Het al te goede hart. FEÜ1LLET0K. YABIA Telegrammen van heden. Nevel kan zich In de eerste plaats vormen door een sierke, nachtelijke uitstraling, die door afkoeling vergezeld wordt. Bofien moe rassige weiden «et men zelfs in de heldere zomernachten grauwwitte nevelsluiers. Deze plaateen hebben natuurlijk op windstille da gen een hoog vochtigheidsgehalte, en zijn dus in heldere nachten zeer geschikt om ne vel te vormen, die eerst op den grond ont staat, spoedig stijgt tot een paar meters hoogs te. De nevels, die in de heldere herfst- en winternachten gevonrid worden en soms ook overdag te zien zijn, ontstaan op dezelfde ma nier. De onderste luchtlagen worden het eerste en het sterkste afgekoeld, terwijl boven de nevelzee aan de aardoppervlakte de helde re hemel staat. Dit is een droge nevel, d.w. z. zij gaat nooit gepaard met de oaaangena me motregen. Deze nevel vormt zich vaak bij strengen vorst en is een goedweerver- schijnsel. Nevel of mist wordt dus het eerst in de kern van een hoog gevormd en strekt zich dan over een vrij groot gebied uit Een tweede soort nevel vormt zich als een warme, vochtige luchtstroom in aanraking komt met koude lucht, vooral wanneer na een voorafgegane vorstperiode een zwakke Zuid- Westen of Zuidenwind waait. Zulk een plot seling opkomen van Westenwind komt slechts bf) bewolkten hemel, dalenden baro meter en een daarmee gepaard gaanden stij genden luchtstroom voor. Ook de nevel stijgt mee en zoo voorspelt stijgende nevel slecht weer, regen, bij vorst dooi of sneeuw. Deze vochtige nevel, die vooraLin den na- herfst en in den winter voorkomfj is aan geen bepaalde luchtdrukverdeeling gebonden, doch zij vooronderstelt Zuid-Westenwinden en een dalenden barometer. Zulk een nevel gaat spoedig in een mist over. November is de mistmaand bii uitnemend heid. In den kalender der eerste rransche re publiek, noemde men dit tijdvak met recht „Bnimaire." In deze maand kan echter dagen achtereen een heldere hemel voorkomen. Daar in dit gedeele van hét jaar de nachtelijke uitstraling grooter is dan de zonnewarmte, brengt deze periode meer koud dan warm weer, nu eens regelmatige nachtvorst, dan weer bij Oosten- of Noord-Oostenwind, tamelijk strenge kou. Hooge temperaturen komen in November slechts dan voor, als de nachtelijke afkoeling door een dik wolkendek belemmerd wordt en tegelijk een zwakke, warme wind uit zuidelij ke richting waait Breekt 's middags de zon door, dan kan de temperatuur aanmerkelijk stijgen. Gewoonlijk zijn zulke Novemberda gen vochtig en somber, soms zelfs regenach tig (motregen) en verre van aangenaam. Soms houdt dit weer dagen achtereen aan. Er ligt een hoog in Zuid-Oost-Europa, een laag in het Noord-Westen. Zwakke Zuid-Oosten tot Zuid-Westenwinden rijn hier het gevolg van. t In enkele gevallen komt in November al zeer strenge vorst voor. Bij zulk een periode heerschen steeds Noord-Oosten tot Oosten winden, zij brengen in dit gedeelte van het jaar sterke temperatuursdaling, waarvan de intensiteit met aë snelheid van den wind toe neemt. Dit vorstweer houdt aan, tot de Oostelijke wind zich begint te verzuidelijken. Strenge vorst is echter vrij zeldzaam in November, hoewel enkele heldere nachten met vrij ster ke koude ieder jaar voorkomen. In den be kenden kouden winter van 1890 was er reeds strenge vorst in November. In zulke gevallen ligt er een hoog in het Zuiden, een laag in het Zuid-Oosten; de de- Eressies trekken van het Zuid-Westen naar et Oosten, soms ook in omgekeerde rich ting, maar steeds in Zuid-Europa blijvend. UIT HEILOÜ. De Weleerw. heer P. M. Simons is door Z. H. D. