DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - bh 1 Hot al te goede hart. No. 210 Honderd en achttiende jaargang. 1916 WOENSDAG 6 SEPTEMBER.. FBTJILLBTON. d W. Abonuementsorns par 3 maanden f 1.—, (r. p. post f 1.25. AdYertentieprijsl2*ct. p. regel, groote lettere naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. - KNIPPEN VAN ONQERKLEEDINGr NEDERLAND. Met 2 O ci. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. asac# De berichten van het Westelijk front mel den geen groote veranderingen. Het weder schijnt daar alweer slecht te zijn geworden, volgens het Fransche legerbericht belemmert het de operaties, bovendien doen de Duit- schers tegenaanvallen ten Zuiden van dé Somme, die werden afgeslagen, evenals dit met aanvallen bij Verdun, op het Thiaumont- werk en bij Fleury het geval was. Een later Fransch legerbericht meldt dat de vooruitgang wordt voortgezet en dat be langrijke voordeden zijn behaald. Zoo werd Dpnicourt, noordelijk van de Somme, ver overd, en werd ten Oosten van Le Forest ter rein gewonnen. Het aantal sedert 3 Septem ber gemaakte krijgsgevangenen steeg tot 6650, het aantal buitgemaakte kanonnen tot 36, waaronder 28 van zwaar kaliber. De Engelschen hebben op hun front nog eenige vorderingen gemaakt, hun terrein winst bij Guillemont hebben ze vermeerderd, zegt hun legerbericht, dat verder meldt: „Ondanks den geduchten tegenstand zijn onze troepen in een onafgebroken stortvloed van regen ten oosten van Guillemont over een front van 1500 yards opgerukt en hebben vasten voet gekregen in het Lenze-bosch. Meer naar het zuiden is het geheele sterke vijandelijke verdedigingsstelsel over een front van ongeveer 1000 meter in en om de hoeve Falfemont na een hevig gevecht in on ze handen gevallen. Er worden nog steeds gevangenen binnen gebracht. Sedert 't begin van September zijn meer dan 1000 krijgsgevangalen ge maakt De strijd bij Ginchy duurt voort. Het resultaat van den strijd, die sedert Zon dag woedt, is dus de vermeestering van de geheele nog overblijvende tweede vijandelijke linie aan het front van de Mouquet-hoeve tot ons punt van vereeniging met de Franschen. Zondag heeft de vijandelijke Lichtdienst groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. Aanhoudend zijn er luchtgevechten geleverd. De vijandelijke toestellen werden gedwongen eenige mijlen achter de eigen linies te blijven Het mocht hun in 't geheel niet gelukken het werk onzer vliegtuigen te belemmeren. Bij twee verschillende gelegenheden hebben on ze vliegtuigen vuur geopend op troepen op den grond. Het resultaat van de talrijke ge vechten is, dat drie vijandelijke vliegtuigen naar beneden zijn gehaald in blijkbaar wrak ken staat. Verscheidene andere zijn in geha- venden toestand omlaag gedreven. Een on zer vliegtuigen heeft een vijandelijke kabelbal lon vernietigd. Twee van onze toestellen worden vermist." De slag aan de Somme Is over een breeder front dan te voren dus weder opgevlamd en de Duitschers hebben weer terrein moeten prijsgeven. De Times hecht in een hoofdar- Roman naar hat Duitseh van Marie Diera. 12) - De man glimlachte. „Nee. dat geloof ik biet. Eenmaal maakt men zich wel van kant, maar geen tweemaal als men zoo'n Lichthart is als onze Max." Opeens luisterde hij ont steld. „Hoor eens aan, juffrouw, hoe uw zieke gilt. Daar heeft u wat moois aange richt. Loopt u er nu maar gauw heen. Ach ter luitenants aanrennen, die met een geweer spelen, dat geeft toch niets." De zieke was reeds met haar voeten uit haar bed en schreeuwde als bezeten. Zij verkeerde in doodsangst, dat men haar wilde grijpen- en ombrengén. Renate had ongetwijfeld iets „moois aangericht". Intusschen