■■5- DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a Het al te goede hart. mmm No. Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 25 SEPTEMBER. EEÜILLET05. ENGELAND. DUITSCHLAND. VAIIIA. Deze Cpurant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, wïtgegeveru AbonnementgprijB per voor Alkmaar f 1„foan«o door het geheel® Afzonderlijke mnmiwere 3 maanden fU&. Telefoonnummer 3. Per Prijs der gewone Advertentiën regel i 0.12* Bi] groote contracten rabat Oroote mm plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandekdmMterif v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voord am C 9. LANDWEER LANDSTORM en MILITIE, Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 25 September. Van geen der fronten zijn er belangrijke berichten gekomen. Er is op eenige plaatsen een gevechtspauze ingetreden, en elders wordt wel hardnekkig gevochten, maar het blijft bij aanvallen die afgeslagen worden. Volgens het Berlijnsche legerberichit is de slag aan de Somme weer in vollen gang, het Parijsche communiqué spreekt alleen van ar tillerieduels en verklaart verder, dat er niets bijzonders is te melden en ook het Engelsche communiqué bepaalt zich tot de mededeeling van groote artillerie-bedrijvigheid en afgesla gen Duitsche aanvallen. Herhaalde Russi sche aanvallen in het gebied van de boven- Sereth leverden evenmin resultaten op als een Italiaansche aanval op het Oostenrijksche front, in de Dobroedsja en in Zevenburgen is niets bijzonders gebeurd en enkel de Bulga ren kunnen een klein voordeeltje in hun cen trum melden ten zuiden van het Boetkowo- meer. Toen den 2den September een van de der tien Zeppelins bij een luchtaanval op de Oostkust van Engeland naar beneden gescho ten werd, was men daarover in het eilanden rijk zeer verheugd. Nu toch was de proef op de som geleverd, was, ondanks het alar- meerend optreden van den parlementairen vlieger of het vliegende parlementslid rnr. Pemberton Billing in het Lagerhuis en zijn aanhangers daarbuiten, gebleken, dat de auti-luchtvaart-verdediging zoo goed georga niseerd was, dat de Zeppelins niet meer on gestoord konden komen en gaan. Vliegtui gen zouden voortaan bij het verschijnen der nachtelijke monsters dadelijk de lucht ingaan om hén uit de hoogte aan te vallen en van den grond af zou het afweergeschut hen be schieten en verdrijven. De 21-jarige luitenant Robinson, die uit zijn vliegmachine de eerste Zqppelin vernielde, werd als een nationalen fcfeld vereerd. De bladen schreven, dat de Zeppelins thans niet meer straffeloos hun misdaden zouden kunnen bedrijven en dat de Duitsche regeering, indien zij zulks' toch wil de beproeven, daarvoor een snel toenemenden prijs zou hebben te betalen. Deze profetie is in vervulling gegaan. Im mers in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er van een aantal groote, nieuwe Duit sche marineluchtschepen het juiste getal wordt niet opgegeven, doch het schijnt te lig gen tusschen 12 en 15 twee in Essex naar beneden geschoten. Het eene luchtschip ver- Roaan wan hst Dia itseh van 19) 1 En nu stonden zij als door een nevel ge scheiden tegenover elkaar. Zij nog altijd nauwelijks begrijpend wat er gebeurd was en met de werkelijkheid als met een te sterke macht worstelend. Hij door zijn eigen ge voelens als in een rad rond gedraaid, daar hij in dit gewichtig uur van zijn leven aiet eens precies wist of hij het nu werkelijk wilde of dat het slechts een gril was en beiden naar elkaar tastend als twee halfvreemden, die den juisten toon voor dat oogenblik nog niet kunnen vinden. Maar hij was toch de eerste die verstandig werd. Hij wierp dat plotseling zonderling getwijfel over boord en beredeneerde bij zichzelf: „Och wat. Ik kan geen betere krijgen, zij is een lief schepseltje." En toen vertelde hij haar onomwonden, ja, zonder haar eigenlijk recht begroet te hebben, dat hij, om zoo te zeggen, in één nacht in staat ge steld was te trouwen. Maar hij moest er dan zijn militaire loopbaan aangeven. Wat echter niet veel wilde zeggen., daar hij eigenlijk niet iemand was voor de vast ineengevoegde disci pline en daarom reeds allerlei onaangenaam heden had gehad en nog veel meer ztou heb ben. 