DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. t Vergoedingen. er No. 216 Honderd en achttiende jaargang. 1916 per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentiepriis^ct. p. regel, pote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. WOENSDAG 13 SEPTEMBER. YAKIA. NEDERLAND. YARIA. LANDWEER LANDSTORM en MILITIE, Oproeping in werkeljjken dienst. Vordering van Honden voor liet Leger. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 13 September. Er is heden zeer weinig nieuws. In het Westen slaan de Franschen en Engelschen Duitsche aanvallen af, terwijl men van Duit- sche zijde nu eerst het verlies van hét dorp Ginchy toegeeft. De Times-correspondent zegt dat de gebeurtenissen bij Verdun, of schoon zij niet zooveel indruk maken als die aan de Somme, misschien van meer beteeke- nis zijn. Het initiatief is pok daar geheel aan de Franschen en men meent ook daar, dat men met wat meer snelvuurkanonnen en zware batterijen in staat zal zijn zonder veel moeite 'door de Duitsche linies te breken, zegt de correspondent. Van het Oosten melden de Russen een suc ces in de Woud-Karpathen in de streek van den Kapoelberg. Halicz is nog steeds niet gevallen. Toch moet het spoorwegstation zich reeds in handen der Russen bevinden. De Oostenrijksche veldmaarschalk von Pflanzer Baltin is afgetreden. Zijn gezond heidstoestand heet de oorzaak. Officiéél wordt van Duitsche zijde bekend gemaakt, dat de Duitsch-Bulgaarsche troepen, die in de Dobroedsja opereeren, onder bevel staan van generaal-veldmaarschalk Macken- sen, de man van de doorbraak in Galicië eri van de onderwerping van Servië. Een Bul- gaarsche mededeeling zegt, dat het offensief met succes wordt voortgezet, dat de troepen te Silistria door de bevolking in triumf wer den ontvangen, dat men 10 stukken vestingar tillerie buit maakte en dat de vijandelijke troepen oostwaarts en noordwaarts terug trekken hetgeen er op wijst, dat de stad ontruimd is. Volgens een Parijsch bericht gaat het of fensief der Saloniki-troepen voorspoedig, volgens een Duitsch bericht echter vechten de Bulgaren met goed gevolg. Nadere be richten zullen moeten bewijzen, hoe het met dezen strijd staat. Uit Griekenland wordt niets naders van de ministerieele crisis geseind. OORLOGS-RECEPT. In een der Parijsche apotheken treden te gelijk een soldaat en een deftige grijsaard binnen Beiden hebben iets te bestellen. De oude heer laat den soldaat voorgaan. - „Geef mij iets voor m'n barstende hoofd pijn," vraagt de soldaat. „Als-je-blieft," reikt de apotheker hem een poedertje toe, en als de soldaat betalen wil, zegt hij: „Dat kost je niets, vriend!" Slechts voegt hij er de gebruiksaanwijzing aan toe„Je moet 't gebruiken een kwartier vóór het eten." De oude heer treedt nu aan de toonbank, en vraagt ook een geneesmiddel tegen hoofd pijn; hij ontvangt hetzelfde medicament. „Moet ik het eveneens een kwartier vóór tafel gebruiken?" vraagt hij den apothe ker. „Zeker, meneer," krijgt hij ten ant woord. Daarop wendt zich de oude heer gemoede lijk tot den soldaat en zegt eenvoudig: „Kameraad, aangezien we aan dezelf de kwaal lijden en we dezelfde geneesmidde len moeten gebruiken, noodig ik je uit, ook samen het diner te gaan gebruiken, opdat we ons niet vergissen in dat kwartiertje vóór tafel." De een was maar een ruwe soldaat, in zijn verweerde en gelapte uniform zoo van het front; en de ander bleek een der vertegen woordigers te zijn van een der oudste Fran- sche geslachten. Maar samen verlieten ze den apothekers-winkel, arm in arm, om een tafeltje uit te zoeken in een der eerste boule vard-restaurants, samen hun poeder te slik ten. en daarna van een uitnemend diner te smullen. KORTE BERICHTEN. Koningin Victoria van Zweden is onge steld, wel is de koorts geweken, maar de krachten nemen- voortdurend