ALKMAAR t Tentoonstelling Ringsteken en Uitrekken ZANGUITVOERING en VUURWERK. Heilooü! Heilooü! No. 2 Honderd es achttiende jaargang. 1916 Ahonaementsuriis per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentieprijsl^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. I Boek- en Handelsdrukkerij v.b. HERIBs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 5 SEPTEMBER. YARIA. NEDERLAND. op 6 SEPTEMBER a.s. LANDWEER LANDSTORM en MILITIE, Met 2o et oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. I Bapaume b Albert I I Thiepval I Martinpuich Pozières Delvillebosch lOvillers Ginchy Conialmaison Longueval Gaillemont Montauban \Fricourt Mametz Combles meiery Rivier de Sotntne O s cr ALKMAAR, 5 September.1 Nadat de Duitsehers in het gebied van de Somme de vorige week eenige succesvolle te- genstooten hadden uitgevoerd, zijn de Fran- schen en Engelschen thans een krachtig of fensief begonnen, waarvan de resultaten eeni ge nadere beschouwing verdienen. Aan den gemeenschappelijken aanval ging een artille rie-beschieting vooraf, waaraan meer munitie werd besteed dan ooit te voren. Toen werden de stormaanvallen ingezet en na taaien strijd werden den Duitsehers verschillende stellin gen ontnomen, liggende tusschen een front linie van 6 K.M. breedte en 2 K.M. diepte. Zooals wij gisteren' reeds opmerkten, hebben de Engelschen de geringste vorderingen ge- maakt. De Engelschen namen de hoeve Mou- quet tusschen Thiepval en Pozières, verder naar het Oosten geraakte Ginchy gedeeltelijk en Guil lemont geheel in hun handen. De Franschen, die soldaten,' afkomstig uit het be zette gebied, in het vuur zonden, namen le Forest (ten zuid-oosten van Combles) en Clé- ry en bereikten zelfs de buitenwijken van Combles. De Franschen hebben hun terrein winst geheel kunnen behouden, de Engel schen moesten echter bij Duitsche tegenaan vallen daarvan gedeelten weer prijs geven. Zoo de hoevè Mouquet, zoo een gedeelte van het dorp Ginchy. Wij hebben reeds herhaal delijk aangetoond, dat de Engelschen op het moeielijkste terrein opereeren. De Daily Mail omschreef de toestand onlangs aldus, dat het versterkte terrein tusschen Thiepval en Gin chy aan beide zijden een groot bastion is en het is duidelijk dat met zulke bastions op de flanken het vooruitdringen met groote moeie- lijkheden gepaard gaat Maar eveneens ligt het voor de hand, dat de Duitsehers alle moeite doen om die bastions te behouden. Vandaar dan ook, dat de Duitsche tegenaan vallen allereerst gericht zijn op de Engelsche terreinwinst en dat het van beteekenis is, dat de hoeve Mouquet en een deel van het dorp Ginchy weer verloren ging. Indien wij nu nagaan wat er bereikt is, dan zien wij, dat, terwijl, zooals uit het schetsje blijkt, voorheen de Engelsche en Fransche frontlijnen loodrecht op elkaar stonden, het front der geallieerden aan weerszijden van de Somme thans nagenoeg aaneensluit en van Ginchy tot Biaches bijna een rechte lijn ia ge worden. Wij zullen morgen geen gelegenheid heb ben een overzicht te schrijven en daarom van daag nagaan, wat mogelijk staat te gebeuren. De toestand is nu zoo, dat de positie der Duitsehers bij Péronne hachelijk mag heeten. Terwijl de Franschen tevergeefs hebben ge tracht dit stadje uit Biaches, dus uit het wes ten en uit het zuidwesten te naderen, hebben zij bij le Forest hun linie zoover naar het Oosten vooruitgebracht, dat een omvattende aanval tegen Peronne van het noorden uit groote kans heeft op succes. Vroeger zou men zeggen, dat Peronne onhoudbaar was, maar de tegenwoordige oorlog heeft zulke Vreemde situaties opgeleverd, dat zulk een verklaring thans te boud is. De zonderlinge toestand kan dus nog wel eenigen tijd voort duren. Nemen wij aan, dat Peronne valt en Combles eveneens dat het laatste stadje nog in Duitsche handen is, bewijst het Fran sche avondcommunijué, hetwelk gewaagt van afgeslagen Duitsche tegen-aanvallen van Combles uit. Dan. moet in de eerste plaats Bapaume door de