DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Broodvoorziening. Mo, 203 Honderd es achttiende jaargang. DINSDAG 29 AUGUSTUS. Maximumprijzen groenten en vroege aardappelen. 1916 AboMenliorijs m 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs]^ct. p. regei, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERWIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. VARIA. NEDERLAND. Ms? 20 et. ©Qrl@<58ioeslag op den abonnementsprijs per 3 maeneten. ALKMAAR, 29 Augustus. Voordat de oorlog vijf en twintig maan den heeft geduurd, is de vijf en twintigste oorlogsverklaring afgekomen, n.l. die van Duitschland aan Roemenië. Waarschijnlijk blijft het daar niet bij er zijn nog oor logsverklaringen van Bulgarije en Turkije te gen Roemenië of omgekeerd te wachten. Het meedoen van Roemenië is voor velen een verrassing geweest. Niet alleen in de midden-rijken, maar ook in de en tente-landen. Uit de besprekingen in de Fransche pers over de oorlogsverklaring van Italië aan Duitschland bleek bijv., dat men nog niets van Roemenië's besluit wist en een dergelijke beslissing niet zoo spoedig ver wachtte. Zoo snel is het verklaren van den oorlog dan ook in zijn werk gegaan, dat de algemeene mobilisatie in Roemenië nog moet worden, bevolen. Aan dit onverwacht vlug ingrijpen van Roemenië valt waarschijnlijk de groote ze nuwachtigheid toe te schrijven, welke plotse ling weer de berichtgeving kenmerkt. Het is, alsof men zich andermaal in de eerste dagen van Augustus 1914 bevindt, toen er ook al lerlei wilde geruchten de wereld ingezonden werden. Men leest van een critieken toestand in Bulgarije, waar Duitschers te hulp moes ten komen om oproerige bewegingen te dem pen, van 250.000^ Russen en 60.000 Serviërs, die klaar staan om door Roemenië te trek ken, van Russische divisies, die reeds te Boe karest zijn aangekomen, van een sterk Rus sisch leger, dat al in de richting van de Bul- gaarsche grens oprukt, van een Roemeensch legerkorps, dat de Hongaarsche grens heeft overschreden en op een Oosteorijksehe strijd macht is gestooten. Op het oogenblik zal daarvan nauwelijks meer waar zijn, dan dat er aan de Hon- gaarsch-Roemeensche grens eenige schermut selingen hebben plaats gehad, waarbij over en weer enkele gevangenen zijn gemaakt Wat deze schermutselingen betreft, uit de Duit- sche en Oostenrijksche legerberichten schijnt men te mogen afleiden, dat het nieuwe front is ingedeeld bij dat van den Oostenrijksch- Hongaarschen opperbevelhebber aartshertog Karei, zoodat generaal von Mackensen ook aan dezen ondergeschikt is. Niet onmogelijk wordt het verrassend be gin gevolgd door een verrassende militaire actie. Elk der partijen wil natuurlijk gaarne aanvangen op de gelukkigste wijze en beiden zullen zij zich daartoe hebben voorbereid. Het zal er vooral op aankomen om dadelijk gunstige stellingen aan te nemen. Overwel digende overwinningen zullen er niet zoo gauw worden behaald was het niet een Roemeensch generaal, die schreef, dat het wel een jaar zal duren, voordat Roemenië over de Transsylvanische Alpen zal kunnen trek ken om Zevenburgen te bezetten? Roemenië kan, bij wijze van spreken, alle kanten uit. Het kan op Zevenburgen1 aftrek ken en ook op Bulgarije, het kan via Servië meehelpen Hongarije binnen te vallen. En het komt er voor de tegenpartij op aan, om op alles voorbereid te zijn en te trachten daar het sterkst te zijn, waar de slagen het hardst zullen vallen. Over eenige dagen zal zich het Roemeensche veldtochtplan wel nader af- teekenen. De betrekkelijke stilte op de overige oör- logsterreinen houdt ongetwijfeld verband met de komende gebeurtenissen op het Bal- kan-tooneel. Dit nieuwe operatieterrein biedt over en weer de gelegenheid tot 'manoeuvree ren. Vroeger geschiedde dit op één enkel slagveld. Nu moet dit gebeuren op de geza menlijke oorlogstooneelen. Het frissche le ger van Roemenië zal wel geen beslissende factor vormen. Waar het om