Ingevolge 's heerea Vm R\ja's voorstel seal deze commissie zich onverwijld met vertegen woordigers-van de door hem bedoelde licha men (N. O. T. Kunstmestcommissie, enz.) in verbinding stellen, om de stichting van een fonds voor den komenden economischen strijd te verwezenlijken. DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. Met groote voldoening hebben wij, schrijft het Handelsblad, de indiening gezien van een wetsontwerp tot droogmaking van de Zui derzee. Terwijl om ons heen sommige volkeren hun beste bloed vergieten om ten koste van andere landen hun grondgebied te vergroo- ten, trachten wij hetzelfde te bereiken door ondernemingsgeest, arbeid, kennis en durf. Laten wij niet te boud sprekenhet in dienen van het wetsontwerp is een daad, maar beteekent nog niet het drogmaken van de Zuiderzee. Wat wij "hopen en wenschen is nog niet bereikt. Over de onderdeden van het plan zal nog heel veel gesproken worden, het zal nog lang kunnen duren, voor het eer ste stuk van den Zuiderzeedijk naar Piaam boven het water verrijst. Moge het niet te lang zijn, moge ieder be seffen, dat er reeds veel woorden gewisseld zijn en dat wij eindelijk daden willen zien. Met bange voorgevoelens hebben wij reeds dadelijk gezien wat de Regeering zegt over de „afsluiting en droogmakingswerken" in verband met de landsverdediging. Bedoeld zijn natuurlijk alleen de afsluiting en droog makingswerken van den zuidoostelijken pol der bij de Stelling van Amsterdam. Maar toch, hoe lang zal het duren vóór daarmede 'begonnen kan worden, indien ge wacht moet worden, zooals de M. v. T. zegt, totdat: lo. de geschiedenis van dezen oorlog ge schreven is; 2o. wij ons de lessen van dezen oorlog ten nutte hebben gemaakt; 3o. onze militairen commissies natuur lijk 1 „de gevolgen, uit een militair oogr punt aan de afsluiting en droogmaking ver bonden, opnieuw ini hun vollen omvang en met groote nauwgezetheid" hebben onder zocht; 4o. wij weten welke ingrijpende wijzigin gen de strategische grondslagen van ons stel sel van landsverdediging zullen ondergaan: 5o. het inundatiewezen van ons verdeai- gingsstelsel ingrijpend is gewijzigd. En nog meer. Het is alles volkomen juist. Maar men ver- gete toch in laatste instantie niet, dat de ver dedigingsmiddelen er zijn om het land, zoo als wij het „ontwoekerd aan de baren" heb ben te verdedigen en de verdedigingsmidde len aan het land moeten worden aangepast en niet omgekeerd. Dat is echter, of kan althans zijn, van on dergeschikt belang. De hoofdzaak is dat de Regeering voldoende reden aanwezig acht om in het algemeen belang tot de uitvoering van het werk en het droog maken van twee van de vier polders te besluiten. Dat is een heuchelijk feit. MELKVOORZIE'NING IN NOORD- EN ZUID-HDOLANiD EN UTRECHT. In verband met de dezen winter te verwach ten verplichte melkvoorziening van de groote gemeenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, werd Maandag te Deventer een ver gadering gehouden van aangeslotenen bij he Botercontrole-Station Gelderland-Overijsel, zamengeroepen door de commissie voor de melkvoorziening in Gelderland en Overijsel. Het doel is om het dezen winter te verwach ten tekort aan consumptiemelk in de groote steden aan te vullen uit de oostelijke provin cies; dit zal dan plaats vinden door tusscben- komst van de Botercontróle stations, die alle gegevens bezitten van de door de aangeslote nen verwerkte melk. De vergadering was van meening, dat deze veiplichting over alle bedrijven zou moeten worden1 verdeeld, terwijl