't Was echter nu zaak zich in een nieuiw beroep in te werken. Oom zou met Kerstmis trouwen Ach ja waar had Renate dat vandaag toch al gehoord Alles dwarrelde in haar hoofd dooreen. En de toekomstige meesteres heeft geen lust ging met man en muis, van het andere werd de bemanning, bestaande uit 22 officieren en manschappen, gevangen genomen. De Engelschen juichen terecht over dit be langrijke succes. De Times zegt: „Dit is verreweg het beste antwoord, dat wij nog op de Duitsche luchtaanvallen heb ben gegeven, en, daar de vijand hoegenaamd geen schade van militaire beteekenis heeft aangericht, zullen de Duitschers wel zoo langzamerhand moeten gaan inzien, dat zij met dit soort aanvallen niets bereiken. Wij zullen niet tevreden zijn voordat de tijd ge komen is, dat het den Zeppelins geheel on mogelijk is gebleken deze kusten te naderen zonder vernietigd te worden. Dit ideaal is volstrekt niet onbereikbaar en wij zien bin nen enkele maanden het oogenblik aanbreken, dat Zeppelinraids geheel ophouden, omdat geen vijandelijk luchtschip meer behouden te rug kan keeren, wanneer het eens Engeland heeft bereikt. Wij hebben de heerschappij in de lucht boven ons front veroverd en het is alleen maar een kwestie yan tijd en van ma teriaal dat ons land weer onaantastbaar zal zijn. „Intusschen is het voldoende op te merken, dat de Zeppelins volkomen gefaald hebben in het bereiken van hun (foei; want, evengoed als zij niet in staat waren in militair opzicht eenige schade aan te richten, evenzeer zijn zij niet erin geslaagd de burgerbevolking te ver schrikken of zelfs maar ernstig te verontrus ten." Vermoedelijk zal de Duitsche regeering zich nog wel eens bedenken, voordat zij Zep pelin-aanvallen laat doen, waarbij de kans op groot nadeel aanzienlijk en die op het toebrengen van schade daaraan lang niet ge- evenredigd schijnt. De berichten uit en over Griekenland wor den hoe langer hoe erger. Terwijl onlangs werd gemeld, dat koning Konstantijn en de staatsman Venizelos elkaar waren genaderd, thans worden deze twee weer scherp tegen over elkaar gezet. Volgens de Engelsche pers dit is de eenige bron, waaruit inlich tingen komen vertegenwoordigt de koning de officieele, de heer Venizelos de nationale macht. Het gezag en het aanzien van den koning zijn verdwenen, de invloed van den gewezen minister-president is daarentegen snel wassende. De regeering heeft den krui ser Averoff onder verdenking, dat deze naar Saloniki wilde vertrekken, 'laten omringen en daar voor landvrouw te spelen, waar zij tot dusver huisdame was. Zij heeft zeker van de oude kast daar ginds genoeg en wil in een groote stad wonen. En oom had hem in zijn verlegenheid gevraagd of hij de bezitting wou overnemen. Het werd hem wel niet be paald cadeau gedaan, maar het kwam er toch bijna op neer. Hij kon zich daar vesti gen, trouwen en behoefde zelfs geen belasting te betalen. Dat was hem echter na de ervaringen, die hij tot dusver had opgedaan, niet zeker ge noeg geweest. Hij had zijn oom tot iets schriftelijks willen noodzaken, maar daartoe was die niet te vinden, evenmin als zoovele oude heeren op het land. Hij had hem ech ter ter dege gerustgesteld. „Wees niet dwaas, jongen," had hij gezegd, „neem wat je krijgen kunt en wees vergenoegd. Ik zal net je niet lastig maken, 'krieb de revenuen van mijn mijn en 'k heb genoeg van den ouwen rommel, waaraan zooveel vervelende herinneringen verbonden zijn. Als jij het er maar uithoudt, jaüagt geen mensch je weg." „En nu kan ik van het voorjaar trouwen, Renate Gropiua." Onder het spreken was het hem behagelijk en luchtig om net hart geworden. Hij begreep nu, dat de groote Btad, de dames die hij ken de, daar straks nog bij hem hadden nage werkt. Hij had een paar minuten noodig ge had om aan dit origineele prachtige anders geaarde kleine ding te wennen. Nu was het reeds alsof hij onder een zalige betoovering kwam. Hij werd met elke minuut meer ver liefd op haar groote oogen, op