DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. No. 222 1916 WOENSDAG 20 SEPTEMBER. Honderd en achttiende jaargang. It l AdTertentteprijs 12act. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven ft N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERUfls. COSTER A ZOON. Voordam C 9. Telefnr. 3. WEDERLAND. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 20 Sept. In het Westen heeft het slechte weer de operaties onmogelijk gemaakt. Men heeft den indruk, dat daardoor de val yan Thiep- val, Combles en Péronne eenigermate wordt vertraagd. Immers vooral de laatstgenoem de plaatsen worden zeer bedreigd en het heeft er allen schijn vaü, dat de Duitschers die posities niet lang kunnen behouden. En stellig zullen de Engelschen en Franschen klaar staan om den Duitschers, zoodra ze daar wijken, de grootst mogelijke schade toe te brengen. In de verdere legerberichten kan men aan wijzingen vinden, dat maarschalk von Hin denburg zich met volle macht op het Ooste lijk oorlogstooneel, dat zich thans uitstrekt van Riga tot Saloniki, zal werpen. De mid- den-mogendheden zijn er in geslaagd aan de Stochod een Russisch bruggehoofd te ver overen, waarbij 31 officieren en 2511 man gevangen genomen werden. Aan de Nara- jowska steeg het aantal gevangen genomen Russen tot 4200. In Zevenburgen werden de Roemenen verslagen ten zuid-oosten van Hötzing (Hartszeg). Het Roemeensche leger- bericht gewaagt van een overval „met nume rieke overmacht" gedaan. Reuter meldt, dat de Oostenrijkers en Duitschers in allerijl ver sterkingen naar Zevenburgen zenden. En in de Dobroedsja zijn d« troepen der midden- mogendheden reeds op verscheiden plaatsen de nieuwe Russisch-Roemeensche stelling (ToezlaRasova) binnengedrongen, met het doel natuurlijk deze stelling onhoudbaar te maken en den tegenstanders te noodzaken zich op de stelling ConstanzaCemavado te rug te trekken. Hoezeer men er op uit is om zich in het Oosten sterker te maken, bewijst ook het be richt uit Weenen, volgens hetwelk de Oosten- rijksche Keizer toestemming heeft gegeven, dat het Poolsche Legioen den naam Poolsch hulpkorps zal voeren en dat in verband daarmede deze troepenmacht zal worden uit gebreid. Het schijnt dus zonder de stichting van een koninkrijk Polen te zullen worden beproefd, de Polen in grooten getale onder de wapens der middenmogendheden te krij gen I Voor den toestand van Griekenland is be langrijk het verslag van een onderhoud, dat koning Konstantijn heeft toegestaan aan den correspondent van de Amerikaansche dagbla- den-vereeniging, de Associated Press. De koning zei, dat Griekenland bereid was zich bij de entente aan te sluiten.zoo- dra het daarin een beslist voordeel zou zien. Sedert den inval der Bulgaren in Grieksch Macedonië en de toetreding van Roemenië tot den oorlog was nog niet met zekerheid gebleken, zeide de koning dat aan Grieken land voldoende voordeden zouden te beurt vallen voor de gevaren en het onvermijdelij ke verlies van menschenlevens en eigendom, die het gevolg zouden zijn van zijn deelne ming aan den oorlog. De koning bekende openhartig, dat het ge volg van de aanwezigheid der Bulgaren in Grieksch Macedonië en het toetreden van Roemenië een nieuw element in de zaak had den gebracht, dat allicht ertoe zou leiden de premissen, waarop de Grieksche politiek tot dusverre gebaseerd was, te wijzigen. De ze elementen worden thans overwogen en het optreden van Griekenland zal afhangen van het resultaat dier overweging en van niets anders Het uur is gekomen, verklaarde de Koning, dat de stem van de Grieksche ziel moet be sluiten over de toekomst van het ras. KORTE BERICHTEN. Alle Engelsche geïnterneerden die te Groningen aan het examen voor tweeden stuurman bij de koopvaardijvloot en voor schipper of stuurman van visschersvaartui- gen deelnamen, zijn geslaagd. 