DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss. Het al te goede hart. No. 206 Honderd en achttiende jaargang. 1916 VRIJDAG 1 SEPTEMBER. FEUILLETON. - NEDERLAND. i Deze Courant wordt eiken avond behalve op Zon- en Fees&kgea, «ttgegwm. Afeuwi «i1 ittjpityw per 3 nraand-an voor Alkmaar f franco door het getaste Rijk f 1,25. Afzonderlijke mnranen 3 Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.121 Bij groote contracten rabat. Oroote letters near plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met &0 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden ALKMAAR, 1 September. Een stuk Griekenland, Grieksch Macedonië, heeft zich onafhankelijk verklaard en zich bij de entente aangesloten. Op aanstichting van bevelhebbers van het leger en de leiders der liberale partij is er een comité voor de natio nale verdediging gevormd, welke een procla matie heeft uitgegeven, gericht tot het volk en het leger. „Wij scharen ons, zoo wordt daarin gezegd, aan de zijde van de troepen der geallieerden, teneinde met hun hulp den indringer (bedoeld zijn de Bulgaren) van den Macedonischen grond en uit de rest van Griekenland te verdrijven." Zooals men weet heeft de Grieksche regee ring, die niet kon beletten, dat de entente troepen de Grieksche stad Salonika en Griek sche eilanden bezetten, toegestaan, dat de Bulgaren zich vestigden in Grieksch Mace donië. Aan den minister-president Zaimis weid dezer dagen een adres gezonden, waar in de regeering werd verzocht kolonel Chris- tidoelos te steunen, die zich tegen de Bulga ren had verzet Thans, terwijl er een wij ziging in den generalen staf is gekomen en de entente-gezinde generaal Moschopoulis chef van dien staf is geworden, rukt GriekBch Macedonië, waarin de steden Seres, Drama en Kawalla liggen, zich van Oriekenland af En het doet een beroep op de Grieken buiten Oriekenland. Ook worden er te Salo niki reeds pogingen in het werk gesteld om een vrijwilligerskorps ie vormen 1 Wat moet de Koning, wat de regeering, de bevolking Van het Grieksche rijk nu doen? De Koning is ziek, (dat hij gevlucht is, is niet waar, maar misschien slechts voorbarig), de regeering machteloos en de bevolking houdt reusachtige betoogingen voor en tegen den staatsman Venizeloa. De toestand schijnt zoo: de Koning ia radeloos, de bevolking re deloos en naar alle waarschijnlijkheid de re geering reddeloos. De Fransche pers smeekt en bezweert ge neraal Sarrail nu toch ln 's hemelsnaam voort te maken en .op te rukken. „Sarrail 1 De Russen zijn reeds over den Donau getrokken! Komaan 1 Weest stoutmoedig en vastbera den schrijft de Matin. De Echo de Paris hoopt dat generaal Sarrail het vertrouwen der regeering en der bondgenoóten nu niet beschaamd zal maken, en zegt dat er thans zwakke punten kunnen ontstaan in den keten, waarin de midden-mogeudheden zijn be kneld. En nu komen de Engelsche bladen met Roman naar hst Duitse» van KM 9) „Renate meisje mijn kereltje zei hij geheel onthutst. „Wat heb je? Heb Ik dat gedaan? Met mijn afschuwelijk gepraat? Och, stoor je daar toch niet aan, je hebt er toch anders ook niet aan gestoord. Och, neen, neen, Nate, vergeet dat toch, wees toch vroo- lijk, lach toch weer. Ik heb immers niet alles zoo gemeend, ik zeg immers slechts al die on zin, omdat ik om jou reeds totaal in de war ben. Wat zie je er uit! Je wordt nog ziek!" Nate had (fle grootste moeite hem af te we ren en gerust te stellen, en moest daarbij nog tegen de tranen strijden, die van groote ver moeidheid en uitputting steeds weer te voor schijn wilden komen. Zij had er wat om ge geven als zij nu heel alieen haar kopjes hac kunnen uitpakken. Zijn berouw en wanhoop maakten haar bijna nog ellendiger dan zijn schelden van daar straks. Toen zij nieo meer wist te zeggen, wat hem kon kalmeeren, ver telde zij hem bij wijze van afleiding van haar twist met haarm oeder en vroeg om zijn Qor deel. Hij werd dadelijk stil en kreeg een kleur: „Ja, natuurlijk", zei hij met gesmoorde stem: „Ze trekken aan beide kanten aan je. Ieder zoekt zijn voordeel en jij kimt het gelag