i glot&i maandelijks een vast: spreekuur in Ne derland te houden, ten einde de Nederland- sche belanghebbenden In de gelegenheid te stellen persoonlijk hunne belangen te bespre ken. Op 7 en 8 September zal' de secretaris mr. A. E. von Saher voor de eerste maal zitting houden in de Industrieele club, Vijgendam te Amsterdam. DE SUIKERSCHAARSCHTE. Grossiers, winkeliers en ook onder het pu bliek wordt geklaagd over gebrek aan suiker. Huismoeders vragen bij haar kruidenier sui ker en ontvangen vaak alleen maar kleine hoe veelheden of de vierkante brokken, de z.g. „cubes," waarvoor geen maximumprijzen vastgesteld zijn en waarvan groote hoeveel heden door de raffinaderijen vervaardigd zijn. Nu de distributie van de suiker overgelaten is aan de burgemeesters, deelt de directeur van het suikerdistributiekantpor te Amster dam, den heer Hollander, hef volgende over de huidige situatie aan het Nieuws v. d. Dag mede: „Wanneer een gemeente suikemood heeft, moet deze dat opgeven aan het Rijkscentraal- administratiekantoor te Den Haag. Dit doet daarvan mededeeling aan het suikerdistribu tiekantoor,' waarop aan den burgemeester meegedeeld wordt, waarheen hij het geld en de zakken voor de suiker moet zenden. Aan de fabrieken wordt opdracht gegeven een bepaald quantum naar de gemeente te zen den, voldoende voor een week, bij zuinig ge bruik en in aanmerking genomen, dat er al tijd een aantal bewoners zijn, die te voren suiker hebben ingeslagen. Het* quantum wordt berekend op 4 zak per 1000 Inwoners per week. „Tot dusver zijn, sinds deze nieuwe wijze van distributie, door den minister van land bouw ingevoerd, reeds 122 gemeenten van suiker voorzien. Alleen gisteren werden in het geheel de aanvragen van 81 gemeenten behandeld en vóór hét distributiekantoor 's avonds sloot, waren de opdrachten ver zonden aan de fabrieken om te leveren. Van daag zijn er weer aanvragen van ongeveer 74 gemeenten ingekomen. „U ziet, dat wij snel moeten werken. On dervindt de toevoer van suiker in de gemeente eenige vertraging, dan komt dit vaak doordat de burgemeesters zich niet aan de circulaire van den minister houden. Het geld en ook de zakken moeien vooruit gezonden worden." „Is de voorraad suiker in het land aanwe zig voldoende tot den nieuwen oogst?" zoo vroegen wij den heer Hollander. „Van een absoluut gebrek aan suiker zal geen sprake zijn bij zuinig gebruik. Wij heb ben daartoe van de melkfabrieken met zachten drang een voldoende hoeveelheid tot onze be schikking gekregen. Bovendien is er in Bre da no 10.000 zak in beslag genomen. U moet ook niet vergeten, dat verscheidene menschen nog suiker in huis hebben. „Wanneer kan de suiker van den nieuwen oogst verwacht worden?" „Bij gunstig weder begint al de toevoer eind September, Nu het zulk regenachtig weder is, kunnen wij rekenen, dat in de eerste of tweede week van October reeds de fabrie ken langzaam aan beginnen af te leveren." Voorts wees ons de directeur van het sui- kerdistributiekantoor er op, dat tot dusver de aanvragen om suiker hoofdzakelijk uit kleine gemeenten kwamen; er waren maar enkele groote steden onder. Vermoedelijk hebben de grossiers nog wel suiker. Amsterdam hoeft nog niet aangevraagd, blijkbaar Is men hier nog bezig met het inventariseeren van de hoeveelheid suiker. Tegenwoordig levert het distributiekantoor niet meer aan winke liers of giossiers, doch alleen aan gemèenten. Daar velen dit blijkbaar nog niet weten, is het wel te begrijpen, dat er winkeliers zijn, die beweren van het kastje naar den muur gezonden te worden: