DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TabakJ. R. Keuss. Kermis te Bergen. t.0. It tl de electrisch omhoog gaande riemen, ISo. 234 Honderd en achttiende jaargang. 1916 VRIJDAG 22 SEPTEMBER. flhnnnftfflnntgBTi]. pg, 3 11.-, (i.p.postf 1.25. Mïertentleprilsmct p. regel, groote lettere naar plaatsmimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Hanttirukkeril v.h. HERffls. COSIER ZOON, ïoordam C 9. telefnr. 3. VA UIA. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. r i» n ALKMAAR, 22 September. Het belangrijkste bericht van heden is het legerbericht van veldmaarschalk von Macken- sen, meldende, dat de strijd in de Dobroedsja tot staan is gekomen. Een enkel blad heeft dit vertaald door „tot stilstand". Dit lijkt ons niet juist. Bij vroegere gelegenheden bleek de mededeeling in een Duitsch stafbericht, dat een slag tot staan was gekomen de beteekenis te hebben, dat geen der partijen een beslis send voordeel had behaald, doch dat er ver der gevochten werd. Op grond hiervan mo gen we aannemen, dat ook in de Dobroedsja de strijd niet is gestaakt, doch voortgezet wordt, al houden de partijen elkaar ook in evenwicht. Men kent het verloop van dezen strijd. Het leger der midden-mogendheden be gon een snellen opmarsch, waarvoor de Roe menen en Russen moesten wijken. Juist een week geleden, kwam het telegram van den Keizer aan de Keizerin, meldende, dat veld maarschalk von Mackensen een beslissende overwinning had behaald. Wij hebben daar bij dadelijk aangeteekend, dat er herhaaldelijk beslissende overwinningen waren aangekon digd „welker beslissende beteekenis achterna slechts een tijdelijk karakter bleek te dragen, doordat de tegenpartij door succesvol optre den in een volgend stadium haar weer onge daan wist te maken". De juistheid van deze opmerking wordt thans bevestigd. De Russen en Roemenen zijn teruggetrokken in goede orde en hebben stel lingen .ingenomen, waarin zij zich thans, dank zij inderhaast aangerukte versterkingen, kunnen handhaven. Op het oogenblik is dus de belangrijke linie ConstanzaCemavoda voor de middenmogendheden versperd zij zouden die linie hebben kunnen bezetten, wanneer hun tegenstanders inderdaad beslis send verslagen waren. Van veel belang is het, hoe het krijgsbedrijf zich hier nu verder ont wikkelt. Het is mogelijk, dat het leger der middenmogendheden erin slaagt den tegen stand van de andere partij te breken. Maar evenzeer is het denkbaar dat die andere partij uit de verdediging tot den aanval overgaat en dat de middenmogendheden het door hen be zette terrein en daardoor hun aanvankelijk behaald voordeel weer moeten prijsgeven Niet alleen natuurlijk aan de zeekust, maar ook westelijker aan den Donau. Het zal er nu vooral op aankomen, 'welke der beide partijen het snelst de grootste ver sterkingen kan laten aanrukken. Geven ze elkaar in dit opzicht niets toe, dan ontstaat de toestand van evenwicht, die den positie- krijg tengevolge heeft. Inmiddels heeft de aanval in de Dobroedsja het voordeel gehad, dat het dreigende gevaar van een Roemeenschen inval in Zevenbergen is afgewend. De middenmogendheden zijn er in geslaagd, de grensbeuvels van den Vulkan pas weer te bezetten. Misschien echter zullen de bordjes ook daar weer worden verhangen, wanneer tenminste de Roemenen in staat zijn, de troepen, welke zij vandaar naar de Do broedsja hebben gebracht, opnieuw in dienst van hun nationale wenschen te stellen. Er zijn dus nog allerlei verrassingen op het Balkan-front mogelijk. Van de Grieksche verrassing is niets na ders bekend geworden. Alleen dat