beta len. Nee vergeef me, ik wou immers niets zeggen. Ik weet niet wie in deze zaak gelijk heeft. Tij krijgt er in geen geval iets van hoe het ook loopt. Of sta je me toe, dat ik met tan te bespreek, dat jij de overwinst natuurlijk voor je zelf behoudt?" merkwaardige berichen. Zij vertellen, dat de 3ulgaren zich plotseling uit het Grieksche gebied hebben terug getrokken, dat de Servi sche cavalerie verschillende plaatsen ont ruimd vonden, dat Duitsche onderzeeërs uit de Bulgaarsche haven Wama zijn vertrokken en een toevlucht in den Bosporus hebben ge zocht, ja dat Bulgarije zich niet zal verzetten tegen een Roemeensch-Russischen opmarsch op Bulgaarech grondgebied. Tegelijkertijd meldt Reuter, dat in de laat ste 48 uren dé vooruitzichten van den strijd naar de meening der Engelsche regeering vol- tomen zijn veranderd en dat de meest belang rijke gevolgen veel spoediger kunnen plaats hebben dan verwacht werd. De vreugde te Londen is grooter dan tijdens het begin van het offensief twee maanden geleden. De ver wachting van een spoedige heropening van den Bosporus heeft reeds, zoo wordt verder gemeld, de tarweprijzen doen dalen. Wat wil dit alles zeggen? Is het allemaal waar, wat hierboven is ge schreven, dan beteekent dit dat Bulgarije zijn draai heeft genomen, dat Bulgarije er voor te rugdeinst tegen de Russen te strijden, dat het misschien van de entente toezegging heeft ge kregen van brokken Turkije en mede onder den invloed daarvan de midden-mogendhedeu in den steek laat Het klinkt wel zonderling, maar er zijn meer vreemde dingen op den Balkan ge beurd Is dit inderdaad het geval, dan kan dit tot ontzaggelijke gevolgen leiden. Immers wan neer de verbinding van de midden-mogendhe- den via Konstantinopel met den Levant wordt afgesneden, dan beteekent dit een belangrijk economisch en militair verlies, een veel groo ter beslissing dan het algemeen offensief tot dusverre op de slagvelden heeft opgeleverd. Wat er echter thans aan sensationeelc be richten geseind wordt is nog niet officieel. De bevestiging dient afgewacht Officieel is enkel bekend, dat Roemenië de betrekkingen met Bulgarije gisteravond heeft verbroken. Verder is het ook heel goed mogelijk, dat de Bulgaren wèl tegen de Russen willen vech ten, dat ze in verband daarmede zich uit Grieksch Macedonië zijn gaan terugtrekken en dat de vreugde te Londen enkel hierop ge baseerd is, dat 't nu voor generaal Sarrail ge makkelijker valt Macedonië te bevrijden, wat de hartstochtelijke aansporing der Fransche pers tot generaal Sarrail tevens verklaarbaar maakt en tenslotte doet begrijpen, waarom „Neen,. Bob, ln geen geval! Wat moet ik daarmee? Ik heb toch geen geld noodig". ven. Hij ging bij haar zitten en hielp haar de kopjes uitpakken. „Elk woord, dat wij samen spreken, loopt op ruzie uit", dacht hij wanho pig. „En 't is nu al zoover, dat ik haar aan het schreien breag. Hoe anders kon het toch zijn I Och als zij maar één ding wist, zich te laten liefhebben. Maar zij weet niets dan zich op te offeren, 't Is een troosteloos geval". Er hadden geen lagez ielen, zooals zij ove- al zijn, in deze stad moeten wezen, als men aan Renate's rijn bij Hunefeld ook nog een andere uitleg had gegeven. Maar Hune feld had, al mocht men liem ook zoo slecht beoordeelen als men dat verkoos, zijn eer in één opzicht bewaard en niets ter wereld zou hem daarin aan 't wankelen hebben gebrach Of hij zichzelf ten gronde richtte, dat kwam er niet op aan, maar jegens zijn medemen- schen bewaarde hij een fatsoenlijkheid, die menige collega hadden kunnen beschaamc maken. Zijn vrouwelijke patiënten waren bi hem even veilig als in de hoede der engelen en eer hij aan zijn jonge helpster, aan wier voeten om zoo te zeggen, zijn oud ellendig hart bewonderend en dankbaar lag, ook maar één vrijpostige gedachte zou gewijd hebben zou hij liever zichzelf met beste mes den hals afgesneden hebben' en de aarde van zijn nut teloos bestaan bevrijd hebben. DERDE HOOFDSTUK. Op een dag in Mei vroeg dokter Hüncfeld Renate of zij hem naar het landgoed Breitel- dMnm, dat san