Hot al te goede hart. FEUILLETON. YARIA. V. Het zoeken van geschikte technische adviseurs voor bepaalde takken van industrie en ter voorbereiding van de vestiging daar van. VI. Het verstrekken van technische en commercieele voorlichting aan Inlandsche in- dustrieelen. VII. Aanwijzing van Sociale en hygiënische gevaren aan bepaalde industrieën verbonden, aan de Arbeids-inspectie ten behoeve der ar- beidersbescherming en veiligheidswetgeving. VIII. Het zoeken en vormen van kapitaal voor de Inlandsche industrie en het vaststel len der regelen, waaronder dit wordt ver schaft Het verleenen van financieelen steun aan Inlandsche ondernemingen (voorschotten, subsidiën, aandeelen, premies voor nieuwe vindingen, tijdelijke vrijstellingen van belas tingen en accijnzen, enz.) benevens het ver strekken van werktuigen en gereedschappen tegen albetaling in termijnen; een en ander onder behoorlijke controle der Regeering. IX. Bevordering der coöperatie, ook voor zoover de productie der inkoop van grond stoffen en den verkoop van producten betreft. In verband daarmede bestudeering van het vraagstuk der participatie in de winsten door de werknemers. X. Een nauwkeurige bestudeering van den omvang van het verbruik van industrieele voortbrengselen: 1. door het Gouvernement, 2. door de verschillende groepen der bevol king en de in Nederlandsch-Indië gevestigde particuliere ondernemingen. Hiermede dient gepaard te gaan een getrouwe analyse van den importhandel en zijn verhouding tot de behoeften evenals een onderzoek naar de kansen van afzet in het buitenland. Bevordering van den Inlandschen handel en in verband daarmede va een goedkoop en snel vervoer der fabrikaten. XI. Het oprichten van kleine proefstations en proeffabriekjes voor bepaalde belangrijke industrieën, zoomede het oprichten van in dustrieele laboratoria tot onderzoek van grondstoffen en producten en tot keuring van uitvoerartikelen. XII. Het inrichten van modelfabrieken door het Gouvernement en c. q. de regeling voor de deelneming van particulieren in deze Staatsondernemingen. XIII. Verspreiding van kennis op industri eel gebied onder de Inlanders door woord, beeld en geschrift, o.a. door jaarmarkten, ten toonstellingen, modelzaken, nijverheid- en handela-muse, door het hóuden van voor drachten en het verspreiden van brocuhres enz. ZIV. Een onderzoek naar de mogelijkheid der zijdeteelt in Ned.-Indië. In de „conclusie" van het rapport wordt o.a. het volgende ge zegd: De onverbiddelijke noodzakelijkheid van meerdere productie werd zoowel voor Java als voor Japan bewezen. Men moet in het eene land dat in menig opzicht in gunstiger conditie verkeert niet wanhopen tot stand te kunnen brengen wat in het andere zoo goed gelukte, doch veeleer de kans van slagen in alle ernst onderzoeken. Het ware van Staatswege struisvogelpoli tiek van dit levensvraagstuk voor onze kolo niën en voor ons koloniaal bezit, zijn niets doen te verschuilen achter onbewezen bewe ringen, achter gewaagde (geenszins altijd on- bevoordeeie* gissingen, in plaats van einde lijk de handen uit de mouwen te steken en een aanvang te maken met een crnsiig en goed voorbereid onderzoek naar de industri eele mogelijkheden van Java. De bezwaren, ateeds komende van de zijde van belangheb benden bij het bestaande, zijn in het voor gaande reeds uitvoerig weerlegd, de waar deloosheid der rassentheorie is aangetoond en ia door de ervaring met de Japanners op gedaan, geheel ontzenuwd. Juist op