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan alhier. KORTE BBERICHTEN. Bij Assenode is door ondergraving van den draad over de grens gekomen een Feld- webel, die, door den honger gedreven, met twee soldaten van het front bij Verdun is ge- deserteüri. De twee soldaten kwamen echter met den draad üi aanraking en werden ge dood. In Qelderland hebben enkele groote opkoopvereenigingen aan haar leden per cir culaire verzocht de varkenshouderij in te krimpen, wegens de moeilijkheid om in de behoefte aan voederartikelen te voorzien. Nabij kasteel Menten te* Heerlerheidc werden door de ambtenaren een twaalftal personen aangehouden die zakken op hun rug droegen. De inhoud der zakken werd in beslag genomen, circa 170 kilo worst, vleesch, margarine en koffie. Bij den landbouwer v. d. V. aan den Ko ningsweg te Utrecht heeft een knecht, een ze kere v. M., bij het schieten op vogels een 15- jarigen jongen doodgeschoten. Bij een arrestatie op den Schiedamschen Roman naar het Duitsch van Marie Diers. 5) Dijk te Rotterdam. van een beschonken kolen- werker, heeft het publiek zich hevig tegen die arrestatie verzet door de politieagenten met ledige flessrhen en vuil te werpen Tal van Friesdie boeren, die geregeld 60 h 80 varkens mestten, rijn door het dure krachtvoeder daarmee opgehouden. Als het zoo blijft, zal spoedig gebrek rijn aan varkens voor de slachtbank. Gisteren is de wacht aan de Hembrug met een compagnie van 150 man infanterie versterkt. Gisteren is de bliksem in den toren van de Ned. Herv. kerk te Monnikendam ge slagen. Brand is niet ontstaan, doch wel veel schade. B. en W. van Zaandam hebben van Ged. Staten vergunning ontvangen om 25 openingen in de kistdammen te maken, voor al met het oog op brandgevaar. De deputatie uit de haringvisschexs, welke naar Londen was vertrokken itot rege ling van de bekende visscherij-kwestie, is gis teren teruggekeerd. Te Amsterdam rijn twee brievenbestel lers gearresteerd wegens het verduisteren van postzakken. De gemeenteraad van De Rijp heeft de finitief besloten o mtoe te treden tot de N. V. Midden-Noord-Hollandsche Waterleiding. Nu de burgemeesters in Waterland en Zaanstreek gemachtigd rijn tot aankoop van al het -aanwezige grond, is aan veevoeder ge brek ontstaan, daar deze zaak door de burge meester nog niet is geregld. Gistermiddag is ter hoogte van de Spaamdammerstraat te Amsterdam op een trein der H. S. M. geschaten. De heer M. Drayer, gezagvoerder van het s. s. „Noord-Holland" heeft van de Brit- sche regeeriug een zilveren bokaal ontvangen I als blijk van waardeering voor de redding van de bemanning van het Britsche stoomschip „Sabbia" Gistermiddag is de dader van de in braak in het café „De Bijenkorf' te Eeindho- ven, Moot genaamd, tusschen Boxtel en Den Bosch, terwijl hij op de retirade was, uit den trein gesprongen en ontsnapt. De volgende maand worden hier 800 grijsaards, vrouwen en kinderen uit de be zette streek in Frankrijk verwacht om via En geland naar Zuid-Frankrijk terug te keeren. De zeer kostbare postzegelverzameling, bijeengebracht door wijjen Dr. J. H. Eberson zal van II16 September a. s. door de firma M. Z. Booleman publiek verkocht worden. De IJmuider stomotrawler „Azalea" is door de Nederl. regeering aangekocht voor marine doeleinden. v Zaterdag a.s. komen ongeveer 700 Bel gische kinderen in ons land om te blijven tot na den oorlog. Bij particulieren zullen zij worden ondergebracht. De staking bij de „Sierkan" te 's-Gra- venhage is geëindigd. Een 30-tal