DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Herhalingsonderwjjs. Honderd -en achttiende jaur^am:. 1916 Abannementspnls per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs!2*ct p. regel, pote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER tf ZOON, Voornam C 9. Telefnr. 3. ZATEKDAU 16 SEPTEMBER. NEDERLAND. Met 30 et. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. Boekarest Silistria Toetrakan Constanza N N hl hl Dobritz Warna ALKMAAR, 16 September. Op de wijze, waarop in den t ransch-Duit- schen oorlog koning Wilhelm in de maanden Augustus, September en October de koningin groote overwinningen telegrafisch aankon digde, heeft de Duitsche Keizer aan de Kei zerin laten weten, dat de Bulgaarsch-Turk- sche en Duitsche troepen onder generaal- veidmaarschalk von Mackensen in de Do- broedsja een beslissende overwinning op de Roemeensche en Russische troepen behaald hebben. Natuurlijk is dit telegram wereldkundig gemaakt en natuurlijk zai net in Duiiscmanu groote vreugde verwekken, Waar men aan alie fionren onder den druk der defensieve positie verkeert, daar kan het niet anders ol een bericht over een succesvol offensief wordt mot blijde ingenomenheid begroet. Wij, onzijdigen, denken daarover eenigs- zins anders. De ervaring heeft ons geleerd, dat overwinningen wel eens niet zoo beslis send bleken, als ze aanvankelijk leken. Vooral niet op het Oostelijk oor logst ooneel, waar de Russen zoowel als de Duitschers beslissende overwinningen hebben aangekondigd, welker beslissende beteekenis achterna slechts een tijdelijk karakter bleek te dragen, doordat de tegenpartij door succesvol optreden in een volgend stadium haar weer ongedaan wist te maken. Aren zai dan ook goed doen, niet verder te gaan dan te couslateeren, aat de midden-mo gendheden in de Dobroedsja een overwin ning hebben behaald. De meerdere of minde re belangrijkheid daarvan zal uit de nadere bijzoiiuerheden moeten blijken. Uit de tot op dit oogenblik ter beschikking snaande legerberichien kan alleen worden af geleid, dat de Russen en Roemenieis waren teruggedrongen tot halverwege Dobritsj en Constanza, van beide steden ongeveer 70 KM. verwijderd en ongeveer 40 K.M. ten uumen van Silistria Uit de berichten van de laatste dagen is gebleken, dat het Duitsche rijk een groot aandeel in dit offensief heeft. De Duitsche zware-artillerie vernietigde de pantserforten van Toetrakan, een Duitsch in- fanterie-détachement drong als eerste de ves ting binnen, de Duitsche cavalerie en Duit sche aviatiek verzorgden den luchtverken- ningsdienst. Het naaste doel is gemakkelijk te bepa.cn: het zal zijn de bezetting def linie, aangegeven door den spoorweg van Constan za tot den Donau, waar Cemavoda is gele gen (de lijn loopt verder door naar Boeka rest). Deze linie is kort en gemakkelijk te ver dedigen door een kleine troepenmacht, daar ue rivier en de zee een groote flankbeveili ging vormen. Zij biedt dus tweeërlei voor deel. In de eerste plaats maakt zij het den Kussen en Roemeniërs veel moeielijker zich een doortocht naar Warna, naar Sofia, naai eten Balkan-spoorweg te banen, dan wanneer de Russisch-Roemeensche opmarsch was ge luk. En ten tweede stelt zij den Duitschers, Bulgaren en Turken in staat troepen af te zonderen, die voor een andere operatie kun nen worden gebruikt, bijv. voor een actie te gen Boekarest of kunnen worden aangewend tegen het gevaar, dat van Saloniki uit begint te dreigen. Wij kunnen dus zeggen, dat in het eerste stadium door het snelle optreden der mid- den-mugeudheden de poging der entente ooi Bulgarije en Turkije van Duitschland en Oos tenrijk te scheiden, is