Het al te goede hart. FEUILLETON. VERGADERING Tan den gemeenteraad yan Alkmaar, Meqge iitfi'ffe majitfegelesi worses gea«»a€a oiq datt «egen te gaan De aardappelmeelfabrieken zullen slechts in beperkte mate mogen produceeren. BINN&NLAND. 1 Gemengd nietrws. EEN OVERLIJDENS-ADVERTENTIE. In een te Enschede verschijnend blad kwam de volgende advertentie voor: „Heden overleed on aller lieveling, doch ziekelijk geboren wichtje: „Commissie van advies inzake de levens middelenvoorziening te Oldeüzaal" in den nog jeugdigen ouderdom van 2 maanden. „Haar heengaan na meerdere stuiptrek kingen doet ogs vertrouwen in het vervolg voor dergelijke beproevingen bespaard te blij ven. „Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. „De diepbedroefde Grootouders, Ouders, Broers, Zusters, Behuwd en Kleinkinderen van Oldenzaal. EEN NEDERLANDER IN DUITSCH LAND GEVANGEN GENOMEN. De dienstman D. Buter te Winschoten ver trok 31 Juli van daar, voorzien van een goe den pas, naar Duitschland. Hij had een opdracht van een Nederlandsch ingezetene aanvaard^ om uit Bremen een in boedel te verzenden naar Zeist. Een tante van dezen woonde- daar en wilde zich metter woon vestigen te Zeist. Onder den inboedel waren veel antiquiteiten, waarvoor Buter in het bijzonder zorg zou dragen. Er werd niets van hem gehoord, totdat gis teren zijn vrouw een brief gedateerd 7 Aug., van hem ontving uit de Polizei-Gefangniss te Berlijn. Hij schrijft daarin, dat het zoo hard voor hem is in de gevangenis te zijn opgesloten zonder dat hij weet waarom. Intusschen heeft hij goede hoop voor de toekomst en de men- schen daar zijn goed voor hem. Alleen onder vindt hij veel last er mee, dat hij de Duitsche taal niet verstaat. Verder schrijft hij over allerlei huiselijke zaken verzoekt hij telegrafisch het adres van een Duitschers, die lang te Winschoten ver toefde en die Buter goed kende. Dit adres van den heer Frericks, tijdelijk vertoevende in het hotel „Weibergn", te Weenen, is hem opgege ven. Waarschijnlijk hoopt Buter, dat die hem behulpzaam zal kunnen zijn b ijzijn poging om vrij te komen. DE NOOD DER BAKKERS. In de „Bakkers Bondscourant" treffen we een artikel aan over den aanstaanden winter, waarin de bakkerspatroons worden opgewekt Zich te organiseeren om de moeilijkheden, die de bakkerij ondervindt, zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Die moeilijkheden werden aldus in het kort samengevat, meelcrisis, jsuikemood, gebrek aan eieren in de koek, dure .melk, allerlei moeilijkheden met de zuidvruchten, een drei gende gistprijsverhooging, enz. enz. De bakkers te IJmuiden zijn op het moment zonder meel. En om nu ruimer toevoer van meel te verkrijgen is een deputatie van bak kers naar het Graanbureau te 's-Gravenhage vertrokken om besprekingen te houden. De ree- ders besloten het verzoek der bakkers te steu nen daar ook voor de visschersvloot gevaar bestaat geen voldoende broodvoorraad te ver krijgen. VICTORI A-BRON OBERLAHNSTEIN. Men zal zich herinneren, dat den 5en Ja nuari van dft jaar een groote brand woedde aan de Boompjes te Rotterdam, waardoor ook een gedeelte van de pakhuizen der Victoria- Bron. aldaar beschadigd werd. Thans is dit gebouw weder opnieuw op nieuw opgetrokken en werd het ondergedeelte als pakhuis ingericht, hetwelk nu ook door dez Nederlandsche onderneming in gebruik is genomen, waarmede haar opslagplaats voor het uit Oberlahnstein, met haar eigen Rijnschepen aangevoerd wordende Victoria- Water, belangrijk werd uitgebreid. EEN VERKEERS-TELLINO. Vanwege den Rijkswaterstaat worden er verkeers-tellingen op de Rijkswegen gehou den voor auto's, motor- en andere fietsen. Deze tellingen vinden op een zevental da gen in de week plaats, evenwel niet achter el kander, doch telkens een dag in een verschil- Roman naar het Duitsch van Marie Diers. 