personen zijn echter uitgesloten. Te Arnhem is gistermiddag de tweede Duitsche officier, die uit Wiericherschans ontvluchtte, en in politiek in den trein naar El ten zat, ontdekt en weer naar het intemee- ringskamp teruggebracht Te Zevenaar is de derde ontvluchte Duitsche officier uit Wiericherschans als non verkleed aangehouden en weer teruggebracht DE JACHT OP DE ONDERZEEëRS. De dichter Alfred Noyea beschrijft het En gelsche stelsel om jacht op onderzeeërs te maken. Hij zegt: een paar dagen geleden had ik gelegenheid met dat stelsel kennis te maken. Vooreerst de manschap, die gekozen is uit vissclic^s en de bemanningen van traw lers. Zij zijn geleidelijk gedrild cn aan disci pline gewend en in marine-unifonrfen gesto ken. Er zijn thans meer dan honderdduizend. Hun visschersbooten en trawlers zijn geleide lijk door de regeering overgenomen en voor de jacht uitgerust; het zijn er ongeveer drie duizend. Hter is aan toegevoegd een vloot van snelle motorbooten, die in het bijzonder voor verkenningsdoeleinden gebouwd zijn. Wat de kwestie der netton betreft, ik vernam dat binnen 25 minut^i iedere onderzeeër, die gerapporteerd wordt in de meeste van onze Engelsche wateren, in een ijzeren val kan ge sloten worden, waaruit geen ontsnappen mo gelijk is. Ik heb zulke vallen gezien via 100 mijl lengte, vallen waarvan de opstelling ver anderd kon worden en de vorm op een sein fewijzigd. Een onderzeeër kan hun zeeën innenkomen, zelfs naar Amerika gaan, zij kan zelfs schade aanrichten binnen hun linie, maar zoo zij dit doet, is haar aanwezigheid bekend en zoo er verder schade aangericht wil worden, zal dat waarschijnlijk door een anderen onderzeeër gedaan moeten worden.' Zoo heb ik de koers van een Duitschen on derzeeër, die zich zelf onopgemerkt waande, van^ dag tot dag aangeteekend gezien op een kaart in een Engelsche haven Er mag bij dit werk van de hulpvloot wel eens op gewezen worden, dat meer dan de helft van haar zorgen aan de schepen der onzsjdigen gewijd is. Engeland veegt de zee van jnijnen schoon, teekent hen op zijn kaar ten aan, waarschuwt het wereldverkeer en geleidt het door duizend ongeweten gevaren heen. En Engeland heeft er voor betaald. Want terwijl de onzijdige scheepvaart enkele uren wordt opgehouden totdat de hand van den politieagent de mijnen heeft weggeno men, worden rij, die op zee op mijnen jacht maken, soms vergeefs thuisgewacht in de kleine havens aan zee. Dat de onzijdigen niet allen deze feiten"over het hoofd zien, blijkt uit de buitengewoon edelmoedige inschrijvin gen aan boord van transatlantische stoom schepen onder de Amerikanen en anderen voor de weduwen- en weezen der mijn-ja gers. Op een Nederlandsch schip is onlangs aan' het ontbijt in een half uur tijds voor meer dan 1000 dollar bijeen gebracht door de passagiers, die ongedeerd door de wateren vol bedreiging heengekomen waren. benoemd tot kapelaan alhier bij den H, Lau- rentius den Weleerw heer B H C. Hesman „Maar Bob, schimp toch niet zoo woest. En maak niet zoo'n lawaai. Je brengt het heele huis nog in opschudding. Wat heeft die arme dokter je gedaan? Nu ja, hij komt niet goed vooruit, dat is wel zijn schuld. Laat dat toch, ik wil zien of ik hem niet een beetje kan helpen." „Wel, dat moet je juist niet doen. Dat is juist zoo'n razende krankzinnigheid waarom zou je dien helpen? Dat is immers klinkklare onzin. Alleen omdat iedereen van je houdt, daarom wil hij je hebben. Als lokaas, be grijp je? Lieve hemel, Nate, je bent een kind. Jullie beiden hebt omstreeks twee honderd marken maandelijks