NEDERLAND. Telegrammen yan heden. -»* Volgen» de Zwiteersche bladen rijn te Mareille twee Portugeesctu infantme-regh mtnitn aangekomen. UITVOER VAN SCHAPEN. Gisteren werden aan de veemarkt te Leiden ruim 800 schapen aangevoerd, afkomstig van verschillende veehouders en schapenfokkers uit Zuid-Holland. Er is consent voor den uitvoer naar Enge land van in het geheel 40.000 schapen ver leend. Daarvan leveren de omstreken van Leiden o6k hun contingent. De schapen wor den getaxeerd en naar dezen prijs aan de landbouwers uitbetaald. In den Hoek van Hol land worden ze geslacht en van daar wordt gesla het vleesch naar Engeland uitgevoerd. GEEN EXPORT VAN AARDAPPELEN. Het weekblad In- en Uitvoer, hoopt dat het verbod van export van consumptie-aardappe len zoolang mogelijk zal worden gehand haafd. Den 24sten Juli 1915 dus ongeveer een maand vroeger dan thans kwam een uitvoer verbod van aardappelen af, dat eerst in Maart 1916 gedeeltelijk werd opgeheven, evenwel, nietegenstaande de uitvoer van aard appelen van den oogst 1915 niet bijzonder groot was geweest bleek toch medio Juni in tel van plaatsen in ons land een aardappel- nood te heerschen; en dat, terwijl in 1913 en 1914 nietm inder dan 415.8 en 414.6 millioen K. G. aardappelen waren uitgevoerd; dus ruim driemaal zooveel. De oogst 1916 van consumptieaardappe len zal beslist kleiner zijn dan de opbreng sten in vorige jaren. Allereerst, omdat in dit jaar de bebouwde oppervlakte met consump tie-aardappelen niet onbelangrijk kleiner is dan in de beide vorige jaren; bovendien schijnt de opbrengst per H. A. dit jaar min der te zullen zijn dan gewoonlijk; de oogstbe- richten toch door de directie van den Land bouw uitgegeven, doen een minderdan mid- delmatigen aardappeloogst voor ons land verwachten. Naast geringer oogst zal beslist komen grooter gebruik. Daarbij komt de geringe aanvoer van gra nen. Het gevolg daarvan zal zijn dat meer nog dan van den aardappeloogst 1915, van dien van 1916 zal gebruikt worden voor vee voeder, zoodat de binnenlandsche voorraden in den loop van winter sterk zullen verminde ren. ;De minister wil van de aardappelen die overblijven na aftrek voor de aardappelfabrie ken en droogerijen, een reseve maken, en het ligt in de bedoeling deze hoevelheid dienst baar te maken aan het vormen van een reser ve voor binnen landsch gebruik in het alge meen en in hetb ijzonder van een reserve van die soorten, welke kunnen dur entot de maan den Mei en Juni. Ten einde de belangen der volksvoeding zooveel mogelijk te dienen, zonder die van verbouwers, aardappel drogers en exporteurs al te zeer uit het oog te verliezen, is het de bedoeling, zoover d,eg roote der voorraden en de prijzen der aardappelen zulks toelaat baar doen schijnen, de verwerking of het ex port van de genoemde fabrieksaardappelen en daarmede verwante soorten op nader vast te stellen tijdstippen toet e staan, onder voor waarde, dat door fabrikanten en exporteurs oen zekere hoeveelheid van voor binnenland sche consumptie geschikte soorten ter beschik king van de regeering worden gesteld tegen nader vast te stellen prijzen". Aan het slot van het artikel In- en Uitvoer zegt de schrijver: Uit deze maatregelen zien wij ten duide lijkste, dat op den voorgrond staaf de volks voeding; in dm winter 1916/1917 zal ook blijken, dat dit in werkelijkheid het belang rijkste is; eerst wanneer in behoeften aan voe ding van eigen vee is voldaan, kan over uit voer worden gedacht. De thans genomen maatregelen ten opzich te van de aardappelen, overziende, komt het ons voor dat deze uitnemend kuneu medewer ken om in den aanstaanden winter en lente ons volk van voldoende aardappelen te voor zien. DE FRANSCHE VLUCHTELING VAN URK. Vóór eenigen tijd namen wij het een en an der over uit hetgeen de Parijsche