de direc teur-generaal van buitenlandsche zaken in Griekenland den Engelschen gezant in tegen woordigheid van diens Russischen collega de verzekering heeft gegeven, dat het nieuwe mi nisterie een zakenkabinet is en dat eventuee die ministers, die vóór het aanvaarden van hun portefeuille de entente aanvielen, en die, van wie het bekend is, dat zij pro-Duitsche neigingen hebben, uit hun ambt kunnen wor den ontheven I Hieruit zou men weer afleiden, dat Grie kenland zich met huid en haar op genade o ongenade aan de entente overgeeft. Des te meer treft het Engelsche bericht, volgens het welk Rusland heeft laten weten, dat het geen belangen in Griekenland heeft. Aan de Somme doen de Duitschers zeer krachtige tegenaanvallen. Maar over het alge meen brengen deze geen wijziging in den toestand. Kleinere voordeden mogen behou den blijven, grootere (zooals de herovering van Courcelette, van loopgraven tusschen Fiers en Martinpuich) gaan weer verloren Toch blijven Thiepval, Morval, Combles en Péronne nog maar steeds in Duitsche han den. In het Engelsche legerbericbt wordt zeer geklaagd over het slechte weer en den zwaren regenval, zoodat het slagveld een groote modderpoel is geworden, „maar daar krach tig wordt gewerkt aan den wegen-aanleg, verwacht men geen belemmeringen in den ge- regelden aanvoer van munitie en voorraden naar het front", zoo wordt gezegd. In het laatste Fransche legerbericht wordt verklaard, dat een Duitsche tegenaanval werd gedaan met het 18e korps, dat aan het Aisne- front was onttrokken en met de 214e divisie, die op weg naar Rusland teruggeroepen werd. In Galicië deden de Russen, aan de Stochod de Duitschers aanvallen. Van Russische zijde wordt opgemerkt, dat aan het Riga-front Turken zijn verschenen met Duitsche officieren en in Duitsche uitrus ting. DE AVIATIEK IN DEN STRIJD AAN DE SOMME. In de „Petitt Parisien" schrijft Georges Batault: „Bij een bezoek aan het front van de Som- me hebben mij verschillende zaken getroffen, welke een bewijs zijn van de groote vorderin gen van het Fransche leger in den tegenwoor- digen modernen oorlog. Langzamerhand ont wikkelde zich, na de noodzakelijkheid van een strijd op goed geluk, met de voorhanden zijnde middelen, een verstandige methode met een machtig materiaal. Men heeft den tegen stander het hoofd geboden en den strijd vol gehouden met de middelen, over welke men te oeschikken had, en die eigenlijk onvoldoende waren, tegenover de geweldige middelen door den zorgvuldigen voorbereider in het werk gesteld. Achter een onoverwinnelijke barrière, gevormd door den heldenmoed en de opofferings-gezindheid der Fransche sol daten jen door het genie van him chefs, heb ben Frankrijk en zijn Geallieerden de oor logsmachine opgesteld. Deze constructie is nog niet voltooidmaar zij vordert van dag tot dag en geeft de schoonste verwachtingen voor de overwinning in de naaste toekomst. Achter het front wordt het geaccidenteerde terrein tot op groote breedte bewerkt door duizende mannen. De wegen, waarover onop houdelijk de last-auto's af en aan rijden, worden verlegd, zoodat zij afloopen; men heeft een net van nieuwe wegen aangelegd; nieuwe spoorbanen doorsnijden het land in alle richtingen en vereenigen zich aan het front, zoodat een snelle verplaatsing der zwa re artillerie mogelijk is gemaakt. Er is over vloed van materieel en van munitie, de artil lerie doorloopt een gamma van alle calibers, van de 75 af tot aan het reusachtige geschut van 340 of de kanonnen van 400 Maar het nieuwste, het wonderlijkste ook in zijn gevolgen, dat is het meesterschap