DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 22% Honderd en achttiende jaargang. 1918 Abonaementsprijs per 3 maroden f 1.—, fi. p. post f 1.25. Advertentlepriis^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. I DONDERDAG 21 SEPTEMBER. JAUIA. I, Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 21 September. Van den Balkan komen heden de belang rijkste berichten. In het Westen, waar het he vig blijft regenen, en waar de Duitschers te vergeefs trachtten terrein op de Franschen 'en Engelschen te hernemen, kwamen geen ge beurtenissen van beteekenis voor en aan het Italiaansch-Oostenrijksche front evenmin. Ook het noorden en midden van het oostelij ke front leverden niets bijzonders op, maar over het zuidelijke deel valt een en ander te vermelden. In de besneeuwde Karpathen le verden Russische aanvallen enkele voordee- len op. Daarentegen werden de Roemenen in Zevenburgen teruggeworpen over een twee tal passen in de buurt van Hermannstadt. Het leger van veldmaarschalk von Mackensen in de Dobroedsja maakt melding van hevige ge vechten met wisselende krijgskansen en be richt, dat de tegenstander met snel aange brachte versterkingen hardnekkigen tègen- stand biedt. Hieruit blijkt ten overvloede, dat de Russen en Roemenen lang niet zoo beslis send zijn verslagen, als de veldmaarschalk heeft willen doen voorkomen. Onwillekeurig brengt men de gebeurtenissen bij en in Roe menië met elkaar in verband. De Roemenen hebben hun Zevenburgsche plannen voorloo- pig moeten laten varen om in de Dobroedsja met kracht tegenstand te kunnen bieden. Niet onwaarschijnlijk worden ook de Russen in hun plannen gedwarsboomd door den Duitsch-Èulgaarschen opmarsch in Roeme nië. Daarentegen is het entente-offensief van het zuiden uit in Macedonië tot dusverre van weinig invloed gebleken. Bij de bezetting van Fiorina blijft het voorloopig en alleen de Serviërs kunnen nieuwe vorderingen melden: zij hebben ten noorden van het meer van Os- trowo heuvel 2525, die een hooge, sterke stelling der Bulgaren was, veroverd. Volgens Reuter-berichten heeft Griekenland een zeer scherpe nota gericht tot Duitsch- land, waarin de onmiddellijke vrijlating van het garnizoen van Kawalla wordt geëischt, onder het geven van den waarborg, dat deze troepen na hun terdgkeer niet in dienst der entente zullen worden gesteld. Reuter voegt er aan toe, dat deze nota vrijwel als een ulti matum kan worden beschouwd. Het is moge lijk, dat de nota dit karakter inderdaad draagt. De gisteren vermelde uitlatingen van den Koning wezen op de mogelijkheid van een frontverandering, al heeft het nieuwe ka binet dan ook in de entente-landen een wei nig goede pers. Men dient dus rekening te houden met de mogelijkheid, dat de Koning en de staatsman Venizelos elkaar gevonden hebben op de plaats, welke naar den oorlog leidt. Maar aan den anderen kant is het ook mogelijk, dat Reuter de nota extra scherp schetst, dat Griekenland een papieren protest zendt omdat dit nu eenmaal moet, maar zelf ten volle overtuigd is, dat dit niemendal baat. Hoevele dergelijke nota's heeft Griekenland in het bijzonder wel niet verzonden Het treft al zeer bijzonder, dat op hetzelfde oogenblik wordt gemeld, dat Griekenland en Duitschland zijn overeen gekomen een onzij dige zóne af te bakenen, voorbij welke de Duitsche en Bulgaarsche troepen niet zullen oprukken en welker bewaking aan Grieksche troepen is toevertrouwd. Eigenaardig is het ook, dat de Italiaansche pers op dit oogenblik zich beijvert om te doen uitkomen dat Griekenlands hulp thans niets meer beteekent en dat men dit land nu beter buiten spel kan laten. Hoe het zij, spoedig zal wel blijken, of Griekenland thans inderdaad een beslissing heeft genomen. E>e Fransche minister-president Briand heeft tot den socialist Brizon op indrukwek kende wijze in de Kamer gezegd, dat er nu niet over vrede moet worden gesproken, want dat de vrede, die thans te verkrijgen is, ver