DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - sn I I. Tentoonstelling 611 M ZANGUITVOERING en VUURWERK. HeilooHeiloo No. 208 Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 4 SEPTEMBER. 111 tsgriis per 3 maanden f 1—, Ir. p. post f 1.25. Advertuntieprlfect p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij yJl HERffls. COSTER 5 ZOON, Voordam 9. Telefnr. 1 Uit den Raad. KNIPPEN VAN ONDERKLEEDING, op 6 SEPTEMBER a.s. - - (r~* Met 2G Qt. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 4 September. Het is in Griekenland een vreemde geschie denis. Een Fransch-Engelsch eskader van 24 oorlogsschepen ligt voor Athene, troepen worden er aan land gezet, Duitsche schepen in beslag genomen, het marconi-station op het arsenaal wordt bezet, Duitschers worden in hechtenis genomen, van de regeering wordt controle op de posterijen en telegrafie geëischt en voorts verbanning van de agen ten vkn de midden-mogendheden, het nemen van maatregelen tegen Grieksche onderdanen, die zich schuldig gemaakt hebben of mede plichtig zijn aan omkooping of bespieding. Kortom, de entente doet alsof zij heer en meester in Griekenland is. En de heer Vmi- zelos laat de wereld weten, dat „Griekenland zich spoedig zal aansluiten bij zijn traditio- neele vrienden." Maar er is het leger, maar er is de koning. Dat de soldaten niet zonder meer de partij der entente opnemen heeft het garnizoen van Salygiki bewezen, dat niet aan de beweging wilde meedoen en zich daarom maar heeft laten intemeeren, hebben ook de 60 Grieksche soldaten bewezen, die volgens een Havas-bericht zich bij de Bulgaren aan sloten. En de koning wil zich blijkbaar ook niet scharen aan de zijde dergenen die zijn land op zulk een eigenaardige wijze zijn vrij heid wil hergeven. Een Fransch blad vat de toestand aldus geestig samen: „De partij loopt af. Griekenland moet spelen; zal het den Koning wegwerpen?" Het heeft er al len schijn van, dat het zoo zal gaan. Hard nekkig blijft het gerucht loopen, dat de ko ning wil aftreden; ook leest men, dat de mi nister-president Zaimis en zijn oud-collega Venizelos het volkomen eens zijn. De vermoedelijke oplossing van een geens zins onwaarschijnlijk conflict ligt voor de hand. De heer Venizelos is van huis-uit een republikein. Hij heeft reeds eens de rol van dictator gespeeld tijdens het koningschap. Waarom zou hij geen president-dictator van een Grieksche republiek worden en waarom zou de entente zijn aspiraties tnet steunen, wanneer het haar meer waard is, dat zij een nieuwen bondgenoot meer dan dat Europa een koninkrijk minder krijgt? Van alle oorlogsterreinen is de aandacht onttrokken en op den Balkan zijn thans aller oogen gevestigd. Nog niet lang geleden keek een ieder naar Verdun of naar de Somrne, vast overtuigd, dat de oorlog daar zijn einde zou vinden. De communique's mogen nog zoo nadrukkelijk verzekeren, dat nu het weder beter is geworden, de strijd in het westen is verlevendigd, zij laten den gemiddelden lezer even onbewogen als de legerberichten van het Italiaansch-Oostenrijksche oorlogstooneel. Toch dient aangestipt, dat bij de Somme een Fransch-Engelsche aanval belangrijke voordeelen heeft opgeleverd. Over een front van 6 K.M. tusschen Maurepas en de Somme werden Duitsche stellingen veroverd, een deel van .Ginchy, heel Guillemont en de buiten werken van Combles werden bezet, verschil lende Duitsche stellingen tusschen le Forest en Clery genomen. De Fransch en maakten weer de grootste