de Pagela toebehoorde, wilde Grieksch Macedonië zich op dit oogenblik onafhankelijk verklaart en zich bij de entenite aansluit. Hoe het echter ook rij, met spanning mag naar elk nader bericht over den Balkan wor den uitgezien. Tenslotte moeten we kort nog even mel ding maken van een Times-beschouwing over de wijziging in den Duitschen generalen staf. Het Engelsche blad is er zeker van dat de Duitsche legers nog krachtig en opgewekt zijn en dat Duitschland nog genoeg reserves fieeft om een krachtig offensief te ondernemen, maar de Oostenrijkers zijn verzwakt, Turkije is op verte gevechtsterreinen in beslag geno men en Bulgarije is voor het oogenblik ge neutraliseerd (door Roemenië), Het blad ver wacht, dat generaal von Hindenburg een wanhopigen slag zal trachten te slaan, maar het is ook mogelijk, dat hij zal overgaan tot verkorting der fronten 1— ook de Parijsche pers verwacht een dergelijken maatregel, welke alleen het gezag van een von Hinden- )urg zonder al (je ontmoedigende uitwerking zou kunnen doen aanvaarden. En zelfs acht het blad het niet onmogelijk, dat von Hinden burg zal adviseer en vredesonderhandelingen te openen. In dit verband zij nog even mede gedeeld, dat de Haagsche Nieuwe Courant met stelligheid verklaart, dat er te Kowno be sprekingen hebben plaats gevonden tusschen de Russische en Duitsche regeeringen. Niet op de slagvelden, maar in de diploma tie en in de politiek schijnen zich dus de laat ste dagen merkwaardige dingen af te spelen I KORTE BERICHTEN. De Roemeensdie gezant in Sofia vroeg zijn passen; de diplomatieke betrekkingen tusschen Roemenië eu Bulgarije zijn afgebro ken. Een commissie voor de Nationale Ver in Macedonië heeft op initiatief van hooge officieren en leiders der liberale partij de onafhankelijkheid van Orieksch Macedonië uitgeroepen. Het Oostenrijksch-Hongaarsche leger in Zevenburgen trok in het Csikgebergte te rug. Rusland legt een mijnenveld in de Oost zee bij de Aalandgroep. De inschrijving op de 5de Duitsche oor- logsleenlng wordt 4 September opengesteld. Duitschland desavoueerde den onder zeeëraanvat op het Amerikaansche s. s. Owego en verklaarde dat deze in de mist plaats had. De Italiaansche regeering besloot tot het verbeurd verklaren van 36 Duitsche sche pen met een inhoud van 142,000< Op den Balkan zijn volgens de „Matin" de eerste Italiaansche gewonden gevallen, aan de gevechten bij Ostrowa namen Italiaan vergezellen. De rijk'e eigenaar Zacharias Pa- gel had hem een eenigszins verwarden brief geschreven over iemand die ziek was gewor den de dqjne die de huishouding bestuur de, longontsteking, verpleegster meebrengen en daarbij zulk een haast ea gejaagdheid aan den dag gelegd, dat men er nici recht wijs uit kon worden of iemand van zijn fa milie of werkelijk slechts de gezelschapsdame ziek was. Renate had een paar nachten kun nen uitslapen, zij voelde zich opgewekt en frisch eu deed haar dokter gaarne dat genoe gen. Het was een lange, aangename rit. De eer ste morgenuren waren reeds voorbij, de zon stond hoog en warm aan den blauwen hemel, maar een zachte Mei-wind streek over de vel den en speelde met het jonge groen. Leeuwe riken stegen rechts en links omhoog. Toen kwam bijna een uur lang een effen weg door een groot, lommerrijk beukenbosch. Het zon licht flikkerde door de bladeren, vroolijk klonken de hoeven der paarden tegen de wor tels die over den weg heen groeiden. Sinds den dood1 van haar vader had Renate zich niet diep in haar gemoed zoo verwon derlijk gelukkig gevoeld als nu. Er lag iets in de lucht dat haar vroolijk en levendig, bij na hoopvol stemde. Zij wa9 geneigd tot lachen, tot zingen, tot schertsen. De oude, dikke dokter .verheugde zich over haar en werd zelfs aangestoken door haar vroolijk heid. Hij begon haar op*haar overmoedige scherts gevatte antwoorden te geven, zoodat de vroolijkheid steeds hooger sloeg en zich ook aan den jongen man op de koetsiersbok meedeelde. Renate hoorde hem nauwkeurig uit wie o op Breitendamm woonden, wie mogelijk de zieke kon wezen. Hij zocht in zijn brein zoo goed hij