r DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m Honderd en achttiende jaargang. 1916 AboosBineoMs per 3 maaadon 1—, Ir. p. post f 1.25. AMntiepiMicL p. regel, groote letters naar*plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 22 AUGUSTUS. ENGELAND. DUITSCHLAND, FRANKRIJK. VARIA NEDERLAND. Met 20 ct. oörioastoeslag op den aborwemantsprfjs per 3 maandon. ALKMAAR, 22 Augustus. Een nieuw offensief zal nu weer de aan dacht vragen. Evenals verleden jaar in Sep tember werd aangekondigd, dat de Balkan veldtocht een aanvang zou nemen, wordt thans in een Bulgaarsche stafbericht medege deeld, dat den 18den Augustus op het Bal- kan-tooneel een algemeen offensief is begon nen. In een nota van de Agence Bulgare, het officieuze persagentschap te Sofia, wordt dit nader toegelicht. Men leest daarin, dat de Engelschen, Franschen, Serviërs en Russen Italianen worden niet genoemd een voortdurende, toenemende bedreiging voor de Bulgaarsche grens vormden, dat men op afweer bedacht moest wezen, dat daarom de Bulgaren en Duitschers te zamen, onder ge meenschappelijk opperbevel de entente-troe pen van de grenzen zullen verjagen. Daarbij wordt verklaard, dat de verbonden troepen geenszins als vijanden van het Grieksche volk den Griekschen bodem betreden en. dat zij de Grieksche belangen zooveel als de omstan digheden maar even toelaten zullen ontzien. Nadrukkelijk, wordt opgemerkt, dat het niet de schuld der Bulgaren is, wanneer Grieksch gebied het tooneel van ernstige verwikkelin gen wordt: men is enkel gedwongen om den Bulgaarschen grond tegen een offensief van generaal Sarrail te vrijwaren en hem de mo gelijkheid te ontnemen, Bulgaarsche steden en dorpen te bombardeeren en invallen in het Bulgaarsche grensgebied te beproeven. Daar om wordt de verwachting uitgesproken, dat de verbonden troepen op Griekschen bodem dezelfde vrijheid van handelen zullen genie ten als die, waarin de troepen der entente zich tot nadeel van Bulgarije zich zoo lang hebben mogen verheugen. Zoo is het dan thans zoover gekomen, dat Griekenland slagveld wordt. Het was verleden jaar December, toen ko ning Konstantijn aan een vertegenwoordiger van de Associated Press verklaarde, dat wan neer de entente te Saloniki niet over tenminr ste 400.000 man beschikte, Griekenland de klappen zou krijgen. Het entente-leger, dat te Saloniki bijeen gebracht is, is eerder grooter dan kleiner, maar de voorspelling van den Griekschen koning zal het wel niet onwaar kunnen maken. Het is een raadselachtig geval met dat entente-leger. Gisteren nog zeide de Fransche minister-president, de heer Vivi- ani, dat hij zich zelf er geluk mee wenschte, dat hij aan het hoofd had gestaan van een re geering, welke in September 1915 de eerste Fransche troepen te Saloniki had doen ont schepen. De Engelsche Nation schreef echter in het begin van het jaar, dat de En gelschen. en Franschen, die in Saloniki op een betrekkelijk kleine ruimte werden opge hoopt, niet den vijand, maar zich zelve vast hielden. En dezer dagen werd nog eens in de entente-pers verklaard, dat er „bergen van munitie" te Saloniki werden opgestapeld en. dat generaal Sarrail niet tot den aanval wil de overgaan, voordat hij voldoende voorra den bijeen gebracht had. De Bulgaren hebben echter niet gewacht, tot hij gereed zou zijn, maar vielen aan. Het thans begonnen offensief doet denken aan het weer opnemen van den steek, dien men in December van het vorige jaar heeft laten vallen. Toen werden de verslagen Fransche en Engelsche troepen vervolgd tot aan de Grieksche grens. Daar werd de ver volging plotseling gestaakt. De eischen der politiek wogen zwaarder dan die der strate gie: de midden-mogendheden wilden de vij andschap van Griekenland niet op zich laden. Voor Griekenland brak daarmede een poli tieke sukkel-periode aan. Het zat in het ge