DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DISSDAG 19 SEPTEMBER. No. 2^1 Honderd en achttiende jaargang. 1916 abanmimaritssrns per 0 ttMWtoi f 1—, (r. p. post f 105, AdwtflntiepriisUiCt. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Met 20 et. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 19 September. De derde Troonrede, waarmede H. M. dtf Koningin de zitting der Staten-Generaal in oorlogstijd heeft geopend moge het de laatste zijn, welke onder zulke buitengewone omstandigheden wordt uitgesproken 1 spreekt voor zich zelve. Onder verwijzing naar de rubriek „Laatste Berichten" in dit nummer, waarin de rede in haar geheel' is opgenomen, kunnèi wij daar om hier volstaan met het maken van slechts eenige opmerkingen. Opvallend duidelijk wordt in enkele hel dere zinnen nog eens de positie van ons land geschetst in verband met den rampzaligen oorlog „die Europa verscheurt". Tot dank baarheid stemt het, zoo leest men, dat tot dusverre voor ons volk de Vrede behouden kon blijven en gelukkig wordt het geheeten, dat onze betrekkingen tot alle mogendhe den van vriendschappelijken aard zijn. H. M. wil de plichten nakomen, die een neutrale na tie door het volkerenrecht zijn opgelegd, maar is ook vast besloten onze onafhanke lijkheid te verdedigen en naar vermogen, te genover wie het ook zij, onze rechten te handhaven. Allereerst treft het persoonlijk karakter, dat aan deze zinsneden is gegeven. Verleden jaar werd gewaagd van den vasten wil „van regeering en volksvertegenwoordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plich ten der neutraliteit stipt na te komen." Thans wordt gesproken in de eerste persoon enkel voud. Ook wordt bijzonder de nadruk ge legd op de handhaving van ©nze rechten, te genover wie het ook zij. Hier wordt dus openlijk verklaard, dat Ne derland Nederland zal blijven, dat het zich moet houden aan zijn plichten, maar niet minder moet vasthouden aan zijn rech ten. Nederland zal geen Griekenland wor den voor een vernederend kat-en-muis-spel zal het zich niet laten vinden. Maar ook zal Nederland geen Roemenië zijn, het zal zich niet vrijwillig bij de oorlogvoerenden aanslui ten. Wanneer het in den krijg wordt betrok ken, dan zal dat zijn, omdat het erin gesleept is. Maar in het geval van opzettelijke schen ding van zijn onzijdigheid, en voor de verder diging van zijn onafhankelijkheid zal Neder land niet de rol vervullen van Roemenië, dat in 1877 de zijde van den schender van zijn grondgebied koos. Nederland zal het voor beeld van België volgen. Wie de Nederland sche onzijdigheid schendt vindt Nederland als tegenstander tegenover zich. Wie hij ook zij Zoo sprak heden de Koningin, onomwon den. En waarschuwend voegde zij aan deze gewichtige verklaring toe dat de belangrijke uitbreiding onzer levende strijdkrachten gere geld wordt voortgezet en dat de voorraad wapenen, munitie en ander materiaal voort durend vermeerdert. Wij hebben gemeend op dit deel der Troonrede, van te meer beteekenis, naar het ons voorkomt, nu ditmaal in de bede Godes bijstand in dezen zorgvollen tijd wordt inge roepen, de aandacht te moeten vestigen. Wat er verder wordt gezegd, behoeft geen nadere toelichting. En wat er wordt toege zegd evenmin. Immers het voornaamste on derwerp, hetwelk dit jaar aan de orde zal ko men, beheerscht alle andere te nemen maatre gelen. Het zittingsjaar 1916'17 zal aan de verwachting hebben beantwoord, wanneer de grondwetsherziening zijn beslag zal hebben gekregen. Vandaar^ dat er behoudens de eischen der defensie in het moederland en de koloniën, en de eischen, die onder de buiten gewone omstandigheden waaronder wij leven, om vervulling vragen, enkel wordt gewezen op de voorstellen tot het herstel van het fi nancieele evenwicht en tot verbetering van de gemeentelijke financiën door verruiming van het belastinggebied der gemeenten