DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN PMSTREKEN. Het al te goede hart. Suikervoorzienmg. Honderd en aehttiendo jaargang. MAANDAG 28 AUGUSTUS. FEUILLET0H. liiu 202 191$ Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen«sSgegtvcn. Aboniiesaen&pslfs per 3 maanden voor Alkmaar ft—; franco door het Rijk f 1,2&- Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Pi ijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.121 Bij groote" contracten rabat Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrüklwrtj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 28 Augustus. Twee nieuwe oorlogsverklaringen op één dag. Het is alsof het Augustus 1914 is in- plaats van 1916! Italië verklaarde Duitschland en Roemenië Oostenrijk-Hongarije den oorlog. - Wat de eerste oorlogsverklaring betreft, zij was verwacht, sinds het bekend was, dat bij Saloniki Italiaansche troepen tegen Duitsche zouden komen te vechten. Er zijn eenige voorwendsels gezocht, waarop de verklaring van den oorlog kon berusten het schijnt, dat zooiets zelfs in dezen tijd nog noodig ge acht wordt. Daar de beide rijken met het uit breken van den Italiaansch-Oostenrijkschen oorlog in Mei van het vorige jaar de betrek kingen met elkaar hadden afgebroken, was de bemiddeling van een onzijdigen staat noodig om Duitschland te laten weten, dat Italië zich ook met dit land van vandaag af aan in staat van oorlog beschouwt Zwitserland verleen de dit bemiddeling. Veel verandert de staat van zaken hierdoor niet. Men mag nu officieel met elkaar vechten en kan van elkaar krijgsgevangenen maken, de entente kan Duitsche schepen, welke in Itali aansche havens liggen, in de vaart brengen, maar Italiaansche troepen zullen er wel niet naar andere oorlogstooneelen worden gezon den, althans niet in grooten getale, want Ita lië kan zijn soldaten op eigen gebied best gebruiken. Anders staat het echter met de Roemeen- sche oorlogsverklaring aan Oostenrijk-Hon garije. Die schept een nieuwen toestand, brengt een nieuwen kampioen in het strijd perk en wijzigt de verhouding tusschen de ge tallen der oorlogvoerende mogendheden. Aan den eenen kant staan nu: Engeland, Frankrijk, Rusland, Italië, België, Servië Montenegro, Portugal, Japan, Roemenië, aan den anderen kant: Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Turkije en Bulgarije. In getal sterkte is het dus van negen tegen drie, tien tegen drie geworden. De entente kan dus thans moed voor tien hebben Het is mogelijk, dat Roemeniës meedoen den toestand op den Balkan wijzigt en dat daardoor de geheele strategische toestand verandert. Dat zou kunnen wanneer Rus sen en Roemenen in samenwerking met het ententeleger te Saloniki, er in slaagden de verbinding KonstantinopelBerlijn te ver breken, Bulgarije en Turkije te bezetten en tegelijkertijd een gunstige positie aan de Roman naar het Duitsch van Marie Diers 5) TWEEDE HOOFDSTUK. De namiddag ging in den vroegen avond over. Het was den geheelen dag niet recht licht geworden en nu was ook nog 't laatste schaarsche licht verdwenen. Renate zat in de toenemende duisternis alleen in de woon kamer. Met de ellebogen op de knieën, het gezicht in de handen, staarde zij voor zich uit. De heeren beraadslaagden reeds uren lang beneden in vader's kamer met haar moe der. Zij kon er niet bij zijn. Reeds de stem men, die somwijlen langs de trap naar boven, i- klonken, hinderden haar. Telkens schoot het haar pijnlijk door het hoofd: Nu pakken zij dit aan nu dat! Zij rees dan op alsof zij er heenvliegen wilde, het hun uit de handen rukken moest en begreep dan steeds weer, hoe nutteloos dat zou zijn en verviel weer in haar vorige, dof fe neerslachtigheid. Daar klapte een deur, voetstappen kwamen nader, de deur der woonkamer ging open en het lamplicht van de gang viel naar binnen. Mevrouw Gropius stond op den drempel. Zij was zenuwachtig, had een kleur en haalde gejaagd adem. „Renate," riep zij in het donker, „ben je hier?" „Ja," zei Renate. „In het donker? Waarom? Ik moet nood zakelijk een paar woorden met je spreken. Ik