nederend en onteerend zou zijn. Ip de Engelsche pers vindt die verklaring levendigen weerklank. De Momingpost zegt, dat beide partijen alles er op gpzet hebben, zoodat zij moeten doorvechten totdat de een of de ander is verslagen. De Times sluit zich daarbij aan, en de Daily Telegraph schrijft in een artikel „niet over vrede praten" o. a.: „De vrede zal wellicht in zicht komen, wanneer Frankrijk bevrijd is van den indrin ger, Bulgarije buiten den oorlog gebracht is en dc weg naar het Oosten gesloten is voor Duitschland en Oostenrijk. Het eenige prin cipe, waaraan de geallieerden kunnen hande len is dat een niet-afdoende vrede een onver geeflijke misdaad zou zijn tegenover de doo- den, die voor ons het leven hebben gelaten." KORTE BERICHTEN. De geallieerde-viegers hebben Drama en Monastir met bommen beworpen. Reuter meldt, dat Griekenland aan Duitschland een zeer dringende nota zond, betreffende het garnizoen van Ravala, vra gende, dat dit onmiddellijk zal worden1 vrijge laten. Het geschil met de Engelsche spoorweg arbeiders is opgelost. Ze knjgen een toeslag van 3 per week, gevraagd was 6. In Riga begint de bevolking langzamer hand weer terug te keeren, in de laatste 6 maanden nam de bevolking met 50.000 inwo ners toe. Het Engelsche legerebricbt meldt voort- gezetten regen aan het Sommefront. Een Duitsche handelaar bracht een zeepsurrogaat in den handel, bestaande uit oude gramophoonplaten, soda en potasch. De verhouding tusschen arbeidende vrouwen en mannen te Berlijn is tijdens den oorlog precies omgekeerd. Voor den oorlog kwamen op 59 werkende mannen' 41 vrouwe lijke arbeiders, thans op 41 mannen 59 vrou wen1. In de Uongaarsche kamer is het lot van de Hongaarsche geïnterneerden in vijandelij ke staten besproken, het moet veel slechter fijn dan dat der gevangenen' in Hongarije. Aan Zwitserland werd hulde gebracht voor de edelmoedigheid en menschlievendheid bij het uitwisselen' van gevangenen. In Italië is 20 September de nationale feestdag, herdenking van de bezetting van Rome in den1 vrijheidsoorlog, geestdriftig ge vierd met toespraken, telegrammen van hulde en ridderordes. Het aantal dooden bi) de ramp te Que bec, waar de groote brugoverspanning, die op de peilers werd gehescben, in het water viel, is thans vastgesteld op 25; ook zijn er bijna evenveel gewonden BINNENLAND. EERSTE KAMER. Voorzitter: J. O. baron van Voorst tot Voorst. Door de afdeelingem werden1 benoemd, tot voorzitters de heeren Van Nierop, Van der Does de Willebois, 't Hoofd, Tjarda van Star- kenborch en Bavinck en tot onder-voorzitters, de heeren Laan, Verheyen, Michiels van Kes- senich, Van Landschot en Bosch van Oud- Amelisweerd In de Commissie van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede, zijn benoemd de heeren Kraus, De Vos van Steenwijk, Van der Maesen de Sombref, Van Holthe tot Ech ten en Staal. De Voorzitter deelde hierna nog mede, dat de Kamer op Donderdag 28 dezer 's morgens om 11 uur de financieele wetsontwerpen in de afdeelingieo' zal onderzoeken' en Woensdag 27 dezer 's avonds om 8% uur in openbare vergadering zal bijeenkomen. De Kamer ging hierna in de afdeelingen tot behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede; de openbare ver gadering werd verdaagd tot heden TWEEDE KAMER. De Griffier deed voorlezing van het kon. besluit, waarbij Mr. H. Goeman Borgesius is benoemd tot voorzitter van de Kamer. De tijdelijke voorzitter sprak den benoemde toe. Hij wenschte hem geluk met de benoe ming. Wij weten1 wat wij aan u hebben, aldus zeide hij, gij weet wat noodig is om de Kamer in het rechte spoor te houden. Veel zal van u gevergd worden in dit jaar. Wij hopen' dat het u gegeven' zal zijn de Kamer zóe te leiden, dat de beraadslaging zal leiden tot heil van het volk en' tot eendracht van het land. Ten slotte hoopte hij dat de Kamer den pre- siden zal willen' steunen in zijn arbeid en door vastheid zal willen meewerken' aan de vervul ling