Het al te goedt> hart. FEUILLETON. wetsherziening spoed te maker. Verwacht wordt, dat de tegeering binnen zeer korteq, tijd haar Memorie van. Antwoord op de Voorloopige Verslagen zal inzenden. Mocht de openbare behandeling in October niet af- loopen, dan zal zij dadelijk na het Kerstreces worden hervat. Zoo doende hoopt men, dat ook de Eerste Kamer nog vóór Mei 1917 de voorstellen zal aannemen, opdat de ontbin ding van de beide Kamers dadelijk daarna kunne geschieden en de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer kunne plaats hebben op den tijd, dat anders de periodieke verkie zing zou moeten worden gehouden. Gemengd nieuws. ,,'T IS MOBELESATIE1" Men schrijft ons uit de hoofdstad: Zondagavond waren drie schouwburgen en elf bioscopen uitverkocht. Verder zaten alle café's, die een strijkje hebben, tjokvol, en gebeurde, wat nog maar zelden gebeurd was Eeden in de Amstelstraat, met zijn 30- en 40-cents consumptie, waar de populaire Lan- fredi avond aan avond optreedt, sloot zijn deuren, en liet er telkens een in, wanneer iemand de zaal verlaten had; en 't publiek maakte queue. Men kan merken, dat het nog mobilisatie is. UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Heden vergaderde de Raad dezer Gemeen te. De heeren P. de Boer en A. Raat gaven kennis van verhindering. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd door den voorzitter mede- deeling gedaan dat van H.H. Ged. Staten zijn terug ontvangen de goedgekeurde supple- toire begrooting in het Raadsbesluit om tij delijk voor het onderwijs te Driehuizen de kerk aldaar te gebruiken, beiden voortvloei ende uit de schoolbouw aldaar en van het door B. en W. gehouden onderzoek van kas en boekhouding van den Gem. ontvanger, al welke mededeelingen voor kennisgeving aan genomen. De door het Burgerlijk Armbestuur voor 1917 ingediende begrooting wordt overeen komstig die indiening goedgekeurd tot een bedrag van 1746.70, waarna door B. en W. de Gemeentebegrooting voor 1917 aan den Raad wordt aangeboden, sluitende op een bedrag in ontvangst en uitgave van 13,902,23 met daarbij behoorende beschei den en dewelke zoo duidelijk mogelijk nader worden toegelicht en door de ter visie ligging waarvan na afloop der vergadering zorg zal worden gedragen. Aangezien de rondvraag tot geen verdere bespreking aanleiding geeft, wordt de verga dering onder dankzegging door den voorzit ter gesloten. UIT BERGEN. De Raad vergaderde hedenmorgen. Na een comité-vergadering van één uur met den districts-schoolopziener, den heer v. Buysen, opende de voorzitter de vergadering. Nd lezing van de notulen, door den voor zitter in zijn kwaliteit van secretaris, welke notulen onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de heer Leijen wegens hoogen leeftijd ontslag nam als lid van den raad. Het speet den voorzitter, dat de heer Leij en niet ter vergadering aanwezig was. Gaar ne sprak spreker tot hem een laatsten ai- scheidsgroet. Sinds 5 September 1899 was de heer Leijen, die zijn vader opvolgde, raadslid. Steeds had spreker met den heer Leijen aangenaam samengewerkt. Spreker veronderstelde, dat het alle leden evenals hem speet, dat de heer Leijen wegens hoogen ouderdom ontslag neemt en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren van een wel ver diende rust mocht genieteq. De voorzitter zéide hierop, dat voor de tweede maal de salarisregeling van het on derwijzend personeel met het daaraan ver bonden voorstel om aan de school een cursus in het Fransch te verbinden, ter sprake kwam. Spreker betuigde er zijn leedwezen over, dat men over dit punt in dc vorige vergade ring niet tot overeenstemming had kunnen konten. Spreker veronderstelde, dat het daarom niet ondienstig geweest was, dat de schoolopziener, de heer van Buysen,, in de co mité-vergadering den Raad op de wensche- lijkheid had gewezen om aan de openbare school een cursus in het Fransch te verbin den, opdat de kinderen aldaar zoodanig on derwijs zouden kunnen genieten, dat zij het verdere onderwijs aan de Alkmaarsche scho len zouden kunnen volgen. Spreker oordeelde dat het wel vaststond, dat zij voor dit verdere onderwijs naar Alk maar moeten, aangezien de gemeente er zich niet voor leende om de verdere onderwijs-in- richtingen te bouwen. Zeker was het in het belang van de ge meente, dat de jongere kinderen niet direct met ere tram moeten gaan en des middags bij hun ouders kunnen blijven. Nu is er door de raadsleden wel gezegd Roman naar het Duitsch van Marie Diers. 