Java, tot in den treure werd daar op gewezen, zijn in veel opzichten de om standigheden gunstig, wat betreft de voor waarden der industrie en de eigenschappen van „dit meest gedwee" volk der aarde. „Prematuur" is zulk pogen in geen geval, en wachten tot de Javaan rijp is (was ae Japan ner dat een halve eeuw geleden?) is eenvou dig zijn onwil verbloemen achter onwaardige uitvluchten. Want hoe veel jaren zal het dan wel niet duren aleer de Javaan „rijp" kan worden verklaard door zijn heerschers, in dien elke proefneming achterwege blijft en hem een ge kans op het tegendeel ie bewij zen wordt onthouden. Het zal van d engoeden wil en de bekwaam heid der leiders afhangen of de noodzakelijke veranderingen er zullen komen langs den ge leidelijken weg, dan wel vergezel van. de schatten der geboorteweeën. Wie een open oog heelt voor de nooden des volks zal daar- aan met alle krachten, vol liefde en toewij ding medewerken, want de vermeerdering der productiviteit des lands, het vestigen eener Kroot-industrie is een dringende eisch des tijds, zoowel in economisch als in staatkun dig opzicht. De voorwaarden daarvoor zijn aanwezig, de middelen werden aangewezen, thans is het woord aau de verantwoordelijke Overheid om te beslissen of de groote en heerlijke taak Roman naar het Duitsdi van Marie Diers. 13) Buiten bij' de haag bleven reeds menschen staan, die natuurlijk moesten depken, dat de strijd om het omgekeerde geval ging. Zijn reputatie stond op het spel. Dus nam hij nog vijftig pfennig. Renate was nu ook ge dwee. Boos en zonder te groeten ging zij met liaar arm vol rozen heen. Neen, werkelijk, de zon brandde vreeselijk. Zij ging langzaam naar den schaduwkant. Zij was al iu de hoofdstraat, waarin zich ook de stalhouderij bevond, De menschen, die zij tegenkwam, keerden liet hoofd om naar haar rozen. Een paar jongens - op een bierwagen riepen haar vrijpostigheden toe. Niet ver van haar woning zat liet misvormd dochtertje van haar schoenmaker op dcu drempel van den winkel en liet lusteloos het blceke kopje hangen. Zij nam nu een paar rozen uit de massa, knielde ueer en zei: „Wil die voor Haar werd weggelegd, ook trouw zal worden vervuld. Voor een menschwaardig lot der werklie den kan en moet de Regeermg (die in alle op zichten het heft in handen heeft) door rege ling van de arbeidsvoorwaarden, van den beginne af aan waken. Dit zai dan tevens, de geschiktheid der arbeidskrachten ten goe-~ de komen. Kapitaalvorming zal z.g. de minste zorgen baren, wat zelfs Japan heeft bewezen. Er zal kapitaal op Java kunnen gevormd worden; de Regeermg dient bij te springen en vreem de geldschieters zullen volgen. Tegen het beginnen van een nieuwe industrie met te klein kapitaal dient te worden gewaakt. Als dan kan na de talrijke proeven en onderzoe kingen, die door den Staat zijn verricht, de rentabiliteit van verschillende ondernemin gen voldoende worden gewaarborgd. Gerou tineerd personeel kan door opeilding in eigen land, door leiding van Europeanen en door studie .van Inlanders in het buitenland zeer zeker worden verkregen. Weinig handwerk en veel machinale arbeid zal dan het streven moeten wezen. In dat geval zal evengoed als zulks in Japan het geval bleek te zijn, on danks vele misgrepen er zeer zeker op Java plaats zijn voor meerdere nijverheids-onder nemingen, die de algemeene welvaart krach tig zullen bevorderen. De inlanders hebben nog nooit een „fair chanche" gehad, integendeel, zij werden ge hinderd in hun