van de taak des Voorzitters. (Applaus). Mr. H. Goeman Borgesius nam den voor zitterzetel in en zeide, dat de Kamer vele en hoogst gewichtige werkzaamheden wachten. Dat zij de leden1 een aansporing om trouw de vergaderingen bij te wonen. De toeneming van de werkzaamheden 4rukt steeds meer de ver antwoordelijkheid van den Voorzitter. Spre ker hoopte, dat hem de kracht zou geschonken worden om de taak naar eisch te vervullen en dat het gelukken mag door gezamenlijk over leg veel goeds tot stand te brengen. Spreker dacht vooral aan de gedeeltelijke grondwets herziening, waarvan de eindverslagen gister avond werden rondgedeeld. Erkentelijk voor de benoeming en voor de woorden die de tij delijke voorzitter tot hem richtte, aanvaardde spreker het voorzitterschap. (Applaus). Ingekomen was bericht, dat mr. Schim van der Loeff, afgevaardigde voor Dordrecht, heeft opgehouden' lid der Kamer te zijn, we gens het aanvaarden van een gesalarieerde rijksbetrekking De heer Jannink bracht raport uit over het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Engels. De Com- misise adviseerde tot toelating. De heer Engels legde de vereischte eed en af en nam zitting. 'De vergadering werd verdaagd tot heden twaalf uur. DE ONRUST IND JAMBI, 'Het Handelsblad deel uit Soerabaja mede, dat de op standelingen in het treffen bij Bang ko ook 60 gewonden verloren. na bij Aan de Tel. wordt nog uit Batavia bericht: Majoor van der Linde bereikte den 14den Sept. Sarolangoen, dat geheel in vlammen opging. Kapitein Brasser, naar Bangko op- marcheerd, vond Ladangan verlaten. Bij Bangko werd een aanval van 1500 opstande lingen' afgeslagen. De colonne onder kapitein Van der Beeke, van de Westkust komend, be reikte Moerabongo. Verscheidene aanvoerders onderwierpen' zich vrijwillig. WAT DE KRANTEN ZEGGEN OVER DE MILLIOENEN-NOl A. Verschillende bladen bevatten een beschou wing over de door den minister van financiën ingediende zoogenaamde millioenen-nota. Het Handelsblad (lib.) wijst er op, dat de raming voor 1917 voor de gewone midde len nog geen 7% millioen hooger is dan voor 1916, terwijl in de eerste 8 maanden van dat jaar het 8/ia der raming reeds met 12.32 mil lioen is overtroffen.„De minister raamt dus 't accres voor het geheele volgende jaar nog 5 millioen lager dan de vermeerdering, die fei telijk reeds in het verstreken gedeelte van het loopende jaar heeft plaats gevonden, zoodat in werkelijkheid een vermindering van inkom sten wordt becijferd". „Intusschen heeft deze raming het gevolg dat thans reeds met stel ligheid kan worden voorspeld dat de uitkom sten) van het dienstjaar onder overigens nor male omstandigheden zeer veel beter zullen zijn dan geraamd wordt en' dat het tekort op geen stukken' na de raming van 21.5 millioen zal halen". De Nieuwe Courant (v. I.) juicht toe de voortvarendheid des ministers inzake de ver hooging van de marinebegrooting. Het blad noemt overdreven' de 10 opcenten, die de mi nister wil leggen op de inkomsten en vermo gensbelasting ter dekking van de vier milli oen, die er na de nieuwe belastingen nog over blijven en komt tot de conclusie dat die met de reeds geheven opcenten allicht zullen' lei den' tot verdubbeling van die belastingen. „Wij zouden zeggen, de Minister kan het met zijn geraamd tekort van 4 millioen dit maal gerust nog eer3 aanzien. Wij achten het zelfs niet geheel ondenkbaar dat de 10 opcen ten) moeten dienst doen als een bedreiginkje om de nieuwe belastingen er zóó spoedig door te drijven d'at de minister op haar provenu in het jaar 1917 rekenen kan." L)e N. R. Ct. (lib.): „De geheele opzet schijnt uit te gaan van de gedachte, dat men na den' oorlog niet anders zal hebben te doen, dan den draad der financiën, die op 1 Au gustus 1914 aan de handen van den minister van financiën ontglipte, maar weer op te vat ten, en dat dan alles weer aansluiten zal, zoo als het voor den oorlog geweest is. Maar dit wordt hoe langer hoe