Engelschen worden ver- Péronne Biaches overd. Immers alleen' indien de Franschen deze beide punten hebben, dan kunnen ze het spoorwegknooppunt Kamerrijk bedreigen, dan loopen de Duitsche stellingen bij La Fère in den rug gevaar en wordt die stad veroverd, dan zullen de Duitsehers genoodzaakt zijn Champagne te ontruimen en hun aanvallen op Verdun moeten staken. Er is echter her haaldelijk ook in de ententepers betoogd, dat het stukje Bapaume—Peronne veel te klein is voor den aanvang van zulk een operatie. De Engelschen kunnen naar het noorden het front niet verlengen, zij hebben nog altijd Thiepval niet Daarom pogen de Franschen het veel te nauwe front te verruimen. Het pas ontvangen legerbericht is daarvan het be wijs. Een nieuwe aanval is op het frontdeel ten Zuiden van Peronne tusschen Barleux en Chaulnes over een front van 20 K.M. en bij Chilly (ten zuiden van laatstgenoemde plaats) over een front van 4 K.M. gericht ge weest. De buitenwijken van het dorp Berny werden bezet, het dorp Boycourt werd ver overd, Chilly eveneens. Daarbij vielen den Franschen 3700 gevangenen in handen. En nu zou het ons niet verwonderen, wan neer weldra een belangrijke verandering in het Westen intreedt, dat n.l. de Duitsehers, deels gedwongen, deels vrijwillig zich terug trekken, dat dus na de afbrokkeling van het front zal komen een aanzienlijke frontver schuiving. Wanneer men leest wat alzoo over veld maarschalk von Hindenburg geschreven wordt in de Duitsche pers, dan valt het op, dat hij vooral het oog slaat op het Oosten. De Neu Freie Presse gaf hem .onlangs de woorden iu den mond, dat annexaties in het Westen uit den booze zouden zijn. In het Tageblatt betoogt de oud-minister Demburg, dat Hindenburg en Ludendorff ten believe van niemand (zou dat niet op den Kroon prins, op Verdun kunnen slaan?) hun beslui ten laten beïnvloeden, dat men vertrouwen in hen moet stellen, dat zij wel uit den toestand voor den komenden vrede het beste zullen weten te halen. Iq de entente-pers werd ook rekening gehouden met de mogelijkheid van een verkorting van het Duitsche front in het Westen. En nu verneemt de Daily Telegraph uit St.-Petersburg, dat er in het Oosten reals troepen optreden, die van het Fransche front zijn gehaaid, terwijl men het te Kopenhagen waarschijnlijk acht, dat von Hindenburg bin nenkort een offensief zal ondernemen tegen de Russen in den meest noordelijken sector van het Oostelijk front en het'heet, dat een nieuw leger van 300.000 man te Mitau wordt samengetrokken. Dit alles wettigt het vermoeden, dat er op het westelijk oorlogstooneel dezer dagen be langrijke veranderingen kunnen plaats heb ben. Op het Balkanfront zijn ingrijpende wijzi gingen niet onmiddellijk <te wachten. Alleen kan Oriekenland zich aan de zijde der enten te scharen. Het heet, dat de Duitsehers daar mede reeds rekening houden, zooals zij ook deden ten aanzien van Roemenië, waartegen ze ook troepen beschikbaar hadden, die nu met de Bulgaren voorpostengevechten in de Dobroedsja en misschien met de Turken, want Turkije zal ook hier wel meedoen leveren, terwijl men van de Russische troe pen in Roemenië nog niets heeft gehoord. Maar alles verkeert hier nog In het stadium van voorbereiding, evenals in Zevenbergen, waar de opmarsch der Roemeniërs reeds langzamer gaat, zoodat van dit oorlogster rein evenmin als van het oostelijk front, waar de partijen elkaar in balans houden, de ko mende dagen sensationeele gebeurtenissen doen verwachten. LUCHTAANVAL OP ENGELAND. Omtrent de luchtaanval op Engeland van Zondagnacht (de grootste wellicht die ooit plaats had) (kelt men uit Berlijn officieel me de: In den nacht van 3 September deden lucht schepen van leger en vloot met waargenomen succes een aanval op de vesting Londen. Een onzer luchtschepen is door het vijandelijke vuur ten val gebracht. In aanraking hiermede deelt Wolff mede: Van de vesting Lpnden werden op de City en het noordelijke en noordwestelijke gedeel te van de stad" binnen