kzn, kwam echter altijd slechts met ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. schq regimenten deelr - De Roemeensche gezant te Berlijn zal vermoedelijk een dezer dagen eerst vertrek ken, het gezantschapspersoneel blijft voorloo- )ig nog aan 't werk. De commissies van vluchtelingen uit de ourt van Rijssel, Roebaix en Tourcoing heb ben een verzoek gezonden aan den koning van Spanje, de Vereenigde Staten, Argentinië Jrazilië, Zwitserland, Nederland, Denemar ken en Noorwegen om hun krachtige tus- schenkomst te verzoeken ten behoeve van de ongelukkige bewoners van de bezette streken. De leiders van alle Rijksdagfracties werden, naar het Berl. Tageblatt, verneemt, Maandag j. 1. bij den Rijkskanselier geroe pen. Daar niet allen aanwezig konden zijn, zou de kanselier waarschijnlijk Woensdag of 1 Donderdag met hun confereeren. De dagelijksche officieele berichten uit iet groote hoofdkwartier zijn te beginnen met ïeden onderteekendLudendorff, eefste kwar- tiermeester-geüeraal. De hoeren Briand en Ribot, de Fransche minister van financiën, hebben Vrijdag te Ca- 1 ais een conferentie gehad met de Engelsche staatslieden Asquith, Mac Kenna, kanselier van de schatkist, Montagu e. a. Minister Lloyd Oeorge is ongesteld, hij leeft kou gevat en kan gedurende een dag of drie zijn departement niet bezoeken. Ook in Rusland wordt een verlenging van het parlementaire tijdperk overwogen. Tegen het midden van September zal daar over een beslissing worden genomen. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, staat het met nieuwen wijnoogst in Duitsch- and niet gunstig. Het koude, natte weder ïeeftd enb loei en het rijpen belemmerd. De irijzen der wijnen zullen dan ook vermoede- 'ijk stijtgen. Boekarest heeft den 29en Augustus, be zoek van een Zeppelin en een vliegtuig ge- lad, die verscheidene bommen op de stad lebben geworpen, doch naar luid jn een offi cieel bericht geen schade hebben aangericht. Ook op andere steden van Roemenië zijn on schadelijke bommen geworpen: Generaal von Falkenhayn zal naar de Frankf. Ztg. meedeelt een nieuw mili tair commando krijgen De als militair schrijver bekende kaval- lerie-generaal von Bernhardi, die sedert 1909 was gepensioneerd, doch bij het begin van den oorlog tot plaatsvervangend commandant van een legercorps was benoemd, heeft de or de „pour la mérité" gekregen. Barnardi moet om zijn bekwaamheid vooral bij Generaal von Hindenburg hoog aangeschreven staan. Reuter meldt uit Stocholm, dat de twee Stocholmer kooplieden, Ohlsson en Meyer, die in April van'het vorige jaar .schikkingen roffen om een Zweedsche stoomschip, dat van Engeland naar Stockholm voer met een ading graan, door de Duitschers te laten ten inpikken, elk voor 55 pond beboet rijn en de waarde van de lading, ten bedrage van 24000 pond terug moeten geven. DE VISSCHERIJ-REGELINO EN DE ENGELSCHE REEDERS. De Daily Mail schrijft: „E>e overeen komst tusschen het Engelsche gouvernement en de Hollandsche reeders gesloten, heeft aanleiding gegeven tot een scherpe critiek van de zijde dér vischhandelaren te Lowestoft en Yarmouth. Deze zeggen, dat de Hol landers, gesteund met Engelsch geld, in staat zullen ziju, tegen lager prijs te leveren dan de Engelsche handelaren. Wanneer de prijs van een Engelsch vat haring 52 sh. bedraagt, zullen de Hollandsche handelaars hetzelfde kunnen leveren voor 42 sh. en op die wijze nog een winst van 20 sh. per vat boven den ingelschen handelaar kunnen maken. Deze omstandigheid zal de Engelschen van de neu trale markt uitsluiten, de eenige markt, die op het oogaiblik van belang is. De groote ;akera te Peterhead, Aberdeen en i raser- jurgli zullen deze onrechtvaardigheid sterk gevoelen. Zij vooral zijn geïnteresseerd bij de pekelharing-industrie. De Engelsche han del is reeds zwaar getroffen (en deze nieuwe slag komt juist bij het begin van de nieuwe campagne. Zoowel de reeders als de visr sellers en de handelaars worden hierdoor ge troffen. VISSCHERIJ-KWESTIE. Duitschland neemt genoegen met de rege- ing ui zake de haringkwestie, waarbij o. m. is bepaald