DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. He PiÈiiibt op Maandag 4 September as. Honderd en achttiende jaargang, 1916 ZATERDAG 2 SEPTEMBER. te ALKMAAR Deze Courant wordt eiken 'avond, behalve op Zon- en Feastdage®■ftgsqgsw«L Abonuercentsprifs per 8 maanden voor Alkmaar ft.,—? taeo door het galieste Rp: fl,2i. Afzonderlijke nmawrepe 3 Cewfe. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12J Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerlf v/h. HERMs. COSTËR ZOON, Voordam C 9. Uit den Raad. r O" Dl* nummer bestaat uit 2 bladen. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR,, 2 September. Bulgarije heeft Roemenië den oorlog ver klaard. Daardoor hebben de geruchten over een afval van de Bulgaarsche regeering en over een zwenking naar de zijde der entente htm beteekenis verloren. Reeds voordat de oorlogsverklaring aan den Roemeenschen ge zant was overhandigd en in de straten van Sofia was aangeplakt, was in de Berlijnsche en Weensche pers geschreven, dat twijfel aan Bulgarije's loyaliteit buitengesloten moest zijn, dat de genomen beslissing al reeds in de midden-rijken bekend was en dat militaire en politieke oorzaken de Bulgaarsche regee ring aanleiding gaven de oorlogsverklaring nog eenige dagen uit te stellen. Welke die re denen waren, is nog niet opgehelderd. Mis schien houden ze verband met pogingen om in de vlakte van Wallachije of in de Do- broedsja het Roemeensche of Russische of fensief te weerstaan, In Griekenland blijft de toestand onzeker. De koning, die geopereerd is, is te ziek om aanhangers van den heer Venizelos te ont vangen, die een verzoekschrift wilden over handigen, waarin hij werd gesmeekt de poli tiek van onzijdigheid te verlaten en opnieuw met zijn volk naar nationale grootheid te streven. Ook de gézanten der entente, die hem hadden willen vragen, naar het heet, tot hoelang hij den opmarsch der Bulgaren lijdelijk zou willen aanzien, konden geen toegang tot hem krijgen. Er gaan geruchten, dat de koning afstand zal doen en het zou daartoe inderdaad wel eens kunnen komen, als de regeering door het volk een weg op wordt gedreven, dien zij niet uit wil. Zoover is het thans nog niet,.ofschoon de voorteeke nen. er op wijzen, dat het zoover komen kan. In Saloniki zijn Grieksche troepen met el kaar slaags geraakt, de entente-bevelhebber kwam tusschen beide en het Grieksche garni zoen, 1500 man met 11 officieren, gaf zich aan de Franschen over, omdat het met de vrijwillige nationalisten en de gendarmen geen gemeene zaak wilde maken 1 Een vloot van dertig Engelsche en Fransche oorlogs schepen is voor den Piraeus verschenen, blijk baar om indruk op het Qrieksche volk te ma ken en de pressie te versterken. Zelfs moeten er tegelijkertijd ook troepen-transporten zijn aangekomen. Volgens de Fransche pers is er in de laat ste veertien dagen op alle fronten een pauze ingetreden. Men moest wat op verhaal ko men en had daartoe gelegenheid, daar de Duitschers toch niet in staat zijn de voorbe reidingen voor nieuwe krijgsbedrijven in de war te sturen, zoo heet het. Intusschen zijn de Russen opnieuw in actie gekomen. Ten zuidwesten van Loetsk won nen ze aanvankelijk terrein, maar de Duit&che troepen wisten den ouden toestand te herstel len. Het Duitsche Oost-front is thans onder leiding van prins Leopold van Beieren geko men, die dus veldmaarschalk von Hinden burg is opgevolgd, onder wiens opperleiding hij tot dusverre de legergroep commandeer de, welke tusschen de groep-von Hindenburg en den groep-von Linsingen instond en aan de Stochod stand hield. De Oostenrijkers zijn onfortuinlijker geweest. Bij den nieuwen al gemeen en aanval in Boekowiüa en Galicië kreeg het Oosten- rijksche front een deuk bij Horozanka (tus schen Djnestr en Zlota Lipa), terwijl de Rus sen ook in de Karpathen voordeel behaalden. Zij melden, dat zij 289 officieren en 15.501 