suikerdistributie-kan- toor, levensmiddelencommissie of burgemees ter EEN NIEUWE „ZENTRALSTELLE" IN DUITSCHLAND. Vanwege den Ned. Anti-Oorlog Raad wordt het volgende medegedeeld Nadat de Duitsche „Nationalausschus für cinen ehrenvollen Frlèaen" en de „Unabh&n- glger Ausschuss für etaen deutschen Frte- den" to het openbaar verklaringen over het oorlogsdoel hebert eggeven, heeft zich thans gevormd een Duitech comité voor een duurza- men vrede onder den naam van „Zentralstel- Ie Völierrecht." bestaande uit mannen en vrouwen, die streven naar een duurzamen vre de op dien grondslag van het zelfbeschik kingsrecht der volkeren en- van een nieuwe po litiek van toenadering tusschen de volkeren1. DE TABAKSDISTRIBUTIE. De Bond van kleine sigarenfabrikanten heeft het volgende telegram aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzon den: „Excellentie, naar aanleiding der wljzlgltir gen1 van de reglementen der tabaksdistributie commissie, waarbij het nochthans niet moge lijk is aan honderden eigenwerkers en kleine jarenfabrikanten, hun bedrijf voort ie zet ten, verzoekt bedoelde categorie to vergade ring bijeen een den 4en September to lokaal „De Nijverheid" te Utrecht, Uwe Excellentie haar een onderhoud toe te staan, ten einde u de noodige inlichtingen te verstrekken". DE GEERTRUIDA. De schiper en1 twee matrozen van het door een Duitsche onderzeeër in den grond ge boorde, Scheventagsche visschersvaartuig „Geertrulda", die naar Duitschland werden meegenomen zijn in vrijheid gesteld, doch aan de grens opnieuw weder opgehouden, toen hun papieren niet in orde waren. EXPORT VAN SCHAPENVLEESCH. Naar Aanleiding van de geruchten, dat een hoeveelheid van niet minder dan 40 milliocn Kg. schapenvleesch naar Engeland zou wor den uitgevoerd, zegt de Tel. met stelligheid te weten, dat onderhandelingen worden gevoérd door het Nederlandsch Landbouw Export- Bureau en de Engelsche regeering over de levering van een aanzienlijk quantum, maar dat het desbetreffend contract nog niet is af gesloten en de eventueel te leveren hoeveel heid in ieder geval zeer veel kleiner is dan de bovenvermelde. Intusschen zijn reeds op verschillende plaat sen hier te lande schapen voor Engeland op gekocht, Deze zijn in afwachting van de tot standkoming der overeenkomst reeds naar Engeland geëxpedieerd. De Nederlandsche Bond van Handelaren in aardappelen bcudi morgenmiddag te één uur in café ,Riche" te 's-Orawnhage een pro testvergadering naar aanleiding van de prij zen van rijks- en gemeentewege b-taald voor de in Juni in beslag genomen aardappelen. Deze prijzen beteekenen volgens de aardap pelhandelaren voor hen een verlies van 50 h 60 pCt. GETORPEDEERD? Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat de Hull-boot „Rievaulx Abbey", die Zaterdag nacht van daar vertrok, Zondagmiddag ge zonken (vermoedelijk getorpedeerd) is. De Maasbode deelt in aansluiting van bo venstaand mede: Hdt s. s. Rievaulx Abbey, is tegelijk met de s. 6. Mascotte en Grenadier, Zaterdagavond van Hoek van Holland naar Huil vertrokken. Tot aan de Engelsche kust zijn de schepen geconvoyeerd door de Engelsche oorlogssche pen. Toen deze het concooy verlaten hadden, schijnt van Duitsche schepen den aanval te zijn begonnen. De Mascotte was reeds gezonken., nu kwam het bericht binnen van het zinken van de Rie vaulx Abbey, terwijl hardnekkige geruchten rondgaan, dat ook de Grenadier tot zinken zou zijn gebracht. De lading van de Rievaulx, bestond voor namelijk uit margarine; verder waren geladen bederfelijke artikelen en