bondag Voetbalwedstryd ALCMAMA VICTMX L. V. V. (Leiden). Telegrammen ran heden. DUrrsui Lt ÜLRBERICH'l bijgedrag». Voc orOe bet ontwerp-adres van antwoord op iie( Troonrede. De heer van Kol (S. D. A. P., Friesl.) wensdite opneming van een zinsnede, waarin een voorbereidende stap wordt gevraagd, ten einde tot een conferentie van neutrale-mo- gendheden te komen. Spreker lichtte dat toe. De heer de Vos van Steenwijk (C. H., Over- ijsel) zeide dat de commissie van redactie besloten heeft om, zooals de gewoonte is, het adres alleen een getrouwe weerslag te doen zijn op de Troonrede en daarom bezwaar had tegen de opneming van de zinsnede. Het adres werd punt voor punt vastgesteld, waarbij alleen tot een wijziging overeenkom stig een voorstel van den heer Staal (u.l., N.- Holland) besloten werd. Vervolgens werd z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ont vangsten voor Curasao over 1913. Daarna was aan de orde een suppletoire Indische begrooting voor 1916. De heer van"Kol bepleitte verbetering van de salarissen der Indische bestuursambtena ren. Spreker noemde een aan het adres van het bestuur der Babat-Djombang Stoomtr.-Mij ge richte beschuldiging terug en critiseerde dan de te groote inmenging van het bureau voor de centralisatie in de bestuurszaken der bui tenbezittingen. Hij vroeg zich af, of de onlus ten in Djambi niet in verband staan met de houding van het bureau tegenover de zelfbe sturen en vroeg een onderzoek, hoeveel uit Djambi aan de centrale kas is afgedragen. Vervolgens behandelde spreker de toestan den in de Vorstenlanden en de troonsbeklim ming van den nieuwen vorst van Mangkoe Negoro. Ten slotte stelde hij eenige vragen betreffende reorganisatie in de Vorstenlan den. De heer Colijn (a. r., Oeld. geloofde, dat de voorstelling van den heer van Kol inzake de restitutie van gelden door de landschapa- kas aan de algemeene kas niet geheel juist is en zette de gronden van die meening nader uiteen. De minister van koloniën protesteerde tegen wat hij verdachtmakingen van den heer van Kol noemde. Wat de reorganisatie in de Vorstenlanden betreft, de agrarische en de rechtstoestanden daar zijn hoogst moeilijk te begrijpen. Op het oogenblik kan men er den gedwongen arbeid niet missen; men moet komen tot een over- gangstoesana. Ten opzichte van Djambi zal de regeering een afwachtende houding aanemen. Spreker geloofde niet, dat de heffing van bijdragen uit ile tandschapskassen voor de centrale kas i et het gebeurde in verband staat. Na repliek van den heer Van Kol en du pliek van den minister werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat verder nog eenige kleine wetsont werpen zonder hoofdelijke stemming waren aangenomen., en eenige commissies werden be noemd, werd de vergadering gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Nadat de hoeren Tydeman en Loeff waren herbenoemd als leden dei huishoudelijke commissie, tu de heeren de Savornin Loh- man, de Beaufort en van Vlijmen als leden der gemengde commissie voor de stenografie, werd de vragendag wederom gesteld op Vrij dag, des namiddags half vier. Daarna trekking van de afdeelingen en schorsing van de vergadering. Na heropening van de vergadering werd besloten, Donderdag a.s. het voorstel tot in stelling van een kolonialen raad in openbare behandeling te nemen. Voorts op 3 October te beginnen met het afdeelingsonderzoek van de Staatsbegrooting en o. a. het ontwerp be treffende het verband tusschen de ouder domswet en de verzekeringswetten in de af deelingen te onderzoeken. Binnenkort zal de voorzitter voorstellen, een begin te maken met het behandelen van de voorstellen tot Grondwetsherziening. De vergadering werd verdaagd tot a.s. Donderdag. De OPSTAND IN DJAMBI. De Tel. deelt uit Weltevreden mede: Een detachement van 60 politie-soldaten geraakte bij