vorderingen en de Duit schers moesten in hun handen 2000 gevange nen achterlaten. Daarentegen behaalden de Duitschers bij Vaux en het Chapitre bosch (in de Verdunstreek) eenige voordeelen van geringere beteekenis. Het hernieuwd offensief in het Oosten heeft de belangstelling, in zooverre dat men samenhang kan veronderstellen tusschen dit front en het nieuwe Balkanfront Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de oorlog thans voorgoed tot zijn punt van uitgang is teruggekeerd en dat de brand, die heel Euro pa in vuur en vlam heeft gezet, zal worden gedoofd waar hij is aangestoken. Volgens den Russischen minister van oorlog zal ech ter een winterveldtocht nog noodig zijn, voordat het bloedige spel is beslist. Op het Oostelijk oorlogstooneel is het Rus sische offensief met groote kracht ingezet. De Duitschers wisten bij Loetsk een met groote overmacht uitgevoerden aanval af te slaan en de Russen veroverden in de Karpathen den berg Ploska op de Oostenrijkers. Van welk belang, ook voor het Balkan front, dat hernieuwde Russische offensief is, ook al worden er geen directe aanzienlijke resultaten door bereikt, leert een rede van den Hongaarschen minister-president Tisza, die in het Magnatenhuis zeide, dat ten tijde, dat de militaire voorbereiding van Roemenië werd waargenomen het alleen reeds met het oog op het Russische offensief onmogelijk was, zooveel krachten naar Zevenburgen te brengen, dat zij den Roemeenschen aanval hadden kunnen afslaan. „Terwijl zeide hij onze troepen het Russische offensief ophielden en daar den toestand vastlegden, konden geen belangrijke strijdkrachten worden weggenomen. Van het oogenblik, waarop het Russische offensief tot staan was gebracht, tot den over val der Roemeniërs, was er geen tijd genoeg om een voldoend aantal troepen naar Zeven burgen te zenden. Wij hadden slechts zoo veel manschappen, dat wij den opmarsch der Roemeniërs kondea vertragen. Op deze wij ze zijn de Roemeniërs een betrekkelijk gerinr gen afstand Zevenburger binnengedrongen, maar daarin zal verandering komen, als dë getroffen maatregelen hun gewicht in de schaal leggen. Ik zal over de bijzonderheden daarvan niqt uitweiden, doch mij bepalen tot het uitspreken van de hoop, dat onze tegen maatregelen binnen korten tijd hun invloed zullen doen gelden." Zou echter het hernieuwde Russische offen sief de Oostenrijksche plannen niet opnieuw in de war sturen en zouden dë Oostenrijkers wel kunnen standhouden op dë verdedigings linie, welke zij dachten in te nemen? Na vijf dagen vechtens zijn de Oostenrijkers tot ach ter de Cerna, een zijrivier van den Donau, geweken, maar het schijnt dat de Roemeniërs nog niet den Donau zijn overgetrokken en de herovering van Servië en de inbezitneming van den Orient-spoorweg nog niet begonnen zijn. Trouwens Roemenië wordt nu ook zelf bedreigd. Terwijl de Bulgaren zich aan de Stroema eenigermate hebben teruggetrokken en daar weer op den linkeroever zijn overgegaan, hebben Duitsche en Bulgaarsche troepen de grens van de Dobroedsja tusschen den Do nau en de Zwarte Zee overschreden. Blijk baar is het de bedoeling Roemenië snel aan te vallen, teneinde een strategische samenwer king tusschen het entente-leger van generaal Sarrail, die nog steeds niet oprukt tot groot verdriet van ongeduldige dagbladschrijvers met Russisch-Roemeensche strijdkrachten te verhinderen. Lukte het Roemenië gedeeltelijk te bezetten (de hoofdstad Boekarest is dicht bij!), dan zouden niet alleen dë