stukgoederen. De waarde van 'de Mascotte en Rievaulx Abbey, inclusief die der ladingen, wordt ge schat op 3 4 millioen gulden. Het grootste gedeelte daarvan is to Engeland gedekt. Over het lot der opvarenden' verkeert men nog steeds in het onzekere. Op de Rievaulx Abey waren verscheidene pasagiers, op de Mascqtte voeren ook eenige Hollandera. BINNENLAND. DE ONRUST IN DJAMBl. Blijkens een uit Nederlandsch- Indië aan het Ministerie van Koloniën ontvangen tele gram heeft de Indische regeeering te geloov^n dat de Europeanen te Moearatebo in de bea ting in veiligheid zijn. De uit Sumatra's west kust gezonden compagnie kan Donderdag ter genoemde plaats aankomen. Gemengd nieuw;. VERVOER VAN KRANKZINNIGEN IN D-TREINEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provtodëën een circulaire gericht met opdracht den burgemeesters te verzoeken met betrekking tot het vervoer van armlastige krankzinnigen het gebruik van D- treinen tot het strikt noodzakelijke te beper ken. De Mii. tot exploitatie van Staatsspoorwe gen heeft er de aandacht op gevestigd, dat het gebruik van D-treinen door de hier be doelde personen allengs een niet geringen omvang heeft verkregen en voor den spoor wegdienst, in verband met de beperkte -plaatsruimte in de I>tretoen, hinderlijk is ge worden. VALSCHE GERUCHTEN. Naar aanleiding van de hardnekkige ge ruchten, die gisteren te Rotterdam en Amster dam de ronde deden, dat n.l. alle militaire verloven zouden zijn ingetrokken, deelt de Maasbode mede: Voor dc geruchten ter beurze van Amster dam en Rotterdam, dat de militaire verloven zouden zijn Ingetrokken, waarin een manoeu vre is te zien, is het oogenblik al zeer slecht gekozen, waar niet alleen deze verloven door gaan, doch ook Minister Bosboom en Minis ter Lotidon, kalm van hun vacantie genieten. Minister Loudon keert eerst Woensdag of Donderdag a.s. van zijn vacantie terug. FUSIE S. S. en H. IJ. S. M. Vermoedelijk reeds met ingang van 1 Ja nuari 1017 zullen beide groote spoorweg maatschappijen onder een bestuur worden ;ebracht, deelt de Maasbode mede. De Ne- erl. Centraalap. Mij., de Noord-Brabantsch- Duitsch sp. Ml], en de bij de H. S. M. en de S. S. In beheer zijnde Locaal- en Tramweg maatschappijen komen ook onder dat bestuur, de directeur-generaal der S. S. en de belde directeuren der H. IJ. S. M. worden, voorloo- plg met de directie belast. Deze fusie is een zeer gewichtige, gaat de Maasbode voort, niet alleen als voorlooper van staatsexploita tie, maar ook wat eenheid van beheer betreft. De exploitatie zal niet alleen goedkooper worden, maai- ook de concurrentie tusschen beide groote maatschappijen zal geheel ver dwijnen. HAAIENVLEESCH. Naar aanleiding van een bericht dat In Breslau haaienvleesch wordt verkocht, deelt men mede dat ook te Rotterdam, wel haaien vleesch genuttigd wordt. De kustvisscners brengen geregeld kleine haaien mede, welke dan door den jongsten knecht tegen 10 d. per stuk aan enkqle visch- handelaars verkocht worden. Tot zoover kan het passeeren. Erger wordt het geval als men weet, dat argelooze koopsters worden bedrogen, door dat haar een gevilde haai voor zeepaling wordt in handen gespeeld, welke dan natuur lijk veel te duur betaald wordt. Voor zul" bedrog is nog dezer dagen een vischver- koopster door den marktmeester ernstig ge waarschuwd. HARING EN HARINGSCHEPEN. Te Vlaardingem is het dn de afgeloopen week In de haven zeerl evemdig geweest, want de Algipiex had ongeveer 80.000 ton haring voor bijna 5 miilioen opgekocht en liet ze in lichtterschepen laden. Ook