en door heffing van opcenten ten behoeve der gemeen ten op de belasting der naamlooze vennoot schappen. Het lijkt niet veel maar wan neer naast de grondwetsherziening die voor stellen worden afgehandeld, zal er in een noodstand, welke zich vooral in de grootere gemeenten doet voelen, verbetering zijn ge bracht. Moge het H. M. beschoren zijn den volgen den derden Dinsdag van September een troonrede uit te spreken, waarin dankbaar lutid den grondtoon vormt, dankbaarheid zoowel ten opzichte van den buitenlandschen als den binnenlandschen toestand Wij moeten ons heden beperken in ons oorlogsoverzicht. Trouwens groote ver anderingen deden er zich ook niet voor. In ibet Westen blijft de toestand onveranderd gvmstig voor de Engelschen en Franschen, ditf voortdurend kleine vorderingen maken. Zoo veroverden de Engelschen bij Ginchy den z.g.n. vierhoek, die tot dusverre aan al de Engelsche aanvallen weerstand had gebo den, waardoor de linie een diepte van 1000 el over een front van een mijl is vooruitgeko men. En de Franschen bezetten ten zuiden van de Somme het dorp Deniecourt. Duitsche tegenaanvallen leveren geen of weinig resul taat op een bedenkelijk verschijnsel, im mers blijft het zoo nog eenigen tijd door gaan, dan za\l van zelf een sneller tempo in de gebeurtenissen volgen en zullen die ge beurtenissen ook van ernstiger aard worden. Reeds wordt door den Duitschgezinden Amerikaanschen journalist Wiegand het ver lies van de positie van Péronne en Combles in het uitzicht gesteld, terwijl hij veronder stelt, dat de Duitschers nog op verschillende punten zullen wijken.. Belangwekkend zijn de bijzonderheden wel ke de Engelsche bladen geven over de nieuwe vecht-automobielen, welke „H. M.'s Land- ships" worden genoemd. Zij stormen, aldus leest men, op alles vóór hen los; granaatkuilen hinderen ze daarbij niet het minst. Zij rijden over een loop graaf, alsof die er niet was en komen vooruit over den geaccidenteerden grond in een van die uitgebrande bosschen, alsof het een be hoorlijke weg was. Granaatkartetsen bunnen hen niet deren. Zij zijn zoo volmaakt even wichtig, dat zij met bijna hun halve gewicht tusschen hemel en aarde kunnen zweven, steun zoekende over een of ander gat. Hoe log zij er ook uitzien, komen zij toch met vrij groote snelheid vooruit. Deze auto's, zoo groot als een benedenver dieping van een huis, werden ook reeds aan Duitsche zijde gebruikt voor het sleepen van zware kanonnen naar hun stellingen, maar Engeland heeft hun snelheid en bewegelijk heid verbeterd en hen bovendien onkwetsbaar voor kogels gemaakt. Van het Oosten wordt gemeld, dat de Duitschers (of liever de daar vechtende Tur ken) aan de Narajofka terrein heroverden en dat de Russen elders tevergeefs aanvielen. De entente heeft Fiorina bezet, een plaats, enkele weken geleden door de Bulgaren ver overd. De Serviërs rukken nu op Monastir aan en volgens de Daily Telegraph is het we der binnentrekken der Serviërs in die stad slechts een kwestie van enkele dagen. Voor den toestand in Griekenland zegt een Reuterbericht uit Athene veel, waar het meldt, dat de nieuwe minister van buitenland- sche zaken bezoeken en gelukwenschen ont ving van alle diplomatieke vertegenwoordi gers behalve van die der entente. Blijkens verschillende berichten is men in de entente kringen maar matig tevreden over het nieuwe Grieksche kabinet. Er wordt verder melding gemaakt van een incident tengevolge van het bruusk optreden van een Grieksch majoor, wien op het Engelsche controlebureau een pas geweigerd werd. KORTE BERICHTEN De geallieerde-troepen hebben de Griek sche stad Fiorina op de Bulgaren veroverd. Luitenant Raymond Asquith, de oudste zoon van den eersten Engelschen minister is 15 September gesneuveld. Reuter meldt van het gevechtsterrein in Dudtsch Oost-Afrika, dat 's nacht, na een ge vecht de Duitschers, „op