de lijnen van haar fijn stompneusje, op tien mond vol uit drukking, die nog steeds hetzij uit eigenzin nigheid, hetzij uit pijn gesloten bleef. Zij zei niets op dat alles. Zij had zooveel bewaken door het overige deel der vloot te Salamis! Het Grieksche blad Patris betoogt naar aanleiding van de laatste redevoering van den koning, dat deze heeft gepoogd de recruten, die toch ook trouw aan hun land zwoeren, afhankelijk te maken van den ko ning en niet van de wettige macht. In Athe ne zegt het volk vrij, wat het voor den mond komt. Op de muren zijn biljetten aangeplakt met opschriften als „Trek het zwaard, ko ning, of doe afstand." Er zijn verdedigings werken opgeworpen voor de bescherming van het paleis des koniags. Men seint, dat er twee loopgravenlinies zijn aangelegd en er infanterie- en cavaleriestrijdkrachten met artillerie zijn samengetrokken. Huizen, waar wapenen liggen, worden bewaakt. Het koninkrijk Griekenland is nu nog maar een naam, zegt de Daily Mail. Saloniki en andere steden, Kreta en andere eilanden wor den niet meer van Athene uit bestuurd, daar de revolutionnairen er de baas zijn gewor den. De heer Venizelos moet naar Saloniki zijn vertrokken. Men leidt hieruit af, dat er nu een dubbele Grieksche politiek zal komen in Macedonië, dat zich zou afscheiden, en an dere streken is deze vóór de entente, in het grootste gedeelte van het z.g.n. oud-Grieken- land vóór de middenmogendheden. Intus schen zal de entente dit niet maar zoo gedoo- gen. Zij moet aan de regeering in Athene nieuwe eischen hebben gesteld. De Daily Mail zegt, dat de'heele zaak hierop neerkomt, dat de koning een voorbarige belofte aan den Duitschen keizer heeft gedaan, om in den oorlog niet tusscheubeiden te komen en dat hij de fout heeft begaan, zijn woord gestand te doen. - Hoe verward de toestand is, kan ook hier uit blijken, dat de Bulgaren bij het terugtrek ken uit Fiorina een Grieksche compagnie heeft gedwongen hen te vergezellen. De Grieksche regeering heeft daartegen bij Duitschland en Bulgarije geprotesteerd en hun uitlevering verlangd. Terwijl een der officieren van het Grieksche legerkorps, dat zich te Kawal- la heeft overgeleverd aan de Duitschers, be vorderd is tot bevelhebber van een regiient, dat in Athene in garnizoen ligt, heeft de Grieksche regeering wederom een nota ge zonden om zich te beklagen over de gevan genneming der Grieksche soldaten te Fiori na. Hoe deze heele Grieksche historie tenslotte moet afloopen, blijft een raadsel. gedroomd, nu was de werkelijkheid zoo vreemd. „Meisjelief," zei hij teeder, „wordt toch wakker, ik bedoel jou immers." Hij nam haar hand, waarvan hij den voch- tigen, garen handschoen aftrok, veegde die aan zijn uniform af en kuste heel bescheiden die magere kinderhand, die naar iets vreese- lijks, naar jodofonn of wat het was, rook en zoo ruw van het werken was. „Zouden wij het niet met ons beiden daar buiten op Breitendamm kunnen vinden?" „Ik heb zoo wat nooit geweten zei Re nate als in een droom. „Wel, hoe zou je dat ook weten? Ik heb liet voor veertien dagen ook niet geweten. Maar wij zullen er spoedig aan wennen, hé?" „Och och zei Renate hoofdschud dend. Zij was nog geheel uit haar evenwicht van verbazing. Op eens gleed ér een lichte tinteling door haar oogen. Trek eerst die uniform uit, die is zoo stijf en hard.-Ik ken u niet daarin." yEn ik wou je juist daarmee imponeeren!" zei hij. „Nu het zal wel altijd slecht afloo pen met het imponeeren. 't Beste is, dat ik net maar niet meer probeer." De blijdschap brak zich echter toch opeens baan. Den volgenden morgen na een nacht van loodzwaren, onverschilligen slaap was zij er plotseling, alsof zij uit de lucht was ko men vallen, stralend van zelf sprekend. Rena te. sprong uit bed als een kind, dat jarig is, zij kon zich niet gauw genoeg aankleeden. Toen hij, van Breitendamm komend, de kamer binnen trad, vloog zij hem tegemoet. Hij was reeds bijna bang en onrustig gewor den. Gisteren was hij hier zoo buitengewoon zeker opgetreden en had toch eigenlijk niets ZEPPELINAANVAL OP ENGELAND. Veertien of vijftien Zeppelins hebben gis ternacht een aanval op de Engelsche Oostkust en op Londen gedaan. Volgens een Duitsch bericht was de aangerichte schade aanzien lijk en werden vele branden veroorzaakt. De Engelsche berichten melden 28 dooden en 94 gewonden, schade aan gebouwen en winkels, maar geen militaire schade. Er werden twee groote luchtschepen naar beneden geschoten, het eene viel brandend neer en werd vernield, de bemanning was ge dood, van het andere werd de bemanning, 22 man, gevangen genomen. EEN MOTIE VAN DE SOCIALISTEN. Uit Berlijn meldt Wolff: De soc.