te verteren. Wat heb je hier in de stad meer noodig? Daarvoor moet jij je nu voor een luien kerel afsloven „Bob," zei Nate, „zullen we dit niet liever morgen bespreken? Mama zal 't hooren en roepen „Nu goed, laten wfe dan naar oom s kamer Paan. Dat is de beste plaats er voor. Kom.' lij nam haar de lamp uit de hand, ging haar voor en zette die daar neer. Zij volgde half angstig. „Och jongen, gr nu liever toch." Hij keerde zich haastig naar haar toe. „Wat zei jfc daar? Jongen? Hij lachte verrukt. „Och, Nate, ik zou kunnen huilen. Och, klei ne Nate, wees toch een beetje lief tegen mij." Hij stond voor haar en had werkelijk rijn oogen vol tranen. „Bob stamelde rij. 1 ,Ja, zie je, zoo'n dwaas ben ik. Een heel klein lief woordje van jou werpt mij een voudig om. Nate, laat mij eens, slechts een enkele maal je pink kussen." „Maar wat haal je toch voor onzin uit I" Hij had reeds haar beide handen genomen en kuste die een paar maal, doch heel be scheiden. Toen liet hij ze los en wendde zich af. „Och, 't is immers toch alles dwaas heid kermde hij. „Bob, ik wil immers lief tegen je zijn," zei Nate, die geheel verbijsterd voor hem stond en zich zonder te weten om welke reden, schuldig jegens hem voelde. „Ja? 1 Wil je dat Werkelijk? Och, Nate, als wij beiden toch altijd maar hetzelf de meenden F" Hij drukte een oogenblik beide vuisten te gen zijn hoofd en zei daarop, zonder zijn oogen te openen, op een harden, drogen, iet wat heeschen toon: „Nate, wil je niet liever den heelen rommel met huishoudgeld en Hü- nefeld en wat er verder is, wegsmijten en Hij nam een aanloop en ging voort: „En met mij trouwen. Dat wil zeggen (voegde Nederland. BUREAU NEUTRALE CONFERENTIE. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Met 2 Sep tember zullen de bureaux der „neutralen conferentie" gevestigd zijn te Bern, te 's-Gravenhage en te Stockholm, terwijl op uitdrukkelijk verzoek van den heer Ford de hoofdzetel van Stockholm naar 's-Gra venhage wordt verplaatst met oog op de bijzondere plaats die Nederland op het in ternationaal gebied inneemt De algemeene secretaris de net. tra 1 en confertnei, de heer Louis P. Lochuer, uit Chicago, wordt be gin dezer week te 'sGiavenhage verwacht. De Neutralen conferentie en de NederL Anti-oorlogsraad, die reeds bij tal van ge legenheden samen werkten, hopen dit ook in het vervolg te doen. WERKLIEDEN-COMPAGNIE. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Op 1 Sep tember wordt opgericht eene werklieden*- compagnie, voorloopig bestaande uit één kapitein (commandant) 3 luitenants, 1 ser geant-majoor (administrateur), 2 fouriers of sergeanten d.d. fourier en landstorm- plichtigen, werkzaam bij de artillerie-in richtingen, die behooren tot eene lichting of jaarklasse welke onder de wapenen is en het bij de compagnie in te deelen personeel van den vrij willigen landstorm. De stand plaats der compagne is gevestigd te Am sterdam. STADSNIEUWS. DE KAARTJES DER ALKMAARSCHE COURANT. Er was heden reeds zeer veel vraag naar de kaartjes voor de inrichtingen van den heer Benner, welke aan bezitters der bon, die in het nummer van gisteren v<jorkwam, worden uitgereikt, tegen 2% cent per stuk (hoogstens 6 stuks per bon). Deze kaartjes geven woens dag tot s avonds 8 uur toegang voor volwas senen en kinderen en rijn bovendien geldig voor een rit De bon moet alleen aan ons bu reau worden ingewisseld en wordt aan den stoomcarousel dus niet aangenomen. Hedenmiddag waren er reeds bijna 6000 kaartjes afgegeven 1 MUZIEKSCHOOL. De af deeling Alkmaar en Omstreken van de Maatschappij