Handels blad-correspondent mededeelde over den van Urk gevluchten Fransdien officier Coutis- son. Het Haagsche correspondentie-bureau zend ons over deze zaak een uitvoerig ver-* weer van de meest bevoegde zijde, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is onjuist, dat de behandeling van de Duitsche en van de geallieerde geïnterneer den volstrekt niet gelijk was en de Duitschers blijkbaar door sommige militaire autoriteiten' worden begunstigd. Dat ontsnapping voor de Fransche en Engelsche officieren moeilij ker zou zijn dan voor de .Duitschers, wordt door de feiten weersproken, het aantal ont snapte officieren, dat naar Engeland is ont komen, is ongeveer het drievoud van het aantal Duitschers, die hun vaderland hebben bereikt Dat de eerstgenoemden, voor zoover zij op Urk waren geïnterneerd, daarbij twee zeeën hadden te overschrijden en de Duit schers geen enkele, is dus gebleken geen ge wicht in de schaal te leggen. De ervaring leert, dat, wanneer de ontvluchtte eenmaal buiten het intemeeringskamp is, hij van alle zijden handlangers, helaas ook Nederlanders, vindt, die tot zijn ontvluchting en de voorbe reiding daarvan medewerkten en aldus de Ne- derlandsche regeering en de militaire autori teit bemoeilijken in de vervulling van hun plicht. Daar Nederland over geen tweede Urk be schikt, worden de Duitsche officieren te Wie- rickerschans ondergebracht, waar aan hunne ontsnapping minstens even groote, zoo niet grootere, hinderpalen in den weg staan als voor hen, die op Urk zijn ondergebracht. De eisch, dat aan ae Fransche officieren dezelfde ontvluchtingskansen worden geboden als aan de Duitsche, heeft dus geen zin; het behoort trouwens niet tot de verplichtingen van etne onzijdige regeering, om de ontvluchtingskan sen te vergemakkelijken..Zij heeft daarentegen het recht en den plicht alle ontvluchtings kansen zooveel mogelijk uit te sluiten. Hier aan wordt zoowel te Urk als te Wiericker- schans voldaan, voor zoover bereikbaar is. De kapitein Coutisson was een in hooge mate last'g en onhandelbaar persoon, die zich voortdurend verzetie tegen de bevelen der militaire autoriteit, daarbij ongepast, hef tig en insubofdinair optrad en voor geen middel terugdeinsde om te ontsnappen. Hij oefende een zeer slechten invloed uit op zijn omgeving, zoodat het noodzakelijk was hem van de overige op Urk geïnterneerde Officie ren af te zonderen. Zoo was hij o. a. het hoofd van een complot van een aantal dier officieren tot uitvoering eeüer ontsnapping door middel van tunnelbouw. Maar wat den doorslag gaf en zijne verwijdering uit den kring der geïnterneerde officieren onverwijld noodzakelijk maakte, was, dat hij zich niet heeft ontzien tot tweemaal toe tegen den bin nenwand der gemeenschappelijke zitkamer in de intemeeringsbarak te Urk, waarin zoowel de geïnterneerden als de Nederlandsche of ficieren vertoefden, opruiende, voor de Ne derlandsche Regeering en de Nederlandsche Natie beleedigende opschriften aan te bren gen, die zelfs van dien aard waren, dat twee aldaar aanwezige Engelsche officieren zich daarover beklaagden en deze daad kenschts- ten als „display of scandalous inscriptions". KUNSTMEST. Namens de afdeeling „Anna Paulowna'" der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zijn een tweetal leden den minister van Landbouw op audiëntie geweest, met het re sultaat, dat Z. Exc. zijn medewerking beloof de, om aan de boeren op het overstroomde land te Anna Paulowna een meerdere hoe veelheid chili te bezorgen. Daartoe zouden de boeren een extra aanvrage bij de kunstmest- commissie hebben te doen, waarbij dan het bewijs moest worden overgelegd, dat werkelijk hun land overstroomd was geweest, desnoods daaraan toegevoegd een advies van den rijks- landbouwleeraar. Het ebste zou zijn, dat de aanvragen