soldaten gevangen namen en 6 kanonnen buit maakten. De Oostenrijkers hebben zich verder terug getrokken in Zevenburgen en o. a. Se steden Hermannstadt en Segri Szent Gyorgy ont ruimd. Zij laten een'vrij aanzienlijke strook grond in handen der Roemeniërs. De Times waarschuwt, dat men uit het begin van den strijd niet al te vérstrekkende conclusies moet trekken, daar de bosschen en heuvels en de wegen van Zevenburgen een verdediging be gunstigen en den opmarsch belemmeren. In het Westen heroverden de Duitschers vroeger verloren gegaan terrein bij Longue- val en het Delvillebosch, het Britsche leger- bericht noemt dit eenig terrein-verlies tus schen Ginchy en het Foureaux-bosch. Fran sche aanvallen ten zuiden der Somme tusr schen Estrées en Soyecourt leverden geen succes op. L ALKMAAR, 2 September. Het grootste gedeelte van de Woensdag gehouden raadsvergadering de vacantietijd wordt door onze vroede vaderen wel benut! was gewijd aan de Openbare Leeszaal en Boekerij. De besprekingen over dit onder werp duurden ongeveer anderhalf uur. Twee ërlei kwam daarbij in het geding. Zocfwel de financiën als het principe. Waar B. en W. voorstelden de jaarlijksche subsidie aan de vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Boekerij te verhoogen van 600 op 1000 en de heer Udo dit voorstel aldus amendeerde, dat de subsidie zou worden gebracht op 1200, het bedrag, door het bestuur der vereeniging aangevraagd, was het gevolg een bespreking over'den financieelen toestand der instelling. En de principieele discussies werden uitge lokt door mr. Leesberg, die alvorens zijn me dewerking te schenken aan de subsidie-ver- hooging, den Raad zich bij motie bereid wilde doen verklaren ook aan openbare lees zalen op confessioneelen grondslag subsidie te verleenen. Die motie was een verrassing. Men had tot dusverre nog niets vernomen van een plan tot het oprichten van een Roomsch-Katholieke Openbare Leeszaal want daar gaat het tenslotte toch om. Ook zal het menigeen bevreemd hebben, dat de Roomsch-Katholieken na de aanneming der motie hun stem zouden willen geven aan een voorstel om de subsidie voor de bestaande Openbare Leeszaal te verhoogen, hetgeen neerkomt op het bevorderen van een instel ling, welke tot dusverre als slecht en verder felijk van die zijde hardnekkig 'is bestreden. Wij hebben ons meer verbaasd over het ontij dige indienen van de motie, dat veel had van een onverhoedschen overval, dan over den blijkbaren ommekeer in de gedragslijn onzer Roomsch-Katholieke raadsleden. Het was ons niet onbekend gebleven, dat in den lande toon-aangevende Katholieken van oordeel zijn, dat met het getij de bakens moeten worden verzet. Met een beroep op de gewij zigde omstandigheden wordt er in Katho lieke kringen steeds meer aangedrongen op wijzigen der houding sinds 1907 door de R. K. Kamerleden aangenomen, op afwijken van 't advies, door t Centraal Bureau der Katho lieke Sociale Actie in 1909 gegeven. In het laatste April-nummer van het bekende tijd schrift „de Katholiek" heeft de hoogleeraar aan het Warmondsche Seminarium prof. J. D. J. Aengenent geadviseerd zich niet langer te verzetten tegen de subsidieering van over heidswege en ook ten aanzien van het zitting nemen in de besturen der neutrale leeszalen op de weigerachtige houding terug te komen. Ook mr. Aalberse thans hoogleeraar te Delft betoogde onlangs in het Katholiek Sociaal Weekblad dat daar niet zooveel meer tegen Is, dat het in de gegeven omstandighe den zelfs verstandiger is om te redden, wat er te redden valt, om eventueel kwaad te voorkomen en te beletten. Dan is er de oud- minister Kolkman, die bij de verdediging van een voorstel tot subsidie-verleening in de Sta ten van Zuid-Holland, „de bezwaren van sommige scrupuleuze opponenten heel parle mentair aan zijn laars lapte" gelijk in de Maasbode werd geschreven. Het R.