de meest hoffelijke wijze", een aantal van de Engelsche gewon den op het gevchtsterrein achter gebleven, vergezeld van een geneesheer naar de Engel sche stelling stuurde, daar voor hen gevaar dreigde wegens de leeuwen, die op het slag veld ronddwalen. In Ehiitschland is thans ook het voede ren van suikerbieten aan het vee verboden. HetF ransche ministerie van oorlo. heeft scherpere voorschriften omtrent de brie, wisseling met Eransche krijgsgevangenen i Duitschland uitgevaardigd. Het is gebleken dat langs dezen weg nog steeds belangrijke militaire inlichtingen den vijand bereiken. Twee Fransche kamerleden hebben een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk een ieder die tot gevangenisstiaf is veroordeeld. en een derde van de straf heeft uitgezeten, op zijn verzoek voor dien duur van den oorlog militairen dienst aan ht front kan doen, wan neer hij daartoe althans lichamelijk geschutt is. De rest van zijn straf wordt hem dan cwijtgescholden Dr. Beldiman, de Roemeensche gezant vertoeft voorloopig nog te Berlijn. Zijn ver trek is nog niet bepaald, doch zal vermoede- ijk in het midden van deze maand plaats heb jen. De Duitsche taalgeleerden hebben ruim schoots hun tol aan den oorlog betaald1. Tot 13 dezer waren 16S8 gesneuveld. Ds. Giran, verleden) jaar opgeroepen: en naar het Fransche leger vertrokken, is thans oenoemd tot aalmoezenier van het le Regi ment Zouaven. Te Zegwaart heeft zich bij het 7-jarig zoontje van de K., een teLanus (algemeene verstijving) met doodelijken afloop voorge daan. De heer S. Broekema, bakker te Beerta, verwondde zich aan een arm. Er ontstond bloedvergiftiging, tengevolge waarvan B. is overleden. PROEF MET SCHAPENVLEESCH. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald dat in afwachting van de beslissing op de ingekomen rapporten, met de verstrekking van schapenvleesch éénmaal per week tot nader order moet voortgegaan worden. WITTE KOOL. De St. Crt. deelt mede: De Min. v. Landbouw heeft bepaald: lo. dat de ingevolge de beschikking van 22 Juli no. 19321, 6e afdeeling B, ten aan zien van witte kool geldende bepalingen ko men te vervallen; 2o. dat het in de beschikking van 12 Aug. no. 20706, sub 1 bepaalde, met ing. van 18 Sept. mede van toepassing wordt op witte kool; 3o. dat exporteurs van witte kool verplicht zullen zijn voor elke 100 K G. waarvoor zij consent aanvragen, 20 K.G. witte kool, in Noord-Holland geteeld, beschikbaar te stel len voor binnen landsch verbruik, tegen den prijs van iy2 cent per K.G., een en ander ten genoegen der vereeniging „Groenten-centra le" en overeenkomstig de door de Rijkscom missie van Toezicht te geven voorschriften. EEN GEVAARLIJKE LADING. De stoomkorder „Zaanstroom Twee" (IJmuiden 171) kwam gisteravond voorgaarts van IJmuiden met een mijn, welke in de net ten was opgehaald. Vanwege de militaire autoriteiten moest het vaartuig in de pieren ankeren totdat de mijn van boord was ge haald. Hedennacht is het anker echter ge slipt en het vaartuig in de bocht bij de noor- derpier aan den grond geloopen en blijven zitten. Men zal trachten het schip nu vlot te sleepen. BINNENLAND. DJAMBI. Naar aanleiding van het telegram van de ingesloten troepenmacht van majoor v. d. Linde, van haar correspondent te Soerabaja gisteren 00K in ons biad opgenomen suuijh ue Nieuwe Koet. Crt.: Uns bovenstaand teiegram doet ernstig aan. Er blijkt toch uit, dat de opstandelin gen nog bij lange niet ontmoedigd zijn door de hun reeds toegebrachte verliezen, integen deel het aandurven de tegenover zulk een vijand aanzienlijke macht van twee compag nieën infanterie te omsingelen, terwijl het dien troep blijkbaar onmogelijk is onmiddel lijk de gemeenschap te herstellen. Is de vijand werkelijk zoo slecht van vuur wapenen voorzien als onze correspondent mededeelt, dan is er inderdaad geen recht- streeksch gevaar voor de