millioenen gaat, zullen de honderdduizenden, die Roemenië in het veld kan brengen, waarschijnlijk niet voldoende gewicht in de schaal leggen om deze naar beneden te doen gaan. Eén handi ge of onhandige zet op één der vele krijgstoo- neelen kan misschien echter het geheele oor logsspel doen winnen of verliezen. Een stra tegisch genie, die op het gunstige oogenblik zijn slag weet te slaan, is wellicht in staat de krijgskans blijvend in de eene of in de andere richting te brengen, zoodat er geen keeren meer mogelijk is. Tenzij het nieuwe front het lot van de andere deelt en er in den algemeenen toestand geen verandering komt, d.w.z. dat over en weer de langzame uitput ting voortduurt ea de entente door den zwaarsten druk uit te oefenen op Oostenrijk, dit land het eerst strijdensmoede weet te ma ken wellicht op hetzelfde oogenblik, waar op ook bij sommige der entente-landen de onmogelijkheid tot het voortzetten van den strijd zich voordoet! HET ROEMEENSCHE LEGER. Het Roemeensche leger heeft, naar de Köl- nische Ztg. herinnert, nog onlangs een reor ganisatie ondergaan, die in hoofdzaak be staat in de verlenging van den militairen dienst met 4 jaar (2 jaar voor den militie- en 2 jaar voor den reservedienst). De dienst plichtige soldaat dient nu van zijn 22e tot zijn 47e jaar, en wel 7 jaar in het actieve leger, 12 jaar in de reserve en 6 jaar in de militie. Het actieve leger bestaat in vredes tijd uit 5 legerkorpsen, omvattende 10 divi sies infanterie, 10 brigades cavalerie en 10 brigades artillerie. In oorlogstijd bestaat het veldleger, zon der aanvul lings-, bezettingstroepen en land storm, uit 250,000 man infanterie, 18.000 man ruiterij, 800 stukken geschut en ongeveer 300 machinegeweren. De Kölnische schat de gezamenlijke sterkte op ongeveer een half milüoen. Als het beste wapen geldt de artillerie. 'Evenals de Noordzee voortdurend onze kusten1 afknaagt en ons land ontneemt, heeft Engeland de Oceaan te duchteni, als de ge vaarlijkste vijand, die het nu al eeuwen lang op zijn ondergang gemunt heeft, en stellig eerlang zal slagen, zij het dan ook over milli oenen jaren. In 1876 bedroeg de oppervlakte der Engel- sche eilanden te zamen 56.964.260 acres (1 acre is 4050 vierk. M.) in het jaar 1900 was dit getal gebaald tot 56.782.053 acres. In die 24 jaar heeft Engeland dus niet minder dan 182.207 acres of 788 vierk. kilometer land verloren. Dat is per jaar 30a/t K. M De stad Loasowis Castle bij Wirral lag een jaar of zestig geleden nog een halve Engel- sche mijl van de zee. In 1903 lag ze echter reeds vlak aan het strand. Per jaar is de zee hier dus 16 M. verder landwaarts gedron gen. KORTE BERICHTEN. Duitschland heeft Roemenië den oorlog verklaard. Reuter meldt, dat de Amerikaansche fa brikanten weigeren, de kleurstoffen, met den onderzeeër „Deutschland" aangevoerd, te koopen, daar de prijzen tien of twaalf maal hooger zijn dan de normale, terwijl men zich zeer goed met de inlandsche kleurstoffen kan redden. Het Britsche legerbericht meldt, dat ctn hevige storm een eskader van acht vliegtuigen over, vijf keerden niet terug. Het Oostenrijksch legerbericht meldt de eerste gevangen genomen Roemenen, de voor hoede van Aartshertog Karel's leger is met een Roemeensche leger slaags geraakt. De Duitsche keizer herft per automobiel een bezoek gebracht aan de vesting Krakau. Het Grieksche stoomschip Leandras is in de Middellandsche zee tot zinben gebracht de bemanning werd gered. Een aantal handelsonderzeeërs, nog grooter dan de „Deutschland" en de „Bre men" staan volgens een Duitsch bericht op stapel en zullen spoedig in de vaart gebracht worden. De Duitsche keizer heeft naar aanleiding van den gelukigen terugkeer van de „Deutschlandreen aantal ridderorders ver leend: Dr. Lohmann, de directeur van de Oceaan-reederij kreeg de kroonorde tweede klasse, de geheele bemanning van de boot ontving onderscheidingen, aan kapitein Kö- nig werd het ridderkruis van de