te Vlaardingen la telegrafisch bericht ontvangen, dat de in Engeland opgebrachte laten, zoodat ze binnen enkele dagen thuis verwacht kunnen worden. UIT DEN HELDER. Het 2-daagsch bezoek van H. M. de Koningin aan den Helder. Het bezoek van de Koningin aan de stelling van den Helder is, hoewel uitsluitend ge bracht uit militairen doeleinden, door de bur gers vand en Helder tot een leest gemaakt. Teder op z'n best, met oranje versierd, aller- wege vlaggen en- sommige scholen vrijaf. Met den gewon ensneltrein van 9.27, waaraan de salonwagen gehaakt was, arriveerde Hare Majesteit, ontvangen doord en vice,admiraal, den Stelling-commandant Noudin ten Cate; dec hefs van de Staten der land- cn zeemacht in den Helder en andere militaire en burger autoriteiten. Hare Majesteitw erd vergezeld door een hofdame, den kapitein-luitenant ter zee Hooft Graafland en een ordonnans-offi cier. Onder luide toéjuichingen der menigte die zich op het stationsplein had opgesteld, werd per open auto de inspectietocht naar verschillende fortenaanvaard. Langs den weg die gevolgd werd stonden breede rijen men schen' die Hare Majesteit, hartelijk toejuichten wat beantwoord werdd oor een paar vriende lijke buigingen. Op het fortt „Erfprins" wer den1 de schietoefeningen bijgewoond met het kustgeschut, waarbij de kolonel der artillerie F. Dell Hare Majesteit verschillende inlich tingen verstrekte. Te 11 uur stonde langs de Hoofdstrtaat, Weststraat en Zuidstraat de bezetog, ruim 5000 man, van de stelling opgesteld, welke na geïnspeteerd te zijn op de Marinewerf pa rade heeft gemaakt.. Daarna werden verschillende marine-tarich tingai bezocht. Namidadgs een wandeling langs de buitenhaven, bezoek aan het wacht schip e. a. schepen. Hare Majesteit inspec teerde met den Vice-Admiraal, en gevolg de onderzeeboot 63, waarmee ook gedoken werd. Daarna volgde een oefening met H. M. ma rine schepen de Kortenaer en dp Holland, waarop zich H. M. bevond, waarna per tor- oedoboot oen bezoek aan de eilanden volgde. Aan boord van de Hydragraaf zal worden overnacht. Morgenavond vertrekt H. M. met den sneltrein 7.20 uit den' Helder. De Land- en Tulnbouw- Tentoonsteiling te Heiloo. De Heiloëre leven onder een gelukkig ge sternte. Schooner weer voor de tentoonstelling kon men niet verlangen. Geheel Heiloo leeft dan ook met dezen bij uitsték geslaagden feestdag mede. Reeds vooraf mocht men dit verwachten wanneer men weet dat het eere- comiité alleen reeds uit 41 dames en heeren bestaat. Toch overtrof het aantal Inzendingen verre de verwachting. Hötgene dat Ingezonden werd verdient on ze bewondering. Een bezoek aan de Land en Tuinbouwtentoonstelling te Heiloo is uit velerlei oogpunt zeer leerzaam. De Rijke Tuinbouw-winterschool te Alk maar heeft terecht begrepen, dat een inzen ding naar deze tentoonstelling voor de school van propagandistische waarde was. Naast enkele geteelde reuzen producten vindt men verschillende leermiddelen tentoongesteld, waardoor men gaat begrijpen dat hij die in de toekomst volgens de elachen cl*» tijde het tuin bouwbedrijf zal willen uitoefenen een weten- schapdijk man zal moeten zijn, die door de theorie en de beste kennis van de afzetgebie den practisch het omvangrijke van zijn be drijf zal Weten uit te oefenen. De tuinbouwvereenigingwacht, (al deed ze reeds veel) een goed werk, en in dit op zicht nog een groote taak. De naast de tuinbouwwinterschool ter op luistering ingezonden' inzending van mej' Marie F. Berkhout, vertegenwoordigende firma's Groenewegen en Zoon en Blass en Groenewegen