begrijp je ook in het geheel niet Beneden ïgeeïsche zee in te nemen. Maar het is niet minder mogelijk, dat Roemenië even weinig verandering^ teweeg brengt als Italië dit heeft gedaan. Naar alle waarschijnlijkheid staat er in Zevenbergen een sterk leger van 900.000 rn^n onder bevel van generaal von Macken- sen gereed om den nieuwen slag te parceren. En van ganscher harte is Roemenië niet ten strijde getrokken. Het heeft lang moeten aar zelen voordat het tot een beslissing kwam. Voorloopig heeft deze beslissing een guns tige moreele beteekenis voor de entente. Spoedig zal nu blijken of zij ook van ingrij pende militaire beteekeni3 is. Verwacht mag worden, dat de Roemeniëre zich van de hulp der Russen verzekerd heb ben daaraan wordt de stilstand van den ^ussischen opmarsch op het oostelijk oor- logstooneel toegeschreven. In elk geval maakt de Roemeensche oorlogsverklaring den toestand voor het oogenblik spannea der. Het belangrijkste oorlogsnieuws komt he den ook verder van den Balkan in het wes ten worden de operaties door slecht weer be lemmerd en van de andere fronten wordt en kel gemeld, dat de Russen in den Levant weer eenige vorderingen hebben gemaakt bij het Wan-meer. De Bulgaren hebben de op een landtong gelegen stad Kawalla bezet. Daar lag Grieksch garnizoen, maar krachtens uit Athene gegeven bevelen werden alle forten op één na met de geheele bewapening en mu- nitievoorraad overgegeven. Onmiddellijk daarop hebben Britsche oorlogsschepen het vuur geopend op de door de Bulgaren bezet te forten. Ook Seres schijnen de Bulgaren te hebben bezet en men spreekt in de Reuterberichten over een Bulgaarsch leger van 70.000 man, dat hier zeer snel optrekt en waartoe geen Duitschers behooren. Blijkbaar wil de Grieksche regeering, vertrouwend in de Bul- gaarsche verklaringen, berusten in het bezet ten der steden1, met zooveel moeite indertijd op de Bulgaren veroverd. Dramatische ge beurtenissen zijn in verband hiermede in Griekenland zeker niet uitgesloten. m h KORTE BERICHTEN. In de wateren van Genua hebben de on derzeeërs den laatsten tijd erg huisgehouden onder Italiaansche zeilschepen. Onder de in den grond geboorde schepen zijn de grootste de Balmoral (2542 ton), Regina Racis 12228 ton), Eurasia (1899 ton) en Canara (1545 ton). Een Duitsche onderzeeër bracht 24 Au gustus een Engelsche hulpkruiser tot zinken, 23 man verdronken, 87 zijn er gered. - Een Oostenrijksche vlieger bracht in de Ionische Zee een bewakingsschip tot zinken. - In de Vereenigde Staten dreigt een alge- meene spoorwegstaking uit te breken. - Te Urlcceni in Roemenië zijn groote op slagplaatsen van tabak verbrand. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de post uitbreiding veldartillerie met 20 mil lioen gulden verhoogd en op 35.50 millioen gulden gebracht, het voor amunitie toegesta ne bedrag werd eveneens met 20 millioen verhoogd en op 35 millioen gebracht. De Duitsche dagbladen zullen in Sep tember slechts een beperkte hoeveelheid papier krijgen1, niet meer dan de helft van de hoe veelheid in het tijdvak 1 Juli 31 Aug. - Uit kracht eeuer Fransch-Duitsche over eenkomst zullen de straffen van vóór I Sep tember 1916 begane delicten van krijgsge vangenen in beide landen tot het sluiten van den- vrede worden verschoven-. In Keulen heeft een geweldige brand op de veemarkt gewoed. Italië beschouwt vanaf hedenmiddag in staat van oorlog met Duitschland. De president van de Grieksche Kamer, de heer Theokia is op Korfoe overleden. Vo: de heer het tegen hem gewezen vonnis. ONZE GRAANSCHEPEN. Zaterdagavond zijn te IJmuiden dé eerste twee van de vrijgelaten booten met regee- ringsgraan naar Amsterdam gepasseerd. Het waren^ de stoomschepen „Delta" met 2745 ton mais en „Ootmarsum" met 2895 ton gerst UIEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat in de beschikking betreffende den uitvoer van diverse soorten uien de bepalingen mede van toepassing zullen zijn op gele uien en zoogenaamde gele nep, in Noord-Holland ge teeld. GEEN HAVER. De 's-Gravenhaagsche Stalhoudersvereeni- ging