kroonorde der Hohenzollerns verleend. Vertegenwoordigers van de voornaams te Duitsche vakbonden hebben te Berlijn ver gaderd en besloten den rijkskanselier, den bondsraad en den rijksdag, te verzoeken, den van staatswege aan slachtsoffers van den oorlog te verleeneni»steun op vasten1 basis te vestigen de thaqs voor dat doel bestaande vereenigingen samen te smelten en den vak- vereenigingen medezeggenschap te geven in de te treffen maatregelen van steun. De rijksconferentie der Duitsche soci- aal-democrtische partij zal half September plaats vinden. In Frankrijk is opgericht een bond, die zich noemt „Voor het leven". Hij stelt zich ten doel de achtergang van de geboorte te bestrij den, vooral door het aankweeken van verant woordelijkheidsbesef ten aanzien van de be stendiging van het Fransche ras. Prof. Paul Bureau is er voorzitter van. DE VISSCHERIJKWESTIE. De „Daily Mail" meldt, dat de Britsche regeering voor elke ton va nde 60% der Hol landsche haringen, die naar neutrale landen zullen' verkocht worden, aan de Nederland- sche eigenaars een toeslag van 30 shilling zal betalen. Een' firmant van een Hollandsche reederij zeide, dat de Hollandsche haringen als ge woonlijk op dc open markt zullen, verkocht worden.. Als Duitschland 60 shilling per ton biedt en Amerika 40, zal Amerika de visch krijgen, omdat de 30 shilling der Britsche re geering den prijs op 70 shilling zal brengen maar als Duitschland 75 shilling biedt en Amerika 40, zal 'Duitschland de visch krijgen mits het niet reeds zijn 20 procent van de ge heele vangst had. Het is mogelijk, dat door het aanbod van dr 30 shilling extra Duitsch land. niet eens zijn 20 procent zal krijgen, Amerika zal, naar de zegsman van de „Daily Mail" veronderstelde, het grootste deel van de 60 procent krijgen, dat naar neutrale lan den gaat. Voorts is overeengekomen., dat de vastge houden vaartuigen zoo spoedig mogelijk zul len worden losgelaten en dat de Britsche re- geering aan de Hollandsche eigenaars volle dige vergoeding zal geven voor het verlies van een deel van hft seizoen. Het bedrag zal worden berekend op den grondslag der ont vangsten van een gemiddeld seizoen. Ook zal de Britsche regeering ieder schade betalen aan de geïnterneerde schepen overkomen. Er zijn 30 vastgehouden, schepen, die niet aan de visscherijvereeniging behooren, en die niet zullen worden losgelaten. De andere zul len spoedig weer aan het visschen zijn. Volgens de voorwaarden der overeenkomst zullen de 30 shilling perton, welke de Britsche regeering aan de Hollandsche eigenaars zal betafen worden belegd in de oorlogsleening, ten bate van de eigenaars. Gistermiddag heeft te 's-Gravenhage een gecombineerde vergadering plaats gehad van de besturen van de haring-reedersvereeniging en van de vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherij, met de deputatie uit de haring-reeders, welke in Engeland ge weest is fer bespreking van de door laatstge noemde commissie met de Engelsche regee ring getroffen regeling. Deze regeling zal onderworpen worden aan de goedkeuring van de haring-reedersvereeniging, welke he denavond te 's-Gravenhage zal vergaderen. DE UITVOER VAN VETTE SCHAPEN. „De Tijd" komt een klacht voor over de thans geldende regeling voor den uitvoer van schapen'. Het was Vrijdag de dag, dat in Purmerend 1200 schapen aangevoerd werden ter markt. Deze dieren waren bestemd voor den uitvoer. Zij werden alleen ter markt aangevoerd om getaxeerd te worden. De taxatie geschiedde door negen man, waarvan zes kooplieden en drie veehouders. Meer hadden de kooplieden niet te doen. De regeling van den uitvoer is geheel in handen van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De handel is buitengesloten. De leden van de Holl. Maatschappij van Landbouw zijn er misschien mee gehaat, de niet-leden tot heden' in het geheel nog niet. „Wat is het geval? Voor enkele weken' werd aan de afdeelingsbesturen gevraagd een op gave