v. - - - Telegrammen van heden. bewijs van belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur op hoogen prijs stelt. Aan de orde was de middenstandscrediet- banken; inleider de heer M, H. O. Th. Fie deldy Dop. De heer Fiedeldy Dop gaf een overzicht van het credietvraagstuk van den1 midden stand van den beginne af. Spreker zeide o. m. dat de regeering subsidie verleend heeft in het eerste halfjaar op 50 aanvragen ten be drage van 253.000. In Juli van dit jaar zei spreker, zijn tal van aanvragen ingekomen en in behandeling tot een bedrag van 55.000. Veel zou spreker er voor voelen wanneer de middenstand geholpen werd tegen 4 of 5 pet, voorloopig echter, zei spreker, zal dat wel tot de vrome wenschen behooren. De heer Koenraads zeide verder, dat de borgmaatschappij zich ook borg stelt voor rekenplichtige personen. Vijftien aanvragen tot een bedrag van 92.500 zijn verleend. Daarop ging de heer Koenraads over tot de behandeling der bureaux van advies. Het land zal in 17 districten worden verdeeld, zei spreker, en ieder district zal een bureau van advies vormen. Die bureaux werken op technisch-juridisch en sociaal gebied. Spreker beval dan ook de borg-maatschappij en de bureaux van adviezen stérk aan. Verscheidene sprekers gaven als hun mee ning te kennen, dat de rentestandaard van de credietbank te hoog is en dat een te bezwaar lijke waarborg wordt gevraagd. Vóórts werd ol m. opgemerkt, dat de credietbanken slechts kapitaalkrachtige middenstanders en hen die zoodanig onderpand kunnen geven dat hun crediet gedekt is, bereiken, en dat door sa menwerking van de middenstanders te berei ken is, dat de rentestandaard daalt. De heer Fiedeldy Dop antwoordde o. m,, dat de goedkoopte van het crediet niet de hoofdzaak is, maar wel dat het crediet zich aanpast aan de behoefte en daarop ten alien tijde is te rekenen. Van den middenstand hangt het af of de banken goed en goedkoop zullen kunnen werken. De heer Koenraads antwoordde o. m., dat hot uitgangspunt voor de bureaux van advie zen wel degelijk het inrichten van boekhou dingen is geweest. Maar hij heeft ook gezegd, dat de werkzaamheden van de bureaux zich volstrekt niet alleen daartoe bepalen. Voor de handelscursussen heeft spr. zelf jaren lang gestreden, maar de bureaux zijndaarvoor een uitstekende en noodzakelijke aanvulling. De voorzitter beval het oprichten van bu reaux van advies bij de aanwezigen aan; hij dankte de inleiders,en schorste daarna het congres tot hedenmorgen. HET NEDERLANDSCHE LANDBOUW- COMITé EN DE CRISIS. In het hotel De Witte Brug had gister een buitengewone algemeene vergadering plaats van het Ned. Landbouw-Comité, ter bespre king der algemeene belangen van den Ned; landbouw in verband met de crisis. Deze ver gadering was uitgeschreven in verband met de steeds dringender blijken van ontevreden heid met het beleid van het comité gedurende de crisis. Qc bezwaren van de I.and bouw maatschappij en, enz. zijn van uiteeploopende aard; dat de belangen van de producenten thpns niet voldoende worden behartigd is ech ter de klacht van allen. De voorzitter, mr. J. T. Linthorst Homan opende de vergadering met een uiteenzetting van de aanlieding tot deze vergadering. Spr. is onaangenaam getroffen door het gebrek aan vertrouwen. Daarna kwam spreker tot de grieven die te gen het comité en zijn organisatie bestaan. Reeds in 1915 heeft spr. er zelve op gewezen, dat de organisatie niet voldoende was om in tensiever arbeid mogelijk te maken. Binnen kort echter zal naar alle waarschijnlijkheid een