-dem. rijksconferentie nam in de Za terdag gehouden zitting met 251 tegen vijf stemmen (de vertegenwoordigers der minder heid namen geen deel aan de stemming) de volgende door dr. David ingediende motie aan: „De rijksconferentie van de soc.-dem. partij in Duitschland erkent den plicht der landsverdediging in de overtuiging, dat het Duitsche rijk slechts door eendrachtig sa mengaan in dezen strijd tegen een wereld van vijanden voor verbrokkeling en econo mische kneveling behoed kan' worden. In het begin van den oorlog schaarde de sociaal-democratie zich aan de zijde van het geheele volk. Deze oorlog is echter voor Duitschland nog steeds een verdedigingsoor log. Nog steeds is het noodig de gevaren, die ons land bedreigen en die de arbeiders niet in de laatste plaats treffen zouden, af te weren. Wij brengen dank aan onze broeders te velde, die op alie fronten tegen de bestor ming van een vijandelijke overmacht met doodsverachting standhouden. De sociaal-democratie is nog steeds vastbe sloten te volharden in de verdediging van ons land totdat de vijand bereid zal zijn een vrede te sluiten, die de politieke onafhanke lijkheid, de territoriale integriteit en de eco nomische ontwikkelingsvrijheid van Duitsch land waarborgt. Zij verzet zich tegen alle tegen het Duit sche rijk en zijn bondgenooten gerichte ver nietiging»- en veroveringsplannen van de vijandelijke mogendheden. Even vastberaden echter kant de sociaal-democratie zich tegen de kuiperijen en eischen van hen, die aan den oorlog het karakter van een Duitschen veroveringsoorlog zouden willen geven. Zij verwerpt deze politiek principieel en veroordeelt ze ook daarom ten scherpste wijl zij den tegenstand der ons beoorlogende mo gendheden versterkt, het streven der oorlog- zuchtigen in het buitenland bevordert en zoodoende bijdraagt tot verlenging van den oorlog." NAMEN VOOR DE „TANKS". De „Daily News" somt een reeks namen op waarmede de „Tanks" reeds worden aange verder met haar kunnen komen. Den gehee- len nacht had de gedachte hem gekweld, of zij hem nog wel zou willen hebben, of niet alles voor hem in haar dood en weg was. Die twijfel, waardoor zijn verliefdheid en zijn wenschen nog aan innigheid toenamen, maakten'hem zachter en bescheidener dan hij gewoonlijk was, als het vroolijke, aanmati gende van zijn verwende jeugd bij hem de bovenhand had. Hij kwam in eenvoudig, grijs civiel, en had iets over zich dat wel braaf en sympathiek was, maar niet geheel bij hem paste. En nu zag hij op den eersten blik, dat toch alles zoo goed mogelijk voor hem stond. Hij kwam echter nog niet dadelijk weer in een overmoedige stemming Door den onge- wonen' nacht was hij nog onzeker en afgemat. Hij voelde zich beschroomd en dankbaar je gens haar. Wamt ais een dreigend spook was plotseling de angst bij hem opgekonlen: „Wat doe ik op het eenzaam en afgelegen' Breiten damm, als ik geen vrouw heb? En welke vrouw zou ik daar beter kunnen hebben, dan deze wonderbare kleine non, die pit en kracht genoeg heeft om leven in de woestenij te bren gen?" Nu begon de tweede verlovingstijd. De ge heele stad, behalve een paar goede of zeer to lerante zielen, toomde zich koel en stijf. Men feliciteerde bijna wrevelig, soms spottend. Ve len' beweerden, dat Renate veranderlijk was. Anderen1 meenden, dat zij nu wel vasthou den. Dit was toch iets anders dan een dokters vrouwtje in een kleine stad te zijn. Vriendin nen zeiden haar ronduit in 't gezicht„Dat hadden wij1 niet van je gedacht!" Renate was, vreemd genoeg, in 't geheel niet ongevoelig voor deze steken. Toen haar verloving met Bob was verbroken, was zij dat De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 16 tot en met 85 September, zal plaats hebben ten Stadhuize op Dinsdag, 86 September a.s., voor zoo veel de LAJiDWEEB en den LAND STORM betrelt van 1011 nnrenvoor zooveel do 91IIT1Q aangaat van 1118 nar. Alkmaar, 23 Sept. 