Het al te goede hart. f SÜILLBTON. Telegrammen van heden. EF.N NEDERLANADSCHE KRUISHEER OEVANOEN GENOMEN. Uit België wordt aan „De Tend" bericht: Bij den terugkeer van 12 Nederlaactecbe Kruisheeren uit België is een hunner te Moul- le door de Duitschers aangehouden en belet verder te reizen, omdat men een brief van ouden datum en zonder beteeken is bij hem vond. De overige geestelijken mochten onge hinderd de grens naar Nederland overgaan. De twaalfde bevindt zich nog steeds in Duit- ifir NOORD-FRANKRIJK. Het Haagsche Correspondentiebureau deelt ons mede: De bladen bevatten de vorige week twee tegenstrijdige berichten met betrekking tot de hier te lande onderriomen pogingen om kin deren uit hét bezette gebied van Frankrijk naar Nederland over te brengen. Terwijl het met dat doel te Amsterdam ge vormde comité een verklaring openbaar maak te van de Duitsche regeering aan onzen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, luidens welke zij hare volle sympathie aan het menschlievend plan schonk en hare medewer king bij de uitvoering er van slechts opschort te tot zoodra de plaatselijke toestand dit mo gelijk maakte, bracht een Havas-telegram uit Parijs de mededeeling, dat aldaar vaststond dat de Duitsche autoriteiten hadden gewei gerd de Fransche kinderen van het edelmoe dig plan te doen genieten. Op grond van ter meest bevoegde plaatse ingewonnen inlichtingen kunnen wij voor de volstrekte juistheid instaan van het door het Amsterdamsche comité openbaar gemaakte Duitsche antwoord, waarvan de bewoordin gen trouwens namens jhr. Loudon op 29 Augustus j.l. ook aan dén Franschen Gezant in Den Haag zijn medegedeeld. HOOITIJD IN WATERLAND. In Waterland zitten veleb oeren thans nog druk in den hooibouw. Op tal van perceelen heeft het gras zich snel en flink ontwikkeld, zoodat ze een zeer bevredigende hooiopbrengst geven. Het hooi is „zwaar" en voor zoover het goed gewonnen wordt, van goede hoedanig heid. Van den bekenden geur is echter weinig waar te nemen, wijl het reukgras'(anthoxan- tum odoratum) in de grasvelden ontbreekt. Ook het groen laat zich goed aanzien. Op vele terreinen vormt dit zelfs een dichte, malsche bladmassa. Het valt in Waterland, volgens het N. v. dl. D,, over 't geheel heuchelijk mede. UIT BERGEN. *De Raad vergaderde gisteravond ten 8 ure. Afwezig jhr. Bamaart. Als eerste punt bevatte de agenda: Goedkeuring van de aanbesteding der ri- oleering. Laagste inschrijver de heeren S. Spruit en P. Meijer te Alkmaar voor 29934. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van meening waren, dat het werk aan den laagsten inschrijver gegund moest worden. De heer Maschmeijer verzocht inzage van de borgstelling, waarna met algemeene stem men overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. De voorzitter zeide dat hierdoor een geld- leeniUg van 27000 noodig was. De heer Maschmeijer meende dat ook hier gold: het begint met een beetje maar het ein digt met veel hooger. De heer Baltus oordeelde ook, dat men er steeds dieper inloopt als eerst gezegd wordt. Ook de barak ia hiervan een voorbeeld. De voorzitter bracht naar voren, dat men in den aanvang zich niet had voorgesteld een zoo goede barak te bouwen. Velen oor deelden een barak noodig en dan moet ze ook voor alle doeleinden geschikt zijn. De uitgave voor de rioleering werd hooger door het duurder worden van de materialen en de arbeidsloonen. Ook zijn de straatkolken enz. er bij geko men. De heer Maschmeijer meende, dat de ren tevoet niet hooger behoefde te zijn dan 4Y2 pCt. Alkmaar staat met zijn leening reeds boven pari en Bergen is niet minder solide, solide. De voorzitter had liever een machtiging tot 5 pCt., B. en W. konden dan het geld zoo goedkoop mogelijk zien te krijgen. Spreker had al een instelling