te de Bilt, geeft ons mede een denkbeeld met welke werktuigen men in het moderne landbouw,- tuinder»- en kwekers be drijf te doen heeft. Wij zagen' een kleine zaal- machine die tegelijkertijd het zaad en de kunstmest strooit. Van de ter opluistering ingezonden num mers verdienen die van de heeren W. van Vuure, N. Massé te Alkmaar en J. Grootc- wlttin, Jac. van Gemeren en D. Gover» Wz. ie Heiloo, alsmede die van liet hoenderpark „De Kraalkop" te Heiloo genoemd te wor den. Het aantal Ingezonden paarden, een 30 Stuks, allen uit Heiloo afkomstig, was belang rijk. Over het geheel waren het allen pracht beesten. Men staat er over verbaasd, dat men deze alleen in een gemeente als Heiloo bij el kander kan brengen. Maar de boeren van Heiloo houden er van om na afloop van de markt elkander voorbij ter ijden. Dat was in Hlldebrand's tijd het geval en dat is nu nog niet anders. De Inzending „Zeevlsch" van den heer Jl. Medik te IJmuiden ia eveneens iuteressant. Men' vindt daar een 10-tal soorten zeevisch waar onder een paar kleine haaien. De Inzending koeien was eveneens niet on belangrijk. Het aantal melk- vette koelen, kal veren en stieren' bedroeg een 50 stuks. Verder waren tentoongesteld schapen, rammen, varkens konijnen, geiten, honden en pluimvee. Het aantal planten' en bloemen' wat mede belangrijk. Heiloo is een plaats, waar vele planten en bloemenliefhebbers wonen. De gehouden Floralia-tentoonstelltogen bewezen dit reeds en ook deze 'tentoonstelling bevestigde dit op nieuw. Het Fanfarecorps speelde op verschillende punten eenige numers, kortom geheel Heiloo was In feeststemming. Dat de scholen geen vacantie hadden' verminderde in vele gezin nen de feestvreugde wel een weinig. De vroo- lijke op zijn Zondags gekleede kinderen ziet men ook op zulke dagen zoo gaarne. Waarom zoo'n dag voor de kleinen tot een werkdag gemaakt, als de grooten vrij zijn? ,Ten 12^ uur opende de voorzitter, de heer J. D. Berkhout, in de „Rustende Jager" de tentoonstelling met de volgende toespraak: Oeachte Dames en' Heeren I Als voorzitter van het tentoonstellings-co- mité valt mij de eer de beurt U een hartelijk welkom toe te roepen. Ik doe dat met genoegen, omdat mij daar door die gelegenheid' gegeven is, een korte voorgeschiedenis te geven van het ontstaan dezer tentoonstelling. Zooals u allen weet is er In het voorjaar opgericht een geitenfokvereenigtog. Deze stel de zich ten doel propaganda te maken voor haar zaak en oordeelde daartoe een tentoon stelling in de eerste plaats wenschelijk. Als Jonge vereeniglng gevoelde zij zich daarvoor alleen niet krachtig genoeg en riep zij de hulp in van haar oudere zuster in het vereenigings- leven te Heiloo „Heiloo Vooruit". Deze ver- eeniging die zich ten doel stelt het vreemde lingenverkeer in de gemeente te bevorderen en het verblijf in de gemeente te veraangenamen, vatte de aangeboden gelegenheid met beide handen aan en' breidde de zaak uit tot alle voorfkrengeselen to de gemeenten. „Heiloo Vooruit" riep een comité bijeen be staande uit bestuurders van verschillende vereenigingen en particulieren waarvan ver ondersteld werd, dat zij belangstelling voor de zaak gevoelden. In het comité bleken enkelen huiverig om deze tentotonstdltog in zulk een korten tijd voor te bereiden. Bij het beoordeetem van de inzendingen roep ik dan ook met het oog op de korte voor bereiding uw goedertierendheid in. In het comité werd den wensch geopperd om deze tentoonstelling als een voorlooper te die men zich voorstelt elk jaar te laten vol- aascbouwen, van oen