Moearatembesl slaags met den vijand, diez ware verliezen leed. Onzerzijds werd één man gedood, werden 2 zwaar en 8 licht gewond, terwijl één man verdronk. De verslagen opstandelingen deden een tweeden aanval op Moearatebo, dat slechts door 47 man verdedigd werd, doch de colonne-Snel schoot tijcHg te hulp. Ook in den omtrek van Bangko is weer hevig gevochten. Mr. DE NEREE VAN BABBERICH. f Het lid van den Raad van State mr. J. P. R. M. de NTrée van Babberich is gistermid dag op 6o-jarigen leeftijd overleden". De Tel. teekent bij dit bericht aan: Mr. De Narée van Babberich had sinds Fe bruari 1893 zitting in den Raad van State Sinds 't overlijden' van generaal jhr. Den Beer Poortugael was hij het oudste lid van dat col- leg e. Ate zoodanigwas hij vaak bij ontstente nis van den vice-president belast met de waar neming van het voorzitterschap en vooral in de afdeeling voor de geschillen van bestuur, welker werkzaamheden in den loop der jaren zoo zeer zijn uitgebreid, vervulde hij vooral herhaalde malen het praesiüium bij de wisse- Tlngen in de functie van vice-president. Behalve dat hij zitting had in de afdee ling voor de geschillen van bestuur, was hij ook voorzitter der afdeeling Waterstaat van den Raad van State. Veel wordt in dit hooge college in hem verloren. Hij was een scherp zinnig rechtsgeleerde, een man van groote bekwaamheden, nauwgezetheid en kalm over- C^óór zijne benoeming tot Staatsraad was hij afgevaardigde voor Zevenaar in de Staten van Gelderland, welk college hem tevens tot lid van Ged. Staten benoemde. Zich aan de zaken, voor de behandeling van welker belangen hij zich beschikbaar stelde, steeds met grooten ijver en volle belangstel ling wijdende, heeft hij ook als lid van den Raad van Commissarissen van het sanatori um „Oranje Nassau's Oord" bij Renkum, ge sticht door H. 'M. de Koningin-Moeder, veel tot bevordering van het doel dier stichting BINNENLAND. EERSTE KAMER en vriendelijk voor ledereen, Jn de vergadering van gisteren was aan de j''1. Blgfmwn in de sympathie rn e hoogachting verheugen van wie met bero in aanraking kwam Hij werd 18 Januari 1850 te Terborg gebo ren en bereikte dus den leeftijd van, 66 jaar. De Regeering erkende zijne verdiensten door z-ne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het stoffelijk overschot van den staatsraad De Nerée van Babberich zal Maandag a. s. te Oud-Zevenaar in het familiegraf worden bijgezet. Gemengd nieuws. NIEUWE SCHOUWBURG TE ROTTERDAM. De bouw van een nieuwen intiemen schouw burg aan de Witte de Withstraat, hoek Zwar te Paardenstraat, te Rotterdam, is thans ver zekerd. In de deze week gehouden vergadering van de tien notabelen, die bet eerste plan hebben gesteund, met den heer H. A. Dijkstal, is tot bet oprichten der betreffende Naamlooze Ven nootschap en den aankoop der terreinen be sloten. Met den bouw zal vermoedelijk in het begin van 1917 kunnen worden aangevangen. Een kapitaal van bijna 2 ton werd reeds bij een gebracht. Waar intusschen nog vele kunstzinnigen bereid bleken het plan van den heer Dijkstal te steunen, doch het bedrag der aandeelen 1000) te boog vonden, is in dc statuten der N. V. de bepaling opgenomen dat de aandeelen kunnen worden gesplitst in onderaandeelen van ƒ500, ƒ250 en 100. Het gebouw zal 600 zitplaatsen bevatten en behalve voor tooneelvoorstellingen ook ge schikt zijn voor kamermuziek, uitvoeringen en operettes. Op het gehalte der te geven uit voeringen zal steeds nauwkeurig worden ge let MIDDEN-NOORDHOLLANDSCHE WATERLEIDING. Ilpendam heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de Midden-Noord-Hollandsche waterleiding, waardoor het aantal gemeen ten, dat zich opgaf, reeds tot elf is geklom men. De Tel. deelt mede. dat de totstandko ming van deze waterleiding dan ook vrjj ze ker kan worden verwacht. JAARBEURS UTRECHT. Het Uitvoerend