ter bevordering der Toon kunst heeft aangekondigd dat de lessen aan vangen op 4 Sept. a. s. en dat de dagen waar op men zich kan aanmelden om die nieuwe lessen bij te wonen rijnDinsdag 5, Woens dag 6 en Vrijdag 8 September a. s. Men ver zoekt ons echter tem elaen, dat dit moet plaats hebben 30 Augustus en 1 September a. s. EXAMEN OP HET ZIEKBED. Als een bijzonderheid vermeldt het „N. v. d. D.," dat j. 1. Vrijdag een patient in het St Elisabethgesiicht alhier, de heer P. Jonker, hoofd der school te Zoutkamp, met goed ge volg hei mondeling examen voor de acte Fransch L O. heeft afgelegd. Op verzoek van den heer Jonker had de minister van Binnen- landsche Zaken er in toegestemd dat het ex amen aan het ziekbed werd afgenomen, waar toe twee examinatoren naar hier overkwamen. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat het bericht juist is eu dat de heer Jonker slaagde. OESLAAGD. De heer G. J. A. Heino, alhier, slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen fransch LO. BENOEMD. Z. H. D. de Bisschop van Haarlem heeft hij er razend snel bij): je voorloopig met mi verloven, totdat ik trouwen kan. Dat kan spoedig gebeuren, met een jaar al. Ia mijn geboortestad in Holstein krijg ik dadelijk practijk. En tot zoolang zou je bij mijn moeder nu koken, breien of wat anders kunnen leeren. Of in 't geheel niets. Eens flink uitslapen, en je „Maar Babi" zei Renate. „Dat gaat toch niet!" „Waarom gaat dat niet? Natuurlijk gaa dat Ik heb er over nagedacht, totdat ik ner gens anders meer over kon denken. Als je mi; eens kont zien, bij mij thuis. Zeg toch niet neen, Nate, zeg dat toch niet, je weet niet in welk een toestand ik verkeer. Zeg liever niets. Je weet het nu. Denk er over na Geen mensch tusschen hemel en aarde houdt zoo veel van je als tic. Dat kan ook niet Je zuli: het zoo vreeselijk goed bij mij hebben, Nate. Wat het koken leeren betreft, dat zei ik rnaar zoo. Ik neem een paard voor je. Houdt je van paarden? Als je zegt: dat schilderij is moo; of die halsketting of wat woep, dan heb je het aL Ik zal slechtffNverken om je mooie din gen te geven. Je zult je vingertjes nooit hoe ven te vermoeien. Je zult och Nate, Nate, Nate, ik praat mij nog dood. Zeg toch wat. Zeg toch wat vriendelijks". „Maak me niet dol, Nate. Zeg 't eindelijk Wil je met mij gaan? Al dien onzin aan zich zelf overlaten (Woedt vervolgd.) ARRONDTSSE MENS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. C. N, Wesfwoud, melkvervalsching, 1 maand gev G. H. T„ zonder vaste woonplaats, dief stal, 1 maand gev. P. B., Castricum, Vernieling, 10 boete, subs. 20 dagen hecht. G. S. en S. de G., Broek op Langendijk, visschen in verboden water, de eerste 7 dagen gevangenisstraf, de tweede ƒ14 boete of 7 jjagen hecht DUBBELTJES-WISSELEN. Was er gisteren aanleiding het uitgaande en kijkende publiek te waarschuwen voor de zakkenrollers, thans rij den winkeliers en neeringdoenden een even gegronde waar schuwing gegeven en wel met het oog op de zoogenaamde dubbeltjes-ruiling. Die dub beltjes-ruiling is een spelletje waarbij winke lier of neeringdoende altijd het loodje legt Een of meer vrouwen komen een winkel bin nen koopen een kleinigheid en vragen voor liet terug te ontvangen geld dubbeltjes. Vleestal verhuist het gekochte eerst in de zak van de koopster en dan vraagt rij brutaalweg om dubbeltjes van een zeker jaartal. Gister gebeurde iets dergelijks in een der winkels in de Langestraat Een paar vrouwen kwa men binnen, kochten een stukje zeep, betaal den met een gulden, die later spoorloos ver