Roemeniërs maar ook de Russen ernstig bedreigd kunnen worden, daar een offensief tegen ZuidrRus- land dan mogelijk zou zijn. Men ziet, dat het Balkanspel nog vele ver rassingen kan opleveren. En mm houde wel in het oog, dat de krijgsverrichtingen aan de Roemeensch-Bulgaarsche grens van meer be teekenis kunnen zijn voor den Balkan en voor den geheelen oorlog dan in Zevenburgen. (Slot.) ALKMAAR, 4 September. Wanneer er in welken gemeenteraad ook gesproken wordt over de salarieering van het onderwijzend personeel, dan kan men in den regel een uren-lang debat verwachten. Op dien regel heeft de raadsvergadering van Woensdag een uitzondering gemaakt. Een zeer ingrijpend voorstel tot herziening der jaarwedden van de onderwzers, hetwelk de kosten voor het lager onderwijs op de be grooting van 1917 met 11470 zal verhoo- gen, werd zonder slag of stoot door dm Raad aanvaard met een complimentje aan het College van Burgemeester en Wethouders. Wij gelooven, dat naast het dollege ook de Raad gecomplimenteerd mag worden met dit doortastend besluit. Hoe noodig het was, een afdoenden maatregel te treffen, bewees de uit lating van den burgemeester, dat jarenlang de hoofden der scholen in deze gemeente te slecht gesalarieerd zijn. Mm is echter steeds voor de financieele gevolgen teruggedeinsd en heeft daarom zich altijd bepaald tot halve maatregelen. De heer Cloeck en Stoel heb ben evenwel het initiatief genomen, om dëze zaak nu eens finaal te regelen. Zij hebben de Hoomsche salarisregeling als voorbeeld aangehaald en gezegd: wat in Hoom kan, moet ook in Alkmaar kunnen. Hoewel B. en W. aanvankelijk wel eenig bezwaar had den met het oog op de financiën, bleek spoe dig, dat dit initiatief het college geenszins ongevallig was. Het verklaarde zich den 9den December van het vorige jaar, bij de be handeling der begrooting, bereid met een nieuwe regeling te zullen komen en thans was daaraan gevolg gegeven op een wijze, welke den heer Cloeck terecht aanleiding gaf een verdiend woord van hulde uit te spreken. Unaniem ging de Raad met het voorstel mee, zoodat de hoofden 300 meer salaris krijgen en hun 4 periodieke verhoogingen van 100 op 125 zijn gesteld (de heeren C. J. Reizi ger, F. J. Aukes, T. Ypma, P. Schipper, A. Wijn krijgen daardoor 400, de heer J. A Zwarteveen krijgt 300, de heer G. Hellinga 350 en de heer J. Eits 375 meer), de aan- vangsjaarwedden van de onderwijzers van bijstand worden op 750 gebracht, terwijl de zes periodieke veihoogingen elk van 75 op 100 zijn gesteld. Ongetwijfeld zullen de betrokkenen met deze herziening zeer ingenomen zijn. Maar ook den Raadsleden kan het slechts aange naam wezen, dat er thans op royait wijze een eind is gemaakt aan een onbillijkm toe stand. Nu de tractementen der onderwijzets op peil zijn gebracht, mag men verwachten, dat de Raad voor geruimea tijd van een las tige aangelegenheid verlost zal zijn. Men bedenxe echter wel, dat Woensdag slechte een partieele oplossing is gegeven aan het vraag stuk van de salarieering der onderwijskrach ten. Er is oo1, nog een herziening van d« tractementen der leeraren aan het gymnasium in de smaak. Het is jammer, dat dit alles veel geld koet, maar dat valt nu eenmaal niet te ver mijden. Een gemeente, welke het onderwijs terecht als een voornamen factor van haar bloei beschouwt, moet zorgen, dat het on derwijs, het moge dan lager, middelbaar of hooger zijn, op zoo hoog mogelijk peil blijft en een voorwaarde daartoe is dat de onder wijzers