gezamenlijk werden gedaan en be handeld door het bestuur der afdeeling. Dan toch zou de kunstmestcomm. alles beter kunen nagaan en voorkomen kunnen worden wat voorheen wel is geschied dat door boeren handel werd gedreven met de door hisschen- komst van de commissie verkregen kunstmest. Een der beide afgevaardigden zegt de Tel. maakte van de gelegenheid gebruik om Z. Exc. den onhoudbaren toestand van de vee boeren in den Westpolder onder het oog t^ brengen, die in den aankomenden winter niet in staat zouden zijn hun bedrijf uit te oefenen als zij zich geen voldoende hoeveelheid hooi konden verschaffen tegen normale prijzen. De minister gevoelde veel voor hulp in dezen en deed toezegging, de bedoelde veeboeren ter wille te zullen zijn. FRANSCHE KINDEREN IN NEDERLAND. De heeren M. P. Voute en mr. dr. C. A Vaillant, voorzitter en secretaris van het voor- loopig comité voor de evrzorging in Neder land van kinderen uit het door het Duitsche leger bezette gebied van Frankrijk, hebben bericht ontvangen, dat het plan door de Fransche regeering met sympathie ontvangen en in bewerking genomen is. Door tusschenkomst van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het comité de vol gende verklaring der Duitsche regeering ont vangen: De Duitsche regeering is zeer gevoelig voor het aanbod om kinderen in verzorging te ne men uit het dOor het Duitsche leger bezette gedeelte van Frankrijk door het Duitsche le ger bezette gedeelte van Frankrijk en verzoekt haren dank aan het comité over te brengen; aangezien op dit oogenblik de krijgsverrich tingen in bedoeld gebied de Duitsche organen alsmede de vervoermiddelen, zoozeer in be slag nemen, is het tot leedwezen der regeering niet mogelijk, thans van het edelmoedig aan bod gebruik te makenzij heeft echter het voor nemen op het voorstel terug te komen, zoodra de ingetreden betrekkelijke rust zulk3 mogelijk maakt. Havas seint ons uit Parijs: De Fransche per betuigt liaar vriendelijken dank voor de edelmoedige poging der Neder landers, ten aanzien van de Fransche kinderen in het door het Duitsche leger bezette gebied. De pers wijst op de weigering van de Duit sche autoriteiten om deze kinderen te laten genieten van dit edele initiatief en vindt dit een van de vele staaltjes der Ehiitschers sedert het begin van den oorlog. De bladen hopen, dat men in Holland hier uit alle consequenties zal trekken ten opzichte van de Duitsche autoriteiten, die al3 inderen naar Holland zenden jongel iedeo, die deel uitmaken van de volgende lichting. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HEERHUGOWAARD. Door dte Gereformeerde Gemeente alhier is besloten tot den. bouw van een nieuw kerkje hetwelk zal worden gebouwd aan den Basser- weg. - Benoemd tot tijdelijk hoofd der school no. 3 alhier de heer S. Brugman onderwijzer aan die school, tot tijdelijk onderwijzeres mej. P. Leegwater te Schermerhom; op 15 Oct. zal de heer Schaar de functie van h. d. s. aan vaarden. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Gedurende de kermis zal in het logement „De Burg" voldoende gelegenheid zijn zich aangenaam te kunnen verpoozen. De eerste dag wordt ingezet door de opvoering van „De Barbier van Straatsburg". Caecilia die met de opvoering te Oudkarspel zulk een suc ces had, doet ook hier zeker een volle zaal verwachten. De praestaties van den heer Dirk Witte en mej. Coba Kinsbergen, die Maan dag als cabaret-zangers optreden, zijn ons niet bekend. Echter de meest altijd gelukkige keuze van den heer Stam en de „roep" die genoemde zangers bezitten, waarborgen een mooien avond, te meer daar de heer Buning als declamator de avond zal aanvullen. De laatste dag treden als humoristen op de hee ren Gontran en Bol, met medewerking van den heer en mevr. Godschalk. Om den laatsten avond