voorstel tot wijziging der statuten wor den ingediend met de sterekking een democra tische .centrale vertegenwoordiging van den Ned. Inndboüw te doen ontstaan. Spr. kwam daarna tot een bespreking van de moeilijkhe den, speciaal in verband'met den oorlogstoe stand, Minister Posthuma draagt den land bouw een warm hart toe, maar er waren ook plichten te vervullen. De landbouw heeft mll- lioenen winst gederfd ter wille van de consu menten. Thans echter wordt de toestand van dien1 aard, dat de consument op den lanbou- wer gaat parasiteeren. Daarom is een verbre king van de betekkpfrijke rust van het comité ook niet ongewenscht. Intusschen zeide tepr. toe, dat het comité meer nog dan tot dusverre op de bres zal staan voor de belangen van den landbouw. Ten slotte stelde spr. een werkprogramma vast. Allereerst wenscht spr. de houding van het bestuur, daarna de re- geeringsmaa tregelen behandeld te zien. Jhr. Mr. P. van Foreest, sprekende namens de Holl. Mij. van Landbouw oordeelde na een inleiding, dat de ongunstige loestand te wij ten is aan het feit, dat de voorzitter te veel hooi op zijn vork had genomen. Hangende de reorganisatie, zou spr. een commissie van twee leden wenschen te zien benoemd, die met den voorzitter en secretaris in de toekomst voorloopig de leiding van het comité zal voe ren. De heer Hombach (veieeniging Ned. Trek paard) wijst op het niet nakomen der statuten door den voorzitter. Spr. wees op de draconi sche regeeringsmaatregelen. De voorzitter had het comité niet bij elkaar moeten roepen, maar moeten schreeuwen. Het comité had ver der paal en perk moeten' ate'ien aan het doen en laten der kunstmestcommis?ie. Geruchten doen de ronde, dat de landbouw nog meer aan banden zal worden gelegd, zoodat de laatste illusie, dat wij in een vrij Nederland leven, zal teloor gaan. De heer van Poppel (Ned. Mij. van Land bouw) oordeelde, dat langs den gevolgden weg de landbouworganisatie den pot in gaat. De heer v. Wijnen (Bond van Kaasproducen ten) bepleitte meer samenwerking. Z. i. had den de vereenigingen zich vaak te veel dooi hun léden, tegen het algemeen belang in laten 'eiden. De heer De Boer, lid der Eerste Kamer, stelde vast, dat deze vergadering is bijeenge roepen om het bestuur, meer in 't bijzonder dus den voorzitter, eenige verwijten te doen. Spreker zette uiteen dat de landbouw, na het vaststellen van de belemmerende regeerings maatregelen, uitzag naar de organen, die zich met de verdediging van zijn belangen zou be lasten. Veel invloed zouden echter, athans in den eersten tijd, vergaderingen van het co mité niet hebben gehad. Eerst moesten de fel. ten spreken. Langzamerhand zijn die ook ge komen. Thans is de tijd voor georganiseerd verzet. Willen1 de klachten echter eenig suc ces hebben, dan moet er systeem zijn in het verzet. Dat was dm eersten tijd onder dm in vloed der publieke opinie niet mogelijk, maar thans wel. Spreker meent intusschen, dat te veel uit het oog wordt verloren, dat we on der buitengewone omstandigheden leven. Zoo lang de oorlog duurt, zal de regeering voort gaan met het treffen van maatregelen. De strijd tusschen het landbouwend en het niet landbouwend deel van het volk bestond na tuurlijk ook voor den oorlog, maar thans is de regeering in dezen strijd betrokkeri. Het grootste gevaar is, dat we er met het einde van dm oorlog niet af zijn. Het Ned. Volk be schouwt den export blijkbaar als een gunst aan den landbouw. Tegen deze rechtsopvat ting en haar consekwenties moet worden' ge streden. Er is niet zoo heel veel