DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 215 Honderd en achttiende jaargang:. 1916 fthonneraentspriis per 3 maanden f 1—, Jr. p. post f 1.25. Advertentieprijs^*ct. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven Jr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIÏÏs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 12 SEPTEMBER. VAlilA. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 12 September. Het bericht, dat de troepen van generaal Sarrail men noemt ze ook het leger van den Franschen minister-president Briand in beweging zijn gekomen, is 't voornaamste nieuws van heden. Men weet, dat er van ver schillende kanten pressie op den Franschen generaal is uitgeoefend, om op te rukken. De Temps drong hierop aan en de Manchester Guardian achtte den val van Toeitrakan een welsprekende waarschuwing om den op- marsch van Saloniki uit niet langer uit te stellen. Men begreep.niet, waarom de hier samengetrokken aanzienlijke troepenmacht zoo lang werkloos bleef. Ook toen de Bulga ren poogden, den kring om de basis nauwer aan te halen, de entente-troepen in het Oos ten over de Stroema werden teruggeworpen en in het Westen de verbinding met de Ser viërs werd verbroken. Zelfs verluidde, dat er tegen den in de politiek zoo vooruitstreven- den generaal in zijn vaderland een veldtocht was begonnen. Maar thans zijn de Engelsche troepen weer ovep de Stroema getrokken en hebben er nadat er krachtige tegenstand overwonnen was, enkele dorpen bezet, terwijl de entente- artillerie in het centrum de Bulgaarsche stellingen heeft beschoten en de Serviërs het terugtrekken van Bulgaarsche voorposten melden. Het heeft geen zin, te gissen, waarom de entente hier niet eerder in beweging is geko men. Wel kan thans worden vastgesteld, dat het meedoen van Roemenië en de Duitsch- Bulgaarsche opmarsch in dit land de aanlei ding vormen van de thans begonnen actie. Een krachtig offensief van het zuiden uit, zou den Duitschers, Bulgaren en Turken stellig op dit oogenblik zeer ongelegen komen. Het is echter de vraag of de aanval werkelijk krachtig zal zijn, een vraag, welke evenwel spoedig zal zijn opgelost. Wat Griekenland bij de thans weer ver anderde omstandigheden zal doen, zal even eens weldra blijken. De ententeberichten loo- pen daarover uiteen. Men leest, dat Koning Konstantijn nog geenszins zijn vertrouwen in de overwinning der Duitschers heeft verlo ren, maar ook, dat de ententegezinde heer Ve- nizelos aan het hof meer en meer invloed krijgt. Terwijl eenerzijds Griekenland wordt beschouwd als een begeerden bondgenoot, die Bulgarije zou kunnen helpen afmaken, wordt aan den anderen kant geschreven, dat een verdeeld leger van een verdeelden staat weinig sterkte kan aanbrengen, terwijl Rus land en Italië het blijkbaar minder aange naam vinden, dat, wanneer het eens tot de verovering van Konstantinopel kwam, Grie kenland ook aanspraken zou kunnen laten gelden. Het heet voorts, dat de koning de onzijdig heid wil handhayen. Er wordt echter een gedeeltelijke mobilisatie bericht. En zoo lang de thans heerschende toestand voortduurt is generaal Sarrail niet verzekerd, dat er niets achter zijn rug gebeurd. Hij zal zich tegen alle gebeurlijkheden achter zijn front moeten dekken. Terwijl wij dit schrijven bereikt ons het be richt, dat er in Griekenland een minister-cri sis is uitgebroken. De minister-president Zaïmis is afgetreden. Het is nog niet bekend of de koning deze ontslagaanvraag heeft aan genomen. Een spoedige oplossing van deze crisis is echter te verwachten, al valt het niet te zeggen, in welken geest deze zal uitvallen. De bekende Fransche criticus Hervé wijst er nog eens op, dat het Balkanfront ongetwij feld het voornaamste front is op het oogen blik. Flij vraagt, waar de Portugeezen blij ven, of Italië niet meer heeft te missen dan het gezonden kleine korps, of de Engelschen nog steeds hun troepen ongebruikt in Egypte laten en waarom de Russen geen kracht ont wikkelen, welke