3) Mevrouw Gropius zou het liefst weggeloo- pen zijn. Zij las immers reeds bij den ersten blik op zijn gezicht hoe het er mee stond. Mo gelijk was hij reeds dood. Haar dikke, weeke lippen beefden hulpe loos, alsof zij ze niet in haar macht had, haar ontwijkende blik bleef op*le koffiekan rusten. „Ik heb hier iets voor jullie klaar gemaakt," mompelde zij, „jullie moet wat gebruiken „Tante Dora", zei de jonge dokter, „het loopt ten einde. Renate zendt mij, of u hem nog niet eens De doktersvrouw slaakte onwillekeurig een gil en hief haar handen op. „O God, kinderen neen, ik kan niet. Het - verscheurt mijn hart. 'k Heb immers zoo onr uitsprekelijk van hem gehouden. O mijn hart mijn zenuwen 1 Renate is zoo robust, maar ik niet. O God, zeg, is hij bij bewustzijn, wil hij mij zien?" „Neen", zei Bob Andreas onthutst, „maar wij dachten Hij keek een oogenblik over zijn tante heen. Hij had haar nooit mogen lijden, maar nu maakte zich plotseling met jeugdige heftig heid een diepe verachting van hem meester „je bent me ook een mooie" dacht hij. Mevrouw Gropius was niet zoo dom, dat zij niet heel goed in blikken kon lezen als zij dat wilde. De zichtbare verontwaardiging van dezen neef vond zij hinderlijk. „Ik zal komen", zei ze met een plotselinge waardigheid die zij dikwijls aannam, als zij zich in het nauw zag gedreven. „Ik ben daar- lende maand. Gister namen deze tellingen aan aanvang, ook op den Rijksstraatweg naar Heiloo, waar bij de waschinrichting (voor ma lig tolhuis) een controleur zat. Eenige jaren geleden werden dergelijke tel lingen eveneens gehouden. Het doel er van is om de regeering gege vens te verschaffen om te weten op welke wegen het zwaar verkeer en het auto-verkeer toenemen en in verband daarmede welke rijkswegen het eerst voor het inrichten daar voor in aanmerking komen. UIT BERGEN. In „de Rustende Jager" zal morgenavond een soirée worden gegeven. Als humorist zal optreden de heer B. Velleman en als rol- schaatsenrijder de heer Englander, terwijl er ten slotte een danswedstrijd zal plaats heb ben. UIT OTERLEEK. De kermis is voor dit jaar weer gepasseerd en over 't algemeen is men hier tevreden over het bezoek en over-hetgeen te genieten viel. Maandagavond werd voor een volle zaal door onze tooneelvereeniging opgevoerd „De kiesvereeniging van Stellendijk," blijspel in 4 bedrijven. In aanmerking genomen, dat het stuk voor kermisvierenden werd gespeeld en dat de tijd voor studie kort was geweest, slaagde de opvoering naar wensch. Dinsdag werden volksfeesten gehouden. Negentien paren hadden zich aangegeven om deel te nemen aan „Kwade Trien" rijden en „Gertje tuimelen," eigenaardige spelen, die bij de toeschouwers en vooral bij de jeugd herhaaldelijk de lachlust opwekken. In den eerstgenoemden strijd werd de heer Jb. Leegwater overwinnaar, daarna de heer Jb. Schuurman en eindelijk de heer Jan Slin ger. De dames J. Kwantes, A. Slinger en A. Maijer hadden het geluk naast de handigheid om „Gertje" zoo vaak te tuimelen, dat de commissie „haar", n.l. de dames, resp. de le, 2e en 3e prijs uit kon reiken, bestaande uit kunstvoorwerpen. Een onzer inwoners heeft de voor hem zeer onaangename ervaring opgedaan, dat hem Dinsdagavond op het kermisterrein een beurs met 180 is ontrold of dat hij deze heeft verloren. Een zaak waar de politie natuurlijk een onderzoek naar instelt. VAN TEXEL. Gisteren werd een begin gemaakt met het uitbetalen van de door de regeering opgevor derde wol. In het geheel zal ongeveer drie ton worden uitbetaald. Reeds jaren is er gesproken over een nieuwen weg tusschen het Hoofddorp en de Haven op Texel. Eindelijk zegt de Tel. nadert deze zijn vol- tóoiing. De aanbesteding over een lengte van 15 M. zal op 5 September plaats hebben. Voor een eventueel aan te leggen tram wordt een baan gemaakt, benevens een voetpad van 2 M. breedte. UIT SCHAGEN. On- en