colonne van ma joor Van der Linde. De laatste jaren echter heeft men, om de troepen voldoende bewege lijkheid te doen behouden, meestal afgezien van het indeelen van een grooten trein, het geen tengevolge heeft, dat er maar voor eeni ge dagen levensmiddelen voorhanden zijn Slaagt men er dus niet in spoedig de ge meenschap met de colonne van majoor Van der Linde te herstellen, dan zou deze zich wel genoodzaakt kunnen zien zich door den vijand heen te slaan. Dit kan mee- en tegen vallen. Voorts blijkt meer en meer, dat er in Djam bi een behoorlijk georganiseerd verzet heerscht, waarvan de uiting ons heeft over vallen. Grootere machtsontwikkeling zal wel niet kunnen uitblijven. Majoor P. H. van der Linde is nog slechts kort geleden tot zijn tegenwoordigen rang bevorderd. Hij is te velde geschoold o.m. in Atjeh. Het commando van den bedreigden troep berust dus in beproefde handen. DE NIEUWE VLOOTCOMMANDANT IN INDIë. Omtrent den nieuw benoemden vlootvoogc in Indië, schout-bij-nacht Bron, deelt het Han delsblad mede: De vlootvoogd is 54 jaar oud. In 1862 te Den Helder geboren-, begon hij zijn marine- loopbaan op 1 September als adelborst 3e klasse. Na regelmatige bevordering kwam hij in het laatst van 1905 in de hoogere rangen als kapitein-luitenant ter zee, werd in 1909 tot kapitein ter zee bevorderd en verkreeg den 16en Augustus van het thans loopende jaar, het laatste waarin hij de betrekking van chef van het personeel aan 't Departement van Marine bekleedde, den rang van schout-bij nacht. Als schout-bij-nacht is de vlootvoogd gede tacheerd geweest bij het Departement van Marine in Ned. Indië en toen belast met de betrekking van adjudant van den comman dant der zeemacht. In Juni 1903 gerepatrieerd zijnde, volgde zijn detacheering bij1 het Departement van Marine te 's-Gravenhage, en werd hem de be trekking opgedragen van adjudant -van den Minister van Marine, als hoedanig hij ruim drie jaren optrad. Daarna werd hij in commissie gesteld voor dé herziening van de Instructie van het Sein boek. Na zijne bevordering tot kapitein-luitenant ter zee diende de heer Bron 0. m. als de le of ficier a/b. van Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", was daarna belast met het bevel over Hr. Ms. schoener, „Zeehond" en vertrok vervolgens weder naar Indië, waar hij, ge- plaats in de rol van het Departement van Marine te Batavia, gedetacheerd werd als chef van de afdeeling Personeel aan dat Departement. Op zijn voorstel werd een flottieljevaartuig geheel voor de opleiding van inlandsche ma trozen beschikbaar gesteld en de daar aan joord verkregen resultaten) waren van dien aard), dat daardoor een krachtige stoot weid gegeven tot de oprichting van de onlangs te Makasser geopende zeevaartschool Na de betrekking van chef der afdeeling Personeel in Indië ongeveer 314 jaar te heb ben vervuld en inmiddels tot kapitein ter zee te zijn bevo- derd, werd den kolonel Bron, na terugkeer -in Nederland, gedurende ruim een jaar het bevel over het pantserschip „Korte- naer" opgedragen, waarna hij in 1912, e<""vol weder van dat bevel ontheven, opnieuw aan het Departement van Marine werd ge plaatst, waar hem toen' de betrekking werd op gedragen, welke hij tot Juni jongstleden bleef bekleeden, n.l. die van chef der afdeeling Per soneel. Na zijne ontheffing uit laatstgemelde be trekking, bij welke gelegenheid hij een bijzon dere dankbetuiging ontving voor de uitnemen de diensten) door hem in die functie bewezen, bleef kolonel Bron ter beschikking en zag zich eenige maanden later bevorderd tot schout-bij-nacht, als hoedanig hij thans vice- admiraal Pinke lin Indië gaat vervangen Schout-bij-nacht Bron heeft in den loop zij ner carrière zich eenige malen in Engeland op de hoogte gesteld van de organisatie van het personeel der Britsche marine. Ook heeft hij deel uitgemaakt van de tech nische