tevens uitdrukkelijk in het licht werd gesteld dat door de fabrie ken voor de kwaliteit der melk slechts zou kunen worden ingestaan tot het station van aflading. dat de betaling contant zoude zijn en dat de levering van het benoodigde drie dubbele stel melkbussen door de regeering zou geschieden. Het laat zich echter aanzien, dat door de ze van regeeringswege ingestelde verplichte melklevering, de bo terproductie nog meer zal verminderen, temeer daar door de nooge prij zen van het krachtvoeder als anderszins, de landbouwers hun veestapel toch al sterk moe ten1 verminderen. Gemengd nieuws. MIDDEN-NOORDHOLLANDSCHE WATERLEIDING. De gemeenteraden van Landsmeer en Oraft hebben zich thans in beginsel bereid verklaard deel te nemen aan de Midden- Noordhoüandsche waterleiding, zoodat dus thans met de gemeenten Broek in Waterland, Heemskerk, Wormer, Wijde-Wormer, Jisp, Schermcriiora, Zuid- en Noord-Schermer en Punnercud in totaal tien gemeenten) hebben besloten tot medewerking. UIT HEILOO. O is termorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. De voorzitter, de heer jhr. van Foreest opende de vergadering en las de notulen voor, die onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den rijks ontvanger, meldende dat aan den gemeente ontvanger was uitbetaald een. bedrag van 1011.83. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer Step was een verzoek inge komen oen stuk grond aan den Peerebooms- laan, dat vroeger voor weg diende, doch sinds menschenheugenis niet meer als zooda nig in gebruik was, te mogen koopen of in pacht ontvangen. B. en W. stelden voor, deze aanvrage te behandelen evenals indertijd een soortgelijke van den heer Hoogland, en het land voor 5 jaar te verpachten, en tevens toestemming te vcrleenen de beek, die bedoeld stuk grond van het land van den heer Step scheidt, in overleg met het polderbestuur te verleggen. De Raad ging met dit voorstel accoord. Ingekomen was een request van de tuin- bouwvereeniging „de Eendracht" waarin Iringend verzocht werd, bij de begrooting een post uit te trekken voor verhooging van het salaris der onderwijzers die acte Trarisch, Duiitjfh of logelseh b&ddea, opdat deze oge- derwjpers aap toekomstige tuinbouwers die talen, konden onderwijzen, wat zeer ia bet belang van den tuinbouw in verband met de talrijke buitenlandsche handelsbetrekkingen zou zijn. De salarisverhooging werd voorgesteld per acte 1Ü0 te bedragen. B. en W. hadden nog geen gelegenheid ge had de zaak te bespreaen, eenige raadsleden voelden veel voor de gevraagde regeling, zoodat besloten weid de kwesiie aan te houden. Het onderwijzend personeel der Gemeente vroeg in een adres een nieuwe salarisrege ling, waarbij het salaris van hoofden en on derwijzers verhoogd werd met 150 en 5 periodieke verhoogingen van 100 werden ingesteld. In een adres van het Ned. Onderwijzersge nootschap werd met den meesten aandrang op vervuiling dezer wenschen aangedrongen. B. en W. waren wei van oordeel dat een nieuwe salarisregeling noodig was, Haar men echter nog geen gelegenheid had gehad, de zaak voldoende te bekijken en te vergelijr ken met den toestand in andere gemeenten, stelden zij voor, over 1916 evenals over 1915 een duurtetoeslag te verleenen en het salaris voor 1917 bij suppietoire begrooting te rege len. Tevens werd voorgesteld den duurte toeslag ook te laten gelden voor hen, wier hoofdbetrekking in dienst der gemeente is, en wier tractement de 600 niet te boven giflg- De heer van 't Veer achtte duurtetoeslag een