dwenen was en vrchgen dubbeltjes terug. Het slot der historie laat zich gemakkelijk begrjjpen. Toen de vrouwen uit den winkel waren gegaan, kwam de eigenares tot de overtuiging dat zij een schade had opgeloo- pen, gelukkig niet groot, slechts 1.50, plus de verdwenen gulden en plus haar zeep. Men zij dus op rijn hoede voor dergelijke prak tijken! BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 21 tot 26 Augustus rijn in het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 104 kuipbaden 130 rege*baden le klas, 329 regenbaden 2e klas, tezamen 563 baden. ANTI-KERMISSAMENKOMST IN HET 'GEBOUW „WAAKT EN BIDT." Voor velen onzer militairen was het gis terenavond een genotvolle avond in bovenge noemd gebouw. De dames Kielburger en de Groot, immers, die zich verleden jaar reeds wflA'erdiende lauweren verworven hadden met hun zang en ensemblespel deden zich weer voor onze gemobi liseerden hooren. De zaal, die des Zondagsavonds maar matig bezet was, was nu geheel gevuld en tooi allen gezeten waren, opende de voorzit ter van het comité voor het Militair Tehuis, de heer Schipper, met een kort woord, waar in hij het bekende trio welkomt heette, waar na hij allen verzocht Gez. 43 1 aan te hef fen. Toen, kregen de dames het woord en hpe uitnemend hebben zij 't vertolkt in zang, in de wijze van zeggen, in muziek. Wij weten niet wat wij meer moeten roe men. de uitdrukking, het diepe gevoel, de waarmee mei. Kielburger ons en in extase bracht of het vlekkeloos reine spel der violiste, die geen moeilijkheden scheen te kennen, maar de hoogste tonen deed klinken als kirstal en wier dubbelgrepen terecht bewondering wekten. Haar zuster, die een bescheidener rol vervulde, deed zich kennen als een uitnemende accompagnatrice. Het programma was zeer afwisselend, o.a. werden ten gehoore gebracht Berceuse de Jo- celyn, der Sohn der Heide van Kéler Béla, een machtige fantaisie uit „Faust" door Sara- sate, een concert van Bériot Verder troffen het diepgevoelde lied „Moe derloos" van B. Diamant, het pittige vera van den BeBiaardier van Hullebroeck „Mijn Moedertaal" van F. BrandtsBuijs en Landstormlied en Holland, twee. liederen, welke insloegen, zoodat aan het applaus geen einde scheen te komen. De schoone zang maakte dat telkens de bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee" werd ter hand genomen en dapper gezongen werd door de mannen, voor wie het volks lied zulk een groote, opbouwende kracht is. Met zeer veel voldoening mochten allen op dezen welgeslaagden avond terugzien; één ding was jammer, dat er niet nog meer mili tairen aanwezig waren, want hier was werke lijk kunstgenot te smaken. De voorzitter wekte dan ook ieder op, hedenavond meer ka meraden mee te brengen, opdat het huis vol worde. Met het zingen van Gez. 96 werd dit sa menzijn besloten. D« Kermis. We zijn nu al eenige dagen in het drukke kermisgejoel, draaiorgels vandeeenvoudigste tot de meest weelderige, van verguld en glas schitterende bouwsels, doen hun best elkaar te overstemmen, 's avonds schitteren de elec- trischt lichtslingera van den stoomdraaimo- len, de figuur acht baan, walmen de fakkels voor de kleinere kraampjes, glanst het witte gaslicht in andere. Drukte op straat, in de café's, waaraan de eigenaars voor deze week specialiteiten hebben verbonden, die het pu bliek met ernst en luim, maar meest luim onderhouden. Er gaat van de Alkma^pche kennis en terecht een roep uit over de groote ver scheidenheid van het gebodene. Ook dit jaar is er weer van alles te zien, te hooren en dik wijls aan den lijve te