verloren, doodat het comité niet alles heeft gedaan wat het zou hebben kunnen doen, want ook groo- tere actie van het comité zou bitter weinig uitwerking hebben gehad. Eerst thans zal men langzamerhand gaan begrijpen, dat mm er met uitvoerverboden en distributiere- geling niet komt en in verband daarmede wel licht de mogelijkheid, dat mm invloed zal kunnen oefenen op de regeering. De voorzitter verklaarde, dat hij in geval van aanneming van 't voorstel-Foreest zijn functie zou nederleggm.. Wel is Spreker be reid te bevorderen, dat het dagelijksch bestuur eens in de 14 dagen bijeenkomt, terwijl spr. zelve zich met den dagelijkschmi gang van zaken zal bemoeien. Spreker meende, dat het practisch resultaat van het voorstel-Foreest nihil zal zijn en wel licht de algemeene reorganisatie nog belem meren. Spreker dankte de heeren Foreest en de De Boer voor dew ijze waarop zij kritiek heb ben doen hooren. Het is uitermate moeilijk te beoordeelen wat en hoe de regeering doet. Men zou het uit blijven van een regeling voor den uitvoer van suiker aan onkunde kunnen wijten, maar spr. weet, dat daar belangrijke omstandigheden aan verbonden zijn, waarover gem mededee- lingen kunnen worden gedaan. Dit als voor- Spreker is het eens met den heer de Boer, dat eerst thans de tijd gekomen is, openlijk te pogen invloed te oefenen. Versterking der landbouwers is dringend noodig. De reorga nisatie moet inderdaad van onder afkomen. Spreker komt dan tot de verdediging van zijn persoonlijk dom en laten. Spreker's voor naamste arbeid ligt juist op het terrein van dm uitvoer van landbouwproductent. Het Landbouw-export bureau heeft voornamelijk ten doel, de uitvoer van landbouwproducten te bevorderen. Spreker vroeg ten slotte, of de beer Foreest zijn voorstel handhaafde. De heer Foreest zegt, dat de ijver van den voorzitter niet wegneemt, da diens talrijke werkzaamheden hetó bemoeilijken in ver vulling van zijn futtctie in het comité. De bedoeling Vfln de Holl. Mij. van Land bouw is allerminst ,dert voorzitter te bemoei lijken, madr alleen oih de handelingen van het comité te vergemakkelijken. Spreker wijkt ër op, dat op het departe ment van Landbouw ongezonde toestanden heerschen, en invloeden Werkzaam zijn, die tot verkeerde resultatent leiden. Hoe vaak worden de adviezen van den directeur van landbouw niet ter zijde gesteld? (Applaus; de beer van Hoek, directeur-generaal van den landbouw knikt energiek van neen). Ook in verband daar mee is de aanneming van sprekerte voorstel ge wcnscht. Blijft de voorzitter bij zijn meening, dan zal spreker zijn voorstel intrekken. Wil de voorzitter despootje spelen, dan moet hij maar despoot blijven tot aan de reorganisa tie. De voorzitter zegt toe, eiken Woensdag op zijn bureau aanwezig te zullen zijn, teneinde met bestuursleden overleg te plegen. De heer Foreest trekt nu zijn voorstel in. Daarna werd gepauseerd. Na heropening aer vergadering werd een kort comité-generaal gehouden, waarin een overzicht werd gegeven van den buitenland- schen toestand in verband met den landbouw. In openbare vergadering kwam daarna al lereerst de consentenkwestie ter spake en wel naar aanleiding van een conclusie van de Gel dersch-Overijselsche Mij. van Landbouw, lui dende Het afgeven van consenten voor uitvoer is niet naar wenscli geregeld, daar deze in dm regel aan den handel, en bij uitzonde ring aan de landbouwvereenigingen worden toegekend. Men acht het gewerischt, den minister te verzoeken zich te willen uitspreken over de vraag, wie de meeste aanspraak