lapmiddel. De heer,Maas Geesteranus lichtte toe, dat men nog geen tijd had gehad, met een wel overwogen nieuwe regeling voor den dag te komen de toeslag gold boven dien slechts over 1916, met 1 Januari 1917 kon een nieuwe salarisregeling reeds in wer king treden. Na eenige discussie werd besloten de duurtetoeslag voor gezinshoofden op 50, voor ongehuwdeu op 25 te bepalen. Na een dispuut over de vraag, of aan mej. Mossel 50 of 25 toekwam, werd met 4 tegen 3 stemmen besloten, haar 25 toe te kennen. Vóór een toekenning van 50 waren de heeren Maas Geesteranus, Mulder en van 't Veer. Ingekomen was een brief van Gedeputeerde Staten aangaande de jaarwedden van burge meester en secretaris, waarin werd medege deeld dat het gewenscht geacht werd het sa laris van den burgemeester van 1050 op 1200 te brengen en dat van den secretaris van £700 op 1100. indien het niet in han den van den burgemeester was, en zoo beide functies wel vereenigd waren, dit salaris op 825 stellen. B. en W. stelden voor mee te gaan met het voorstel van Gedeputeerden. De heer Van der Molen vroeg of de Raad zeggenschap in dit besluit van Gedeputeerden had. De heer Maas Geesteranus lichtte toe, dat de wet voorschreef, den Raad te hooren, doch dat de beslissing bij Gedeputeerde Staten bleef. De Raad besloot met het voorstel van Ge deputeerden mee te gaan. De heer Van der Molen merkte hierbij op „'t zal wel moe ten". Men besloot betreffende het salaris van den ontvanger geen wijziging voor te stellen. De concierge der secretarie vroeg een ver hooging der vergoeding voor de te verrich ten werkzaamheden, daar deze zeer in om vang waren toegenomen, van 75 op lot). Dit verzoek kwam den voorzitter billijk yoor, en de Raad stond de verhooging toe. Over de gemeenterekening 1915 was door de heêrcn Bakker, Zwart en Van der Molen rapport uitgebracht. De commissie had geen belangrijke op- of aanmerkingen. Alleen vroeg de heer Zwart waarom het Electrisch bedrijf geheel in de Gemeenterekening was ingevlochten. De voorzitter deelde mede dat ook de aandacht van Gedeputeerden op deze omstandigheid was gevallen, waarom zij hadden tóegezegd een accountant te zenden, die deze zaak nader zou regelen. De rekening werd hierna vastgesteld met een nadcelig saldo van 584. Bij de begrooting was de aandacht der commissie gevallen op de booge pacht 1800) voor onderhoud gebouwen en scho len. De heer van der Molen1 had verzocht 200 hiervan af te trekken. De voorzitter achtte hiertegen geen bezwaar. De heer van der Molen zou den post echter nog lager willen zien, spreker had er met een vakman over gesproken, en was daarna In zijn mee ning gestijfd. Inzake den Hoofdelijken Omslag werd nog eenige discussie gevoerd. Men wist niet ze ker of men de 1500 meer wel kon vinden. De hoer Maas Geesteranus was er voor In zage in de Rijksinkomstenbelasting te nemen, dan had men die zekerheid wèl, naar hij meende. Besloten werd inzage te nemen. De commissie maakte de opmerking, dat de post 1500 voor vrachtrijders haar wel zeer hoog voorkwam. De voorzitter zegde be zuiniging toe. Ook de post 800 voor schrijf- en bureau behoeften vond men te hoog. De heer Maas Geesteranus lichtte toe, dat deze meer dere uitgaven aan den huidigen toestand te wijten zijn. Daar van den veldwachter een verzoek was ingekomen zijn jaarwedde te verhoogen, stel den B. en W. voor die van 475 op 500 te brengen. De voorzitter had een verhooging van 50 gewild, doch de wethouders gingen hierin niet mee. Tot de voorgestelde ver hooging werd besloten. Bij