DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss No. 212 Honderd on achttiende jaargang. 1!)16 Ahonnp.ment&griis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Adyertentiepriisl2*ct. p. regel, groote létters naar plaatsruimte. Brieven/fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerii Y.h. HERNls, COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. V RIJD AU 8 SEPTEMBER. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 8 September. Het laatste Engelsche legerbericht deelt van het Westen mede, dat de toestand in het algemeen onveranderd is en het Fransche, dat er ten noorden van de Somme geen actie der infanterie heeft piaats gehad en dat ten /ui- den der rivier de Duitschers tevergeefs heb ben beproefd tegenaanvallen te ondernemen De Duitsche legerberichtschrijver beweert echter, dat den tegenstander bij Bemy-Denié- court en bij Chaulnes aanvankelijke voordee- len werden ontnomen. Op het Verdun-front veroverden de Franschen de eerste Duitsche linie'bij Vaux-Le Chenois. Het Fransche middag-communiqué deelt mede, dat aan het Somme-front een divisie Saksers vocht, welke inderhaast van het front aan de Aisne was gehaald. Wij "vestigen hier op de aandacht, omdat men herhaaldelijk leest, dat het Fransche offensief zich weldra tot de Aisne zal uitbreiden. Ook de geruch ten ovtr de Duitsche frontverkorting blijven aanhouden Zooals men weet vormt het from Rijsel-Verdun ongeveer een rechthoek. Ver bindt men door een rechte lijn die steunpun ten en denkt men zich daar een nieuw front, en gaat men aan het meten, dan ziet men, dat de frontlinie 100 K.M. (een afstand in rechte lijn van Alkmaar naar Arnhem) korter zou zijn geworden. Dit wil zeggen, dat de Duit- sclieis de beschikking over heel wat man schappen ,en materiaal voor het oostelijk oor- logstooneel zouden krijgen. Maar aan den anderen kant mag niet vergeten worden, dat de Fransdien en Engelsehen op dit kortere front meer pressie zouden kunnen uitoefenen en dat de nieuwe stellingen minder sterk zul len zijn, dan die, welke nu al haast twee jaar zijn ingenomen. Men zal begrijpen, dat de Duitsche generale staf alleen in de uiterste noodzaak tot zulk een ingrijpenden maatregel zal overgaan. Op het oostelijk oorlogstoonetjl heeft het leger onder generaal von Bothmer zich tus- sciien Zlota Lipa en Djnester verder moeten terugtrekken. De Russen beschieten de stad Halecz, van waar een spoorweg naar Lem- berg loopt en zullen vandaag of morgen haar wel bezetten, hoe hardnekkig de Oostenrij kers en Duitschers po'gen haar te behouden. De Russen melden hier in één dag 45 officie ren cn 5oOO manschappen gevangen genomen te hebben, van wie 22 Duitsche officieren en 3000 Duitsdie soldaten, terwijl de rest Oos tenrijkers en Turken waren. Het blijkt dus, dat het Russische offensief na eenigen tjjd van vertraging opnieuw en met aanvankelijke resultaten wordt voortgezet. Ook voor de Roemeniërs hebben de Oos tenrijkers weer moeten wijken, naar ze zelf zeggen om aan een dreigende omsingeling te ontkomen. En de Roemeniërs melden, dat zij de stad Orsowa hebben bezet. Dit is vooral hierom van belang, omdat juist in dit vak de Roemeensche opmarsch tot dusverre niet gelukte, omdat de Oostenrijkers er blijkbaar veel aan hechtten het te behouden. Van nog meer beteekenis is echter, dat de Duitschers en Bulgaren, op hetzelfde oogen- buk ongeveer dat de Roemeniërs de Donau- stad in Zevenburgen hebben bezet, de Donau- stad Toetrakan hebben veroverd, waarbij 2ÜÜ00 soldaten, 400 officieren en 2 generaals in hun handen vielen, terwijl 100 kanonnen werden buitgemaakt. Het geldt hier toch een zeer versterkte bruggenhoofdstelling, welke buitengewoon snel gevallen is. En het is voor de midden-mogendheden heel wat waard, dat zij 'op dit punt de rivier beheer- schen waarmede natuurlijk