'De Paus heeft een troostbrief gezonden aan den1 patriarch van Venetië, waarin leed wezen wordt uitgesproken over de schade, aan eenige kerken te weeg gebracht én wordt herinnerd aan de door de Italiaansche regee ring afgewezen pauselijke interventie. De Italiaansche ministers van handel en van openbare werken zijn te Parijs aange komen om te ondrhandelen over een regeling voor den doorvoer door Frankrijk van Itali aansche vruchten voor Engeland. In Canada zal van re^eeringswege een stelselmatige, krachtige poging worden ge daan om onverwijld de 130.000 man bijeen te brengen, die noodig zijn om tot de be loofde 500.000 te komen. Te Belfast hebben' Zaterdag een 30.000 vrouwen deelgenomen aan een optocht, die een betooging was voor een verbod van drankverkoop in Engeland gedurende den oorlog. Drie Belgen, die zich zonder verlof hadden verwijderd van de munitiefabriek waar zij werkt enen uit Engeland weg wil den, zijn in het politiehof van de Theems veroordeeld tot ieder vier maanden tucht huisstraf. Naaa de Kölnische Zeitung meldt, zijn er tusschen Duitschland en Frankrijk onder handeling engaande om zooveel mogelijk naverwante krijgsgevangenen bij elkaar te brengen. De meeste Dultsche spoorwegdirecties geven in verband met het papiergebrek voor den aanstaanden winter dienst geen nieuwe dienstregelingen uit. 'De bestaande zomer- dienstregelingen worden door middel van verbeterbladen gewijzigd. Den gewezen Engelschen minister van marine Winston Churchill, thans majoor bij de territoriale reserve geworden, komt vol gens minister Lloyd George meer dan iemand anders de eer toe voor de uitvinding der rijdende forten. De Ehiitsche Keizer schonk den kroon prins het eikenloof hij de Grde Pour le Me rite. Een Duitsch koopman Is te Straats burg tot straf veroordeeld, omdat hij in een spoortrein bad verteld, dat de onderzeeboo ten van het type Deutschland enkel gebouwd worden om den Duitschen Keizer en den Kroonprins later in de gelegenheid te stellen naar de Vereenigde -Staten te vluchten. Een ministerieel besluit machtigt Bel gen, die na 1886 zij ngeobren en ongeschikt zijn voor den gewapenden dienst, zich te la ten inschrijven als autobestuurder of motor fietsrijder, indien zij er toe bekwaam zijn. Het Engelsche blad de Labour Leader is niet verboden, maar het mag niet naar hel vasteland worden uitgevoerd, omdat de Duitschers zooveel uit dat blad haalden! Het wrak van dé verbrande Zeppelin wordt in de volgende week te Londen ten toon gesteld. De vlieger Robinson kreeg 12000 voor het vernielen van het lucht schip. MINDER HARING NAAR DUISCHLAND. Men meldt uit Berlijn aan het „Hollandsch Nieuwsbureau" In het begin van Augustus was de aanvoer van haring nog bevredigend, zoodat alles wat het leger en de particuliere handel noo dig hadden, gemakkelijk geleverd kon wor den. Een geregelde verdeeling v^n over heidswege was daarom nog niet noodig. In- tusschen zijn tengevolge van de Engelsche maatregelen, de aanvoeren uit Noorwegen en Nederland aanmerkelijk verminderd en is een verdeeling door het militaire departement van levensmiddelen thans noodzakelijk ge worden. Nadat het leger is voorzien, blijft nog voldoende over voor de civiele bevol king, al is het rantsoen ook kléiner gewor den. BINNENLAND EERSTE KAMER. Voorzitter J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Na opening der vergadering deed de grif fier voorlezing van het kon. besluit waarbij de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst voor den duur der huidige zitting benoemd wordt tot voorzitter der Eerste Kamer. De geloofsbrieven werden door een com missie nagezien en in orde bevonden, om het gekozen lid J. J. G. baron van Voorst tot Voorst voor Zuid-Holland toe te laten. Al dus werd besloten. Ingekomen waren verder de geloofsbrieven van de leden door de Provinciale Staten der verschillende provincies bij de periodieke ver kiezingen gekozen; zij werden gesteld in han den van een tweetal commissies. In de ver gadering van heden> zal daarover