af. De Roemeensche minister van finan ciën is naar Londen vertrokken. Het Russiche legerbericht meldt, dat aan het Kaukasusjront de winter begint in te treden. Keizer Frans Jozef heeft den Oosten rijkse/ten Oeneraal Plfanzer Baltin op diens verzoek van zijn functie ontheven. Een afgevaardigde zal bij de Fransche Kamer een wetsontwerp indienen, strekkende om van staatswege premies uit te keeren aan groote gezinnen, met de bedoeling aldus het geboortecijfer in Frankrijk te doen stijgen. De Engelsche minister van munitie, de heer Lloyd Oeorge heeft Verdun bezocht en den verdedigers hulde gebracht. Aan het Macedonische front namen de geallieerden Bulgaarsche loopgraven over een breedte van 3 K. M. en een diepte van 200 meter. Ook worden andere voordeden ge meld. Volgens de Roeskoje Slowo is generaal lwanhof, de vroegere opperbevelhebber van 't Russische Z. W. front naar Roemenië gezon den. Naar verluidt om de verstandhouding tusschen den Russischen en den Roemeenschen generalen staf te regelen. De Roeski Invalid, het orgaan van het Russische ministerie van oorlog, chrijft, dat Rusland zich grondig moet voorbereiden op een nieuwen winter veldtocht. In het Roemeensche concentratiekamp te Palmitza, zijn naar luid van een- bericht uit Boekarest aan de Matin, 32.000 onderda nen van vijandelijke landen geïnterneerd. Volgens een Reuter-telegram d.d. 9 de zer bestond de legermacht der centralen die de verovering van Toetrakan hadden vol bracht, uit 25,000 Duitschers, 40.000 Bulga ren en 10.000 Turken. Dezen hadden 25000 Roemenieërs tegenover zich. Silistria is, volgens berichten uit Boe karest, in de Engelsdie pers, met een groot aantal kanonnen van 30.5 en 42 c. M. aange vallen. In enkele uren hebben deze de forten vernield. Het Roemeensche garnizoen trok zich in goede orde terug. Italiaansche bladen ontvangen bericht dat War na door de Bulgaren is ontruimd. Deze maatregel wordt verklaard door den opmarsch der Russische troepen langs de kust. De Wama-Dobroedzj a-spoorweg is daardoor afgesneden. Ook wordt Wama door het vuur van het Russiche scheepsgeschut be streken. Een Duitsch blad verneemt dat een nieu we wet inzake de zorg voor invaliede gewor den soldaten in voorbereiding is. Groote be drijven zullen verplicht worden op elke vijf werklieden een bruikbaar invaliede in dienst te nemen. Uit de berichten in Italiaansche bladen over het zinken van het linieschip Leonardo da Vinei blijkt dat de kapitein en de eerste officier bij de ramp zijn omgekomen. Gezonken zijnde Noorsche schepen Tu rn (2000 ton), Fredlavore (150O ton), Polyne sia (4000 ton) en Lyderhom (900 ton). GEEN PROEFMOBILISATIE. Naar aanleiding van het door ons medege deelde bericht van het Centrum heeft de H. Ct zich om inlichtingen gewend te meest be- voegder plaats, waar men verklaarde: „Van een te houden proefmobilisatie is in het geheel niets bekend". TARWE VOOR ZELFBAKKERS. Vanwege het ministerie van landbouw is de volgende circulaire aan de burgemeesters gezonden lk heb de eer u mede te deelen, dat evenals dit volgens mijne circulaire no. 23553/8 bis van 29 Augustus 191ó met rogge mogelijk is, aan landbouwers of anderen, die gewoon zijn hun eigen tarwebrood te bakken, eene hoeveel heid tarwe kan worden nagelaten, üoodig voor het bakken van deze broodsoort voor zich en hun gezin. Ze .zijn dan van het ver krijgen van brood- (meel) kaarten en van rogge om daarvan zelf brood te bakken uit gesloten. De hoeveelheid tarwe, welke hun zal kunnen worden toegewezen, bedraagt 1 tot 1 34 H.L. jaar, welke hoeveelheid is te bepalen in over- jaar, welke hoeveelheid is teb epalen in over leg met de Provinciale Broodcommissie naar mate van de plaatselijke omstandigheden. MEELDISTRIBUTI-E. De medewerker uit vakkringen van het H-bld. schrijft: Eenige dagen geleden kwam het