nog lang niet is gezegdLdat zij er spoedig over zullen zijn. Toch zuilen zij dut wel beproeven ligt aan de overzijde op een uurtje sporens niet de Roemeensche hoofdstad Boekarest? Het zou vo.or de middenmogendheden heel wat waard zijn, wanneer zulk een zet gelukte, maar de moeielijkheden zijn vele en bovendien de Russen zijn reeds bij de Zwarte Zee komen opdagen en doen een krachtigen aanval op Dobritsj. Evenwel de Bulgaren ett Duitschers hebben den Roemeniërs een eersten slag ge geven, die volgens een oud spreekwoord een daalder waard is. En hoe dit feit zal worden opgevat in de midden-rijken bewijst reeds het telegram van gelukWensch dat keizer Wil helm koning Ferdinand zond. Men was in den |aatsten tijd ook niet verwend door over- w i nn ingsber ich ten Engelsche bladen melden, dat Griekenland onderhandelingen met de entente is begon nen. Italiaansche bladen schijnen echter niet erg ingenomen met Griekenland's hulp op dit oogenblik. Volgens een Havas-bericht heeft de Griek- sche kolonel Christodoelos met "het garni zoen van Seres twee versterkingen van Ka- walla veroverd, welke Grieksche stad met toestemming van de Grieksche regeering door de Bulgaren was bezet. Er zijn uit die streek wel vaker onjuiste berichten geseind, en deze mededeeling is misschien van denzelfden aard, maar dat zij wordt gemeld is reeds een teeken van de verwarring, welke in Grieken land heerscht en welke alles mogelijk doet schijnen. KORTE BERICHTEN. Reuter meldt uit Athene, dat vijf lich tingen van het Grieksche leger opnieuw op nieuw opgeroepen zijn. Op verzoek van de Grieksche regeering hebben de geallieerden goedgevonden, dat hare officieele correspondentie buiten het toe zicht door de geallieerden gehouden wordt. Boven het meer van Konstanz heeft een nieuw soort Zeppelin, lang ongeveer 240 *M. en voorzien van 4 schuitjes, een proefvlucht gedaan. Naar de Deutsche Tagesztg. mededeelt zijn alle bijdragen van graaf Revenilow ver boden, tenzij ze tevoren aan de censuur zijn voorgelegd en goedgekeurd. De schrijver-zal onder die omstandigheden zijn medewerking staken. De Roemeensche regeering heeft aan de Femie-werf opdracht jfegeven om onverwijld te beginnen met den bouw van twee kruisers elk Van 6000 ton voor de Roemeensche vloot. Er staan daar ook nog twee pantsermonitor op stapel. Voor luchtverkeer tusschen de entente- stalen is dezer dagen1 een vennootschap ge sticht. In Italië gebouwde vliegtuigen zujlen de verbinding tusschen Milaan en Parijs on derhouden. Wegens het groote gebrek aan verple gend personeel is in Pruisen tot de mannelij ke personen tot 55 jaar, die nog niet voor den militairen dienst zijn opgeroepen, 'het drin gende verzoek gericht zich als vrijwillige zie kenverplegers beschikbaar te stellen. Militairen en politie hebben te Edmon ton een inval gedaan in een bioscoop en een vergaderlokaal. Er werden ongeveer veertig dienstplichtige mannen mee naar het politie bureau genomen. Bij de ondergrondsche- en luchtspoor- wegen te Nieuw York is de staking uitgeroe pen. De Zweedsche regeering verbood den uitvoer van alle soorten leer voor schoeisel. Vreemdelingen, die op de uitzettings- lijst voorkomen, moeten morgenavond Grie kenland hebben verlaten. In beginsel werd door de Deensche lin kerzijde het voorstel der vonservatieven inzake de WestIndische eilanden aangenomen. Men verwacht dat de troepen der Ame- rikaansche strafexpeditie in Mexico worden teruggenomen Te Londen is een 24-jarig man, die ge tracht had op waardelooze cheques geld te krijgen, vrijgesproken, omdat zijn moreel door een gtanaatschok bij Loos bleek te zijn aange tast. Het schijnt meer voor te komen, dat man nen door die oorzaak het onderscheid tusschen goed en kwaad verliezen. Te Woolwich heeft een ambtenaar van gezondheid gewezen op den slechten invloed van