heeft op deze consenten, de producenten of de han del. t Verschillende sprekers wijzen er op, dat de bergen gouds, die de handel verdient, feitelijk in ae zakken der producenten thuis behooren. De heer van Doorainck (O. O. Landbouw Mij.), ondersteund door de heeren) De Beau fort, Stroijink, Van Westen, Wierhem en van Wijnen betoogen, dat de consenten kwestie met medewerking van de landbouwvereenigin gen dimde te worden geregeld. De heer Suurbier (Dioc. bond') betoogt, dat mm dm1 handel niet voorbij mag zien. De heer Van Velthuizen (Utr. Gen. van Landbouw) achtte het gewenscht, de consen ten aan de vereen iging te geven. De voorzitter verklaarde, niet te weten, waarom de consenten niet in handen van de vereenigingen zijn gesteld. Vermoedelijk, zegt spr., omdat de handel anders te veel in de ver drukking zou komen. De heer Stroynck zegt, dat de regeering van de consenten voor varkensexport bij de boeren wantrouwen tegen de vereenigingen doet ontstaan. Hij betoogde, dat de handel kapitalen opstapelt, ten koste van dm produ cent. De heer van Genderen Stort, secr. N. L. C. zegt, dat de vraag onder het oog is gezien of het niet wensckelijk zou zijn een deel van de consenten voor varkens aan de vereenigin gen te verstrekken. De toestand veranderde echter, hangende deze kwestie, torn plotseling zoowel naar links als naar rechts moest worden uitge voerd. Thans hebben wij alle consenten voor dm uitvoer van schapenvleesch, dat voorloopig uitsluitend naat links moei, en ik kan tnede- deelen aldus spr. dat de eerste proeven, die wij genomen hebben, bevredigend zijn. Met exporteurs werd samengewerkt. Maken de prov. commissies in de toekomst een goed gebruik van dm tusschenhandel, dan is het allicht mogelijk tot een goede oplossing te komen, Spr. bespreekt later nog uitvoerig de bijslag kwestie die tot moeilijkheden aanleiding ge geven heeft. Had men alle varkensconsenten in handen der organisatie gesteld gelijk thans met de schapen-consenten geschiedt dan zou een goede regeling mogelijk zijn ge weest. Een goede registratie is een tweede voorwaarde. Maar tevens moet samengewerkt worden met den bona-fide-handel. Nadat de heeren van Nebben, Sterling (Ver. tot bevordering van de Paardenfokkerij in Ned.) eenige mededeel ingen over de bin nenkort komende moeilijkheden voor het uit voeren van 1 y7 jarige paarden had gedaan werd besloten om de discussies ten kennis van de regeering te brengen. Bij de bespreking over de maisdistributie bleek, dat in breede kringen ontstemming over de weigering van mais was onstaan. De bone-fide-vereenigingen komen in het gedrang, terwijl er bij den handel te kust en te keur mais verkrijgbaar is. Na eenig debat werd besloten' om de verdere regeling af te wachten. Aan de orde was daarop een bespreking be treffende de kunstmestcommissie. naar aan leiding van de conclusie der GeL-Over. Mij. van Landbouw, luidende: De kunstmestcommissie behartigt de be langen van de landbouwers niet, zooals dit behoort, doch let te veel op de belangen van den' handel. De heer Doorainck (Geld. Over. Mij.) licht te met voorbelden deze conclusie toe. De heer Hombach wees op de moeilijkheden die de commissie ondervindt Hij wenschtte de grieven in een bestuurscommissie mede te deelen en dan te pogen vriendschappelijk met de commissie te praten, ten einde tot overeen stemming te komen. De heer De Beaufort kakte de houding der kunstmestfabrikanten, die enorme winsten S. de Geus te Heiloo. De prijs voor het schoonste geheel werd toegekend aan den heer J. Kooii en