der Fransche aviatiek, welke onbestreden heerscht aan het uitspansel. Dit feit is meer dan eens vermeld gewordenvoor iemand, die langs het front reist, is dit/eer gemakkelijk waar te nemen. Men heeft slechts den blik omhoog te slaan en te kijken. Gedurende drie dagen heb ik geen enkele Duitsche vliegmachine gezien boven de Fransche linies, en de officieren en de soldaten, die ik ondervraagd heb, zeiden, dat dit gewoonlijk zoo was en dat men tegen woordig het aanwezig zijn van een Duitsche machine beschouwt als iets merkwaardigs en abnormaals lederen dag heb ik wel vijf en twintig Fransche „saucises" in de lucht gezien, ter wijl er zich nauwelijks twee of drie Duitsche aan den horizon vertoonden, ver achter de li nies. De Fransche vliegmachines, die zonder ophouden van het opgaan tot aan het onder gaan van de zon, de lucht doorkruisen, hou den de Duitsche „saucises" tegen, en schieten alle neer, die het toch willen beproevenel- ken dag strijden zij zelfs boven de Ehiitsche linies, alle toestellen, welke zij ontdekken, vervolgend, en alle, die zich op hun weg ver- toonen, in brand schietend, Deze overweldigende superioriteit hebben zij te danken aan den moed der vliegers en aan de uitstekende toestellen. Zij gebruiken een kleine biplaan, genaamd Bébé Nieu- port. Het is een meesterstuk der Fransche ge nie; het is de snelste, de stevigste, de meest buigzame machine, die op dit oogenblik be staat, en beter dan „Fokkers", Aviatiks", o Duitsche albatrossen. De Fransche constructeurs slapen niet in rii 's avonds. Het gevolg hiervan is, dat de Duit sche artillerie, zeer sterk en machtig aan het front der Somme, om zoo te zeggen niets kan uitrichtenvooral het zware geschut, waaraan de zich op de aarde bevindende observatiepos ten geen noemenswaardige aanwijzingen kun nen geven. Bij een aanval kan men nog met snelvuur werken, dat op korten afstand zijn doel raakt en vooral op een terrein, dat men te voren in oogenschouw heeft genomen. iMaar bij het vuren op batterijen, op verde digingswerken, op verbindingswegen of op treinen en colonnes, verkeert de Duitsche ar tillerie in een minder gunstige toestand. Daar zij niets ziet, is de Duitsche artillerie genoodzaakt zijn geschut te richten op de achterhoede van het Fransche front. Deze schoten kosten veel aan munitie en hebben slechts een matig resultaat. De Franschen echter, die wel zien en beter dan ze ooit gedaan hebben, schieten met een verschrikelijke juistheid en kunnen zich over tuigen van het resultaat van bijna elk schot; zij vernielen de werken en de loopgravenver hinderen den toevoer -der levensmiddelen en laten den vijand geen rust. DE NIEUWSTE ENGELSCHE OORLOGSMACHINE. De Times deelt een en ander mede over de nieuwe Engelsche land-dreadnoughts. Allereerst verklaart het blad hoe de ma chines aan hun naam „tanks" (reservoir) zijn gekomen, hoewel ze niets met een reservoir gemeen hebben. Zoodra de regeering besloten had, deze uitvinding in praktijk te brengen, omest de- zondere afdeeling, die zich daarmede zou be zighouden, een naam hebben. Daar de zaak echter geheim gehóuden moest worden, noemde men die afdeeling met het eerste het beste woord, dat iemand inviel, het „tanks"- ipen met hebben; ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. bij de lauweren, die zij behaald zijn besloten hun voorsprong, indien moge lijk, te vergrootên. Een nieuw model „Nieu- port" wordt juist in dienst gesteld, die nog sneller en buigzamer is dan de vermaarde „Bébé". Deze laatste bereikt een snelheid van ongeveer 170 kilometers per uur; zijn nieuwste