mislukt. Naar alle waarschijnlijkheid zal, tengevolge van den gang van zaken in de Dobroedsja de zoo ge lukkig ingezette Roemeensche inval in Zeven burgen moeten worden afgebroken en zullen d? Roemeensche troepen het reeds door hen bezette 1 Iungaarsclie gebied moeten prijs ge ven. En tenslotte is het niet minder waar schijnlijk, dat het offensief der entente in Ma cedonië (het leger van generaal Sarrail) den tegenslag zal ondervinden van de min-gun- stige omstandigheid, dat er van de beraamde samenwerking met de Russen en Roemeniërs voorloopig niets zal kunnen komen, ook al verzekert het Reuter-bureau te Londen, dat de Roemenen binnenkort ever voldoende troe pen beschikken om den verderen opmarsch in de Dobroedsja te verhinderen. Wellien indruk de boven geschetste feiten en gevolgtrekkingen in Roemenië hebben ge maakt, blijkt uit het bericht, dat de Roemeen sche bevelhebber der in de Dobroedsja staan de troepen, generaal Georgescu, is vervan gen, nu reeds, nauwelijks veertien dagen na de oorlogsverklaring. Het kan echter niet nadrukkelijk genoeg worden gezegd, dat de nieuwe Balkan-oor log nog maar in zijn aanvangsstadium ver keert, dat allerlei gebeurtenissen en omstan digheden daarop kunnen inwerken. In de allereerste plaats dient rekening te worden gehouden met de eenheid van de mi litaire handelingen der entente. Alle oorlogs terreinen zijn als het ware tot één front ver- eemgd en wanneer het op de eene plaats mis loopt. dan kunnen elders direct tegenmaat- legelen worden genomen. Zoo hebben thans de Italianen dadelijk gezorgd, dat de Opsten- rtjkers zck> weinig mogelijk aan hei Balkan bedrijf kunnen deelnemen door een nieuw of fensief fe beginnen. Zij hebben de Oostenrijk- sche linies van de rivier de Wippach tot aan de zee, ten zuid-oosten dus van de stad Go- rizia, bestormd en daar, op het Karstplateau, verscheidene loopgraven bezet en 2117 man, onder wie 71 officieren, gevangen genomen. Het behoeft niet nader te worden aangeduid, hoe ongelegen het benarde Oostenrijk-Hon- garije zulk een offensief komt, vooral wan neer het belangrijker resukaten oplevert, dan troepen te binden, wanneer dus ook daar Oostenrijksch-Hongaarsch gebied moet wor den prijsgegeven, hetgeen niet alleen van mi- ii.airemaar ook van morede beteekenis za: zijn Len tweeden factor van invloed op een ge- heelen Balkanstrijd vormen verder de krijgs verrichtingen aan het Macedonische front De entente kan van daar heden vorderingen mélden. Na hevigen strijd is aan den west vleugel Malka Nidze, een plaats ten oosten van Fiorina, in handen der Serviërs gevallen, daar in de buurt, ten zuidwesten van hei ïu v.Gstruvo, motsten de Buigaren over naast Id K.M. terugtrekken; ue Transch-Rus- sische strijdkrachten dreven ten zuiden van het meer Buigaarsche benden uiteen, de En- gelsd.cn leverden een voordedig gevecht te gen een Bulgaarsch-Duitsche troepenmacht op den liriker Varda-oever bij den Beiesberg. (volgens het Duitsche legerbericht werd hun de winst weer ontnomen); op den rechter oever dezer rivier namen de Franschen loop graven over een frontbreedte van 1500 M. ter diepte van ongeveer 800 M'.terwijl op den rechtervleugel Buigaarsche linies werden ge nomen tusschen het Tasjino-meer en de golf van Orfani. Hieruit blijkt, du% dat in deze streek dc entente vooralsnog de sterkere partij is cn dat de hier geleverde gevechten in het nadeel der ntiddenmogendheden zijn beslist. Men strijdt hier op Griekschen bodem. In Griekenland duurt de kabinetscrisis voort. De heer Dimitracopoulos, die in 1910 minister van justitie was in het kabinet-Veni- zelos maar die de Temps niet in voldoende