mej. Kal- yerboer, resp. te Heiloo en Oraft. Te zeven uur had de prijsuitdeeling plaats bij den heer T. Helder. Na een toespraak door den Eere-Voorzit- ter, den heer Jhr. N. van Foreest, waarbij de ze zijn dank betuigde aan allen die hebben m'degewerkt tot het welslagen der tentoon stelling en de hoop uitsprak, dat het volgend jaar weder eene land- en tuinbouwtentoon stelling moge worden gehouden, werden de prijzen uitgereikt De heer A. Vcltman bracht hulde aan het bestuur voor de flinke wijze der organisatie der alleszins geslaagde tentoonstelling. Te acht uur deed zich het R. C. Mannen koor en de Gemengde Zangvereeniging in bet hotel „de la Promenade" hooren. Verschil lende nummers werden ten beste gegeven en uitmuntend uitgevoerd De leiders, de heeren P. Ooijkaaa en R. Kuijper, allen lof voor de opoffering zich getroost Tot slot van den genotvollen en leerrijken dag werd een schitterend geslaagd vuurwerk afgestoken op „Tuindorp". Het laatste stuk: iw", voldeed in hooge hoogst De voorzitter was vol lof voor de wijze, waarop de commissie haar werk vrericht, maar heeft d enindruk, dat de kunstmesthan- delarai van de omstandigheden gebruik ma ken. Een aanvulling der commissie is drin gend noodig. De beer Kruseman, vooratter der kunst mestcommissie zeide, dat de critiek in deze vergadering de commissie zelve niet op de hoogte hebben gebracht. De superfosfaatfabrieken keeren zeer hooge dividenden1 uit, maar niemand heeft daar ooit over gesproken. De commissie heeft niet de bevoegdheid om voorraden in beslag te nemen terwijl de secretaris-generaal van landbouw geadviseerd heeft, thans niet tot uitbreiding van de onteigenngswet over te gaan. Spr. weet de grootste moeilijkheden' deels aan de plotselinge sluiting vaa het Panama kanaal. Spreker verzocht eventueele grieven ter ken nis van de commissie te brengen. Hierop werd de vergadering dte o. a. werd bijgewoond door den heer Hoek, directeur ge neraal van den landbouw, gesloten. Gemengd nieuws. CURSUS VOOR MELKCONTRO- LEURS TE HOORN. Te Hoorn zal vanwege het Rijkszulvelcon- sulentschap voor Noord-Holland, tc begin nen midden September a.s., een cursus wor den gegeven tot opleiding van melkcontro- ieurs voor rundveefokvereenigingen, zuivel fabrieken en melkinrichtingen. De cursus zal bestaan uit een aantal theo retische lessen van 2 uur en paactiache oefe ningen op een aantal heele dagen (van 9 tot 4 uur). De deelnemer» zullen zich vooraf moeten onderwerpen aan een toelatingsexamen; niet meer dan 16 leerlingen kunnen worden ge plaatst. (Personen, die tevens een landbouw- cursus volgen, kunnen niet worden toegelaten Aan hen, die na afloop van den cursus een goed examen hebben afgelegd, wordt een di ploma uitgereikt van bekwaamheid als meik- controleur uitgereikt.' Het schoolgeld bedraagt ƒ2.50 voor den gehcelen cursus. De Land- on Tuinbouw tentoonstelling te Heiloo. De bekroningen van het Pluimvee waren als volgt: Toornen Kippen. 2e prijs het Hoenderpark „de Kraaikop" te Alkmaar, 1. Witte Wyandotten. 2e pays, 1, J. Kamper- te Heiloo. Witte Leghorns. Ie pr., 2, C. Bakker te Heiloo. Patrijs Leghorns. Ie pr., 2, F. Joogejans te Alkmaar Krielen. 