drang. Het werd aan twee kanten geduwd. Het moest lijdelijk toezien, dat de entente al al maar meer troepen zond, terwijl het reeds begin-December door Bulgarije werd ge waarschuwd, dat dit rijk ernstig benadeeld zou worden, wanneer de entente-troepen zich maar ongehinderd konden voorbereiden. Over die voorbereiding zal zeker in de enten te-pers nog wel het een en ander worden ge zegd. Griekenland trachtte de moeielijkheden te ontgaan door een z.g.n. neutrale zone aan te wijzen. Maar daar zullen de strijdenden nu geen rekening mee kunnen houdennu zal de bevolking worden opgejaagd, zullen de dor pen worden platgeschoten. Thans hebben Duitschland en Bulgarije aangedurfd, waarvoor ze verleden winter aarzelden. Is het de noodzaak, die heeft be slist of de zekerheid, dat er nu van Grieken land niets meer te vreezen valt? Heeft men de verwachting, dat Griekenland de verklaring, volgens welke de Bulgaren niet komen als vijanden, zal aanvaarden? De entente wacht. Zij heeft eerst al ge vraagd, welke stappen door de Grieksche re geering gedaan zijn ten behoeve van de be volking van Macedonië, welke voor de Bul garen reeds wegvluchten, zij zal niet nalaten te vragen, wat de Grieksche regeering zal doen in verband met het Bulgaarsche offen sief. De minister van oorlog confereerde be reids met den chef van den generalen staf. Droeviger positie als van die van de Grieksche regeering is moeielijk denkbaar. Zij staat tusschen de beide groote groepen van oorlogvoerenden in ai zij heeft rekening te houden met twee tegenovergestelde stroo mingen onder de bevolking. De entente-mo- gendheden kunnen haar bedreigen met het mes der economische afsluiting, de midden- mogendheden staan, sinds de verovering van Fiorina met het zwaard voor de deur, het zwaard, dat opgeheven kan worden tot ver nietiging, maar ook tot beveiliging. Grieken land heeft zeker geen aanleiding zich geluk kig te prijzen, indien het de vriendschap der entente aanvaardt, maar evenmin zal het ge lukkig kunnen zijn, indien het de Bulgaren ziet optrekken naar Seres en naar Kawala, naar de steden, die koning Konstantijn met zooveel inspanning op de Bulgaren heeft veroverd. Zoo is dus voor de Grieksche regeering en voor het Grieksche volk een zeer dramatisch oogenblik aangebroken. De Bulgaren beginnen hun offensief met succes. Zij hebben in het Stroemagebied de Engelschen en Franschen op den rechteroever teruggeworpen en wel in de buurt van Se res en voorts op den linkeroever eenige dor pen bezet. In het Centrum, het Vardar-dal bij het meer van Doiran, vallen de Engelsch- Fransche troepen aan, zonder vorderingen te maken. Op den anderen vleugel zijn eenige stations aan de spoorlijn SalonikiFiorina door de Bulgaren bezet en eenige plaatsen veroverd. Op het Westelijke oorlogstooneel had geen verandering van beteekenis plaats. Pogingen, der Duitschers om Fleury te heroveren, mis lukten. De Italianen schieten bij Görz niet meer op zij zeggen, dat zij Üe genomen stellin gen versterken. Overigens maakt het Itali- aansche legerbericht melding van kleine Oos- tenrijksche aanvallen in het Astico-dal. Op het Oostelijk oorlogstooneel kwamen de Russen aan den Stochod, 75 K.M. noorde lijker dan in de bocht, waar hun vorige aan vallen plaats hadden, iets vooruit In twee dagen namen ze daar 16 officieren en 1350 man gevangen. Ook Westelijk van bJadwor- na en in de Karpathen maakten ze eenige vorderingen, maar snel gaat het op het oogenblik niet meer. Van den Kaukasus melden de Russen de verovering van krachtig versterkte heuvels in de richting van Diabe- kir, van welke plaat3 zij overigens nog zeer ver verwijderd zijn. In verband met de gevechten in de Noord zee merkt men in Engeland op, dat opnieuw bewezen is, hoe de Britsche vloot de zee ge heel en al beheerscht en dat de Duitsche tac tiek niets anders beoogt, dan