op het oog. De heer Maschmeijer wenschte een instel ling in geen geval meer dan 4)4 pCt. te ge ven. Slaagdte men daarmede niet, dan kon men een inschrijving openen. De heer Barnaart verscheen ter vergade ring. De heer Maschmeijer meende bovendien, dat de aflossing wel ia 40 jaar kon geschie den. De voorzitter zeide, dat dit vroeger wel werd toegestaan; tegenwoordig houden Ge deputeerde Staten evenwel aan 30 jaar vast. Men kon evenwel het raadsbesluit van 6 Ju ni intrekken, waardoor de geldleening geheel voor de rioleering werd gedaan. Spreker wilde probeeren het geld tegen 4)4 pCt met 40-jarige aflossing te krijgen. Met algemeene stemmen werd besloten de geldleening aan te gaan tegen 4ya pCt., af te lossen in 40 jaar. De voorzitter deed hierop mededeeling van een ingekomen schrijven van den Minis- ter van BinnenL Zaken, waarin deze het noo-' dig oordeelde, hoewel het tijdstip van demo bilisatie nog in het verschiet lag om maatre gelen te treffen tegen het drankmisbruik in de dagen van de demobilisatie. De opperbevelhebber was van meening, dat in dézen veel door de burgerlijke autori teiten gedaan kon worden. De Minister acht te het meest afdoende middel, om in die da gen de vergunningslocaliteiten te sluiten, als ook de bierverkoop in de bierhuizen en op straat. Z. E. vernam gaarne vóór 25 Sept., of de Raad hiertoe genegen was. Besloten werd, om te berichten, dat de raad genegen was, hiervoor een verordening in het leven te roepen. De voorzitter deelde nog mede, dat van Ged. St. de goedkeuring was ingekomen, om de kennis voortaan op den 4den Zondag in September en de beide daarop volgende da gen te houden. Hiema kwam het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot 10.000, voor het even tueel aankoopen van levensmiddelen1 en brandstoffen in behandeling. De heer Maschmeijer was van meening, dat de Commissie hierbij met de grootste omzich tigheid moest handelen. Ten eerste moet men ingekochte levensmiddelen opslaan; ten tweede moeten ze voor bederf behoed worden en ten derde zal het koopen door de verschil lende gemeenten van invloed zijn op de prij zen. Stelt de regeering later maximumprijzen, dan kan de gemeente met het gekochte blijven zitten, wat ook in Amsterdam met de aard appelen het geval was. Wel was dit daar voor het grootste deel het gevolg van het feit dat de inkoopers niet geheel op de hoogte waren; met andere artikelen kan het evenwel nog moeilijker zijn. De voorzitter was het hiermede eens. Men moest evenwel wat doen. De distributiewet was nog niet in sprekers bezit. Het inkoopen door de gemeenten vond spr. evenwél ook niet zoo gewenscht. Spr. oordeelde, dat, nu de distributiewet gr was, het niet zoo noodig zou zijn. Reeds waren er echter een 70 aan vragen ingekomen, hoofdzakelijk voor brand stof. Spr. was er sterk voor, om die in te koopen. De heer Baltus drong er op aan, om met langer te wachten, anders werd ze nog duur der. Spr. oordéelde het verkeerd' van den heer Oldenburg, dat deze als wethouder reeds rechtstreeks een waggon had laten komen, terwijl de Raad besloten had de plaatselijke handelaren niet te passeeren. De heer Olden burg zeide reeds in Mei besteld te hebben. De voorzitter wees er op, dat deze discus sie niet in den Raad thuis behoorde. Met algemeene stemmen werd besloten, om de tijdelijke leening, groot 10.000, aan Den heer Baltus was een boer bekend, die 40 mud te cn had mud noodig neer hij er de kalveren mee voerde en dit mocht voigens de ministerieele aanschrijving niet geschieden. De heer Barnaart was er medé bekend, dat dit toch gebeurde. Spr. wist een geval, waarbij een kooper een boer had trachten te bewegen op te geven, meer noodig te heb ben, opdat hij dan later de overgebleven ha ver kon weghalen. De heer Baltus zou, als