2e pr., 1, J. A. Stikvoort te Alk maar. Indische Loopeenden. Ie pr., 2, A. Kop- pes te Heiloo. Kalkoenen, geboren in 1916. Ie pr., 2, J. Ramp te Heiloo. Konijnen (voedsters met jongen), groote rassen. Ie pr., 1,50, H. B. Kroder te Velsen 2e pr, 1, F.Jongejans te Alkmaar; 3e pr., 1, H. Meijer te Heiloo; 4e pr., 1, K. Lim- men te Heiloo. Voedsters met jongen (andere rassen. Ie pr., 1,50, H. van der Hoeven te Krommenie; 2e pr., 1, C. Zeeman te Heiloo. Nesten jongen. Ie pr., 1,50, J. Kamper "Hz. ta Heiloo; 2e pr., 1, B. R. Tenkink te Alkmaar. Eercprijzen: C Zeeman te Heiloo 5; P. J. van Kessel te Alkmaar 5; Rijkslaud- bouw Winterschool te Alkmaar 5. Be8tuursprijzenMasse (firma Slegtkamp) te Alkmaar 2,50; J. ten Buurkea te-. Alk maar 2,50 W. van Vuurte te Alkmaar 2,50. Eervolle vermelding: D. Nooij te Velsen; Hoenderpark „de Kraaikop" te Alkmaar. Ringsteken en Sleuteltrekken. Ringsteken: le pr. (tafeltje met beeld), J Blokker te Heiloo; 2e pr. (boekenkastje) K. Muijs te Heiloo. Sleuteltrekken. le pr. (tafel) mej. N. Oovers te Heiloo; 2e pr. (pendule met coupes) mej „Bloeie de mate. Het talrijke publiek keerde daarna voldaan huiswaarts. UIT SCHERMEKHORN. Woensdag 6 dezer vergaderde de Raad; afwezig met kennisgeving de heer K. Kalis. I Na opening en voorlezing en goedkeuring van de notulen van de vorige vergadering werd medegedeeld. dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de verordening regelende het Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf beaevens het aangaan van eene geldleening ten behoeve van dat bedrijf, dat is ingekomen eene dankbetuiging van den heer C. van Leeuwen voor de verhooging van zijne jaarwedde en-van den heer J. Ak kerman voor de hém toegekende duurtetoe- slag. Van den Proef- en' Schooltuin „Kennemer- land" te Alkmaar het jaarverslag over 1915. Van de Zangvereeniging „Vooruit" een schrijven, waarin het gebruik van het school lokaal wordt opgezegd. In verband hieimede stelden B. en W. voor de bestaande vergun ning van deze veieeniging om repetities in het schoolgebouw te houden op te zeggen. Alge meen goedgevonden. Van mej. A. van Nienes, onderwijzeres een schrijven, met verzoek haar een duurtetoeslag toe te kennen', aangezien deze ook aan het hoofd1 der school is verstrekt Het praeadvies van B. en W. hieromtrent luidde aan Mej. A. van Ndenes een duurte toeslag te verleen én van 30 met algemeene stemmen goedgevonden. Van de bewoners van het Mijezerdijkje tot het wegje een' verzoek om aansluiting van de door hun bewoonde perceelen aan het Gem. Electr. Bedrijf. B. en W. hebben den Ingenieur van de K. E. M. gevraagd hun eene opgave te doen van de meerdere kosten die eene dusdanige uitbreiding tengevolge zal hebben. Daar me opgave nog niet is ingekomen stellen zij voor het verzoek aan tc houden tot eene volgen de vergadering, werd goedgevonden. Van Ged. Staten i9 ingekomen een schrijven tot regeling der Bouw- en Woningverorde ning. B. en W. Stellen voor deze vast te stel len volgens de wet van 1905. Werd aangeno men. Ook is ingekomen van Oed. Staten een schrijven, waarin dit College de jaarwedden van den Burgemeester, Sccrtaris en Ontvan ger wenschen te handhaven op bedragen zoo- ate die thans zljh vastgesteld en wel op 700, 650, (doch 475 voor den secretaris wanneer hij tevens Burgemeester is) en ƒ250 Na eenigé besprekingen sprak de raad hare teleurstelling uit dat Oed. Staten de bedra gen voor de jaarwedden van Burgemeester en Secrt. niet hebben verhoogd, en aangezien de functie van Burgemeester en Secrtaris hier in ééne hand zijn, deze regeling dus een ver mindering van salaris van 175 tentgevolge zou hebben. In geen geval vraischtte de Raad het salaris dat thans 1350 bedraagt, te zien verminderd tot 1175. De jaarwedde van den Ontvanger werd in verhouding tot de werkzaamheid en van het salaris van den secretaris voldoende geacht. Van den heer A. J. Flokstra, een schrijven met verzoek