marine-commissie, welke indertijd be noemd werd ter voorlichting van de Staats commissie voor de Defensie van Neder- landsch Indië. Hij heeft buiten dé Nederlandsche Officiers- orden ook nog het officierskruis van ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Gemengd nieuws. TOCH GESNAPT. Zondagmiddag reed een vrouw, die met haar man uit visschen was geweest, te Hoofd dorp een man met haar fiets omver. Zij be gon zoo vreeselijk te schelden, dat er weldra een groot publiek om het tweetal stond. De politie gebood haar mede te gaan naar 't ge meentehuis, waar de quaestie zou worden on derzocht. Zij vroeg of ze op de fiets mocht, omdat ze den hak van een harer schoenen had verloren en niet kon loopen. De agent stond haar dit toe en weldra had hij haar voor het nakijken, want ze' peddelde hard weg, in de richting Amsterdam. Plotseling zag zij, dat de (afsluitboomen van den spoor weg werden neergelaten en zij reed daarom een der binnenwegen van het dorp op. Hier wist ze echter den weg niet en werd door een der agenten, die haar op een fiets was nage reden, gegrepen. HET ROOIEN VAN BOOMEN. Van de 183 boomen die aan Durgerdam een vriendelijk voorkomen geven en de hou ten huizen der inwoners tegen de felle zon nestralen beschutten, zijn er al 12 gesneuveld. Het is te hopen, zegt de Tel., dat niet alle dorpen in Noord-Holland, die aan de Zui derzee gelegen zijn, hun boomen moeten mis sen. Misschien is het nuttig, dat de besturen van die gemeenten weten welk lot ook hun dorpen vermoedelijk zal treffen, opdat zij door tijdige verzoeken en de medewerking van Heemschut kunnen voorkomen, wat Dur gerdam onverwacht is overkomen. SPEENiHOFF BIJ DEN PRINS. De dich ter-zanger Speenhoff heeft in het hotel „De twee steden", te 's-Gravenhage, op verzoek van Z. K. H. de Prins der Nederlan den, een kunstavond gegeven; in tegenwoor digheid van Z. K. H. en eenige daartoe uit- genoodigde heeren. Het Vaderl. deelt mede: Na door den adjudant luit. jhr. Backer aan Z. K. H. te zijn voorgesteld, heeft Speenhoff den Prins verschillende van zijn liedjes voor gezongen, 0. a. „Troelstra op het Loo" en een nieuwe door hem gecreëerden Padvinders- marsch. De Prins, die zich tusschen de liedjes op vriendelijke wijze met Speenhoff onder hield, betoonde zich over het gehoorde zeer voldaan en gaf Speenhof toestemming den Padvindersmarsch, welke binnenkort in druk verschijnt, aan Z. K. H. op te dragen. Onder die aanwezigen was ook de Duitsche gezant, baron von Kuhlmann, die Speenhoff complimenteerde over een door dezen aan de „Kölnische Zeitung" afgestaan liedje, waarin hij eeni philippica houdt tegen zijn landge noten, die door hun afgeven op de Duitschers op z. i. verkeerde wijze uiting geven aan hun pro-geallieerde sympathieën in den wereld oorlog. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Buraux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 16 Sept., in Neder land uitgesproken 18 faillissementen tegen 32 faillissementen in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 780 faillissementen tegenover 991 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. HET DURE PAPIER. De Delftsche winkeliers zijn blijkbaar nog slimmer dan die van Haarlem en Leiden, zegt het Hbld. Want niet alleen, dat de banket bakkers reeds lang voor kleine vouwbakjes voor taartjes 2 cent en voor groote 5 cent be rekenen, de gewone bakkers hebben zelfs in htm winkel een kaart hangen, met verzoek aan de cliënteele voor het inpakken van brood pa pier te willen meebrengen. De kruideniers hebben er voor de suiker weer wat anders op bedacht. Voor de verpakking en thuisbezorgen berekenen zij een cent per pond meer. De vischhandelaren verlangen, dlat men voor het bekomen van een' niet-schoongemaakte regee- rimgsharing zelf bordje of papier bij zich heeft. De maatregel, dien de Haarlemsche sla gers namen