hij Burgemeester was, de rest bij zoo'n boer weghalen en hem slechts 10 mud voor eigen gebruik laten. De voorzitter merkte op, dat men ook nog lang zoo ver niet is, dat die boer er zijn vee mee kan voederen. Alles is voorloopig in beslag genomen. De heer Baltus zag gaarne, dat de burge meester maatregelen nam, om die in beslag genomen haver voor 6.50 beschikbaar te Roman naa® hat Duitaeh van 'Marie 'Diers- 11) „Laat mijn zak toch los", zei hij. „Daar mee bereikt u toch niets. Ga toch naar uw zieke, voor wie u geëngageerd is." „Eerst moet u 't geven siste Renate. Zij had zich als een kat aan zijn jas en zijn zak vastgehaakt. Hij wilde haar handen zacht en beleefd losmaken, maar dat ging niet. „U heeft kracht!" zei hij met een flauwen glimlach, terwijl hij nog steeds voorzichtig aan haar ijzeren kleine gewrichten draaide. „U is een ellendeling!" bracht Renate hij gend uit. „Ik weet alles. Omdat u nu niet meer zooveel krijgt, wil u zich doodschieten. Foei, foei, foei 1" „Ja, wat mij betreft", zei de jonge man met toonlooze stem. „En als ik een ellendeling ben, waarom wil u mij dan vasthouden? Vervloekt trouwens dit heele gesprek. Dat ik daar ook nog tegen aan moet loopen. Zoo, juffrouw, au dank ik u vriendelijk voor uw goeden wil, maar laat nu een mensch, .dien u niet kent en van wiens motieven u niets af weet, als 't u blieft alleen zijn weg gaan. U is trouwens hij keek haar oplettend aan en lachte even. „Te drommel heeft u al uw belijdenis gedaan?" Er verscheen een plotselinge ontroering in zijn oogen. „Klein meisje, wat weet gij al van het le ven af?" Maar wees verstandig, houd vijf minuten uw snaveltje, dan kunt u zooveel lawaai door 't heele huis maken „Zoo! Nu, adieuriep Renate. Terwijl hij sprak en een oogenblik niet op paste, had zij haar losgewerkte hand blik semsnel in zijn zak gestoken, had het ding daarin gegrepen, het er uitgetrokken en nu stormde zij door de gang naar haar deur, niet meer aan het glas, stiet dat omver, rende daarover heen en kwam met veel geraas de ziekenkamer binnen. Hier buiten adem de deur toegslagen, gegrendeld, klaar. „Zoo, sta daar nu maar in de gang en schreeuw om je pistool, dwaze, dwaze man." „Heerejee, wat is er toch? Wat is er toch? gilde de zieke. „Jufrouw, wat is er toch?" „Och, allemaal onzin! Hier in huis zijn de menschen zeker niet bij hun verstand!" be weerde Renata half lachend. Maar haar hart klopte onstuimig bij dat lachen. Zij ging met 'de revolver naar een aangrenzend vertrek en wierp die daar in den kachel. Ales beefde aan haar i „Zoo, schiet je nu maar dood!" aldus dreef zij in haar gedachten den spot met den be roofde. Het verwonderde haar echter, dat het zoo stil inhuis bleef, dat niemand klopte, nie mand riep. Plotseling, geheel onverwacht, zoo onge veer na tien minuten maakte zich een razende angst van Renate meester. Wat kon het helpen dat zij hem de revolver had afgenomen? Als of in dit reusachtige slot niet nog meer vuur wapenen waren. Mischien had hij reeds Die gedachte was nog niet uitgedacht of zij vloog ook reeds de kamer uit, liet haar zieke hmr achterna gillen, struikelde nog eens over het rollende glas, trapte in den waterplas en vloog bijna hals over kop de trap af. Een dienstmeisje was bezig de treden schoon te maken. „Waar is hij? Waar is die, die hier boven woont?" stellen voor de lui, die onmogelijk met heiver van 12 kunnen voeren. Spr wees op een melkrijder, tHe 10 ketten heeft en zeer om haver verlegen is. De voorzitter verklaarde, deze menschen, wanneer zij dit kwamen verzoeken, te zullen helpen. De heer Oldenburg zag gaarne dat de voor zitter hierover reeds dadelijk den Minister aanschreef. De voorzitter zegde dit toe. Van de Waterleiding-Maatschappij was het verzoek ingekomen, om dé meerdere kosten