economische ontwikkeling, de daarvoor onmisbare voorwaarden (ook wat het onderwijs betreft) werden hun onthouden. Het kan dan ook niet genoeg worden her haald: Indië heeft behoefte aan groot-indu strie en hare voortbrengselen; deze indusrie zal er komen, vroe :;er of later. Dat zal af. hankelijk zijn van den goeden wil der Nëder- landsche Regeering en of men eenmaal van haar zal kunnen getuigen wat Robert Foster van de Japansche zeide: „Probably no Go vernment In the world lias given somuch at tention to the proration, encouragement and protestion of industrial enterprise as the Go vernment of Japan." Hierna bespreekt de heer van Kol de voor naamste industrieën, waarbij geen technische beschrijving daarvan is beproefd, maar in hoofdzaak gewezen op de maatregelen, door de Regeering genomen tot de bevordering daarvan en de resultaten, die door Staatain- nmngiag, die in vrijwel alle takken van nij verheid zich deed gelden, zijn verkegen. Gemengd nieuws. VERHOOG ING DER DIJKEN. Bij den watersnood! van dezen winter ont waarde men, dat de dijken van de Nauema- sche Vaart (Schermcrhagzcm) te laag zijn om buitengewoon hoog water te keeren. Door het plaatsen van kistdammen is het gevaar be zworen. Thans gaat de poled Assendelft over tot het duurzaam verhoogen en verzwaren van den Vaartdijk van het Vrouwenverdriet tot de spoorweglijn WormerveerKrommenie. De Tel. voegt hieraan toe. De gaten, bij een storm in den zeedijk ge slagen, zijn nu geheel gedicht. Volgende week wordt begonnen met het volspuiten der berm- sloot. om daar ter plaatse den weg aan te leggen, welke nu nog over den kruin van den dijk loopt. Het zand' wordt opgebaggerd op het Enk- hu izer zand, tusschen Enkhuzen en Urk. Daar de zee daar ter plaatse erg on dep is, moeten op elke 2 K. M. geulen gebaggerd worden, loodrecht op de kust, waardoor de zandbak ken worden vervoerd. Voor de herstelling van den dijk zijn twee honderdduizend kubieke meters zand en hon- derdvijftlgduizend kubieke meter» kiel benoo- dlgd. In verband met het dichten van de benn- sloot, die toevoerkanaal ia voor het stroomge- tnaal aan den zeedijk, zal dit gemaal worden gesloopt, en zal de capidteit der andere ge malen door het invoeren van elecetrlsche be weegkracht worden vergroot. INKRIMPING VARKENSFOKKERIJ. In de Gcldersche grensplaatsen beijveren zich dc landbouwm*om zich zoo spoedig mo gelijk wegens de duurte der voederartikelen van htm varkens te ontdoen. Zoowat alles wordt door smokkelaars over de grenzen ge bracht. Dc commiezen hebben in de laatste dagen reeds een groot aantal te smokkelen varkens in beslag genomen. Daar ook de var kens ontijdig worden geslacht zal de fokkerij hierdoor zeer worden geschaad. PROEFMOBILISATIE. In zake oen proefmoblllsatie, waarover den laatoten tijd allerlei geruchten in de pers de ronde hebben gedaan, deelt het „Centrum", na ingewonnen berichte»het volgende mede: Een besluit er toe is nog niet genomen, wel bestaan er zeer ernstige plannen. Worden de plannen verwezenlijkt, dan zal een proefmo- bili&atie worden genouden, welke plus minus vier dagen zal duren. Deze proefmobilisatic zou dan voor 20 September worden gehou den. De reden er van is, dat de opperbevelheb ber van land- en zeemacht, generaal Snijders niet tevreden is met de theoretische zekerheid jij die hebben, Mila?" „O, wat mooi!" riep het kind. Het klfeine gezichtje werd levendiger. „Waar heeft u die vandaan?" „Uit een rozenkweekerij," zei Renate en vertelde ervan