den oorlog op de gezondheid der burge rij, tengevolge van smart, gebrek aan lucht- verversching, daar er 's avonds geen licht magb randen, overmatigen arbeid, enz. OORLOGSBELASTING. Het Haagsche Correspondentiebureau mekii; Naar aanleiding van een bericht, dat de opbrengst van de oorlogswinstbelasting ver moedelijk ruim 400 millioen gulden zou be dragen, hebben wij 'ons heden gewend tot den Minister van Financiën met de vraag, of hij inderdaad een zoo hooge opbrengst van die belasting op goede gronden verwacht De Minister verklaarde met de grootste ver bazing en niet zonder, ontstemming van dit opbrengstcijfer te hebben kennis genomen Met ontstemming, zeide Z. Exc., omdat der gelijke, zooals hieronder zal blijken geheele onjuiste, beriéhten geheel noodeloos ver wachtingen moeten opwekken, die niet ver vuld kunnen worden, b.v. alleen reeds' bij ambtenaren en beambten, die in de meening worden gebracht, dat lotsverbetering, hetzij in blijvenden of in tijdelijken vorm, nu bij een zoo reusachtige opbrengst' van slechts één belasting thans maar een kwestie van en- •kele weken wordt. Daarom machtigde de Mi nister tot de besliste verklaring, dat aan het departement van financiën geen enkel cijfer bekend is, aangaande de opbrengst van de oorlogswinstbelasting, waarvan de beschrij ving nauwelijks begonnen is en dat men daar evenmin nog in staat is een raming van die opbrengst te maken, zoodat het genoemde cij fer van 400 millioen als totaal uit de lucht gegrepen moet worden gekenschtst. Het eenige, waaromtrent zich misschien eenige raming zou laten veroorloven, zou kunnen zijn het cijfer van de oorlogswinst, betreffende den landbouw over het jaar 1915. Dit ware voorzichtiglijk te ramen op een 160 ^hillioen, maar tegelijkertijd merkte de Minisr ter op, dat wegens het zeer sterke degressieve tarief van de belasting, van die 160 millioen stellig niet meer dan een 10 procent ten goe de van de schatkist zou komen. De Minister, ten slotte nog ?ens terugko mende op het z. i. verkeerde van het blijkbaar zonder nader onderzoek klakkeloos vermel den van vermoedelijke opbrengst van belas tingen, wees er nog op, dat op deze wijze het streven naar een zoo noodige en wensdtelijke zuinigheid in den lande geschaad wordt, ter wijl een niet minder groote schaduwzijde er van is, dat het publiek op deze wijze gemak kelijk in den verkeerden waan wordt ge bracht, dat bij zulk een exorbitante opbrengst van slechts ééne belasting een of meer der andere pas door de Kamers goedgekeurde be lastingwetten, achterwege kunnen blijven en wellicht zelfs een verlaging van het tarief der oorlogswinstbelasting zelve zou kunnen worden overwogen.- DE DISTRIBUTIE VAN VOEDERGRANEN. Het dagelij ksch bestuur van den Bond van Ned. Graan- en Zaad-importeurs heeft aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een schrijven gezonden over de voor schriften en regelingen omtrent de distribu tie van voedergranen. De Bond is van mee ning, dat de uitwerking der regeling, zooals die nu is bepaald leidt tot de uitsluiting van eeii belau0njke categorie van handelaren (de grossiers), daar de veehouders enkel door oemidaeung van hun eigen leverancier de veevoeder-bureaux zouden bereiken. De grossiers, zoo heet het in het schrijven, zouden door in het systeem te worden inge schakeld, het werk der regeeringsorganen ten zeerste verlichten. De Bond verzocht den Minister daarom de ze categorie, die anders zonder werk en zon der verdiensten zou geraken, een plaats in de distributie aan te wijzen, door heif de bestel- biljetten te doen verzamelen en hun de ont vangst en de détailleering der voedergranen op te dragen, waardoor hun een vergoeding zog kunnen worden toegekend. PROVINCIALE BROODCOMMISSIE. NOORD-HOLLAND. Aan de burgemeesters is door de Brood missie het volgende schrijven