voor de plaatsing van de twee brandkranen bij te betalen. Volgens de concessievoorwaar de moet de waterleidingmaatschappij de brandkranen voor 60 per stuk leveren. Door de, duurte hadden ae twee laatstge- plaatste reeds 195 te zamen gekost. Algemeen was men van meening, dat niet van de concessie-voorwaarde moet worden af geweken. De voorzitter zeidé, dat de waterleiding zich van electrische kracht wenscht te voor zien. De levering zal rechtstreeks door de K. E. M. geschieden. Voor het gebruik van de kabel zal de gemeente evenwel 400 per jaar ontvangen. Spr. heeft den heer Schuur man met zijn aanvraag naar de K. E. M. ver- wezen. Over dit punt volgde eenige discussie. Op voorstel van den heer Maschmeijer werd besloten, om in dezen het advies van den gemeentelijken adviseur, den heer Nagt- glas Versteeg in. te winnen. Nog deelde de voorzitter mede, de sollici tanten voor de- vacature aan de openbare school te hebben aangeschreven, dat de oude salarisregeling gehandhaafd bleef. Hun was gevraagd, of zij hun sollicitatie.handhaafden. Met 5 was dit het geval, één had zich te ruggetrokken en van één was nog geen be richt ingekomen. Spr. had den schoolopziener aangeschreven om in overleg met B. en W. een voordracht te maken en hem gevraagd, of hij een proefles nog noodig oordeelde. De heer Maschmeijer achtte het wenschelij- ker, om het hoofd der school uit te noodigen, de sollicitanten in hun tegenwoordige func tie op te zoeken en van zijn bevindingen1 rap port uit te brengen. De heer Veenhuijsen was het hiermede eens. De voorzitter vreesde, dat het hoofd der school dan wel een week op reis zou moeten, aangezien de eene sollicitant in Boxtel, de ander in Groningen, de derde in Nijmegen, dé vierde in Overijsel, de vijfde eveneens in Groningen en de zesde in Beverwijk woonde De heer Veenhuysen achtte het wel moge lijk, dat het Hoofd slechts degenen zou bezoe ken, die op de voordracht kwamen en betoog de nog de wenschelijkheid van het benoemen eener vrouwelijke leerkracht. Hierna bracht de voorzitter het verzoek schrift van de verloskundige, om haar salaris met 100 te verhoogen, in bespreking. De heer Maschmeijer herinnerde er aan, dat haar bij haar benoeming er op was gewezen, dat zij niet spoedig om een salarisverhooging moest komen. Waar alles evenwel zooveel duurder was, daar gevoelde spr. veel voor een gratificatie. De heer Baltus meende, dat men dit bij alle andere ambtenaren ook had moeten toe passen. Waar dit niet was geschied, daar was bij er in dit eene geval tegen. Besloten werd dit punt aan te houden. De verkiezing voor een raadslid in de va cature van den heer Leijen werd bepaald op Vrijdag 22 Sept., de stemming op 5 October, de herstemming op 18 Oct. Tot leden van het stembureau bij de stem ming werden de heeren Baltus en Barnaart fekozen; bij de herstemming de heeren Veen- uijsen en Maschmeijer, terwijl de beide wet houders tot plaatsvervangende leden werden aangewezen. Hierop sluiting. UIT OBDAM. Uit het pas verschenen verslag van de On derlinge Paarden-verzekering-Maatschappij in Noord1 Holland, gevestigd alhier direc teur de heer P. Clay te Alkmaar blijkt dat in het afgeloopen boekjaar verzekerd waren voor klasse B. in de verschillende kwartalen 1708, 1681, 1667 en 1662 paardén, voor klasse A. bedroeg het aantal respectievelijk 717. 