zond gisteren het volgend telegram aan den minister van landbouw, nijverheid en handel: „De 's-Gravenhaagsche Stalhoudersvereeni- ging draagt dringend om haver voor de paarden harer leden. Wordt niet direct hierin voorzien, dan zouden de bedrijven moeten worden stopgezet, hetgeen tengevolge heeft werkloosheid onder de voerlieden." TURFPRIJZEN. Vanwege het ministerie van landbouw, nij verheid en handel is aan de burgemeesters toegezonden, een lijst met maximumprijzen voor turf op de veenplaatsen in de provincies Groningen, Drenthe, Overijsel, Noord-Bra bant, Limburg, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht Deze lijst vervangt de vorige, waarin de worden dingen van het hoogste gewicht voor ons behandeld, de heeren tobben zich op de aandoenlijkste wijze in ons belang af en jij doet alsof je dat in het geheel niets aangaat, loopt weg, zit hier doelloos in het duister en laat alles gaan zooals het gaat. Als jij maar niet lastig wordt gevallen. Ik vind het werkelijk een beetje komisch van je, Renate. Ik moet mij toch ook vermannen en dat valt mij minstens zoo zwaar als jou." Renate stond op, het duizelde haar in het hoofd. t „Moet ik wat?" vroeg ze. „Ik zal een lamp halen." „Ja zeker. Wij kunnen hier in het pikdon ker niet beraadslagen. Haal de ganglamp hier maar voor een oogenblik heen, het is immers maar om een paar minuten te doen." Renate verliet de kamer en nam de hel schijnende muurlamp zonder scherm van den haak, trad daarmee binnen en zette die op een zijtafel. Mevrouw Gropius liep ouge- wonden in de kamer op en neer en veegde zich over het heete van het schreien opgezette gezicht. „Het is zooals ik dacht," stiet zij hijgend uit. „Gropius heeft niet voor ons gezorgd, zooals hij had moeten doen. Met zijn prak tijk en met al het geld, dat hij had kunnen innen 1 Wij moesten eenvoudig bijzonder welgesteld zijn. De heeren hebben alles, 't een na 't ander, met mij nagegaan. Ziji kun nen het immers zoo goed beoordeelen, voor al Lüdicke als jurist en Ahrens als koopman. Van je neef Bob heb ik terloops gezegd geen hulp, integendeel, hij wilae steeds te genhouden. Maar dat laten wii voorloopig rusten, het komt nu maar op ate hoofdzaak thans ook voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht vastgestelde maxi mumprijzen nog niet waren opgenomen. De nieuwe maximumprijzen voor fabrieks- turf gelden uitsluitend bij levering voor steen- farbieken, kalkbranderijen en bakkerijen en derhalve niet bij levering aan andere nijver heidsondernemingen. Met het oog hierop moet de levering aan genoemde industrieën zooveel mogelijk gelijkmatig over de verschil lende veenplaatsen in de gemeente verdeeld worden. De minister wijst voorts op de mogelijkheid die artikel 76c. der Onteigeningswet opent, in zekeren gemeenten turf te doen onteigenen ten behoeve van andere gemeenten op verzoek van den burgemeester van die andere gemeente, wanneer de verveners in eerstbedoelde plaat sen' weigerachtig zijn, van de beschikbare voorraden tegen de maximumprijzen af te le veren. ONZE CACAO-INDUSTRIE. De Commissie van de Cacae- en chocolade fabrikanten heeft zich dezer dagen tot den Minister van Landbouw gewend met verzoek alsnog pogingen in het werk te stellen om vrij lating van grondstof te krijgen. De commis sie geeft in dit adres als haar vermoeden te kennen, dat het uitvoerverbod van cacaoboter -de oorzaak ia van de bestaande moeilijkhe den. Van andere zijde wordt echter aangeno- biad hieromtrent nog dat Engeland er sterk op aandringt ook cacaoboter uit ons land te ontvangen. Nu is voor cacaopoeder en choco lade eeni regeling gemaakt, waardoor alle voorradige hoeveelheden onder N. O. T. ver- rand worden gebracht Er is echter nog een partijtje cacoboter in het land dat daartoe niet behoort. Terwille der neutraliteit kan de regeering nu geen uitvoer toestaan zonder ook dat partijtje dat voor Duitsche reke ning werd aangekocht vrij te geven. Daar over loopen nu de onderhandelingen. Van andere zijd' wordt echter aangeno men, dat dit slechts een voorwendsel is, en de