den post onderhoud van brandblusch- werktuigen bracht de heer Maas Geesteranus de wenschelijkheid van een organisatie in het bluschwezen ter sprake, opdat er meer lei ding kon komen. Een ontwerpregeling werd toegezegd. De post onderhoud gebouwen en scholen cwam hierna nog eens ter sprake. Deze was nu op 1000 voorgesteld, doch de heer v^p der Molen wenschte nog vermindering, lip sloten werd echter den post zoo te laten en de school eens flink op te knappen, de boo- men die aan het hek schade deden, konden wegeghaald meende men. De burgemeester stelde voor, dit laatste aan te houden, daar het in de bedoeling lag, eerlang een advies te vragen over alle boomen der gemeente. De begrooting bevatte voorts een post on voorzien a 529.94 en sloot met een totaal vaa. 32200, aldus wetyl m vastgesteld. De begroeting van het Burgerlijk Armbe stuur bevatte een post onvoorzien 309,96® en sloot met een totaal van 3517.46°. De heer Maas Geesteranus vroeg welke maatregelen men dacht te nemen inzake de afgekeurde woning aan het Groentje, eigen dom van het bestuur, waai Ploeger woonde en niet uit wilde. De toestand was onhoud- 6aar, hét bestuur werd belet van dezen grond productief gebruik te maken. De heer van der Molen wilde een termijn stellen, binnen welken Ploeger de woning moest hebben verlaten. De.heer Maas Gees teranus wilde, met het. oog op den in Alk maar en Heiioo üeerscherrüen woningnood, dien termijn zien geëindigd tegen het vol gend voorjaar. De begrooting werd goedgekeurd. Van de Kennemer Electriciteits-Maatschap- pij was een schrijven ontvangen inzake de aansluitingen aan den Hoiien weg en op eenige andere punten. De brief was aoor het college van B. en W. als zoodanig nog niet behandeld, maar daar beide wethouders in de commissie van het electrisch bedrijf zit ting hebben, hadden zij er toch kennis van genomen. De maatschappij had een begrooüng op gemaakt van de kosten van een aansluiting bij den heer de Vries aan den Hollen Weg, die het vorige jaar zich tot den Raad had gewend en toen nul op 't rekest had gekre gen, doch zich nu tot de Maatschappij ge richt had. De kosten dezer aansluiting zou den 1600 bedragen, die van eenige bewo ners van de Oosterzij 1175. De burgemeester merkt op dat men in dertijd besloot geen aansluitingen meer te maken. De heer van 't Veer verklaarde, dat hij toen vóór dat besluit stemde omdat hij hoopte, dat de oorlog spoedig voorbij zou zijn. Dat is niet tiet geval gebleken, boven dien is de Kennemer er m geslaagd voor het dure koper iets anders te vindeu, dat bij aan sluitingen als de hier bedoelde goed voldoet, n.l. gegalvaniseerd ijzer. Daar de aanslui tingen bovendien in geen geval de gemeente verlies opleveren, is hij er nu vóór ze te doeu uitvoeren. De heer Maas Geesteranus lichtte een en ander nader toe, wel moest het ijzer eerder vernieuwd dan 't koper, maar toch eerst over 13 of 14 jaar, wanneer de koperprijs wel weer gedaald zou zijn. Over 't voor en tegen van de aansluitin gen werd uitvoerig gediscussieerd, ten laal- ste werd besloten aan de maatschappij te be richten, dat men de aansluitingen wenschte te doen maken, echter op voorwaarde dat de maatschappij aan de installateurs een vol doende hoeveelheid materiaal tijdig ter be schikking stelde, teiwijl 1 November de in stallaties moesten overgedragen zijn. Het aantal lichtpunten zou mar de omstandig heden vastgesteld woruen. Bij de rondvraag vroeg de heer van der Molen of de aansluiting bij den Bond van Kleine Stedelijke en Plattelandsgemeenten