minvermogende leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool alhier kunnen van Rijkswege een geldelijke toelage ver krijgen. Gegadigden moeten zich voor 1 Sep tember aangeven bij den directeur. UIT ANNA-PAULOWNAPOLDER. Bij K. B. is aan de heer J. Stammes, Alkmaar, op verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf alhier. KORTE BERICHTEN. De 11-jarige P. T. was met andere jon gens spelende bij rioolbuizen, welke zij voort rolden op den Stienschen weg te Leeuwarden, daarbij is een der buizen gebroken met het gevolg dat deze knaap ernstig gewond werd en spoedig daarna overleden is. En vriendje van hem werd aan den rug en borst gekneusd Zijn toestand is ernstig. Een derde kreeg een wond aan de rechterhand. Een zestal Duitsche deserteurs kwamen te Sas van Gent over de grens, allen nog jon ge mannen, die genoeg van den oorlog en zijn verschrikkingen hadden. Van de 738 aanvragen tot uitbetaling van watersnoodschadej zijn in de gemeente Oostzaan 81 aanvragen afgevoerd. Het grootste gedeelte der veehouders is niet voor uitbetaling in aanmerking gekomen. Een der ambtenaren te Dinxperlo heeft gisteren het geluk gehad twee paarden, ter gezamenlijke waarde van plan. 1500 in be slag te nemen. in weekhartiger dan jij, ook dan Renate, jul lie beiden ziet zoo iets dagelijks en bent daar door afgestompt. Ik wil mij ook mijn gevoe lens niet laten ontnemen. Wat ik vannacht heb doorgemaakt, zal ik nooit weer te boven komen. Ga nu maar weer heen, ik kom dade lijk. Ik moet mij een oogenblik voorbereiden, mij vermannen, opdat ik bij jullie daar bin nen niet flauw val Bob Andreas wou zeggen: ,,'t Is immers niet noodig dat u komt" maar het stond hem tegen, nog meer woorden daarover te verspillen, nog eens weer zoo'n vloed van verzekeringen ten antwoord te krijgen. Hij dacht: Nate had mij in 't gehel niet moeten sturen. Meteen keerde hij zich om en ging heen. Nauwelijks was hij weg of zij greep met bevende haast, waarbij zq zelfs alle voor zichtigheid vergat, uit vrees nog eens ge stoord te zullen worden, naar de koffiekan, schonk zich in, deed er met bevende hand melk en suiker bij en nam een teug, die haar bijna den mond verbrandde. Toen greep zij het broodje, dat zij nog herkende en, daar zij geen tijd had, dat met boter te besmeren, dopte zij het in haar kopje, en verslond dat zitten gaande, gulzig. Toen het verorberd was schonk zij zich nog eens in en zocht een tweede broodje uit. Daarop veegde zij haar mond zorgvuldig aan een ontbijtservetje af en toen zij nu op stond, voelde zij zich gesterkt en desnoods bij machte naar de ziekenkamer te gaan en zuch tend en snikkend bij het sterfbed te staan. Een paar minuten, langer was niet noodig. De oogen afwenden, zei ze tot zichzelf, voor al hem niet aanzien, want dat vervolgt mij anders weer maanden lang. Grauw en somber brak de morgen na den dag der begrafenis aan. Het sneeuwde nog altijd een weinig en de sneeuw die in den Te Fiusterwolde touwen de varkenshou ders geen gerste- en maïsmeel meer -krijgen. Ook voor de kippen is er geen koren. Rogge brood wordt reeds geruimen tijd in onvol doende hoeveelheid gebakken. Suiker is in sommige winkels niet te krijgen. Het Rijk heeft door aankoop van eenige perceelen aan Zijlstraat, Ged. Oude Gracht en Raaks te Haarlem het voornemen een nieuw post- en telegraafkantoor te bouwen. Voor de rechtbank te Middelburg had zich een man uit Kwadendamme te verantJ woorden, die zich aan huisvredebreuk 1 en beleediging had schuldig gemaakt. De oor zaak hiervan? Een winkelier had hem voor een pakje tabak in plaats van 6 cent, 8 cent berekend. De eisch luidde 15 of 15 dagen. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gra venhage heeft zich met een rekwest tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del gericht, verzoekende het daarheen te wil len leiden, dat aan de vereeniging voor het volgend begrootingsjaar eene regeeringssub- sidie van 25.000 wordt verlèend. De ver eeniging zal dan in staat zijn een begin van uitvoering te geven aan hare plannen o.a. het in het buitenland onderbroken werk met goed gevolg weder op te vatten. In een onbewaakt oogenblik is het drie jarig zoontje van W. B. te Lexmond in een sloot geraakt naast het huis en daarin ver dronken. De deputatie uit IJmuider reeders, die naar Engeland is geweest in verband met het opbrengen van stoomtreilers, zal nader met den minister en met den Engelschen gezant confereeren om te trachten de zaak tot een goed einde te brengen. Bij de reederij Spurn I te IJmuiden is tele grafisch bericht ontvangen dat baar motor- logger Cornelia IJM 172 naar Grimsby is opgebracht. Bij de reederij is bericht ingekomen, dat de logger Nil Desperandum (M A 144), van de firma C. Doelman en Co., naar Grimsby is opgebracht. Tusschen Soüburg en Vlissingen is in het Kanaal gistemamiddag het 10-jarige zoonje van M. uit Souburg bij het zwemmen verdronken. Gjsteren is een jongen van 16 jaar uit Schiedam van een motorschuit, welke lag te lossen aan den steiger van de glasfabriek te Maassluis, in de Maas gevallen en verdron ken. Uit Weltevreden wordt aan de Telegr. geseid, dat luitenant Dorren, die tegen den wil harer familie een Indische prinses trouw de, plotseling overleden is. De 55-jarige slager L. M. is te Leeuw-- arden met zijn fiets in de Dokkumer trekvaart geraakt, doordat het rad van zijn fiets bleef haken, en in de modder gestikt* In verband met de verduistering ten na- deele van de Amsterdamsche Bank van 13,000 door middel van een valschelijk in gevulde, cheque, zijn te Laren nog twee per sonen aangehouden. Zij waren, in het bezit van ruim 1300, zoodat er van de verduis terde som in 't geheel nog maai ongeveer 2500 is teruggevonden. De politie te Winschoten heeft stempels, waarop: hoofdinspecteur en N.O.T., in be slag genomen bij een meisje, dat in nauwe betrekking stond met F. F. V., die door de recherche te Amsterdam wegens afgifte van valsche consenten werd aangehouden. Op het grondgebied Noordwijk en Noordwijkerhout spoelden gisteren vele strandgoederen aan. Hoofdzakelijk kisten met margarineboter. Vermoedelijk staat een en ander in verband met den zeeslag. Gisteravond, omstreeks zes uur, is dicht bij Sloterdijk door lijn 12 een van de aan den Haarlemmerweg werkende fabrieksmeisjes, die op de in volle vaart rijdende tram wilde springen en struikelde, overreden en gedood. De Duitschers hebben te Waldekerken twee te Venlo wonende steenhouwers, die da gelijks op en neer reisden, aangehouden en gevankelijk naar Aken geboerd als verdacht van spionnage. Zaterdag j.l. werd te Rotterdam opge richt eene vereeniging .van Graanhandelaren, onder den naam van „De Vereenigde Graan handelaren van Westl. Noord-Brabant." De vereeniging heeft ten doel de belangen van den graanhandel te behartigen in verband met de regeeringsmaatregelen. Te Buiksloot is een aanvang gemaakt met het overschot der Geref. kerk te sloopen. afgeloopen nacht onhoorbaar was neergeval len, lag op den verschen heuvel, waaronder de dokter nu op de vrijgelaten plaats naasl zijn eerste vrouw rustte. Menigeen had den vorigen dag, toen de kist neergelaten werd, gedacht: „Nu gaat hij weer naar haar, die altijd in waarheid zijfi eenige vrouw was, die hij nooit door eenander had mogen laten ver vangen. En velen van hen, die hem genegen waren en wier genegenheid hem al die ja ren door dik en dun was trouw gebleven, wendden hun oogen opzettelijk van zijn weduwe af, wier vertoon van smart beleedi- gend werkte. 