dat ten hoogste20 procent van de vangst voor Duitschland beschikbaar blijft, deelt de Haagsche Nieuwe Courant mede DE SUIKERNOOD. De vereenigingen van Winkeliers in Kolo niale Waren te Amsterdam, n.l. „Insulinde", E. N. C. I., „Ons Belang" en de R. K. ln- koopsvereeniging, hebben een adres gezon den aan den Minister van Landbouw, waarin wordt verzocht om zoo mogelijk te voorzien in de behoefte, aan suiker, aangezien te Am sterdam men zoo goed als zonder is, PROVINCIALEBR OODCOMMISSIE NOORD-HOLLAND. Aan alle burgemeesters in Noord-Holland is de volgende circulaire gezonden door den voorzitter der Provinciale Broodcommissie in deze provincie: l. In aansluiting aan mijn circulaire P. B. C. No. 108 van 28 Augustus 1916, heb ik de den ouden Zacharias voor den dag, met diens zusterj die echter reeds heel, heel lang, zeker wel reeds dertig jaar, met een adellijken offi cier was getrouwd, en dan was er uog een neef, maar die verscheen alleen uiet de groote vacant ie in Breitendamm. Verder was er uieipand, of er moest een of ander familielid bij hem te logeeren zijn. De dikke dokter werd ongerust en stil. Hij hoopte maar niet dat de dame, die de huis houding bestuurde, dt zieke was. Zoo'n op gewonden brief 1 Wellicht bcstouden er op Breitendamm toestanden, waarin hij zijn kleiue helpster liever niet zou gebracht heb ben. Maar zijn hoofd, zijn hoofd! Verstan dige overweg iiigeu kwamen bij hem immers altijd te laat. Toep 't bosch ophield, lag on verwacht voor hem, om een binnenplaats heen, het complex van de Breitendammer bij gebouwen. In onafzienbare eentonigheid strekte zich rechts tot aan den horizon vlak weiland uit en links een groen korenveld, in welks zee van halmen zich al wel „een haas kon verbergen." Nuchter, maar rustig en als met een zelfbewuste grootschheid lagen daar de groote gebouwen. De rijweg leidde voor bij een paardeweide, waarin de nieuwsgie rige veulens tot aan de omheining galoppeer' den, vervolgens langs een achtermuur van massieve schuren. Onmiddellijk daarop voer de de weg de breede inrit door en leidde die naar het heerenhuis. Het was een groot geel blok van twee ver diepingen, dat echter bij al zijn massiefheid en ook bij al zijn stroefheid, iets feudaals, iets kasteelachtigs had. De uitèestrekte rijen ven sters zagen er zoo dood&ch uit alsof er geen leven achter was. Bij de stoep stond een knecht in een, on danks het vroege morgenuur, al te rijk gega lonneerde livrei. De mau maakte den indruk van blufferigen pronk. Terwijl hij den on beholpen dokter bij het afstijgen hielp, ant woordde hij op diens vraag naar den paitiëut: „Het is juffrouw Bienaann". „Wie?" vroeg Hiinefeld. „Juffrouw Biermann. De huisdame". „Zoo, zoo. Hm. Dus toch. Hm De dokter was zoo ontstemd, als zijn fleg ma dat zelden toeliet Hij keerde zich naar Renate om, die nu pas op de hooge wageu- trei. balanceerde, deed dar mond half open, alst i hij wou zeggen: „Blijf boven, rijd lie ver dadelijk weer terug maar zijn gebrek aan energie rupakte dat hij niet kon verhinde- reu, dat Renate reeds van het r tuig sprong en voor hem de stoep opging. „Is het erg?" vroeg hij nu, slechts op zijn onzekere, weinig waardige manier, die hij bijna altijd had, wanneer hij die niet bepaaid door luidruchtigheid overstemde. „Wij gelooven het wel, dokter", zei de knecht gereserveerd. In de grootev estibule, waarin kolossale kasten met oud snijwerk stonden, geweren en geweien hingen en een reusachtige tafel in liet midden prijkte, kwam de heer des huizes, Zacharias Pagel, hem reeds tegemoet. Het was een kleine, kogelronde man, op en top een buitenman met zijn rond door de zon verbrand gezicht, dat roodbruin tot boven de oogen was. Zijn sneeuwwit voorljoofd stak daartegen af. Het dunne haar, dat grijs maar ook blond kon zijn, kleefde tegen de slapen. Hij scheen zeer zenuwachtig en terwijl hij zich tot den dokter wendde, nam hij tegelij kertijd Renate met een wantrouwend-onder zoekenden blik van boven tot beneden op. Wordt vervolgd. ALRMAARSCHE COURANT. M

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1