2) Maar hij zag wel, dat Nate op die mamei in 't geheel niet aan hem dacht en dat hij zoo iets nu niet mocht doen. Hoop en zielsbedroefdheid waren zonder ling vermengd in dien vreeselijken winter- nacht. De vrouw van den dokter verscheen slechts enkele seconden. Zij kon niet menschen zien sterven. De laatste maal was het haar moe der geweest, aan wier bed zij het tot 't laatst had moeten uithouden en zij had dat zoo huiveringwekkend gevonden, dat het haar nog maandenlang in de leden had gezeten. Toen men haar man had thuis gebracht en Nate haar omzichtig op de hoogte had ge steld, was zij met een kreet van ontzetting uit haar bed gesprongen, had met klapperende tanden haar blauwe morgenjapon aangetrok ken en daarna wel een uur lang luid jamme rend en handenwringend doelloos door de kamers geloopen. Als zij iemand uit de slaapkamer hoorde komen, snélde zij als op gejaagd weg, zij kon de gezichten niet zien, „lak» wij de regeling overeenkomstig bet voorstel van B, ea W. vaststellen en die be looning van 50 per wekelijksch lesuur voor het onderwijs in het Fransch schrappen," maar dit kunnen wij niet doen. Wij krijgen dan niet die goede leerkrachten die B. en W. wenschen aan te stellen. Het is dus wel de gelijk noodig, dat de raad in de salarisrege ling ook dat kardinale punt opneemt. Wij hebben zooevën van en districts-school opziener gehoord, dat ook de regeering door drongen is van het nut van de voorgestelde regeling en-in de wet van 25 Juni nog een regeling heeft getroffen omtrent de uitbrei ding van het L. O. Dat wij reeds nu een dergelijk voorstel in den Raad brengen, moet juist voor den Raad een spoorslag zijn om de voorstellen van B. en W. zonder wjjzigingen aan te nemen. Ik hoop dat na de schitterende uiteenzet ting van den schoolopziener de tegenstanders van opinie veranderd zijn en in het belang van de gemeente onze voorstellen met alge- meene stemmen worden aangenomen. Er wordt -B. en W. wel eens een verwijt ge maakt, dat verschillende zaken te laag ge raamd zijn. Alszoodanig wordt het elec- trisch licht, dat geraamd is op 60.000 en nu al 90.000 is geworden, ook genoemd. Hiervan kan B. en W. evenwel geen ver wijt gemaakt worden. Het electrisch bedrijf brengt zijn rente op en het is gelukkig dat het meer is gaan kos ten, dit is een bewijs van de levensvatbaar heid van het bedrijf. Stond het stil, dan was, het verkeerd. ,Waar de heer Baltus in de vorige vergade ring vroeg of de voorstellen niet boven de draagkracht van de gemeente gingen, daar kon ik daarop met zekerheid geen antwoord geven. Hiervan is mij reeds een verwijt ge maakt. Nu zou ik niet gaarne willen dat op deze klip het schip strandde en waar de heer Baltus als lid van de commissie belast met het nazien van de gemeente-rekening, deze heeft gezien, daar zou ik den heer Baltus willen vragen, welke indruk deze rekening op hem heeft gemaakt. De heer Baltus zeide, dat de commissie had goedgevonden, dat de heer Veenhuijsen als rapporteur zou optreden. De heer Veenhuijsen deelde mede, dat de commissie de rekening had nagegaan en in orde bevonden. Spreker adviseerde tot goed keuring. Gaarne had de commissie inlichtingen over het basalt, dat in gemeenschap met de polder gelost was. De rekening voor het lossen kwam haar wat hoog voor. De voorzitter merkte op, dat het overladen en het vaargeld naar de Schermersloot er ook bij kwam: De heer Baltus zeide, dat het berggeld van 25 per jaar voor de ziekenwagen