om de kinderen welke meer nabij de school te Stompetoren wonen deze op die school te plaatsen. Volgens den heer Flokstra bedraagt dit aantal slechte 4 kinderen in plaats van 15 zooals door den Voorzitter aan den heer Schoen was medegedeeld. De voorzitter zeide dat dit aantal door ver- hulzingen thans wel minder kan zijn en zal een onderzoek instellen. Bij B. en W. te ingekomen een verzoek van den heer J. Akkerman omw Ijziging van de inrichting en aanbouw van de onderwijzers- woning. De heer Akkerman wenschte de be staande keuken ingericht te zien tot slaapver trek en eene keuken aan te bouwen, benevens eene wijziging van de bovenwoning. Werd besloten dat B. en W. een onderzoek zullen instellen en eene begrooting zullen laten maken van de kosten, waarna werd be sloten dit verzoek aan te houden tot de vol gende vergadering. Hierna verklaarde de heer Schoen namens de commissie voor het nazien van de rekenin gen van het Burg. Arm best. en van die der Gemeente, beide rekeningen in orde te hebben bevonden en adviseert tot goedkeuring. Met algemeene stemmen werden belde re keningen goedgekeurd. Van het Burg. Armbestuur is ingekomen de begrooting voor 1917 tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf groot ƒ217715 met een subsidie van 500 van de gemeente. •Van B. en W. is ingekomen de begrooting van de gemeente voor het Jaar 1917 in ont vangsten en uitgaaf groot 14319.23 met een post van onvoorziene uitgaven groot 521.63 Op voorstel van B. en W. werd de behande ling van beide begrootingen aangehouden tot de volgende vergadering. Daar de rondvraag geen verdere besprekin gen uitlokte werd de vergadering door den voorzitter gesloten. KORTE BERICHTEN. De Minister van Buitenlandsche Zaken wordt (ïedenavond van zijn in Zeeland door gebracht verlof alhier terugverwacht. De Nederiandsche gezant te Rome, mr. W. 3. R. van Welueren baron Rengers. te voor particuliere aangelegenheden voor en kele dagen te 's-Gravenhage aangekomen. Drie leider van den opstand in Borneo in 1914, leden van het Drievingerverbond. zijn ter dood veroordeeld. Gisteren is men bij het verrichten van graafwerk in de Jodensteég te Rotterdam, waar een huis wordt afgebroken, gestooten op een partij menschenbeenderen. Te Wijk bij Duurstede heeft het gemeen tebestuur bepaald dat van af 4 dezer geen regeeringsvleesch mag worden verkocht, dan uitsluitend op vleescbkaarten. Door de Coöp. bakkerij en verbruiks- vereeniging „Ons Voordeel" te Gouda te te legrafisch aan minister Posthuma voorzie ning in den suikemood verzocht. Te Groenlo zijn 4 Duitsche deserteurs aangekomen, die binnenkort weer naar het front moesten vertrekken. Gistermorgen zijn te Enschede het lom- penpakhuis en het woonhuis van de firma Zilverberg totaal afgebrand De seinhuiswachter E. Versluis te Tricht, werd gisteren door een losse machine gegrepen, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd verwond. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. De Fransche minister van financiën heeft voor het vierde kwartaal van 1916 kre dieten ten bedrage van 4170 millioen gulden aangevraagd. - Kolonel Du Paly de Clant, beiend uit de Dreyjuszaak, is te Versailles overleden. Hij was na de rol, die hij tegen Dreyfus had ge speeld, gedwongen uit het leger te treden, doch hij het begia van den oorlog weer in dienst gekomen en aan het front gewond. Waarschijnlijk ia hij aan de gevolgen van zijn wond bezweken'. De Humanité klaagt over het verval der Fransche zeevlsscherij. De visschersscahepen liggen bij honderden in de