een nutteloos pogen om op de buitenstaanders indruk te maken. Van Duitschen kant noemt men het, bericht over het vluchten der Duitsche volle zee-vloot voor de Britsche dito fantazie, daar deze niet verschenen is en zegt, dat .er, nadat hij een kleinen kruiser van het Chattam-type (waartoe feitelijk nóch de Falmouth nóch de Nottingham behoort) had vernietigd, een on der zeeër geramd werd, welke echter licht be schadigd is teruggekeerd, terwijl men om trent het verloren gaan van een anderen on derzeeër eerst kan oordeelen als alle onder zeeërs-rapporten zijn ingekomen. GEEN OFFICIEELE DUITSCHE VRE- DES-VOORSTELLEN. In het Lagerhuis vroeg de heer Byles of de heer Asquith aandacht had gewijd aan de verklaringen van den heer Zimmennann, dat de Duitsche regeering dikwijls haar bereid heid had. verklaard om over den vrede te on derhandelen, maar dat de Entente onder druk van Engeland nooit zulk een bereidheid had getoond verder of de heer Asquith het vre- desverlangen had opgemerkt, geuit op de so cialistische bijeenkomst te Leipzig en veel der gelijke volks-oetoogingen in Duitschland en of de heer Asquith wilde zeggen, in welk een mate de Britsche regeering op dat uitgedrukt verlangen van de vijanden wilde antwoorden. De minister-president antwoordde: „de Duitsche regeering heeft tot dusver geen ge neigdheid getoond om tot den vrede te gera ken, behalve op voorwaarden, welke voor som migen der geallieerden onduldbaar of verne derend zouden zijn. (Toejuichingen). De bewering, dat de Entente door eenigen druk van Groot-Britannië beïnvloed zou zijn is geheel onwaar." De afgevaardigde Dalziel vroeg: „Zijn voorwaarden van eenigen aard gesteld De heer Asquith„Slechts wat in de bla den is verschenen De heer Dalziel. „Niets van officieele zij de?" De heer Asquith: „Neen." De Berlijnsche afdeeling van den Duit schen Vredesbond had aan den rijkskanselier verzocht haar volle vrijheid te verleenen voor de bespreking van het oorlogs- en vredesdoel, op grond, dat ook het nationale comité daar over vrij uit heeft mogen spreken. De heer Wahnschaffe, de chef der rijkskan selarij, heeft geantwoord, dat het verzoek niet kan worden toegestaan. Zoolang op alle fronten verbitterd wordt gevochten, zal het slechts geoorloofd zijn „in algemeene trekken en zonder polemische scherpte te spreken over een de toekomst van het rijk waarborgenden en zijn kracht verhoogenden vrede," zulks op voorwaarde, dat bij de discussie het beginsel van „vastbesloten volhouden naar buiten en binnen" vooropsta. In de persvergaderingen over vergaderin gen nopens het oorlogs- en vredesdoel zal niets mogen voorkomen, „dat de eenheid des volks kan storen, den tegenstand der vijanden kan aanvuren of hun hoop op het slinken on zer krachten kan sterken." Deze beginselen, zegt de heer Wahnschaffe namens den rijkskanselier, gelden voor alle partijen en organisaties en hebben ook ge golden voor de vergaderingen van het natio nale comité. EEN MINISTERIEELE REDEVOERING VAN BARTH'EU. Bij de opening der zittingen van de „Con- seils" Généraux" (Provinciale Staten) prezen alle presidenten de logers van Frankrijk en der geallieerden en betuigden hun vertrouwen in hun overwinning, welke een triomf zal zijn voor het recht en de gerechtigheid. Te Pau prees de heer Barthou, oud-voorzit ter van den ministerraad de regeering, die met helder inzicht de vruchtbaré maatregelen nam voor de noodzakelijke eenheid. Met alle Franschen bracht hij hulde aan de Italianen, die een schitterende bladzijde schrijven. De Engelschen, wier krachtinspan ning een prachtig voorbeeld zal blijven voor vastberadenheid en geduld vermogen, hebben den wil te overwinnen. De Russen werpen met hun gedisciplineerden maalstroom alle hinder nissen omver en vernielen de vijandelijke strijdmachten, welke zij ten slotte buiten ge vecht