-K. dag blad de Tijd aanvaardde de nieuwe richting, maar 't evengenoemde R.-K. blad uit Rotter dam houdt zich tot dusverre,aan 't oude pa rool: geen steun aan neutrale leeszalen, geen Katholiek in het bestuur van een dergelijke inrichting. Wat Woensdag in den Alkmaarschen ge meenteraad door de Roomsch-Katholieke le den werd gezegd en voorgesteld, is dus een uitvloeisel van de frontverandering van Roomsch-Katholieken, welke door prof. Aen genent aldus wordt toegelicht: „De Katholieken zijn in de toekomst ge rechtigd hun stem er voor te geven, dat de overheid subsidie verleent aan de neutrale openbare leeszalen. Dit eischt de billijkheid Immers, wij leven in een pariteitsstaat, d.w.z. in een staat, waarin de overheid de verschil lende richtingen en gezindten als gelijkbe rechtigd beschouwt." Voor deze stelling geeft prof. Aengenent twee redenen aan: „Op de eerste plaats is men gegaan in de richting van gelijkstelling, zoowel wat betreft de subsidie door de Regeering als door de Gemeenten en de Provinciale Staten. „De tweede wijziging van den toestand is gelegen in het feit, da(. in de latere jaren de oprichting van openbare leeszalen, althans op vele plaatsen, voor de Katholieken een noodzakelijkheid is geworden." Het is nu niet de tijd, om op deze kwestie nader in te gaan. Wij hebben voor heden en kel de koersverandering van onze R.-K. raadsfractie willen toelichten. De zaak zelve laten we rusten tot een geschikter oogenblik, wanneer wij haar onder den titel „De Roomsch-Katholieken en de Openbare Lees zalen" eens uitvoerig zullen beschouwen. Het zal dan blijken, dat wij deze koersverande ring waardeeren, dat wij onder zekere nader aan te geven, omstandigheden, ons gaarne aansluiten bij degenen, die vóór subsidie- verleening van gemeentewege aan een R.-K. Leeszaal zijn, maar dii wij ons ook omstan digheden kunnen denken, onder welke ons het subsidieeren van zulk een instelling uit de gemeentekas niet wenschelijk voorkomt. Men heeft Woensdag in den Raad, onvoor bereid als men was, niet alle kanten van dit veelomvattende, voor de toekomst ongetwij feld belangrijke onderwerp, kunnen bekijken. En daarom mag aan den uitslag der stem ming over de motie-Leesberg niet de beteeke nis worden gehecht van een definitief afwij zen van elke aanvrage om subsidie voor een R.-K. Openbare Leeszaal. Wij kunnen ons de aarzeling van den heer Udo en het voor behoud der heeren de Wit en Cloeck bijna evengoed begrijpen als het tegenstemmen der andere vrijzinnige leden. En de voorsteller der motie zal achterna wel hebben ingezien, dat hij de zaak, welke hij voorstond, niet op de beste wijze heeft gediend, door van den Raad te eischen, dat deze h prima vista zijn motie zou aanvaarden. Ja, gaan wij op zijn toelichting af, dan heeft het aanvankelijk niet eens in zijn bedoeling gelegen om een uit spraak van den Raad te vragen. Begon hij niet met de verklaring, dat hij voor het voor stel van B. en W. zou stemmen, mits hij de verzekering kreeg, dat er bij B. en W. geen bezwaar bestond om in dezelfde omstandig heden aan een confessioneele Leeszaal Bubsi- die te verleenen? 1 Thans de financieele kwestie. De bespre king daarover heeft een eigenaardig verloop genomen. Door wethouder Lubbe eerst en nadrukkelijker en uitvoeriger door den bur gemeester daarna werd het voorstel van B en W. om jaarlijks 1000 te geven verdedigt Döch het amendement van den heer Udo werd door dezen en vooral ook door den heer Verkerk met zooveel warmte en zulke pakkende argumenten bepleit, dat de heer de Wit tenslotte zelde: „ja burgemeester, wat u wil, weet ik niet, maar de wethouders hebben besloten het amendement over te nemen. Bij stemming werd het amendement aangeno men met alleen de stemmen der R.