te besluiten met eenige gezellige oogenblikken, zal voorzeker een bezoek be vestigen, want zij die dezen avond van hun kunnen zullen blijk geven, hebben hun spo ren verdiend. UIT URSEM. Een felle brand woedde hedenmiddag te ongeveer 12 uur in het perceel van den heer B. te Mijzen, oorzaak vermoedelijk hooibroei. UIT EGMOND AAN ZEE. In het laatste Raadsverslag dezer gemeen te zijn eenige fouten geslopen. De verbetering laten we volgen. De begrooting over 1917 werd den Raad aangeboden en ter visie gelegd.. Daarna werd z. h. s. een verordening vast gesteld tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Sta ten mededeelende dat het besluit tot heffing van een bijdrage aan de Alkmaarsche Am bachtschool met verhaal op de ouders in de belasting-verordening moet worden neerge legd. m. werd het volgende besloten. Bij een belastbaar inkomen van minder dan 600 is verschuldigd nihilvan minder dan 700 is verschuldigd 10; van minder dan ƒ800 is verschuldigd ƒ20; van minder dan 1000 is verschuldigd 30: van 1000 en meer is men verschuldigd! 40. PREDIKBEURTEN, op Zondag 3 Sept. KOEDIJK, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Damsté van Dirkshom. HEERHUGOWAARD, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Broekema. KORTE BERICHTEN. Een 30-jarige man uit Huinen, gemeen te Putten, heeft zijn gewezen verloofde, een 17-jarig dienstmeisje, met een mes een diepe en lange snede over het gelaat toegebracht. Bovendien heeft hij haar over de borst en over den arm gesneden. Het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruis berg" zal 1 October 50 jaar bestaan. Door de Vereeniging voor verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde wordt binnenkort te Stockholm een propa- ganda-week gehouden. In verband met een overeenkomst met de Engelsche regeering inzake de zeevissche- rij, die gisteren in werking trad, zijn uit Kat wijk groote partijen haring vervoerd met be stemming naar Etoitschland Zij werden per scheepsgelegenheid naar Leiden gebracht en van daar per Staatsspoor verzonden. In het geheel waren het 120 waggons. De Bond ter Bevordering van den Ne- derlandschen handel met het buitenland (B. B. B.) heeft gisteren de 10,000ste aanvrage voor consent in behandeling genomen. Te Buiksloot is in het Noordhollandsch Kanaal een 15-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Te Doetinchem werd de 69-jarige doof stomme H. B. Smidt op den Terborgschen- weg door de stoomtram aangereden en ge dood. Te Anna Paulowna is aan den Balgdijk een lijk aangespoeld, dat reeds in vergevor derden staat van ontbinding vakeerde, ver moedelijk van een Engelschman. Te Zwedde en Midwolda is onder het aardappelgewas de wratziekte geconstateerd. Te Sas van Gent zijn in een café twee Duitschers aangehouden, verdacht van spi- onnage. Zij waren in het bezit van 6 land kaarten, waarop in onderdeden de grenzen, wegen en andere bijzonderheden waren aan gegeven. Een Duitscher te Venlo over de grens ge komen, deelde mede, dat in verschillende ste den in Duitsdiland plakkaten waren aange plakt met dé mededeeling, dat Duitschland met Nederland een overeenkomst zou hebben aangegaan, dat iedere Duitsche deserteur, die zich in Nederland bevindt, na den oorlog zou worden uitgeleverd. Bondsfeden, vriende en belangstellen den van den A. N. Diamantsbewerkers Bond zullen het bestuur een vaas van geciseleerd koper met inscriptie aanbieden, als herinne ring der arbeidersbeweging en als symbool van onverbrekelijke eenheid der organisatie. De uitvoer van jute in eiken vorm is ver boden. De tijd. opheffing van het verbod van uitvoer van rond spinaziezaad is opgeheven. -c Te Brcskens is een mijn aangespoeld en gesprongen, de schade aan de woningen Is groot, daar in een Otal woningen alle ruiten stuk sloegen. De drlem an