eenig resultaat had gehad inzake de woon wagenkwestie. De burgemeester antwoordde dat nog niets was ondernomen, bij een bespreking met de heeren van den bond, die eerstdaags zou plaats hebben, zou hij de zaak ter sprake brengen. Op verzoek van den heer van 't Veer zegde de burgemeester ook nog een persoonlijk onderzoek naar den huidigen toe stand toe. De heer Van 't Veer klaagde nog over de groote hoeveelheid vuil, oude kinderwagens, matten enz. waarmede de sloot naast de poort van zijn boerderij werd volgegooid. Ook hierin werd een onderzoek beloofd. Daar niemand meer het woord verlangde, volgde sluiting. UIT St.-PANCRAS. De raad dezer gemeente vergaderde vol tallig. Voordat de notulen werden gelezen, werden door het nieuwgekozen lid de heer C. Zeegers in handen van den voorzitter de gebruikelijke eeden afgelegd. De voorzitter sprak de heer C. Zeegers hierna toe en zeide o.m.: Gij gaat thans een plaats innemen, die door den heer Kalis ja ren was ingenomen. De heer Kalis heeft met bijzondere toe wijding de belangen der gemeente jaren lang gediend. Ik hoop, dat het u gegeven mag zijn op dezelfde plaats op dezelfde wijze de gemeentebelangen te behartigen. De voorzitter feliciteerde de heer Zeegers met het vertrouwen, dat de gemeentenaren van St.-Pancras in hem hebben gesteld, waar na ook de overige heeren dit voorbeeld volg den. Goedgekeurd waren teruggekomen de sup pietoire kohieren H. O. en Hondenbelasting. Medegedeeld werd dat gedurende Augus tus 93 telegrammen zijn ingekomen. Verslagen waren ingekomen van de prod en schooltuin over 1914 en 1915 en van den inspecteur der drankwet over 1915. Beide werden voor kennisgeving aangeno men en zullen circuleeren. In behandeling kwam hierna een voorstel van Ged. Staten om de salarissen van burge meester en secretaris respectievelijk op 700 en 475 te brengen. De tegenwoordige salarissen zijn 650 en 450. De heeren Duif. Gootjes, Zeegers en Schuit konden zeer goea met het voorstel van Ged. Staten meegaan, de heer Kloosterboer wilde het laten zoo het is, de heer Bakker wilde el ke post met 50, de heer Nol elke post met 100 verhoogen. Over het salaris van den ontvanger, dat 200 is, was het oordeel van de heeren Duif, Kloosterboer, Gootjes, Zeegers, Bakker en Schuit, dat dit moest blijven zoo het was; de heer Nol meende dat daar 50 bij moest. Bij de rondvraag informeerde de heer Duif naar de distributie van levensmiddelen, waar op hi> door den voorzitter nader werd 'inge licht. De voorzitter zei dat van de distribu- tiekosten nu 1/.0 door de gemeente moet worden betaald, wat echter lieden alleen op de varkens slaat. Hoewel we voor onze gemeente 2 varkens cunnen krijgen, ontvangen we er wekelijks 3, omdat door de slagers hier ook het gedeelte van Koedijk bediend wordt. Het 7i<> pCt wordt daarom door de slagers, zelve betaald, zoodat de gemeente niet betaald voor vlcescb dat naar een andere gemeente gaat. Op een desbetMtend.e vraag deelde de, voorzitter mede 20 balen suiker te hebben besteld, doch slechts 3 te zullen ontvangen De heer Kloosterboer zou met het oog op de steeds duurder wordende levensbehoeften de vergoeding aan gemobiliseerden willen herzien. 'De voorzitter deelde mede, dat deze ge meente vrijwel met de uitkeeringen aan de spits staat van de gemeenten in den omtrek en vele gemeenten krijgen van den minister een schrijven, waarin verlaging van uitkee- ring wordt verzocht. Onze gemeente staat aan de rand, zoodat we voorzichtig behooren te zijn. Goedgevonden wordt evenwel dit punt in comité nader te behandelen. Nadat nog de heer Gootjes gewezen heeft op „het pauwenlaantje" van den heer Schuit, waarvan de kanten wegzakken, en dit her steld wilde zien, volgde sluiting der vergade ring. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Het begint weer. In een der laatste nachten zijn bij een viertal ingezetenen kippen gesto len, samen pl. m. 30 stuks. Dacht men aan vankelijk, dat een hond het gedaan had, later werd het duidelijk, dat er niet de minste re den was die aanleiding gaven tot deze ge dachte. Ook fietsen schijnen thans weer een grage prooi voor dieven te zijn, althans ons kwamen een paar gevallen ter oore. Het is dus thans meer dan ooit te voren raadzaam om de kippen te beveiligen, fietsen niet onbe heerd te laten staan en ook geen kleeren des nachts op de bleek te laten liggen. Politie doet onderzoek. UIT KOLHÖRN. Mej. W. Pool alhier is benoemd tot hulp verpleegster in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. UIT ANNA PAULOWNA. De heer W. M. had de onvoorzichtigheid een klein handwondje open' te krabben. Wel dra zwollen hand en arm op, terwijl deze laat ste een blauwe kleur aannam. De mei spoec gehaalde geneesheer constateerde bloedver giftiging en achtte eene operatie noodzake lijk. Alleen door tijdige hulp werd hier het ergste voorkomen. UIT WINKEL. Door aansluiting aan de te Lutjewinkel opgerichte Stoomzuivelfabriek „Wivtfries- land" zijn de kaasfabrieken te Winkel en te Lutjewinkel opgeheven en de gebouwen ver kocht. De gebouwen der fabriek te Winkel zijn verkocht aan den heer J. Breebaart Jz. voor f 3400, die te Lutjewinkel aan den heer G Butter Czn. voor 3310. - Door J. Herman, Groetpolder gemeen te Winkel, is aangifte gedaan van vermoede lijk rotkreupel onder zijn schapen. UIT HENSBROEK. Tot dijkgraaf van den polder Wogmecr (vac. wijlen C. Duyn) is gekozen de heer K. Smal, alhier. UIT ZIJDEWIND. De kennis alhiei is weer voorbij en was evenals vorige jaren druk. Maandag werd eene handicap draverij gehouden. 7 paarden draafden mede. Ie prijs won het paard van Jb. Wit, berijder Jb. v. d. Oord. 2e dat van C. Hoedjes, berijder G. Hoedjes. 3e dat van J. Ligthart, berijder W. Ligthart. De le troostprijs won het paard van J. Droog, en de 2e troostprijs D. wijnker. De prijzen be stonden uit kunstvoorwerpen. Dinsdag had ne ringrijderij op fietsen plaats. Van de 25 deelhebbers werd de le prijs gewonnen door den heer P. Droog, de 2e prijs door den heer H. Schiebroek, de 3e prijs door den heer G. Jong en de 4e prijs door den heer Jb. Stoop. De prijzen beston den uit contanten. UIT WIJDENES. Zondag 10 en Maandag 11 Sept. hield de vereeniging „Floralia" alhier hare gewone jaarlijfcsche tentoonstelling. Daar de Coöp. Landbouw, Handels en- Marktvereeniging was hieraan een' tentoonstelling van fruit verbon den. Vele tuinders, die gewoonlijk een mooie col lectie fruit inzenden, moesten thans door de slechte hoedanigheid! van het fruit, hiervan af zien. Zoov doende was de hoeveelheid1 niet groot. Beide dagen heeft de tentoonstelling zich in oen druk bezoek mogen verheugen, dank zij ook het fanfarecorps „Ons Genoe gen", dat bereidwillig zich voor opluistering Beschikbaar had gesteld. KORTE BERICHTEN. Bij een monteur uit Haarlem is nek kramp geconstateerd. Ten einde nog beter controle te kunnen uitoefenen op de smokkelarij van paarden, worden al aeze dieren thans van 2 loodjes •voorzien. Twee jongens, A. X. W. Z. en A. J. J. H., respectievelijk 19 en 18 jaar oud, beiden te Rotterdam en thans gedetineerd, die