als van een sprookje. „Van avond kom ik je halen en breng er je heen, dan kun je door de haag kijken of er heele- maal ingaan." Een schaduw gleed door den gelen zonne schijn op het trottoir, waar de schaduw der huizeo niet meer reikte en bleef staan. Rena te en het kind werden door twee blauwe man- nenoogen aangestaard. „Wel, is u het, juf frouw Gropius?" Renate keek op en moest zich eerst een oogenblik bezinnen, daar de zon haar ver blindde en haar gedachten nog bij het kind van den schoenmaker waren. Toen echter sprong zij plotseling op. „U is immers Max von Quistorp!" „Ja," zei de jonge man. ïij keek haar een oogenblik aan, er was iets zonderling kouds en spotachtigs ia zijn blik. „Ik ben hier om u gekomen, mejuffrouw," zei hij op een geaifectcerden, door den neus dat een mobilisatie van het naar huis gezon den gedeelte in zeer korten tijd kan geschie den. Een besliste zekerheid, gegrond op on dervinding, zou daarom moeten1 verkregen worden door het houden van een proefmobili- satie, waarbij dan tevens zou blijken, in hoe ver spoor- en tramwegen, booten en andere middelen van vervoer in staat zijn, de talrijke militairen te vervoeren. Het reizigersverkeer zou daarbij niet geheel worden stopgezet, maar aanmerkelijk bekort. DE VERDEDIGING IN INDIë. Een comité bestaande uit een viertal inland sche afgevaardigden zal naar Nederland vertrekken, als vertolking der grootste bevol kingsgroep inzake het verdedigings-vraag- stuk, welke in inlandsche kringen -de grootste belangstelling wekt. De oud-gouvemeur-generaal Idenburg is door het comité uitgenoodigd als raads man van de afgevaardigden in Nederland te willen optreden, en heeft zich daartoe bereid verklaard. De Minister van Koloniën heeft namens H. M. de Koningin, aan den gouverneur-ge neraal van lndië een' telegram van instem ming doen toekomen. CENSUUR. Men meldt uit Weesp aan het „Vaderland: Een mijner kennissen te Bussum ontving den 8en September des avonds een brief, dien zelfden dag te Amsterdam aan het station gepost. Tot zijn verwondering bemerkte hij, dat de brief was opengemaakt en wederom toege- plakt met een zwart omrand strooje, waarop te lezen stond. „Geopend door de militaire autoriteiten." Het adres van den afzender stond niet op dea brief vermeld. Deze is toevallig een Ne- derlandsch militair. De ontvanger stond ten zeerste verwonderd over dezen binnenland- schen „censor". WATESCHAPSBFJLANQEN. Zaterdag werd te Hoorn een vergadering gehouden van de vereeniging voor water- schapsbe langen ai verkeerswegen iu Wcst- Friesiand. De voorzitter, de heer S. Groot Sr. van Enkhuizen, heette in 't bijzonder den heer N Oosterbaan, lid der 2e Kamer voor 't district Enkhuizen weikom. 1. Reglement werd vastgesteld. Doel der vereeniging is maatregelen uit te lokken of te bevorderen, welke kunnen strekken tot bevei liging van West-Friesland tegen buiten- .en binnenwater; 2. te trachten wijziging te brengen in liet dragen van de lasten, welke de strijd tegen het water, de aanleg en het onderhoud der verkeerswegen op de ingelanden legt; 3. verandering te brengen in het stemrecht voor bestuursleden van poider of ambacht en in de verkiesbaarheid van hoofd-ingeland en heemraden 4. openbaarheid" te bewerken van de ver gaderingen dei' verschillenden waterschaps besturen; 5. meerdere samenwerking trachten te verkrijgen tusschen de verschillende polder en dijkbesturen; maatregelen uit te lokken ter bevorde ring vau het goed onderhouden en verbete ren