reeks tentoonstellingen gen. Van de tuinbouwers had ik gaarne een grooter deelname verwacht en ik hoop dan ook dat deze wmoonsteWing voor hen een aan sporing zal zijn om volgendie jaren grooter voor'den dag te komen. Spreker weidde hierna uit over de werk zaamheden aan een tentoonstelling verbonden en bracht dank aan al degenen die daarvoor hun beste krachten gaven. Speciaal meende spreker een woord van dank te moeten getui gen aan den beer Jac. van Gemeren, den gees telijken vader van de tentoonstelling, en aan den heer G. Vrijburg Pz., die een kolossaal werk verrichtte. Ook bracht spr. dank aan de dames en heeren keurmeesters (essen). Jhr. Mr. P. van Foreest, de beschermheer, was tot zijn groote spijt verhinderd tegenwoordig te zijn aangezien hij een vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw moest presideeren Spreker veronderstelde, dat allen dit een volooende rede om zich te verontschuldigen oordeelden en- meende, dat allen het met hem ten zeerste apprecieerden dat hij steeds zoo voor do belangen vafl dg gemeente en de landbouw opkomt. .Spreker deelde tenslotte mede, dat Jhr. N. van Foreest als eere-voorzitter in plaats van de beschermheer de tentoonstelling zou openen. (Applaus). Jhr. N. van Foreest hierna het woord be komende, drukte er zijn spijt over uit, dat hij de hem opgelegde taak met aan zijn vader kon overdragen. Spreker hield zich overtuigd, dat deze met zijfl jaren lange ervaring op landbouwgebied, zek< speech zou openen. Spreker oordeelde ljet voor zich evenwel een groot voorrecht om het dorp van daag zoo in feesttooi te zien en de tentoonstelling te aanschouwen. Thans kan men zeggen tegen de verwach ting to van hen die zeiden, dat er niets van terecht zou komen, dat de tentoonstelling goed geslaagd ia. Spreker hoopte, da* de land- en tuinbouw in Heiloo mocht bloeien en dat de land- en tuinbouwers uit de tentoonstelling de ge- wenschte leering mochten trekken en steeds hun best zullen doen om hun vee en hun pro ducten op den spits te voeren. .Spreker was er zeker van dat de tentoon stelling zijö nut zal hehben voor het dorp en sprak de wenscht uit, dat ze door een reeks tentoonstellingen gevolgd zal worden Met den wensch, aat ook de volgenden moge slagen en dat de land- en tuinbouw in Heiloo moge groeien en bloeien verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. (Applaus). De voorzitter noodigde hierop de dames en heeren commissieleden de eerewijn te gebrui ken waarna de prijzen bekend gemaakt wer den. Die van het pluknvee kunnen wij pas mor gen vermelden. Te drie uur nam het ringste ken en sleuteltrekken om fraaie prijzen ter waarde van 40 een aanvang. lo de „Rustende Jager" werkte een aardig strijkje. Vanmiddag togen velen naar Heiloo Van 8 tot 10 uur worden er zanguitvoerin gen gehouden, terwijl er na afloop een vuur werk gegeven zal worden. Hieronder volgen de bekend gekomen be kroningen. 1. De beste Melkkoe, gekalfd hebbende tus schen 1 Januari en 31 Mei 1916. Ie prijs 10, Wed. Pepping, Heiloo; 2e pr., 5, P. Frans, Heiloo. 2. Twinteis, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1916. Ie prijs 5, M. Mul der, Heiloo; 2e pr. 2,50, M. Mulder, Hei loo. 3. Melkvaarzen, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1916. Ie prijs, 5, J. Mulder, Heiloo; 2e prijs, 2,50, P. Bak ker Jr., Heiloo. 4. Eene verzameling van minstens 4 Melk koeien van één eigenaar uit de gemeente Hei loo. 1ste prijs 15, M. Mulder, Heiloo; ker met een aardigen Geitenfokvereenigtog, Heiloo. 