onwaarschijnlijker. De invloed van den oorlog op het economische le ven, d. w. dus zeggen1 op de financiën des lands, zal verre over het tijdperk van den oorlog heen gaan. Straks kon wel eens blijken dat men' zich met de thans in zwang gekomen splitsing van de begrooting in gewoon, buiten gewoon en crisisdienst zand in de oogen ge strooid heeft, en dat veel van wat nu als cri sisdienst wordt beschouwd langzamerhand normaal is geworden'. Dit geldt met name ten aanzien van dat gedeelte der gewone inkom sten, dat thans uit de crisisleeningen1 bijge past wordt. Er is in ons land de laatste jaren in sommige kringen veel verdiend, dooi wij vreezen zeer, dat na den' oorlog zal blijken, dat de oorlog de algemeene welvaart geens zins onaangetast heeft gelaten. Dan komt de terugslag, de oorlogswinsten1 vallen weg, en het zal duidelijk worden', dat men, door de gewone inkomsten te blijven ramen alsof er geen oorlog geweest was, die inkomsten steeds te hoog heeft begroot. Zoo zal de toekomst de last dragen". „Veel meer, dan op tijdelijke versterking van middelen, moet op de duurzame verhoo ging van gewone inkomsten het oog gericht blijven. Daar ligt het zwaartepunt van onze financieele politiek, ook in dezen crisistijd" De Maasbode (r. k.)„Onze nieuwsgierig heid wat wel de wetgever zal doen voor de financiën der gemeenten, wordt al evenmin bevredigd. Of, gelooft de Minister zelf niet hard aan die hulp, aan de gemeenten- te bie den? „Het Rijk heeft dan ook wel alle bestaande belastingbronnen zelf noodig". „In ieder geval is het tekort nog zoo gewel dig, dat de burgers in de eerste jaren aderla ting op aderlating geduldig zullen moeten verdragen". Het Centrum (r. k.)„De uitgaven mogen steeds toenemen, daartegenover staat het rui mere vloeien der middelen. De minister schijnt daarmede n'iet voldoende rekening te hebben gehouden". „Het vooruitzicht van al weer nieuwe opcenten is voor den1 belasting-betaler die toch al in menig geval zoo krap zit en sterk geknepen wordt tengevolge der buitenge wone tijdsomstandigheden verre van aan genaam". Gemengd nieuws. DE STREKEN DER GEÏNTERNEER DEN. Omtrent de wijze, waarop de vervalschte verklaring door de van Urk ontsnapte geïn terneerde Fransche officieren den comman dant in handen is gespeeld, verneemt het Handelsblad nader: Niet een door de geïnter neerden geteekende verklaring is den com mandant, die haar dan niet voldoende gele zen zou hebben, overhandigd, maar de ver klaringen, die de commandant gereed had liggen om die -door de geïnterneerden te la ten- onderteeeknen, zijn, terwij'l de comman dant even uit zijn kamer werd geroepen, ver wisseld en vervangen door de vervalschte. Deze zijn toen later, in tegenwoordigheid van een luitenant, door de geïnterneerden ge- teekend. Dat de tekst der verklaring toen niet meer werd overgelezen, is zeker zeer begrij pelijk. CACAOBOTER EN CACAOBOONEN. Het Handelsblad meldt, dat de partijen ca caoboter, die nog vrij waren, thans onder N. O. T.-verband zijn gebracht, waarvoor de N. O. T. aan de eigenaars een vergoeding heeft gegeven en dat binnen enkele dagen de vrij lating van de cacaoboonen zal plaats hebben. DE KISTDAM TE PURMEREND BEZWIJKT. Sedert eenigen tijd komt er werking in den grooten, door de gemeente Purmerend aan- gelegden kistdam van de groote schutsluis langs den Jaagweg, waar hij aansluit aan den spoordijk bij de brug over eht Noordhol- landsch Kanaal. Even voorbij de fabriek „Hollandia", zegt het Handelsblad, gaat de kistdam over' een lengte van eenige meters buitenwaarts over den kop, terwijl de inhoud van zand en klei daaruit verdwijnt. Kort bij de Spoorbrug doet zich een dergelijk ver schijnsel voor, doch daar begeeft zich door den geweldigen druk de schoeiing langs het Kanaal, die reeds belangrijk buitenwaarts is uitgeweken. WAT NIET IEDEREEN VAN DE POST WEET. Oogenschijnlijk is er van briefkaarten wei nig te vertellen, en tochI Bij ten minste 500 stuks, worden