slag wor den uitgebracht. TWEEDE KAMER. Voorzitter T. Lieftinck. Na het welkom van den Voorzitter werd de Staatsbegrooting aangeboden voor 1918 met de bijbehoorende Millioenen-nota Daarna was aan de orde een nominatie voor het voorzitterschap. Op de eerste candidaat, de heer Mr. H. Goeman Borgesius vielen* 48 stemmen. Op den heer Duijs 1 stem, op den heer De Savornin Lohman 1 stem, op den heer Mr. Ter Spill 1 stem, op den heer De Geer 6 stemmen, op den heer Kleerekooper 1 stem, op den heer Lieftinck 1 stem en 20 blan co. Eerste candidaat werd mr. H. Goeman Borgesius. Tweede candidaat. Uitgebracht werden 80 stemmen. Op den heer J. H. Schaper 48, op den heer Ruys de Beerenbrouck 3, op den heer De Geer 4, op den heer De Savornin Lohman 1, op den heer Loeff 1 en 23 blanco stemmen. Tweede candidaat werd dus de heer J. H. Schaper Derde candidaat. Uitgebracht werden 76 stemmen. Op den heer Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck 58, op den heer Loeff 3, op den heer Kolkman 1 en 13 blanco stemmen. Derde candidaat werd dus jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Deze nominatie zal aan de Koningin wor den aangeboden door de leden van het stem bureau en de heeren Patijn, de Geer, Van Wijnbergen en Drion. De vergadering werd verdaagd tot heden middag 3 uur. UIT DE STAATSBEGROOTING. De minister van financiën heeft de Staats begrooting en een nota betreffende 's lands financiën bij de Tweede Kamer ingediend. Omtrent de vermoedelijke uitkomst van het dienstjaar 1916 kan nog niets zekers gezegd worden, doordat er nog verschillende sup- pletoire aanvragen zijn. Voor den dienst 1917 raamt de minister de uitgaven op 300.388.515.14, waarvan buitengewoon 36.804.410. Als crisisuiiga- ven komt een bedrag van 1.959.000 op de begrooting voor, die in totaal 19.316.11.99s hooger is dan 1916. Duur papier, drukwerk en grondstoffen voor den arbeid in rijkswerk inrichtingen en gevangenissen en verschillen de tractementsverhoogingen hebben daarin een belangrijk aandeel. Voor hoofdstuk I der Staatsbegrooting (huis der Koningin) wordt evenveel gevraagd als voor 1916, voor hoofdstuk II (hooge col leges van staat, enz.) 12.562.50 meer. Voor hoogere uitgaven voor de Staten-Generaal is geraamd 13.325. Voor dit en de andere hoofdstukken der Staatsbegrooting is gere kend op uitkeering van de tweede helft van de oorspronkelijk voor 1915 op de begroo ting gebrachte, doch wegens de ingetreden buitengewone omstandigheden teruggenomen gelden voor lotsverbetering van de lagere 'itenaren en beambten. Ei 1916 werd de eerste helft dier gelden toegestaan. In 1917 zullen tevens de periodieke verhoogingen worden toegekend. Voor buitenlandsche zaken wordt 77.765.80 méér gevraagd dan voor 1916 was toegestaan. Het representatiegeld voor den minister van buitenlandsche zaken wordt verhoogd met 6000. Verschillende gezan ten en consulaire ambtenaren krijgen hoogere verblijfskosten. Hoofstuk IV (justitie) is 393.803.75 hoo ger geraamd dan voor 1916 is toegestaan. Het tractement der rijksveldwachters zal worden gebracht op 800 met 2 verhoogin gen van 50 na 6 en 10 jaren dienst; briga diers bij de rijksveldwacht krijgen een aan- vangsalaris van 1000, brigadier-majoors ƒ1100. Voor binnenlgndsche zaken zijn de uitga ven 1.657.454 hooger geschat dan in 1916. Voor bijdragen aan gemeenten en bijzondere scholen in de kosten van het lager onderwijs is 530.000 meer geraamd, voor het vakon derwijs 169.000 méér. Voor het instellen van een hoogleeraarsambt voor het Japansch aan de universiteit te Leiden wordt 4000 gevraagd. Voor den Drommedaristoren te Enkhuizen is opnieuw een bedrag op de be grooting gebracht. Voor onderhoud van rijksmonumenten wordt 10.000 meer aan gevraagd. Evenmin als ten vorigen jare zal de minister overgaan tot de nieuwe wijze van subsidieeren van openbare leeszalen, zooals hij oorspronkelijk voor 1915 in uitzicht had gésteld, doch welke door de tijdsomstandig heden niet kon worden uitgevoerd. In hoofdstuk VI (marine) wordt uitgetrok ken voor den bouw van een kruiser, zes on derzeebooten en een mijnenlegger 6 800.000. Voor de voortzetting van den bouw van twee kruisers, vier torpedobooten en 6 onderzee booten wordt aangevraagd 10.805.300. Van deze bedragen wordt een groot deel besteed voor Ned.