bij den heer L de Min de commissie ook wat hoog voorkwam. De voorzitter zeide, dat B. en W. den bouw van een schuurtje al eens hadden over wogen. Dit zou minstens 500 moeten kos ten. B. en W. oordeelden het dan ook ge- wenschter om daarmede te wachten. De heer Veenhuijsen meende, dat die wa gen best in den kapberg op de boerderij van de gemeente kon worden ondergebracht De voorzitter zegde een onderzoek toe. Hierna werd de gemeente-rekening, aan- wijzdene in gewone ontvangsten 50415.90 en uitgaven 43325,85 batig saldo gewone ontvangsten 7090.05, buitengewone ont vangsten 50907.72, buitengewone uitgaven 24649.67)4, saldo buitengewone ontvangs ten 26258.0434 vastgesteld. Die voorzitter zeide voor dit resultaat een compliment aan B. en W. verwacht te heb- ben. De heer Baltus wees er op, dat er destijds 43000 geleend was voor de rioleering, ba- rakbouw enz. Eer de rioleerlng in den gronc ligt, zal er nog eens een 30000 geleeac moeten worden. De voorzitter veronderstelde dit ook. De heer Baltus zag, afgescheiden van de gemeenterekening, den financieelen toe stand voor Bergen niet zoo rooskleurig in. Velen zijn met den burgemeester van mee ning, dat door de voorgestelde schoolreorga- nisatie menschen met kapitaal in Bergen zul len komen. Spreker is van een andere meening. wor den de schulden te groot, dan vertrekken de menschen met kapitaal. Over de aangenomen herziening van den hoofdelijken omslag oordeelden zij al reeds lang niet gunstig. Menschen die hun zaken in Amsterdam en Zaandam hebben komen zich hier toch niet blijvend vestigen. Ik blij die ik ben. Al heeft de heer van Buijsen nu nog zoo gepraat, ik blijf die ik ben. Laten wij nog eens een paar jaar wachten. In dien tijd bedankt de heer van Hoorn misschien en dan is de toestand waar schijnlijk heel anders. De voorzitter: „Maar wij moeten vooruit zien. Toen ik den weg naar Bergen aan Zee ligt ggaleggGO, stond er atm huis. I „komen "ier wel menschen?" Maar als me» zoo denkt komt m«n tot, niet». De Hol- andsche voorzichtigheid brengt veel over weging met zich, maar dan gaat men niet vooruit Men heeft mij in de gemeente wel eens verweten, dat ik voor dingen, die moeten ge- ]>euren te zuinig ben. Zeker was ik wel eens angstvallig om de belasting op te drij ven. Men kan evenwei ook te angstvalbg zijn. Het is mijn overtuiging, dat men in deze meer op het algemeen belang dan op het geld moet zien. De heer Baltus oordeelde dat het voor beeld van Bergen aan Aee niet aanging. Doet men persoonlijk iets, dan» is men vrij. De Raad beschikt evenwei ook over de centen van anderen. De voorzitter hield zich.overtuigd, dat de gemeentenaren den Raad later voor een gun stige beslissing dankbaar zouden zijn. De üeer Maschmeijer meende, dat de bewe ring van den voorzitter, dat men door de ver goeding van 51) voor het wekelijksch les uur m net Fransch te schrappen met de ge- wenscüte werkkrachten kon'krijgen in zien sloot, dat leerkrachten zonder de Fransche taai-akte niet zoo goed waren. Spreker was overtuigd, dat er bij het openbaar onderwijs leerkrachten werkzaam zijn zonder het bezit van een taakakte, die voor het lager onder wijs geschikter zijn ais menigeen die in het bezit is van die taaiakten. De voorzitter zeide dit geenszins bedoeld te hebben. Spreker zette uiteen, dat men als dan niet die leerkrachten kreeg, die B. en W. met het oog op den cursus in het Fransch wenschen. De heer Veenhuijsen merkte op, dat indien de Raad het voorstel aannam, men volgens den Schoolopziener met de leerkrachten, die er zijn, reeds toe kon. De heer Baltus merkte op, dat er maar één leerkracht met akte Fransch aan de school verbonden was.