mate Vemzelos-gezind vond, en die zich in beginsel bereid verklaarde een kabinet te vormen, heeft tenslotte geweigerd als kabi netsformeerder op te treden. Een telegram uit Athene meldt aan de Fransche bladen, dat de Bulgaren en Duitschers Zondag de over gave van de stad Kawa 11a hadden geëischt en den aftocht van de Grieksche troepen binnen 24 uur, dat generaal Chatsopoulos het.Griek- sclic leger wilde overgeven (zooals ook is geschied), doch dat kolonel Christodoulos dit weigerde en dat deze met 1500 man naai Saloniki is vertrokken, waar hij natuurlijk met geestdrift werd ontvangen. Verschillende Parijsche bladen vragen zich niet zonder bevreemding af, waarom na het aftreden van het ministerie-Zaïmis plotseling het garnizoen van Athene is versterkt. Geen van beide partijen schijnt op het oogenblik Griekenland erg te vertrouwen! Aan ons departement van buiten landsche zaken is bericht ontvangen, dat de Engel- sche havens van hedennacht af weder openge steld zijn voor alle neutrale schepen. Terzelf- dentijd is ook de telegraaf weer vrijgelaten. De reden van de algeheete afsluiting is nog niet bekend en er is nog geen reden om ons met allerlei gissingen in te laten. De Engelschen zijn echter in staat dadelijk beiangrijk nieuws te zenden. Zij hebben bijna al de hoog gelegen terreinen tusschen Comb les en den weg van Pozières naar Ba- paume genomen. Het grootste gedeelte van het Bauleaux-bosch, het Flersbosch, Martin- puich en Courcetette bevinden zich in Engel- 9che handen, terwijl er 2300 man, onder wie 65 officieren, gevangen genomen zijn. De En gelschen, die zich steeds omhoog hebben moeten werken, zijn dus thans gekomen op de plaats, waar zij de moeielijkste natuurlijke hindernissen achter den rug hebben, daar het terrein thans afdaalt in de richting van Bapaume. Voor den eersten keer werd gebruik gemaakt van een nieuw wapen, n.l. sterk bewapende auto's, die zeer nuttig ble ken te zijn. Volgens het Duitsche legerbericht is een- Engelsche poging, om de Duitsche, teij zui den van Thiepval uitgebogen frontlijn door een omtrekkende beweging te nemen, mislukt. Ook ten noorden van Combles hebben de Engelschen geen vorderingen gemaakt. Ten zuiden van die piaais zijn de Franschen vooruit gekomen bij Rancourt. Zij drongen door tot dicht van dpi rand van het dorp en sluiten dus zoowei Combles als Péronne, Waar de toestand der Duitschers al maar kri- tieker wordt, steeds nauwer in. De indruk blijft bestaan, dat de Franschen hier grootere lauweren zouden plukken, wanneer de Engel schen maar wat beter opschoten. KORTE BERICHTEN. Een Fransche vlieger uit Saloniki wierp bommen op Sofia, vloog door naar Boekarest en landde daar. Het Roemeensche legerbericht erkent, dat het Roemee nsch-Russische Dobroedsja- leger in Noordelijke richting terugtrekt. Prins Friedrich Wilhelm van Hessen is in de Dobroedsja gesneuveld, hij was 23 jaar oud en diende bij de uhlanen. De kabinetscrisis in Griekenland duurt nog vooort, de heer Dimitracapolo, daartoe aangezocht, heeft geweigerd' als kabinetsfor meerder op te, treden Na de tegenslagen van de Roemeensche legers in Dobroedsja, is generaal Georescu. bevelhebber dier legersvervangen door ge neraal Grainiceano voor het tweede legei corps en generaal Averescu voor het derde. Generaal Georrescu is benoemd tot militaire atiadhé te Londen. De lialiaiuu zijn ..en nieuw ojfénsiej begonnen op hel Karstplateau. In Denemarken is ook schaarschle aan praatje, dat naar de meening van Graaf Zep pelin, op verzoek van den Rijkskanselier, de Zeppeïins niet met voldoende kracht tegen Engeland werden gebruikt. In een brief aan den rijkskanselier