van het aantal schapen, geschikt om te worden uitgevoerd. Zoowel bij leden als niet- leden werd opgave gevraagd. „Het resultaat was, dat er veel meer scha pen beschikbaar waren, dan volgens de circu laire uitgevoerd zouden mogen worden. „Na een.'viertal weken werd de uitvoer eerst geregeld, en wel zóó, dat deze week van uit Purmerend en Alkmaar elk 1200' schapen ver zonden mochten worden. „Om nu iederen vetweider in de gelegen heid te stellen, schapen te verkoopen, mocht ieder slechts 10 stuks aanvoeren. Voor Pur merend konden dus slechts 120 aanvoerders zijn. Het is zeer natuurlijk, dat nu eerst de leden van de Holl. Maatschappij van Land bouw in de gelegenheid gesteld werden scha pen kwijt te raken. De niet-leden bleven ver stoken van die gunst. De meesten dezer kun nen om principieele redenen geen lid worden vap de Maatschappij van Landbouw. Zij zijn lid van den R. K. Land- en Tuinbouwraad in het bisdom Haarlem. Dat is hun vereeni ging. Zij worden nu ten achtergesteld. Zij niet alleen, maar met hen ook zij, die hetzelf de beginsel getrouw zijn." Naar het blad verneemt, zullen dé volgende week dagelijks tweeduizend schapen van uit Purmerend verzonden worden. Binnen afzien- baren tijd zal het aantal nog meer dan twee-, duizend bedragen. KOFFIE. Gisteren zijn vrijgegeven 44,496 zakken koffie, herkomstig uit Zuid-Amerika, Afrika en onze koloniën, benevens een aanmèrkelijke hoeveelheid koffie uit Engeland en Frankrijk, welke koffie geruimen tijd was vastgehouden, hangende de onderhandelingen over eene nieuwe regeling betreffende den invoer van koffie in ons land. D'E GR AAN-KWESTIE. In de gisteren te Middelburg gehouden vergadering van de Coöperatieve Landbouw- vereeniging op Walcheren, werd medegedeeld zoo zegt de Tel. dat de regeering niet zal overgaan tot opvordering van graan, nu de graanschepen zijn losgelaten. Het in beslag genomen- graan blijft onder berusting van den eigenaar, tot dat het opgevorderd wordt. EEN TWEEDE HUGO DE GROOT. Gistervoormiddag is der 'Duitsche ge- interneerde officieren van het fort Wiericker- schans (bij Bodegraven) ontvlucht, n.l. de luitenant Eicheloch, die reeds vroeger een po ging tot ontvluchting deed. 'De vlucht was echter van korten duur. In den middag werd de officier door twee vrouwen ontdekt in het gras aan de oude spoorlijn GoudaRotterdam. Deze meldden dit direct aan de stationswacht, waarna de Duitscher spoedig was gesnapt. Hij werd di rect naar het depot teruggebracht. De ont vluchting heeft zich als volgt toegedragen: Een der geïnterneerde officieren kon 't depot verlaten, omdat de autoriteiten van meening waren, dat deze militair-vlieger onrechtma tig was geïnterneerd. Gistermorgen vertrok deze met zijn koffers per auto. De ontvluchte officier was in een der koffers gekropen-, had onderweg zijn schuilplaats verlaten en was bij Gouda uitgestapt van waar hij te voet ver der is gegaan tot hij aan de oude spoorlijn kwam en daar verder geen weg meer wist. NADEREND ONHEIL? HOE HET TE KEEREN? Deze vragen stelt de Nederlander in ver band met enkele uitlatingen, volgens welke wij het recht verbruid hebben, bij deti vrede ook maar een doodbescheiden advies te mo gen geven en met de verklaring van Dr. Co lenbrander in de Gids van Augustus, dat wij „het onheil, dat misschien over ons zal ko men', (hebben) tegemoet te loopen en' naar het leven te staan". iHet blad merkt op, dat géén neutrale mo gendheid er zoo hachelijk voorzit, als -wij. En het besluit aldus. „Men' zal er niet in slagen ons wijs te ma ken, dat wij slechts af te wachten hebben, in koele berusting de komende dingen tegemoet- tredend. Aan ooievaarspolitiek hebben wij een broertje dood. Aan fatalisme zouden wij, nog eer het noodlot trof, uit pure neerslachtig heid ondergaan. Wij hebben het Godsvertrouwen, dat ons individueel tot schild strekt, nok in ons nati onaal* bewustzijn tot -daadwerkelijke uiting te brengen. Hoe het naderend onheil te keeren? 