verzonden 1. Betaling. Ter bespoediging der uitbeta ling is thans, in afwijking van circulaire P. B. C. No. 146 sub. 4, het volgende vastge steld: Indien betaling wordt verlangd, zult U schriftelijk aan. den Burgemeester, die de opslagplaats beheert, dit moeten verzoeken met opgave van bijzonderheden omtrent hoe veelheid en met vermelding of met den ver- kooper overeenstemming is verkregen. Deze Burggmeester zendt mij' deze aanvrage van zijn fiat voooi zien,-toe, waarna dezerzijds rechtsstreeks aan /U de betaling zal geschie den. 2. Vergoeding onkosten. Het zal mij aange naam zijn, indien U telkens nadat eene partij aan de opslagplaats is afgeleverd, mij Uwe declaratie van onkosten over die partij toe zendt. Toezending eener nota, per week of £er maand, kan in het belang eener goede contro le beslist niet worden toegestaan. 3. Prijs rogge. De prijs van rogge van den nieuwen oogst, door mijne bemiddeling aan U te leveren, bedraagt ƒ9.10 per H. L. van 70 K. G. Indien roggebrood in Uwe gemeente volksvoedsel is en dus rogebroodkaarten wor den ingevoerd, zal de verkoopprijs aan de bakers 6.30 per H. L. moeten zijn, Vermeer derd met onkosten voor mijne Commissie. In dien roggebrood geen volksvoedsel is, doch b. v. als toespijs bij wittebrood wordt ge bruikt, is de verkoopprijs aan bakker 11 per H. L. eveneens vermeerderd met onkosten voor mijne Commissie. Deze word ennader bekend bekend gemaakt. De prijzen zijn bedoeld af plaats van levering. Het verschil van ƒ9.10 en 6.30 (t. w. 2.80) per H. L. wordt voor één tiende door uwe gemeente gedragen, voor negen tiende door het rijk. Deze gemeentelij ke bijdrage mag in geen geval noch in den broodprijs, noch in de onkosten geheel of ge deeltelijk worden gevonden, dochm oet geheel uit de gemeentekas worden betaald. BLOEMKOOL. De minister van landbouw heeft bepaald dat het eprcentage eerste en tweede soort bloemkool, dat vyor het bjnnenland wordt ge veild, tot nadere beschikking wordt vastge steld op 75%. Uitschot van lboemkool kan voor inmaak worden geveild. Voorts is be paald dat het percentage eerste en tweede soort reuzenibloemkool, geteeld te Rijnshrug, Katwijk, Noordwijk, Valkenburg, Oegstgeest, Zoterwoude, Koudekerk, Leiden en Leider dorp, dat voor het binnenland1 woj-dt vastge steld op 50 procent. Het bepaalde ten aanzien van, bloemkool geteeld in gemeenten in „De Streek" en aand en Langendijk wordt inge trokken MOLESTPtFMIE. In verband met de talrijke molestgevallen in de vaart op Engeland is de molestpremie voor uitgaande goederen van 1% op*3% ge bracht. a ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. BINNENLAND MIDDENSTANDSGONGRES. Gistermorgen werd het congres weder her opend en werd allereerst aan orde gesteld het rapport van de commissie in zake de Fondsvorming van den Middenstand bestaan de uit de heeren A. A. Collenteur, D. P. Ro denburg, Kwak en C. Koenraads, waarvan de heeren Collenteur en Coenraads onderschei denlijk als voorzitter en secrtaris fungeerden. De commissie kwa m'tot twee voorstellen. Het eerste voorstel luidt: De inleg voor ie der lid bedraagt 10% van zijn contributie. Zij stelt voor, dat de inning der bedragen op de gewone wijze door de penningmeesters der verschillende vereenigingen geschiedt zoodat de incasseering geen kosten met zich brengt. De administratie van het fonds ge- scheidt door den Bond of een door hem te be noemen commissie. Het tweede voorstel luidt: dat ieder lid der aangesloten vereenigingen vrij is in zijn deel name. Wanneer dus elk lid wekelijks 0.25 stort is dit per jaar 13. De inning geschied dan door den penningmeester der vereeniging en wordt een inningskosten van 1 geheven of 8%, blijft dus ƒ12. Het aantal deelnemers geschat op 1000, vormt 'n fonds van 12000 uitgezet tegen 4%, vormt na 10 jaar, een ren te op rente