die der Duitschers evenaart „Een overwinning op het Balkanfront, zegt hij, zou de bondgenooten geweldig verster ken, daar Rusland dan zijn verbinding met de Middell. Zee zou krijgen en zijn graan kan inwisselen tegen kanonnen en munitie. Zien de bondgenooten geen kans om van Roeme- nië's meedoen partij te trekken en Bulgarije binnen enkele weken of maanden té verplet teren, dan zou dat groote teleurstelling ba ren." Een dergelijke uitlating wijst erop, dat er naar dit front over en weer nog veel grooter troepenmachten zullen worden gezonden. Trouwens belangrijke maatregelen eischen krachtige middelen. En waar het strategi sche naastliggende doel der entente de Bul gaarsche hoofdstad Sofia is, moet wel in aanmerking1 worden genomen, dat Sofia 350 K.M. van de Dobroedsja en 250 K.M. van Saloniki is gelegen. Van het Balkanfront ontbreken verder be richten, zoodat we noch over de vermeeste ring van Silistria, noch over de herneming van Dobritz iets naders hebben vernomen. Nu de adjudant van veldmaarschalk von Hindenburg, generaal Ludendorff, de Duit- sche oorlogscommuniqué's teekent, is er een verandering gekomen in den vorm. Voor het eerst wordt nu ook voor het westelijk oor- logstooneel een verdeeling gemaakt in ver schillende fronten en daardoor wordt offici eel bevestigd, dat prins Albert van Wurtem- berg in het noorden, kroonprins Ruprecht van Beieren aan de Somme en de Duitsche kroonprins bij Verdun staat. Belangrijk nieuws is er niet. Bij Ginchy en Combles wordt op ontzettende wijze ge vochten. De Times zegt, dat het te betwijfe len valt of ooit in de laatste twee maanden zulk een bombardement zoo lang geduurd heeft. De Duitschers doen wanhopige, maar tot dusverre tevergeefsche pogingen om het verloren gegane terrein te herwinnen. Dat de Engelschen bij Neuville en het ka naal van la Bassée tot Duitsche loopgraven doordrongen, bewijst, dat hun patrouilles daar voortdurend actief optreden en de Duit sers zoodanig bezig houden, dat deze van daar geen troepen ter versterking van het Sommefront kunnen zenden. Een cijferaar onder onze lezers meldt ons, dat de Engelschen en Franschen aan de Somme 94 K.M.a hebben heroverd en dat er nog 20.906 K.M.a Fransch gebied bezet is. Het offensief der Russen leverde naar zijn berekening van 4 Juni tot 7 September 27.980 K.M.a, terwijl er nog 252.020 K.M.a bezet is. 1TALIAANSCH SLAGSCHIP. Op 2 Aug. brak op het oorlogsschip Leo nardo ua Vinei, een linieschip van 1911, groot 221500 ton, voor anker liggend op een plaats, waar het tegen eiken vijandelijken aanslag gevrijwaard was, brand uit naast de achiersie kruitkamer. Door een snelle en lofwaardige beslissing slaagde de bevelheb ber van het schip er ip, de kruitkamers on der water te zetten, waardoor vernietiging van het schip voorkomen werd. 'lengevolge van een ontploffing ontstond eclner een scheur m den romp, waardoor het water binnendrong, zoodat het schip zonk in 11.50 M. tvater. Een groot deel v^n de beman ning kon door snel verleende hulp gered worden; van de 34 officieren en 1150 koppen der bemanning zijn 21 officieren en 227 man omgekomen ais slachtoffers van hun plicht. Uit het eerste onderzoek, dat dadelijk, met inachtneming van de grootste geheimhou ding, is ingesteld, is gebleken, dat het onge val niet is te wijten aan eenige inmenging van buiten, noch aan den aard der op de oorlogsschepen gebruikte ontplofbare stoffen. Terwijl een commissie van hoog gezag, aan wier arbeid ook bekwame technische en burgerlijke personen deelnemen, de middelen bestudeert om het gezonken schip te lichten en te herstellen, heeft de minister van marine, ten einde zoo stellig mogelijk alle omstandig heden, die verband kunnen houden met het ongeval, op te helderen en na te gaan of dit in betrekking kan staan met door kwaadwil ligheid veroorzaakte ongelukken, die onlangs in het land zijn voorgekomen, een commissie van onderzoek ingesteld, bestaande uit de le den van den senaat admiraal Canevaro, prof