakten. Men vertelde die in gezel schap lachend verder en vele van zijn nor- sche, gepeperde aardigheden kregen het ka rakter van gevleugelde woorden. Als hij van onder zijn borstelige wenkbrauwen, over zijn bril heen1 evengoed iemand van stand als een plompen boer fixeerde en hun dan zijn reeds met beven verwachte, onverbloem de ruwheden in 't-gezicht wierp, dan werd hem dat niet ernstig ten kwade geduid. Hij was nu eenmaal „de oude Gropius." Die kon zich veroorloven wat hem goeddunkte. Deze algemeene weerloosheid tegenover den ouden dokter had echter een dieper lig- communiqué-schrijver meldt, dat men van de nieuwe stellingen uit ver naar het noorden en oosten kan zien, hetgeen wil zeggen, dat men thans, na de hoogten bezet te hebben, de laagvlakte vóór zich heeft, terwijl verder naar alle waarschijnlijkheid de Duitschers het in de stelling van Thiepval zelf te kwaad zul len krijgen. Jntusschen, ondanks hun opmerkelijke krachtsontwikkeling, staan de Engelschen nog verre van het eerste oorlogsdoel, Bapau- me, verwijderd en hoe regelmatig er ook vor deringen worden gemaakt, het gaat slechts uiterst langzaam. Het zijn slechts small ad- vances, zooals de Daily Chronicle zegt, die worden bereikt, men knabbelt de Duitsche stellingen af. Wel is waar, betoogt het blad verder, zijn de nieuw aangelegde Duitsche stellingen niet zoo sterk als de voorafgaan de, maar ook de aanvallende troepen bevin den zich in nieuwe loopgraven en ook zij zijn meer aan het bombardement blootgesteld dan te voren. De beproeving is zwaar voor de infanterie aan beide zijden. Het grootste voordeel van de Engelschen is misschien him betere verkenning van de lucht uit, met be hulp waarvan er veel juister geschoten kan worden dan aan den Duitschen kant „De Julidagen met hun snel vooruitkomen liggen al ver achter ons, zoo gaat de Chro nicle voort, en zelfs Bapaume en Peronne, de eerste kleine steden, die op onzen weg liggen, schijnen nog een heel eind verwijderd te zijn. Maar het leger is niet ontmoedigd en het heeft daartoe ook- geen reden. Waarschijnlijk hadden niet veel officieren aan het front veel verwachting van een poging tot doorbraak. Zij wisten, dat hun taak in dit stadium niet zoozeer was, door de Duitsche linie te bre ken, als wel de Duitsche reserves vast te hou den, te verhinderen dat deze elders werden gebruikt voor een Duitsch initiatief en ze langzaam-aan fijn te malen. Dit alles doet nu de Somme-slag binnen de grenzen van de hulpbronnen der entente, die ook niet onbe perkt zijn, maar toenemen. In het eerste stadium, wanneer ear een ele ment van verrassing in het spel is, worden er vlug vorderingen gemaakt, welke echter het vijandelijk front niet doen doorboren. In het tweede stadium zijn er op z'n best reek sen kleine vorderingen, die duur gekocht worden en ten doel hebben de verdedigers af te matten. Dan moet er een derde stadium volgen, waarin de verdedigers uitgeput zijn en er weer snelle vorderingen kunnen wor den gemaakt. De Duitschers hoopten bij Ver gende oorzaak. Er was geen kind in den omtrek van vier mijlen, dat niet wist, welk een zacht hart de oude brombeer onder zijn ruwen buitenkant bezat. Hij leefde immers slechts voor zijn patiënten. Zijn eigen wel zijn was hem totaal onverschillig. Of het nacht of dag, koud of warm was, had hij levenslang nauwelijks geweten. In dat op zicht konden zijn patiënten met hem doen wat zij wilden, hij zou op de handen naar hen zijn toegeloopen als zijn voeten hem niet hadden kunnen dragen. Om zulke dingen werd hij ook nooit grof, 6lecht3 als „zijn luidjes," zooals hij ze noemde, zich tegen over zichzelf bezondigden. Zijn weldadigheid ging tot in het bela chelijke. Het had er dikwijls veel van alsof hij de waarde van het geld niet kende. En daartusschen gaf hij dan onverwacht weer blijk van een soort boerensluwheid. Hij liet zich dan ook door geraffineerde speculanten niets wijs maken, maar waar hij zag, dat hulp noodig was, werd hij een groot kind, dat alles weggeeft wat het in handen heeft. Bij hem thuis zag het er dan ook menigmaal bedenkelijk uit. Zijn eerste vrouw, een schepseltje dat de Lieve Heer extra voor hem moest uitgedacht hebben, huilde