vier uren herhaaldelijk bommen geworpen. Uit verschillende branr den en instortingen bleek het succes van den aanval. Andere luchtschepen deden een aanval op een fabriek en de versterkingswerken van Norwich en veroorzaakten daar zware ont ploffingen en branden. Verder werden in Harwich, Boston en aan de Humber zoeklichten, batterijen en fabrie ken met bomnjen beworpen, waardoor een groot aantal branden werden veroorzaakt Te Yarmouth, waar de gasfabriek en het vliegpark het doel van de aanvallen was, werd een batterij tot zwijgen gebracht Te Nottingham werden militaire inrichtin gen en fabrieksgebouwen aangevallen. De daardoor veroorzaakte branden waren nog op een afstand van 40 zeemijlen zichtbaar. De luchtschepen waren gedurende hunne aanvallen, vooral boven Londen, aan zeer hevig vuur blootgesteld. Behalve door bat terijen op het land werden zij ook door vlie gers, die ter vervolging opgestegen waren, Beschoten. Ofschoon de luchtschepen door luchtraket- ten en zoeklichten bestraald werden op één luchtschip waren tegelijkertijd niet min der dan 18 zoeklichten gericht bleven alle aanvallen op heil zonder resultaat. Reuter seint echter uit Londen: In het Duitsche desbetreffende bericht wordt medegedeeld, dat luchtschepen in den nacht van 2 September op de vesting Londen en andere plaatsen bommen wierpen en dat hevige branden en ontploffingen werden waargenomen. Naar aanleiding van die me dedeel ing wijst de Admiraliteit erop, dat de aangerichte schade, die zoo goed als niets te beteekenen beeft, nauwkeurig is opgegeven in het officieéle Engelsche commuuiqué en dat er noch branden, noch ontploffingen van eenige beteekenis hebben plaats gehad. Bovendien bestaan er zeer goede gronden om aan te nemen, dat behalve het vernielde luchtschip ook nog een ander ernstig is be schadigd. KORTE BERICHTEN. ïn Berlijn is een goederentrein een per sonentrein in de flank gereden, 3 personen werden' gedood, 4 zwaar en 16 licht gewoed. De „Daily Chronicle" publiceert een te legram uit Punta Arenas waarin gemeld wordt, dat alle leden der Shackleton-expedïhe gered zijn en zich in goeden toestand bevin den. Oriekenland heeft de elschen van de En tente aangenomen. Hun volkomen toezicht op dé post- en telegraafverbindingen' begint 3 September. Dar es Salaam, de hoofetad van Dultsch Oost Afrika, heeft zich aan de Engelschen overgegeven. Duitsche vliegtuigen wierpen' bommen op de Roemeense he haven Konstanza en de aldaar liggende Russische oorlogsschepen. I let Engelsche stoomschip „Swift Win nings (4500 ton) en de Noorsche schepen Gotthard (1500 ton) en Setesdal (1500 ton) zijn gezonken. -- De bevelhebber van dé Russlche troepen In Roemenie en 5 zijner officieren zijn te Boe karest door den koning in audiëntie ontvan gen. DE VASTOEHOUDEN GRAANSCHEPEN. Naar „De N. Ct." verneemt, is de lading van twee der zoolang vastgehouden graan schepen geheel bedorven. Aan liggelden moest den Britschen havenautoriteiten onge veer een half millioen worden betaald. Waar het oponthoud ten eenenmale onvrijwillig was, komt de heffing dezer liggelden in een zeer vreemd licht. RUWE TABAK NAAR DUITSCHLAND. Ten einde twijfel aangaande de toepassing der nieuwe bepalingen in zake de voorziening van Duitschland met ruwe tabak op te heffen deelt de Deutsche Zenitrale voor oorlogsleve ring van tabaksfabrikanten te Minden (West- falen), medé, dat overzeesche ruwe tabak die vóór 7 Augustus 1916 Ln Europa is aangeko men en aan een in Duitschland' gevestigde firma is verkocht, kan worden ingevoerd, wan neer deze omstandigheden door den' in de plaats van afzending gevestigden consul ge- verificeerd. De Zentrale en de'Rohtabaksaus- fuhr— Prüfungsstelle zijn niet bevoegd, ver dere uitzonderingsbepalingen te maken. LE.T.T. om fraaie prijzen ter waarde van f 40. Aangifte tot 's middags half drie. LEVENSMIDDELNVOORZIENING TE DELFT. Men schrijft uit Delft aan de Haagsche Nieuwe Courant. Om voor de levensmiddeknvoorzienrag van Delft* zorg