spande dé koetsier beneden aan. De nicht van dien heer Pagel, mevrouw Von Quistorp, en haar zoon Max moesten den trein van tien1 uur nog halen. Het was hier „uit Zij waren eergisteren gekomen, om, zooals Max von Quistorp nog toornig lachend tot zijn regimenitskameraden had gezegd, zijn oom dat dwaze idee om met zijn huisdame te trouwen uit het hoofd te praten. Zij hadden er de reis van de garnizoensplaats naar hier voor over gehad, maar zij hadden dan ook nauwelijks aan het succes getwijfeld. Zij wa ren de eenige werkelijke bloedverwanten eni hadden elkaar altijd veel gezien. De oude Za- charias, die van geen mensch hield, was op jongen Max verzot geweest. Die was dan ook werkelijk niet weinig door hem verwend ge worden. Toen hij nog niet kon lezen, had hij in de stad reeds zijn eigen- ponny gehad. En toen hij later cadet was en1 graag met de kiel» tikel over den toestand meer waarde aan de val van Guillemont dan aan de vernieling van vele Zeppelins. „Guillemont," zegt het blad, „is het krachtig versterkte dorp bij het einde van de Britsche linie. Het was de sterk ste Duitsche stelling in de buurt van de Som me. Guillemont en het plateau van Thiepval zijn herhaaldelijk beschreven als twee basti ons, die genomen moesten worden, voor men verder kan oprukken. Guillemont is nu in onze-handen en onze troepen staan nu aan den rand van Thiepval, Twee of drie weken geleden vroegen zwartgallige menschen zich af, óf Guillemont nog van het jaar genomen zou worden. De val van Guillemont is de belangrijkste gebeurtenis die in de laatste zes weken aan de Somme heeft plaats gehad. In verband met de vermeestering van Maurepas, kortgeleden, door de Franschen, beteekent die val vermoedelijk dat Combles niet langer in Duitsche handen zal blijven. Een nog groo- tere beteekenis van dit welkome krijgsbedrijf schuilt echter in het feit, dat het offensief der geallieerden aan de Somme voortdurend op schiet." Dat ook de Duitschers eerbied hebben voor de methodische wijze, waarop hun tegenstan ders aan de Somme te werk gaan, blijkt uit hetgeen de oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt schrijft over de artillerie werkzaamheid aan de Somme: „De tot een hoogtegraad opgevoerde werk zaamheid der artillerie," aldus de correspon dent, „is het kenmerkende van de huidige Somme-slagen. De vijand heeft zijne midde len van oorlogstechniek op den voorgrond gesteld. De geheele geconcentreerde onder vinding van twee jaren doet hij uitkomen in granaten en nog eens granaten. De Fransch- man tracht zijne infanterie op iedere wijze voor de gevreesde loopgravengevechten te sparen. Hij dekt hun nabijsluipen met den gordijnsluier van een waanzinnig trommel vuur. Hij houdt de bezetting tot op het oogenblik der verrassing met granaten in be dwang en laat het groote aantal van zijne vliegers met machinegeweren op het oogen blik van de bestorming in den rug van den vijand opereeren." Het Oostelijk front Is weer eens tot rust gekomen, wel wordt hevig gevochten, maar over het geheele front van Zevenburgen tot de Oostzee, meldt geen der partijen vooruitgang van eenige beteekenis. Ook het Roemeensche oprukken in Zevenburgen schijnt tot staan te zijn gebracht, het Oostenrijksch legerbericht zegt dat de toestand daar onveranderd is en meldt van het Russische front afgeslagen aan vallen, verbitterde gevechten, en het herove ren van een stuk loopgraaf. Het Russische legerbericht meldt niet nader aangeduide vor deringen in de Woud-Karpathen en somt dan de buit op in de gevechten van 31 Augustus ne meisjes danste, had hij zooveel zakgeld voo snoeperijen gekregen, dat hij 't niet op kon-. Voor den jongen vaandrig werden reeds