17. De beste Geit. 1 ste prijs, 5, D. Noolj Velzenj 2e prijs, 2,50, R. Gaasbeek, Heiloo. 2,50, 1,50, 2,50, mei ei. J. Berkhout, Heiloo; 3e prijs 1, ie]. A. wijn, Heiloo. 24. prijs, 10, J. Mulder, Heiloo. 5. Stieren, geboren in 1915. Ie prijs, 5, M. Mulder Heiloo; 2e prijs 2,50 W. P. Zwart, Heiloo. 6. Kuispinken. geboren ta 1915. Ie prijs, 5, j. Mulder. Heiloo; 2e prijs, 2,50, J. bulder, Heiloö. 7. Herfstkalvers, die vóór 31 December 1916 moeten kalven. Ie prijs, 5, C. Bakker, Heiloo; 2e prijs, 2.50, Th. Broers, Heiloo. 7a. Vette Koeien (bulten programma), be- stuursprijs J. Pranger, Heiloo. I. Het beste Paard. 1ste prijs, 10, P. Frans, Heiloo; 2e prijs, 5, Mulder, Hei- 8. loo. -8a. 2i/2-jarige H. Bakker Jr.. Heiloo. Paarden. 1ste prijs 2.50 iy2l jarige Paarden. 1ste prijs, 5, rider, Heiloo; 2e prijs, 2,50 W. P. 8b. M. Mulder, Zwart, Heiloa 8c. Veulens. 1ste prijs, 2,50, J. C. de Wit, Heiloo. 8d. Merrie met Veulen. Bestouraprijs van 2,50, C. Muijs, Heiloo. 9. De beste 2 Varkens. 1ste prijs, 7,50, P. Frans, Heiloo. 10. De beste Zeug met Biggen'. 2e prijs, 2,50. P. Smit, Heiloo. 12. Vier Melkschapen van één eigenaar uit de gemeente Heiloo, 2 jaar en ouder. 2e prijs, 2,50, J. Mulder, Heiloo. 13. Zes Vette Schappen. 1ste prijs, 5. S. de Geus, Heiloo; 2e prijs, 2,50, C. Bakker, Heiloo. 14. Zes Lammeren, geboren ta 1916, (geen rammen). 1ste prijs, 5, D. Ramp, Heiloo; 2e prijs, 2,50, P. Frans, Heiloo. 15. De mooiste gekruiste Ram, geboren in 1916 of eerder. Ie prijs, 5, J. Ramp, Heiloo; 2e prijs, 2,50, D. Ramp, Heiloo. 16. De beste Bok. 1ste prijs, 5, Neutrale 20. De mooiste Hond. 1ste prijs, Mej. A. Maltha, Heiloo; 2e prijs, Hoenderpark „de Kraaikop", Alkmaar. 21. Het mooiste Rijtuig. 2e prijs, Jac. Masclé, Heiloo. 22. Landbouwwerktuigen. 1ste prijs, 10, Mej. Marie Berkbout, Heiloo; 2e prijs, 5, Firma Fleenk en Wefers Bettink, Haarlem; 3e prijs, D. Bos, Heiloo. (Bestuursprijs). 23. De mooiste Vaas met Bloemen. 1ste prijs, 3, D. Govers Wz., Heiloo; 2e prijs, raej De mooiste Kamerplant 1ste prij3, 2, G. Koning, Heiloo; 2e prijs, 1, mevr. H. Suk, Heiloo. 25. De mooiste Plantengroep. 1ste prijs, 5, J. Grootewillink; 2e prijs, 2,50, D. Go- vers, Heiloo. 26. De mooiste verzameling Groenten, uit sluitend voor handelaren. 1ste prijs, 5, A. Boersen, Alkmaar; 2e prijs, 2,50, H. Kirpenstein, Heiloo. 26a. De mooiste verzameling Groenten, uit sluitend voor Vereenigingen. 2e prijs, 2,50, De Tuinbouw-Vereeniging „de Eendracht", Heiloo. 26b. De mooiste verzameling Groenten van Kweekers. 1ste prijs, 5, Gebr. Zweekhorst, Alkmaar; 2e prijs 2,50, mej. Marie Berk hout, Heiloo; bestuursprijs D. Govers Wz., Heiloo. 26c. Verschillende soorten van Groenten, lste prijs, 2, A. Boersen, Alkmaar; 2de prijs, 1, Gebr. Zweekhorst, Alkmaar. 26d. Gesteriliseerde Groenten en Vruchten, lste prijs, 2, mevr. G. Vrijburg, Heiloa 27. De mooiste verzameling Fruit, lste prijs, 7,50, H. Kirpenstein, Heiloo; 2e prijs, 5, H. Boogh, Alkmaar. 27a. Fruit van particulieren, lste prijs me juffrouw A Wijn, Heiloo; 2e prijs inevrouw Suk, Heiloo. 