ondervinden. Wat er op geen kermis van eenig belang mag ontbreken en natuurlijk dus ook op de Alkmaarsche niet, dat is Bennefs stoom- draaimolen. Op het Hofplein staaf hij, een bouwwerk van louter glas en beeldhouwwerk gelijkend, en voor de ingang staande wordt door breede vensters reeds een kijkje in de rumoerige, van gedreun, gejoel en orgeldeu- nen vervulde ruimte gegund, waar men den molen ziet draaien, paarden, varkens en schuitjes in rustelooze beweging meevoerend. Het blijkt steeds een attractie voor de jeugd, zoo'n caroussel en de jeugd is er ook juist noodig om de vroolijke stemming er in te houden. Telkens opnieuw ziet men dezelfde gezichten voorbijtrekken, boven de paarden of in de schuitjes, die als op bewogen zee voortdeinen. Men zou bijna zeggen, dat het niet verstandig is, de kermis met den stoom molen te beginnen, geld rolt snel en wauueer men eens aan bet draaien is, houdt men er t nier zoo gemakkelijk mee op. Maar me nigeen zal wel vóór hij ter kermis gaat, een begrooting opmaken van Wat aan de ver schillende kramen en spellen kan worden uit gegeven dat hij zich aan die begrooting houde 1 Er is immers nog zooveel meer te zien, een prijsvischtent en een schiettent vragen op de Nieuwe Sloot nog de aandacht Het schijnt dat nog niet ieder de verleiding kan weerstaan, om iets van rijn toekomst te vernemen, door middel van een der Minerva's die telken jare terugkeeren. Mochten iemand sombere dingen voorspeld "Vorden, en dreigt rijn kennisvreugde daardoor wat te zakken, welnu, daar staat op het Doelen veld een lach buis,.eenige oogenblikken daar in, en alle leed is vergeten! De verzekering, dat men eens echt smakelijk lachen zal, trekt menigeen aan, als ajs niet het gelach en gejoel zelf, dat uit de tent naar buiten dringt, noopt tot binnen treden. Het is er dan ook goed vol en van de gelegenheid tot -lachen wordt druk gebruik gemaakt, al is het soms onbegrijpelijk waar om gelachen wordt om zich bijv. zekere le dematen te doen radbraken, door over een aantal op bepaalden afstand van elkaar ge plaatste rollen naar beneden te hobbelen lijkt eerder pijnigend dan lachwekkend. Maar er wordt gelachen, ook wel gegild, door de slachtoffers, die dan echter, zoodra ze weer op vasten grond staan, zelf het smakelijkst meelachen om hen, die na hen komen. Op vasten grond ja, als dat maar zoo was! Maar rust wordt er wéinig gegund in het lachbuis, plotseling begint de vloer van de tent heftig te bewegen en werpt allen door el kander. Dan maar rust zoeken op een der bankerr, die zoo uitlokkend tot een zitje langs de muren staan. Alweer mis, de zitting, die er zoo soliede uitzag, blijkt geen mensch te kunnen houden, en zakt plotseling weg. Neen voor rust moet men niet in een lachtent zijn, slechts één ding wordt u bespaard, het trap pen klimmen, een groote transportriem brengt u naar boven, vanwaar op een der vele manie ren de terugtocht kan worden aanvaard, langs de rollen, de goot of de bewegende trappen, of zoo ge voor al deze wegen terugdeinst, daal dan af in het doolhof en zoek er den uit gang van. Ge hebt ook daar soms 'echter vreemde ontmoetingen! Nadat ge uwe behendigheid in de draaien de ton beproefd hebt dan is er op het Doden veld gelegenheid tot ernstiger bezigheid. Naast het lachhuis staat een danssalon en al is „men" verzot op dansen, vindt men het „za lig" en „dol", een one step of two step is gein kinderspel, zie maar eens naar de ernstige ge zichten van de paren die zich over den glad den dansvloer bewegen, op de muziek van een goed orgel. Maar al te lang