spreekt graaf Zeppelin de; ze bewering ten sterkste tegen. In een kruitfabriek te Bayonne zijn door een ontploffing twee werkliedien gedood en een 20 gewond. De stoffelijke schade moet groot zijn. In Denemarken is er ook schaarste aan suiker. De fabrieken leveren geen witte suiker meer af. VERBOD VAN SCHEPENUITVOER. Het Deensche stoomschip „Hans Maersk". toebehoorende aan de reederij A. P. Moller tc Kopenhagen, op de werf der firma A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJsel gebouwd en te Amsterdam van machines voorzien, mochi toen hetgereed gekomen was van dc Ncdu- landsche regeering niet uitvaren. Na eenigen tijd is echter toestemming tor uitvoer verleend met de verplichting een drie tal reizen op Nederlandsdie havens te doen Het stoomschip vertrok gisteren voor de eer ste reis naar Huelva in Spanje om een lading erts in te nemen met bestemming naar Am sterdam (N. Crt.). EEN DREIGEMENT. De overeenkomst inzake de haringsvissche- rij met de Britsche regeering gesloten is oor zaak dat thans naar Duitschland een veel ge ringer percentage van de door Nederlandsdie visschers gevangen haring gaat dan in vre destijd. De vereeniging van levensmiddelen agenten in West-Dukschland heeft in verband daarmee een motie aangenomen, waarin aan die omstandigheid herinnerd wordt, en in verband daarmee gedreigd, dat deze agenten „vermoedelijk niet in staat zullen zijn, na het heerschen van normale economische toestan den, weer Hollandsdie haring te verkoopen." (N. Crt.). AARDAPPELEN. De aardappelmeelfabrieken hebben thans de mededeeling ontvangen, dat er met hel verwerken van witvleezige aardappelen kan worden begonnen. STADSNIEUWS. CONCOURS HIPPIQUE. De aangekochte prijzen voor het Concour? Hippique, Ringstelftn en Sleuteltrekken zui len worden uitgestald in de uitstalkast van den heer van Vuure aan de Mient. De aangifte kan geschieden tof en met 19 September bij den heer J. J. Swets, Luttik- Oudorpdaarna bij den heer Schermerhom (Friesche brug). MELK EN BROOD. De Vereeniging Vereenigde Luxe-Broodfa- bnkanten alhier zegt in een adres aan den Minister van Landbouw dat hare leden in twijfel verkeeren, wat hun te doen staat inzake afsluiting van melk- contracten voor het winterseizoen; dat in normale tijden overeenkomsten plegen te worden aangegaan vóór 1 October; dat ech ter geruchten de vereeniging bereikten als zou bij den Minister het voornemen bestaan, iot behoud zooveel mogelijk vqn alle beschik bare melk voor de consumptie, binnenkort het maken van melkbrood aan de bakkerij te verbieden reden waarom zij verzoekt, mochten er bij den Minister werkelijk plannen in dif rich ting in overweging zijn, reeds thans aan de bakkers een wenk ter waarschuwing te rich ten. KIESRECHTBETOOGING. Het bestuur van den Alkmaarschen Bestuur- dtersbond verzoekt ons te willen' mede te dee- len, dat door de directie van de N. V. Stoom- bootdienst „Alkmaar Packet" reductie op Ie retourbiljetten wordt verleend aan de b Too- gers en afgevaardigden naar de demonstratie voor Algemeen Kiesrecht, morgen te Amsfer- oam te houden, en dat vervoerbewijzen tot he denavond half elf verkrijgbaar zijn uitslui tend bij den secretaris van genoemden bond, tegen betaling van 55 cent, waartoe deze zit ting zal houden- van af hedenavond 7 uur in het Volksgebouw „Voorwaarts" aan Je Oudë- gracht. Zondagmorgen worden geen kaarten meer verkocht. De „Alkmaar Packet" vertrekt 's morgens 8 uur. ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. Men schrijft ons: Het Alkmaarsche Dubbelmannenkwartet, directeur de heer Jac. Al, heeft de hier gele gen militairen een zeer gezelligen avond doen doorbrengen. Het Algem. Militair Tehuis was meer dan vol en alle aanwezigen luisterden met zeer veel aandacht naar het waarlijk mooi uitge voerde programma. Onder de liederen, die het meest in den smaak vielen, mogen genoemd worden: O! papita, de Spijskaart, Zondag op 't Meer en de bariton-solo Les Ramaux. Aan het eind van den avond dankte een der militairen directeur en zangers voor den ge notvollen avond. VOETBAL. Het seizoen begint. Op entkele Beker- en Zilveren Balwedstrij den na, beginnen morgen over het geheele land-de competitie wedstrijden van. den Ned. Voetbalbond. Ook voor Alcmaria Victrix en Holland. De commissie voor de samenstelling van liet programma hee t er echter niet om ge- dadii de thuiswedstrijden van deze beide ver- eehisuigen te verdeeien, zoodat morgen beide in Alkmaar spelen en volgende week beide uit, daarna weer samen thuis, dan weer samen uit. De cene Zondag dus dubel, de andere niets. Zouuen de besturen der betrokken ver- eenigingen niet kunnen verzoeken daar alsnog verandering in te brengen? Alcmaria opent morgen het seizoen op haar eigen terrein tegen A. F. C., het rood-zwarte elftal uit Amsterdam. liet belooft een wed strijd te worden van bijzondere spanning voornamelijk ooidat twee leden van Alcmaria dit seizoen zullen uitkomen voor A. F. C. en morgen reeds tegen hun oude clubgenooten m 'i veld zullen komen. Verder met het oog op de nieuwe promotieregel'ing zullen alle tweedeklassers van af het begin reeds trachten zooveelm ogelijk punten binnen te halen. Dat er dus gewerkt zal worden, behoeft geen na der betoog. Naar wij vernemen is Alcmaria er in geslaagd eenige nieuwe leden te winnen, die morgen reeds zullen uitkomen. Wij twijfe giet of dc spelers zullen zonder verdere aansporing weten wat hun morgen te doen staat. Holland zal voor de derdeklasse afd. F. het seizoen openen tegen West-Frisia. Veel zal natuurlijk afhangen van de samenstelling der elftallen, maar W. F. blijft toch altijd een kwade tegenpartij. Maar de Alkmaarsche voetballers zullen zeggen: „Een goed begin is 't halve werk" en wij hopen Maandag te kunnen constateeren, dat zij die spreuk voor oogen hebben gehouden. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadhuis. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Telefoon 158. Spreekuur iederen werkdag beih. Zaterdag van 1012 uur, v. m. 16 September. Gevraagd worden: 1 dienstbode (intern), 1 keukenmeid, timmerlieden, werklieden (los). Bieden zich aan: 1 Cacaobewerker, 1 kassier, 1 reizigster, 1 schilder, 1 smidsleerling, 1 timmerman, 1 timmerman (fundeeringmaker), 4 werklieden (los), 1 werkvrouw. De Correspondente, A. AUKES—TIMMERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het HERHALINGSONDER- WIJS zoowel voor JONGENS als voor MEISJES zal aanvangen op MAANDAG 18 SEPTEMBER a.s., des namiddags te 6 uur, in de 3e Gemeenteschool, aan den Konings weg. Alkmaar, 15 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz„ Voorzitter, loco Burgemeester. DONATH, Secretaris. DE ALKMAARSCHE WINKELWEEK. De winkelweek te houden van 20 tot en met 26 dezer, dus a. s. Woensdag met de Land- bouwfeesten aanvangende, belooft schitterend te zullen- slagen. Reeds gaven zich ruim 70 winkeliers voor de deelname op en wel in verschillende bran ches. Winkeliers die zich nog hedenavond opge ven bij den heer Louis Trijbetz, Langestraat, worden nog op de reclamelijsten, welke as. Maandag overal verspreid worden, vermeldt. Ongetwijfeld zullen velen uit de omgeving deze extra gelegenheid, om te zien wat de Alkmaarsche firma's in hun zaken, presteeren-, aangrijpen om de stad te bezoe ken. WAT NIET IEDEREEN VAN DE