dikwijls een beetje, als zij van hem in 't geheel geen geld kreeg om iets ordentelijks te koken en lachte dan weer, als zij hoorde hoe hij het had verdaan. Maar in de laatste vijf ja/en van zijn practijk werd hij rijk. Hoe dat kwam, wist hij niet te zeggen, hij had geen tijd om boek te houden. Het geld werd hem eenvoudig in huis gestuurd. Maar toen was zijn allerliefste eerste vrouw er reeds lang niet meer om zich er over te verheugen. Zij had hem de kleine bruinoogige Renate ach tergelaten en was zelf naar buiten, naar den stillen tuin buiten de stadspoortgegaaa.Toea dun dat stadium te bereiken, maar dank zij de stoutmoedigheid en'de bekwaamheid der Franschen is hun dit mislukt. Als wij het be ter zullen doen, moet het vooral komen door meer munitie. Er is nog tijd genoeg, zoowel voor ons als'voor onze bondgenooten op de andere fronten. Twee jaar geleden begon de veldtocht van 1914, waarin zooveel is ge beurd, pas op dezen datum.en de Duitschers stonden toen nog maar in België ten zuiden van Brussel." Majoor Moraht ziet in soortgelijke be schouwingen als hier aan de Daily Chroni cle is ontleend, het bewijs, dat het Engelsche offensief aan de Somme mislukt is en dat het er slechts op aankomt, of Engeland genoeg troepen heeft om een nieuwe poging op groo te schaal te doen en uit de verhoogde werk zaamheid van Engelschen en FransGhen op verschillende punten, maakt deze Duitsche deskundige op, dat men naar nieuwe plannen zoekt, terwijl het groote beslissende plan aan het mislukken is. Bij Verdun, waar de strijd opnieuw opge leefd is, zijn de Franschen er in geslaagd het dorp Fleury opnieuw te heroveren, on danks de verwoede pogingen der Duitschers om hen er uit te houden en daarna om er hen weer uit te drijven. In het Oosten trachten de Russen tot dus verre tevergeefs weer op gang te komen. Zij zijn weer aan de Stochod begonnen, maar bij den eersten aanval zijn er nog geen succes sen behaald. In de Karpalhen verwierven bei de partijen geringe- voordeden. Wijzigingen van beteekenis hebben er dus niet plaats ge had. Op den Balkan komt er meer bedrijvigheid, centrum (hei meer van Doiran), de Duit schers en Bulgaren aan den oostenlijken vleu gel, waar zij het in het Stroema-gebied op Seres hebben gemunt en aan den westelijken, waar zij Fiorina hebben bezet. Misschien hebben we hier te doen met inleidende ge vechten ter voorbereiding van een door braakpoging door de entente en van omtrek kende bewegingen door de Bulgaren en Duit schers. Op verzoek der Bulgaren hebben de Grieksche troepen zich van Demir Hissar en Startsjista teruggetrokken. De Fransche pers geeft te verstaan, dat de Duitschers en Bulgaren in dezen het initia tief hebben genomen dat generaal Sarrail nog niet gereed was, is trouwens herhaalde lijk gemeld. En ook heette het, dat het wach ten op Roemenië was, dat nog maar steeds op zich wachten laat en ook nog geen ant- had zij haar „lieven vent," haar „dwarskop" en haar „dommen Hans" toch geleerd om gedurende vele lange, donkere maanden meer aan zichzelf te denken en aan zijn eigen ge voelens dan aan al zijn „luidjes.'? Het tweede huwelijk, dat Gropius ver scheidene jaren later sloot, was bijna oor zaak, dat vele measehea hem niet begrepen. Hij nam een reeds niet meer jong meisje uit een arme ambtenaarsfaxnilie, dat ziekelijk en niet zeer ontwikkeld, zich zelf niet verder hel pen kon en' voor wie hij heide ouders, die kort na elkaar in een typhui-epidemie waren gestorven, niet had kunnen redden. Misschien beschuldigde hij zich ook, dat hij iets ver zuimd had, want hij had het toen overmatig druk, kon nauwelijks al zijn zieken bezoekm, ea besloot pas later, tijdelijk een assistent te nemen, omdat hij zijn patiënten hoogst on gaarne uit handen gaf. Hoe het ook zij, hij vroeg het wanhopige meisje op zijn knorrigs ten toon of zij zich aan hem toevertrouwen wilde en zijn vrouw wilde worden. Het meisje deed preutsch, terwijl zij het in haar binnenste luide van ge luk had kunnen uitschreeuwen en zei daar op ja. Men meende in het eerst, dat hij op het groote, roodblonde meisje verliefd was ge raakt en vond dat dit niet voor zijn smaak pleitte. Langzamerhand echter kwam de openbare