708, 765 en'767. Het reservefonds bedraagt thans voor klas se B. 2405,28 en' voor klasse A 2262,14)4 Te zamen 4667, 42)4, tegen bijna 4148 en 1915. Yr Vergezeld van de heeren Mr. Dr. Hooft en1 Zijp, lid van Ged. Staten, bracht Z. Exc. dé Commissaris der Koningin onze gemeente een, bezoek. Na de ontvangst ten raadhuizo werd een bezoek gebracht aan het oude kerkhof thans gesloten en aan de school. Vervol gens werd met belangstelling kennis geno men van de uitbreiding der gemeente. Hiema werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot audiëntie. Pex auto vertok vervolgens het ger zeischap. Uit alle huizen waaide de vlag. UIT WARMENHUIZEN. Als gevolg van wolvordering door het Rijk zai in deze gemeente, voor levering van 778 vachten aan verschillende personen wordjen uitbetaald een bedrag van ƒ8017,15. Bij gelegenheid' der aanbesteding voor een te bouwen schoollokaal, alhier, op 4 dézer werden 17 biljetten ingeleverd n.L door: Jo Sijzener te Hillegom voor 4380 H. Doom te 't Zand' (gem. Zijpe voor 3840 P. Tuin gem. Zijpe voor 3950 Gebrs. Boekei te 'tVeld (gem. N.-Niedorp) voor 3910 Gebr. de Geus te Warmenhuizen voor 3940 P. Doom, Sint-Maartensbrug voor 3900 W. Kemper te Warmenhuizen voor 3897 K. Westra te Warmenhuizen voor 3825 P. de Geus Cz. te Sint-Maarten voor 3890 D. v. d. Gulik ie Waarland voor 3965 H. de Vries te Haringcarspel voor 3850 D. Tromp te Zijdewind voor 3950 S. Overtoom Zonen te Schagenvoor,, 3693 P. Meijer fe Warmenhuizen voor 3943 P. Visser te St.-Maarten voor 3793 M. Groen te Schagerbrug voor 3789 J. Veuger en A. Kolf te Sint- Maartensbrug en Eenigenburg 3790. Dc gunning is voorloopig opgeschorst. UIT EGMOND AAN ZEE. De ZeejEerwaarde Heer H. T. J. van Vlij men, Pastoor van de Oud-Katholieke Ge meente alhier, die tot Bisschop van Haarlem is benoemd, zal -als zoodanig den 21en Sep tember a.s. worden gewijd. FAILLISSEMENTEN JN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 2 Sept., in Nederland uitgesproken 5 faillissementen tegen1 24 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden .datum 743 faillissementen tegenover 937 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GOEDE ORGANISATIE. De A. N. Diamant Bewerkersbond' heeft kort na het behoud zijner bestuurders de kracht zijner organisatie kunnen demonstree- ren. De firma I. B. van Weerde Go. had n.I. Donderdagmiddag haar zagers tot gisteren gedaan gegeven', omdat zij, ondanks haar verbod, de meeting op het Parkschouwburg- terrein bijgewoond en daordoor van de werk plaats weggebleven waren. De A. N. D. B. proclameerde daarop met ingang van Vrij dagmiddag 12 uur de staking. Met het ge volg, zegt het N. v. df D., dat de firma Van Weerde drie uur later haar werkplaats weer voor de arbeiders openstelde, waarop de sta king werd opgeheven. Zaterdag waren ze weer aan het werk. MARECHAUSSéE GEDOOD. Men seint ons: Gisteravond omstreeks 11 uur ontstond op de kennis te Geldrop een zeer ernstige vecht partij tusschen marechauasée's en polderwer kers, waarbij een dienstdoende marechaussée Molenaar genaamd1, Uit Heeze zoodanig werd gestoken, dat hij spoedig is overleden. Boven dien werd nog een marechaussée levensge vaarlijk gewond, terwijl den gemeente veld wachter Soneks eenige ernstige verwondin gen werden toegebracht. Een viertal daders is hedenmorgen gear resteerd o. a. dé bekende Koks, Dirks en Van der Laar beiden uit Stratum en de zekere van Voort uit Woensel. De twist ia ons taan hijgde betaling in een herberg. KORTE BERICHTEN. Te Maastricht is een vierjarig meisje door een glazen dak van een veranda geval len en onmiddellijk overleden. Gedurende de maand Juli 1916 bedroeg de uitvoer van aardbeien uit ons land naar Duitschland 6.817.400 K.G., naar Engeland 6600 K.O., totaal 6.824.000 K.G. Te Leersum is gisteren afgebrand de hofstede met twee scharen en vier hooibergen van Van Heemskerk. Vermoedelijk hooibroei, Te Dinteloord werden twee personen, resp. 91 en 85 jaar oud, herbenoemd tot leden van het college van zetters voor de belastin gen. In de afgeloopen week werden door slechts drie stoomschepen uit Schotsche en Engelsche havens 1.837.000 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanaal inge voerd tegen 7.239.200 