( Dit bleek het geval te zijn. De voorzitter stelde voor om tot stemming over te gaan en het voorstel met de bepaling dat voor het herhalingsonderwijs voortaan in plaats van 0.60 per uur, ƒ1,betaald zal worden, aan te vullen. De heer Veenhuijsen oordeelde een stem ming over de salarisregeling overbod, aan gezien z. i. deze al aangenomen was. De heer Maschmeijer ontkende dit en wees er op, dat de voorzitter ook -de vorige maal de salarisregeling niet van de vergoeding van 50 per wekelijksch lesuur in het Fransch had willen scheiden. De heer Baltus begreep niet, waarom de heer Beets volgens het voorstel 400 verhoo ging zou krijgen en de heer van Hoorn maar 100. Spreker oordeelde dit een ongewensch- te verhouding. De voorzitter deelde mede, dat dit een ge volg was van het feit, dat nu de verhoogingen om de 3 jaar verleend werden en voorheen om de 5 jaren. Bovendien mocht niet verge ten worden, dat de heer van Hoorn vrij wo nen had, waarvoor 300 in zijn pensioens grondslag was opgenomen. De heer Baltus verklaarde nog niet te be grijpen waarom B. en W., waar de heer van Hoorn verklaard had voor de te benoemen leerkracht, met het oog op de handwerken, het liefst een vrouwelijke kracht te wenschen, hét advies van het schoolhoofd niet opvolg den. De heer Oldenburg wees er op, dat het zoover nog niet was. De heer Veenhuijsen vroeg nog of de ver goeding van 50 aan den heer van Hoorn voor liet teekenonderwijs niet in diens sala risregeling kon worden opgenomen. De voorzitter deelde mede, dat dit niet mogelijk was, aangezien dit dan ook moest gelden voor diens opvolger. Hierna kwam het voois tel wederom in stemming. Ook nu had de stemming hetzelf de resultaat als in de vorige vergadering. Tegen stemden de heeren: Maschmeijer, Baltus en Bamaert. De voorzitter betreurde dit resultaat en verklaarde dit niet te hebben gehoopt. De heer Barnaert vroeg of nu het voorstel niet gesplitst kon worden, opdat de verhoo gingen toch konden doorgaan. De heer Baltus oordeelde, dat dit wel mo gelijk was. De voorzitter was van meening, dat er nu nieuwe voorstellen moesten komen. De heer Barnaert oordeelde npg, dat het geheele voorstel boven de draagkracht van de gemeente ging, aangezien daarmede 2000 gemoeid ging. De voorzitter vérzocht de heeren op de discussie niet meer terug te komen, aange zien de stemming afgeloopen was. Met algemeene stemmen werd hierna be sloten om de door de brandweer voorgestel de nieuwe regeling te aanvaarden. Aan hen werd mede een abonnement op „Vuur en Wa ter" voor den tijd van twee jaar toegestaan die zich een oogenblik te voren over een ster vende hadden heengebogen, wilde de berich ten niet hooren, die zij immers reeds voor uit kende. In den loop der eindeloos lange nachtelijke uren kreeg liaqr phlegma langzamerhand de overhand over haar gejaagdheid. Onwillekeu rig schikte zij zich in het onvermijdelijke Alles rangschikte zich weer in haar hoofd. Maar nu maakte zich een onuitsprekelijke ver moeidheid van haar meester. Zij zou er schatten voor gegeven hebben als zij ergens had kunnen gaan slapen. Maar dat ging niet om de dienstboden, die allen op waren en om Nate en de doctoren. Slechts bij wijze van proef ging zij in een stoel zitten, dommelde in, rees verschrikt overeind en dommelde vaster in. De oogle den waren haar zoo zwaar als lood. Leven en dood dwarrelden in haar-vermoeid brein verward dooreen ach, slapen was het bes te. Zij kon immers toch niet helpen. Slechts vijf minuten slapen Haar hoofd hing over de leuning, r snurkte zacht, met den mond half open. Was zoo stil in huis alsof er niets voor viel. De ontvangkamer waarin zij zat, was donker en koel. Maar uit de aangrenzende eetkamer scheen helder lamplicht. Er sloeg een klok. Maar al door. De slagen hamerden in haar brein. Plotseling riep van uit de deur een luide stem„Me vrouw, ik heb koffie gezet. Die staat hier binnen. De bakker heeft het brood ook al gebracht." „Wat wat wat moet ik De vrouw kwam met een ruk naar voren, haar mond klapperde toe, zij stond plotseling overeind. „Ja, Mina. Ik weet het wel. Koffie? Waarom? Ik weet immers alles. Ach God, mijn God!" Het dienstmeisje verdween uit de verlichte opening der deur. De doktersvrouw deed een paar stappen. Alle leden deden haar pijn. Lieve hemel, had zij werkelijk geslapen? Dan