aanhouding geschiedt om pressie te oefe nen om Engeland ook te voorzien van een ge- wenscht quantum van onze landbouwproduc ten. De toestand is in ieder geval jeer ingewik-1 keld. Terwijl b. v. eenerzij ds Amerikaansche I en zelfs Engelsche firma's dringende brieven en telegrammen zenden om van Houten's cacao, wordt aan de andere zijde de vervaar diging belet. En uit Nieuw-Zeeland ontving de firma v. rtouteni deze week bericht dat daar de in voer van haar producten geheel verboden is 1 Wat met dezen maatregel bedoeld wordt is ook niet duidelijk. Inderdaad de moeilijkheden nemen met den I dag toe. PROVINCIALE BROODCOMMISSIE NOORD-HO LLANlD. De voorzitter der provinciale broodcom missie Noord-Holland, de heer Wibaut, heeft de volgende circulaire an de buragemeesters van Noord-Holland gericht: aan. Zij zweeg en haalde diep adem. Renate, die de tanden op elkaar geklemd had en de vuisten gebald, zoodat de nagels haar in 't vleeach drongen, stiet rauw, bijna dreigend uit: „Zeg niets van vader!" „Och, malligheid!" zei de doktersvrouw af werend. „Nu geen seatimentaliteiten. Het leven is ernstig. Je vader had mij liever geen reden moeten geven hem aan te klagen. Ja, wat denk je dan wel! Wij zullen moeten le ven als madame de naaister of handschoen maakster in een heel klein kwartier, met 't al lerkleinste inkomen. Armzalig, schamel zul len wij kunnen leven!" Die laatste woorden werden onder snikken uitgeschreeuwd. Zij verborg haar gezicht in den zakdoek, kermde en jammerde luid. Rena te hield zich, zoo Wit als krijt, met beide han den aan de leuning van den stoel vast en riep: „Dat hindert toch niet, mama. Wat moest vader dan doen! Ik weet toch, dat hij op zij gelegd heeft, ik heb 't toch dikwijls zelf naar de bank gebracht. Hij heeft niets voor zich zelf gebruikt, geen sigaren, geen wijn, niets. Hij kon toch niet weten, dat hij reeds sterven zou. Hij heeft dikwijls tegen mij gezegd „Nu is er reeds zooveel en reeds zooveel. Hij o schei daar toch mee uit 1" Mevrouw Gropius begon onder het snik ken te lachen, veegde zich oogen en gezicht af en zei met meer vaste stem: „Ja, ja, met jou kan men daar niet over spreken. Je bent voor je leeftijd nog merkwaardig onwetend en onpractisch. Dat zit mogelijk in den aarc Maar nu heb ik iets positiefs met je te bespre ken en we moeten ons daarmee haasten, daar wij elk oogenblik gestoord kunnen worden Zij schraapte haar keel, als worstelende te gen een lichte verlegenheid, en ging daarna voort: „Renate, ik moet je meedeelen ik zou het prettiger hebben gevonden, als je het zelf beneden mee had gehoordi dat wij bei- De Wethouder, Voorzitter der Raads commissie van advies inzake de le vensmiddelenvoorziening te Alkmaar brengt hiermede ter algemeene ken nis, dat op morgen, SO Augustus, door een ieder, die suiker^ anders dan voor gebrntk voor hemzelt ot zijn gezin in voorraad heeft, ter secretarie van de gemeente, waar de suiker zich be vindt, opgave moet worden gedaan van de hoeveelheid en de soort van de suiker, die in voorraad is; het nalaten van het doen der vereischte opgave of het doen van onjuiste op gaven is overeenkomstig de Distrl- butiewet strafbaar, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goede1* ren; aan deze strafbepalingen zal streng de hand worden gehouden. Alkmaar, den 28 Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. Na overleg met de centrale broodcommissie te 's-Gravenhage, is thans vastgesteld, dat door u de granen, in uwe gemeente aanwezig in de allerears.te plaats voor de eigen gemeen te mogen worden gereserveerd voor mensche- lijk voedsel. In. verband hiermede verzoek ik u beleefd mij omgaande mede te willen deelen, hoe groot de voorraad is, welke u voor uwe ge meente voor menschelijk voedsel noodig acht. Zonder mijn uitdrukkelijke toestemming mag echter niet tot distributie worden overgegaan. Intercommunale distributie mag in geen geval door burgmeesters onderling geschie den. BINNBNLAND. 