ge tracht hebben den makelaar M. te Gouda te vermoorden en daarna te berooven, werden gisteren door de rechtbank alhier veroordeeld respectievelijk tot 6 en 5 jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. De eisch was 8 jaar. In wording is thans een vereeniging voor de distributie van fruit. De Rijkscom missie van toezicht op de groenten-centrale zal ook voor de nieuwe vereen, toeziende be voegdheid verkrijgen. De volledige equipage van de motor boot „Zeemeeuw," die door de Duitschers is opgebracht, is reeds gisternacht te Rotterdam teruggekeerd. De kapitein deelde mede dat de Zeemeeuw opgelegd is naast de „Brus sels," „Zaan8troom" en „Niobe." Het bekende harddraverspaard „Catrie- ne R.", eigenaar de heer J. SchoOn te Medem- blik, is voor 3200 verkocht aan den heer Ockhorst te Rotterdam. Het Nederlandgche motorschip „Oost zee" van Amsterdam naar Bonneby is naar Swinemunde opgebracht. - Gistervoormiddag werd in het Zieken huis te Rotterdam een kind van 2 maanden opgenomen, die een speen met bijbehoorend beenen plaatje had ingeslikt. Gistermorgen om 11 uur ontstond een burentwist aan den Noorderbinnensiingel te Groningen. De 36-jarige vrouw D. geraakte zóó overspannen, dat zij een zenuwtoeval kreeg eu dood neerviel. STADSNIEUWS. DE SUIKERDISTRIBUTIE. De inventarisatie van Maandag heeft, naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen, aan het licht gebracht dat er tusschen de vo rige inventarisatie op 29 Aug. en het beko men der machtiging om den uitvoer van sui ker buiten 'de gemeente te verbieden, op 6 Sept., vee! suiker naar de buitengemeenten is. gegaan, zoodat de grossiers hier ter stede niets meer hebben en de meeste winkeliers ook nog maar zeer weinig bezitten. Van de inventarisatie is onmiddellijk verslag uitge bracht aan het centraal-bureau in den Ilang en dringend is daar om toezending verzocht. Wanneer de firma Joh. Vermeer, alhier, de helft van haar voorraad, en de heer Thom- sen, zijn geheelen, niet onbelangrijken be schikbaren voorraad welwillend ten behoeve der gemeente hadden afgestaan, had thans de geheele distributie reeda gestaakt moeten zijn. Tengevolge van een misverstand, dat wij betreuren, is gisteren in ons blad gemeld, dat bij een handelaar alhier voor de distri butie 21 balen suiker in beslag genomen wer den. Uit het bovenstaande nu blijkt, dal dit berichtje, hetwelk een verkeeerden indruk zou kunnen wekken, geheet onjuist is. Van in be slag nemen is geen sprakè en dus ook niet van bijv. ongeoorloofd achterhouden. Inte gendeel geldt het hier een belangrijken dienst, dien bedoelde handelaar geheel vrij willig en in overleg met den wethouder, voorzitter van. de levensmiddelencommissie de gemeenschap bewijst. Het doet ons leed, dat het berichtje,een blaam op hem zou kunnen werpen en wij hopen, dat deze nade re toelichting het duidelijk zal hebben ge maakt, dal hij dit allerminst heeft verdiend. VERPLAATSING TELEGRAAF KANTOOR. Het telegraafkantoor zal Zaterdag zijn overgebracht naar het nieuwe gebouw in de Koorstraat. In' de localiteit bovfen de Waag zal een bij kantoor der telegrafie werden opengesteld, alleen op marktdagen. KATHLEEN PARLOW. De heer J. Henri Oushoorn bericht ons, dat hij 10 November in de Harmonie een concert zal geven, waarop de beroemde Amerikaansdie violiste Kathleen Parlow zal optreden. .Ongetwijfeld zullen de muziekliefhebbers van Alkmaar en omstreken dezen datum in hun notitieboekje als een heel bijzonderen aanschrappenl DE MIDDAGHOOGTE. Voor de Vereeniging de Middaghoogte", hoopt 2 November a. s. Dr. A. H. de Hartog van Haarlem in eene openbare vergadering alhier op te treden. Onderwerp: God, Nood lot en Wilsvrijheid. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE FEDERATIE. Men schrijft ons: Door de Vrijzinnig-Democratische kkuyer- eenigingen in het kiesdistrict Alkmaar is op 10 September 1.1. een federatie gesticht met het doel samen te wérken bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en bij liet verbreiden van de Vrijzinnig-Democratische beginselen. ONTZETVEREb.NIGINO. Evenals de beide vorige jaren stelt liet be stuur der Qatzetvereenigiug zich voor, liet feit van Alkmaar» Ontzet ook thans weer hiet een bescheiden doch waardige feestvie ring te herdenken, echter niet op 8 October, aangezien deze datum dit jaar op Zondag valt, maar op Maandag, 9 October. En hoe wel de tijdsomstandigheden ook in de neutrale landen er nog volstrekt niet be ter op geworden zijn, heeft het bestuur toch gemeend, dit jaar het programma der feeste lijkheden eenigszins te moeten uitbreiden. Zoo zal o.a. de dag besloten worden met een avondconcert door solisten in de Groote kerk, .waafbij niet-leden der Vereeniging te gen een bepaalde entree toegang zullen kun nen verkrijgen, en zal op den middag tus schen 2 en 5 uur, altijd bij voldoende deel neming, een kinderoptocht georganiseerd worden, waaraan meisjes en jongelieden van 10 tot 16 a 17 jaar zullen kunnen deelnemen. Het is Juist deze optocht, waarvoor hier eenige aandacht en belangstelling gevraagd wordt. De feestcommissie, die dit plan ontworpen heeft, is van meening, dat ook enkele alhier xstaande vereenigingen zeer veel tot het welslagen van dezen optocht zullen kunnen oijdragen; echter stelt zij zich voor, dat het in hoofdzaak de Alkmaarsche kinderen moe ten zijn, en dan liefst in grooten getale, die dezen optocht zullen moeten samenstellen. Zoo'n optocht zal natuurlijk door muziek, 'iefst door veel muziek, opgeluisterden op verschillende wijzen versierd moeten worden. Voor dit laatste, hetgeen door vlaggen, wim- iels, sjerpen, banieren en vaanden, door doemen, linten, strikken, pluimen, vceren enz. zal kunnen geschieden, zal natuurlijk door de deelnemende jeugd zelf zorggedra gen moeten worden. Naar eigen verkiezing zal men, hetzij loo- pende, hetzij rijdende (in sport- of bokken- wagentjes b.v.) deel van 4en optocht kunnen uitmaken. Verder i3 de feestcommissie van meening, dat in zoo'n optocht door allerlei kleinere of grootere groepen, gedemonstreerd (uitge beeld) kunnen worden verschillende takken van sport, de beoefening der gymnastiek, als ook van muziek en zangkunst; zij denkt hier- >ij dan ook aan mogelijke'' fietsclubs, voetbal-, korfbal- en padvindersvercenigingen en aan zang- en muziekscholen. Een voorstelling der Jaargetijden, Lente, Zomer, Herfst eu Winter zal ook heel mooi kunnen zijn en wat zal men juist in dezen tijd met een groep, den vrede voorstellende, veel succes kunnen heb ben. Doch genoeg hierover; we willen niet gaarne veronderstellen, dat onze jongens en meisjes zelf geen aardige en zelfs oorspron kelijke ideeën welen te vormen en geen mooie en interessante groepen zullen kunnen uit denken. Het is de bedoeling, om voor de mooiste rroepen, voor de aardigste en meest oor- ipronkelijke denkbeelden en voor cfc schoons te versieringen eenige prijzen uit te looven, terwijl aan alle deeliiemers eénige verrasing lereid lai worden. Zeer waarschijnlijk zullen aan het einde

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2