der bestaande of het aanleggen van nieu we verkeerswegen. De vereeniging zal werken over de am bachten .Dreduerland, Geestmerambacht, Vier Noorderkoggen, Schagerkoggen en Nle- dorperkoggen Een krachtige propaganda zal worden ge voerd, om ia alle gemeenten afdcclingen te verkrijgen. De heer N. F. Visser van Amsterdam zal worden uitgcnocdigii een lezing te houden over de veranderingen, die aangebracht moe ten worden in het beheer der N. H. zeedijken. De heer Oosterbaan uit z'n sympa thie voor deze vereeniging. De ingelanden móeten, door zelf de handen uit de mouwen te steken, verbetei ing in den toestand trach ten te brengen. Waar dc vereeniging geen strijd tegen de officiéele organisaties beoogt, s spr. bereid in 't belang der vereeniging het zijne te doen. UIT HOORN. Ds. Hamilton of Silverton Hill heeft het beroep naar de Ncd. Herv. Kerk te Oudkerk (Fr.) aangenomen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Inde week van 4—-9 Sept. werd aan de vel ling aangevoerd 1178 zak aardappelen, 5GOOO bloemkool, 329500 roode kool, 959(xJ gele kool, 77400 witte kool, 8770 bos en 373 baal wortelen, 18200 ponds slaboonen, 677 baal uien, 733 baal nep en 500 ramenas. UIT HEILOO. Iu de gemeente, op den Rijksstraatweg werdl mcj. Z. wonende te Alkmaar aangereden door de motorfiets, bestuurd door den heer O. van Alkmaar, met het noodlottig gevolg, dat zij op twee plaatsen oen beenbreuk opliep even1 boven den enkel. Naar haar woonplaats vervoerd bleek de wornlc zoo ernstig, dat noodzakelijke overbrenging naar 't Elizabeths gesticht te Alkmaar moest plaats vindien. UIT AKERSLOOT. De levcnsmiddeiencotnmiseie alhier, waar in de raadsleden de heeren van 't Hof en Tee- klinkenden toon. „Het is toch mijn plicht u te bedanken voor de bijzonder vriendelijke tusschenkomst in mijn belang, 'k Was kolos saal verrast, dat moet ik zeggen, kolossaal." „Heeft hij het dan gedaan?" vroeg Renate met ingehouden adem. „Natuurlijk, mejuffr&uw, onmiddellijk. Zoo iets doet men, als jonge dames voor bemid delaarster spelen en vooral als men aan de jonge dame nog zooveel heeft te danken 'k Zou u nog gaarne vijf minuien ouder vier opgen spreken, 'k moet nog iets naders daar omtrent meedeelen." Zijn zonderling, stijf, ietwat dwaas gedrag verbijsterde Renate. /ij had nu gehoord, dat haar tftxie goede resubaiten had opgeleverd, maar hij scheen daarmee in 't geheel niet in genomen te zijn. Het leek eerder, alsof hij innerlijk wrok jegens haar koesterde. Zij vestigde haar oogen op de rozen en zei: „U is zeker boos op mij, dat ik mij daarmee heb bemoeid. Ik heb dat toen in 't geheel niet bedacht." De jonge Quistorp vond niet dadelijk een antwoord" Zij zag er nu in de witte blouse, met den strooien hoed, de rozen in den arm, terwijl een donkere allerliefste blos haar ge iing direct zitting hadden genomen heeft zich uitgebreid met de heeren de Boer, Semee, Sander Sz. die heer en Groot, voor controle uitvoering. De prachtige gevlekte Duitsche Dog ge naamd „Mandoer" hoogte 85 c. M., eigenaar de heer J. Bruijn, Zuidi-Schermer alhier, be haalde op de 3 daagsche te 's-Graveuhage gehouden honaentenitoonstelling 7, 8 en 9 Sept. 3 eerste prijzen in velschillende klas sen. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Vanwege de afdeeling Zuid-Scharwoude Broek op Langendijk van den hond voor Staatspensionneering had alhier gistermid dag een openlucht-samenkomst plaats. Als sprekers traden op de heeren U. G. Dorhout, van Venhuizen met het onderwerp „Gerech tigheid verhoogt een volk" en N. H. Jkhui- tema, van Rotterdam, met als onderwerp: „Als het wintert." De heer Dorhout ving üjn betoog aan met een herinnering aan dc verkiezingen van 1913^waarin Rechts heeft moeten wijken voor Links eni het parool voor staatspensioen zich vooral ook iu die dagen deed hooren. De oorlog heeft stagnatie gebracht, en even als met den 80-jarigen oorlog een bestand kwam, was dit ook het geval in ons politieke leven. Wij beleven ernstige tijden, doch wij moeten met die tijden mede. Het was mi nister Treubs ouderdomsverzekering die door de rechische partijen zoo zeer bestralen werd. Het waren vooral de heeren Snoeck Henke- mans, der Savomin Lohman en dr. de Visser, welke laatste het ontwerp zelfs noemde anti sociaal, anti-kerkelijk en anti-nationaal. Spre ker behandelde nu iu 't voorbijgaan het heen gaan van minister Treub, wiens wetsontwerp te verkiezen is boven het stukje wet van ex.- uiin. Talma, dat zooveel onrechtvaardigs schept. De heeren Aalberse, Brummelkamp, Rut gers en Colen, wier optreden getuigt als vij anden vau staatspensioen werden nu door spreker aan ernstige critiek onderworpen. Spreker eindigde zijn betoog met een beeld van den v issdier op Zee, die dmrlngd van de woedende golven tuurt naar den vuurtoren, welke hem wijst de veilige haven. Gij hoor ders, die vuurtoren zijt gij, houdt aan op dlat licht, want die arme visschers, die ouden van dagen staren op U. Eens zal komen gerech- tigheid voor de ouden van dagen. De tweede spreker was de lieer Schuitema. Even indrukwekkend zijn betoog met feiten stavend, ging ook deze spreker de strijd van het staatspensioen in de laatste jaren na. Het was vooral de kerk, die daar staat als belij der van den Christus, juist die christenliefde mist voor de ouden van dagen, hetwelk spre ker met feiten aantoonde. Het zou ons te ver voeren dit ml les hier te memoreeren. Wij vol staan dus met het slot dat een vurige uitnoo- diging was om het volgende jaar bij de 2e Kamerverkiezingen links te stemmen. De zangvereeniging gemengd Koor en het fanfarecorps Kunst na Arbeid zorgde voor afwisseling. De heer Ds. Teriet leidde deze bijeenkomst en sloot met een verzoek aan de schare die niet te groot was, zich als lid te laten in schrijven, waaraan een 30-tal gevolg gaven. GRONDVERSCHUIVING. Nabij Durgerdaui had Zaterdag bij het Kinselmeer een aanzienlijk grondverschuiving plaats. Nadat het zand tot op 2 Meters hoog te langs den dijk gespoten was, en door 20 man dagelijks gewerkt was, om daarlangs een dam op te werpen, zonk Zaterdag plotseling de Iii-eIe inassa over een lengte van 30 meter» 5 meters diep weg en verdween in het meer. De werklieden maakten zich snel uit de voe ten. mém waren ze verzwolgen. Iu de nabijheid werd een lek in den Water- landschen dijk ontdekt, waar zeewater door drong. Dit werd terstond gedicht. Deze dijk blijft nog steeds een gevaar voor Water- land. UIT BEROEN. Bij de gisteren gehouden harddraverij van paarden op hét Woud onder deze gemeente werden dejuijzen gewonnen als volgt: le prijs: oen nikkelen blad met idem theepot, melkkan en suikerpot, paard Joh. Punt, berijder Nicolaas Groen. 2e prijs een nikkelen sicrstel met schaal, paard 11. W. Kager, berijder Harthoom. 