kilogrammen door ze ven stoomschepen in de voorafgaande week. Te Beuschop, Lopik en IJsselstein heb- bfen zich de laatste dagen plotselinge ziekte verschijnselen voorgedaan, die alleszins op aanvallen van cholera wijzen. Te Krommenie is een verordening vast gesteld tot beteugeling van rooken en het ge bruik van- tabak door kinderen. De winkelier die aan kinderen beneden 14 jaar op eeniger- lei wijze sigaren sigaretten of tabak ver strekt, wordt gestraft met 6 dagen hechtenis of 10 boete. De letterzetter J. W. P. te Rotterdam is aldaar aangehouden als de dader van de in braak ten huize van den vice-president van de rechtbank mr. M. Polak. P. heeft bekend. Gisteren werd er in „De Krim" hevig gevochten. (De Krim is 'n volksbuurt bij Enschedé). Zekere V. werd zoo met het mes bewerkt, dat opname in het ziekenhuis nood zakelijk was. De landstormplichtige S. uit Hierden, in garnizoen te Amersfoort, heeft zich giste ren, bij ongeluk, doodgeschoten. Gisternacht heeft een hulpcommies aan de grens te Gendringen een smokkelaar, ze keren O., uit Ulft, doodgeschoten, De vorige week zijn door het inslaan van "een glasruit uit efn der kantoorlokalen van het administratiegebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam vier pakjes bankbiljetten, ieder bevattende 40 stuks van 25, ontvreemd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 20228, 5000. Nos. 16205, 16493, 1000. Nos.*3171, 10226, ƒ400. No. 7035, 200. Nos. 928, 4329, 9838, 18587, 100. AKERSLOOT Augustus. Geboren Johannes Jacobus, z. v. J. G. Sinnige en1 J. Heijne. Anna Cornelia, d. v. S. Verduin en K. Comelisse. Agatha, d. v. J. Stuifbergen en Nijman. Alida Maria Agatha, d. v. C. Kaandorp en C. Balvers. Margaretha Alida, d. v. H. P. Dekker en C. 1 Dekker. Overleden een levenloos aangegeven eind van het mannelijk geslacht van C. Schut en L. Bruin. OTERLEEK September. Getrouwd Jan Vink te Broek op Lan- gendijk en Jitske Catharina van den Bosch te Oterleek. Overleden Nicolaas, z. v. H. Bakker en M. C. Blanken daal, 10 weken. „Wie „Wel de man, de jonge man met het lichte costuum „Heerejee, de jufrouw bedoelt zeker den lui tenant?" „Ik weet 'I niet. Den blonden „O, Zool' „Waar is die? Ooede God ben je stom? Weet je 't niet? Laat mij toch voorbij. Ik ver lies immers al mijn tijd. Groote goedheid, hij is mischien al dood". Renate was langs haar heen gesneld. Het scheelde niet veel of de emmer was ook om ver gesmeten. Nu in de hall. De knecht poet- te een deurknop. „Waar is de man? De luitenant?" „De luitenant? Wel mischien in den tuin, jufrouw De knecht trok zijn mond verbazend breed uit. Meteen werd door de trapdeur geroepen „Albert de jufrouw zegt wat van dood Renate was reeds buiten. Daar was de op rit. Waar de tuin? Twee drie blikken om zich heen en zij vloog om den rechterhoek, waar de boomen stonden. Ja, daar was een begroei de tuindeur. Daarop aan. Gesloten. En wan hopig geschud daaraan. Tevergeefsch. Toeni klauterde zij1 er tegen' op, stond een oogenblik boven tew aggelen, toen er over heen. Een- ruk, een geluid van scheuren, er was iets stuk. Verder 1 Wat scheen de tuin eindeloos groot en de boomen als in een oud woest park omring den haar. Lange ber?eaux gingen diep den tuin in. Zij moest er op goed geluk inloopen, maar er kwam geen eind ami. En nu over viel haar een angst, die niet in woorden uit te drukken is. Zij bleef staan en alles om haar heen was stil, geen voetstap, geen enkel ge luid. Slechts uit de verte en gedempt van de binnenplaats verwarde tonen. Vogels tjilp ten hier en daar. Nu drong er zich, voordat zij het zelf eigenlijk nog wilde, een kreet uit haar keel: „Luitenant! Luitenant-" Alles bleef even stil als te voren. „Luitenanti Hoort u mij?" In hetzelfde oogenblik schreeuwden reeds stemmen van den kant