andere benoodigdheden betaald en 't was maar go»d, dat zijn vader, die als eenvoudig kapitein bij de linie was gestorven, niet kon zien, hoe woest zijn jongen als garde-dragon der leefde. Zij moeder was daar echter onver standig trotssh op. Met nieuwjaar werd oom „vreemd". Hij zond nog wel steeds die groote toelagen, maar bromde daarbij af en toe, vermaande, maakte opmerkingen, dat men te veel van hem ver langde enz. enz. „Hij wordt oud", klaagde zijn nicht. Toen bleven de brieven uit, die hij ondanks zijn onbeholpen vingers dikwijls zond terwille van den jongen, van wien hij wens eli te te hooren. En ten slotte kwamen de eerste verdachte teekenen omtrent „juffrouw Bier maan", Het was geheel verkeerd uitgeloopen met deze bekeeringsreis, geheel verkeerd, totaal verkeerd. Mevrouw van "Quistorp en haar zoon gingen niet diplomatisch met oom om, daar zij dat tot dusver nooit hadden te doen. Zij verbloemden hun meening niet omtrent juffrouw Biemann. Zij noemden het slechts „de persoon". De persoon was reeds verkouden geweest toen zij kwamen. Nu werd dat uit ergernis en zenuwachtigheid van ernstiger aard. Zij was ook ontzettend bang, -dat de heer Pagel week hartig zou worden-, want er werd algemeen beweerd, dat hij veel van deze bloedverwan ten hield. En misschien, wanneer zij miet ziek was geworden» de heer Pagel was geen held maar nu gedroegen beiden zich on verstandig en niet zeer politiek. Zij lieten mer ken, dat zij den angst en de zorg van den heer Pagel belachelijk vonden en hij vermoed de zelfs, dat zij wenschten Nu was alles voorbij. Deni vorlgen avond was het tot een uitbarsting gekomen. tot 2 September aan de Boven Sereth be haald. In dien tijd werden daar 115 officieren en 4514 soldaten gevangen genomen en 6 ka nonnen, 35 machinegeweren en 4 mijnwer- pers veroverd. In het Duitsche legerbericht wordt melding gemaakt van verhoogde vliegeractiviteit aan de Noordkust van Koerland en aan den in gang van de golf van Riga, deze streek wordt in verband met een aanstaand Duitsch offen sief in den laatsten tijd nog al eens genoemd. Men zou hierin dus voorboden van deze po ging kunnen zien, die evenals vroegere groote aanvallen door vliegeractie vooraf wordt ge gaan. Het Petersburger Telegraafagentschap her dacht gisteren het feit, dat de Tsaar een jaar geleden het opperbevel op zich nam over de Russische legers aan het Duitsch-Oostenrijk- sche front Een vergelijking wordt gemaakt tusschen den toestand die toen heerschte het Russische leger door munitiegebrek tot den terugtocht gedwongen, terwijl bovendien de linkervleugel ernstig bedreigd werd door den Duitsdien aanval op Wilna en dien van tegenwoordig, nu een nieuw leger van een miljoen soldaten met overvloed van mu nitie het offensief heeft genomen en succesvol over groote uitgestrektheid is opgerukt Het Bulgaarsch-Duiische leger dat vanuit Bulgarije tegen Roemenië opereert, zet zijn opmarsch in de Dobroedsja over een breed front er is sprake van het veroveren der plaatsen Tutrakan en Dobritsj, die ongeveer 100 K.M. van elkaar liggen met succes voort, de Bulgaren hebben, zoo meldt het Duitsche legerbericht, Dobritsj, ongeveer 25 K.M. van de Roemeensche grens genoemen, terwijl ze samen met de Duitschers 't Donau bruggehoofd Tutrakan bestormden, dat ruim 40 K.M. van de Roemeensche hoofdstad Boe karest gelegen is. Het gevaar dat voor deze stad begint te dreigen, kan misschien nog af gewend worden door de Russen, wier voor hoede volgens een officieel Russische bericht in de Dobroedsja alreeds met de Bulgaren slaags is geweest. Van de overige oorlogsterrelnen wordt niets bijzonders gemeld, aan het Italiaansche front oobeteekenendc