3c prijs een bronzen plumcau standaard, paard L. van Dam, berijder P. de Waard Jr. KORTE BERICHTEN. Dc directeur-generaal van den land bouw. de heer Van rfoek, is tot 1 October met verlof. Te Finstcrwolde (Or.) hebben twee zoontjes van den handelaar H. M. zóóveel blauw maandzaad gegeten, dat zij in slaap vielen en ongeveer 36 uren achtereen sliepen. Te Batavia hebben dc drukkerspatroons school opgericht om jonge Chineczen en bilanders op te leiden in de typografische vakken. Te Wijk bij Duurstdede zijn door de uiterste schaarschte aan suiker suikerkaarten uitgereikt. Per persoon wordt per week i/i pond verstrekt. De 16-jarige dochter van den landbou wer Beyerling te Schoonloo (Dr.), had haar laat kleurde, veel kinderlijker uit dan zij hem in den laatsten tijd voor den geest had ge- zweafd. Hij was vol leelijke gedachten gekomen. „Ja," zei hij eindelijk en liet den opge- schroefden toon varen. „'kWas u niet dank baar. Het was een onaangename geschiede nis, mejuffrouw, die ti mij hebt berokkend Oom zal zich natuurlijk nooit uit het hoofd lm en praten, dat ik mij tot u heb gewend. Want zooveel ongevraagde goedheid zijn toon werd daelijk, weer onaangenaam. Hij trok zijn schouders op en voltooide den zin niet. „Ik kan dat immers aan uw oom schrijven," zei Renate volijverig. Hij keek haar slechts sprakeloos aan. Is dat meisje dom? óf speelt zij de naie- ve? Och wat, wat gaat 't mij aan! Bruusk vroeg hij: „Moeten wij hier voor den schoenmakcrswinkel blijven staan. Ik was op weg naar uw woning Maar het is beter dat ik die niet betreed. Hoe minder menschen etc. etc. Zou het niet gaan, dat wij samen een eindje de straat opwandelen of zeggen uw lieve medeburgers dj|u dat wij verloofd zijn?" haar gewasschen en droogde dit boven de geopende brandende kookkachel. Het haar vatte vlam en in minder dan geen tijd ston den ook de kleeren in vlam. Het meisje be liep vreeselijke brandwonden. B. en W. van Haarlem vragen ter uit voering der Distributiewet een voorioopig crediet van 100.000. De staking van de aardappelkrabbers te Hollandscheveld is geëindigd. Thans zal 19 ct. per voorde worden uitbetaald. Binaenkort wordt te Utrecht een R.-K. Arbeidsbeurs iu werking gesteld. Zaterdagmorgen te halfacht werd de stationsopzichter J. W. ter Strake, die bij het afstappen van het perron te Haarlem op de spoorbaan niet had gelet op een aankomen den rangeerenden trein, aan- en omvergere den. Door den directeur van den gemeente lijken keuringsdienst te Utrecht is een onder zoek ingesteld naar de verschillende prepa raten, die in die gemeente voor soda verkocht werden. Op twee na bleken alle preparaten vrijwel waardeloos te zijn. Te Terborg viel gistermiddag de 19- jarige stoker Spliethof van de machine van den locaalspoortrein, met het treurig gevolg, dat hem beide voeten werden afgereden. Vanaf heden stelt het gemeentebestuur van Muiden voor hare ingezetenen suiker bons beschikbaar. Te Veendam is de stroostoffabriek Phoenix voorioopig stopgezet, wegens ge brek aan chloorkalk. De afd. Diemen en omstreken van den Boud van melkveehouders besloten in de laatst gehouden vergadering den winterprijs der melk tot 1 April 1917 te stellen op 15 ct per liter. De Zentrale Einkauistelle te Berlijn heeft toegestaan, dat uit Holland aan in Prui sen wonende Nedëriandache arbeiders onder bepaalde voorwaarden pakketten met kvens- middelen worden gezonden, de gezonden le vensmiddelen moeten in het gezin van de ge adresseerden worden gebruikt. Luitenant-kolonel Mulier-Massia en majoor de Quay, besiast me. militaire zen dingen onderscheidenlijk te Berlijn en te Parijs, zijn naar hunne bestemmingen ver trokken. Op slechts twee na. hebben alle land bouwers