'Eenvoudig door het „naar het leven te staan" Of vyij er op, of wij er onder. Een derde be staat niet. Doch wat nu, erop is het eenig prespectief, dat ons toelacht, het éénig doel waarvoor wij op onze beurt, goed en bloed dienen over te hebben! Zoo zij het BINNENLAND. Gemengd nieuws. ROOKEN DOOR SCHOOLKINDEREN. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft ten geleide van een uitvoerig rapport over het rooken door schoolkinderen, een adres aan verschillende gemeenteraden ge richt met het verzoek, een bepaling te maken, krachtens welke de verkoop van tabak onder welken vorm ook aan leerplichtige kinderen wordt verboden. VERSTERKING DER ZUIDERZEEDIJKEN. Met het versterken der Zuiderzeedijken on dervindt men nog al veel vertragingen. Nu men thans bezig is de binnenzijde met een 7 meters breedpn berm te versterken, wordt de losse ondergrond, welke geheel uit veen be staat, op onderscheidene plaatsen opgewerkt en tot meer dan 2 meter hoogte opgezet. Tus- schen Durgerdam en Uitdam, nabij „het Boschje" ondervindt men weer dijkscheurin- gen, op dezelfde plaats, waar deze eertijds voorkwamen en met zand gedicht waren. Aangezien er veel grondige bezwaren tegen geheele demping van het groote Kinselmeer bestonden, is besloten het groot meer te doen behouden en den binnenberm alleen aanzienlijk uit te breiden. In het laatst der vorige week zegt de Tel. maakten het Twee de Kamerlid de Jong met den burgemeester en secretaris van Broek in Waterland een in spectietocht naar de plaatsen van de door braak bij Uitdam en Zuiderwoude en vonden de toestanden daar treurig en is dringende hulp van regeeringsweg meer dan noodig. DE NADERENDE HERFST. 1 September begint de meteorologische herfst. Hij eindigt den laatsten November. Met den herfst van den kalender wil hij niets te maken hebben. Ieder jaar veroorzaakt het naderen van den herfst bij veie menschen een gevoel van me lancholie. Dit gevoel is voor het grootste deel daaraan toe te schrijven, dat we weer voor nen -angen onaangenamen winter staan, ten deele ook aan de egale nevellucht. Slecht is het herfstweer echter niet altijd, eer het te gendeel is waar. In het algemeen kan men zeggen, dat het droge weer door Oosten-, het natte door Westen-, het warme door Zuiden-, en het gu re door Noordenwinden veroorzaakt wordt. Een langdurige neiging tot regen is aan Wes telijke windrichting toe te schrijven. Als de wind N.W. is, heeft men meest ruw weer. Meest is het eerste gedeelte van den herfst het aangenaamste jaargetijde. Het mooie weer is buitengewoon bestendig. De lucht- drukverdeeling over het geheele werelddeel is zeer regelmatig en ondervindt geen sto ringen, de temperatuur kan óp de heldere Septemberdagen en zelfs nog in October vrij hoog zijn, zonder echter hinderlijk te worden. Onweer komt zelden voor. Als niet de avond zoo vroeg inviel, zou het de ideale tijd voor reizen zijn. De „Altweibersommer," zooals de Duit schers dit gedeelte van den herfst noemen, is een karakteristieke eigenaardigheid van het grootste deel van Europa. Het typische van de weerstoestand is een wolkelooze hemel en windstilte, zoodat de zon, ofschoon zij ai lager daalt, nog veel warmte kan geven. De duur van den mooien nazomer is afwisselend, meest echter duurt deze wel een paar weken. De BURGEMEESTER [der gemeente ALKMAAR brengt hiermede ter kennis vaa belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisse ling van brood- en meelkaarten zal plaats hebben op Donderdag 31 Augustus a.s., in het bureau voor levensmiddelenvoorziening Limmerhoek 8, alhier, welk bureau daartoe dien dag geopend zal zijn van 9—1 en van 2—5 uur, en dat aan bakkers en meelhande laren dien dag geen meel zal kun nen worden verstrekt. Alkmaar, den 29 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, G RIPPING. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen voorziening, te Alkmaar, brengt hiermede ter algemeene kennis, dat de tot dusver nog van kracht geweest zijnde maximumprijzen van groenten en vroege aardappelen ver vallen zijn. Alkmaar, den 29 Augustus 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. Zelden duurt het mooie weer korter dan- een week, hoewel plaatselijke storingen, (onr weersverschijnselen) den zonneschijn onder breken. Soms duurt deze periode tot half October, soms zelfs tot eind October. De temperatuur is in dezen tijd overdag vrij, hoog. Slechts zeer zelden kan het mooie, zonnige weer van den nazomer de tempera tuur niet doen stijgen. Gewoonlijk wijst de thermometer zomer-temperatuur aan: 20 gr. C. (68 gr. F.) De avonden zijn dikwijls in October nog zoo warm, dat men met open ramen kan zitten. E>e gelijkmatige luchtdrukverdeeling is fa de oorzaak van, dat de nazomer zoo goed is. In den ^mooien nazomer" ligt een hoog over heel Europa, het hooge Noorden en het ver re Noord-Westen uitgezonderd, waarvan de kern in Midden- en Zuid-Europa ligt De winden zijn zwak en eenigszins variabel, Zuid-Oost is de hoofdwindrichting. Meestal heeft men dezen weerstoestand om streeks de dag en nachtevening. De uitdruk king „equinoctiale stormen" past dus niet op ons werelddeel. Wel volgens stormen' op deze goedweerperiode. Gewoonlijk gebeurt dit echter in het begin van November of in het eind van October. De weerkaart ziet er dan zeer onrustig uit. De isobaren dringen op elkaar aan en op den Oceaan heerschen diepe depressies. Hevige winden zijn in Sep tember en October geen regel. Doch een en kele maal komt wel eens een hevige storm voor, bijv. die van 30 September 1911, welke over West-Europa losbrak, onnoemelijk veel schade aanrichtte en tallooze schepen deed vergaan. De richting waaruit de hevige herfststormen komen is haast altijd Zuid- West. Het zijn dus warme-stormen, in te genstelling met de Februari- en Maartstob- men, die uit Noord-West komen. Het eigenaardige van dezen weerstoestand is een donkera tot neerslag overhellende lucht en een onaangename vochtige wind, die het rillerige gevoel veroorzaakt, dat No vember zoo dikwijls geeft. Dit ruwe nattig-koude herfstweer komt soms al in October voor. Bij herfstweer waait de wind krachtig uit het Noord-West of Noord, het vochtigheidsgehalte is hoog en lichte neerslag verhoogt het onaangena me. De eerste vorst is een nachtvorst. Zoo'n vorst vooronderstelt een volkomen helderen, onbewolkt en nacht. Die nacht veroorzaakt een sterke temperatuursdaling, zelfs in den nazomer bij Zuidenwind, als de dag-tempera turen vrij hoog zijn. De nachtelijke uistra- ling is in September zelden voldoende om naciimorsten te verkrijgen. Daarom komen in den nazomer in ons land zelden nacht vorsten voor. Meest beginnen zij in October, soms pas in November. In een hooggebied, met helder rustig weer, zal het eerst nacht vorst voorkomen. Soms is het een gevolg van ruw weer, wanneer de nachtvorst aan sluit bij een periode van stormachtigen Noord-Westen tot Noordenwind met regen buien, die in den avond ophouden, en dan voor helder rustig weer plaats maken De eerste sneeuw is evenmin aan een be paalde luchtdrukverdeeling gebonden, al geldt als regel de luchtdrukverdeeling van het ruwe herfstweer. De sneeuwvlokken val len bij deze periode steeds bij dooiweer en zijn met regen vermengd. Een bepaalde tijd is er niet voor de eerste sneeuw; soms valt zij reeds in November en wordt dan door een lange goedweerperiode met vrij hooge tempe ratuur gevolgd. Andere jaren viel zij eerst in het einde van December. De herfst levert van alle jaargetijden den meesten nevel en mist. Nevel en mist vormt zich bij haast volkomen windstilte. Mist of nevel kan twee heel verschillende; typen in luiden als de nevel daalt, zegt de boer, komt er goed weer; stijgt hij, dan wordt het weer slecht. Deze dubbele rol van den nevel wordt verklaard door de twee manieren, waarop zij ontstaan kan. COURANT. fiïa»

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1