en leeraren een goed tractement ge nieten, opdat men goede krachten niet alleen kan krijgen, maar ook behouden.Zorgt men daar niet voor, dan loopt men hard kans, dat de onderwijs-inrichtingen doorgangshuizen worden voor ,de beste krachten en vaste ver blijven voor degenen, die elders niet on der dak kunnen komen, ondër welke beide omstandigheden het onderwijs méér lijdt, dan de som waard is, welke men aldus uitzuinigt. De arbeider moge zijn loon waard zijn, de onderwijzer, de leeraar is het ook! Met belangstelling zal men zeker kennis genomen hebben van het betoog van den heer Udo om ook dól secretaris en den ontvanger periodieke verhoogingen te geven. Er is eigenlijk geen enkele réden, waarom deze ambtenaren in tegenstelling met alle ande re ten stadhuize (behoudens de ambtenaren van den burgerlijken stand) geen periodieke verhoogingen krijgen. Naar de heer Udo opmerkte, bestaat een dergelijke regeling in andere provincies wel en het is dan ook te hopen, dat Gedeputeerde Staten zullen wil len luisteren naar den wensch van den Alk- maarschen gemeenteraad om iets dergelijks ook in Noord-Holland in te voeren. Waar de Raad reeds in December 1915 met 11 tegen1 3 stemmen het tractement van onzen verdienstelijken gemeente-secretaris met 300 verhoogd wilde zien, was het te verwachten, dat nu Gedeputeerde Staten vroegen hoe men er over dacht om het trac tement van dezen titularis op 3200 te bren gen, men andermaal dea wensch te kennen gaf, dat dit 3300 zou worden. In verband met het tractement van den gemeente-secreta ris wil men dat van den gemeente-ontvanger op 2800 of 2900 zien gebracht. Men herinnert zich dat de heer Cloeck naar aan leiding van een klein incident onlangs ver klaarde, dat dm ontvanger noodig een sala risverbetering toekwam. Over de verhooging van het tractement van den burgemeester werd niet gesproken. Tm onrechte naar het ons voorkomt. Het burgemeesterschap heeft in onze dagen het karakter van eereambt verloren. Het is een ambt geworden, dat de algeheele toewijding van zijn vervuiler eiecht. De burgemeester van een gemeente als Alkmaar heeft een verantwoordelijke, veelomvattende, moeielij- ke, taak. Hij is iemand, die recht heeft op een behoorlijke bezoldiging, geëvenredigd aan de vele en velerlei werkzaamheden, die van hem in zijn ambt gevraagd worden. In deze opvatting hadden we gaarne gezien, dat de Raad en wij zijn ten volle over tuigd, dat hij 't niet anders dan unaniem zou hebben gedaan Gedeputeerde Staten had den geadviseerd ook het tractement van dm burgemeester te willen herzien. Wat de heer Verkerk zeide omtrent de werkuren der stokers aan het gemeente- Aangifte voor den Goedkoopen Cur sus in het (8 lessen voor t 1.2 avondlessen per week), uitsluitend Dinsdag 5 en Vrij dag 8 Sept., 21 uur, en Woensdag 6 Sept., 1013 uur, fci het Burger weeshuis. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directrice J. F. BEUMER. slachthuis, was, ook al betreft het een uitzon deringsgeval, zeer kras. Vooral het rekenen van een nacht-uur tot een volgende dagtaak maakt em onaangenamen indruk. Alleen be grijpen we niet, waarom de heer Verkerk de ze mededeelingen deed en waarom hij dit in dm Raad deed. Hij zeide, dat hij noch den directeur noch de commissie van bijstand on aangenaam wilde zijn en gaf daardoor toe, dat hij hen wel onaangenaam was. Maar het bestuur der plaatselijke afdëeling van dm Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven heeft al heel slecht zijn plicht