in de gemeente Haarlemmerliedc ca} hun granen enz. op de bestaande voorwaar den vrijwillig aan het Rijk afgestaan. De ladingen van* de s.s. „Bauka," „Djember" en „Nieuw Amsterdam" zijn door de Engelsclien in beslag genomen. HARINGVANGST AAN DE ZWEEDSOHE KUST. Zooals van de Zwecdsche kusten bericht wordt, worden daar tegenwoordig zooveel ha ringen gevadgen, dat ment met de massa's geen weg weet. in de wateren voor Trelleborg kregen ae visschers zulke ongelooflijke hoe veelheden, dat hun niets anders overbleef dan een gedeelte ervan maar weer in zee te gooien. EEN FABELACHTIO HONORARIUM. Een1 fabelachtig hoog honorarium is ver diend door een advocaat te Brooklijn. Deze, Baldwin genaamd, vertegenwoordigde in een civiel proces de btiomde New Yorkschc firma üuggenheimer Zoon. Het gerecht wees de firma als schadevergoeding vijf mil Hoen dol lar toe. Tien prooera van het te verkrijgen be drag was d enadvocaat als honorarium toe gezegd, zoodat deze vijf honderd duizend dol lar op streek. DE FRANSCHE POST ALS OPVOEDSTER. Volgen» de „Figaro" houdt het bestuur van de Fransdie Posterijen zich tegenwoordig bezig met de opvoeding van liet volk. Las men vroeger op de postzegelboekjes slechts de ver maning: „De postzegeid moeten rechts boven op de enveloppe geplakt worden", thans wordt de lijst van opmerkingen bij de week langer. Een week geleden werd meegedeeld, dat het niet aan te bevelen' is, groote hoeveel heden brieven tegelijk naar de Post te bren- r, en nu leest men een nieuwe vermaning, op orgineele wijze de opvoedende werking met den zakengeest verbindt: „Beantwoordt alle brieven, die ge ontvangt; dat is beleefd en winst voor den Staat" DE BRUIDEGOM IN IN VROUWENKLEEREN. In Weiszensie woont een dameskieermaker, die een onweerstaanbare neiging voelt voor het dragen van manncmkleeren en die dan ook vau het gemeentebestuur verloi daartoe gekregen heeft. De man In vrouwenkteenen wilde echter ook trouwen. En zoo gebeurdte het, dat dezer dagen voor den ambtenaar op het stadhuis een trouwlustig paar verschoen, dat beide in vrouwenklecren gekleed was. De ambtenaar, hoewel hoogelijk verbaasd, kon tenslotte toch het dragen van vrouwenkl eren door een man niet als beletsel voor een huwe lijk beschouwen, en zoo had de plechtigheid plaats. Hij was met opzet ruw, maar toch kwetste die ruwheid zijn eigen gevoel. Hij trok zijn voorhoofd in rimpels en zou het liefst met den voet gestampt hebben. Vervloekte situa tie. En aan wien heb ik die m werkelijkheid te danken? Aap, nrijn eigen duizendmaal vervloekte zwakheid! „Dat denkt niemand," antwoordde naast hem de typisch onschuldige meisjesstem: „Ik loop hier dikwijls met een man." „Dc duivel hale die onschuld, als 't wer kelijk onschuld is," dacht de luiieuant, want hij begon er aan te gelooven. „Maar de meisjes, die met zoo op engelen gelijkeu ziju toch aardiger. Onschuldig en langzaam van begrip gaan' blijkbaar samen. En hoofd pijn bezorgt ze me zeker." Narfet haar loopend, zei hij. „U heeft mij eens met een verkwikkende openhartigheid een ellendeling geuoemd. Of ik dat toen was, weet ik niet, in elk geval heeft u al het mo gelijke gedaan oh zoo iemand van -mij te maken. Wat dacht u toch wel, toen u dien zoo bij uitstek merkwaardigen brief aan mijn oom schreef. Heeft u zich ook maar een oogenblik iu mijn toestand verplaatst of was het er u enkel om te doen mij een dienst te bewijzen Wordt vervolgd. I t f

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2