kighi en pro.. Ciamiciani, de Kamerleden prof. Battelli, ingenieur Arlando Salvatore, San Just Detenlada en vice-admiraal Avallo- ne. De commissie, wier voorzitter Canevaro is, zal dadelijk met haar arbeid beginnen. Zij kan zich bedienen van elk middel van onder zoek, dat zij wenschelijk acht en heeft een zeer uitgebreide opdracht, die zich zoowel uitstrekt over het ongeval van de Leonardo da Vinei, als over dergelijke ongevallen, die daaraan zijn voorafgegaan. Het is n.l. de bedoeling van den minister, dat de arbeid van de commissie volledig zij en in alle op zichten tot opheldering zal leiden. HET SERVISCHE SKOEPSJTINA TE NICE. Het Servische Skoepsjtina (de volksverte genwoordiging) dat bij koninklijk besluit van 25 Juli te Nice was bijeengeroepen, heeft zijn werkzaamheden hervat. Na de voorle zing van het koninklijk besluit, nam de heer Nikolits, de Kamer-president, het woord. Al lereerst bracht hij hulde aan hen die in Ser vië op het veld van eer zijn gesneuveld. Hij sprak de overtuiging uit, dat dank zij de hulp van Servië's bondgenooten, de vijanden van Servië overwonnen zullen worden. Deze onwrikbare overtuiging, voegde hij er aan toe, wordt trouwens gedeeld door alle Ser vische afgevaardigden. Onze verlangens gaan uit naar hetzelfdë ideaal, namelijk om bin nen den kortst mogelijken tijd terug te kee- ren naar ons dierbaar vaderland, dat thans lijdt en verminkt wordt, doch geëerd en groot zal zijn in de toekomst. ENGELAND EN DE NEUTRALEN. De Daily Mail spreekt in een hoofdartikel de hoop uit, dat de mededeeling, afgekondigd door het departement voor de blokkade, dat n.l. voor bepaalde artikelen geen uitvoerver gunningen naar neutrale landen zullen wor den verleend, niet enkel voor een korten ter mijn geldig zal zijn. Indien de neutralen gelooven, dat de uitvoervergunningen voor geruimen tijd zijn ingetrokken, zullen zij ver plicht zijn, zuinig om te springen met hun voorraden. En dat zal de uitwerking van onze blokkade te krachtiger maken. KORTE BERICHTEN. Op 2 en 3 September werd te Lissa in Posen een Katholieke provinciale vrouwen dag gehouden. Ongeveer 1500 Katholieke vrouwen' en meisjes uit alle deelen der pro vincie waren aanwezig. De Belgische minister Helleputte is thans te Havre teruggekeerd. De gevolgen van het auto-ongeluk, waarvan de minister het slachtoffer werd, doen zich echter nog ge voelen en het zal nog enkele weken duren, al vorens Z. Exc. geheel hersteld zal zijn. De Engelschen zijn over de Stroema ge trokken en vallen1 de Bulgaren' aan. Fransche vliegers hebben militaire wer ken te Brugge en Saarbriicken met zwaar ka liber bommen beworpen. Op den verjaardag der aanvaarding van het operbevel door den Tsaar hebben de inwoners van St. Petereburg en van een groot aantal provinciesteden' den gouverneurs ver zocht om telegrafische den Tsaar hun gevoe lens van hechte trouw en hun offervaardig heid ter wille van een volkomen overwinning te vertolken. De Russiche minister van ondeiwijs heeft bepaald dat met het nieuwe schooljaar 1916- 1917 het gebruik van de Duitsche taal op openbare en bizonder', scholen in het geheele rijk is verboden. Als uiting van sympathie met het sta kend spoor- en tram-jpersoneel te Nieuw York dreigt er in die stad een algemeene staking, 200.000 man omvattende, uit te breken. Enver pasja, plaatsvervangend opperbe velhebber van het Turksche leger en de Turk- sche vloot, is in het Duitsche groote hoofd kwartier aangekomen. Hij is bij keizerlijke kabinetsorder a la suite van het regiment gar defuseliers gesteld. De middelste boog van de groote canti- leverbrug over de St. Lawrence bij Quebec in Canada, die opgeheschen werd ter vervan ging van de boog die in 1907 kwam te vallen, is in elkaar gestort. Tal van werklieden zijn in der ivier geworpen. Men vreest dat er veel menschenlevens zijn verloren gegaan. De heer Ribot, de Franschë minister van Financiën, schat in zijn aan heL parlement overgelegd financieel overzicht de staatsuit gaven