van de „Geertruida", on langs vrijgesproken van spionnage te Wil- lcmshafen, zijn op weg naar Nederland. Te Scheveningen1 heerscht voor de vis- schersgezinnen woningnood, er is nu een nieuw vischerskwartier gebouwd van gemeen tewege, vele maken van de noodwoningen ge bruik. STADSNIEUWS. BENOEMING. Onze vroegere stadgenoot Mr. Dr. A. Stuurman, leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. te Semarang, onlangs naar Java teruggekeerd, is benoemd tot sum. offi cier van Justfie te Batavia. BELGISCHE KINDEREN. Hedenmiddag zullen alhier 186 Belgische kinderen aankomen. Zij zullen' in het kolonie- huis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee van het Centraal Genootschap voor vacantie- kolonies worden ondergebracht. VOETBAL. In ons bericht van gisteren is een regel uit gevallen. De drie Amsterdamsche vereenigin- gen ontbraken. Behalve Alcmaria Victrix spelen in afd. A: Z. V. V. (Zaandam), E. D. O. (Haarlem), Ajax, Spartaan, A. F. C. (Amsterdam), L. V. V. ai Ajax (Leiden). Holland zal spelen in de derde klasse afd. F. met de volgende clubs: S. H. B. S. en Hel der (den Helder), Hollandia, (Hoorn), West- Frisia (Enkhuizen), Purmersteijn (Punne- rend) en Z. F. C. (Zaandam) Morgen zal op het Alcmaria-terrein voor 't eerst in dit seizoen een wedstrijd worden gespeeld en wel htsschen Alcmaria en een Mi litair elftal. Een goede oefenwedstrijd. 17 September begiaj de competitie. Alcmaria zal trachten dit seizoen zooveel als maar eenigs- zins mogelijk is, alle wedstrijden met 't zelfde elftal, in 't bijzonder dezelfde voorhoede te spelen. Een uitstekend voornemen, dat zeker succes zal hebben, mits er krachtig de hand aan gehouden wordt. EEN ONGEVAL. Een jonge dame had gisteravond het onge luk, toen zij met haar fiets onder de viaduct aan den Bergerweg doorreed, met haar hoofd tegen een balk te komen. Hevig verwond werd ze bij den keer Smit binnengebracht. Het onderdoor fietsen is thans levensge vaarlijk, aangezien er herstellingen plaats hebben. Van beide kanten worden de wielrijders door bordoi gewaarschuwd. Men stoort zich hieraan helaas,te weinig. SCHAPENUTTVOER. Hedenmorgen nam de commissie van aan koop van de landbouwers weder een 500 schapen voor de export-naar bet buitenland tegen taxatie over. Zooals men weet krijgen de landbouwers direct 1 1,10 per K.G. netto uitbetaald. Het meerdere wordt later pondpondsgewijze uitbetaald. SOUVENIR AAN ALKMAAR. Toen gisteren (Vrijdag)morgen de heer en mevrouw Henri ter Hall de Kaasmarkt be zochten werd <ook hun aandacht getrokken door de verschillende souvenirs uitgesteld bij den heer D. J. Levert, Hofjuwelier, Mient 22, betrekking hebbende op de Kaasmarkt, waar van de heer Levert ontwerper en auteur is De heer ter Hall vond deze souvenirs zoo aar dig in verband met de in de revue voorko mende Alkmaarsche kaasmarkt, dat hij be sloot als herinnering een groote groep kaas dragers te koopen, welke eenige dagen geëta leerd zal worden. Me zal zich met den heer Levert in dit succes verheugen. Do Kermis. HALT!, HIER BLIIVEN! De revue werd gisteravond weer met groot succes opgevoerd voor een uitverkocht huis. Zoowel ae komische als de meer ernstige ta fereden deden het publiek volop genieten. S. Nieuwenhuijzen Sr. en Jlr. zorgden met Bu- ziau voor de vroolijkheid. Mevr. Bouber-ten Hope declameerde uitstekend bij „het eiland Marken voor en na de ramp" en bij „ellende door den drank veroorzaakt". De scène „In de bioscoop" deed de menschen weer tranen lachen. Het zingen in deze revue is prachtig. Wat een goede stemmen, zoowel bij de dames als bij de heeren. 