gedaan, wanneer het niet gepoogd heeft em herhaling van iets dergelijks en zoolang ze niet weersproken worden, mogen de mede deelingen voor waar gehouden worden te voorkomen. In elk bedrijf kan het gebeuren, dat er tijdelijk hard aangepakt moet wordën. Maar dan geldt ook daar: loon naar arbeid, dan worde voor extra-werk extra betaald en dimt mm beknibbeling te vermijden. Ge schiedt zoo iets toch, dan sta de organisatie op haar post. En nu verschillen wij met den heer de Wit van meening ten aanzien van de verhouding van em organisatie tegenr over em gemeentebedrijf. Zijn de bestuurs leden der organisatie flinke lieden, die al leen dan met een klacht of een grief ko men, Wanneer zij deze grondig hebben on derzocht, dan kan het dm directeur, de com missie, het college en ook dm Raad slechts aangenaam zijn met hen .te dom te krijgen, in plaats van.met de betrokken werklieden. Ver meden wordt dan immers, dat men met aller lei wissewasjes komt, ook dat de grief of de klacht een persoonlijk karakter krijgt. Maar dan moet em raadslid zich ook niet in die verhoudingen wil lm mengen en mededeel in- gen in het openbaar dom en daarbij dë ver wachting uitspreken, dat de directeur het ste nografisch verslag wel zal lezen. De betere m veel vluggere weg is immers, dat zulke mededeelingen dm direcetur direct vanwege de organisatie bereiken!.En alleen wanneer langs dim weg geen bevredigende oplossing is te verkrijger;, moest em raadslid er zich mee gaan bemoeien en vaak zal dan zijn In vloed grooter blijkm in de burgemeesters- of de wethouderskamer dan in de raadzaal 1 De heer dm Boesterd was tenslotte Woens dag de aanleiding en het slachtoffer van een tragi-comcdie. Dit lid is gem „persona gra ta" bij zijn medeleden. Mm schijnt ernstige bezwaren te hebben tegen de wijze, waarqp hij zijn lidmaatschap van raadscommissies opvat. En toen hij na geholpen te ziji door den burgemeester, want hij zelf spra! Voortdurend van em commissie van advies voor em gemeentelijke hypotheekbank een commissie van onderzoek voorstelde, kwam kwalijk verholen tegenzin aan dm dag. De opmerking van dm heer Ringers, dat het de raadsleden noodeloos belasten was met werk m dat, wanneer er een commissie was, de heer dm Boesterd' daarin maar zitting moest nemen, omdat hij dan tenminste zou kunnen komen, sprak boekdeelen. En ook het „nou, nou!" dat uit verschillende mon den werd gehoord, torn de heeren Verkerk m Thomsen verklaarden het voorstel te willen steunen. Het werd em kleine manifestatie, die in hilariteit overging, torn de voorsteller zelf buiten stemming bleef. 'De voorzitter maakte zich daarover boos, zei dat dit bene den de waardigheid van em raadslid was en dat mm- zich niet bevond in een kinder kamer, maar in dm Alkmaarschm Raad. Waarop de heer dm Boesterd ter snede ant woordde, dat, waar de Raad voorging met em loopje met zijn voorstel te nsmen, hij meende te moeten volgen. Het schijnt, dat de heer dea Boesterd den troost van Uilen spiegel kan aanvaarden, ik heb het er maar gemaakt. De heer Verkerk zeide nog, dat het hem in' dezen vollen ernst was de heer Thomson vond het geval' zoo vermakelijk, dat hij nauwelijks stemmen en dus nog min der iets zeggen kon en dat nemen wij ook aan, ofschoon de opmerkingen van den heer Ringers over den toestand in de bouwwereld en vooral die van mr. Leesberg, die er op wees, dat in groote steden dergelijke banken zijn, omdat daar gronden in erfpacht worden uitgegeven, waarop particulieren niet