-Indië, dat aan de middelen van Nederland teruggeeft 7.853.000, zoodat ten laste van de Staatsbegrooting blijft een be drag van 9.769.350. Ten behoeve van de vloot in Nederland wordt aangevraagd een bedrag van 600.000 als 1ste termijn voor den aanbouw van3 on derzeebooten en 1 mijnenlegger. Waar uit den thans woedenden oorlog zoo duidelijk is gebleken, welk een geducht wa pen de onderzeeboot is, vooral voor eene mo gendheid met beperkte, strijdkrachten ter zee, is de minister van oordeel, dat niet gewacht mag worden met versterking onzer onderzee- vloot. Voor het bouwen van een zweminrichting te Willemsoord wordt 75000 gevraagd, zijnde de helft van het totaal voor dat doel benoodigde bedrag. De minister meent dat de huidige oorlog heeft geleerd dat elke zee man moet kunnen zwemmen. Het eindcijfer van dit hoofdstuk is 12.640.414 hooger dan in 1916. Op den dienst van hoofdstuk Vlltr (financi en) wordt 3.247.820.69 minder aange vraagd. Voor hoofdstuk Vila (nationale schuld) wordt voor interesten enz. 1.131.778.75 meer gevraagd, voor amortisatie en pflossing 230.000 meer, voor onvoorziene uitgaven 25.000 meer. De voor hoofdstuk VIII (oorlog) opgemaak te begrooting is opgemaakt, alsof op 1 Ja nuari het leger weer op normale vredessterk- te zou zijn teruggebracht. Er zijn ook gelden uitgetrokken voor herhalingsoefeningen van militie en landweer, oefeningsreizen, kader oefeningen, enz., allemaal zaken die in 1917 niet tot uitvoering zullen komen. Voor de vermeerdering van den voorraad patronen behoeven geen gelden meer te wor den aangevraagd, daar de voorraden reeds groot genoeg zijn of binnenkort worden. In het belang van de voorziening van ons leger van paarden wil de minister de rijpaar denfokkerij bevorderen. Voor aankoop van fokmateriaal is een bedrag op de begrooting gebracht. De paarden zullen aan fokkers worden verkocht', zoodat een groot deel van dit bedrag in de schatkist terugkomt. Voor waterstaat worden de uitgaven ge raamd op 1.328.012.19 minder dan voor 1916. Voor verbetering van een hoofd voor de Pettener zeewering wordt 9000 ge vraagd, voor voortzetting van de bestorting en bezinking van de Heldersche zeewering 60.000; voor de voorziening in de verde diging van Noord-Hollands Noordzeekust tusschen de Heldersche en Hondsbossche zee wering 12.000. In de memorie van toelichting wordt ge zegd, dat het wenschelijk is gebleken om de in 1913 over het Noordhollandsch Kanaal gebouwde draaibrug nabij Schoorldam, wel ke tevens tramwegbrug in de Kjn Alkmaar Schagen is, te voorzien van electrische bewe gingstoestellen. Ook voor verbetering van den rijksweg AlkmaarNieuwediep is een post uitgetrokken. Voor hoofdstuk X (landbouw) wordt 5.912.402 meer geraamd dan voor 1916 is toegestaan. Voor koloniën wordt 760.923.85 meer ge raamd. Als post voor onvoorziene uitgaven raamt de minister 50.000. WAT DE PERS ZEGT OVtR DE TROONREDE. N. Rott. Ct. (vrij-lib.). „Geen mensch zal hebben verwacht, dat in deze troonrede nog iets verrassend nieuws zou worden aangekon digd^'. „De regeering had in het licht kunnen stel len, dat al de groote wetsontwerpen, die zij bij de volksvertegenwoordiging aanhangig heeft, in en door den oorlog dubbel zoo drin gend waren geworden, zal ons land niet van den vrede nog meer schade ondervinden, dan van den oorlog zelf" Haagsche Nieuwe Courant (vrij-lib.) „Naar toon en woordenkeus te oordeelen, meer bezorgd dan een jaar geleden zijn Ko ningin en Regeering". „Het schijnt helaas niet meer zoo waar als een jaar geleden, dat onze vaste wil om zelfstandig en onzijdig te blijven, alom wordt gewaardeerd1". „Voor de Kamer van 1913 zal het laatste zittingjaar het proefjaar zijn". Het Handelsblad (lib.): „Over het geheel een troonrede, die haar belang ontleent aan de gelukkige feiten, waarop in dezen zwaren tijd gewezen kan worden, niet aan nieuwe me- dedeelingen die gedaan konden worden". Het Vaderland (Unie-lib.)