van het huis: „Waar is de luitenant? Er moet iets gebeurd zijnl Luitenant!" „Voor den donder, wat moet dit beteeke- nen? Waarom brult het heele huis!" klonk het dicht in Renat's nabijheid. Zij snelde voorwaarts. Daar plompte luid iets neer, alsof er een zwaar voorwerp in 't water viel. Het volgende oogenblik zag ze ook een met groen kroos bedekten vijver en een phantas- tisch schuitenhuisje, op welks half vermolm de brug de gezochte stond. De oppervlakte van den vijver was nog in beroering. De jonge man zag zoo rood als een kreeft, zijn fonkelende oogen keken Renate dreigend aan. „Nu wordt het me toch wat al te kras," voer hij woedend uit. „Wat bezielt u? Waar om brengt u het heele huis in rep en roer „Ik weet, wat u daarin gesmeten heeft," riep Renate koel en bestraffend van den oever van den vijver naar de brug, „'t Was weer zoo'n schietding." Hij lachte en ditmaal klonk het schamper. „Ja, nu kunnen zich de watergeesten met dat verroeste geweer aftobben. Alle eer aan uw goeden wil, mejuffrouw, maar u gaat uw bevoegdheid te buiten. Houd, wat mij be treft, alle gespuis op de aarde, dat leven wil, maar laat als 't u blieft heengaan wat heen gaan wil. Voor den donder, nog eens, dat wordt iemand moeilijk gemaakt. Nu moet ik eerst dat schreeuwende janhagel daar ginds kalmeeren, anders hoort mijn moeder het ten DUITSCH LEOERBERICHT. BERLIJN, 5 Sept. (Officieel). Westelijk oorlogstooneel. Onzetroepen zijn tuschen Le Torist x de Somme in heeten strijd. Het dorp Chilly ging echter verloren. BERLIJN, 5 Sept. (Officeéi). Oostelijk oorlogsbericht.. Hevige gevechten hebben plaats bij Brzezany waar gevangen geno men werd 2 officieren en 2559 man. ROEMEENSCH LEOERBERICHT. BOEKAREST, 5 Sept. (Officieel.) Hevige "gevechten hebben plaats te Borsec. Gevan gen genomen werden 4 officieren eu 195 man. De vijand werd hier met zware verlie zen terug gedreven. STADSNIEUWS. WETHOUDER LUBBE TREEDT AF. De heer J. F. Lubbe, wethouder heeft, naar wij vernemen, heden zijn ontslag geno men als lid van den Raad. Hoewel zijn domi cilie voorloopig hier ter stede blijft, zal hij zich metterwoon vestigen te Amsterdam. Reed® nu reist hij heen en weer en dientenge- slotte nog. En dan is het eerst duivels Hij kwam van de brug af. Nu zag hij er in 't geheel niet meer bleek en verwilderd uit. maar als iemand wiens belangstelling geheel aan het leven behoort. „Maak plaats als 't u blieft," zei hij gebie dend tot Renate, die hem wilde beletten de brug af te gaan. Toen zij dat niet dadelijk deed, floot hij verachtelijk door zijn tanden, greep een der eindpalen en wierp zich niet een forschen zwaai, zoodat de heele brug waggelde, over de zijleuning in het ondiepe oeverwater. Hij snelde de kleine grashelling op en keek toen achterom naar Renate. Die sprong moest hem flink verfrischt heb ben. Hij grijnsde, zoodat zij al zijn witte tanden zag. „Loop nu maar mooi achter mij aan", riep hij, haar luidruchtig toe, „want ik ga nu naar de schuur en hang mij op." Meteen was hij weg. Onmiddellijk daar op hoorde zij hem tegen de dienstboden in zijn mooisten kazernetoon uitvaren. Geheel beduusd ging zij naar boven. Deed hij 't nu of deed hij 't niet? Toen zij bij de trap kwam, stond daar de knecht met den rooden neus. Eerst trok hij weer een zeer breeden mond. „Wel, juf frouw ?'K Maar toen kwam hij dicht op haar toe en zei„U hadt hem maar moeten laten begaan, juffrouw, 't Is afschuwelijk \foor een armen luitenant, geen geld,meer te zullen krijgen, 'tls hier nu heelemaal uit. En de jonge heer is hier anders niet weinig verwend geworden dat is niet te gelooven 1" Renate greep hem in haar angst niet beide handen bij den arm. „Geloof je, dat hij 't nog zal doen?" (Wordt vervolgd 1 n

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2