meening er achter, dat het hier weer eens een poets betrof, die zijn goed hart hem had gespeeld, een poets zeer zeker, die hem vrijwel de grootste domheid van zijn le ven deed begaan. De altijd druk bezette dagen van dokter Gropius brachten mee, dat er voor berouw hebben niet veel tijd overbleef. Wat hij had gedaan, was gedaan en nu kwam iets anders aan de beurt. Hoogstens sloeg hij zich nu woord moet hebben gegeven op de vraag of een Russisch leger doortrekken mag. Af te wachten valt thans of het hier een ernstige poging, dan wel slechts een demon stratie geldt. EEN REDE VAN MINISTER LLOYD GEORGE. In een rede, gehouden te Criccieth, heeft minister Lloyd George gezegd, dat hij vol daan was over den gang van zaken. Voor het eerst in twee jaren tijds voelde hij, dat de tang meer en meer nijpt en eerlang, zeihij, zullen wij de noot hooren kraken en de pit er uit kunnen halen. Ik zeg aanstonds, dat wij er voor zullen zorgen, dat er in onzen tijd geen oorlog meer komt. Het Engelsche volk heeft grooter offers gebracht dan mogelijk werd geacht. Niemand droomde er drie jaar geleden van, dat Engeland millioen van zijn jonge mannen ep het slagveld zou storten. En nu moet de kracht van onze eischen in evenredigheid zijn van onze offers. Wij moe ten een onmiskenbaar en onbetwistbaar vol ledige overwinning hebben, die geen Duit sche professors voor een lichtgeloovig volk kunnen wegredeneeren en die een waarschu wing zal zijn voor eiken regeerder, die nu op den troon zit of zal zitten, en voor'alle ko ningen en raadslieden van koningen, dat het geweten der beschaafde wereld hen gestren- gelijk ter verantwoording zal roepen voor el ke misdaad tegen het volkenrecht en de eer lijkheid bedreven. Laten wij nu en voor goed met den oorlog afrekenen. (Luide toejui ching). ENGELSCHE LUCHTSCHEPEN. Volgens de Scotsman zullen de volgende week vier zeer groote Engelsche luchtsche pen proefvluchten naar Ierland doen. De Daily Expresse vertelt iets meer van de ze luchtschepen. Een marine-man schrijft aan het blad, dat hij ze, aam 't werk heeft ge zien. Hij kan ze niet met de Zeppelins verge lijken, maar ze zijn prachtig stijf, zegt hij, en schoon van vorm. Ze luisteren naar roer of stuurvlakken met verwonderlijke snelheid. Ze glinsteren in de zon als zilver. Kapiteins van schepen, die ze uit havens aan de Oost kust hebben gezien, zeggen,, dat ze gemakke lijker manoeuvreeren dan Zeppelins en eT niet zoo log uitzien. Ze schijnen ook buitenge woon snel te gaan. DE ENGELSCHE BLOKKADE. Teneinde de blokkade van de Midden-Eu- ropeesche Rijken tot grootere volkomenheid te brengen, zullen, naar uit Londen wordt gemeld, verschillende nieuwe maatregelen ge nomen worden, strekkende tot het beperken van den uitvoer van Engeland naar de neu trale landen. Reeds is een proclamatie afge kondigd, waarbij de uitvoer van tal van arti kelen, grondstoffen, enz., welke op eenigerlei wijze dienstig kunnen gemaakt worden aan de vervaardiging van artikelen, welke Duitschland van noode heeft, naar Zweden en dan eens tegen 't voorhoofd en bromde hardop: „Ik ouwe ezel," maar dan was 't weer voorbij. Voor nadenken, wat hij an ders zou hebben kunnen doen, had hij geen gelegenheid. Toen hij met Doortje Kahle trouwde, was 't vrijwel hetzelfde. Hij hield zeker niet me«r van haar, dan hij van zijn andere „ar me drommels" hield, maar dat was ook vol doende. Hij verwachtte ook in het huishou den geen bijzondere heerlijkheden van haar. Hij had altijd goede bonnes voor het kind en vrij goede dienstboden gehad. Maar hij zag nu toch in, dat zij eigenlijk niet in zijn huis paste. Zij was lui, hield van opschik en had allen aanleg tot hysterie. Maar zij was er nu eenmaal. Hij kon haar niet meer de deur uitzetten. Hij hield haar echter binnen de perken, voor zoover dat ging en schikte zich in hetgeen niet meer te veranderen viel. Hijnoemde zichzelf hierbij niet eens: „ouwe ezel", want er zijn dingen, die een man doet en waarover hij als fat soenlijke kerel geen berouw mag hebben. En daarmede afgedaan. De menschen kregen toen ook vrede met de doktersvrouw. Gropius wist, dat, wat hij een maal had gehad, n.l. dat zich thuis gevoelen, dat stille