in 1916 op ruim 16 milliard gulden, (vorig jaar 11,7 milliard), waarvan voor oorlogskosten 11 A milliard (vorig jaar 7 milliard.) Het Roemeensche hoofdkwartier is, naar Duisehe bladen vernemen, na den val van Toetrakan naar PlojesjtiSinaja overge bracht, het marinebestuur naar Constantza. Een deputaite Amerikaansche kooplie den en fabrikanten kwam te Parijs aan. Doel der zending is, de berekkingen tus schen Frankrijk en1 de Vereanigde Staten op een brëeder voet te brengen. Het /f nier ik. Congres heeft de wet omtrent de heffing van invoerrechten op verf stoffen in dier voege gewijzigd, dat zij niet eerst na den oorlog, doch terstond in werking zal treden. De verfstoffabrikanten zijn echtei nog niet tevreden1 en- verklaren, dat de wet hen nog te weinig beschermt. Het Engelsche stoomschip Lexie (3710 ton) is in den grond geboord. De nieuwe opperbevelhebber van de Russiche vloot in de Zwarte Zee, admiraal Koltsjoek, is 42 jaar oud. Het heet dat hij de jongste admiraal van eenige vloot ter wereld is. In een artikel over den uitvoer stelt de „Secoio" vast" dat de aardapeloogst in Ita lië, volgens voorzichtige schatting 25 pet. minder zal zijn dan anders. Minister Botha heeft in een rede te Klerksdorp gezegd dat men beter deed nu nog desnods een paar jaar door te vechten, daar men anders over een jaar of tien opnieuw zou moeten beginnen. HET OPBRENOEN VAN DE „NIOBE". Kapitein P. Burghout en de bemanning van het stoomschip „Niobe" van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., het schip, dat Donderdag door de Duitschers werd opgebracht, zijn te Amsterdam teruggekomen. De kapitein deelde omtrent de toedracht het volgende mede Donderdagmiddag om 1 uur werd de „Ni obe", die met een lading stukgoederen op weg was va nAmsterdam naar Bordeaux, in dé Noordzee even voorbij de Noordhinder door een Duitschen onderzeeër aangehouden, die twee losse schoten voord en boeg loste, om het schip te waarschuwen' dat het stoppen moest. Er werd onmiddellijk gestopt, en daar op seinde de onderzeeër, dat er iemand aan boordm oest komen met de papierem De stuurman ging er met de papieren heen en keerde met een prijsbemannig vhn den on- onderzeeër terug. De papieren werden aan boOrd van den onderzeeër gehouden. Het Ne- derlandsche schip werd naar Zeebrugge opge bracht, van wóar de bemanning en de kapi tein met een' vrijgeleide naar de Nederland- sche grens vertrok. De „Niobe" zal voor een prijsgerecht ge bracht worden. Het is een van de kleinste schepen der maatschappij. Onder de lading stukgoederen' bevond zich een belangrijke par tij kaas, die, naar men weet, relatieve contra bande is. De „Niobe" voer in convooi met een ander schip der maatschapen, dat in ballast uitging doth niet aangehouden werd. DE NACHTELIJKE MANOEUVRE. Naar aanleiding van het bericht van het „Vaderland" over de „verschrikkelijke nach telijke manoeuvre" doet de gep. lt.-gen. G. J. W; Koolemans Beynen aan dat blald opmer ken, dat voorvallen als zich daarbij voorde den, hoe betreurenswaardig ook, niet altijd te vermijden zijn. Hij schrijft o.m. Bij het schijfschieten hoeveel voorzor gen daarbij ook worden in acht genomen valt af en toe een slachtoffer. Maar dit doet zich in elk bedrijf voor. In hetzelfde blad, waarin uw treurig aangegeven bericht, dat een gemeente-correspondent uit RozendaaJ senreef, staat dat een werkman, door duize ling bevangen, in een put viel, en ten gevol ge daarvan overleden is. Zeker is dit treu rig, evenals het overlijden der beide soldaten doch over dit laatste kan den brigadecom mandant geen verwijt treffen, omdat hij een bevolen oefening wegens donder en. slagre gen niet staakt. Maar het geheele geneeskundige perso- neel(!) schijnt het doorzetten van den tocht ontraden te hebben. Ik maak den brigade commandant mijn compliment, dat hij zich in' deze daaraan niet heeft gestoord. En wan neer ik als divisie-commandant gesteld, dat ik het nog was bericht kreeg, dat een brigade-commandant om de aangegeven