mededinger echtermeer dan 200 kilometers. Die groote snelheid is natuurlijk een der eerste eischen voor een vervolgings-vliegma- chine. Onder de bescherming van het afweer geschut kunnen de vliegmachines, welke die nen voor observatie en1 bombardement rustig in de lucht blijven van 'a morgens tot departement. Zoo had dus de nieuwe oor- ogsmachine, die niets met een „tank" uit staande heeft, een naam gekregen, die zeker zal blijven voortleven, maar in dit verband niets beteekent. Er zijn verbazingwekkende verhalen in omloop over de heldendaden der „tanks". Velen keerden na een zwaren strijd tetrug, met ontelbare deukjes van geweer- en mitrail leurkogels, die echter niet door den dikken stalen wand hadden kunnen heendringen, waarachter de „bemanning" verscholen zit. Een van die „tanks", welker stuurinrich ting defect was geraakt, kon niet meer naar links en rechte zwenken, tot hij voor de En gelsche infanterie was gekomen. Daarop hield de machine boven een vijandelijke loop graaf stil en weerstond daar vijf uren lang een hevigen aanval met handgranaten. Een andere „tank" merkte dat de infanterie achterbleef en keerde terug, om te zien wat er aan de hand was. Het bleek dat de infanterie was opgehouden door een loopgraaf, welke de „tank" over het hoofd had gezien en waar een sterke afdeeling bommenwerpers van den vijand genesteld was. De pantserauto kuier de klam terug, nam als 't ware schrijlings op de bewuste loopgraaf plaats en schoot de vij andelijke afdeeling overhoop. Een derde auto vernielde in enkele oogen- blikken zes Ehiitsche mitrailleurs in een enke le stelling. Een vierde ditr logge monsters schommelde uren lang rond, snuffelend naar Duitsche mitrailleur-afdeelingen', in granaat- kuilen verdekt opgesteld, die alle werden af gemaakt. Een vijfde trok, na zijn diensten te hebben bewezen bij de krijgsverrichtingen in het „Hooge bosch", naar wat hij een Engelsche loopgraaf waande. Het bleek echter een Duit sche te zijn, en de „tank" keerde met 25 krijgsgevangenen terug, die als een kudde schapen naast het stalen gevaarte schreden, in bedwang gehouden door zijn verborgen reu zen-mitrailleurs. Met deze „tanks" is een nieuwe diensttak in het leven geroepen, geheeten „Zijne Majes- teits Landmarine'' Het spreekt vanzelf, dat de troepen hun „lievelings-tanks" reeds namen hebben gege ven. Zoo heeten er twee „Rouge" en „Crème de Menthe". De nieuwe auto's zijn reeds van buitengewoon groot nut gebleken. VERWARMDE HANDSCHOENEN. Door een Engelsche firma zijn in handel gebracht verwarmde handschoenen voor vlie gers. Deze hanuschoenen, die door electricf teit op steeds gelijkmatige warme temperatuur gehouden kunnen worden, zijn geen slecht passende kleedingstukken, die het gebruik van de hand onmogelijk maken, maar uit wa terdichte, nauwsluitende stof vervaardigd. De draden1, diie denstroom door den handschoen leiden, staan in verbinding met den motor van het aparaat. Uit de talrijke proefnemin gen! s gebleken, da de vinding practisch zeer bruikbaar is. Van den verwarmden hand schoen naar den- verwarmden schoen is nu nog maar een stap. KORTE BERICHTEN. Een voltallige vergadering van den Belgischen ministerraad, heeft maatregelen overwogen tegen de prsonen, die het manifest ten gunste van een vervlaamsing van de Oent sche hoogeschoot hebben onderteekend In China hebben overstroomingen het land geteisterd, de oogst vernield en een millioen menschen dakloos gemaakt. De Duitsche keizer heeft een bezoek aan Oalicië gebracht. Ook koning Ferdinand van Bulgarije is daar geweest. President Poincaré heeft aan