28. Etalagewedstrijd 5 prijzen van 2,50. P. C. Overtoom, H. W. Bakker, J. Renes, D. Middelbeek, allen te Heiloo, i eder een prijs van 2,50. De 5e prijs werd niet toegekend. UIT HEER-HUGOWAARD. Door de coöperatieve Stoomgraandorsch- vereeniging werd in het lokaal van de Wed. Berkhout de vergadering gehouden, welke aan het dorschseizoen vooraf gaat. De vice- voorz., de heer P. Beer», opende de vergade ring, waarna de heer K. Molenaar de notulen las der voorjaarsvergadering; deze werden onveranderd goedgekeurd. De bespreking over de vast te stellen dorscbloonen namen heel wat tijd in beslag, wat mede het geval ia met de gedachtenwisse- ling over de loonen voor het personeel. De vergadering ging ten volle mee met'het be stuur, waar het verhooging van dorsch- en persloon noodzakelijk achtte, deels ieugevol- ge der duurte van allerlei materialen, deels tengevolge van hooger uit te keer en arbeids- loonen. Tevens werd het noodzakelijk ge acht jaarlijks een behoorlijk bedrag af te schrijven. Met het oog op de verhoogde dorschloonen, werd in beginsel uitgesproken een eventuëëel overschot in hoofdzaak aan te wenden voor afschrijving en ten hoogste 3 pCt. dividend uit te keeren, indien dit met behoorlijke afschrijving gepaard kan gaan. Het dorschloon werd met 5 ct. per H. L verhoogd en gebracht op: voor haver 30 ets., voor gerst 35 ots., voor tarwe en rogge 45 ct. Voor net gebruik der stroopers zal 2.50 oer uur in rekening worden gebracht, riet dorschloon van erwten en boonen werd van 3 gebracht op 3.50 per uur zonder pers, van 4 op 5 met gebruik dei- pers. Deze verhooging achtte men noodzakelijk met bet oog op de duurte van bindtouw. Bij de bespreking der loonen voor het per soneel werd de machinist den Hartigh ge vraagd weer al» zoodanig te willen iungee- ren. De heer den Hartigh zeide bij het aor- «chen behulpzaam te zullen zijn. De loonen werden nu als volgt vastge steld: insteker 18 gld., zaadweger ƒ11 per week, bandensnijder 30 ets., kafdrager 18 ct, waterdrager 10 ets. en perssteller 25 ets. per uur, machinist 19 gld. per week. Voor zoover nog geen personen voor één der functies zich hebben aangemeld, zal door den secretaris een oproeping worden gedaan. Op een voorstel betreffende het aanschaffen van een dubbele schijf, in de vorige vergade ring aangehouden, meende men thans niet te moeten ingaan. Hoogst gewenscht werd het geacht, dat het graan zoo droog mogelijk geaorsciit wordt, vooral ook met net oog op de prijsbepaling door de regeering. Aan het bestuur werd vrij mandaat ver leend voor het opnemen van noodzakelijk kasgeld, de machinist ontvangt in opdracht vrij mandaat voor het in orde brengen der werktuigen, zoodat deze gereed zullen zijn bij den aanvang van het dorechscizoen. Nog werd besloten tot het aanschaffen van een goed draagkleed voor den kafdrager. De secretaris deelde mee, dat de oude bascu le door hem is verkocht voor 10. Ilem werd opgedragen te informeeren naar steen kool en touw. Hierna sluiting der vergadering onder dankzegging voor opkomst en medewerking. De 'pogingen om de kas der Gezinsver pleging wat te doen stijgen, hebben hier zeer goede resultaten opgeleverd. Aan verhoogde contributie en bijdragen van nieuwe leden zal ruim 75 in de kas der vereeniging 'kunnen worden gestort. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisterenavond 8 uur vergaderde de Raad. Voorzitter de burgemeester, de heer C. J. Eijma. De secretaris met verlos. Afwezig met kennisgeving de heer G. de Groot. Aan de orde was wijziging te brengen in enkele artikelen der voorwaarden van water- levering. Art. 3 werd overeenkomstig het voorstel ZwaanSnoeks aldus gewijzigd: Arbeiderswoningen bij abonnement met een huurwaarde beneden 65 per jaar, werd veranderd in een huurwaarde beneden 53 en* met een huurwaarde van 65 tot 90, werd van 53 tot 90. Het voorstel van B. en W. om de eenheids prijzen bij den aanleg van buizen, enz., te doen vervallen, dit met het oog op de telkens veranderde marktprijzen tijdens den oorlog,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2