kapitaal van 150.000. Van dit kapitaal kunnen van de leden een of meer rentegevende obligaties? worden uitgereikt ter waarde' van 100 of in onderdeden van 10 en zoo noodig van 5 of 2.50. Deze obliga ties zijn niet aflosbaar, tenzij het fonds liqui- deerd, doch worden aan toonder gesteld. Bij eventueele instandkoming van dat fonds, zal het genoemdw orden: Meeuwsenfonds. De heer Coenraads ichtte het raport nader toe. De commissie echter heeft zich sterk te ont houden van advies, weke besteming aan het te stichten fonds moet worden gegeven. De heer Barendts uit Arnhem, wenschtte contributieverhooging. De voorzitter zeide, dat contributieverhoo ging'niet aan de orde is. De heer v. d. Maazen uit Amsterdam wil een referendum. De preadvieseur de heer Kroot beveelde het warm aan. De heer Schutz van Utrecht achtte het voorstel nog niet genoegzaam voorbereid. De Voorziter bestreed deze opvatting. De heer Arnold Cohen uit Arnhem zou het bestuur in overweging willen geven nu reeds in principe de besteming van het fonds aan te gevep.. De heer Drost uit Enschede gaf in overwe ging, de leden individueel te laten toetreden en de afgevaardigden mandaat mee te geven om op een volgende vergadering mee te dee- en hoeveel leden willen deelnemen. De heer Kropveid van Koevorden sprak zijn sympathie voor het denkbeeld uit. De-heer Collenteur, beval het voorstel warm aan. V De obndssecretaris, de heer Hermens Moons, meende.als doel van het fonds te mo gen aangeven bevordering van vak- en tech nisch onderwijs waaraan de middenstand zon groote behoefte heeft. (Applaus). De heer Flaftmans te Appeldoorn beval het denkbeeld van den heer Fiermens Moons met warmte aan, evenals de heer Wegener van Apeldoorn. De heer Fiedeldij Dop stelde namens het hoofdbestuur voor, tot de vorming van het fonds te bsluiten. Het fonds zal de belangen van den middenstand bevorderen, nader te om schrijven in een regiement, op voorstel van het bestuur door de deelnemers zelt vast te stel len. Het voorstel wrd bij acclamati aangenomen waarmede de voorzitter de vergadering geuk- wenschte. Mr. Frikkers te Amsterdam lichtte hierop het door hem met de heeren mr. Schuurman te Amsterdam, mr. Reimers te Hilversum; Gorrits te Amsterdam, De Graaf te Dordrecht en Heering te Deventer uitgebracht rapport toe, inzake de \yet op de bestrijding der on eerlijke concurrentie. Hij ving zijn toelichting aan met een woord van hulde aan prof. mr. Aalberse, die, zooals hij opmerkte, reeds van zijn juridische ge boorte af, over deze zaak heeft nagedacht en ten slotte door zijn bekende wet in een blij vend resultaat heeft belichaamd. Sprekei deelde verschillende gevallen van oneerlijke concurrentie mede en de wijze, waarop de wet-Aalberse hier kon worden toegepast. De voorzitter dankte den heer Frikkers vóór zijn rapport en stelde voor de commis sie permanent te verklaren, waartoe bij accla matie werd besloten. De motie van den heer Baren ds werd met algemeene stemmen aangenomen. 1 lierna kwam aan de orde het rapport over de credietsduurbeperking. De heeren A. H. Polak, directeur der N.V Maatschappij in handelswaren en industriee- Ie benoodigdheden v.h. Gebrs. Polak te Rot terdam, had hierop praeadvies uitgebracht, waarin hij het voorstel aanbeveelt, zich de vraag stellend, wie de betalingsvoorwaarden moet voorschrijven: cliënt of handelaar. Dan antwoordde hij onmiddellijk: de handelaar. De rapporteur stelde ten slotte in het schrif telijk rapport de volgende motie voor: „De algemeene vergadering spreekt At wensche- lijkheid uit van algemeene invoering van cre- dietsduur-beperking". De heer Polak lichtte het schriftelijk rap port nader toe. De heer Hermens Moons, waarschuwde te gen de aanneming der motie. De heer Noosten uit Groningin beval den maatregel' en in verband daarmede de motie warm aan. De