Bestuur van de Eerste Ne- derlandsche Jaarbeurs, welke van 26 Febru ari tot 10 Maart 1917 te Utrecht zal worden gehouden, heeft voor een ontwerp-aanplakbil- jet een besloten prijsvraag uitgeschreven en tot deelneming daaraan uitgenoodigd de hee ren C. Lion Cachet, Willy Sluijter, Jan Sluij- ters, C. Roll en Leo Gestel. Aan eene jury, bestaande uit de heeren G. W. van Heuke- lom, R. N. Roland Holst en W. H. de Bul- sonjé, was de beoordeeling der ingekomen ontwerpen het meerendeel der artiesten had meer dan een ontwerp ingediend op gedragen, met/het resultaat, dat aan den beer Lion Cachet met algemeene stemmen de prijs is toegekend. Het Uitvoerend Bestuur der Jaarbeurs beeft in overeenstemming met de uitspraak der ju ry het ontwerp-Lion Cachet ter uitvoering aangenomen. KORTE BERICHTEN. De loodsboot schoot gisteren voor den Waterweg 15 drijvende mijnen in dm grond. Een feldwebel in volle uniform is nabij Roosendaal over onze grenzen gekomen, hij kreeg aanzegging om naar het front te gaan. De man is geïnterneerd. Gistermiddag wilde de assistent-chef van het station Naarden-Bussum de rails overloo- pcn. Hij struikelde, met het gevolg dat de sneltrein, komende van de richting Hilver sum, f cm een der hielen afreed. Te Tegelen is een Duitscher bij eeiwjo- ging tot frauduleuzen uitvoer van een*ak rijst door dienstdoende ambtenaren in de knie geschoten en aan verbloeding overleden. Gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar werd op Java en Madoera aan in- en uit voerrechten enz. ontvangen 12.820.768 d. i. 349.464 meer dan in het eerete halfjaar 1915. Te Eindhoven Is een vrouw uit Veghel aangehouden, die haar man met een mes ge vaarlijk haa gewond en daarop was gevlucht. Iemand in Rotterdam vond bij het weg breken van een oude kast een oud kopje en een dito trekpot. Bij den derden greep werd hij door den bewoner bij den arm vastgehouden. Politie kwam en nu werd opgehelderd, dat het kostbaarheden der beneden-buurman warm geweest, die meneer onder den vloer zijner kast meende te vinden. En landstormplichtige te Assen, die als dienstweigeraar gem uniform wilde aantrek ken, deserteerde en zijne meerderen beleedig- de, heeft zijn verzet tegen den dienst laten varen. In Gouda zal van 9 tot 14 October em winkelweek gehouden \vorden. Als herinering ontvangen alle deelnemers een1 souvenir. Een vrouw te Delft kon niet in huis ko men, doordat haar man de deur reeds had gesloten en te bed was gegaan. Meer dan em half uur belde zij aanhoudend, daarin afge lost door wakker geworden buren. Tm slotte werd em groote ruit ingegooid en kwam de vrouw met behulp van em ladder in hare wo ning, nog vóór haar man wakker was gewor den. Door het motorschip „Haai" zijn te Hoek van Holland wederofti 80 kisten boter aangebracht, die uit zee zijn opgevischt. De glycerine-commissie is uitgebreid met één lid n.l. em vertegenwoordiger van de harde zeep- en toiletartikelen, als zoodanig is aangewezm de heer P. Dobelman te Nijme gen. De leden der commissie van toezicht op de uitvoering van onderdeden der distributie regeling ontvangen enkel 10 presmtiegeld voor elke commissie-vergadering. De kapperspatroons te Arnhem besloten met ingang van 1 November algeheele Zon dagsrust in het kappers- en barbiersbedrijf in te voerm. De Coöp. Stoomzuivelfabriek te Wedde- hoen bericht dat de melkprijs met 1 cent ver hoogd zal worden, ook de prijzen der karne melk, room en ondermelk worden' verhoogd. Te Emmen is de melk op 12 cent per li ter gebracht. Te Amsterdam zal een buitengewone algemeene vergadering plaats hebben van den bond van melkveehouders, waarin besproken zal worden! de missive van (Ten Minister van Landbouw, betreffende de a. s. winterprijs van de melk. Te, -Helmond is door de douanen een groote partij spek in beslag genomen, dat men trachtte te smokkelen, Uit