-K. raadsle den tegen (de heer van den Bosch hield zich buiten stemming, de motiveering konden wi niet verstaan). Het bestuur der vereeniging vroeg 1200 omdat, gelijk de heer Verkerk aardig zeide het met 1199 niet toekon. In de memorie van toelichting was uitvoerig uiteengezet, dat het aangevraagde bedrag ditmaal beslist noo- dig was. Hadden B. en W. gebruik gemaakt van het bestdursaanbod om alle wenschelijk geachte inlichtingen te verstrekken, hun voorstel zou vermoedelijk anders hebben geluid. Er was dan in elk geval een misverstand en een on juiste voorstelling van het werk van het be stuur weggenomen, voordat de bijlage van het college was verschenen -1- nu moest zulks in het openbaar geschieden door een raadslid-bestuurslid, de heer Verkerk. Maar als nu eens toevallig geen raadslid dat met zooveel kennis van zaken had kunnen doen? De heer Udo kon zijn voorstel in het algemeen verdedigen, hetgeen hij met zeer groote overtuiging deed, maar van hem kon :och niet worden geëischt, dat hij volkomen van de interne aangelegenheden der vereeni ging, van de wijze van propaganda e. d. op de hoogte was, dat hij elke verkeerde me- dedeeling, die daaromtrent werd gegeven, da delijk kon rechtzetten. Toevallig kon de fout van een onvolledige voorbereiding ditmaal door een raadslid; worden hersteld men jedenke wel, dat niet iedere vereeniging zoo gelukkig is een dergelijken pleitbezorger in den Raad te bezitten. Daarbij komt nog iets. Men heeft gesproken van een systeem in de subsidieering: 150, 300, 600, 1200. Maar het eigenaardige systeem van B. en W. rieef onbesproken. Toen de vereeniging 300 vroeg, kreeg zij 150, toen zij 500 vroeg 300, toen zij 900 vroeg 6Ó0, en nu zij 1200 vroeg, stelden B. en W. 1000 voor. Het ligt voor de hand, waartoe een der gelijk systeem leidt: dat besturen, die subsl- diën aanvragen, er toe worden gebracht te overvragen, teneinde te krijgen, wat ze noo- dig achten. Een zeer ongezonde toestand! Het systeem heeft nog een ander nadeel. Het werkt vooral deprimeerend, wanneer het geldt een zaak, welke zoozeer gerekend kan worden tot de taak der gemeente te behooren als met deze instelling het geval is en waar- rij zooveel arbeid om niet of tegen matige vergoeding wordt verricht, welke de gemeen te zou bezoldigen, en stellig niet gering, wanneer zij de inrichting beheerde. Om deze redenen, doet het ons genoegen, dat de Raad de aanvrage van het bestuur heeft ingewilligd mèt den &teun der wethouders, let is stellig waar wat de burgemeester zei- de de Alkmaarsche burgerij kan meer bij dragen en op dat punt moet de aandacht van iet bestuur gevestigd blijven. Maar in de me morie van toelichting werd er toch ook uit drukkelijk op gewezen, dat blijkens de jaar lijksche rekeningen der O. L. en B. de inkom sten uit het ledental bij toenemende subsidi eering geregeld stijgen. Trouwens wan neer er gesproken wordt over gemeentelijke subsidie aan Ambachtsschool en Huishoud en Industrieschool, wordt dan ook met de bijdragen van particulieren aan die inrichtin gen rekening gehouden? En is wat de ge meente aan haar museum ten koste legt, af hankelijk van het aantal jaarkaarten dat voor deze instelling wordt genomen? Evenwel wij twijfelen er niet aan of ook deze nieuwe subsidie-verhooging zal de par ticuliere inkomsten der openbare leeszaal en boekerij doen stijgen. Zij stelt het bestuur in staat de inrichting weer wat meer aan haar doel te doen beantwoorden, daardoor ook de belangstelling te verhoogen, waar door vanzelf de bijdragen stijgen. Elke sub sidie-verhooging werkt als een steenworp in het water: zij strekt haar invloed tot steeds breedere kringen.uit, maar tegelijk met de uit breiding neemt ook de mate van invloed toe. Een afspiegeling daarvan levert de Raad zelve. In 1908, toen het om 150 subsidie ging, waren onder de raadsleden 8 tegen stemmers, in 1910 300) 6, in 1913 600) 5 en thans 1200) nog maar 3. En de tijd schijnt niet verre meer, dat een financieel voorstel ten bate van deze instelling met al- gemeene stemmen door den