bericht, dat de tegen heden aangekondigde veiling van Amerikaansch Patentmeel voor onbepaalden tijd was uitgesteld. Inmiddels blijft de bakke rij verstoken van het, bij de oogenblikkelijke schaarste aan Inlandsche bloem, zeer zeker onmisbare Amerikaansche Patentmeel. Nu is Zaterdag j. 1. te Rotterdam op last van de Regeering door het gemeentebstuur beslag gelegd op de bij de veemen opgesla- gen partijen Amerikaansche Patentmeel, waar bij echter een uitzondering gemaakt is voor die partijen, welke afkomstig waren uit de laatste Rotterdamsche inschrijving. Eensdeels moet dit geschied zijn om, indien de distribu tie van meel in handen van het gemeentebe stuur gegeven wordt, nauwkeurig te kunnen weten, over welke voorraden de gemeenten be schikken kunnen, maar ook schijnt de oorzaak van deze beslaglegging te liggen in de hooge prijzen, waarvoor het Amerikaansche meel den laatsten tijd verhandeld werd', zeer natuurlijk daar de vraag dé laatste maanden- het aan bod verre en verre overtreft. Bij een dergelijken toestand kan belangrijke prijsverhooging niet uitblijven, tenzij.de Regeering tusschenbeiden treedt en maximum prijzen treft, maar dit standpunt werd 15 Fe bruari 1915 geheel en- al losgelaten. In verband met de Rotterdamsche beslag legging doen zich thans eigenaardige geval len voor: de inlandsche meelfabrieken mo gen, op last der regreeing, slechts aan die bakers leveren, welke in het laatste kwartaal 1915 eveneens, van hen betrokken, en dan nog maar een klein percentage. Aangezien echter in dat tijdperk het prijs verschil tusschen Inlandsch en Amerikaansch veel geringer was dan thans, zijn er verschil lende bakkers die op dit oogenblik geheel geen Inlandsch meel kunen bekomen-. Dezen trachtten- nu in de afgeloopen 14 dagen te koopen, wat zij konden, van voorradige Ame rikaansche patenten, teneinde hun bedrijf voort te zeten. Maardaar komt Zaterdag de gemeente Rotterdam tusschenbeide en- legt beslag op dat meel, waarbij ook diverse ver kochte partijen waren, welke nog aan de bak kerij geleverd moesten worden. Deze bakkers worden wel het ergst van allen gedupeerd, daar zij .niet weten, waarvan straks te bakken. Naar wij vernemen-, zegt het blad verder, moet het voornemen zijn, den Minister alsnog te verzoeken die partijen, waarvan bewezen kan worden, dat zij voor dadelijke behoefte be- noodigd waren, van de beslaglegging uit te schakelen. „Hadt je mem aar!" een. lezer schrijft aan net Hbld. „Had(t) je me maar!" roept elke misplaats te t achter Had me op elk plakkaat en in elke advertentie toe, waarin het bewuste stuk wordt aangekondigd. Bleef het nu maar bij de fout op aanplak borden en in advertenties, dan kon men zich op uw bureau misschien nog verdedigen met te zeggen dat het zoo „ingezonden" was en men het onveranderd dient te plaatsen. Maar in elk artikel over „Hadt je me maarl" staat dezelfde, foute t, die ik naar de maan wensch. Hoe, mijnheer de corrector, kreeg(t) je het in je hoofd daar een t te laten staan achter had? Liep(t) je dan zoo te droomen en keek(t) je niet beter uit je doppen? Streek(t) je niet eens met je handen door 't haar, of misschien over je kalen schedel, vóór je die t onophou delijk liet zetten? Dronk(t) je in den laatsten tijd misschien te veel thee, zoodat je maar al nept t t tl en de arme drukker daardoor zijn t achter Had plaatste? Bedenk(t) je nu voortaan eerst; vroeger schreef(t) je dergelij ke fouten toch niet. Toe mijnheer, maak het aantal taalfouten niet voortdurend grooter en schrijf zooals 't hoort: „had je me maarl" Het blad teekent hierbij aan: „Taalfouten?" „Zooals 't hoort?" Is dat zoo zeker? Volgens welken regel? Wie de t schrijven in deze vormen, houden vast aan den voor den tweeden persoon enkelvoud nu eenmaal geleerden uitgang. Is er een andere vorm Die t wordt niet gehoord