Friesland worden thans per week pl. m. 1000 geslachte schapen naar Engeland verzonden. De prijs is gemiddeid 1 per kilo. In de grensplaats Bocholt, waar vele Nederlandsche arbeiders gingen werken, staan bijna alle weverijen en alle spinnerijen wegens gebrek aan grondstof stil. Op 25 September a.s. zal des morgens te elf uur, in het café ,,'t Purmerwapen", aan de Kerkbuurt te Purmer, em vergadering wor den gehouden, met het doel van de Purmer em zelfstandige gemeente te maken. De Vereeniging van Bameveldsche Eier- handelaren heeft het laatste halfjaar in de eierhal te Barneveld verhandeld 131,4 milli- oen versche en 234 millioen kalkeieren, verte- genwoordigend%'n waarde van 959.752,64. De Nederlandsche Bond van Sigaren winkeliers te Eindhoven tracht eene conferen tie met alle vereenigingm van sigarenfabri kanten te verkrijgen, ten einde in den nood toestand, waarin het vak verkeert, afdoende verlichting, door onderlinge samenwerking, te kunnen brengen. Te Rijswijk (Land van Altena) liep em auto met volgwagen bij het uitwijken voor een ander voertuig van den hoogen Maasdijk. Van de vijf militairm, die er op zatm, kwa men er drie onder de auto terecht. De prijs der maagdeperen in Maas-en- Waal is van 18 per 11.L. voor het uitvoer verbod gedaald tot 10 per H.L. Te Oisterwijk (N.-B3 viert de Koninkl, .Muziekvereniging „Astenus" haar 70-jarig bestaan met een 8-daagsch muziekfeest. Tusschen Hciligerlee en Scheemda (Gr.) werd Woensdagavond het zesjarig zoontje van den wegarbeider Nijstra door de tree plank van dm voorbij rijdenden trein gegre pen. UIT BERGEN. Bij de heden gehouden verkiezing van één lid van dm Raad dezer gemeente ter vervul ling van de vacature J. Leijen, die wegens hoogm ouderdom bedankt beeft, zijn candi- daat gesteld de heeren M. A. E. H. van der Heijden en Joh. Apeldoorn. Er zal dientengevolge eene stemming moe ten plaats hebben. UIT ST. ÊANCRAS. Het perceel Bouwland aan den Benedm- weg „de Bruggegroet", groot 1.2480 H. A. werd in openbare verkooping aangeboden in 15 perceeien a 3K snees, gekocht door den heer C. Kloosterboer Jnz. vöor 4650 gulden, terwijl een akker grasland, groot 28.50 A. of 12 snees gekocht werd door den heer C. Wa genaar Jzn. voor 71 per snees of ƒ852. Beide perceeien warm eigendom van dm heer Ks Wagmaar Jnz Voor den heer J. Kloosterboer Sr. werd ver kocht een akker bouwland in de Vroonermeer, groot 67 A. of 28 snees. Het werd gekocht door den heer G. de Groot voor 103 per snees of 2842. Voor dm heer J. v. d. Woude werd geveild em akker in de Daalmeer, groot 18.10 A of 8 snees Kooper werd de heer Jb. Bies voor ƒ111 per snees of 888 gulden. STAATSLOTERIJ. No. 18982, 50.000. Nos. 1885, 5509, 7146, 12808, 15447, ƒ1000. Nos. 14388, 20674, ƒ400. Nos. 6397, 14649, 18349, ƒ200. Nos. 2002 6439, 7910, 8017, 8762, 11264, 14231, 17535, 19039, 20816, ƒ100. Nieuwer-Amstel waarin er op gewezen werd. dat melkkoeien zeer duur zijn en af gemolken vee goedkoop moet verkocht wor den, zoodat de melkveehouders veel geld verliezen. De hoop werd uitgesproken, dat de minister er voor te vinden zou zijn af gemolken koeien te mogen uitvoeren. Deze motie werd aangenomen,. MR. DR. TER SPILL GEDAGVAARD. DEN HAAG, 22 Sept. Het Tweede Ka merlid Mr. Dr. Ter Spill die onlangs op de pui van de woning van dm Duitschen koopman Carl Gosch aan de Riouwstraat te VGravenhage onder dims naam het woord „mof" schreef, is wegens beleediging tegm 12 October voor de Haagsche Recht bank gedagvaard. CON'SE NTENZWENDEL. DEN HAAG, 22 Sept. Van de vijf des tijds in verband met dm bekenden consen- tenzwendel gearresteerde personen, zijn drie, n.l. M. M. en C. v. B. wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Tegen de beide anderen, die nog steeds in het Huis van Bewaring vertoeven, is rechtsin gang verleend. DE NED. ANTI-OORLOGSRAAD. DEN HAAG, 