's Nachts waren de ramen in de ontvang kamer, waar de kist met den ontslapene had gestaan open geweest, Mevrouw Gropius had ontzettend veel hinder van de lijklucht. Maar de dennetakkengeur hing nog overal in de woning en vermengde zich nu met dien van koffie en versch gebakken taart. Toen zij haar ontbijt had genutiigd, stond zij met een diepen zucht op en ging naar het aangrenzend vertrek, waarin Renate zonder iets uit te voeren voor het raam zat en als wezenloos in de grijze lucht staarde. Zij vond het prettig voor 't oogenblik ten minste, dat zij haar stiefdochter had, om mee te spreken. Zij verwachtte over het geheel veel van dezen dag. bezoek, besprekingen en het maken van plannen voor de toekomst. Er zou ten minste eenige voortgang komen. Maar de toekomst lag tamelijk donker en dreigend voor hen. „Renate'', zri zij. „Liefje, wij moeten ons nu vermannen. Wij mogen niet aan ons ver driet toegeven. Dat smartelijke geluk is ons niet gegund. Je neef komt straks en in den loop van den dag ook nog Lüdicke, Hünefeld en Ahrens. Nu moet de nalatenschap van on zen dierbaren doode geregeld worden. Zijn boeken, al zijn papieren, wat wij maar vinden en zijn geheele doktersinventaris. Er wacht Plannen tot herbouw zijn ln vporbemdm?. Dit gebouw werd het zwaarst door den wa- terstorm getroffen, het grootste gedeelte ver nield en het inwendige, w.o. de kostbare preekstoel en het prachtige orgel, een prooi der woeste golven Te Beek bij Nijmegen ontdekten gister morgen de douanen in een wagen van S. te Nijmegen, waarmede een verhuisboedel uit Duitschland zou worden gehaald een dubbe len bodem en dubbele wanden, opgevuld met 555 pond leder en een groote hoeveelheid margarine, vet, olie, meel, enz. Alles werd in besiag genomen en tegen den vervoerder pro-, ces-verbaal opgemaakt. Te Amsterdam bestaan plannen een lyceum op te richten op voorbeeld van den Haag. Het denkbeeld is uitgegaan van mevr. H. van EmbdenDe Ridder en prof. P. Scholten. Bij een twist op den Schiedamschen dijk te Rotterdam kreeg een remwerker een messteek in den linkerarm en drie steken in het achterhoofd. De voorraden naaigaren in ons land zijn grootendeels opgebruikt en wat er nog is, zegt „Het Volk" bevindt zich in handen van speculanten, die het tegen woekerprijzen verkoopen. De Duitsche fabrieken kunnen niets zenden wegens het uitvoerverbod. De Belgische liggen stil of zijn vernield en de Engelsche fabrieken leveren slechts kleme hoeveelheden. Het hoofdbestuur van den bond van de kleedingindustrie stelt nu pogingen in het werk om zijn leden tegen redelijke prij zen te voorzien. De Fransche consul te Vlissingen ont ving onlangs een eigenaardig bezoek. Een nog flinken man, een Hollander, niet te groot met grijze haren en baardHij wou bran cardier worden aan het Fransche front. Hij was 70 jaar oud, maar zou 't werk nog goed afkunnenEn hij kon nog wel een geweef handteeren ook. Hij was vroeger Eransch soldaat in Tonkin geweest. Te Antwerpen werd hij ais spion opgepakt en naai' Munster gezonden. Op een goeden dag, toen de gele genheid zich voor deed wist hij en een makker te ontsnappen naar Üe Hollandsche grenzen, en 's nachts kwamen zij er over heen. En nu te Vlisingen zijnde meldde de 70-jarige zich aan als brancardier, doch voegde er bij dat hij van geboorte geen Franschman was, noch was genaturaliseerd, hoewel hij in Franschen krijgsdienst toch weer zijn Nederlandschap had verloren. STADSNIEUWS. DE GEBROEDERS DE GRAVE". In een schouwburgtent zal het gezelschap van den heer van Cauwenberghe gedurende de kennis opvoeren „de Gebroeders de Gra ve". De leider heeft het drama zelf geschre ven. Men heeft hem hier verleden jaar èn als acteur èn als auteur leeren kennen en waar- deerenwas het bij „de Deserteur" niet de heele kermis door avond aan avond uitver kocht? Uit beoordeelingen blijkt, dat ook dit drama een echt stuk is, voor het volk geschreven, vol pakkende momenten, die door góede krachten best worden weergegeven en vooral de schrij ver moet uitnemend de verradersrol vertol ken. Daarbij