in de spreek taal, maar dat bewijst natuurlijk niets. Als wij alle letters niet schreven, die de gemid delde Nederlander niet zegt, zou het geschre ven Nederlandsch nog vele letters minder tel len, dan volgens de „Kollewijnse" spelling, üf dach-je (zonder t) anders? Wij moesten dus zeker ook schrijven „je had Gok „jullie had" Of „jullie hadden" l'ocii niet juine hadt/" nietwaar? Of komt daar de i wegens het meervoud misschien te rug Maar z.e worüt evenmin gehoord 1 Er is hier neg wel eenige onzekerheid dunkt ons. BINNENLAND. ONLUSTEN IN DJAMBI. (Officieel). Blijkens een van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-lndië ont vangen- telegram is de kolonel F. J. Kroessen te Batavia aangewezen om ae leiding aer mi litaire actie in Djambi op zich te nemen. He den vertrekt nog een compagnie infanterie en een sectie genietroepen derwaarts, de laatste tot herstel van telefoon- en telegraafverbin ding. Een patrouille heeft 18 opstandelingen ge dood en 21 gevangen genomen. De rebellen hebben getracht het garnizoen van Telok Pandjang naar buiten te lokken, doch de toe leg is mislukt. Thans zijn er 1200 soldaten in Djambi gedetacheerd, hi den vorigen Djam- oi-uorlog waren er 1100. NED. LANDBOUWKUNDIG CONGRES. Gistervoormiddag vergaderde het Ned Landbouwcongres in tie Kurhaus^aal te Scnevenrngen, we.k congres gedeeltelijk werd bijgewoond door den minister -van Land bouw, Handel en Nijverheid. De voorzitter, de heer Ridder van Rappard heette den minis ter welkom en verheugde zich over des minis ters belangstelling in het congres. De heer K. Czn. de Boer uit Assendelfi nam hierop het woord met de vraag: Is het noodzakelijk, dat de landbouw zich ter ver dediging der bedrijfsvrijheid organiseert? Spreker zeide o m. dat de beantwoording dier vraag berustte op veronderstellingen en ab stracte redeneeringen. Dan stelt spr. de vraag, is het wenschelijk dat een agrarische partij bestaat? Zoo die partij komt, vervolg de spr., is het niet aan den landbouw te wij ten. Spreker waarschuwde ten slotte voor de gevaarlijke gevolgen van de belemmering van den export, want zei spreker, het zal een slechte dag voor het Ned. volk zijn, als de laatste waggon landbouwproducten over de grenzen gaat. Mengt de landbouw zich in den politieken strijd, dan zal dit de schuld zijn van het Nederlandsche volk, niet van den landboüw. De heer Burgers, uit Oosterbeek, geloofde in een goede toekomst voor den landbouw, maar niet door de politiek, doch door de coöperatie. De heer Teenstra, lid der Twee de Kamer, gaat in hoofdzaak met den heer de Boer mede. Maar als de strooming bestaat, zeide de spr., die de heer De Boer zoo duidelijk ziét, maar die spreker niet ziet, moet dat dan de landbouw zich daartegen te weer stellen op de wijze als de heer De Boer dat meent? Spr. meende dat de inleider een zonderlin ge evolutie heeft gemaakt sedert zijn rede in de Eerste Kamer, waarbij de minister hem de hand toestak, zeggende: wij vinden elkan der na den oorlog. Wil de heer De Boer een agrarische partij, dan zal hij van de mede werking van d^n minister moeten afzien Ook twijfelt spreker aan de mogelijkheid om door middel van een agrarische partij invloed te oefenen. Dan zal men een rechtsche en een linksche agrarische partij moeten vormen. De heer Teunissen verbaast zich, dat nie mand heeft omlijnd wat eigenlijk een agrari sche partij is. Was spr. schoolmeester en de vergadering zijn klas, dan zou spreker een opstel laten maken over: Wat is een agrari sche partij? De heer Koster: Als de schoolmeester het dan ook maar deed 1 De heer Teunisse wil een agrarische partij, om te komen tot een technische, een economi sche en een politieke organisatie. Door poli tiek kunnen wij onze wenschen tep uitvoer brengen. De eenige economische partij is, die in ons land aan het groeien is, is de soc.