admiraal Jellicoe het grootkruis van het Legioen van Eer gegeven, en admiraal Bumey, de vice- adïniraals Beatty en Spencer Bacon benoemd tot groot-offioieren van dezelfde orde. Generaal Duport is tot chef van den Ita- aanschen generalen staf benoemd, ter ver vanging van generaal Graziani, die om ge zondheidsredenen aftreedt. Het Huis van Afgevaardigden van het Australische Oemeenebest heeft met 47 tegen 12 stemmen het voorstel aangenomen om een volkstemming te houden over den dienst plicht. Een ontwerp van den Duitsch-Zwitser- sche economische overeenkomst is door den Zwitserschen bondsraad in behandeling ge nomen. Het gezantschap der Vereenigde Staten in Roemenië heeft de behartiging der Duit sche belangen in dit land op zich genomen. Naar uit Athene bericht wordt, zijn de Qrieksche troepen, die onder generaal Chris- todoelos aan de zijde der Entente strijden 20.000 man sterk. Zij vechten aan het Stroe- mo front. Een Fransche officier aan de Somme moest onlangs den aanval tegen zijn eigen familie-kasteel, La Maisonnette bij Biaches, leiden'. Na verbitterde gevechten slaagde hij er in de puinhoopen ervan op de Duitschers te veroveren. Ook Zwitserland krijgt een onderzeeër Verschillende hotelhouders om het meer van Genève laten er een bouwen, de gasten kun nen er pleziertochtjes mee maken! De Labour Gazette van het Engelsche ministerie van Handel schat, dat het leven voor de arbeidende klassen gemiddeld 45 duurder is geworden in verhouding tot Juni 1914. Daarin zijn niet begrepen' de verhoogde belastingen. De Engelsche regeering heeft aan eeni- ge fabrieken opgedragen, om 9 millioen paar laarzen te vervaardigen voor de Britsche, Italaansche en Russische legers. Een woord van maarschalk van Hinden burg over de vijfde oorlogsleening: „Het Duitsche xoilk zal zijn vijand niet alleen met iet zwaard, doch ook met het geld verslaan. Dat zal de oorlogsleening bewijzen". Het Engelsche leger heeft door de be vordering van kolonel John Monash tot gene- raal-majoor, zijn eersten Joodschen generaal. Well 'zijn er, zegt de Manchester Guardian, meer generaals van Joodsche afkomst ge weest, maar geen Jood, die Jood was geble ven, is nog Engelsche generaal geweest. Een soldaat, wilde op de markt te We- sel.eenige eieren koopen, maar de boerin vroeg 2.40 voor het dozijn, wat de man te duur vond. De koopvrouw antwoordde: ,,'t Is oor log, men> met némen wat men krijgen kan". De sldaat vatte dit wordelijk p, nam zes eieren uit dem and en ging er mee weg. DE ENTENTE EN ONZE KAASPRODUCTIE. Gistermiddag werd te Goüda de 27ste al- gemeene vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren. De voor zitter, de heer J. W. F. S. Middelbeek, deelde mede, dat het bestuur, een circulaire ontving betreffende den handel op Engeland, die in zeer krachtige bewoordingen aandrong op de zending van een even groote hoeveelheid kaas als vóór den oorlog. Deze krachtige be woordingen hebben tiiags den vorm aange nomen van een bedreiging met onthouding van producten, nóodig voor den landbouw. Het bestuur heeft zich afgevraagd wat te moeten doen en is tot de conclusie gekomen, dat in principe moet worden besloten, aan den eisch van Engeland en de geallieerden te voldoen. De heer Heil, afgevaardigde van de Ned. Vereen, van Kaashandelaren, lichtte op ver- zoek een en ander nader toe en zeide, dat de eisch van Engeland betreft het derde gedeelte van de kaasproductie, tegen een prijs van 65 per 50 K.G., welke prijs ook voor Duitschland van kracht is. E)eze eisch dateert echter niet van heden, doch reeds van 1 Juli af. Er is echter