gevechten en een vlie geraanval op Görz en Venetië, hot stereotype „geringe schade" ontbreekt natuurlijk in het Italiaansche bericht hierover niet Over Griekenland loopen nog steeds de meest onbestemde geruchten. Ook in het land zelf blijkbaar, de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft het tenmins te uoodig gevonden, het volgende bericht in de Grieksche bladen te doen opnemen: „Alle alarmeerende geruchten welke sedert gisteren worden verspreid, zijn ongegrond. De komst van de vloot der geallieerden heeft geen tegen Griekenland vijandelijk oogmerk, noch tegen de overheid, noch tegen het Griek sche volk, tegen hetwelk geen enkelemaatregel Er was In het blauwe hocksalon. dat me vrouw Voo Quistorp geregeld bij naar ver blijf daar bewoonde, een heltige scene voorge vallen. De dienstboden hadden ingespannen aan de deuren naard en steeds luider worden den woordenstrijd daar binnen- geluisterd. Plotseling had den heer Pagel gebruld, zoo dat de hoofden bij ded oureu ontsteld waren achteruit geweken: „Nu is 't uit. Morgen om tien uur vertrekt jullie trein. En er zal nooit ieta meer tusschen ons bestaan. Oij beiden zijt dood) voor mij, —dood en driemaal dood" Hiermee wds hij de kamer uitgestormd, zoo dat de luisteraar# zich nauwelijks bijtijds wisten te bergen. Max had de hoop nog niet verloren. I lij bedacht des nachts een lange toespraak, die hij heel In de vroegte geheel alleen tegen zijn oom dilde houden. Hij versliep echter den tijd, werd pas om zeven uur wakker en moest zijn oom in den paardenstal zoeken. Toen die hem zag aankomen, weerde hij hem met een ijskouden blik*af, die bij z n rond gezicht een komisch effect maakte, maar toch een schok kende uitwerking had. Daarop keerde hij hem zijn breeden ronden rug toe. Hetk wam den verwenden jongen voor als of nu de geheele wereld ineenstortte. Nu was er geeni redding meer. Maar hij voelde toch nog zooveel energie in zich, aat hij er niet eerst lang om heen draaide, doch terstond dacht: „Nu maar gauw een eind er aan. Niet eerst lang nadénken. Wat helpt dat ook?" En hij liep naar boven, waarbij hem voortdurend een oud dwaas liedje door 't hofd speelde: Het pistool, het pistool. Dat doet den armen knol zoo goed. Maar toen kwam hem die vreemde, kleine non in den weg, dat kleine ding. Zop wild als een kat, dat hem niet liet begaan zooals hij wilde en dat hem zoovele onaangenaam heden berokende. Nu hij den tuin uit was, stond hij daar plot mag worden genomen. Die aankomst staat evenmin in eenig verband met de houding door de Grieksche regeering aangenomen. Zij betreft slechts zekere voorzorgsmaatregelen welke de Entente wenscht te nemen tegen haar vijanden, die, profiteerende van den te- genwoordigen toestand van Griekenland, plannen beramen en tegenover de Entente schadelijke praktijken toepassen." KORTE BERICHTEN. In de Roemeensche Dobroedja vond, vogens het Russischel egerbericht, 4 Septem ber het eerste treffen plaats tusschen Russi sche en Bulgaarse/ie troepen. De Orieksche verkiezingen worden uit gesteld, waarschijnlijk voo niet langer dan 15 dagen. Volgens berichten uit Saloniki zouden daar 15000 man Portugeesche troepen en Portugeesche artillerie zijn ontscheept. De chef van het Orieksche legercorps te Saloniki, kolonel Tricupis, die hot verzet teg enhet comité van nationale defensie leidde is door de voorloopige Macedonische regee- ring gearresteerd en geïnterneerd. De Duitsche rijkskanselier heeft hed-en de partijleiders bij zich geroepen om hun, vóór die Rijksdagziting mededeelingen te doen omtrent de politieleen toestand en hun eigen inzicht enite vernemen. Reuter verneemt van betrouwbare Roe- meenschez ijde, dat nog