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., R Burg. duid: Stekelvarken; reuzen-schildpad, voor historische monster, ichthyosaurus, enorme padden, land-onderzeeërs, „knorrende Billy", land-dreadnougths, Jaberwock". Zij bewegen zich als „sprinkhanen" of als „kangoeroes". ■H. G. Wells, de Engelsche schrijver, die reeds tien jaren geleden zulk een denkbeeld in een van zijn fantastische werken beschreef, noemde ze „iets dat het midden houdt tus schen een blokhuis em een reusachtigen deksel van een dekschaal". AUTOMOBIELHERKENiNlNGS- DIENST. Naar het voorbeeld van Bertillon's notting van vingerafdrukken heeft thans de Ameri- kaansche inspecteur van politie John Bren- nan een methode uitgedacht, waardoor hij on der 1000 automobielen een bepaalde kan te rugvinden en herkennen. Deze methode heeft hem den titel verschaft van „professor van den automobilistischen herkenningsdienst bij de politie van New-York". Aan een intervie wer verklaarde de heer Brennan, dat auto mobielen evenals menschen hun eigen' gezicht hebben. Het komt er slechts op aan, het eene van het andere te onderscheiden. De politiebe ambten krijgen onderricht over de verschillen de karakteristieke trekken der wagentypen om op dien grondslag verder te kunnen gaan. De machines hebben echter niet alleen gezich ten, ze hebben ook ledematen. De wanden van het onderwijsvertrek zijn dan ook bedekt met kaarten, waarop de verschillende vormen de zer ledematen. Om de beteekenis van zoo'n school voor de politie goed te kunnen begrijpen, dient men te weten, dat in Amerika de automobiel het bevoorrecht instrument van het misdadigers- gilde is. Er heeft daar bijna geen misdaad plaats, waarbij niet een automobiel een rol speelt. De nieuwe school wordt dan ook druk bezocht. NIEUW AMERIKAANSCH BOOTTYPE. Voor de oorlogsvloot zijn fn Amerika on langs glijbooten van buitengewone grootte gebouwd. Het doel dezer schepen is jacht te maken op onderzeeërs. Deze „vlaktevliegers", wel' geweest. Maar toen maakte haar nieuwe, krachtige hoop op geluk haar doof en blina ten opzichte van de geheele wereld. Die had er als een krachtige beschermer voor gezorgd, dat niets haar kon gebeuren. Nu was diie hoop vervuld en nu scheen zij uit een droomwereld terug te keeren. Geheel aardsch met al haar kracht en al haar zwak heid zag de wereld haar in 't aangezicht. Wellicht was er iets zonderlings in 't spel, wellicht was de man, die haar hoop in ver vulling had gebracht, niet zoo krachtig als die hoop zelf geweest was. Hij bezat niet de macht, die zijn schaduw, die het enkel den ken aan hem had. Renate had zoo gaarne gewild, dat iedereen zich met haar verheugde, zij zou van huis tot huis hebben willen loopen om overal gelukwen schen op te halen, blijdschap en glimlachen de liefde te zien, die met haar meevoelde. Nu ontmoette zij koude, vertoornde Mikken. Men was boos op haar en liet haar dat voelenEen paar malen streed zij er als wanhopig om dat men weer goed, wem- zoo vriendelijk en lief tegen haar zou wezen als bij haar eerste ver loving. Toen had zij niet genoeg schalen en vazen gehad voor al de bloemen, die men haar bracht. Nu was het bijna November, ja. En de bloemen zou zij ook wel hebben kunnen missen. Zij kreeg immers genoeg uit de Breitendammer broeikassen. Die wenschte zij nu bijna niet. „Wat heb je?" zei Max. Hij zat om zoo te zeggen niet vast in den zadel. Het nieuwe beroep waarin hij zich reeds begon in te werken, stond hem voorloopig nog niet aan. 's Morgens vroeg in de kou op te staan en naar paarde- en koestallen te gaan, kwam hem nog vreemd voor. Menigmaal, wanneer IJ ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1