toch maar een paar minuten, hoogstens een kwartier. Met verblinde oogen trad zij de eetkamer binnen. De groote koperen lamp scheen over de gedekte koffietafel. Een sterke, aangename geurvan koffie kwam haar tegemoet, dat deed goed. Zij keek naar de staande klok met haar ei kenhouten kast, die daar straks zoo plechtig had geslagen. Wat? Was het al zes uur? Dat moest toch een vergissing zijn, zij kon toch niet urenlang De koffiereuk nam haar gedachten weer in beslag. Het was toch heel aardig van Mina Ach God, wat was 't toch goed, dat deze nacht maar voorbij was. Wat was het stil fagwolgf het verzoek iran de Itetmn Lom- we., Blokker es Harp werd besloten om de vaart van af de melkfabriek „Wilhelmina" tot het Noord-Hollandsch Kanaal uit te diepen. De regeling werd aan B. en W. opgedragen Met algemeene stemmen werd tot school- schoonmaakster mej. de wed. C. F. Meijer- de Vries benoemd, aangezien deze dit met behulp van haar dochter kon waarnemen. Aan de wed. Slikker werd als zoodanig eervol ontslag verleend. Na eernge bespreking werd besloten om aan de hooistekers, voor de veie werkzaam heden welke zij dit jaar hadden moeten ver richten, ieder een gratificatie toe te kennen van 30. Op voorstel van B. en W. werd de rooilijn aan den Ouden Prinsweg vastgesteld met dén zuidkant van het postkantoor. De heer Baltus wees nog op de wensche- lijkheid om een rooilijn vast te stellen aan de Breelaan voor het perceel van den heer Van Dam. Zoo ver gaan als het Oranje-Hotel kon men z. i. niet, anders bleef er van het terrein 11 niets over. De voorzitter was het hiermede eens en zegde voor de volgende vergadering een voorstel toe. UIT, EGMOND AAN ZEE. In het verslag over den Cabaret-voorstelling werd gezegd, dat de beidezangeressen mevr. van Oort-Brakensiek in -de algemeene toejui chingen deelden. Vergeten werd echter te mel den dat mej. Henriette W. Schluter een uitne mend zangeres was, getuige de aria uit de Freischutz en ie Chanson de l'adieu van Tos ti, die mej. S. ten gehoore bracht en daar ook een welverdiend applaus oogstte. UITZUID-SCHARWOUDE. Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat de aanvankelijk in ons blad ver melde voordracht voor onderwijzeres goed was, zoodat mej. van Dijk daarop niet voor kwam. L. UIT BROEK OS> LANGENDIJiK. Ds. J. de Bruijn, predikant der Chr. Ge- ref. kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep, naar Vlaardingen. UIT ZIJDEWIND. Dat bij besmettelijke ziekten isoleeren best is, blijkt hier. Lang heerschte hier de tyhpus, doch zoodra een ziekenbarak in gebruik werd genomen en al de lijders er in waren gebracht, zijn er geen nieuwe gevallen meer bijgekomen. Op 2 na zijn al de patiënten ge nezen. UIT WINKEL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Winkel. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van de heeren Breebaart en Wit. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en opende de vergadering, waarna de notulen der,vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken wareneen beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij de bijdrage in de onderwijzers-jaarwedden, die wordt af gehouden van de uitkeering aan de gemeente krachtens de wet van 1897 voor 1916 wordt verminderd met 290. Voor kennisgeving aangenomen. De begrooting voor 1917 van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur, ter behande ling bij de. gemeentebegrooting. Mededee lingen van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van.het besluit tot: verhooging van den gasprijs; aankoop van grond voor uitbreiding der gasfabriek; sup- pletoire begrooting voor 1915, machtiging tot het doen van betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven 1915; af- en over schrijving op de begrooting voor 1915. Een proces-verbaal van kasopneming van het Algemee aBurgerlijk Armbestuur van 2 Augustus LI., waaruit blijkt, dat op dit oogenblik 158,10)4 in kas is. Het verslag van het West Frieschmuseum te Hoorn over 1915. Alles voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer P. Kitsemaker te Kolhom, wordt overeenkomstig diens verzoek wegens vertrek uit de gemeente voor 10/12 onthef fing verleend van zijn aanslag in den hoof-/ delijken omslag. De rekening der gemeente over het jaar 1915 wordt aangeboden. De totale ontvangs ten hebben bedragen 39894,77, de totale uitgaven hebben bedragen 38304.33 batig saldo 1590.44. Tot leden der commissie belast met het on derzoek der rekeningen, werden benoemd de heeren Van Holthe, Spaans, Breebaart en Wit. DE KOMEET-BAR. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Sedert eenigen tijd rijden den geheelen dag, en vooral tegen den avond, drie groote reclamewagens langs het Damrak, waarop het publiek wordt uitgenoodigd eens een bë- Zij zag door de ramen, dat het buiten nog donker was. Sneeuwvlokken joegen tegen de ruiten. Mevrouw Oropius had het koud, zij trok haar blauwe morgenjapon dicht. Toen keek zij eenigszins onzeker door de kamer. Maar wat nu de koffie was nu eenmaal ge zet, die moest toch gedronken worden. Wie had er voordeel van als men die liet staan. Zij trad naderbij, boog zich over den broodbak en nam het eene broodje na het an dere op, bekneep het, en legde het weer als te slap weg, totdat zij aan een knaperig exem plaar kwam en dat behield. Zij zuchtte daar bij herhaalde malen luid als tot haar eigen verontschuldiging. Ach God zij at immers ook niet voor haar genoegen. Maar men moet toch wien hielp het Zij stak juist de hand naar de koffiekan uit, toen zij deuren hoorde opengaan en schreden naderen. Snel trok zij haar hand en -wierp de broodjes weer in den bak. Toen verschikte zij de kopjes alsof zij bezig was, voor de ande ren de tafel in orde te brengen. De deur ging open, de neef trad haastig binnen. Hij was aschvaal met vreemde, roode pieken in 't gezicht. De beenige jonge man had zijn zelïbeheersching verloren en rilde over zijn geheele lichaam. Hij zag er niet uit als een dokter, die reeds honderd menschen heeft zien sterven, het scheen alsof hij van het beven niet kon spreken. (Wordt vervolgd.) xoek te bnsngt» aan d« Komeet-bar in, de Warmoestraat. Er is een groote attractie: er zijn vijf mooie kei lnerinnen. Haar vijf fracies zijn op het groote reclamedoék der wagens geschilderd. Hun oogen zijn nog wat don kerder en grooter gemaakt, dan ze in werke lijkheid zullen zijn, haar wangen wat ronder en rooder, haar haar wat dikker, haar tanden wat witter. Onder elk vrouwengezicht staat den naam van het voorwerp van exploitatie: Kitty, Nelly, Betty, Tony en Molly. Kom kij ken, kom kijken, roept de man, die de kar voortrijdt. Er is wat moois te zien. Wij ge- looven het gaarne. Behalve de Komeet-bar zijn zoowel in de Warmoestraat als in de omgeving van het Rembrandtplein tientallen demi-mondaine ca barets uit den grond gerezen. Den heelen nacht door wordt er muziek en pret gemaakt enslachtoffers vallen er geregeld. In breeden kring verbaast men er zich over dat de politie niet ingrijpt, om deze publieke propaganda voor de ontucht zooveel moge lijk te limiteeren. Vóór een zestal jaren trad de Amsterdamsche politie met succes tegen de verdachte kroegjes en de nachtsocieteiten op, welaan, zou zij dan niet in staat wezen, eveneens aan de schandelijke praktijken van dergelijke gelegenheden een eind te maken? Onze hoofdcommissaris van politie heeft toch genoeg in zijn mars. Of zouden de ge ruchten waarheid bevatten, dat de meerder heid van het college van Dagelijksch Bestuur meent, dat het niet op den' weg der politie ligt, zich met het bestrijden der ontucht te bemoeien, maar dat dit aan het Rijk moet worden overgelaten, en dat de gemeentelijke politie slechts de Rijkswetten heeft uit te voe ren? Wij kunnen het haast niet gelooven. DE JUTE-INDUSTRIE. Men meldt ons uit RijssenNaar wij van betrouwbare zijde vernemen hebben de onder handelingen met Engeland die gevoerd zijn ter verkrijging van grondstoffen voor het fa- briceeren van