POST WEET. Het was niet algemeen bekend,- dat aan de postkantoren kleine etiketten verkiijgbaar zijn met het opschrift: „Niet bestellen op Zon- oag". Deze etiketten de prijs bedroef 50 stuks voor 1 cent op de Zaterdagsche post stukken geplakt, konden er natuurlijk in be- augrijke mate toe medewerken-, de Zondags rust aan de posterijen te bevorderen. Wij vernemen, dat deze etiketten thans gratis aan de postkantoren verkrijgbaar zijn, wat voor menigeen stellig aanleiding zal we zen er gebruik van te maken ten einde daar door de Zondagsrust in de band te werken. HET NIEUWE TELEGRAAFKANTOOR. Zoo is dan eindelijk de telegraaf- en tele foondienst ondergebracht in een gebouw, de ze belangrijken diensten waardig. Hoevelen hebben hunne verwondering reeds te kennen gegeven «ver de onderbrenging van deze diensten in het Waaggebouw. Talrijk zijn hierover de opschriften op de vuile witte muren, maar weungen onder het pubiiek dachten na over de meer dan be krompen gelegenheid, waar het zoo iangza- mernaiid uirijk geworden personeel, (totaal .ecus een i(-iai), een groot deel van hun le ven mutsi uoororengeu. Een directeurska mer ontmak daar guieei. De gelegenheid waar de telefoonpost stond gelt-ek veel op een kiosk en de wacht- Kamer voor de bestellers was beier gescüikt voor een IiondeahoK. Thans is dit aiies geheel anders geworden. Kccins in ue mime wachtkamer van liet nieuwe post- en telegraafkantoor heeft men mans .v,lokeiteu, n.i. eén voor de telefoon ca ecu voor ue teiegraaf, bovendien vindt men uaur dians twe-e leleiooncelien. V oor het pubuca, dat nu van het trappenloopen be vrijd ia, is de verbetering dus evenzeer be- iangnjk. De èank in ue waciitkauier is intus- sc.i^u wei wht al te sober. Een leuning schijnt ten te groote weelde. De ruime semzaal grenst aan de wachtka mer. De directeurskamer, gelegen ten oosten van de wachtkamer en ten zuiden van de sein- zaai, is thans een gelegenheid, die aan haar doei voidoet. 1 cn noorden van de seinzaal heeft meu een .okaiiteit waarin drie telefoonposten en de verbindingspianken voor de gewone draden met de verschillende andere technische in strumenten geplaatst staan. In dtizelfue lokaal is de telefoonpost ge plaatst, waarop 3ü hulpkantoren verbonden zijn, alsmede 2 nieuwe toestellen, die dienst uloeten uoen om bij groote drukte het verkeer te verdeeien. Het maakt wel eenigszins indruk dat dit niet groote lokaal te veel belast is. Aanvankelijk was deze gelegenheid ook op de ruime bovenzaal gedacht. De beide bovenzalen zijn thans evenwel door het rijk aan den heer Pot verhuurd voor den communal-en1 telefoondienst. Het inrichten van deze lokalen zal evenwel nog wel wat op zich laten wachten, aangezien de toestellen daarvoor moeilijk te krijgen zijn. De wachtkamers voor de bestellers, zich eveneens rechts van de seinkamer bevindende en een verbinding hebben-de met een rijwielen bergplaats, waar door men ten spoedigste in de Koorstraat is, is thans een fatsoenlijke ge legenheid. Tijdelijk zijn daar toestellen voor de mili taire kustwacht, welke toestellen dag en nacht bedient worden, onder gebracht. De gelegen heden voor het bergen van de kleeren en met voor iedere ambtenaar een kast, beschreven wij reeds eerder. De electrische verlichting en de centrale verwarming zijn mede een groote verbetering. De directeur en het personeel ontving dan ook van verschillende kanten heden geluk- wenschen met de overplaatsing. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 9 Sept. tot en met 15 f tq Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAARSCHE COURANT. ^3 1T1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1