- dem. partij. De voorzitter waarschuwt de spr. niet te veel van het onderwerp af te dwalen. De heer Teunisse zegt, dat wij de politiek moeten gebruiken om hetgeen wij wenschen in het economische leven tot stand te bren gen. Wij moeten zorgen daar te zijn, waar over het wel en wee van den landbouw wordt beslist en dat is in de Kamer(Applaus). Waar haalt de heer Teenstra de wijsheid van daan, dat in ons land, waar al zooveel politieke partijen bestaan, geen plaats is voor een agrarische partij? De heer Teenstra: Dat haal ik van de ver kiezingen in Hoorn vandaan, waar u candi- daat was. (Groote vroolijkheid). De heer Teunissen: Dat bewijst alleen, hoe groot de moeilijkheid is om -gezonde denk beelden ingang te doen vinden bij de men- schen. (Daverend gelach.) De agrarische partij zal er komen, ondanks den heer Teen stra, want de boeren voelen, dat in het par lement hun belangen niet zóó worden behar tigd als zij wenschen. (Applaus). Overigens zou spreker wenschen, dat de heer De Boer wat klaarder wijn schonk. Mis schien krijgen we dat nog. Dan zullen we in den heer De Boer misschien krijgen een der voormannen in de agrarische partij. De heer Coilot d'Escury brengt den heer De Boer hulde, dat hij deze quaestie ter spra ke heeft gebracht, omdat daardoor nog eens gewezen is op den strijd tusschen de land bouwers en de bewoners der groote steden. De heer Van Linthorst Homan erkent met den heer Teenstra, dat de redactie van dit vraagpunt den indruk maakt van een politiek vraagstuK. De wijze, waarop het is geredi- geeiu doet onmiddellijk de vraag rijzen: Hot moet men zien poiitieK te weer stenen tegen oiigewenscnte egeeringsmaatregelen. De heer De boer, repiiceerend, verweert zich eerst uitvoerig tegen den persoonlijken aanval, door den heer ieenstra op.hem ge daan. me landbouw staat weerloos in de Kamer, dia zij uaai zunuer ecnigen ïuvioea is. Het zuu gueu zijn, ais uen Kamerleden, ue distric ten aireizeiieie om te zeggen, dat algemeen Kiesrecht onnnsoaar is voor levensgeluk/ uoor de boeren werd gevraagd: maar hoe neuKt u over die en die agrarische quaesties. opr. weet neei goed, dat we hier geen zuivere agrarische paruj Kunnen krijgen. De boereu zunen echter goed doen oe Kamerleden in hun belang te beïnvloeden. Spr. zou het tot stand komen van een agrarische partij zeer bejammeren, maar de boeren zulien goed doen het denken van de Kamérleden in hun richting te bevorderen. Munster Postliuma nam hierop het woord, en zeide o.m.Deze tijd heeft ons wel ge- leerd, uat wij heei voorzichtig moeten zijn, ais wij nteenen economische waarheden te verkondigen. Men kan ook aan politiek doen door Le zwijgen en spr. zal dan maai never zwijgen (gelach). Nu nog is het volle waarheid, wat stond in de opioeping tot het eerste Congres, n. 1. dat men in dit eigen landbouwende land mets van den landbouw wist. Was dat an ders, dan zou het voor de Regeering zeker gemakkelijker werken zijn en bijdragen tot betere verhoudingen. De Regeering pleegt gaarne overleg, maar dat wordt vaak zoo moeilijk, omdat eike ver- eeniging gaat staan op het standpunt van de eere voor haar eigen vereenigingetje. Dat be zwaar kan de landbouw zeif verhelpen. Toch Kan de Regeering dankbaar zijn voor de hulp der landbouw-organisatie. Alsnu was het woord aan dr. J. J. L. van Rijn, rijkslandbouw-consulent te Londen, tot het beantwoorden van de vraag: Is het wen schelijk, dat reeds nu een fonds worde ge vormd ten behoeve van den strijd op handels gebied die na den oorlog zal volgen? Dr. Blink wees op het ontwerp betreffen de de uitbreiding van den dienst voor de eco- ncfeiische voorlichting in het buitenland. F>e heer Eriks, directeur van Zuivel-Ex- port, uit Leeuwarden, was het eens, dat de toekomst er onrustbarend uitziet. De heer Teunissen zeide, dat we op het oogenblik zwemmen in de commissies, maar geen enkele voor wat geschieden moet na den oorlog. Spr. drong er op aan, dat in die richting iets gedaan zal worden. Een groote commissie moet worden gevormd, die De Rnrgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het lijd vak van 8 tot en met 15 September, aal plaats hebben ten Ktadhnlze op Zaterdag, 16 September a.s., voor zoo veel de LAND1VDEU en den LAUD- STORM betreft van 1011 uur en voor zooveel de 9LLLITIE aangaat van 1113 nur. Alkmaar, 13 Sept. 