jute nog definitief resultaat ge had. Het is niet onmogelijk dat tegen het ein de van deze week een beslising békend zal worden, maar zekerheid heeft men daarvan nog niet. Indien deze beslising niet binnen enkele da gen afkomt zullen de volgende week de fabrie ken word enstopgezet. Zooals men weet wer ken op de jutefabrieken te Rijssel alleen 1400 arbeiders. Bovendien gebruiken nagenoeg alle fabrieken en grosiers hier te lande voor de verpakking van hun goederen jiitedoek, zoo dat men niet alleen in de jute-industrie maar in alle bedrijven dem oeilijkheden zullen on dervinden. AANHOUDING «DOOR EEN DUITSCHE TORPEDO BOOT. De stoomtrwler „Thor" deelde bij aan komst te IJmuiden mede, Zaterdag 19 Aug. op 54.6 N. B. en 4.55 O.L. te zijn aangehou den door een Duitsche torpedoboot, die deel uitmaakte van een flottille van 1 lichten krui ser en 3 torpedobooten'. De torpedoboot gaf sein om te stoppen en kwam langs zij. Toen uit het journaalb leek, dat het schip naar Cux haven opgebracht geweest was kwam een on gewapend officiers aan boord, die alle scheeps papieren onderzocht en in orde bevond. Daar op kreeg de kapitein verlof door te stoomen. KORTE BERICHTEN. Een matroos, die te Vlissingen in een café ruzie had, sprong door een ruit uaar bui ten om een pak slaag te onloopen. Ernstig verwond is xiij naar het hospitaal overge bracht. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gister uit de Noordzee te IJmuiden terugge komen. In de houtzagerij van de Gebrs. Buiten huis, aan de Rottekade te Rotterdam, is door de afdeeling Rotterdam van den Nederland- schen Timmerliedenbond een staking gepro- dameer d Gisteren is te Edam aan „De Baan" de touwslagerij Holland der firma Zeilmaker een staking uitgebroken van ruim 70 man. De reden is dat de firma weigert het collectief contract af te sluiten. Hèt meerendeel der stakers is aangesloten bij den katholieken bond. Voorraanstaande personen te Batavia heben een „Boeken-vereeniging" opgericht, met het doel er een groot bibliotheek-gebouw De kerkeraad te Joure besloot des Zon dagsavonds voortaan ook godsdienstoefenin gen te houden en wendde zich tot den ge meenteraad, om des Zondags de kermis om 7 in plaats van 4 uur te doen aanvangen. De meerderheid van den Raad wees dit verzoek af, zij zag daarin een drijven van de kerkdijken tegen de. kermis. De burgemeester oordeelde dat hij als hoofd der politie een be slissing kon nemen en deelde mede, dat hij het verzoek zou inwilligen. Te Zaansvliet (N.-B.) hebben de doua nen een bende smokkelaars ingerekend, en tevens 300 K.O. vet in beslag genomen. te stichten. De typhus breidt zich te lip nog steeds uit. Het vijfde geval dier ziekte is geconsta teerd. Een der typhusleiders is overleden. Volgens ingekomen mededeelingen bij de burgemeesters in Waterland van den Com missaris der Koningin van Noord-Holland, zal de schadevergoeding van reclamanten niet worden herzien. Te Delft heeft de politie den soldaat G., in garnizoen te 's-Gravenhage, geverbaliseerd wegens het misdrijf van art. 239, sub 1 van het Wetboek van Strafrecht. Te Huisduinen is gisteren nabij strand- paal 3 het lijk van den milicien der infanterie Simon Twisk aangespoeld. Een week gele den is hij bij het baden aldaar verdronken. De gehuwde knecht S. B. te Hekelingen viel bij het inladen van erwten in een spoor wagen op een paar vorken en is aan de gevol gen overleden. In de afgeloopen week werden uit En- gelsche en Schotsche havens langs het Noordzeekanaal door zes stoomschepen 4,050,850 kilogram steenkolen ingevoerd te gen 4,979,250 kilogram door zes stoomsche pen in de week te voren. De Koninklijke Metaalwarenfabriek der firma J. N. Daalderop eü Zonen, te Tiel, die wegens gebrek aan koper reeds enkeje weken gedurende halve dagen -werkte, is thans, voorloopig voor vier dagen, geheel stopte- zet. Te Ooirle (N.-B.) is het tweejarig kind van W. S. in een kuip met water gevallen en verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2