wordt er voor eenige afwisseling gezorgd, immers er worden mobilisatie coupletten en andere liedjes gezongen en er worden dansen uitgevoerd en vermoedelijk zelfs wel acrobatische krachttoeren vertoond. De 's-Hertogenbossche Courant durfde na de eerste opvoering een bezoek gerust aau te bevelen aan hen, die van drama's houden Belgische bladen schreven er indertijd ook zeer gunstig over, toen het geruimen tijd in het 1 lipnodroom-paleis te Antwerpen is ge geven. Men leest herhaaldelijk, dat de ge broeders de Grave een waar succes is en „een familie-spektakel, dat alleman zien mag". HET SCHOUWBURG- EN CONCERT ZAAL VRAAGSTUK. In de hedenmiddag ten stadhuize gehouden officieuse bijeenkomst van raadsleden hebben mr. J. P. Bosman, voorzitter van „Alcmaria" en de heer'W. Stok, architect te Rotterdam, toegelicht het plan voor het bouwen van een schouwburg- en concertgebouw voor 700 per sonen op het terrein, grenzende aan den Sta tionsweg en de Stuartstraat. Tijdens deze bijeenkomst bleek, dat de meerderheid van de raadsleden, alvorens een beslissing te nemen, gaarne eens kennis zou willen nemen van uitgewerkte plannen voor het bouwen van een ons veel droevigs I Kom laat ons naar bene den gaan en vast wat voooruitwerken". Renate had zich omgekeerd. Zij keek haar moeder met eenb leek gezichtje en duizelig aan. „Wat moeten wij?" vroeg zij stamelend. „Alles nazien? Willen andere menschen alles nazien „Dat is altijd zoo", zei haar stiefmoeder, „Dat gaat niet anders." Renate was opgestaan. Haar tanden klap perden zacht van zenuwachtigheid. „Neen, mama, dat kunen we toch neen, het is toch niet noodig, dat „Maak je toch niet onnoodig overstuur", zei mevrouw Gropius. „Het is nu eenmaal onvermijdelijk. Het valt mij "immers ook niet licht. Ga nu mee". „Mama", zei Renate met bevende lippen, „kan ik dan niet eerst alleen ?Ik zal niets in wanorde brengen. Ik wil alleen de instru menten en de schrijftafel „Wel zoo zei mevrouw Gropius ont hutst. „Wat beteekent dit? Is er misschien iets bijzonders? Iets dat voor mij geheim moet worden gehouden? Een geheim mogelijk ja?" Haar verdenking was heel vaag, zonder den minsten bepaalden vorm. Eigenlijk wist zij zelf niet op welk punt zij haar overleden man van geheimhouding zou kunnen verden ken. Het was meer het typische, algemeene wantrouwen, dat menschefi dikwijls hebben, die zelf geen eigenlijke bezigheid hebben en wier gezichtskring zeer beperkt is. Renate begreep haar in het geheel niet. „Geheim?", vroeg zij verbaasd. „Neen, ma ma. Maar ik wou alleen ik moet Zij kon niet zeggen wat het was. Het was zoo onuitsprekelijk pijnlijk, het greep haar zoo aan. Zij kon de gedachte'niet verdragen dat iemand zijn laden zou openschuiven en dergelijk1 gebouw te het Nassau kwartier, In verband hiermede werd het desbetreffende punt 2 van de agenda voor de openbare raadsvergadering van hedenmiddag afge voerd. GESLAAGD. Geslaagd voor diploma A stenografie bij de Pitmanschool, de heer Joh. Mus Cz. KENNEMERSPORTCLUB. De prijzen voor den amateurswedstrijd op 31 Aug. van de Kennemersportclub zijn van af heden uitgestald in de etalage-Langestraat van het Alkmaarsch Warenhuis. VOOR DEN KRIJGSRAAD. Men seint ons uit 's-Gravenhage, dat voor den kr ijgsraad aldaar zich had te verantwoor den de milicien-soldaat J. de G„ wegens op lichting en valschheid in geschrifte, hier ter stede gepleegd. Beklaagde had van zijn garnizoensplaats uit twee dagen verlof gekregen naar Alkmaar Nadat hij een nacht in een logement had ge slapen, kwam hij tot de conclusie, dat hij geen geld genoeg had om die twee dagen«hier door te brengen. Hij giug toen naar het logement van D|ui- venvoorde, waar hij vertelde afgekeurd^ te zijn en 14 dagen op zijn geld en zijn stukken te moeten wacïi ten. Vrouw D. vroeg of hij zekerheid kon ge ven, waarop hij zeide een bewijs te zullen aanvragen aan de Cadettenschool. Inderdaad kwam hij terug met een inkwar tieringsbiljet, dat hij, zooals ter terechtzitting bleek, vroeger gevonden en bij deze gelegen heid valschelijk ingevuld en onderteekend had. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den onderganen voorloopige hechtenis. De krijgsraad veroordeelde beklaagde tot 5 maanden, eveneens met aftrek van de voor hechtenis en den tijd, die nog verloopt, voor dat het vonnis in kracht van gewijsde is ge gaan. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 23 Aug. Tweede klasse, derde lijst. No. 16289 ƒ25000. No. 8168 ƒ2000. No. 3083, 1000. Nos. 6977, 12654, 15582 elk 400. Nos. 2274, 5505, 8566, 13511 elk 200. Nos. 8215, 20214 elk 100. Woeusdag 23 Aug. löl», 's namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester de Heer O. RIPPING. Secretaris de Heer DONATH. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig den heer den Boesterd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen: a. een schrijven d.d. 9 Augustus 1.1. No. 23, van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde primitief kohier van den Hoofdelij ken Omslag, dienst 1916; Voor kennisgeving aangenomen. b. een adres d.d. 28 Juli 1.1., van den heer C. Rempt te Oudkarspel, als vertegen woordiger van „The Ocean," te Amster dam, daarbij een offert inzendende betref fende verzekering van brandweerlieden tegen ongevallen; Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. c. een adres d.d. 14 Augustus 1.1., van de Vereeniging „Kinderkleeding," daarbij voor 1917 een subsidie uit de gemeentekas verzoekende van 500; Gevoegd bij de stukken der begrooting, dienst 1917. d. een schrijven d.d. 16 Augustus 1.1. van de Ged. Staten, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit van 28 Juni 1.1. uo. 13a betreffende voorschot uit de gemeente kas aan de Vereeniging voor volkshuisves ting „Alkmaar" van 41250;. Voor kennisgeving aangenomen. e. een adres d.d. 18 Augustus 1.1. van de over lieden der kaasdragers, houdende het ver zoek het Oranjeveem alleen in de kleine waag te doen werken; daarin snuffelen. Alles moest dicht gesloten blijven geen blik mocht daaraan raken. Kon dat niet? Zijn instrumenten zij had die al tijd zelf gepoetst, zij kende eigenlijk elke tang en elk mes. Als hier moest opgeruimd wor den kon men dan niet alles in een kist doen en die dicht spijkeren? En de schrijftafel la ten zooals die was. Wie had de laden dan noodig? Die kon dan immers ergens in een hoek staan. Zij was niet bij machte iets van dat alles te zeggen. Er zat een dikke prop in haar keel en de oogen van haar moeder keken haar koel onderzoekend aan. Zij had een onbestem de angst voor woorden, die konden komen, als zij zelf iets zeide. Terwijl zij daar zoo stond, zoo hulpeloos en in haar gemoed met gedachten strijdend, die zij niet uitsprak en die een blinde toch op haar voorhoofd had kunnen lezen, ont waakte er iets in de vrouw, wat al die jaren, zonder dat zij er zich van bewust was, in haar had geleefd, maar dat tengevolge van haar gemakzucht en haar goed verzorgd leven tot dusver had gesluimerd, n. 1. een plotselinge ijverzucht. Bij het leven van den dokter was die niet aan 't licht gekomen. Op de een of andere manier had zijn geheele wezeh, haar half on bewust respect voor hem, eri ook haar groote neiging tot gemakzucht die onderdrukt. Va der en dochter hadden met aangeboren tact vermeden iets van den nauwen band, die hen vereenigde, aah de moeder te doen blijken. Nu was hij weg en de beide vrouwen ston den verlaten, op elkaar aangewezen, tegen over elkaar. En plotseling voelde de weduwe hoe dit kind als 't ware de wacht hield bij het eigendom van den overledene, hoe veel nader hoe oneindig veel nader zij hem tijdens zijn leven moest -zijn geweest (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2