nog lang niet het door Enge land geëischte kwantum geleverd en nu ei schen ook de geallieerden de hoeveelheid kaas, die sedert Juli is achtergehouden, onge veer 4000 ton bedragende. Deze achterstand moet zoo spoedig mogelijk worden inge haald. Dit was een moeilijk geval, ook al doordat Engeland belegen kaas wenschte te hebben, geschikt voor export. Deze kaas was er een voudig niet, maar de deputatie uit Engeland, die hier op 7 September arriveerde en bespre kingen had met de Commissie in de Kanaal straat, bleef absoluut bij haar eisch, dat de verscheping onmiddellijk moest aanvangen, in elk geval binnen 24 uur. Dit was onmoge lijk, want er was geen belegen kaas meer. Men kwam ten slotte overeen, dat elke week 200 ton zou worden geleverd, zoodat in 20 weken de achterstand zou zijn ingehaald. Deze 200 ton moet ook wekelijks worden geleverd om goeden wil te toonen. Wanneer hieraan niet werd voldaan, zou dit in Enge land een allerverderfelijksten indruk maken De firma's De Vreugt en Heil zullen reeds 240 ton Noord- en Zuid-Hollandsche kaas ter beschikking stellen der Kaasvereeniging, zon der eenige verdienste en zoo zal het mét de geheele 4000 ton moeten gaan. Evengoed moet natuurlijk voortaan het derde deel der productie aan de geallieerden worden verzon den, hetzij naar Frankrijk, of Engeland, voor welk laatste land de regeering een toeslag geeft van 10 per 50 K.G. E)e slotsom van de door den heer Heil ge dane mededeeling was, dat vanaf Maandag a.s>. de 35 pet. van de beschikbare kaas moet worden gezonden aan de geallieerden tegen den prijs van 65 per 50 K.G. Waar verschillende leden over de verplichte levering nog wat wenschten te praten, wees de voorzitter er op, dat er niet over te praten viel Door te weigeren zou men het land een slechten dienst bewijzen. Tenslotte laadde hij aan niet hooger dan voor 60 pei 50 K.G. te koopen. De houding van het bestuur werd tenslotte bij acclamatie goedgekeurd. De heer Keus sprak zijn misnoegen uit over de Houding die de afgevaardigden der vereeniging in de Kaasvereeniging aannamen. Tenslotte stelde hij een motie voor, waarin betoogd werd, dat intrekking van de manda ten dezer afgevaardigden wenschelijk werd geacht. Deze motie werd met 27 tegen 22 stemmen verworpen; 25 stemmen waren blanco uitge bracht. De afgevaardigden verklaarden hun hou ding nader te zullen vaststellen. IJZER- EN STAALINVOER. In verband met de berichten omtrent de moeilijkheden bij den invoer van ijzer- en staalproducten uit Duitschland, deelt de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel in Duitschland, het eerste Nederlandsche koop mansgilde te Düsseldorf mede, dat door haar in overleg met de Nijverheidscommissie en de belangrijkste organisaties van verbruikers te dezer zake reeds overleg met de Duitsche be langhebbenden gepleegd wordt. UITVOER KATOENEN STUKGOEDREN Bij een' van de groote firma's te Amsterdam is officieel bericht gekomen, deelt het Han delsblad mede, dat de eerste weken uit Enge land geen vergunningen worden afgegeven voor uitvoer van katoenen stukgoederen naar Denemarken, Holland en Noorwegen. De fir ma ontving van het Engelsche huis, waarmede zij in verbinding staat, het uittreksel van den brief die door het Engelsche oorlogsdeparte ment dienaangaande was gezonden'. De loopende zaken zullen afgewikkeld wor den, doch het zal verscheidene weken duren alvoren weder een license te bekomen zal zijn. waaraan verbonden staat ditmaal voor de EERSTE MAAL op de Kermis te Bergen. Aanbevelend, ANT00N BENNEK. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1