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz, 10. Burg. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landstormplichtigen der jaarklasse 1910, wier geslachtsnamen beginnen' met de letter B., bestemd voor de depóts der brigade Gre nadiers en Jagers en onder 5de en 7de Infan terie brigade, voor zoover zij daarvan niet zijn vrijgesteld of voorloopig vrijgesteld of tot nadere orde buiten oproeping worden ge laten, worden opgeroepen in werkelijken dienst over te gaan en zich te dien einde op DONDERDAG 5 OCTOBER, 1916 des voormiddags te 9.30 uur te Amsterdam, in het gebouw „Bellevue", ingang Mamix- straat no. 400, moeten bevinden, ten einde voor den Provincialen Adjudant te verschij nen, die hen zendt naar de plaats van hun .bestemming. Aan eiken landstormplichtige, voor zoover hij in werkelijken dienst zal behooren op te komen, zal daartoe, voor zoover zijn adres ter gemeente-seertarie bekend is, een oproepings brief worden bezorgd, uitgereikt of toegezon den. Tevens wordt voorloopig nog bekend ge maakt, dat de landstormplichtigen, toegewe zen aan de Infanterie, wier geslachtsnamen beginnen met een der letters E. tot en met Z, zullen worden in dienst gesteld op 9 of 10 November a. s. en de landstormplichtigen, bestemd voor de Zeemacht, op 14 November a. s. Alkmaar, 12 Sept. 1916. De Burgemeester voorn. JAN DE WIT, Lo. Burg. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van eigenaars en houders van HONDEN in deze gemeente, dat van Rijkswege HONDEN zullen worden GE VORDERD, voldoende aan de navolgende ei- schen: manneiijk geslacht, schofthoogte min stens 65 c.M. Bedoelde eigenaren en houders wordt mitsdien bij dezen aangezegd, zich op 1 8 SEPTEMBER a.s., des voormiddags te 1034 ure, met hun HOND of hunne HONDEN te bevinden op het DOELENVELD alhier, on der mededeeling: lo. dat zij verplicht zijn hun HOND ter plaatse en ure te doen verschijnen als boven is aangegeven; 2o. dat nalatigheid in deze bij de Wet is strafbaar gesteld met eene geldboete van 50 Cent tot 75 Gulden (Art. 41 Inkwar tier ingswet) 3o. dat de nalatigen gerechtelijk zullen wor den vervolgd. Alkmaar, 12 September 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz. loco Burgemeester. in stilte werkt, waarop dus geen critiek kan worden geoefend en die met het oorlogsplan komt na den vrede. De heer Van Linthorst Homan, voorzitter van het Landbouw-Comité was ook van mee ning. dat ons na den oorlog buitengewoon moeilijke economische omstandigheden wach ten. De heer Van Rijn zegt zijn denkbeeld nu te hebben verkondigd, omdat er tijdens den oorlog verschillende lichamen zijn ontstaan, wier gelden komen uit de zakken van de pro ducenten. Die gelden mogen niet aan die lichamen ten goede komen en daarom zou spr. er beslag op willen leggen ten bate van het fonds. Nadat de heer Löhnis verklaard had, geen benoeming te kunnen aanvaarden, maar dr. Blink aanbeval, werden tot leden van de door den heer Van Rijn gewenschte commis sie benoemd de heeren Van Linthorst Homan, voorzitter van het Nederlandsch Landbouw- Comité; De Clercq. secretaris van de Maat schappij van Nijverheid; ridder Van Rap pard. voorzitter van de vereeniging Neder landsch Landhuishoudkundig Congres, en dr. Blink. ALIMAARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1