't Lijdt geen twijfel of ook heden en morgen zal er geen plaatsje onbezet zijn. LUXE VROUWTJES. Alweer werd door het Neder landsch Ope- rettegezelschap^n de Harmonie een operette van George Okoukowski gegeven met muziek van Gabriel, den directeur van het Rem- brandt-théater te Amsterdam. De muziek spant verreweg de kroon. Zij is pittig en vele zijn de zangrijke wijsjes. Zij biedt zoowel de stemmen als de instrumenten volop gelegen heid om goefi uit te komen en daarvan werd gisteravond door beide paftijen een uitne mend gebruik gemaakt. Er zat weer Schwung in. Zang, begeleiding en spel waren zooals men dit onder leiding der heeren Vivigeno en Anton Peers gewend is en al zat deze operette er nog niet zoo vast in als de vori ge, kleine hiaten werden vlug aangevuld en kleine vergissingen handig hersteld. De da mes en heeren van het gezelschap deden allen weer hun best en alleen de heer van Dijk moest zich met een zeer bescheiden rolletje tevreden stellen, wat velen zullen hebben be treurd. Het gegevene en de tekst zijn niet zoo aardig en onschuldig als van de andere op gevoerde operettes, veel frivoler en ontsierd door dubbelzinnigheden. De zaal was weer stampvol en er is braaf geapplaudiseerd. Vanavond en morgenavond gaat de Dollar- prinses, die hier wel bekend is en aan welks inhoud niemand zich behoeft te ergeren. En op speciaal verzoek wordt Maandag1- avond nog eens de Brave Hendrik vertoond. Wie van lachen houdt, verzuime deze buiten gewone gelegenheid daartoe niet. DE GEBROEDERS DE GRAVE. Ook gisteren werd dit tooneelstuk in de schouwburg achter de Groote Kerk voor een zoo goed als uitverkochte zaal opgevoerd, Halen en morgen wordt de attractie nog vermeerderd door de toevoeging van twee extra dansnummers. GEVESTIGDE PERSONEN. H. W. Jl. Teeuwen, R. K. boekdrukker, Lut- tik Oudorp, Haarlem. C. van Lobbregt, N. H. z., Druivenlaan 24, Den Haag. *T. G. Joustra, D. G„ z., Etnmastr 31, Goes. E. D. Schols, E. L., dienstbode, Langestr. 83, Rozendaal. *L. A. de V03, N. H. on derwijzer, Voordam 7, Zierikzee. P. God- ziers, R. K. koopman, Oudegracht 209, Ber gen. A. A. Röhleder, E. L., mach. Bank werker, VerL Landstraat 16, Rotterdam. F. Eichelkraut, E. L., mach. bankwerker, Verlegd. Landstraat 16, Rotterdam. O. Krebs, R. K., stoker, Verl. Landstr. 16, Rot terdam. M. LenardS, R. K. bankwerker, v. d. Woudestr. 49, Benrath, Duitschl. *M. H. Plinck, r. t, huishoudster, Korte St. Jac. str. la Rotterdam, A. J. van Doom, R. K., metselaarsknecht, Korte St. Jas. str. la Rotterdam. H. F. en J. J. Homing, C. G. z., Lamoraalstr. 6, Amersfoort. M. Schoo- newill, N. H-, dienstbode, Noorderkade 11, Utrecht *W. Wijker, N. H. opz. ambtenaar R. O. O. Verdf. Oord 9a, Ambt. Doetinchem. 'Wed. M. Reuter, N. H. z., St. Annastr. 2a, Essen, Duitschland. C. Foor, N. H. z., Stationstr. 6, Egmond aan Zee. N. Mo lenkamp, z., huishoudster, Emmastraat 21, Bergen. P. D. Dekker, N. H. schilder, Nieuwpoortsldan 23, Velsen. Jl. A. Nannes R. K. schoenmaker, Westerb. str. 8, Bussum. W. de Boer, N. H. z., Kennemerstr weg, 162, ZuidschaTwoude. M. Schenke, D. G. gumn. leeraar, Middenstr. 22 Haigelo. VERTROKKEN PERSONEN. G. Zwager, Ger. dienstbode, Kenn. Singel 2, Noordscharwoude. *J. H. Moorlag, kleermakersknl, Stationsraat 59, Wildervank. W. K. F. de Groot, E. L. handelsagent, Kennemer straatweg 122, Amsterdam. E. J. Zweep, N. H., ass. apotheker, Verdronken- oord 121, Utrecht. H. A. A. Köster, R. K. z., Langestraat 22, Amersfoort. P. W. de Lange, z. z., Langestraat 48, Amsterdam. *M. Bart, N. H., magazijnmeester, Kenn. park 29, Den Haag. J. J. de Vries, N. H. kok gevangenis, v. d. Woudestraat 85, Breda. A. A. Merx, R. I<. stoker, Langestraat 35, Harlingen. M. E. Lans R. K., diaistbode, Verl. Landstr. 31, Beverwijk. W. D. S. Wallaart, N. H. dienstbode, Nieuwp.laan 84, Dordrecht. *G. J. Zentveldt, R. K. grond werker, Landstr. 