stellen, ondanks de te laat gekomen le gers van Von Hindenburg. Barthou voegde er aan toe: De overwin ning is zeker, maar 't is gevaarlijk er binnen kort op te rekenen. Het dier is opgejaagd, maar niet onderworpen. Om het te overwin nen' en de tuchtiging evenredig te maken aan de misdaden moet er een tijd zijn van moeite en opoffering. In den strijd om het bestaan is daarin de eenig mogelijke overwinning gele gen. Frankrijk wil die overwinning. Zoolang het feen herstel, geen noodzakelijke waarborgen rijgt, zal het 't woord „vrede" uit zijn woor denboek houden. De vrede is Frankrijk alleen wat waard in recht en eer. Dien vrede berei den de soldaten van Frankrijk voor. Laten wij hun vertrouwen eeren DE PRIJS VAN HET GESCHUT. In een overzicht over de kosten van den huidigen wereldoorlog, vinde we in het „Bul letin des Armées" o. a. medegedeeld, dat een Fransch machinegeweer, zonder een stuk mu nitie, ongeveer 2 3000 francs kost, terwijl een volledig marschwaardig uitgerust infan terist met munitie voor een waarde van 200 francs aan en bij zich heeft Een machinege weer kan in den tijd van 5 minuten een hoé veelheid munitie verschieten, die een soldaat nog in een heel jaar niet uitzendt. De Fran sche republiek betaalt gemiddeld voor een ki lo metaal, waaruit geschut wordt vervaar digd, de som van 20 francs. Een licht stuk veldgeschut, zooals dat door de rijdende ar tillerie bediend wordt, kost dus 20.ÖÖ0 k 30.000 francs. Bijna het dubbele kost het zware geschut der artillerie te voet, dat ge bruikt wordt voor het beschieten van niet al te sterke vestingen. EEN ELECTRICITEIS-JUBILEUM. Het is deze maand 25 jaar geleden, dat men voor het eerst met succes electrische ge leidingen gebruikte. In dien korten tijd zijn de vorderingen op dit gebied buitengewoon groot geweest. In 1881 demonstreerde op de wereld-tentoonstelling te Parijs Marcel Deprez een kleine inrichting met draadgelei ding. Op het toen gehouden internationale elektrotechnisch congres wees hij er op, dat men zonder moeite op een gewone telegraaf draad 10 P.K. minstens 50 K.M. ver kon over brengen. Er was toen nog uitsluitend sprake van gelijkstroom. Pas toen men er in slaagde oruikbare wisselstroommotoren te constru- eeren en de spanning door transformatoren naar wensch te verminderen en weer te ver- hoogen, was men in staat groote hoeveelhe den electrische kracht over verre afstanden te transporteeren. Vijf-en-twintig jaar geleden besloot Oscar v. Miller de overtollige water kracht Van een Neckarwaterval bij Lauffen in electrische energie om te zetten ep die naar het op 175 K.M. afstand gelegen Frankfort a. M. te leiden. Op de electrotechnische tentoon stelling te Frankfort a M. werd de motor van een waterpomp en ongeveer 1000 gloei- 1 ampen gevoed voor den in Lauffen verkregen stroom. In de geschiedenis van de techniek is dit een feit van beteekenis geweest. KORTE BERICHTEN. - De Hongaarsche oppositieleiders zijn door Keizer Franz Joseph in audiëntie ont vangen. Britsche strijdkrachten in Duitsch^Oost- Afrika bezetten de overgangen over de Wami. - In een munitie-fabriek in Yorkshire ïeeft een ontploffing veel menschen gedood. In het Hoogerhuis is de Parlementswet (tot verlenging van den zittingsduur) in tweede lezing aangenomen. - De 23-jarige Fransche luitenant-vlie ger Brindejonc is aan het front van Verdun doodgevallen. Hij verwierf zich in 1913 we reldvermaardheid door zijn schitterende Eu- ropeesche rondvlucht, waarbij hij o.a. den Haag bezocht. In het vliegpark van Versailles zijn zes loodsen met technisch materiaal, wape nen, uniformen en uitrustingstukken door brand vernield. - De te Aberdeen binnengeloopen trawler Pacific is op zee aangevallen door een Duit schen onderzeeër. De bemanning ging in de booten, waarop de onderzeeër 21 schoten op den trawler afvuurde, die alle misten. Toen verscheen een Engelsch patroeljevaartuig en de onderzeeër dook onder, waarop de beman ning naar het vaartuig terugkeerde. NADERE UITBREIDING VAN DEN LANDSTORM. Het St.bl, no. 413 bevat een Kon. besluit van den 18den dezer, waarbij het volgende is bepaald: lo. Behoudens het bepaalde onder 2o. be- hooren van 1 September 1916 af ook tot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooreni de personen, bedoeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915 (St.bl. no. 345die zijn geboren in 1889. 