ook deze met naam en adres van den afzender koste loos bedrukt in den linker benedenhoek. Het is hier misschien de plaats er even op te wij zen dat deze wijze van bedrukken niet alleen goedkoop, maar ook practisch is. Velen toch gebruiken den bovenrand van briefkaart of enveloppe daarvoor en het gevolg is, vooral bij het machinaal stempelen der stukken ten postkantore, dat het bedrukte overstempeld wordt. Briefkaarten van 2 (verkeer binnen den be- stelkring) 3 (binnenland) en cent (bui tenland) zijn ook verkrijgbaar in pakjes van 10 stuks (blokvorm), gemakkelijk te bewaren. In strooken van 10 stuks (een groot gemak voor het beschrijven met de schrijfmachine) worden ze eveneens geleverd. Hoewel de met postzegels bedrukte stuk ken een opvoedend karakter bezitten, doordat de waarde ervan tot accuratesse noopt, is de mogelijkheid toch niet buiten gesloten, dat er een verknoeid wordt, dat er een na het be schrijven niet verzonden behoeft te worden, of dat er een door een of andere oorzaak (schijnbaar) waardeloos geworden is. Schijnbaar, want deze stukken kunnen met bijpassen van slechts cent aan het postkan toor geruild worden voor nieuwe exempla ren. PRACHTIG GESCHENK. Gisteren is de Openbare Leeszaal en Bibli otheek te Zwolle officieel geopend. De voor zitter der vereeniging, Ds. S. K. Bakkér, hield de openingsrede. Een woord van dank werd den heer Löhuis gebracht voor de vor stelijke gift, door hem geschonken aan de ver eeniging n.l. het prachtige gebouw waar de vereeniging thans is ondergebracht. De bur gemeester, de heer Mr. I. A. van Royen, bracht hulde aan den heer Löhuis voor het geen hij voor de stad zijner inwoning gedaan heeft. Spr. teekende den daad als een daad van echten burgerzin. De Leeszaal bestaat uit een breede suite en serre de bestuurskamer, de woning van den congierge en de boekbinderij bevinden zich op de tweede 'verdieping. De bibliotheek is in ruime zijkamers ondergebracht, terwijl achter de leeszaal zich een fraaie beschutte tuin bevindt. UIT SCHAGEN. Uitslag der Rijks Hengstenkeuringgen op 20 September alhier whouden. Aangegeven 12 stuks. Goedgekeurd: Edelman van C. Schoorl, Harenkarspel; Architect van C. Geerligs, An na Paulowna; Claurel Hal van J. Smit, Spanbroek; Gantinus van J. van der Horst, Utrecht; Maitrank van J. Zwart, Alkmaar; Voltigeur van D. Aartman, Hoogwoud; Ma nuel van N. Commandeur, Baarsdorpermeer; Archibald van C. Stoop, Wogmeer-Spierdijk. Afgekeurd: Telegraaf van S. Biersteker, Koegras; Alfred der Dikke van Turicum van K. Bürkli, Houtrijk en Polanen. Niet opgekomen: Lodewijk van G. Schoorl, Harenkarspel; Sultan XV van P. Cz. Boekei, Schagen. Keuringscommissie voor exterieur nant-kolonel Gooszen, den Haag, H. Uithuizermeeden en G. Costermans, voor adem: van Lent, Tiel, deVries, bommel, Buckly, Rotterdam. UIT STOMPETOREN. De door de Gymnastiekvereeniging waarts", gedane uitnoodiging per advertentie aan jongens en meisjes om deel te nem-en aan een op te richten cursus is met succes be kroond De belangtelling is van dien' aard dat den 27 dezer de lessen onder leiding van den heer H Vermeulen van Alkmaar een aanvang luite- Welt, Eist; Zalt- „Voor- zullen nemen, terwijl de gelegenheid om zich aan te melden als lid tpt dien datum blijft opengesteld KORTE BERICHTEN. Een groote groep stoomschoenfabrikan- ten heeft besloten, een stoomlederfabriek te bouwen te Waalwij k of te Dongen. Dit be sluit is genomen naar aanleiding van de bui tengewoon hooge 'lederprijzen. Gisteren werd brand ontdekt in de hooi en stroo-vet opslagplaats der firma H. Jan sen en Co. te Schiedam. Vermoedelijk is hooi- broei oorzaak van den brand. Dinsdagavond is op het établissement van de 'firma L. Smit en Zoon te Kinderdijk de 40-jarige J. S. door een zwaren ijzeren schüifbak, welke uit een kraan, ter hoogte van 5 meter viel, op het hoofd getroffen. De landstormlichting 1911 gaat op 26 dezer van de dépots naar de landweerbatal