om aan het publiek te verzoeken bij het halen van vleesch of vleeschwaren schaal of bord1 te willen meebrengen, is hier reeds lang genomen. BUREAU TOT PUBLICITEIT VAN WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Bovengenoemd bureau viert thans zijn eerste lustrum. Begonnen met een zevental schriftelijke cursussen, is dit aantal in den loop der jaren gestegen tot 329, het aantal leerkrachten, aanvankelijk 4, steeg tot 64, ter wijl het aantal leerlingen reeds tot ver boven de 5000 gestegen is. De afd. Schriftelijke Cursussen van het Bureau is thans de groot ste inrichting van onderwijs in Nederland, terwijl het de meest uitgebreide correspon- dentieschool ter wereld is. Dat alles duidt er op, dat het bureau, dat voor tal van exa mens opleidt, in breede kringen een gewaar deerde steun is geworden, die niet gaarne gemist zou worden. Verder heeft het Bu reau elk jaar iets nieuws. Dit jaar valt te vermelden, dat overgegaan is tot de organi satie van schriftelijke cursussen, gevende een volledige opleiding voor Mr. in de Rechten, terwijl ook de nieuwe leergangen in metho disch en hygiënisch spreken en in de schil derkunst wel de aandacht zullen trekken. UIT EGMOND AAN ZEE. Donderdag zal een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waarbij een groote toeloop van belangstellenden verwacht wordt. I>e pastoor van de Oud-Katholieke gemeente al hier, de heer H. T. J. van Vlijmen, die 4 Juli j.l. door de geestelijkheid van het Bisdom Haarlem tot Bisschop is gekozen in de plaats van wijlen Monseigneur N. Prins, zal wor den gewijd. Pastoor van Vlijmen, die, hoe wel nog niet gewijd, toch door de regeering reeds als Bisschop van Haarlem van Jk Oud-Katholieken erkend is, heeft 22 jaren in deze gemeente dienst gedaan, aanvankelijk als kapelaan, later als pastoor en 't is begrij pelijk, dat zijn gemeenteleden hem noode zien vertrekken, al verheugen zij zich natuurlijk in de onderscheiding, die hun pastoor is ten deel gevallen. Voor pastoor van Vlijmen zelf zal zijn nieuwe werkkring ook eene ge- heele verandering met zich brengen, want hij was als 't ware geheel ingeburgerd en be moeide zich ook met de ontwikkeling van het dorp als badplaats. Zoo was hij bijv. steeds de aangewezen man om de locale Vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te vertegenwoordigen op de vergade ringen van den Nederlandschen Bond van Noordzee-badplaatsen, waarbij de gemeente van de oprichting af aangesloten is geweest. Pastoor van Vlijmen zal opgevolgd worden door pastoor J. v. d. Oord, voorheen te Cui- lenburg. Het Hbld. meldt nog nader In gewone omstandigheden zou de Bis schoppelijke wijding van pastoor van Vlijmen door vele O.-K. bisschoppen van ver over de grenzen worden bijgewoond. Bij de plech tigheid op a.s. Donderdag zal dit niet het geval zijn van wege den huidigen oorlogstoe stand. De plechtige wijding zelve zal ver richt worden door den Aartsbisschop van Uttecht, Monseigneur G. Gul, die een gebo ren Egmonder is. Mede tegenwoordig zal zijn Monsiegneur N. B. P. Spit, bisschop van Deventer, die vroeger eveneens alhier als kapelaan werkzaam is'geweest. Voorts zal de wijding worden bijgewoond door bijna alle geestelijken uit het bisdom Haarlem en zijn o.m. uitgenoodigd de plechtigheid met hun tegenwoordigheid te vereeren het dag. bestuur dezer gemeente en het Kerkbestuur der O.-K. gemeente te Haarlem. Monseigneur Gul zal bij de wijding worden geassisteerd door pastoor Diependaal uit Amsterdam, óók een geboren Egmonder, als diaken en pastoor v. d. Poll uit IJmuiden als sub-dia ken, terwijl Monseigneur Spit den te wijden bisschop assisteert. De plechtigheid heeft des morgens om tien uur plaats ter gelegen heid van den gewonen Kerkdienst op den feestdag van den Apostel Mattheus en zal zeker een paar uren duren. ALKHAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1