2o. Degenen der onder lo bedoelde perso nen, die vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, bij de gouverne mentsmarine in Nederlandsch-Indië of bij de koloniale troepen hebben vervuld en op 1 Sep tember'1916 niet zijn gevestigd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Beigië, komen eerst tot den landstorm te be- hooren op den dag, volgende op dien, waarop zij zich aldaar mochten vestigen. 3o. Bij de inschrijving voor den landstorm van de onder lo. en- 2o. Bedoelde personen kan worden afgeweken van de bepalingen van het Landstorm-Besluit, voor zoover dit door den minister van oorlog wordt bepaald. DE VISSCHE RIJ-KWESTIE. Zaterdagavond had te Katwijk wederom een vergadering van visschersvrouwen plaats. Sprekers waren de heearen Van der Loo en Van der Steen, hoofdbestuurders van den chr. Z. B. Geconstateerd: werd, dat nu reeds 20 Kat- wijksche schepen zijn opgebracht en dat de bemanning' het daar verre van genoeglijk heeft. Daarom moet gepoogd althans ae menschen zoo spoedig mogelijk terug te doen komen. Uit een sthrjjveni van minister Loudon blijkt n.l. dat dé Britsche regeering onzen gezant te Londen heeft doen weten, dat van Britsche zijde geen moeilijkheden aan eventueelen te rugkeer zullen worden in den weg gelegd, De reeders weigeren echter op grond van de monsterrol den terugkeer. Zij denken: be manning weg, schip ook weg. Daarom moet de bemanning dé wacht houden. Door het grootste deel der reederijen wordt dan ook gevoeld, dat zij zedelijk verplicht zijn, de huisgezinnen der geïnterneerden te onderhouden. Naar aanleiding van door den Chr. Z. B gedane mededeelingen, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken zich trouwens reeds gewend tot de burgemeesters van 's-Graven hage en1 Katwijk met het verzoek er de ree ders van naar Engeland opgebrachte vis- schersvaartuigen op te wijzen, dat op hen. naar het oordeel van de Nederlandsche re geering, de plicht rust, in de nooden der 'ge zinnen van de leden def bemanningen dier schepen behoorlijk te voorzien. Aan dit verzoek is echter te Katwijk, voor zoover bleek, nog in geen enkel opzicht ge volg gegeven. Ook daar zal daarom nauwkeurig onder zocht worden, hoe groot de nood is om daar na te overwegen, wat er verder te doen is, als de reederij blijft weigeren vergoeding te ge ven. VEEVOEDER. Naar aanleiding van een tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tele grafisch gericht verzoek om mededeeling of de Regeering dezen winter aan melkleveran- ciers krachtvoer tegen bereikbaren prijs be schikbaar zal stellen, heeft het Rijksbureau voor distributie van graan en meel telegra fisch aan den raad van advies van melkleve- ranciers van de Amhemsche melkinrichtiiig medegedeeld, dat de regeling omtrent de wij ze waarop de distributie van veevoeder zal plaats hebben thans nog in voorbereiding is. Of veevoeder in den a. .s winter in groote hoe veelheden zal beschikbaar zijn en hoe hoog de prijzen daarvan zuil enzijn kan thans niet worden gezegd. Door vele landbouwers wordt thans met groote zorg de komende winter tegemoet ge zien, zulks uit vrees, dat de toekomstige aan voeren van maïs, lijnkoeken1 e. d. bij lange na niet in de bestaande behoefte zullen kunnen voorzien. En dat deze vrees niet bij woorden i)lijft, doch wel terdege daadwerkelijk zich