niet de helft van het graan, dat door Duitschland gekocht was, Roemenië verlaten heeft. —Nadat Duitschland op de Roemeensche bezittingen in dat land beslag had gelegd, heeft de Roemeensche regeering de Duitsche bezititng in Roemenië geannexeerd. Bij de vlootd er geallieerden voor Athe ne bevindt zich ook een Italiaansche kruiser de „Silvia". Uit Londen wordt gemeld, dat het neer halen van een Zeppelin in den nacht van 3 September geschiedde door den liutenant-vlie- ger WilWam Robinson, van te voren was het luchtschip al aan hevig artillerievuur bloot gesteld geweest. De heer Robinson kreeg van den koning het Victoria-kruis. Het Oostenrijksche legerbericht meldt, dait de Italianen al wéder over de Wajoesa zijn aeruggeworpen. Het Engel8che ministerie van oorlog be richt: „De voorgenomen tentoonstelling van kartonen en voertuigen, door het Engelsclie le ger bij de jongste gevechten aan de Somme buitgemaakt, zal niet doorgaan, daar een groot gedeelte van dien buit in handen Ï3 ge steld van de bondgenooten- van Engeland om in het veld gebruikt tew orden tegen de oor spronkelijke bezitters". Boekarest is weder gebombardeerd, evenals Constanza, door Duitsche luchteska ders. Binnen enekele weken tijda ia aan drie Saksische generaals de orde pour le mérite verleend. De Belgische regeering heeft naar de Temps uit Havre verneemt, de besluiten der economische conferentie der geallieerden goedgkeurd. Oostenrijksche vliegtuigen hebben Qörz en Venitlë gebombardeerd. In het laatste halfjaar zijn in Noorwe gen 70 nieuwe scheepvaar-maaischappijen, met een gezamenlijk kapitaal van 76 millioen gulden opgericht. seling als verwezen. Alles zag er op eens an ders uit. De radicale stemming, die hem blin delings tot het uiterste had aangespoord, was als weggeblazen. Hij vond zichzelf dwaas en belachelijk. De donune, opgewonden gezich ten dér dienstboden stonden hem nog voor oogen. Nu was 't halve huis bepaald in op schudding gebracht. Hij rilde alsof hij een flinken kater had. De wilde opwinding van daar atraks, die letter lijk in den dood juichte, was volkomen ver dwenen," Hij slenterde voorbij de schuur, waarin lüj zich had' willen ophangen. Een #be, eiendig gevoel zat hem tot in den keel. Op een steen aanden kant van den weg ging hij nu zitten en tuurde met een suf leeg hofd over ikn in de /on blakenden weg. Het was hem bijster slecht te moede. Het leven had voor hem alle aantrekkelijkheid verloren en sterven ging toch ook niet. Een koolwitje fladderde voor hem uit en zette zich een halve seconde on de punt van zijn schoen. Een zachte wind die over 't veld kwam streek langs zijn wangen. Opeens kreeg hij een zeer eigenaardige gewaarwor ding, bij de gedachte. Ik moest eigenlijk dood zijn en zit hier toch nog. 'k Zal Berlijn te rugzien, en mijn regiment en alles v Berlijn, den 21sten Mei. Zeergeachte me jufrouw 1 Ik weet helaas uw naam niet, heb er ook niet naar gevraagd en adresseer dus dezen brief aan dokter Hunefeld, die heip u wel ter hand zal stellen. Sinds eenige dagen voel ik een onbedwingbare behoefte u te schrijven, daar ik aan u immers, men mag de zaak wenden en draaien zooals men wil, mijn le ven heb te danken. Ik was indertijd terdege boos op u; daar kunt u van op aan en heb ook nu nog uren, waarin ik tegen mij zelf zeg: het was toch verkeerd dat z tusschenbeide kwam. Want toen zou ikhet gekund hebben. Nu pas hm ik Aangifte voor den Goedkoopen Cur sus in het (8 lessen voor f 1.2 avondlessen per week), uitsluitend Dinsdag 5 en TrtJ- dag 8 Sopt., 34 nor, en Woensdag 6 Sept., 10ia uur, in het Burger weeshuis. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directrice J. F. BEUMER. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen- voorziening te Alkmaar, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het van heden af VERBODEN zal zijn om suiker af te leveren of te doen afleveren aan personen, DIE BUI TEN DEZE GEMEENTE WOONACHr TIG ZIJN. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee ja ren of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden. Alkmaar, 6 Septembzer 1916. Dj Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. DE VISSCHERIJKWESTIE. In de Scheveningsche vischershaven ia gis termorgen binnengekomen de Energie Sch. 378, schipper Nic. Pronk, reedéx de heer J. J. de Niet, met 28 last haring. Dit is het eerste van de door de Engelschen opgebrachte Sche veningsche visschersvaartuigen, dat na op heffing van de aanhoudingamaatregel is te ruggekeerd, na 14 dagen te Grimsby verblijf te hebben moeten houden. Aten verwacht Za terdag de meeste der andere aangehouden Scheveningsche visschersvaartuigen terug. DE MEELNOOD. De „Bakkersbondscourant" schrijft: Op die laatstgehouden inschrijving op 78000 balen Amer. bloem werd1 zooveel aangevraagd dat slechts 22 procent der aanvragen kon wor den toegewezen, een duidelijk bewijs, dat het tempo der inschrijvingen te langzaam en de aangeboden kwantums te klein zijn, iets, waarop wij bij herhaling hebben gewezen. Thans wordt er weder een veiling van 100 duizend balen te Amsterdam aangekondigd. Waarom is thans weder het systeem der in schrijvingen dat zooveel billijker is, daar prijs opdrijving wordt tegengegaan nu alweer ver laten? Toch niet vanwege 't zoete winstje. Een ton gouds extra is zeker niet te versm Hen, maar het gaat weer ten koste der bakkerij. NED. HANDELSBELANGEN IN DUITSCHLAND. Ten einde te voldoen aan talrijke aanvragen heeft de Nederlandsche Kamer van Koop handel in Duitschland „Het Eerste Neder landsche Koopmansgilde te Dusseldorp", be- een dendeling, want Ik sleep bijn bestaan dag aau dag verder, lieg men zelf wat voor en maak planen om mijn slechte omstandig heden te verbeteren zooals vele kameraden doen, terwijl ik die toch vroeger verachtte. Ik ben als een rijke jongen opgevoed, ofschoon ik er noit een was, heb niets anders geleerd dan een goed soldaat te zijn en kan nu ook niets meer leeren, ben voor niets geschikt. Als ik thuis kom zit mijn moeder te schreien. Het is door den duivel In de hel verzonnen om, wat men noemt: oen armeluitenant te zijn. U zal vragen, waarom ik u dit alles schrijf. Ik moet dat! U moet weten welk onheil u heeft aangericht. U heeft 't goed bedoeld, maar het was een groote dwaasheid. Er be staat op de wereld'geen dommer streek dan menschen, die zich willen doodschieten, dat te beletten.Onthoudt dat voor 't vervolg. Als u mij aan mijn lot hadt overgelaten, dan zou ik nu daar zijn, waar alle mislukte levens ei genlijk behooren te wezen en mijn oom zou dan zoo geschokt zijn, dat hij zich weer om mijn moeder bekomerde en haar geen gebrek meer liet lijden. Maar terwijl Ik u dit moet en wil zeggen, heb ik plotseling lust u voor mij te zien in uw zwart japonnetje, uw kleine meisjeshand in( de mijne te nemen en tegen u te zeggen: Goed, klein hart, ik dank u wel. Want menig maal bij ik zoover, dat ik denk: 't is toch be ter te leven zelfs als een arme, ellendige kerel dan dood te wezen. Maar dat is immers juist het ergste. Ik bid u, vergeef mij dezen brief, dien ik schreef tonder den druk dér ongewone om standigheden, waardoor wij met elkaar in kennis zijn gekomen. Hij moet u trachten te brengen wat ik u verschuldigd ben: Dank baarheid en een bitter verwijt. Met hoogachting, uw onderdanige, Max van Quistorp. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1