53, Heiloo. J. van Dragt D. G. dienstbode, Kennemer park 20, Am sterdam. M. G. Crone, R. K., z., Verdron- kenoord 8, Schiedam. VJi. Ouk.es, G. K. kaasmaker, Midenstraat 4, Amerika. K. van Berkum, G. K. klerk bij de Bel. Laat 96a, Beverwijk. DUITSCH LEGERBERICHT. Oostelijk oorlogstgoneeL BERLIJN, 2 Sept. (Officieel). De Russen zijn bij hun aanvallen ten zuidwesten van Loetsk teruggeworpen. Hun tegenaanval len hadden tijdelijk succes. Door een tegen aanval werd de vijand in wanorde terugge worpen. Wij namen 4 officieren en 1100 man gevangen. DE BULGAARSCHE TERUGTOCHT. LONDEN, 2 Sept De Daily Chronicle verneemt uit Athene: De Bulgaren begon nen bun terugtocht van Sorovitsj gisteren-, middag; zij trekken terug op de défilés van Kir li Derbend en Baniza. Laat in den avond kwam gisteren Servische cavalerie voor Sorovitsj en constateerde, dat de vjj- and zijn stellingen op drie belangrijke pun ten van zijn front heeft ontruimd, n.l. Tsjaltsilar, Selenitsj en Patele. Zijn terug tocht naar het heuvelachtige terrein oost waarts en de hoogten bij Fiorina en de Monastirvlakte duurt voort; de Bulgaar- sclie voorposten bij Kastoria zijn noord waarts teruggenomen. Volgens een ander bericht versterken de BuBlgaren zich op de Banizahoogten, terwijl afdeelingeu Bulga ren terugtrekken op Kroessogratsj in de vlakte van Fiorina. Gistermiddag deed een Bulgagarsche colonne, gesteund door artil lerievuur, een aanval op Gomisjeno, om te trachten deze plats te heroveren. De po ging mislukte, nadat de vijand zware ver liezen had geleden. De Serviërs oefenen op dit punt van het front zwaren druk, hoewel hun optnarsch een weinig ver traagd werd door het zware artillerievuur op de Gomisjevoheuvelsi, waardoor de Bulgaren hun terugtocht dekken. In een ravijn nabij Gomisjevo ontdekten de Ser viërs drie achtergelaten Kruppkanonnen. Alles wijst op een terugtocht van den vij and op Monastir. ZWEEDSCHE HARINGVISSCHERIJ. KOPENHAGEN, 1 Sept. Volgens een te legram uit Stockholm aan „Berlingske Ti- dende" hebben de voornaamste geïnteres seerden bij de Zweedsche haringvisscherij- expedities naar IJsland wegens de moeie- lijkheden die de haringvangst bij IJsland voortdurend van Engelsche zijde onder vindt, besloten de visscherij niet voort te zetten en alle visscbersvaartuigen terug te roepen. De Deénsche vischkotter „Alexander" is op de tenjgreis van IJsland door de Engel- schen gedwongen eene groote lading ba ring overboord te werpen ten einde te ont gaan aan opbrenging door de Engelschen. DE KONING VAN GRIEKEN LAND ONGESTELD. LONDEN, 2 Sept. De Times-correspon dent te Athene meldt: Volgens een uitgege ven bulletin moet Konink Konstantijn het bed houden, zijn temperatuur is gestegen. Nederland. DE VISSCHERIJ-KWESTIE. DEN HAAG, 2 Sept. Naar aanleiding van bet schrijven der zeevischvereeniging aan den minister van landbouw, heeft deze blijkens officieel bericht in overleg met den minister van Buitenlandsche Zaken geant woord, dat de regeering uit overwegingen van neutraliteit en' met het oog op de be voegdheden die de wet op de uitvoerverbo den geeft, bij het verleenen der uitvoerver gunningen geen onderscheid kan maken tus schen de landen voor de bestemming en al leen rekening kan houden met onze eigen behoeften en voorraden en aanvoeren. Acht ten belanghebbenden bijzondere regeling, wat betreft bestemming noodig dan moet het treffen daarvan aan hen overgelaten worden. De regeering kan echter niet aan de vertegenwoordigers van zulk een bedrijf een gedeelte der regeeringsmacht en be- voegheid om de uitvoervergunningen te ver leenen overdragen. ARTIKEL 192 DER GRONDWET. DEN HAAG, 2 Sept. In den 30sten de zer te houden buitengewone vergadering van de liberale Unie zal behandeld worden de hoofdbestuursmotie, den wen'sch uitspre kend dat het voorgestelde artikel 192 der grondwet worde aangenomen en dat alle

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2