re den een bevolen oefening niet had doen door gaan (waardoor natuurlijk ongelukken uit gesloten waren), dan zou ik zeker gezegd hebben: „Kolonel! U moet van mijn solda ten geen ouwe wijven maken," en ik zou moeite gehad hebben, om dat epitheton niet op den kolonel zelf toe tg passen. Eéne zinsnede uit het bericht deed mij goed, namelijk dat er soldaten waren, die toen men ha t hield, zich in de modder te slapen legden. Kranig, dat die jongens het zoolang hebben uitgehouden. Zóo zijn ze, onze Hollandsche jongens! Jan Cordaat leet gelukkig nog. HOSPITAALSCHIP VOOR DE VISSCHEKIJ. Omtrent de uitzending van het hospitaal schip voor de zeevisscherij, waartoe de minis ter van Landbouw, Nijverheid1 en Handel hee.L besloten, meidt men nog aam de N. R. Ct.". De minister van Marine heeft een loods- schoener, geheel uitgerust en bemand, voor dat doel beschikbaar gesteld en aan boord daarvan een officier van gezondheid van dt Kon. Ned. Marine met een verpleger der Marine geplaatst. De inspectie der visscherij- en heeft zorg gedragen, dat een ervaren gedi plomeerd schipper ter haringvisscherij als visscherijlods de reis meemaakt om de noodi- ge aanwijzingen te geven, ten' aanzien van de plaatsen, waar de haringvisscherij vermoede lijk zal worden uitgeoefend en voor het ma noeuvreeren tusschen de vloot. Dit hpspitaalschip is 5 dezer naar zee ver trokken1. BINNENLAND. DJAMBI. Uit Djambi werd d.d. 15 Juni aan de „Locomotief" het volgende geschreven: „De handel ïs'hier in de laatste tien jaren ontzettend vooruitgegaan, zoowel op het gebied van import als export. Deze laatste omvat invhoofdzaak rubber, huiden, een kleurstofhoudende houtsoort, zand en vele boschproducten. Maar het voornaamste pro duct van Djambi is petroleumde petroleum- bronnen zijn echter nog niet in exploitatie. Reeds was het zoo goed als zeker, dat de bekende „BataafsChe" hare concessies ook in deze streken zou uitbreiden, reeds was men begonnen ter hoofdplaats de terreinen uit te zetten waarop de petroleumstad „Batang-Ha- ri" zou verrijzen, zelfs was een stoomhoutza- gerij al gedurende een- jaar bezig geweest met het vervaardigen van de voor den bouw ge- noodigde balken en planken, toen plotseling in de kamers der Staten-Generaal uitgemaakt werd: „geen particulieren, maar staatsexploi tatie van Djambi." Geen particuliere, maar staatsbemoeienis in zake de ontginningen van petroleum! Wanneer? vraagt men zich af. Met dat al werd de ontwikkeling van Djambi plotseling geremd. Groote handels huizen hadden hier reeds hunne filialen ge vestigd, want Djambi zou een stad worden van beteekenis, immers algemeen was bekend, dat de bronnen van petroleum hier rijker wa ren. dan in eenig ander gedeelte van Sumatra en algemeen wist men ook de, voortvarende werkwijze der „Bataafsche." Met één penne- streek werd nu aan alle illusies de bodem in geslagen. Nog hoopt men, dat ter eeniger tijd het staatsbesluit een wijziging zal on dergaan en ziet men vol vertrouwen op tot den grooten „Colijn," wiens komst in Indië nauw verband hieid met de Djalmbische pe- tro leumcoricessies. Dat het gouvernement overtuigd is, dat dit land vele rijkdommen in zijn bodem bevat, bewijst wel het feit, dat sedert een goed jaar (Duitsche) mijningenieurs in de binnenlanden bezig zijn, naar delfstoffen te zoeken. Wat de resultaten zijn, is nog een diep geheim, of schoon cr af eri toe wel wat van uitlekt. De uitbreiding van den handel heeft ook die van de scheepvaart met zich gebracht. Geregeld wordt de hoofdstad dooj schepen der K. P. M. bezocht; één lijn gaat via Sin gapore en een tweede is de sedert deze maand ingevoerde 14 daagsche dienst tusschen Java, Palembang en Djambi. De verbinding met het binnenland geschiedt in hoofdzaak te water door middel van hek- wielstoomers, platte vaartuigen, die door een waterrad instede van een schroef voortbewo gen worden." AFSLUITING EN DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. Zooals reeds gemeld is, is bij de