havens te verrot ten, daar alle weerbare mannen in den oorlog zijn. Het blad bepleit bijzondere verloven voor visschers. In Amerika is een belasting voorgesteld op de baten, door munitieaanmaak verkregen. De Turfcsche minister van Buitenland sche zaken is naar Berlijn vertrokken. Zoowel hei openbaar ministerie ate de heer Liebknechl hebben beroep in cassaiie aangeteekend tegen het arrest van het hooger militair gerechtshof van 23 Aug. DUITSCH LEGERBE RICHT. BERLIJN, 7 Sept. Balkan oorlogstoo- neeL De Duitechers en de Bulgaarsche troepen hebben de sterk bevestigde plaats Tutrukan stormenderhand genomen. Naar de berichten luidden zijn op het oogenblik 20000 man gevangen genomen, waaronder 2 generaals en 400 andere officieren en te vens zijn 100 kanonnen buitgemaakt. De verliezen1 der Roemeniërs zijnz waar. 'De aanval van sterke Russische troepen tegen Dobricz is begonnen. Nederland. H. M. DE KONINGIN TE TEXEL. TEXEL, 7 Sept. Hedenmorgen 9 uur verliet de Koningin het stoomschip „Hedri- ograaf". Vervolgens werd inspectie gehou den over de aan de haven opgestelde mari netroepen, waarna de militaire gebouwen werden bezocht. Daarna bezocht H. M. de school voor de scheepvaart en de in de haven liggende mij- ncnleggers, kanonneer- en torpedobooten. Met het stoomschip „Hedriograaf", be geleid door een groot aantal marine-sclie- jjcn^ vertrok H. M. naar het eiland Vlie- H. M. DE KONINOIN TE DEN HELDER. DEN HELDER, 7 Sept. H. M. de Ko ningin heeft gistermiddag aan boord van de onderzeeër O 3 eenige manouevres bij gewoond De O 3 voerde verschillende oefeningen uit en is o. a. 2 keer ondergedoken. DE STUWADOORSWET. DEN HAAG, 7 Sept. Binnen zeer korten tijd is de verschijning te verwachten van de besluiten betreffende de inwerkingtre ding en de uitvoering der Stuwadoorswet van 16 October 1914. WETHOUDERSBENOEMING. DEN HAAG, 7 Sept. De Haagsche ge meenteraad koos in de vacature-De Wil de, antl-rev., tot wethouder de heer Van Vuuren, roomsch-katholiek, met 26 stem men, tegen 16 op den soc.-dem. Hocjenbos. STAKING IN NIEUWYORK. 'NIEUW VORK, 7 Sept. Voor de onder- grondsche en luchtspoorwcgen en de tram wegen te Nieuw York hebben de arbeiders leiders de staking geproclameerd omdat de maatschappij de laatste overeenkomst niet zou nakomen. Duizend enonderkruipers zijn in dienst derm aatschappij, zoodat dc dienst normaal is. De stakers hopen de sta king te kunnen uitbreiden totalfe lijnen in de voorsteden van Nieuw York. DE OORLOGSWINST-BELASTING. DEN HAAG, 7 Sept. Naar aanleiding van het bericht in de bladen dat de oor logswinstbelasting vermoedelijk ruim 400 millioen gulden zou opbrengen, zijn wij door den minister van financin gemachtigd, tot mededeeling, dat dit cijfer absoluut uit de lucht gegrepen is en dat men aan de fi nanciën geen en kei cijfer bezit, aangaande de opbrengst dezer belasting, waarvan de beschrijving pas begonnen is. Zelfs niet in staat is der aming der opbrengst te ma ken. Het eenige wat zich ramen laat is op 160 millioen Le schatten, n. 1. de opbrengst van oorlogswinst van d enlandbouw over 1915, maar wegens sterke degressieve ta- riebelasting zal daarvan misschein slechts 10% in de schatkist komen. STADSNIEUWS. HOOGERE HANDELSSCHOOL. Na gehouden examen werden tot dc Hoo gere Handelsschool toegelaten: J. Formijne, Marie Molijn en J. Stoel. HANDELSDAGSCHOOL. Na gehouden herexamens slaagden voor: de 1ste klasse: Sina Veer; de 2de klasse: J. J. G. H. Elfring; de 3de klasse: F. van Son. 1 111 l'l 1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2