22 Sept. De Ned. Anti- Oorlogsraad heeft evenals het Zweedsche comité van neutrale conferentie tot de Scan dinavische ministersconferentie em tele gram gericht waarin de hoop wordt uitge sproken dat deze conferentie het initiatief zal nemen tot een bijeenkomst van em conferentie van neutrale staten, wier samen-* werking nuttig zal zijn voor de bescher ming van gemeenschappelijke belangen der neutralen en zal kunnen bijdragen tot het bevorderen van het sluiten van eenen recht vaardigen en duurzamen vrede. Aanvang 9 nnr. Hakende pr(|sen. STADSNIEUWS. BERLIJN, 22 Sept. Oostelijk oorlogs- tooneel. Bij de gevechten van 20 September vielen 760 gevangenen en verscheidene ma chinegeweren in onze handen. Balkanoorlogstooneel. In de Dobroedsja gingen sterke Russische-Roemcensche strijdkrachten ten zuidwesten van Topral- sar tot den aanval over. Door een omvat tende tegenaanval der Dultsch-Bulgaarsch- Turk3che troepen werden de Roemenen te ruggeslagen. Isüerland. BAKKERSVEREENIGINO GOUDA. GOUDA, 22 Sept. In de gisteren gehou den vergadering van de Centrale Bakkers- patroonsvereeniging is besloten tot vorming van em groote gistcombinatie. De heeren Cappel en Broekhuijs, beiden vertegenwoor digers van de gistfabriek te Delft, warm op uitnoodiging van het bestuur overgeko men tot het voeren van besprekingen. Over eengekomen werd dat leden en ook nlet-le- den van de centrale tegen billijker voor waarden dan voorheen gist konden betrek ken van de gistfabriek Delft en dat dit zal blijven geschieden door tusschmkomst van de hier vertegenwoordigde exporteurs der fabriek. Besloten werd het volgende adres te zen den aan den minister van landbouw De Centrale Bakkersvereeniging Gouda en omstreken, vertegenwoordigende 24 ge meenten, in vergadering bijeen op 21 Sept., gevoelende den bloemnood, dringt met kracht bij Zijne Exc. aan op spoedige voor ziening in den noodtoestand en verzoekt Zijne Exc. dadelijk te willen ingrijpen. WETSONTWERP HUUROPDRIJVING. AMSTERDAM, 22 Sept. Naar Het Volk ter oore kwam, heeft de regeering een wets ontwerp gereed ter bestrijding van ongemo tiveerde huuropdrijving. Is Het Volk wèl ingelicht, dan heeft de regeering bij haar ontwerp het Deensche stelsel gevolgd, n.l instelling van plaatselijke commissies die zullen beoordeelen of aangekondigde huur- verhoogingen redelijk zijn of niet. Het ont werp zou spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. AMSTERDAM, 22 Sept. Heden werd een buiteng. vergadering gehouden van den Bond van Melkveehouders. De secretaris deelde mede dat de Bond twee afdeelingen rijker was geworden, één te Beemster met 60 leden en één te Den Helder met 40 le den. Em motie was ingekomen vaa de afdeeling DE KAASMARKT. De markt was heden wel onder dm invloed van de Engelscue eischen, die men in het ver slag van de Ned. Vereeniging van Kaashan delaren, welke gister te Gouda gehouden werd, in dit nummer van hedm kan vinden. Hetgeen wij de vorige week over de op achter geraakte aan Engeland te leveren hoe veelheid van 4.000.000 K.G. schreven, is juist gebleken. Engeland heeft echter nu goedgevonden om dezen achterstand in 20 weken in te ha len. Dit was noodig, aangezien het-met den besten wil niet mogelijk is om die hoeveel- heiu direct te leveren. Em boeveelheid van 4.000.000 K.G. belegen kaas is er eenvoudig in ons land niet aanwezig. Nu er de volgende week begonnen moet worden met de geregelde aflevering van 35 pet. der productie aan Engeland en mm bo vendien een aanvang zal hebben te makten met het inhalen van dm aan Engeland te le veren achterstand, nu zal mm begrijpen, dat de Aigimex niet veel meer heeft te vertellen. Het voor het binnmlandsch gebruik be schikbaar te stellen percentage is n.l. 30 pet. De Algimex beheerscht reeds lang de markt niet meer en zal dit waarschijnlijk ook wel niet meer kunnen