moet men ook hier niet toeven veel is er nog te ^ienIn het Ca- beret Rosellie, bij de Hoogstraat wordt de kunétzinige mensch gesterkt, het ernstige zoo wel als het vroolijke wordt ten gehoore ge bracht, onder de liederen van het eerste gen re maakt het vredeslied, voorgedragen door de jongste soubrettisie, de kleine Marie Ro sellie, op velen indruk. Wie kunstig werk bewondert, zal zich een bezoek aan de kunst glasblazerij en -spinnerij van den heer Meijer op de Nieuwesloot niet beklagen. Met niets anders dan wat staaf jes glas en een smeltvlam worden daar de wonderlijkste dingen getooverd, vogels met fraaie staarten, zeilscheepjes mei volle tuiga ge, de wimpel in top en de driekleur boven den spiegel, en nog zooveel dingen meer, die tot verbazing en bewondering stemmen. Wij hebben verleden jaar zeer uitvoerig over (le kunstvaardigheid van den heer Meijer ge schreven en meen en thans te mogen volstaan met een bezoek warm aan te bevelen. Vooral kinderen late men dit zien. Weer elders lokt een tent aan waarop Mis Margaretha, de vlammendanseres, de men- schelijke vlinder, in verschillende houdingen gloedvol staat afgeschilderd. Men aan schouwt daarbinnen den menschelijken vlin der die dit op dierlijke vlinders vóór heeft, dat ze, naar believen ieder oogenblik van kleur en vorm kan verwisselen en in korten tijd allerlei vlindersoorten voor toovert. Men zal natuurlijk bij een rondgang door de kermisstad de Paardenmarkt niet verge ten- Daar rijst hoog en massaal op in de fon kelende pracht van tal loozeelectrische lampjes de Figuur 8-baan, en aanhoudend rollen van die hooge stelling langs grillige bochten en steile hellingen de wagentjes naar beneden, gevuld met enthousiast en vroolijk publiek, dat maar nooit laten kan bij die „heele enge' hellingen de gebruikelijke gillen uit te gieren. Vlak in de buurt staat Benner's Aeroplan,e- carousel, waarin men zich de emotie van vlie gen en welk vliegen bovendien, in voortdu rende scherpe zwenking hellen de machines haar binnen kan verschaffen. Wat verder op zwaaien lustig de luchtschommels op en neer en noodigt de paradetent van den lieer Klein tot het bijwonen cener voorstelling. Ook voor den inwendigen mensch kan be hoorlijk gezorgd worden. De,traditionecIe poffertjeskramen ontbreken natuurlijk niet en hoeveel borden poffertjes er wel niet bij Hoef nagel op de Steenenbrug of de Gez. van der Steen op de Nieuwe Sloot verorberd worden I Het is een voortdurend komen1 en gaan, en hongerig van het „sjouwen" over het kermis terrein laten de meesten het niet bij een por tie! Maar het rijn niet alleen deze tijdelijke ge legenheden, die er in slagen, het publiek tot zich te lokken. Alkmaar is plotseling een ple zierstad geworden met een aantal café-chan- tant's waarop een wereldstad bijna jaloersch zou worden en overal is er wat anders te hoo ren en te zien. In „de Zon" zingt de heer Roe- lofs zijn actueele succes-coupletten „Had je me maar", en een drietal lieftallige schoonen dienen er vrouw Musica. De revue „Had je me maar", die hier vertoond wordt is een lachsucces. In het „Koning Willemshuis' van den heer Nèttenbreijers worden door o. m. een trio coupletten ten beste gegeven, waaron der de solo „Arme Landverhuizers", die zeer in dm smaak van het publiés valt. Het bekende gezelschap, dat daar steeds optreedt, is bij de bezoekers geliefd gewor den. In 't Gulen Vlies" treden op mej. Dina Boelen, Hollandsche Soubrette, de heer Pas toors, Hollandsche Karakter komiek en het duo van Laar.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2