geluk, waarvan de aanwezigheid als van zelf sprak bij zijn Mieze, nu toch niet meer te krijgen was. En hij had dat immers ook niet direct noodig. Hij leefde eigenlijk immers buitenshuis. Goed, dat hij een arm, ongelukkig wurm gelukkig gemaakt en haar een thuis bezorgd had. Wanneer hij voor het eerst had gemerkt, dat het kind het thuis ni,et goed had, wist hij later niet meer. Renate ,was toen nog heel klein. Een klein, bruin ding met lange vlech ten en een gestreept schoolschortje. De stief- mama had het niet geslagen ea niet gestompt, gji*fc Wegens splitsing eener klasse wordt aan de Bnrgerschool te Allernaar (Hoofd de heer F. J. Aukes) gevraagd in het bezit van akte j. Jaarwedde f 700,met zes 3-jaarlijksche verhoogingen van f 75,—. Dienstjaren elders tellen mee. Hoofdakte f 150,Akte nuttige handwerken f 25,—. Eventueele tegemoetkoming huishuur f 150, Bezoeken worden door Burgemeester en Wethouders niet afgewacht. Stukken (adres op zegel) Sn te zenden vóór 3 September a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s. af gedurende aclit dagen voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegd de op 18 Augustus 1916 defini tief opgemaakte lijst van kicsgerecl** tigdeu voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager hetzij die andere personen betreffen, kunnen binnen acht dagen na 1 September bij den Gemeenteraad worden ingebracht. ALKMAAR, 18 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris, Burgemeester en Wethouders vdn Alk maar brengen tr algemeene kennis, d&t de kennis dit jaar zal gehouden worden dat de regeling yan standplaats en van hetgeen verder met de kennis in verband staai opgedragen blijft aan de gemeentepolitie; dat ae LOTING van de niet verpachte standplaatsen- zal plaats hebben aan het po litiebureau op Woensdag 23 Aug. a. a., doe voontniddags te 10 uur; dat de STRAATMUZIEK beperkt wordt en behalve de verleende voortdurende, niet meer dan vijf vergunningen voor draaiorgels zullen worden uitgereikt; dat op MAANDAG 4 SEPTEMBER, des morgens een aanvang moet worde» g» maakt met het afbreken en het opruimen der kramen, tenten en uitstallingen, welke uiter lijk op WOENSDAG 6 SEPTEMBER, d. 4. v. moeten zijn opgeruimd. Alkmaar, 14 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. RIPPING, Voorzitter. DON ATH, Secrtaris. verboden wordt Men verwacht nog verschillende besluitea van dezelfde strekking. maar hij zag toch plotseling, dat het ding geen rechten steun en geen liefde thuis vond en niet van harte vroolijk was. Nu gebeurde wat daarna tien jaren lang duurde en waaraan de menschen evenzeer ge wend raakten als aan alles Wht hun dokter deed en uithaalde. De kleine Nate werd haar vaders adjudant. Hij nam haar mee of het goed of slecht weer was, stopte haar mee in zijn grooten voetzak en de voetzak scheen met Nate te groeien, want toen zij twaalf en dertien jaar was, zat zij er nog altijd bij in, totdat 't opeens niet meer ging. Toen zei zij. ,jVader, u drukt mij," emancipeerde zich, voorzag zich van eigen omhulsels en liet zich door list noch gewekt weer in het oude, harige diüg stoppen. Het leek wel dwaas, maar het werd ten slotte een gewoonte, dat Nate haar school werk bij haar vader in de spreekkamer maak te. Niemand ergerde er zich meer aan, dat men altijd den rug met de lange, bruine vlecht aan de tafel bij het raam zag. Het schoolmeisje hinderde niemand en niemand hinderde haar. Maar als zij een kind hoorde huilen of een arme moeder zacht hoorde schreien, dan kwam zij op eens naderbij, nam 't kindje op haar schoot en fluisterde het zachte, lieve woordjes toe, die dikwijls ieta ongelooflijk kalmeerends hadden, terwijl zij toch de dochter was van dien boozen man met het mes, die zoo'n pijn wilde doen. Wat het weggeven betrof, was zij geheel gelijk aan haar vader. Eens had zij een klein, ziek weeskind, haar gouden hartje ge schonken, dat zij van haar moeder had ge- erfd. Toen zij het den volgenden dag ouder gewoonte wilde omdoen, was het weg. Zij was toen toch een oogenblik onthutst. „Nu ja", zei ze daarop. „Och wat". Zij slikte eens evenr toen was alles weer in orde Het LKMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1