dom. Blijkbaar heeft ze dit reeds ingezien en was ze voor veertien da gen daarom nog zoo handig de 120 waggons van 5000 kazen ieder in de wacht te sleepen. Engeland meent hierdoor nog sterker in het stellen van eischen te zijn geworden. Waar door de prijsstijging van de vorige week en door het opbrengen van de Bor deauxboot „Niobe" naar Zeebrugge, (waar door er 76000 stuks kazen in handen der Duitschers vielen, wat bij de prijsstijging tm gevolge had, dat deze verloren gegane orders niet geremplaceerd werdm), de handel met Frankrijk geheel stilstond, daar komt Enge land ook thans voor de levering aan Frank rijk op. De vrachtprijzen en assurantieprijzm voor de verzending naar Frankrijk zijn door het opbrengen van de „Niobe" ook verdubbeld. De verhooging van de consenten zal nu wel uitblijven. Vele handelaren vertrouwen er bovendien op, dat in geen geval de con senten voor dm uitvoer van de in voorraad zijnde kaas verhoogd zullen wordm, aange zien deze kaas op geheel andere voorwaarom gekocht is. De Kaasvereeniging zal evenwel de ver hooging van de consenten achterwege laten. De handelaren vergaderden hedenmorgen nog ia café „Central m beschouwden, op grond van de hedenmorgen per expresse be stelling ontvangen circulaire, die wij hier la ten volgen, de markt nog vrij. De markt opende flauw inet 70, doch steeg tenslotte nog tot 74,50. De volgende week magevenwel een ster kere daling verwacht worden, tenzij de pro ducenten zich hiertegen gaan verzetten. Veel zal afhangen van het uit te brengen advies, door de commissie van producenten. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de boeren de volgende week weer met hun pro ducten naar huis gaan. Reeds vandaag toon den velen daar de neiging toe en was de markt niet opgeloopen, dan was dit zeker met enkelen geschied. Voorloopig zal de markt wel verrassingen blijven opleveren. Hier volgt de bovm besproken circulaire: 's-Gravenhage, 21 Sept. 1916 Wij hebben de eer- u te berichten, dat vanaf Zondag 24 September van het exportgedeelte van de inkoopen of productie tot nader order vijf en dertig procent naar Engeland en Frankrijk geëxporteerd moet wordm. Voor zendingen naar Frankrijk wordt gem toeslag gegeven. Voor zendingm naar Engeland tot nader aankondiging 10 per 50 K G. in Engeland afgeleverde kaas. De nadere regeling wordt tm spoedigste bekend gemaakt Vóórdat dit geschied is, mag voor Frankrijk en Engeland bestemde kaas op geen enkele wijze met recepis verhandeld worden. De toeslag welke voor de periode van Za terdag 9 tot en met Vrijdag 22 September be kend gemaakt werd, geldt ook nog voor kaas, die verscheept wordt op Zaterdag 23 Septem ber. Was geteekmd, Het Bestuur der Kaasvereeniging: J. G. Hibma, Voorzitter; G. J. Blink, secretaris. Ds. SCHERMERHORN. Ds. Schermerhom werd hedenmorgen 8 uur, na het ondergaan van 15 dagen hechte nis, voor het onderteekenen van het Dienstwei geraarsmanifest, uit het Huis van Bewaring alhier ontslagen. Gedurende de hechtenis, me hij op verzoek cellulair doorbracht, verdiende hij 14 centen met zakjesplakken. Ook schreef hij geduimde dim tijd een tooneelstuk getiteld „Toen het oorlog was", welk werk hij geheel voltooide. Zondagavond zal hij in de kerk te Nieuwe Miedorp spreken over zijn gedachten geduren de het cel leven. Met toestemming van den kerkeraad zal er na afloop voor de gezinnen van de dienstweigeraars gecollecteerd wor dm. Ds. Menno Huizinga, die zich voor eenzelf de feit in het Huis van Bewaring bevindt, zal de volgende week ontslagen worden. KENNEMER SPORTCLUB. De Zondag 8 October te houden draverijen op de baan aan de Nieuwpoortslaan, zullen zijn: om dm Octoberprijs, em prijzendrave- .rij 4e klasse, afstand 1700 Meter. Prijzen van 200, 100 en 25. Om den Herfstpriis, een prijzendraverij 3e en 4e klasse, afstand 2000 'Meter, prijzen: 250, 