aat merken, kan blijken uit den verkoop en iet ten verkoop aanbieden1 van veel dragend rundvee. Trouwens is het van algemeene be kendheid, dat Vele landbouwers in deze streek n.l. de Geldersche Achterhoek, en zoo zal 't on getwijfeld elders in den lande ook wel wezen, reeds lang met veevoederschaarschte te kam pen hebben en die misère wordt niet weinig vergroot door de inferieure kwaliteit van het thans aanwezige voeder. Een zak haver van ongeveer ƒ10 per H. L., die echter lang de ïelft niet waard is van den1 kostenden prijs, is hier geen1 zeldzaamheid Verder zegt de Tel. Aan kippenvoeder is schier geen aankomen en het laat zich derhalve heel goed verklaren, dat vele kippenhouders thans hun pluimge dierte van de hand doen. De prijzen vait kip pen en hanen zijn de laatste dagen reeds aan merkelijk gedaald en het laat zich, naar verze kerd werd, aanzien, dat deze prijsdaling ook nog zal aanhouden. UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. De Varkensvleeschvereeniging heeft aan de exporteurs een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld dat hun alléén dan con senten voor den uitvoer naar Duitschlandvan een zekere hoeveelheid varkensvleesch zullen worden verstrekt, wanneer zij zich verbinden eenzelfde hoeveelheid aan Engeland te leve ren. Wanneer dus b. v. een consent wordt aan gevraagd voor den uitvoer van 10.000 K. G. varkensvleesch naar Duitschland, wordt dit consent alléén gegeven als de exporteur ook 10.000 K. G. naar Engeland uitvoert. Nu doet zich echter het geval voor, zegt de Tel., dat Duitschland alle soorten varkens vleesch kan gebruiken, terwijl Engeland slechts licht gezouten nacon noodig heeft. Waar het voor verschillende exporteurs wel licht zeer bezwaarlijk is, deze bacon te leveren ïeeft de Varkensvleeschvereeniging bepaald, dat deze exporteurs een contract mogen slui ten met een ander, die dan voor den uitvoer van de bepaalde hoeveelheid bacon heeft te zorgen. Ook met de Varkensvleeschvereeniging kan door de exporteurs een dergelijk contract wor den1 gemaakt. DE „STATENDAM". Zooals bekend is had reeds vóór het uitbre ken van den oorlog de Holland-Amerika-Lijn te Belfast een nieuw schip besteld, de „Staten dam". Nog voor het voltooid was heeft de En gelsche regeering wat haar recht was op dit vaartuig beslag gelegd, en het ten eigen behoeve gerequireerd. Een1 Wolff'-bericht in de Duitsche bladen deelt thans mede, dat de directie van de Hol land-Amerika-lijn, omtrent deze zaak door de aandeelhouders ondervraagd, het geven van opheldering zou vermeden hebben en dat de Statendam" reeds twee maanden als Engel sche hulpkruiser, onder den naam van „Sea- norsé!, in de vaart zou zijn gebracht. Nader wordt echter medegedeeld, dat, na het feit van het requireeren nog geen vergade ring van aandeelhouders heeft plaats gehad, zoodat dus de zaak aldaar nog niet is kunnen ter sprake komen. Omtrent de bestemming van het schip is biei te lande niets bekend geworden Lr is echter reden om aan te nemen, dat het nog niet is afgewerkt en dus moeilijk reeds in de vaart kan zijn. Overigens betwijfelt de directie of het schip, een passagiersboot, tot hulpkrui ser omgebouwd zal kunnen worden. De „Statendam" is 35000 registerton groot en zou tot heden de grootste bodem van de Nederlandsche koopvaardijvloot geweest zijn. Men ziet uit het bovenstaande, dat het op schrift van het bericht in de Duitsche bladen „Een Nederlandsch schip als Engelsche hulpkruiser gerequireerd", geheel onjuist is. De „Statendam" was nog slechts in aanbouw en is dus nooit een Nederlandsch schip ge weest BINNENLAND. DE GRONDWETSHERZIENING. Aan het Centrum wordt geschreven: Het schijnt de bedoeling der meerderheid in de Tweede Kamer te zijn, met de openbare behandeling van de voorstellen tot Grond- OURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1