gaarne hypotheken geven, van dim aard warm, dat het door dm heer dm Boesterd gewenschte Konderzoek op dit oogenblik en voor deze ge meente niet anders dan een negatief resul taat deed verwachten, zoodat zulk een on derzoek overbodig mocht heetm. Het debat over de verordening op de ge meentelijke arbeidsbeurs, dat, gezien de twee erlei stroomingen over dm omvang, welke van langen adem schijnt te zullen worden, dit instituut ia deze gemeente moet hebben, werd uitgesteld tot een volgenden keer. L.E.T.T. om fraaie prij'zen ter waarde van f 40.-. Aangifte tot 's middags half drie. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Het 8-uurs-weisontwerp is bij Senaat en Huis van Afgevaardigden te Washington aangenomen, waardoor de spoorwegstaking in Amerika is voorkomen. De koning van Montenegro gaat naaf. het Italiaansche front, Waar hij zijn schoon zoon, dm koning van Italië, zal ontmoeten. Vervolgens zal hij ook het Engelsche en het Belgische front bezoeken. In het petroleum-gebied van Bakoe zijn drie nieuwe naphta-bronnen ontdekt, waarvan de grootste dagelijks een half milli- om K.G. naphtha geeft. Volgens Reuter zijn 60 Orieksche sol daten van het 83 regiment infanterie, naar het Bulgaarsche leger overgeloopen. Reuter meldt officiéél. Vijandelijke vliegtuigen hebben Vrijdagochtend' op Port Said 25 bommen geworpen. Er zijn enkele persoonlijke verliezen voorgekomen. Geen schade. Het Engelsche departement van oorlog heeft em aantal contracten afgesloten met stoom- en verfininrichtingen, om verscheurde of beschadigde uniformen weer op te knappen Per week worden er nu gemiddeld 10.000 oude uniformen weer al^ nieuw afgeleverd. De grens van Dobroedscha is tusschen de Donau en de Zwarte Zee door Duitsche en Bulgaarsche troepen overschreden. De Roemeensche grensbewaking is onder verliezen voor haar teruggeworpen, meldt em Duitsch officieel bericht. De sociaal-democratische afgevaardigde van den Oosbenrijkschen Rijksdag Daszynski, heeft zijn mandaat als vertegenwoordiger van de stadi Krakau neergelegd. Hij was onder voorzitter van de Poolsche fractie. Zaterdagavond zes uur hebben vliegtui gen em aanval op het arüllerie-depol te Ho boken (Antwerpen), gedaan waar drie doo- dien en verscheidene gewonden zijn. De vlieg tuigen zijn door een Zeppelin verdreven, al dus meldt men aan de N. R. Crt. De heer Beldiman, de Roemeensche ge zant te Berlijn, die zich niet erg haast uit Berlijn weg te komen, is, volgens de Frank!. Ztg., een Berlijner van geboorte. Reeds zijn vader was er gezant en de zoon heeft daar zijn geheele opvoeding genoten. Te Huil hebbenz ich 22 Augustus twee pestgevallen voorgedaan bij jongens van 16 en 17 jaar. Alle voorzorgsmaatregelen wer den genomen, nieuwe gevallen kwamen niet voor. Oezonken zijn de Engelsche stoomsche pen Duart (3100 ton), Strathallan (4400 ton), Kelvina (5000 ton), Farmatyr (1400 i) ton) en Mascotte (1100 ton) Het Noorsche stoomschip Dronning Maud (1100 ton), liep op em mijn en zonk, de kapitein en twee man verdronken. en kapitein en twee man veraronKen. Een Zepplin-aanval op Oost Engeland Londen plaats, er namen 13 luchtschepen aan deel', één werd in brand' geschoten. En gelsche berichten zeggen dat de schade niet groot is. Er liggen 42 oorlogsschepen in de baai bij Athene, troepen zijn aan wal gezet, Duit sche schepen1 in besla genomen en Duitschers gearresteerd. Het officieele Roemeensche communiqué 111111.111i V|

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1