heer Meijhuizen uit Groningen stelde voor te besluiten tot vorming van credietsbe- perking. De heer H. Gè Verbeek uit den Haag, voor zitter van de vereeniging van IJzerhandela- ren meent dat géén bond meer daartoe ie aangewezen dan de middenstandbond. Ete voorzitter zette het standpunt van het bestuur ih de quaestie nader uit een. Wel wenschtte het bestuur diligent te blij ven en de vakorganisaties op het hooge be- arg van de azak tew ijzen, maar het wenscht te niet mede te werken aan de beperking van de bedrijfsvrijheid. De motie der Vereeniging van IJzerhande- iaren werd verworpen. Dr Voerman, directeur van het Rijksbu reau tot onderzoek van handelswaren hield vervolgens een voordracht over de ontw'kke- inA van genoemd bureau. Spreker besloot zijn rede met er op te wij zen, dat de werking van het bureau bevorder lijk is te achten aan de erelijkheid in den han del en aan de belangen van den Midden stand. Na de zeer leerzame voordracht van dr. Voerman stond nog de rondvraag op het pro gramma. E>e voorzitter richtte nog eenige hartelijke woorden tot den heer Aalbeme voor dat deze heenging. De toegesprokene dankte voor het mooie raport over de wet op de oneerlijke concurren- ite, en hoopte dat menig ambtenaar van het O. M. het leze moge. De heer Duijker te Amsterdam, drong er sterk bij het bestuur op aan pogingen bij de regeering te doen om mede zeggingschap van den Middenstandbond bij de uitvoering der distributiewet. De 's Gravenhaagsche Middenstandsbond verzocht des bestuu'r aandacht in zake: Her ziening der ongevallenwet met de daaraan p lichte verzekering. Het congres werd hierna na de gebruikelij ke toespraken gesloten. Gemengd nieuws. HULP BIJ WATERSNOOD. Aan de besturen der verschillende Water schappen in Waterland is door Gedeputeerde Siawa verzonden een omwerp-besluit, onj aan de bijzondere waterschaps-reglementen iue ie voegen de bepaling, dat de besturen de bevoegdheid zunen hebben, niet alleen de in- getenden, maar ook de andere bewoners van den polder tot het doen van persoonlijke diensten op te roepen. Tot dusverre strekte die bevoegdheid van vele besturen zich s.echts tot de ingelanden uit. De bewoners kunnen dan zoowel tot bewaking als tot ver dediging van de waterkeeringen bij dreigend gevaar en tot hulp in geval van doorbraak worden opgeroepen, zegt de Tel. Ook kun nen van alle inwoners last- en trekdieren, voer- .en vaartuigen en gereedschappen wor den gerequireerd. .Overeenkomstig de voorschriften ligt dit ontwerp-reglement ter visie en kunnen daar- iegen bezwaren worden ingebracht. Het lijdt echter geen twijfel, of dit besluit zal van kracht worden verklaard. EEN NACHTMANOEUVRE! Uit Rozendaal schrijft men aan het „Vad". De commandant der brigade, welke op het oogenblik in het westen van Noord-Brabant ligt, heeft een wel zware verantwoordelijkheid op zich genomen met het doen houden van een nachtelijken marsch in den nacht van Maandag op Dinsdag. Want dat is een expe ditie geweest, die bij alle deelnemers lang in het geheugen zal blijven, en die herinnering behoort zeker niet tot de aangenaamste. Het onweerde en stortregende, toen de verschil lende deelen der brigade te Breda bijeenkwa men, en hoewel het geheele geneeskundige personeel ontried de expeditie te doen door gaan, gelastte de bevelhebber dat de tocht zou gescliieden, terwijl hij verbood, dat de over jassen wrden meegenomen. En dat terwijl het onweer niet van de ucht was en het slagre gende Van Bread werd gemarcheerd naar Prin- enchage en Beek tot de Mark. Over deze ri vier was een pontonbrug geslagen, doch deze was zoo smal, dat een wagén er niet overheen kon, een paard te water raakte, een mitrail leurhond verdronk em een pontonnier in het water viel. Met veel moeite werd hij gered. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1