„Ons Parlement overwege wel, dat mislukking van deze Grondwetsherziening niet alleen tot groote schade zou zijn voor ons land, maar ook zijn prestige ernstig zou verzwakken. Waar een groot gedeelte der liberale pers voorshands maar de geschiedenis geeft tenminste dezen troost dat hoe dichter eene Grondwetsherzie ning in het zicht komt, de wijsheid crescendo gaat als parool heeft alles veel beter te we ten dan Cort van der Linden, is naar onze bescheiden meening de liberale partij in het Parlement er meer dan ooit op aangewezen door zelfbeperking en door enkel te rekenen met het landsbelang, het groote werk voor al le kans van giislukking, te vrijwaren". Nieuws van den Dag (Vrijz)„geen staatsstuk, dat nog jaren in herinnering zal blijven". „Na dit Koninklijke woord (over de hand having van onze rechten) niet veel meer dan algemeenheden, die de Koningin in den mond werden gelegd". „Zulke banaliteiten (als over de kwestie der volksvoeding, op een moment dat de natie het verlossende woord van een organisator verwacht, teekenen den toestand. Het Volk (soc.-dem.)„De meeste voldoe ning zal stellig algemeen geven de mededee- ling, dat opnieuw de mogelijkheid wordt over wogen om den druk der mobilisatie te verlich ten". De Maasbode (R. Kath.): „Als de regee ring eens even goed was als haar Troonrede, dan was er reden tot algemeene voldaanheid". „Thans echter geeft ons de werkelijkheid, welke aan het staatsstuk zoo weinig beant woordt, veel te denken". Het Centrum (R. Kath.)„Als geheel een sobere Troonrede. Zij schijnt in 't kort te wil len zeggen', dat zoolang de groote oorlog duurt, Nederland waakzaam moet blijven, om zijn onzijdigheid en zelfstandigheid te hand haven en te voorzien in de offers, door den obnormalen toestand aan zijn economisch le ven' en zijn financiën gesteld. Al het overige komt daarbij op de tweede plaats." De Tijd (R. Kath.)„In een officieel stuk als de 1 roonrede had een zoo gewichtige on derneming, als een Grondwetsherziening is, toch wel vermelding verdiend Het Huisgezin (R. Kath.). „De politieke verdeeldheid heeft thans, waar de onafhanke lijkheid van ons land de inzet is, te zwijgen, en eendrachtig hebben wij ons te scharen om de Koningin, die, van wat kleur en richting het ministerie zij, de eenheid en eensgezind heid van; het land tegenover het buitenland op zoo treffende wijze verzinnebeeldt" De Standaard (anti-rev.)„De Troonrede droeg een ernstiger karakter dan die van het voorafgaande jaar". Zoo spreekt van zelf het Koninklijk woord' niet, zoo er niet een wolkje aan de lucht is." „Haast zou men vragen, is het niet of de Regeering zelve gevoeld heeft, dat het bij zoo gespannen, ten deele zelfs drei genden internationalen tóestand, toch eigen lijk niet aangaat, thans juist aan de funda- mentstukken van ons Staatsgebouw te gaan rammelen". De Rotterdammer (A. R.): „Den inhoud van de Troonrede kunnen we het best aldus karakteriseerenEen onbedoeld, maar vernie tigend protest tegen het Kabinet, dat te kwa der ure het bestand verbrak". De Nederlander (Chris.