1 Gemoogd nieuws. DE WOONPLAATS VAN DPN STAAT. Waar woont de Staat der Nederlanden? Eén dwaas kan meer vragen dan tien wijzen kunnen antwoorden Dat zoudt ge niet zeggen als ge een lezer waart van het „Weekbl. v. h. Recht." De \ermelding van een onteigeningsproce dure daarin begint n.l. aldus: „De Staat der Nederlanden, woonplaats hebbende te 'srGra- venbage" Het klinkt allerdolst, maar de redacteur van het ernstigste weekblad van ons land mag men- niet van grapjes verdenken. G,Vad.») DE SALARISREGELING VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. De Nederlandsche Bond van Werklieden in Openbaren Dienst en bedrijven, de Algem. Ned. Ambtenaarsbond en- de Algem. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- Telephoonperso- neel, hebben den raad van ministers een re den maar niet zoo van de rente kunnen leven. Je bent volwassen en het zal jezelf een be hoefte zijn, je niet maar zoo onder deze om standigheden kalm te laten voeden." „Ja, dat wil ik graag!" riep Renate. „Goed. Ik heb dat aangenomen. Je moet echter wel bedenken, dat het natuurlijk niet gemakkelijk voor je is iets te vinden. Maar weet je, dat is 't, wat ik je wou zeggen: ik ben zoo gelukkig geweest, hartje, iets voor jou te vinden wat je reeds morgen zou kun nen aanvaarden. Een bezigheid, die je dade lijk wat oplevert" „O! heeft u die gevonden, mama? Hoe ge lukkig! Wat is 't?" „Het is iets, wat geheel overeenkomst met je aanleg en je belangstelling. Dokter Hüne feld wil je als helpster in zijn spreekuren en- gageeren en voor de particuliere ziekenver pleging als de gelegenheid zich voordoet." „Dokter „Ja, dokter Hünefeld. Je zult toch, hoop ik, hartje, inzien dat dit een buitenkansje zon der weerga voor je is. Wij hebben beneden een maandelijksch salaris van vijf en zeventig marken bepaald. Hij kan niet meer geven. Voor jou leeftijd is dat immers ook al heel mooi. Als je die dan bij de huishoudkas voegt, zullen we tenminste genoeg te eten hebben. Voor jou kleeding en andere be- noodigdheden zal ik dan van harte gaarne zorgen, Natelief." Renate was rood en bleek geworden. Juist dat! Voor dokter Hünefeld doen wat zij voor vader had gedaan! Voor den ouden, grappigen onbekwamen dokter! De kinderen lachten hem op straat achterna. Maar vader wou nooit iets kwaads van hem gezegd heb ben. „Arme kerel" had hij hem genoemd. „Jegens hem is ook veel gezondigd." Dien man nu dienen! Alles in het meis je verzette zich daartegen. Zij wou juist vra gen, of er niet iets anders was, het minste werk zou zij liever gedaan hebben, toen er beneden een deur openging en men luide stemmen hoorde. Haar moeder kwam nu op haar toe. streek met haar al te weeke, warme hand over haar gezicht en fluisterde haastig: „Dus dat is afgesproken, hartje, niet waar? Wij verheugen ons beiden, 't Is toch een uit weg. Maar ga nu mee naar beneden en wees vooral heel vriendelijk tegen Hünefeld." Zij irok Renate aan de hand met zich mee. Die volgde als in een benauwden droom. De deur beneden stond open, vaders kamers wer den door drie lampen verlicht. Van de eene, die op de canapétafel stond, was de glazen ballon afgenomen, de heer Ahrens zat daar bij te rekenen. Er was ook gerookt, een vreemde reuk was in dit vertrek. Op vaders schrijftafel stonden wijnglazen. Overal waren laden opengetrokken. Voor de kast met in strumenten stond dokter Hünefeld met een sigaaf in den mond en probeerde een mesje op den nagel van zijn vinger. Het was Nate te moede alsof de grond on der haar voeten wegzonk. Haar blik dwaal de naar het raam, waar tegen haar neef Ro bert Andreas stond geleund. Hij was bleek en zijn oogen fonkelden er was iets in zijn gezicht, dat haar toeriep: „Ik voel alles zooals jij." Toen dokter Hünefeld de dames zag bin nenkomen, legde hij haastig het mesje weg, nam de sigaar in zijn linkerhand en kwam met uitgestoken rechterhand.en een luid kor- diaal lachje, waaronder hij zijn gebrek aan gemakkelijkheid in den omgang verborg, op Renate toe. Hij was ongeveer even oud als dokter Gro pius geweest was. Maar hij had, zooals al gemeen bekend was, zeer weinig praktijk. Hij COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1