jons. In Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht ge brek aan veldarbeiders, tengevolge .van de vele werklieden die in de vlas-industrie zijn gegaan. De stoomschepen „Gphir" en Sindoro", en de „koningin der Nederlanden", van Ned. Oost-Indië naar hier komende, hebben de mail op last der Britsche autoriteit te Fal mouth moeten lossen. De stroocartonfabriek „Albion" te Ou- de-Pekela, die sedert Juli 1915 stop heeft ge staan, is Dinsdag weer in werking gesteld. Eèn machinist der N.B.D.S., die reeds langen tijd onder verdenking stond van te smokkelen, werd te Gennep op heeterdaad be trapt. Verborgen onder de steenkolen kwam nu te voorschijn groote hoeveelheden cacao, koffie, olie en vet In verband met de Distributiewet zal de gemeente N ieuw-Lekker land een leening van 10,000 sluiten. Gisteren is in de rijksvischhallen te IJmuiden de officieele inkoop van versche visch voor Engeland begonnen. Er werden hooge prijzen besteed. Door de Zaandamsche politie is een Amsterdammer aangehouden die op een fiets zonder licht reed. Bij onderzoek bleken de fiets en het pak kleeren, dat hij bij zich had, door inbraak ontvreemd te zijn ten nadeele van iemand te Zaandijk In het „Volksbelang" te Haarlem is Dinsdagmiddag een bijententoonstelling ge opend, georganiseerd door de Haarlemsche afdeeling van de Ned. Vereeniging tot bevor dering van bijenteelt. In een gehouden vergadering van brand- stoffenwerkers van de Steenkolen-handel maatschappij „Amsterdam" te Amsterdam is besloten de heerschende staking op te heffen. Te Lobith is de smokkelaar Van P. door hulpkommiezen aangeschoten en ernstig ge wond. Ten nadeele van den veehouder Bruide gom, wonende aan de Kruislaan te Water graafsmeer, zijn 35 kippen ontvreemd. De vier te Murwerwoude (Fr.) werken de groen ten drogerij en zijn op last der regee ring stopgezet. J— Het levensmiddelenbureau te Delft heeft aan den Minister van Landbouw telegrafisch medegedeeld, dat indien de voorgestelde re geling der melkvoorziening niet gewijzigd wordt, in den komenden winter de voorzie ning van volle-melk alhier zeer bemoeilijkt zal worden en de distributie van afgeroomde en gekarnde melk, zoo noodzakelijk voor de minvermogenden, waarschijnlijk uitgesloten zal zijn. In den nacht van 19 op 20 September j.l. ontstond op het „Roode Zand" te Rotter dam een vechtpartij tusschen de politie en burgers. Een koetsier en een varensgezel kre gen sabelhouwen over het hoofd, terwijl een agent van politie twee messteken in de rech terhand opliep. WONDEREN DER CHIRURGIE. Eeni medewerker van de „Daily Mail" geeft eene beschrijving van het werk der moderne chirurgen? tot herstel van verminkte lichaams- deelen. „De geneesheer, die aan het hoofd van een dier barakken staat, is specialiteit in de plas tische chirurgie van het hoofd, in welke speci ale branche de Engelschen veel hebben ge leerd van de Franschen en Amerikanen. Hij werkt samen met een tandheelkundig opera teur, wiens taak het is, de beenige deelen te leveren'. De werkwijze is in het kort deze: Eerst wordt van ieder geval photografisch een ge wone X-opname gemaakt, waardoor de aard der misvorming nauwkeurig kan worden vast gesteld. Dan wordt er ook nog een pasteltee- kening van den patient gemaakt, want een der leden1 van het medisch personeel is een uitste kend teekenaar. Bij de operatieve behandeling moet vooral op één ding gelet worden. Binnen zekere gren zen in hét menschelijk lichaam kan been door been, spier door spier en huid door huid ver vangen worden. Het been vormt het raam werk, de spier een opvulling en de huid een beschermend bedeksel en' nu bestaat de kunst, f van den chirurg daarin, dat hij tot aanvul ling van het een of ander verminkte deel, stuk jes been, spier en' huid van den patient weg neemt uit andlere deelen1 des lichaams waar die betrekkelijk gemist kunnen worden, om er onmisbare deelen van op te bouwen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1