-Hist.) „Hier klinkt het Je maintienarai in den kloeken en onversaagden toon der Oranjes ons tegen, en niet alleen ons, maar een ieder die het zou onderstaan onze onafhankelijk heid te bedreigen. Deze toon zal weerklank vinden in het hart van ieder Nederlander, dien het niet onverschillig is welke taal hij spreekt, onder welke wet hij leeft, door wel ken vorst hij geregeerd wordt; deze toon komt op uit het hart van een volk dat in den strijd om de vrijheid tot een nationale een heid, gelijk het ijzer in het vuur tot staal, is gesmeed. „Geve God dat het mogelijk blijve ons land bij den vrede te bewaren, en moge de volgen de troonrede niet alleen gewagen kunnen van onze vriendschappelijke betrekkingen met al le mogendheden, maar ook van herstel dier betrekkingen tusschen de thans oorlogvoeren de naties. „Dat Nederland daartoe iets zal kunnen bijdragen, blijven wij hopen, ook al wordt iedere zinspeling daarop in het jongste staatsstuk dan ook ten eenenmale gemist, het geen velen met leedwezen zullen constatee- ren." DE CRISIS-UITGAVEN. Blijkens een officieele voorloopige bereke ning der crisisuitgaven ten laste van den Staat gedurende het tijdvak van 30 juli 1914 tot 31 Juli 1916, komt er voor rekening van de crisis 415.500.000. - Hierbij dient echter gevoegd te worden: a. hetgeen bereids door de belastingschul digen, speciaal voor de crisis, is opgebracht (inkomstén van het Leeningfonds 1914, voor zoover niet gebezigd voor rentebetalen) 20,500,000; b. het bedrag der uitgaven, welke reeds gedaan, doch nog niet betaald zijn, welk be drag is te ramen op 10.000.000. Totaal crisis-uitgaven 446.000.000. ONLUSTEN OP DJAMBI. (Officieel). Bij een aanval op Bangko door ongeveer 1500 opstandelingen, welke werd afgeslagen, zijn 40 hunner gesneuveld. In Korintji heerscht rust. De Tel. verneemt uit Weltevreden: De regenten van Tjamba op Celebes: Tan- ralili en Polombankeeng zijn geyankelijk naar Soerabaja gebracht in afwachting van hun verbanning. Zij waren niet meer te vertrouwen en stonden in verbinding met troepen oproerlingen. Hr. Mr. .Koningin Regentes," die te Djambi gestationeerd is, heeft twee stoom- barkassen met mitrailleurs bewapend, de ri vier opgezonden. DE SULTAN VAN DJOKJAKARTA. (Officieel). Blijkens een uit Nederlandsch Inaië ontvangen telegram heeft de gouver neur-generaal van Ned.-Indië een adjudant naar Djokjakarta gezonden, teneinde den Sultan, die dezer dagen 80 jaar wordt, ge luk te wenschen en hem waardeering te be* tuigen voor zijn medewerking bij de hervor ming der Vorstenlandsche toestanden. Gemengd nieuws. VAN URK ONTSNAPT. We ontleenen het volgende aan „De Tel.": De Fransche officieren, op Urk geïnter neerd, zijn ontsnapt en moeten op dit oogen- blik reeds in hun vaderland aangekomen zijn. De ontvluchting was mogelijk geworden, doordat de officieren den commandant het gedrukt formulier voor hun verlof in handen speelden met de toevoeging op dat stuk van het woordje Que, zoodat de redactie van het formulier nu luidde; „verbindt zich op zijn eerewoord, geen enkele poging tot ont vluchting te ondernemen, noch een ontvluch ting voor te bereiden, noch iemand anders te helpen ontvluchten, DAN tijdens den duur van ait verlof. Daar zij thans bij middel van een nage maakt document in vrijheid geraakt zijn, dan moet zulks beschouwd worden net op dezelf de manier als hadden ze zich van een nage- maakten sleutel bediend. Op 't oogenblik is op Urk nog slechts één geïnterneerd officier: een Engelschman, die halsstarrig zijn eerewoord blijft weigeren. Al de Belgen zijn vertrokken, wijl hun re geering hun formeel verboden heeft te ont vluchten en er hun dus niets anders overbleef dan hun woord maar te verpanden. HEEMSCHUT. Aan Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land werd, naar ons wordt medegedeeld, het volgende adres gezonden: „Het Bestuur van den Bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland ver nam, dat de boomen langs den dijk te Dur- gerdam thans worden omgehakt. Daar het verdwijnen dier boomen het dorp van zijn schoonheid berooft, en die boomen aan den dijk, waarlangs zij staan, geen schade toe brengen immers bij den watersnood van Januari dezes paars werd de dijk alleen ver nield ter plaatse, waar geen boomen stonden, verzoekte het Bestuur voornoemd Uw colle ge dringend, het verder omhakken der boo men niet te doen plaats vinden. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1