100 en 25. Om den Alkmaar's Ontzetprijs, em heat draverij, handicap, afstand 1800 Meter, prij zen 300 benevens 50 voor dm 2en aan komende in de beslissende heat. Om dm Kortebaanprijs, em draverij korte baan, handicap, maximum afstand 800 M., prijzen: 150, 75, 25 en 10. Starter-handicapper dc heer P. Olij. EEN MOOI STUK WERK. In de ■stoomsmederij van den heer Schep per, aan dm Frieschen Weg, is em draaiburg gereed gekomen, bestemd om in het baanvak UtrechtAmsterdam der Staatsspoor over de Kerkevaart bij Breukelen gelegd te wor den. Deze brug is volgens een nieuw systeem geconstrueerd. Het bezwaar-van de oudere draaibruggen, die doorgaans grootendeels op de draaispil rusten, waardoor deze na tuurlijk veel te lijden had, is hier op vernuf tige wijze ondervangen. De brug rust name lijk, evenals een gewone vaste brug, met het volle gewicht op de steenen pijlers aan de kanten, moet ze evenwel opengedraaid wor den, dan heft de z.g. koningsspil haar eenjge centimeters omhoog, waarna ze van haar eindsteunpunten vrij komt te hangen. Het gevaarte, dat 15000 K.G. weegt, kan dan zeer gemakkelijk door één man rondgedraaid worden. De voordeelm van deze bouwwijze: groo- tere bedrijfszekerheid en gemakkelijker be handeling, vallen dadelijk in 't oog. Van deskundige zijde heeft men reeds van groote belangstelling in het werk van den heer Schepper blijk gegeven. Heden heeft em commissie vanwege de S.S. het werk in oogenschouw genomen en goed gekeurd, zoodat de brug afgeleverd kan "wor dm. We wenschen den heer Schepper geluk met zijn succes. MATINéE, te geven door STEDELIJK MUZIEKKORPS. Directeur A. H. Maas. op ZONDAG 24 SEPTEMBER 1916, van 2% 4ya uur, in den Hout. Programma 1. Einzug der Gladiatoren, Marsch Fufik. 2. Ouverture zur Oper „Die lustige Weiber von Windsor" Nicolai. 3. Marsch und Ghor aus „Judas Mackabeus" Haendel. 4. Fantaisie de l'opera „Don Carlos" Verdi. 5. Wo Lust und Freude wohnen I Walzer Ed. Strauss 6. Marsch naar motievm van de opera „Les Dragons de Villara" Maillard. 7. La Tzigane, M^fcrka Ganne. 8. Potpourri zur Operette „der VogelhSndler" Zeiler. 9. Finale. NEDF.RLANDSCH ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP. Mm schrijft ons In de jongstledm gehouden vergadering der afdeeling Alkmaar van het Ned. Onder wijzers-Genootschap sprak de voorzitter bij de opening der bijeenkomst em woord van erkentelijkheid voor de verbeteringen, ge bracht in de regeling der jaarwedden van het geheele onderwijzend personeel, werkzaam bij het lager onderwijs alhier, door de aanne ming van de voorstellen van B. m W. in de zitting van dm Raad van 23 Augustus en 30 Augustus j l. Hij herinnerde daarbij tevens aan den inhoud van het adres der afdeeling d.d. 25 Mei 1916 aan dm Raad gezonden, waarin een viertal „wenschen" werdm ge noemd. Daarna werdm nog enkele mededee- iingm gedaan en de ingekomen stukken be handeld. Em voorstel van het bestuur inzage het rooken door kinderen werd aangenomen. Als lid der commissie voor schoolreisjes werd benoemd mej. A. Koch, die de benoe ming aannaai. Genoemde commissie was ook dit jaar weer in staat geweest geldelijken steun te verkenen voor schoolreisjes naar Amsterdam en Den Haag. Tenslotte bracht de heer J. F, Grundlehner een uitvoerig verslag uit van Sc algemeene vergadering te 's-Gravenhage, inzonderheid betreffende de voorstellen der afdeeling, waarvoor hem onder applaus der aanwezigen hartelijk dank werd gebracht Niets meer te behandelen zijnde, werd de bijeenkomst gesloten. EVANGELISCHE UNIE! Het bestuur der Evangelische Unie verzoekt ons, nog ems de aandacht harer leden te ves tigen op de te houden vergadering van hedm avond, waar in verband met em gehouden conferentie met de rechtsche kiesvereeniging, de a. s. verkiezingen zullen wordm bespro ken.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2