te dragen heeft zich aldaar een instituut gevormd, dat zich uitsluitend bezig houdt met de levensmiddelenkwestie, en in zijn korten tijd van bestaan heeft het reeds ge toond, op uitnemende wijze voor de distribu tie van levensmiddelen te kunnen' zorgen. Dat instituut is het levensmiddelenbureau dat de taak van de levensmiddelendistributie van het gemeentebestuur heeft overgenomen. Het doel van het levensmiddelenbureau is de bevolking tijdig van dé noodige levensmid delen te voorzien teg emde goedkoopst moge lijke prijzen. Door massa-inkoop worden hoo- ge distributie kosten vermeden, en kunnen de winkeliers op een normale winst rekenen. Een treffende illustratie hiervan is de uit stekende wijze waarop door het levensmidde lenbureau in den dreigenden1 suikemood is voorzien en Delft behoed is voor gebrek aan suiker. Verscheidene gemeenten zijn thans zon der suiker enkele er van hebben aan het Deut sche levensmiddelen bureau gevraagd, een ge deelte van de suiker aan haar af te staan. De direotie heeft gemeend op dit voorstel niet te mogen ingaan, daar het de taak van het le vensmiddelenbureau la Delft van consumptie artikelen te voorzien, en niet andere gemeen ten. Het levensmiddelenbureau Is geen onder deel van de gemeente-administratie. Het staat geheel op zichzelf en zou daarom beter levensmiddélenbedrijf genoemd kunnen worden Dé gemeente verleent geen subsidie en het is in het geheel niet de bedoeling, dat het bedrijf winst zal afwerpen. De arbeid die door de ambtenaren van dit bureau wordt ver richt moet echter betaald worden. Dat het levensmiddelenbureau op.zichzelf kan staan is mogelijk doordat de distributie- kosten voor een gedeelte het inkomen van het bureau vormen. Daar er gemiddeld reeds Voor 160.000 gulden1 perrn aand verwerkt wordt, valt er genoeg af, om het bureau in stand te houden. De distributtekosten worden zóó hoog ge nomen juister zou zij zoo laag dat de winst van de winkeliers niet wordt geschaad. Voor de winkeliers blijft de winstmarge de zelfde. Een tabellarisch kasboek geeft een zeer duidelijk overzicht over hetgeen door het le- gedurendc de maand Augustus voor 16000 vensmiddëlénbureau wordt verstrekt. Ze werd meel gedistribueerd, voor J 42000 varkens; voor 28000 boter: voor 500 kaas, voor 50000 suiker, voor 500 soda, voor 1000 spek Totaal is er in Augustus voor 160.000 gedistribueerd. Weldlra zal dus het levensmiddelenbeJrijf loopen over een paar ton per maand. T^' nog toe is het levensmiddelenbureau een un'ruu in ons land en Delft is de eenige gemeente die haar distributie regelt iu overleg met de betrokken winkeliers. Uit elke groep van win keliers is een. commissie van advies benoemd, en ook de burgerij is door een dusdanige commissie vertegenwuordigd. DE TABAKSINDUSTRIE. Omtrent de gisteren te Utrecht gehoudén vergadering van kleine fabrikanten en eigen- werkmakera in de sigaren- en tabaksindustrie in Nederland, welke gehouden werd in het gebouw „De Nijverheid", kan nog het na volgende worden medegedeeld: In de huishoudelijke vergadering werd be sloten een bond op te richten van belangheb benden in Nederland Ln het kleinbedrijf der sigaren- abaksinduStrie. Een commissie van vijf personen werd be noemd. die e enonderhoud zal aanvragen met den minister van Landbouw, Handel en Nij verheid om de klachten en wenschen in zake de distributie van tabak te bespreken om zoo spoedig mogelijk tot een goede regeling te komen voor de kleine fabrikanten en andere belanghebbenden, daar hun toestand thans zeer niipend is. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren H. Goubitz, Vrolikstraat, te Am sterdam; G. Buit, te Dordrecht; P, J. de Raad te Delft; J. Cools te Rotterdam en J. Nottrot te Haarlem. 1 BINNENLAND. DE ONLUSTEN IN DJAMBI. De W. Corr. van den Tel. deelt nader mede, dat de pakketbooten' „Landsbergen" en „Van Hogendorp" met troepen naar Djambi zijn gezonden. De vrees bestaat dat ook te Moe- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over ket tijdvak van SO Augnstns tot en met 5 Sep tember, zal plaats hebben ten Stad- liuize op Woensdag O September a.s., voor zooveel de lANDWESKenden LANDSTORM betreft van 10—11 nur en voor zooveel de MILITIE aangaat van 11—13 unr. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 4 Sept. 1916. JAN DE WIT Dz., R Burg. PLAATSELIJKE BELASTING. HONDENBELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KO HIER DER HONDENBELASTING, dienst 1916, den 23 Augustus 1.1. door den Gemeen teraad vastgesteld en den 30 Augustus d.a.v. door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter in vordering is overgegeven, en gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier worden ingediend aan. den Gemeenteraad binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, den 5 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. aratebo zeer ernstige dingen plaats hebben. Officieel wordt mans bevestigd, dat dé In- surgenten leder zijn van de Sarekat Islam. Zij hebben, behalve hetgeen reeds gemeld werd, ook het gevangenisgebouw in brand gesto ken en directie-keten, telegraafdraden doorge sneden en loopgraven gemaakt aan beide zij den van de rivier. De opstandelingen beschik ken over vier-en twintig geweren en 6600 pa tronen De resident is de rivier opgevaren met drie geblindeerde schepen en drie brigades. Hij heeft versterkingen gevraagd te Palembang. De controleur is te Batang Haris afgegaan, waar alle rustig was. Een telegram d.d. 1 September aan ge noemd blad luidt: Een gedeelte der oproerlingen te Djambi viel de brigade aan, die te Toeral landde. Twee der onzen werden gedood, één gewond De resident schat het aantal oproerigen op twee duizend. Volgens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, kan er nauwelijks aan worden getwijfeld, of de controleur Walter met zijn personeel en de manschappen der gewapende politie zijn te Soeroelangoen vermoord. Gemengd nieuws. V EEN BUROEMEESTER, DIE DE BO TE RWET OVERTREEDT. Door den kantonrechter te Middelburg was wegens overtreding der boterwet, namelijk het vervoeren van boter met een vetgehalte van 77,5%, of in leder geval minder dan 80%, veroordeeld een landbouwer, tevens burge meester, te Biggekerke, tot 50 boete of 20 dagen hechtenis. Dit vonnis was bij verstek verwezen en nu was beklaagde in verzet ge komen en werd de zaak Zaterdag opnieuw be handéld. Beklaagde bekende te hebben1 gewe ten, dat de boter minder goed was, maar niet dut zij niet aan de wet voldeed; door moderne voedingswijze was het slechte resultaat be reikt. Daar bekl. wist, dat de boter niet goed was achtte de ambtenaar van het M. O. dat hij ei genlijk voor de rechtbank had moeten verschij nen. Hij nam het bekl. erg kwalijk, dat hij de overtreding pleegde. daar hij juist als burge meester het voorbeeld geven moest, en eischte daarom bevestiging van het vonins. Bekl. zei- de, dat zijn burgemeesterschap met deze over treding niets te maken heeft. EEN PRIESTER-SMOKKELAAR. Onder bovenstaanden titel werd onlangs bericht, dat door de Rechtbank te Arnhem een R.-K. priester uit Grave, wegens poging tot verboden uitvoer, veroordeeld is tot 15 of 15 dagen hechtenis. De geestelijke was aangehouden onder Beek, in het bezit van eenige gerookte hammen, die hij naar Duitschland wilde smokkelen. De „Graafsche Ct" vertelt hoe de geschie denis eigenlijk in elkaar zit: De R.-K. priester ondernam eenigen tijd geleden, met een liefdadig doeleinde, een reis naar België, welke over Aken moest worden afgelegd. Gezien de moeilijkheid zich op reis van het noodige te voorzien, nam hij ongeveer twee pond ham mede, welke hij, om uitdrogen te voorkomen, aan één stuk liet. De ambtenaar, die hem visiteerde, vond hier in echter een overtreding van het uitvoerver bod en maakte proces-verbaal op, hetgeen dan dezer dagen aanleiding gaf tot veroor deeling van genoemden priester door de Rechtbank te Arnhem. js <u <u •O <u B Q. re O 3

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1