Raad zal worden aangenomen. Wie zich bewust is van de rol, welke de openbare leeszaal en boekerij eens in het gemeenschapsleven zal vervullen, kan niet anders dan verheugd zijn over dezen gang van zaken. Hij zal, wanneer een waar schuwende stem opmerkt, dat bij gelijken voortgang de subsidie 9600 zal bedragen in 1926, de vraag stellen: 't is mogelijk, 't is ook niet mogelijk, maar zou het wel zoo'n heel groot wonder zijn, wanneer een gemeen- te als Alkmaar in de toekomst voor dit doel een dergelijk bedrag ging besteden? Men denke maar eens aan de wordingsgeschiede nis van het onderwijs, aan het buitenland, waar talrijke gemeenten tusschen 8000 en 19.600 inwoners al sinds jaren een halven, een heelen gulden zelfs per hoofd der bevol king jaarlijks aan de openbare leeszaal en boekerij besteden. Men zal voorts ook geen afdoend antwoord kunnen vinden op de vraag, waarom een gemeente wel 11.930 kan plaatsen op haar begrooting voor wan delplaatsen en plantsoenen, dus ter bevredi ging van de lichamelijke behoeften van haar burgers, ter veraangenaming van hun leven, ter aantrekkelijker making van de gemeente als woonstad, en niet voqr een instituut, dat niet nog nu, maar dan, niet minder de geeste lijke behoeften der burgers, de kinderen en de volwassenen uit alle kringen, zal helpen bevredigen, hun leven niet minder zal ver aangenamen en niet minder een factor van vestiging zal worden. Want het zij wel be dacht, de openbare leeszaal, zooals wij die, behoudens reeds enkele uitzonderingen (de gemeente Rotterdam geeft jaarlijks voor deze instelling 28000, den Haag 10.000), in ons land kennen, verkeert nog maar in haar allereerste stadium van ontwikkeling. Er zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat zij op geestelijk gebied kan geven, waartoe zij bestemd is, op de kortste wijze gezegd: ieder een alles. Maar uit het ellendige vertrekje, waarin eens een afgedankte koetsier de kinde ren leerde, is tenslotte voortgekomen ons mo dern schoolgebouw in de Snaarmans laan met zijn behoorlijk geëxamineerde en (sinds Woensdagook behoorlijk gesalarieerde on derwijskrachten. Zoo zal zich ook de open bare leeszaal en boekerij ontwikkelen. Alleen bedriegen de voorteekenen niet, dan zal die ontwikkeling hier te lande niet bij eeu wen, maar hoogstens bij tientallen van jaren gaan! BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. De Keizer van Oostenrijk heeft het ge bruik van de ltaliaansche taal in Trente ver boden. In October en November zullen voor den Deenschen Rijksdag nieuwe verkiezingen worden gehouden. Dit was noodig geworden door de evrkoop van Deensch West-Indië aan Amerika. Bulgarije heeft Roemenië den oorlog vetklaard, dit is sedert 1 Augustus de 31ste oorlogsverklaring. De chef van den Bulgaarschen Oenera- len staf is aan blindedarmontsteking overle den. Uit Athene komen geruchten dat de ko ning ten1 behoeve van den kroonprins afstand van den troon gedaan zou hebben, dat de al- gemeene mobilisatie weer is afgekondigd en dat een Ententevloot van 30 schepen in den Piraeus voor anker is aangekomen. In Saloniki waren 15000 man soldaten, die trouw aan den koning bleven en niet te gen d,e Bulgaren wilden vechten. Ze werden door de Macedonische vrijwilligers ingeslo ten, tot zez ich aan generaal Sarrail overga ven, die hen in een kamp buiten de stad inter neerde. Ingevolge een contract met den Noor- schen Reedersbond komen 50 Noorscfie sche pen ter beschikking van de Engelsche regee ring. President Wilson en de leiders van het spoorwegcongres zijn tot een1 schikking geko men betreffende deb ehandeling van de wet tot invoering van den acht uren dag, hierdoor hoopt men de staking te voorkomen. De Turken zeggen in den Kaukasus den Russischen linkervleugel uit elkander gejaagd te hebben en1 5000 gevangenen te hebben ge maakt. MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1