Tweede Kamer ruge'diend het wetsontwerp tot afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee. In de Memorie van Toelichting wordt al lereerst gewezen op twee voordeden, welke de oplossing van het Zuiderzeevraagstuk biedt, die sterk op den voorgrond treden: de verbetering van den waterstaatstoestand der om den zeeboezem gelegen landstreek door de afsluiting, en de vergrooting van de be bouwbare oppervlakte des lands door de ge leidelijke droogmaking. Het plan van de Zuiderzeevereeniging, zoo als het door de staatscommissie is aangevuld en gewijzigd, vormt den grondslag voor het dians aangeboden wetsontwerp. Echter wor den de voorzieningen, noodig met het oog op de belangen van de landsverdediging, in de Memorie buiten beschouwing gelaten. Aan de richting van den afsluitdijk, waar door de IJssel binnen de afsluiting valt, ont leent het voorgestelde ontwerp zijn bijzonder karakter. Door de afsluiting met insluiting van den IJssel wordt niet alleen de tegen de zee te verdedigen kustlijn belangrijk verkort, doch wordt midden in het land in piaats van een met de Noordzee gemeen liggende zoutwater- plas, waarpp onder den invloed van de stan den der Noordzee sterk afwisselende water standen voorkomen, een zoetwatermeer ver- Kregen met een veel meer standvastigen wa terspiegel, laag genoeg voor een behoorlijke afwatering van de omringende landstreek, uit weik binnenmeer de'provinciën Friesland en Noord-Holland, die tot dusverre steeds Leden onder het gemis eener behoorlijke waterver- versching, op overvloedige wijze van zoetwa ter kunnen worden voorzien. De afsluiting van de Zuiderzee, zooals zij thans is ontworpen, zal belangrijke wijzigin gen brengen in den toestand van de omlig gende gewesten,' dat is van niet minder dan vijl pioeiuvien, wijzigingen zóó veeiomyat- tenu en ingrijpend ais nog bij geen enkel tot dusver uitgevoerd openbaar werk het geval is geweest. liet lijdt geen twijfel, of de afsluiting van ue Zuiderzee op zich zelf, ook zonder daar aan de droogmaking van eenig deel van de afgestoten wateroppervlakte te verbinden, is een werk van openbaar nut, en het zou zeker wenschelijk zijn haar in het algemeen belang als een op zich zelf staand werk te onderne men, indien 'althans kon worden aangeno men, dat de waarde der bovenbedoelde kosten opweegt tegen de kosten van het werk. Voorziening in de belangen der scheep vaart. Op de diephouding van de haven het Nieuwediep zal de afsluiting van de Zuider zee geen nadeeligen invloed uitoefenen, aan gezien de afsluitdijk blijft bezuiden de zuide lijke grens der kom, waarvan het water bij eb dient tot spuiïng van de haven. Evenmin is van de afsluiting een overwegende 'invloed op den toestand van het Heldersche Zeegat, het Vlie en den toegang tot de haven van Harlingen te wachten. Tot behoud van de scheepvaartgemeenschap van Harlingen, Terschelling en Vlieland met het bezuiden de afsluiting vallend deel der Zuiderzee is een kanaal ontworpen van Har lingen langs de binnenzijde van den Frie- schen zeedijk tot even ten zuiden van den af sluitdijk en aldaar bij Piaam uitmondende in de afgesloten Zuiderzee. Bij Piaam zal in dit kanaal een schutsluis worden gebouwd en zal een haiven worden gemaakt, die aan een voldoende diep gedeel te van het IJsselmeer komt te liggen. Verder zal in de scheepvaartgemeenschap tusschen de beide deelen der Zuiderzee, die door den afsluitdijk gescheiden worden, moe ten worden voorzien door middel van op Wieringen te bouwen schutsluizen. Behalve een sluis voor de gewone vaart, is aldaar een kleinere schutsluis voor visscherschepen ont worpen. - De ontzilting van den afgesloten waterplas, die spoedig op de afsluiting zal volgen, heeft ten gevolge dat de op de Zuiderzee uitgeoe fende visscherij als zoodanig te niet gaat. De Staatscommissie voor de voorziening in de visscherijbelangen' heeft een som uitgetrokken van 4V& millioen gulden, welk bedrag thans ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1